European Results, from 17-19 May, 2013, by Carles Baronet/TrackinSun,note by Larry Eder

| 0 Comments
Carles Baronet, of Track In Sun, compiles a weekly list of results for European events, for Runblogrun.com and its readers. We hope that you enjoy it! 


LeMaitre_ChristopheR-EuroInd11.jpg
Christophe Lemaitre, in front of 12,000 adoring fans, Euro Indoors 2011, 
Photo by PhotoRun.net

AUSTRIA

St. Lorentzen, 17.5.2013

Men HT Nejc Plesko (slo) 64.85

Schwechat, 19.5.2013 -Franz Schuster Memorial-

Men SP u18 (5 Kg) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 20.39; 2 Adrian Walczynski (pol) 18.50

Women HT u18 (3 kg) Katarzyna Hnatiuk (pol) 15.65; HT u18 (3 kg) 1 Marika

Kaczmarek (pol) 60.39; 2 Bettina Weber 57.59

Innsbruck, 19.5.2013

Men PV 1 Stefan Kahlert (ger) 5.14; 2 Lukas Wirth (94) 5.14 NR u20; Paul Kilbertus

5.14

Women PV 1 Kira Grünberg 4.07; 2 Anna Felzmann (ger) 4.07; 3 Julia Ott (ger) 3.97


BELGIUM

Lokeren, 19.5.2013 -Grote Prijs Stad Lokeren-

Men 100m race 1 (3.0) 1 Deji Tobias (gbr) 10.35; 2 Ujah Chijinduh (gbr) 10.47 (10.37

(3.2) 1h1); 3 Steve Colvert (irl) 10.51; 4 Sean Safo Antwi (gbr) 10.55 (10.47 (3.2) 2h1);

5 Julian Thomas (gbr) 10.59; 6 Jonathan Browne (gbr) 10.61; 100m race 2 (3.9)

Solomon Bockarie (sle) 10.69; in heats: David Bolarinwa (gbr) 10.62 (2.1) 1h2; 200m

race 1 (5.0) 1 Deji Tobias 20.63; 2 Steve Colvert (irl) 20.88; 2 Jordan Kirby Polidore

(gbr) 21.12; 4 Jonathan Browne 21.20; 200m race 2 (3.8) 1 Sean Safo Antwi 21.21; 2

David Onodi (hun) 21.42; 3 Dylan Borlee 21.53; 300m race 1 More Gyozo (hun) 34.28;

2 Seppe Thys 34.37; 300m race 2 Jordan Kirby Polidore (gbr) 33.76; 1.500m 1 Ali

Hamdi 3:45.17; 2 Isaac Kimeli 3:46.73; 110mh u20 (9,99m) (0.8) Lorenzo Perini (ita)

13.68; SP 1 Tim Hendry (can) 18.26; 2 Daniel Stahl (swe) 18.16; 3 Jurgen Verbrugghe

16.88; DT 1 Federico Apolloni (ita) 56.16; 2 Daniel Stahl 54.63; JT Timothy Herman

71.91

Women 100m (3.4) 1 Eva Kaptur (hun) 11.72; 2 Justine Desondre 11.86; 3 Femke Van

der Meij 11.90; 4 Louise Kiernan (irl) 11.94; 5 Sarah Rutjens 11.98; 6 Orphee Depuydt

12.06; 200m (5.0) 1 Eva Kaptur (hun) 23.61; 2 Justine Desondre 24.18; 3 Sarah

Rutjens 24.39; 4 Louise Kiernan (irl) 24.42; 300m 1 Nicky Van Leuveren 37.98; 2

Justien Grillet 38.61; 3 Sofie Daelemans 38.98; 800m Zenobie Vangansbeke 2:06.37;

PV Anouk Vercauteren 3.92; LJ Phyllis Agbo (gbr) 6.10 (1.3)


BULGARIA

Ruse, 18.5.2013

Women 5.000m Militsa Mircheva (94) 16:35.13 NR u20

Balchik, 18.5.2013

Men HT Zdravko Dimitrov 65.20

1Burgas, 19.5.2013

Men HJ Angel Kararadev 2.20; TJ Zlatozar Atanasov 17.09 (1.3); SP Giorgi Ivanov

21.06

Women LJ Milena Mitkova 6.06 (-0,5); TJ Gita Dodova 13.44 (-0,9); SP 1 Radoslava

Mavrodieva 18.67; 2 Emel Dereli (tur) 17.67

Sofia, 18-19.5.2013

Men 100m (nwi) 1 Boyan Petrov 10.3; 2 Petar Kremenski 10.4; DT Rosen Karamfilov

55.56

Women 100m (nwi) Nadezhda Racheva 11.8


CROATIA

Zagreb, 19.5.2013

Men 400m Mateo Ruzic (94) 47.43; 800m Rudolf Kralj (94) 1:50.93; LJ Dino Pervan

7.47 (nwi); DT u18 (1,5 kg) Martin Markovic 57.45; HT u18 ( 5kg) Matija Greguric 73.73

Women 200m (-0,1) Anita Banovic 24.22; 100mh (-1,8) Ivana Lonkarec 13.71; TJ

Sonja Krnjeta 13.02 (nwi)


CZECH REPUBLIC

Brno, 14.5.2013

Men 100m (0.6) 1 Zdenek Stromsik 10.48; 2 Jan Veleba 10.56; 400m Martin Kucera

(svk) 47.48; HJ Peter Horák (svk) 2.24; LJ 1 Milan Pírek 7.89 (0.7); 2 Vasily Kopeikin

(rus) 7.84 (1.6); 3 Roman Novotny 7.54 (0.0)

Women 100m (0.1) Pavla Hrivnova 11.85; 2 Martina Cernochová 11.99; 200m (-0,7)

Pavla Hrivnová 24.37; 400m Oksana Kalabashina 54.41; HJ Magdalena Nová 1.77; LJ

1 Jana Veldaková 6.69 (0.4); 2 Irina Ilina (rus) 6.51 (1.3); 3 Renata Medgyesová (svk)

6.35 (1.0); TJ Lucie Majková 13.09 (0.8)

Susice, 14.5.2013 -Memoriál Ladislava Nešpora a Ády Blahůta-

Men 100m (0.7) Petr Szetei 10.72; 300m race 1 1 Pavel Maslák 32.47; 2 Daniel Němeček 33.35; 3 Jan Jirka 33.38; 4 Roman Flaška 33.56; 5 Petr Lichý 34.20; race 2 1 Petr Szetei 34.04; 2 Patrik Šorm 34.31; 1.000m 1 Jakub Holuša 2:22.14; 2 Jan Sýkora 2:26.39; 3 David Špindler (94) 2:28.28; 110mh (1.2) Adam Sebastian Helcelet 14.38; 400mh Michal Brož 51.16; HT Michal Fiala 68.03

Women 300m race 1 Jana Slaninová 39.32; 300mh race 1 Zuzana Hejnová 38.75; HT 1 Tereza Králová 64.98; 2 Lenka Ledvinová 58.12 Hodonin, 18.5.2013 Men 100m (1.1) 1 Adam Zavacky (svk) 10.21; 2 Tomas Benko (svk) 10.67; 200m (0.2) Zdenek Stromsik 21.46; SP Martin Novak 18.45; DT Martin Novak 54.80

Women 100m (0.4) Lenka Krsaková (svk) 11.70; 200m (=.2) Lenka Krsaková (svk9 23.88; JT Naralie Durkacová 897) 49.94 Jablonec nad Nisou, 18.5.2013 Men 200m (1.0) Michal Desensky 21.43; 2 Pavel Benda 21.56; 400m Pavel Benda 48.15; 110mh (1.6) Ahmad Hazer (lib) 14.13; SP 1 Tomas Kozak 17.80; 2 Petr Stehlik 16.70; DT Jaromir Mazgal 53.96

