Great Weekend of HS Cross Country, by Walt Murphy, note by Larry Eder

Off to the CIF State Meet in Fresno, California, looking forward to seeing many old friends and watching the best in California! 
Walt Murphy's News and Results Service  ([email protected])
(c)Copyright 2010-all rights reserved. May not be reprinted or retransmitted without permission

Three of the four Foot Locker Regionals will be held tomorrow(Saturday). The West Regional will be held next week.


Results from Florida, Massachusetts, New Jersey and New York state meets, as well as the Mid-East Meet of Champions and the Oregon-Washington Border War follow the schedule.

November
27     California H.S. State Meet-Woodward Park, Fresno, CA       http://www.cifstate.org/  or www.dyestatcal.com
27     Foot Locker Midwest Regional-Kenosha,WI     http://footlockercc.com/       http://www.footlockercc.com/midwest/  Girls-10:40.am, Boys-11:25am
27     Foot Locker Northeast Regional-Sunken Meadow State Park,LI     http://www.footlockercc.com/northeast/  Girls-11am, Boys-11:35am
27     Foot Locker Southern Regional-McAlpine-Greenway Park, Charlotte,NC      http://www.footlockercc.com/south/  Girls-10am, Boys-10:40am
27     Nike Cross Nationals Northeast/NY Regional-Bowdoin Park-Wappinger Falls,NY     http://www.runnerspace.com/nxnne
27     Nike Cross Nationals Southeast Regional-Cary,NC     http://www.runnerspace.com/nxnse
December         
4     Foot Locker West Regional-Walnut, Ca (Mt.SAC)      http://www.footlockercc.com/west/ 
          Girls-9:55am, Boys-10:40am
4     National AAU  Championships(18 and under)-ESPN Wide World of Sports Complex-Orlando,FL      http://aauathletics.org/Event/CrossCountry/NationalChampionships.aspx
4     Nike Cross Nationals-Portland,OR       http://www.runnerspace.com/nxn
11     Foot Locker National Champ.-Balboa Park, San Diego,CA      http://footlockercc.com/
11     USATF Junior Olympic Champ.-Hoover,AL     http://tinyurl.com/2vof9op

Some  Results


STATE MEETS

FLORIDA*
Dade City, 11-20, 5k.
http://www.fhsaa.org/cc/
Sisters Erica and Kathryn Fluehr, who finished 1-2 in the Girlsa 1A race, were Foot Locker finalists in 2009.

BOYS
4A
-1.Columbus 103, 2.Dr.Phillips 103;
1.Ryan Pickering-Sr (John I. Leonard) 15:04, 2.Phil Duncan-Sr (Boone) 15:14, 3.Eduardo Garcia-Sr (Mandarin) 15:17, 4.John-Logan Hines-Sr (Boone) 15:20, 5.Max Del Monte-Jr (Chamberlain) 15:23, 6.Chase Sutton-Sr (Seminole) 16:24, 7.Andres Arroyo-So (Colonial) 15:27, 8.Armando Del Valle-Sr (Columbus) 15:28;
3A-1.William Clark-Sr (Creekside) 14:59, 2.Elliot Clemente-Jr (Belen Jesuit Prep) 15:26;
GIRLS
4A
-1.Plant 87, 2.Lourdes 98;
1.Bridget Blake-So (Phillips) 17:53;
3A-1.Sarah Spann-Sr (Ft.Myers) 17:51, 2.Lily Williams-Jr (Chiles) 17:59, 3.Darroneshia Lott-Sr (Pine Forest) 17:59, 4.Carly Thomas-Jr (Chiles) 18:00;
2A-1.Kacy Smith-So (Estero) 17:48, 2.Shelby Davidson-Jr (Cocoa Beach) 17:53;
1A-1.Erica Fluehr-Sr (Community School) 17:09, 2.Kathryn Fluehr-Sr (Community School) 17:23, 3.Julie Wollrath-8thGr (Holy Trinity) 17:48.

MASSACHUSETTS*
Gardner,Ma, 11-20, 2.9-miles
http://tinyurl.com/yg82wsy
Boys winner John Murray was a 2009 Foot Locker finalist.
BOYS
Div.I
-1.Brookline 116, 2.Lowell 132;
1.John Murray-Sr (Shrewsbury) 14:04, 2.Stephen Sollowin-Sr (Weymouth) 14:17, 3.Nickolas Christiansen-Jr (Peabody) 14:22, 4.Joel Hubbard-Jr (Marshfield) 14:31, 5.Tyler Sullivan-Sr (Whitman-Hanson) 14:27, 6.Kevin Thomas-Jr (Marshfield) 14:31, 7.Jonathan Green-So (St.John's-Danvers) 14:33;
Div.II-1.Wesley Gallagher-Jr (Pembroke) 14:21, 2.Dana Dourdeville-Sr (Old Rochester) 14:21, 3.Ryan Kelley-Sr (Pembroke) 14:28
GIRLS
Div.I
-1.Weymouth 92, 2.Wachusett 111;
1.Andrea Keklak-Sr (Lincoln-Sudbury) 16:37, 2.Catarina Rocha-So (Peabody) 16:42, 3.Abby Hurd-Jr (Nashoba) 16:53, 4.Maggie Mullins-Jr (Andover) 16:59, 5.Kathy O'Keefe-Sr (Newton South) 17:02,  6.Julie Solimine-Sr (Haverhill) 17:10, 7.Laura Patriarca-Jr (Tewksbury) 17:11
Div.II-1.Viviana Hanley-Sr (Bishop Feehan) 16:29, 2.Jordan O'Dea-So (Dennis-Yarmouth) 16:52, 3.Katie Powers-Sr (Cardinal Spellman) 17:07.

