2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting, Daegu, Korea (May 19), results courtesy of IAAF.org, note by Larry Eder

Oliver_DavidQ1a_OlyGames08.jpg

David Oliver, August 2008, Beijing Olympics, photo by PhotoRun.net.

David Oliver ran 13.11, defeating Dayron Robles in the 110m hurdles. Oliver and Bolt both ran world leaders in Daegu!

Please enjoy the results from the Colorful Daegu Pre-Championships Meeting, held this past Wednesday, May 19, 2010 in Daegu, Korea. Daegu will host the 2011 World Outdoor Championships in August 2011!

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
100 Metres - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - 100 Metres - Wind : +0.1 m/s
Pos Athlete Nat Mark
1 Usain Bolt JAM 9.86
2 Michael Frater JAM 10.15
3 Mike Rodgers USA 10.18
4 Trell Kimmons USA 10.25
5 Travis Padgett USA 10.30
6 Mario Forsythe JAM 10.45
7 Ho-suah Yeo KOR 10.48
8 Hee-nam Lim KOR 10.59
9 Gook-Young Kim KOR 10.74

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
200 Metres - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - 200 Metres - Wind : -0.6 m/s
Pos Athlete Nat Mark
1 Ryan Bailey USA 20.58
2 Marvin Anderson JAM 20.59
3 Monzavous Edwards USA 20.73
4 Johan Wissman SWE 21.20
5 Jeremy Davis USA 21.28
6 Brendan Christian ANT 21.29
7 Duk-hyung Jeong KOR 21.31
8 Jordan Boase USA 21.38

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
400 Metres - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - 400 Metres
Pos Athlete Nat Mark
1 Angelo Taylor USA 45.21
2 Rabah Yousif SUD 45.38
3 Jermaine Gonzales JAM 45.52
4 David Neville USA 45.57
5 Miles Smith USA 45.84
6 Jamaal Torrance USA 46.04
7 Bong-go Park KOR 46.23
8 Chan-Ho Lim KOR 48.09

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
800 Metres - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - 800 Metres
Pos Athlete Nat Mark
1 Mbulaeni Mulaudzi RSA 1:45.60
2 Gilbert Kipchoge KEN 1:46.01
3 Abraham Kiplagat KEN 1:46.02
4 Ismael Kipngetich Kombich KEN 1:46.47
5 Benson Seurei KEN 1:47.20
6 Andre Drummond JAM 1:51.97
7 Jung-Jin Park KOR 1:52.91
8 Sang-Min Shin KOR 1:55.02
Geoffrey Kibet KEN DNF

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
3000 Metres Steeplechase - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - 3000 Metres Steeplechase
Pos Athlete Nat Mark
1 Elijah Chelimo Kipterege KEN 8:14.59
2 Silas Kosgei Kitum KEN 8:15.81
3 Bisluke Kipkorir Kiplagat KEN 8:16.68
4 Tareq Mubarak Taher BRN 8:17.22
5 Linus Kipwambok Chumba KEN 8:19.26
6 Wesley Kiprotich KEN 8:20.12
7 Steve Slattery USA 8:24.05
8 Patrick Kipyegon Terer KEN 8:27.21
9 Michael Kipyego KEN 8:28.67
10 Ben Bruce USA 8:29.81
11 Richard Everest AUS 8:38.29
12 Min-Sik Jang KOR 9:08.55
13 Young-jin Kim KOR 9:19.85

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
110 Metres Hurdles - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - 110 Metres Hurdles - Wind : -0.2 m/s
Pos Athlete Nat Mark
1 David Oliver USA 13.11
2 Dayron Robles CUB 13.26
3 Dwight Thomas JAM 13.40
4 David Payne USA 13.52
5 Ryan Brathwaite BAR 13.67
5 Tae-kyong Park KOR 13.67
7 Allen Johnson USA 13.81
8 Hyeon-Woo Lee KOR 14.38

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
Triple Jump - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - Triple Jump
Pos Athlete Nat Mark Wind
1 Randy Lewis GRN 17.01 -1.6
2 Deokhyeon Kim KOR 16.87 -0.8
3 Samyr Laine HAI 16.64 +0.3
4 Brandon Roulhac USA 16.53 -0.5
5 Leevan Sands BAH 16.35 -1.2
6 Jong-bae Yun KOR 15.60 -1.4
7 Walter Davis USA 13.76 -1.2

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
Javelin Throw - M
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Men - Javelin Throw
Pos Athlete Nat Mark
1 Igor Janik POL 80.46
2 Jae-myong Park KOR 80.11
3 Mark Frank GER 78.76
4 Corey White USA 76.50
5 Roman Avramenko UKR 75.71
6 Tom Goyvaerts BEL 73.69
7 Sean Furey USA 73.66
8 Yun-hoi Ku KOR 70.94