Kladno, 18.5.2013

Men 100m (-1,2) Marek Bakalar (95) 10.71; 200m race 2 (-2,1) 1 Roman Turcani (svk) 21.28; 2 Lukas Statsny 21.54; 400m race 1 1 Daniel Nemecek 46.79; 2 Jan Kubista 47.41; 3 Martin Capek 47.76; 4 Petr Lichy 48.11; 5 Patrik Sorm 48.31; 400m race 2 Radek Fischer 48.09; 110mh (-3,1) 1 Martin Mazac 14.10; 2 Petr Penaz 14.15; 400mh 1 Martin Kucera 50.69; 2 Michal Broz 51.12; 2 Vaclav Barak 51.75; PV Michal balner 5.40; LJ Roman Novotny 7.57 (2.0); SP 1 Martin Stasek 20.37; 2 Antonin Zalsky 19.92; 3 Jan Marcell 18.65; 4 Vladislav Tulacek 17.58; DT 1 Marek Barta 58.41; 2 Igor Gondor 58.25; 3 Martin Stasek 56.29; 4 Antonin Zalsky 55.78; 5 Tomas Jirasek 55.14; 6 Tomas Vonavka 54.94; HT 1 Lukas Melich 79.19; 2 Michal Fiala 70.27; 3 Miroslav Pavlicek 67.61; JT 1 Petr Frydrych 79.14; 2 Lukas Vrabec 73.07; 3 Jaroslav Jilek 69.73; 4 Jan Kubes 69.47


Women 100m race A (-1,1) 1 Katerina Cechová 11.57; 2 Barbora Prochazková 11.68; 3 Petra Urbanková 11.90; 4 Klara Seidlová 11.99; 5 Iveta Mazcová 12.05; 100m race B (-1,1) pavla Hrivnová 12.06; 2 Alexandra Bezeková (svk) 12.07; 200m (-1,5) 1 Katerina Cechová 23.88; 2 Barbora Prochazková 24.24; 3 Jana Slaninová 24.44; 4 Lucie Skorbaková 24.57; 400m 1 Jitka Bartonicková 53.69; 2 Alexandra Stuková (svk) 54.90; 3 jana Slaninová 55.03; 4 Iveta Putalová (svk) 55.04; 5 Sylva Skabrahová 55.91; 800m Lenka Masná 2:03.41; 1.500m Lucie Sekanová 4:26.35; 400mh 1 Denisa Rosolová 56.14; 2 Lucie Slanicková (svk) 58.41; 3 Katerina Halová 60.02; 4 Andrea Holleyová (svk) 60.07; HJ 1 Eliska Klucinová 1.80; 2 Romana Dubnová and Magdalena Nová 1.80; 4 Oldriska Maresová 1.80; 5 Katerina Cachová 1.77; 6 Leona Silnicová 1.77; PV 1 Jirina Svobodová 4.50; 2 Romana Malacová 4.30; 2 Aneta Morysková 3.90; LJ 1 Renata Medgyesová 6.48 (1.9); 2 Jana Veldaková (svk) 6.07 (1.7); TJ 1 Lucie Majková 13.35 (1.8); 2 Klára Michalska 13.01 (3.1); SP Jana Karniková 16.28; DT 1 Eliska Stanková 56.90; 2 Jitka Kubelová 55.26; 3 Vera Pospisilová 55.17; 4 Katerina Klausová 55.14; HT 1 Tereza Kralová 70.21; 2 Kristyna Krouzková 63.46; 3 Romana Gromanova 59.77; 4 Katerina Safrankova 58.02; 5 Lenka Ledvinová 56.46; JT 1 Nikola Ogrodniková 54.21; 2 Petra Andrejsková 51.07

Tábor, 19.5.2013

Men 400m 1 Jan Tesar 47.62; 2 Roman Flaska 48.10; 110mh (-0,8) Viliam Papso (svk) 14.44; SP Tomas Stanek 18.05; DT 1 Matej Gasak (svk) 57.96; 2 Michal Holica (svk) 53.73 Women HJ Nikola Strachová 1.81; JT Irena Sedivá 51.59


ESTONIA

Jekabpils, 18-19.5.2013 -Baltic Cup in Combined Events-

Men Decathlon 1 Kristjan Rosenberg 7.487p (11.58 (-4,0); 7.14 (0.8); 13.56; 2.03;

51.83 - 15.07 (-0,5); 44.88; 4.60; 55.10; 4:56.27); 2 Janek Oiglane 7.339p (11.98 (-

4,0); 7.02 (0.6); 15.62; 1.97; 51.90 - 14.84 (-0,5); 38.68; 4.00; 62.25; 4:46.94)

Women Heptathlon Kristella Jurkatamm 5.291p (14.62 (0.5); 1.66; 12.89; 25.80 (-0,5) -

5.88 (2.0); 36.82; 2:34.37)

Tallinn, 19.5.2013

Men SP Raigo Toompuu 16.74; DT 1 Märt Israel 60.80; 2 Priidu Niit 53.36; HT Martin

Lehemets 66.00; JT 1 Tanel Laanmae 79.21; 2 Magnus Kirt 75.24; 2 Timo Moorast

71.55; 4 Ranno Koorap 70.05

Women HT Maris Rongelep 55.46; JT Raine Kuningas 49.32


FINLAND

Töysä, 18.5.2013

Men HT u20 (6 kg) Joni Syrjä 64.88; HT u18 (5 kg) 1 Aapo Laine 65.97; 2 Ville

Järvinen 65.16

Women HT u18 (3 kg) 1 Maija Valli 61.34; 2 Mira Kitula 59.92; 2 Suvi Koskinen 57.38


FRANCE

Conflans-Sainte-Honorine, 18.5.2013 -Interclubs-

Men 400m Mame-Ibra Anne 46.58

Women 100m (0.0) Eloyse Lesueur 12.08; 100mh (0.1) 1 Alice Decaux 13.56; 2

Heloise Kane 14.08; LJ Eloyse Lesueur 6.08 (2.0); HT Alexia Sedykh 62.56

Vennisieux, 18.5.2013 -Interclubs-

Women HT Melanie Fromentin 58.86

Tremblay-en-France, 18.5.2013 -Interclubs-

Men 100m (0.0) Ronald Pognon 10.66; 200m (-0,5) 1 Jeffrey John 21.19; 2 Ken

Romain 21.39; 400m race A 1 Toumany Coulibaly 46.56; 2 Thomas Jordier 47.72;

400m race B Marc Macedot 46.72; 100mh (0.1) Pascal Martinot-Lagarde 13.57; LJ Karl

Taillepierre 7.48 (2.3)


Women 100m (-0,3) Myriam Soumare 11.65; 100mh (0.0) Gnima Faye 13.55; HT 1 Tatiana Massamba 57.13; 2 Alexandra Nack 55.34 Antony, 18.5.2013 -Interclubs- Men 400m 1 Johan Delasse 47.37; 2 Flavien Avignon 48.22