NEW JERSEY*
Meet of Champions
Holmdel Park,, 11-20, 5k.
http://tinyurl.com/35tpc3g
Post-Group Story: http://tinyurl.com/34ls4w7
A week after smashing the Holmdel Park course record at the Group 3 Championships(she ran 17:28), senior Megan Venables returned to win the Meet of Champions title in 17:46.
Venables was 16th at last year's Foot Locker Northeast Regional, bt should do much better this year.
With his brother Joe(last year's winner) sidelined by an injury, Jim Rosa kept the MOC title in the family, winning in 15:15.
Like he and his West Windsor Plainsboro  North teammates did last year, Rosa will skip Foot Locker to run in the Nike Nationals series.
GIRLS
TEAMS
:1.Hillsborough 95, 2.Voorhes 111, 3.Red Bank Catholic 147;
1.Megan Venables-Sr (Highland Regional) 17:46, 2.Holly Bischof-Jr (Bishop Eustace) 18:09, 3.Caroline Kellner-Jr (West Windsor Plainsboro South) 18:09, 4.Megan Lacy-Jr (Cherokee) 18:13, 5.Julianna Miller-Sr (Hillsborough) 18:18, 6.Molly McNamara-Sr (Red Bank Catholic) 18:21, 7.Samantha Jones-Jr (Randolph) 18:30, 8.Tara Hanley-Jr (Chatham) 18:30, 9.Amanda Corbosiero-Fr (Mount St.Dominic) 18:33, 10.Mackenzie Barry-Fr (West Morris Mendham) 18:35.
BOYS
TEAMS
:1.Christian Brothers(CBA) 68, 2.Haddonfield 98, 3.West Windsor Plainsboro South 124;
1.Jim Rosa-Sr (West Windsor Plainsboro North) 15:15, 2.Mike Mazzaccaro-Sr (CBA) 15:20, 3.Jeramy Elkaim-Sr (Livingston) 15:29, 4.Matthew McDonald-Sr (North Hunterdon) 15:31, 5.Morgan Pearson-Sr (Delbarton) 15:39, 6.Ben Potts-Sr (Haddonfield) 15:43, 7.Patrick Rono-Jr (Lyndhurst) 15:46, 8.Paul Szulewski-Sr (Williamstown) 15:55, 9.Colin Frost-Sr (Randolph) 15:57, 10.Connor Herr-Jr (Shawnee) 15:58,

NEW YORK FEDERATION*
CR For Cuffe
Bowdoin Park-Wappinger Falls,NY, 11-20, 5k; http://tinyurl.com/2bmykv6
http://ny.milesplit.com/articles/55919
(Free registration required)
Aisling Cuffe, one of the favorites to win this year's Foot Locker title(she was 4th in 2009), ran 17:16.9 to smash the course record of 17:27.3, which was set by NY legend Nicole Blood in 2004.
Colleen Schmidt, another 2009 FL finalist, finished 7th.
Boys winner Eddie Owens was 21st at last year's FL Northeast Regional.
GIRLS
TEAMS
:1.Saratoga Springs 62, 2.Queensbury 166, 3.North Shore 177;
1.Aisling Cuffe-Sr (Cornwall) 17:16.9, 2.Brittany Winslow-Sr (Queensbury) 17:59.8, 3.Laura Leff-Fr (West Genesee) 18:03.3, 4.Maria LaMontagne-Fr (Cicero-North Syracuse) 18:23.1, 5.Lauren Mulins-Jr (Johnson City) 18:42, 6.Madi Carr-So (Saratoga Springs) 18:44, 7.Colleen Schmidt-Sr (Holy Trinity) 18:46, 8.Anne Carey-Sr (St.John the Baptist) 18:46, 9.Samantha Nadel-Jr (North SHore) 18:47, 10.Mary Kate Anselmini-Sr (Ward Melville) 18:48.
BOYS
TEAMS
:1.Shaker 68, 2.Bayport-Blue Point 219, 3.West Genesee 243;
1.Eddie Owens-Sr (Collegiate) 15:43.9, 2.Shaun Thompson-Sr (Baldwinsville) 15:51.8, 3.Sam Place-Sr (Saratoga Springs) 15:54.9, 4.Martin Hehir-Sr (Washingtonville) 16:02, 5.Otis Ubriaco-Sr (Burnt Hills-Ballston Lake) 16:10, 6.Owen Skeete-Sr (Westbury) 16:13, 7.Cal Michaels-Sr (Vestal) 16;14, 8.Christian DeLago-Jr (Shaker) 16:15, 9.Cody Racha-Sr (Holland Patent) 16:17, 10.Matt Johnson-Sr (Ithaca) 16:18.