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
100 Metres - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - 100 Metres - Wind : -0.3 m/s
Pos Athlete Nat Mark
1 Carmelita Jeter USA 11.00
2 Veronica Campbell-Brown JAM 11.05
3 Sherone Simpson JAM 11.26
4 Gloria Asumnu USA 11.48
5 Tianna Madison USA 11.54
6 Schillonie Calvert JAM 11.67
7 Sun-yae Lee KOR 12.21
Su-Kyung Shim KOR DNS
Chandra Sturrup BAH DQ

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
200 Metres - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - 200 Metres - Wind : 0.0 m/s
Pos Athlete Nat Mark
1 Bianca Knight USA 22.92
2 Cydonie Mothersille CAY 23.14
3 Rosemarie Whyte JAM 23.30
4 Ebony Floyd-Broadnax USA 23.53
5 Jody Henry AUS 23.99
6 Da-Jung Kim KOR 25.01
7 So-Yeon Kim KOR 25.09
Schillonie Calvert JAM DNS

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
800 Metres - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - 800 Metres
Pos Athlete Nat Mark
1 Kenia Sinclair JAM 2:00.51
2 Pamela Jelimo KEN 2:01.52
3 Madeleine Pape AUS 2:01.88
4 Tetiana Petlyuk UKR 2:02.66
5 Katherine Katsanevakis AUS 2:03.29
6 Yeon-Jung Huh KOR 2:05.83
7 Melissa de Leon TRI 2:06.11
8 Tanya Osbourne USA 2:11.84
9 Soo-Yeon Shon KOR 2:14.09
Karen Shinkins IRL DNF

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
1500 Metres - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - 1500 Metres
Pos Athlete Nat Mark
1 Nikki Hamblin NZL 4:15.21
2 Kaila McKnight AUS 4:15.90
3 Esther Chemtai KEN 4:16.62
4 Sonja Roman SLO 4:16.78
5 Tamara Tverdostup UKR 4:17.57
6 Bridey Delaney AUS 4:17.70
7 Lidia Chojecka POL 4:18.21
8 Min-Jung Choi KOR 4:25.97
9 Somang Shin KOR 4:27.98
10 Jung-hee Oh KOR 4:33.24

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
100 Metres Hurdles - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - 100 Metres Hurdles - Wind : -0.1 m/s
Pos Athlete Nat Mark
1 Ginnie Crawford USA 12.77
2 LoLo Jones USA 12.78
3 Perdita Felicien CAN 12.80
4 Tiffany Ofili USA 12.94
5 Yeon-kyoung Lee KOR 13.12
6 Hye-rim Chung KOR 13.14
6 Kellie Wells USA 13.14

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
Pole Vault - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - Pole Vault
Pos Athlete Nat Mark
1 Yuliya Golubchikova RUS 4.65
2 Carolin Hingst GER 4.50
3 Lacy Janson USA 4.50
3 Silke Spiegelburg GER 4.50
5 Tatyana Polnova RUS 4.40
6 Alana Boyd AUS 4.40
7 Amanda Bisk AUS 4.20
8 Yun-hee Choi KOR 4.20
9 Eun-ji Lim KOR 4.00

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
Long Jump - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - Long Jump
Pos Athlete Nat Mark Wind
1 Funmi Jimoh USA 6.68 -0.9
2 Soon-ok Jung KOR 6.47 -0.7
3 Ivana Španovic SRB 6.37 -1.1
4 Yargeris Savigne CUB 6.37 -1.0
5 Carolina Klüft SWE 6.29 -1.5
6 Tori Polk USA 6.20 -1.0
7 Tianna Madison USA 6.16 -0.4
8 Sostene Moguenara GER 6.11 -0.9
9 Akiba McKinney USA 6.04 -1.6
10 Gisele de Oliveira BRA 6.01 -0.8
11 Shakeema Walker-Welsch USA 5.94 -1.1
12 Hye-kyung Jung KOR 5.71 -0.8

---------------------------------------------------------------------------------------------
2010 Colorful Daegu Pre-Championships Meeting Daegu (KOR) - Wednesday, May 19, 2010
Hammer Throw - W
---------------------------------------------------------------------------------------------

Official Results - Women - Hammer Throw
Pos Athlete Nat Mark
1 Betty Heidler GER 75.28
2 Tatyana Lysenko RUS 72.36
3 Kathrin Klaas GER 72.12
4 Anita Wlodarczyk POL 71.86
5 Sultana Frizell CAN 71.23
6 Zalina Marghieva MDA 70.75
7 Amber Campbell USA 69.01
8 Iryna Sekachova UKR 68.21
9 Andrea Bunjes GER 60.31
10 Na-ru Kang KOR 55.58
Jae-young Lee KOR DNS

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required