Women 100mh (0.0) Magali Ripasarti 14.10; 400mh Joan Medjid (95) 59.57

Gujan Mestras, 18.5.2013 -Interclubs-

Men 110mh (1.4) Anthony Granjeon 14.34 Women 3 Kms Walk Amandine Marcou 13:42.11 Vennisieux, 19.5.2013 -Interclubs- Men 400m 1 Marouane El Maadadi 47.99; 2 Thibaut Dambricourt 48.47; 1.500m Sami Lafi (alg) 3:46.69; PV Alexandre Marchand 5.30; TJ Hugo Mamba-Schlick (cmr) 16.28 (2.3); DT Stephane Marthely 56.79 Women 100mh (-1,7) 1 Reina-Flor Okori 13.77; 2 Aurore Ruet 13.84; 400mh Agnes Raharolahy 59.45; LJ 1 Awa Sene 6.24 (nwi); 2 Mathilde Lagarde 6.20 (nwi); DT Melina Robert-Michon 60.42; HT 1 Amy Sene 60.93; 2 Aline Salut 59.57 Dijon, 19.5.2013 Men 100m (-1,5) Louis-Steven Coiffic (mri) 10.74; 200m (-1,3) Teddy Tinmar 21.60; 400m Paul Renaudie 48.23; 400mh Christopher Hassaine 51.63; PV 1 Stanley Joseph 5.40; 2 Jerome Clavier 5.30; DT Lolassonn Djouhan 56.92; JT Jeremy Nicollin 68.54 Women PV Cindy Allamelou 4.00; PV Amelie Perrin 61.87 Villeneuve d'Ascq, 19.5.2013 -Interclubs- Men 100m (-0,6) 1 Christophe Lemaitre 10.17; 2 Bemba Kaba 10.45; 3 Clement Huteau 10.72; 4 Stuart Dutamby 10.72; 5 Mustapha Traore 10.73; 200m A (0.0) 1 Guy- Elphege Anouman 21.16; 2 Pierre-Alexis Pessoneaux 21.17; 3 Martial Mbandjock 21.18; 200m B (0.2) David Alerte 21.21; 400m A 1 Bastien Mandrou (94) 47.58; 2 Pierre Chalus 47.89; 3 Azzedine Boudjemaa 48.55; 400m B 1 Loic Naprix 48.25; 2 Jacques François 48.56; 800m 1 Hamid Oualich 1:48.22; 2 Jamale Aarrass 1:48.72; 3 Ali Ben El Hadj (tun) 1:50.09; 4 Leo Morgana (94) 1:50.49; 1.500m 1 Simon Denissel 3:43.41; 2 Benjamin-Kipkur Cheruiyot (ken) 3:44.55; 3 Abdelkader Mahmoudi 3:46.50; 4 Thomas Cattin Masson 3:47.80; 5 Timothee Bommier 3:48.05; 5.000m 1 Djamel Bachiri 13:56.55; 2 Stephane Lefrand 13:58.68; 3 Abel Maina Ndemi (ken) 14:04.37; 110mh (-0,4) Bano Traore 14.03; 400mh 1 Mamadou Kasse Hann (sen) 48.78; 2 Stephane Yato 51.57; HJ Mickael Hanany 2.20; PV 1 Valentin Lavillenie 5.50; 2 Kevin Menaldo 5.40; 3 Alexandre Feger 5.20; 4 Damiel Dossevi 5.20; LJ Ndiss Badji (sen) 8.01 (0.2); TJ 1 Harold Correa 16.92 (0.0); 2 Teddy Tamgho 16.86 (-0,4); 3 Gaetan Saku Bafuanga 16.70 (2.4) and 16.50 (0.0); 4 Aboubacar Mabma 16.67 (0.0); 5 Yoann Rapinier 16.58 (-0,8); SP 1 Gaetan Bucki 19.21; 2 Romain Gotteland 17.44; 3 Yann Lance 16.72; DT 1 Philip Milanov (bel) 60.74; 2 Jean-Baptiste Tiercelin 54.81; 3 Loic Fournet 54.06; 4 Mickael Conjungo 53.40; HT 1 Kevin Nabialek 66.52; 2 Frederick Pouzy 66.48; 3 Idriss Barid (mar) 66.02; 4 Aurelien Boisrond 65.88; JT 1 Killian Durechou 70.84; 2 Vitolio Tipotio 68.90 Women 100m A (0.3) 1 Veronique Mang 11.48; 2 Ayodele Ikuesan 11.81; 3 Patricia Buval 11.84; 4 Anne-Flore Mailland (95) 12.10; 100m B (0.0) Nathalie Marie-Nely 12.02; 200m (0.0) 1 Carima Louami 24.14; 2 Symphora Behi 24.47; 400m A 1 Ami Mbacke Thiam (sen) 52.86; 2 Phara Anacharsis 52.91; 3 Floria Guei 53.71; 4 Livia Lubino-Trebla 55.77; 400m B Mame-Fatou Faye (sen) 55.48; 800m Clarisse Moh 2:06.10; 1.500m 1 Elodie Guegan 4:26.44; 2 Jennifer Lozano 4:26.52;100mh A (-1,3) Ida Antoinette Nana Djimou 13.57; 2 Yariatou Toure 13.62; 100mh B (-1,6) 1 Anaelle Nyabeu Djapa 13.71; 2 Adja Arette Ndiaye (sen) 13.87; 400mh Myrna Bloud 59.97; HJ 1 Laetitia Jovien 1.85; 2 Rhizlane Siba (mar) 1.80; PV 1 Chloe Henry (bel) 4.10; 2 Anais Poumarat 4.10; TJ 1 Nathalie Marie-Nely 13.62 (-0,4); 2 Rouguy Diallo 13.12 (0.0); 3 Celia Christell M'Boua 13.00 (0.0); SP Jessica Cerival 16.98; DT 1 Melanie Pingeon 50.69; HT 1 Jessika Guehaseim 65.29; 2 Sarah Bensaad 61.45; 3 Annabelle Rolnin 59.12; JT 1 Mathilde Andraud 55.59; 2 Ida Antoinette Nana Djimou 52.72; 3 Karine Hervieu 49.13; 4 Anaelle Fournier 48.87; 3 Kms Walk 1 Sylwia Chirat-


Korzeniowska 13:04.45; 2 Katarzyna Golba 13:11.99; 3 Christine Guinaudeau 13:16.11; 4 Corinne Baudoin 13:38.84; 5 Lucie Auffret 13:43.90 Antony, 19.5.2013 -Interclubs- Men 400m 1 Ismail Nimaga 48.13; 2 Olivier Smug 48.20; TJ 1 Benjamin Compaore 16.59 (0.9); 2 Jean-Noel Cretinoir (94) 16.25 (0.4)

Women HT 1 Alexandra Tavernier 67.27; 2 Laetitia Bambara 62.08

Saint Etienne, 19.5.2013 -Interclubs-

Men 100m (-1,4) Emmanuel Biron 10.57; 400m 1 Angel Chelala 46.97; 2 Zied Azizi (tun) 47.84; 3 Naman Keita 48.15; 1.500m Abdelslam Kennouche 3:46.32; 110mh A (- 0,4) Simon Krauss 14.11; 110mh B (0.0) Mohamed Kone 14.20; 400mh 1 Hugo Grillas 50.48; 2 Yoann Decimus 50.91; 3 Mohamed Seghaier (tun) 51.13; PV Vincent Favretto 5.20; LJ Yves Renaux 7.56 (-0,4); SP 1 Stephane Szuster 17.51; 2 Boris Vain 16.95; HT 1 Nicolas Figere 69.81; 2 Damien Bruxelle (94) 56.44; JT Fahdedine Madi Ali 68.01 Women 100m (-0,2) Stella Akakpo 11.92; 200m (-0,4) Emilie Gaydu 24.30; 400m 1 Marie Gayot 52.33; 2 Estelle Perrosier 53.35; 3 Thelia Sigere 54.93; 100mh (0.4) 1 Christelle Vertueux (94) 13.70; 2 Rosvitha Okou 14.01; 400mh Souhir Bouabda 60.34; HJ Sandrine Champion 1.80; PV Syrine Ebondo (tun) 4.00; TJ Teresa Nzola Meso Ba 13.23 (0.7); DT Pauline Pousse 53.58; JT Alexia Kogut Kobiak 54.99