OTHER MEETS

NIKE BORDER CLASH*
Beaverton,OR, 11-20, 5k, 4,400m
http://www.borderclash.com/
It's billed as a "Border War", but it wasn't much of a battle as runners from Washington took nine of the top-10 places against their rivals from Oregon in both the boys and girls races.
Maddie Meyers, the Washington 1A champion, won the girls race(16:11), while 4A champ Kenji Bierig won the boys race(13:55).
Luckily, the races were held before  heavy rain, and then snow, hit the area,
BOYS
1.Washington 16, 2.Oregon 47
1.Kenji Bierig-Sr (Lewis&Clark,WA) 13:55, 2.Nathan Weitz-Jr (Shadle Park,WA) 15:58, 3.Vince Hamilton-Sr (North Hamilton,WA) 14:03, 4.Anthony Armstrong-Jr (Kamiakin, WA) 14:05, 5.Matthew Melancon-Sr (Sheldon,OR) 14:05, 6.Jacob Smith-Jr (Wenatchee,WA) 14:06, 7.Casey Adams-Sr (North Central) 14:10, 8.Korey Krotzer-Jr (Auburn Riverside,WA) 14:11, 9.Todd Jackson-Sr (Elma,WA) 14:11, 10.Tyler King-Sr (Coupeville,WA) 14:13.

GIRLS
1.Washington 17, 2.Oregon 46
1.Maddie Meyers-Jr (Northwest,WA) 16:11, 2.Katie Knight-So (North Central,WA) 16:14, 3.Amy-Eloise Neale-So (Glacier Peak,WA) 16:17, 4.Annamarie Maag-Sr (Jesuit,OR) 16:17, 5.Katie Bianchini-So Glacier Peak,WA) 16:28, 6.Anastasia Kosykh-Fr (Eastlake,WA) 16:31, 7.Sarah Reiter-Jr (Lindbergh,WA) 16:38, 8.Kendra Weitz-So (Shadle Park,WA) 16:38, 9.Chandler Olson-So (Woodinville,WA) 16:41, 10.Erin Hegarty-Sr (Hanford) 16:43.


MID-EAST CHAMPIONSHIPS
Kettering,Ohio, 11-20, 5k. (all seniors)
Total Team Scores:1.Indiana 73, 2.Ohio 85, 3.Illinois 165, 4.Michigan 179;
Austin Whitelaw beat 2009 Foot Locker finalist Chris Walden to win the boys title.
BOYS
Teams
:1.Indiana 20, 2.Ohio 55, 3.Michigan 95, 4.Illinois 109
1.Austin Whitelaw (Monroe,MI) 15:22, 2.Chris Walden (Carmel,IN) 15:24, 3.John Mascari (Terre Haute North,IN) 15:25, 4.James Martin (Ft.Wayne Carroll,IN) 15:26, 5.Jace Lowry (Martinsville,IN) 15:27, 6.Morgan Welsh (McCutcheon,IN) 15:28, 7.Connor Martin (Westfield,IN) 15:28, 8.Bradley Hess (Ft.Wayne Carroll,IN) 15:29, 9.Colin Cotton (Summit Country Day,OH) 15:34, 10.Luis Carbajal (Dublin Scioto,OH) 15:35.

GIRLS
Teams:
1.Ohio 30, 2.Indiana 53, 3.Illinois 56, 4.Michigan 84
1.Michele Thomas (Glen Este,OH) 17:47, 2.Waverly Neer (Culver Academies,IN) 17:51, 3.Nicole Lucas (Bloomington South,IN) 17:55, 4.Carly Hamilton (Springboro,OH) 18:02, 5.Courtney Brown (Palatine,IL) 18:05, 6.Hannah Stefanoff (Grandview Heights,OH) 18:09, 7.Brianna Johnson (Ft.Wayne Carroll,IN) 18:10, 8.Jessica Hoover (Hilliard Davidson,OH) 18:10, 9.Moly Dahlquist (Notre Dame,IL) 18:12, 10.Alissa Williams (East Kenwood,MI) 18:12.

OTHER H.S. NEWS

NEW JERSEY

EDWARD CHESEREK

Jim Lambert of the Newark Star-Ledger reports on 16-year old Edward Cheserek's journey from Kenya to St.Benedict's Prep in Newark,NJ.
http://tinyurl.com/257npen

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required