Niort, 19.5.2013 -Interclubs-

Women 100mh (1.6) 1 Sandra Jacmaire 13.82; 2 Margaux Hinschberger 14.10

Tarbes, 19.5.2013 -Interclubs-

Men JT Jean-Baptiste Arnaud 68.00 Women 100mh (0.8) Haoua Kessely 14.03; LJ Haoua Kessely 6.23 (-0,8); 3 Kms Walk Violaine Averous 13:36.58 Mulhouse, 19.5.2013 -Interclubs- Women 3.000m Julie Coulaud 9:30.25 Aubiere, 19.5.2013 -Inteclubs- Women PV Sophie Dangla 4.00 Saran, 19.5.2013 -Interclubs- Men 200m (1.1) 1 Abdoulaye Ndiaye 21.51; 2 Fehti Benchaa (alg) 21.60; 400m Patrice Maurice 47.05; 3.000m St Romain Collenot-Spriet 8:45.15 Women 100m (-0,8) Myriam Jalma 12.08; 100mh (1.7) 1 Cindy Billaud 13.27; 2 Clemence Vifquin 13.54; SP Fabienne Ngoma 15.55 Sotteville-les-Rouen, 19.5.2013 -Interclubs- Men 200m (0.0) Mickael-Meba Zeze 21.54; 400m Mamoudou-Eliman Hanne 48.26; 1.500m Bouabdellah Tahri 3:44.84; 110mh (0.8) Aurel Manga 14.11; SP Tumatai Dauphin 18.61; DT Jake Hazell 54.40; HT Jerome Bortoluzzi 70.14 Women 800m Manal El Bahraoui (mar) 2:06.42; 400mh Hayat Lambarki (mar) 56.82; DT 1 Irene Donzelot 51.78; 2 Sophie Michel 50.50 Conflans-Sainte-Honorine, 19.5.2013 -Interclubs- Men 400m Abdoulaye Toure 48.51 Montbeliard, 19.5.2013 -Interclubs- Men 400m 1 Dimitri Gael 48.05; 2 Babacar Diop (96) 48.05; 1.500m Abdessalem Ayounni (tun) (94) 3:47.58; 110mh (1.0) Damien Broothaerts (bel) 13.81; 400mh A 1 Ludovic Dubois 50.45; 2 Mehdi Omara Besson 51.94; 400mh B Mickaael François 49.99 Women 200m (0.0) 1 Celine Disel-Bonnet 23.85; 2 Aurelie Chaboudez 24.57; 400m Joellie Baflan 56.17; 800m Charline Mathias (lux) 2:08.17; 100mh (0.6) 1 Aisseta Diawara 13.44; 2 Valentine Arrieta (sui) 14.04; 400mh Dora Jemaa-Amirouche 60.18 Villefranche-sur-Saone, 19.5.2013 -Interclubs- Women 100m (1.6) Stacy Vagao 12.10; 200m (2.2) Jennifer Galais 24.05


FINLAND

Nurmijärvi, 16.5.2013

Men HT u20 (6 kg) Henri Liikola 63.93

5

Women HT u18 (3 kg) Tiina Rinnekari 61.40


GERMANY

Koblenz, 15.5.2013 -Mini-Internationales-

Men 1.500m u20 Abdi Uya (95) 3:47.88; 1.500m u18 Taher Belkorchi (96) 3:46.40; 5.000m 1 Andreas Vojta (aut) 13.57.06; 2 Homiyu Tesfaye 13:58.73; 3 Julian Flügel 13:59.63; 4 Nico Sonnenberg 14:02.28; 5 Clemens Bleistein 14:02.55 Women 1.500m Kerstin Marxen 4:24.43; 2 Aline Krebs 4:25.25; 5.000m 1 Valérie Lehmann (sui) 15:59.09; 2 Fabienne Schlumpf (sui) 16:01.52; 3 Jennifer Wenth (aut) 16:02.49; 4 Helen Hofstede (ned) 16:06.75; 5 Mirja Jenni (sui) 16:08.58; 6 Caroline Aehling 16:24.18; 7 Ursula Gatzweiler 16:38.91; 8 Priska Auf der Maur (sui) 16:44.41; 9 Nathalie Schertenleib (sui) 16:44.66; 5.000m u20 Jip Wastenburg (ned) 15:53.24 Neubrandeburg, 15.5.2013

Men SP Ralf Bartels 19.92

Sinn, 17.5.2013

Men HJ 1 Mateusz Przybylko 2.23; 2 Luis Castro (pur) 2.18 Women HJ 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.90; 2 Noorman Sietske (ned) 1.81; HJ u23 Nele Hollmann 1.84; HJ u20 Imke Onnen 1.84 München, 18.5.2013 -Pfingstmeeting- Men 200m (-0,2) 1 Martin Brieger 21.28; 2 Benjamin Brömme 21.37; 3 Benedikt Wiesend 21.57; 400m race 1 1 David Gollnow 46.38; 2 Jonas Plass 46.60; 3 Johannes Treftz 47.34; 4 Stefan Gorol 47.67; 5 Michael Pfluegler 47.84; 6 Marco Kaiser 48.05; 400m race 2 1 Philipp Kleemann 47.32; 2 Lukas Hamich 48.23; 9 Luca Randazzo 48.35; 110mh (-1,0) Manuel Prazak (aut) 14.38; 400mh 1 Felix Franz 50.46; 2 Georg Fleischhauer 50.71; SP Robert Dippl 19.39; JT 1 Till Wöschler 76.85; 2 Lars Hamann 73.93; 3 Kim-Dominik Seyfried 68.79 Women 100m (-3,1) Kristina Zumer (slo) 11.99 (11.84 (-0,2) 1h9); in heats: Doris Röser (aut) 12.04 (-1,0) 1h10; Martina Riedl 12.08 (-1,0) 2h10; 200m (0.0) 1 Kristina Zumer (slo) 23.96; 2 Julia Riedl 24.35; 3 Martina Riedl 24.42; 200m u20 (0.0) Lise-Marie Jacoby 24.41; 400m 1 Daniela Ferenz 55.10; 2 Tamara Seer 55.91; 400m u20 Christina Hering 54.27; 100mh (0.0) 1 Christina Muckenthaler 13.97; 2 Elisabeth Glonegger 14.10; JT Susanne Rosenbauer 53.15 Gladbeck,18.5.2013 Men 400m Matthias Bos 48.58; 400mh Tobias Becker 51.91 Women 100m (0.0) 1 Maike Dix 11.83; 2 Britta Tomkel 12.02; 3 Josefina Elsler 12.06; 100m u20 (0.1) 1 Gina Lückenkemper 11.81; 2 Annika Drazek 12.02; 3 Johanna Bechthold 12.09; 100m u18 (0.0) 1 Jessie Maduka 11.78; 2 Nina Braun 11.99; 200m (0.8) 1 Esther Cremer 23.95; 2 Lena Schmidt 24.45; 200m u20 (0.8) Gina Lückenkemper 24.04 Holzminden, 18.5.2013 Men PV Marvin Caspari 5.15 Women PV 1 Annika Roloff 4.25; 2 Anjuli Knäsche 4.15; PV u20 1 Desiree Singh 4.15; 2 Franziska Kappes 3.95; PV u18 Franziska Heiss 3.95; PV u16 Stina Seidler 3.95 Berlin, 18-19.5.2013 -Pfingstmeeting- Men 100m (-0,5) Maximilian Kessler 10.59; 400m 1 Marc Koch 48.11; 2 Andreas Roth 48.13; 400m u18 Benjamin Lobo Bedel (den) 48.70; JT (18) 1 Bernhard Seifert 77.68; 2 Chris Dittelbach 70.98 Women JT (18) Sarah Mayer 55.28 Zeven, 18-19.5.2013 -Pfingstmeeting- Men 100m u18 (18) (2.1) Fabian Netzlaff 10.74; 200m (-0,3) Jannik Rehbein 21.49; 400m 1 Sören Gnoss 47.57; 2 Laurin Forstreuter 48.29; 110mh (1.5) 1 Helga Schwarzer 13.98 (13.95 (1.2) 1h1); 2 Paul Dittmer 13.99; 110mh u18 (0,91m) (18) (1.0) Henrik Hannemann 13.92; 400mh Silvio Schirrmeister 50.05; SP (18) Eric Millrath 18.12

6

Women 100m (18) (0.7) 1 Ruth Sophia Spelmeyer 11.85; 2 Nadja Bahl 11.91; 100m u20 (18) (1.1) Jennifer Tuffour 11.93; 2 Carmen Maske 12.05; 100m u18 (18) (0.1) 1 Lise-Marie Kwayie 11.99; 2 Chantal Butzek 12.04; 200m (1.1) Ruth Sophia Spelmeyer 24.49; 200m u20 (0.1) 1 Maike Schachtschneider 24.45; 2 Ivy Atieno 24.50; 400m u20 (18) Maike Schachtschneider 55.13; 400m u18 (18) 1 Ann-Kathrin Kopf 54.92; 2 Mailin Schäfer 55.86; 1.500m Isabell Reegen 4:25.53; 100mh u20 (18) (0.4) Monika Zapalska 13.99;100mh u18 (0,76m) (18) (1.2) Nancy Beilich 13.98; HJ u18 Julia Götting 1.77 Wiesbaden, 18.5.2013 -Werfer Cup-

Men SP 1 Dylan Armstrong (can) 20.34; 2 Wang Guangfu (chn) 19.65; 3 Tobias Dahm 18.83; 4 Mario Labisch 16.81; SP u20 (6 Kg) 1 Tobias Kertschmar 17.86; 2 Dennis Lukas 17.45; SP u18 (5 kg) 1 Henning Prüfer 19.86; 2 Valentin Döbler 17.46; DT A 1 Robert Harting 68.31; 2 Martin Wierig 66.50; 3 Markus Münch 64.44; 4 Christoph Harting 63.79; 5 Daniel Jasinski 63.26; 6 Wu Tao (chn) 61.83; 7 Wu Jian (chn) 61.53; 8 Gordon Wolf 59.48; DT B 1 Michael Salzer 60.63; 2 David Wrobel 59.79; 3 Benedikt Stienen 59.07; 4 Sebastian Scheffel 55.08; DT u20 (1,750 kg) 1 Markus Schwerdtfeger 55.58; 2 Patrick Gennsle 54.81; 3 Maximilian Klaus 54.65; DT u18 (1,5 Kg) 1 Henning Prüfer 62.12; 2 Tony Zeuke 60.61; 3 Maximilian Klaus 58.95; 4 Marc Krause 54.96; 5 Clemens Prüfer 54.68; 6 Roman Heil 54.44

Women DT A 1 Julia Fischer 66.04; 2 Tan Jian (chn) 63.82; 2 Anna Rüh 62.88; 4 Yang Yanbo (chn) 61.36; 5 Ulrike Giesa 58.88; 6 Sabine Rumpf 58.28; 7 Julia Bremser 56.38; 8 Song Aimin (chn) 54.37; DT B Maire-Christine Lehm 55.35; DT u23 1 Gu Siyu (chn) 67.86; 2 Anna Rüh 64.33; 3 Kristin Pudenz 59.74; 4 Marike Steinacker 55.42; 5 Sonka Kielmann 50.39; DT u20 Julie Hartwig 53.91

Garbsen, 19.5.2013

Men HJ 1 Luis Castro (pur) 2.24; 2 Matthias Haverney 2.21; 3 Fernand Djoumessi (cmr) 2.18; 4 Falk Wendrich 2.18; HJ u20 Falk Wendrich 2.18; LJ 1 Alyn Camara 7.84 (-0,4); 2 Mario Kral 7.62 (0.0) Women HJ 1 Julia Straub 1.84; 2 Alexandra Plaza (94) 1.81; 3 Jossie Graumann (94) 1.81; HJ u18 Svea Knoop 1.78; LJ 1 Sosthene Moguenara 6.62 (-0,5); 2 Saeko Okayama (jpn) 6.28 (0.5); 3 Annika Gärtz 6.18 (0.0); TJ 1 Jenny Elbe 14.12 (-0,9); 2 Kristin Gierisch 13.43 (0.0); 3 Neele Eckhardt 13.19 (-0,3); 4 Eva Linnenbaum 13.17 (- 0,2); 5 Maike Nieklasuson 12.99 (-0,1); 6 Katja Demut 12.95 (-0,5)

Pforzheim, 19.5.2013

Men SP 1 Marco Schmidt 19.02; 2 Bodo Göder 17.49 Women 800m Aline Krebs 2:07.25


GREAT BRITAIN

Stretford, 14.5.2013 -BMC Gold Standard Races-

Women 3.000m race 1 (mix) Laura Weightman 8:43.46; 3.000m race 2 (mix) Katie Brough 9:15.32; Emma Clayton 9:17.46 Watford, 15.5.2013 -BMC Gold Standard Races- Men 800m 1 Ben Waterman 1:49.39; 2 Rory Graham-Watson 1:50.37; 3 Matt McLoughlin (94) 1:50.91

Women 800m 1 Jessica Judd (95) 2:00.37; 2 Shelayna Oskan-Clarke 2:05.13; 3 Loren Bleaken (95) 2:05.43; 4 Melissa Courtney 2:07.25; 5 Katie Snowden (95) 2:07.38; 1.500m 1 Stephanie Twell 4:18.07; 2 Bobby Clark (97) 4:22.17; 3 Emily Pidgeon 4:24.64; 4 Lily Partridge 4:26.17

Loughborough, 15.5.2013

Men 100m (1.3) William Sharman 10.66; 110mh (1.4) William Sharman 13.71; PV Daniel Gardner 5.20 Women 400m 1 Laura Wake 53.43; 2 Meghan Beesley 53.62; 100mh (1.4) 1 Lucy Hatton 13.75; 2 Gemma Werrett 13.84; 400mh 1 Lauren Bouchard 58.29; 2 Laura Wake 58.43

Solihull, 18.5.2013

7

Men 800m race 1 1 James Shane 1:48.93; 2 Elliot Slade (94) 1:48.93; 3 Rory Graham- Watson 1:48.98; 4 Joseph Maynard 1:48.99; 5 Richard Charles (94) 1:49.30; 6 Olivier Aitchison 1:49.34; 7 Sean Molloy (95) 1:49.35; 8 Jordan Bransberg 1:50.17; 800m race 2 1 Kyle Langford (2.2.1996) 1:49.42; 2 David Horniman 1:49.52; 1.500m race 1 1 Charlie Grice 3:45.06; 2 James Brewer 3:45.61; 3 Rob Mullett 3:45.82; 4 Richard Weir 3:46.16; 5 Chris Warburton 3:46.31; 6 Ben Coldray 3:47.90; 1.500m race 2 1 James McMurray (95) 3:45.65; 2 Andrew Butchart 3.46.39; 3 Nick Hooker 3:46.49; 4 Kieran Reilly 3:47.17; 5 Matthew Bowser 3:47.31; 6 Jack Hallas 3:47.68; 5.000m 1 Abdi Hakin Ulad (den) 14:01.35; 2 Matthew Hynes 14:03.97

Women 800m 1 Rose-Anne Galligan (irl) 2:04.08; 2 Sheylana Oskan-Clarke 2:05.85; 3 Kaylee Dodd 2:07.03; 1.500m race 1 1 Charlene Thomas 4:14.38; 2 Racheal Bamford 4:16.67; 3 Lisa Kurmann (sui) 4:17.44; 4 Montana Jones 4:18.02; 5 Melissa Courtney 4:18.11; 6 Claire Duck 4:21.27; 7 Ashley Gibson 4:22.94; 8 Kajsa Barr (swe) 4:25.99; 9 Joëlle Flueck (sui) 4:29.29; 1.500m race 2 1 Calli Thackery 4:25.48; 2 Sarah Mercier 4:27.01; 3 Emily Hosker-Thornhill 4:28.91; 4 Line Schulz (den) 4:29.68; 1.500m race 3 Christina Toogood (nor) 4:30.40; 5.000m 1 Katrina Wootton 15:30.82; 2 Stephanie Twell 15:42.13; 3 Judit Pla (esp) 15:46.99; 4 Laura Muir 15:53.68; 5 Lauren Deadman 16:10.35; 6 Lily Partridge 16:14.69; 7 Sarah Benson 16:21.67; 8 Emily Pidgeon 16:24.47; 9 Kristine Helle (nor) 16:43.88

Newport, 18.5.2013

Men 100m (4.8) 1 Shaun Pearce (97) 10.62; 2 Gareth Hopkins 10.66 Women 100m (2.1) Joey Duck 11.91; 400m Joey Duck 55.40 Bromley, 18.5.2013 Women 400m Nicole McKechnie u18 56.10

Milton Keynes, 18.5.2013

Men 200m (1.5) David Gain 21.57 Women 100m (1.2) Laura Turner 11.89; 200m (1.6) Laura Turner 24.46 Loughborough, 19.5.2013 -Loughborough International- Men 100m race 1 (0.1) 1 James Ellington 10.30; 2 Danny Talbot 10.33; 3 Harry Aikines-Aryeetey 10.35; 4 Craig Pickering 10.40; 5 Samuel Osewa 10.50; 6 Ojie Edoburun 10.73; 100m race 2 (-0,2) 1 Andrew Robertson 10.39; 2 Joel Fearon 10.41; 3 Aidan Sayers 10.65; 4 David Hynes (irl) 10.70; 5 David Lima (por) 10.70; 100m race 3 (0.0) 1 Scott Bajere 10.64; 2 Dannish Walker-Khan 10.65; 3 Judah Simpson 10.73; 200m race 1 (0.7) 1 Nigel Levine 20.86; 2 Martyn Rooney 21.08; 2 Ryan Oswald 21.23; 4 James Williams 21.23; 200m race 2 (1.1) 1 Andrew Robertson 20.76; 2 Rory Evans 20.81; 3 Femi Owolade (ngr) 21.03; 4 David Lima (por) 21.09; 5 Chris Craig 21.19; 6 Dannish Walker-Khan 21.20; 200m race 3 (0.5) 1 Dan Putnam 21.27; 2 Lumar Sylvester 21.38; 3 Chris Stone (08.04.1995) 21.51; 4 Omar Simpson 21.56; 400m race 1 1 Martyn Rooney 46.31; 2 Michael Warner 46.81; 3 Jarryd Dunn 46.91; 4 Jamie Bowie 47.20; 5 Ben Snaith (95) 48.28; 400m race 2 1 Rory Evans 46.88; 2 Tim Burn 47.24; 3 Dan Putnam 47.35; 4 Omar Simpson 47.44; 5 Luke Edwards 47.95; 6 Christian Byron 48.06; 7 David Riley 48.30; 400m race 3 1 Sadam Kouni (sud) (06.04.1994) 47.33; 2 Kris Robertson 47.76; 3 Efekemo Okoro 48.37; 400m race 4 1 Jake King 47.96; 2 Mo Abdullahi 47.96; 3 Nicholas Kanonik 48.04; 4 Ryan Lee 48.11; 5 Lolu Oluwole-Ojo (94) 48.48; 400m race 5 Scott Atkinson (95) 48.29; 800m 1 Paul Goodall 1:19.10; 2 Guy Learmonth 1:49.40; 3 Zak Curran 1:49.92; 4 Jonathan Cook 1:50.10; 5 Elliot Slade (94) 1:50.47; 6 Shaun Wyllie (95) 1:50.74; 1.500m 1 Tom Marshall 3:44.84; 2 Anthony Whiteman (71) 3:45.21; 3 Jake Wightman (94) 3:45.60; 4 Alex Cornwell 3:45.69; 5 Matthew Fayers (94) 3:45.96; 6 Gareth Warburton 3:46.53; 3.000m Richard Weir 8:04.57; 100mh race 1 (-0,9) 1 William Sharman 13.77; 2 Alex Al- Ameen 13.97; 3 James Gladman 14.05; 4 David King (94) 14.45; 110mh race 2 (-0,5) 1 Nick Gayle 14.06; 2 Joseph Hylton 14.10; 3 Ben Kelk 14.31; 110mh u20 (0,99m) (1.0) 1 David King 13.66; 2 David Omororegie 13.68; 3 Khai Riley-Laborde 14.07; 110mh u18 (0,91m) (0.7) Euan Dickson-Earle 13.81; 400mh race 1 Rhys Williams 48.90; 2 Richard Yates 50.17; 3 David Martin 51.90; 400mh race 2 1 Niall Flannery 49.73; 2 Sebastian Rodger 50.14; 3 Ben Sumner 50.93; 4 James Forman 51.26; 5 Christopher Wakeford 51.71; 400mh race 3 Lloyd Gumbs 51.87; 3.000m St 1 James Wilkinson 8:44.77; 2 Jonathan Taylor 8:50.78; HJ 1 Tom Parsons 2.28; 2 Allan Smith 2.22; PV 1 Harry Coppell (11.07.1996) 5.15; 2 Cameron Walker-Shepherd 5.15; 3 Luka Cutts 5.15; LJ 1 Dan Bramble 7.75 (-0,4); 2 Elliot Safo (94) 7.70 (-0,6); 3 Bradley Pickup 7.59 (-0,8); 4 Feron Sayers (94) 7.50 (-0,3); TJ 1 Julian Reid 16.48 (-1,1); 2 Nathan Douglas 16.19 (2.2); SP 1 Zane Duquemin 18.33; 2 Jamie Williamson 17.47; 3 Greg Beard 17.41; SP u20 Kai Jones 17.54; DT 1 Brett Morse 63.52; 2 Zane Duquemin 58.87; 3 Chris Scott 57.47; 4 Tom Norman 54.48; DT u20 (1.750 kg) 1 Nicholas Percy 58.85; 2 Gregory Thompson 58.76; HT 1 Alex Smith 72.45; 2 Mark Dry 71.69; 3 James Bedford 70.82; 4 Michael Bomba 70.05; 5 Andy Frost 70.03; 6 Mike Floyd 68.80; HT u20 (6 Kg) 1 Michael Painter 71.85; 2 Callum Brown 69.08; JT 1 Lee Doran 74.23; 2 Benji Pearson 69.52; 4x400m England 3:06.29

Women 100m race 1 (0.4) 1 Anyika Onuora 11.51; 2 Amy Foster (irl) 11.58; 3 Sophie Papps (94) 11.64; 4 Sarah Adams 11.75; 5 Rachel Johncock 11.77; 6 Shanice Harrison 12.07; 100m race 2 (-2,2) 1 Annabelle Lewis 11.66; 2 Montell Douglas 11.99; 3 Abbi Tyson 12.05; 4 Niamh Whelan (irl) 12.06; 5 Rebekah Wilson 12.08; 6 Clieo Stephenson 12.08; 100m race 4 (-2,2) 1 Sarah Adams 11.84; 2 Corinne Humphreys 11.92; 3 Emma Bailey 12.08; 100m race 5 (-0,5) Mica Moore 12.07; 200m race 1 (-0,1) 1 Dina Asher-Smith 23.14; 2 Emily Diamond 23.30; 3 Gemma Nicol 24.12; 4 Shanice Harrison 24.14; 5 Montell Douglas 24.18; 6 Mica Moors 24.54; 200m race 2 (-0,1) 1 Shannon Hylton 23.54; 2 Amy Foster (irl) 23.59; 3 Rachel Johncock 23.88; 4 Niamh Whelan (irl) 23.95; 5 Lucy Evans 24.54; 200m race 3 (-0,3) 1 Sarah Adams 24.19; 2 Charlotte McLennaghan (06.09.1997) 24.36; 400m race 1 1 Perri shakes-Drayton 50.98; 2 Kirsten McAslan 53.28; 3 Kelly Massey 53.50; 4 Laura Wake 53.55; 5 Emma Pullen 54.47; 6 Sabrina Bakare 54.63; 7 Monique Williams (nzl) 54.98; 400m race 2 1 Meghan Beesley 53.88; 2 Harriet Pryke 54.29; 3 Zoey Clark (94) 54.46; 4 Jessie Knight (94) 55.25; 5 Laura Maddox 55.42; 400m race 3 1 Cheriece Hylton 54.58; 2 Amy Allcock 54.92; 3 Rebecca Williams 55.25; 4 Amy Hillyard (95) 55.88; 800m race 1 1 Jessica Judd (95) 2:00.71; 2 Rose-Anne Galligan (irl) 2:03.19; 3 Alison Leonard 2:03.22; 4 Claire Tarplee (irl) 2:04.47; 5 Tara Bird 2:04.65; 6 Hanna Tarver 2:06.20; 800m race 2 Loren Bleaken (95) 2:07.59; 1.500m 1 Eilish McColgan 4:09.67; 2 Morag MacLarty 4:12.91; 3 Claire Tarplee (irl) 4:15.61; 4 Rosie Clarke 4:15.98; 5 Claire Gibson 4:16.83; 6 Bobby Clay (97) 4:18.33; 7 Gemma Kersey 4:18.84; 8 Hannah Brooks 4:24.50; 9 Jo Hickman-Dunne 4:25.90; 10 Ffion Price (94) 4:26.15; 3.000m 1 Lisa Dobriskey 9:03.42; 2 Laura Whittle 9:06.43; 3 Stevie Stockton 9:21.59; 4 Beth Potter 9:24.07; 100mh race 1 (1.0) 1 Yasmin Miller 13.45; 2 Karla Drew 13.49; 3 Serita Solomon 13.50; 100mh race 2 (2.2) 1 Lucy Hatton (94) 13.73; 2 Jessica Tappin 13.77; 3 Nicola Hill 13.94; 100mh race 3 (-0,1) Olivia Walker (95) 14.02; 400mh race 1 Eilidh Child 56.34; 2 Megahn Beesley 57.12; 3 Jessie Barr 58.05; 4 Emily Bonnett 58.49; 5 Abigayle Fitzpatrick 58.63; 6 Hayley McLean 58.99; 400mh race 2 1 Lauren Bouchard 58.51; 2 Samantha Coleby 58.92; 3 Gabrielle Coveney 59.31; 4 Mandy Gault 60.07; 5 Megan Southwart 60.09; 6 Nisha Desai 60.13; 400mh race 3 Jessica Turner 60.35; 3.000m St 1 Kerry Harty 10:06.30; 2 Emily Stewart 10:10.83; 3 Lennie Waite 10:16.76; HJ 1 Jayne Nisbet 1.84; 2 Morgan Lake (97) 1.81; 3 Emma Nutall 1.78; PV 1 Lucy Bryan (95) 4.35; 2 Sally Peake 4.25; 3 Katie Byres and Zoe Brown 3.90; LJ 1 Dominique Blaize 6.54 (-0,2); 2 Jade Nimmo 6.32 (0.2); 3 Amy Woodman 6.25 (-0,5); 4 Amy Harris 6.20 (0.6); 5 Jazim Sawyers 6.10 (-0,8); TJ 1 Nony Mordi 13.44 (-0,7); 2 Laura Samuel 13.38 (-0,3); 3 Zainab Cessay 13.27 (1.5); 4 Chioma Matthews 13.16 (0.5); 5 Sineade Gutzmore 12.87 (-1,9); SP 1 Shanaugh Brown 16.39; 2 Rachel Wallader 15.99; 3 Sophie McKinna (94) 15.77; DT 1 Shadine Duquemin (94) 51.48; 2 Eden Francis 51.39; 3 Samantha Miller 51.07; HT 1 Sophie Hitchon 70.52; 2 Shaunaugh Brown 66.06; 3 Sarah Holt 65.05; 4 Carys Parry 63.81; 5 Susan McKelvie 62.13; 6 Laura Douglas 60.21; 7 Rachel Gair 60.11; 8 Louisa James 59.62; 9 Abbi

9

Carter 57.05; 10 Hayley Murray 55.99; JT 1 Izzy Jeffs 56.31; 2 Rosie Semenytsh 49.63; 4x100m England 44.64; 4x400m Scotland 3:32.57


HUNGARY

Szombathely, 15.5.2013

Men SP u18 (5 kg) Bence Halász 17.64; DT u18 (1,5 Kg) Bence Halász 59.91; HT 1 Krisztian Pars 78.44; 2 Kristóf Nemeth 74.72; 3 Márton Cser 65.86; 4 Mirco Micuda (cro) 65.19; HT u20 (6 kg) 1 Dániel Kovács 66.08; 2 Bálint Horváth 65.86; 3 László Mester 65.50; HT u18 (5 kg) 1 Bence Halasz 71.49; 2 Jan Lokar (slo) 63.70; 3 Balász Varga 63.58

Women HT 1 Barbara Spiler (slo) 67.65; 2 Cintia Gergelics 62.53; 3 Beatrix Banga (95) 60.07 Budapest, 18.5.2013 Women HT u18 (3 Kg) 1 Réka Gyuratz 73.44; 2 Helga Völgyi 72.33


ITALY

Ancona, 18.5.2013 -National Championships in 10.000m-

Men 10.000m 1 Jamel Chatbi 28:56.27; 2 Simone Garibaldi 29:37.28 Women 10.000m 1 Valeria Straneo 32:30.56; 2 Fatna Maraoui 33:57.27; 3 Claudia Pinna 34:18.70; 4 Silvia La Barbera 34:29.88; 5 Valeria Roffino 34:32.36 Gavardo, 19.5.2013 Men 100m Final 1 (0.1) 1 Michael Tumi 10.19; 2 Fabio Cerutti 10.32 (10.28 (1.2) 1h3); 3 Delmas Obou 10.35 (10.35 (2.0) 1h5); 4 Jacques Riparelli 10.35 (10.26 (1.1) 1h2); 5 Francesco Basciani 10.44 (10.41 (1.2) 2h3); 6 Maurizio Checcucci 10.50; 100m Final 2 (1.4) 1 Davide Deimichei 10.53; 2 Alessio Moscetti 10.57; 3 Gualtiero Bertolone 10.59; in heats: Diego Marani 10.52 (1.0) 2h1; Lorenzo Bilotti 10.69 (1.1) 2h2; Matteo Didioni 10.71 (1.2) 3h3; Luca Antonio Cassano (95) 10.54 (1.1) 1h4; Diego Zuodar 10.64 (1.9) 1h6; Simone Pettenati (95) 10.68 (0.8) 2h6; Alberto Rontini 10.71 (0.8) 3h6; Gaetano Di Franco 10.66 (1.2) 2h7; Valerio Rosichini 10.61 (1.1) 1h8; Sebastiano Spotti 10.72 (1.2) 1h10; Federico Cattaneo 10.52 (0.9) 1h11; 200m race 1 (0.8) 1 Davide Manenti 20.85; 2 Matteo Galvan 21.15; 3 Valerio Rosichini 21.49; 200m race 2 (0.4) 1 Eseosa Desalu (94) 21.34; 2 Lorenzo Angelini 21.40; 400m race 1 1 Michele Tricca 47.29; 2 Francesco Cappellin 47.52; 3 Mamadou Gueye (sen) 47.69; 4 Isalbet Juarez 48.00; 5 Andrea Daminelli 48.06; 6 Marco Lorenzi 48.26; 400m race 2 1 Alberto Rontini 47.68; 2 Alessandro Orsi 47.97; 3 Giacomo Panizza 48.47; 400m race 3 Andrea Delfino 48.24, 1.500m 1 Geoffrey Kibet Matum (ken) 3:41.53; 2 Marouan Razine (mar) 3:43.12; 3 Yassine Rachik (mar) 3:44.00; 4 Merihun Crespi 3:44.62; 5 Oukhrid Lhoussiane (mar) 3:44.63; 6 Abdellatif Elaloiani 3:45.45; 7 Elia Polli 3:45.75; 8 Giovanni Bellino 3:46.28; 9 Stefano Guidotti Icardi 3:46.48; 10 Mattia Moretti 3:47.30; LJ Alessio Guarini 7.44 (2.3); 4x100 Italy (M. Tumi; J. Riparelli; D. Manenti; F. Cerutti) 39.45 Women 100m (1.1) 1 Ilenia Draisci 11.57 (11.53 (1.6) 1h3); 2 Jessica Paoletta 11.66 (11.60 (1.3) 1h2); 3 Fatoumata Coly (sen) 11.85 (11.75 (1.3) 2h2); 4 Maria Aurora Salvagno 11.94 (11.82 (1.5) 1h5); 5 Johanelis Herrera (95) 11.98 (11.88 (2.5) 2h1); in heats: Irene Siragusa 11.60 (2.5) 1h1; Alina Cravcenko 11.98 (1.3) 3h2; Silvia Corbucci 11.71 (1.9) 1h4; Amy Fabe Dia 12.03 (1.9) 2h4; Sabrina Galimberti (94) 11.83 (1.5) 2h5; Laura Strati 11.94 (1.0) 1h6; Doris Tomasini 11.96 (1.0) 2h6, 800m 1 Marta Milani 2:04.63; 2 Serena Monachino 2:05.42; 3 Lorenza Canali 2:06.58; 4 Irene Baldessari 2:06.90; 5 Selah Jepletin Busienei 2:07.21; 3.000m 1 Margherita Magnani 9:01.44; 2 Zakia Mrisho Mohamed (tan) 9:07.02; 3 Giulia Alessandra Viola 9:09.11; 4 Touria Samiri 9:14.93; 5 Cristiana Artuso 9:30.02; HJ Chiara Vitobello 1.76 Bressanone, 19.5.2013 Men 400m u18 1 Giuseppe Leonardi 48.39; 2 Jaka Zupan (lso) 48.61; SP u18 (5 kg) 1 Nace Plesko (slo) 18.34; 2 Sebastiano Bianchetti 18.19; DT u18 (1,5 Kg) Giulio Anesa 56.14

10

Women 800m u18 Maria Dietz (ger) 2:07.92; LJ Benedetta Cuneo 6.27 (2.4); SP u18

(3 kg) Alina Kenzel 16.82

Bolzano, 20.5.2013

Men 400m Niklas Muller (rsa) 48.31; 1.500m Lukas Rifesser 3:47.46; DT 1 Hannes

Kirchler 59.60; 2 Daniel Compagno 55.12; JT Mathias Kaserer (aut) 68.51


LATVIA

Riga, 17-18.5.2013 -23th Universiade-

Men 1.500m (17) Dmitrijs Yurkevics 3:46.32; PV (17) Markes Arents 5.20; DT Oskars

Vaisjuns 57.45

Women HJ Undine Dindune 1.86; TJ Santa Matule 12.93 (1.8); JT (17) 1 Sinta Kovala

59.58; 2 Gundega griva 54.17; 3 Laura Ikauniece 50.69


LITHUANIA

Vilnius, 14.5.2013

Men SP Marius Silenskis 17.41


NORWAY

Nadderud, 6.5.2013

Men 300mh Oyvind Strommen Kjerpeset 36.82

Women 300m Elisabeth Slettum 38.71

Ravnanger, 8.5.2013

Men HT u20 (6 kg) Jorgen Olsen Austnes 64.95

Oslo, 12.5.2013

Women JT u18 (500 g) Marie-Therese Obst 51.21 NR u18

Bergen, 18.5.2013

Men DT u20 (1,75 kg) Sven Martin Skagestad 56.03

Women HT u18 (3 kg) Helene Ingvaldsen 61.85; JT u18 Sigrid Borge 48.20

Askim, 18.5.2013

Men Stian Andersen 16.88

Bergen, 19.5.2013

Men PV Eirik Greibrokk Dolve 5.12 NR u18


POLAND

Szczecin, 11.5.2013

Women HT u18 (3 Kg) Marta Kordykiewicz 56.66

Krakow, 11.5.2013

Women 300mh Zofia Praczukowska 43.29

Sosnowiec, 12.5.2013

Men SP 1 Krzysztof Brzozowski 18.44; 2 Kamil Zbroszczyk 18.18; 3 Wojciech Gines

17.70

Women 100m (0.9) Adrianna Zietara 11.98; 100mh (0.6) Karolina Koleczek 13.62

Szprotawa, 12.5.2013

Men SP 1 Jakub Szyszkowski 18.02; DT Wojciech Praczyk 55.67

Warszawa, 11-12.5.2013

Men SP 1 Michal Rasinski 18.56; 2 Dominik Witczak 18.39; SP u20 (6 Kg) Patryk

Ocypa 17.73; HT arkadiusz Rogowski 66.28; JT Marcin Plener 71.41

Women 200m (12) (nwi) Anna Kielbasinska 23.93; 100mh (nwi) 1 Anna Kielbasinska

13.53; 2 Urszula Bhebhe 13.66; SP Anna Wloka 16.34; SP u18 (3 kg) Katarzyna

Hnatiuk 16.25; HT Dagmara Stala 59.37; JT Monika Karasiewicz (95) 49.82

Poznan, 12.5.2013

Women LJ Anna Jagaciak 6.19 (0.8); HT u18 (3 Kg) Marika Kaczmarek 63.72

Rzeszow, 12.5.2013

Women 100m (2.1) Iryna Vaskyv (ukr) 11.96

Bialystok, 15.5.2013

11

Men JT 1 Krzysztof Szalecki 73.72

Kielce, 16.5.2013

Women HT u18 (3 Kg) Katarzyna Furmanek 67.38

Bialogard, 18.5.2013

Men 110mh (0.3) Mateusz Diak 14.20; SP Dawid Krzyzan (94) 17.18; JT 1 Pawel Rozinski 77.80 Women 2.000m St Daria Gawlowska (95) 6:45.86; JT Adrianna Proc 51.04 Poznan, 18.5.2013

Men HT Bartosz Goldyn 64.10 Women 2.000m St Alicja Konieczek 6:45.59 Sosnowiec, 18.5.2013 Men 2.000m St Dawid Zebrowski 5:36.91 Women 800m 1 Monika Halasa 2:06.57; 2 Natalia Wiera 2:06.69 Warszawa, 18.5.2013 Men SP Dominik Witczak 18.07; SP u20 (6 Kg) 1 Andrzej Regin 18.99; 2 Patryk Ocypa 18.56; HT arkadius Rogowski 64.08 Women 2.000m St Izabela Zaniewska 6:46.85; LJ Ewa Korniluk (94) 6.15; SP Anna Wloka 16.19; SP u18 (3 kg) Klaudia Kardasz 17.00; JT Monika Karasiewicz (95) 49.08; JT u18 (500 g) Maria Andrejczyk 49.60 Zgorzelec, 19.5.2013 Men 300m race 6 Marcin Marciniszyn 33.30; 2 Lukasz Krwaczuk 33.46 Rzeszow, 19.5.2013 Men 2.000m St Jacek Zadlo 5:38.28; DT u18 (1.5 kg) Bartlomiej Stoj 57.05; HT u20 (6 kg) Sebastian Janusz 63.68 Women HT u18 (3 kg) Katarzyna Furmanek 68.70 Torun, 19.5.2013 Women JT Marcelina Witek 52.22 Lodz, 18-19.5.2013 -AZS Championships- Men 100m A (2.0) 1 Kamil Masztak 10.50; 2 Jakub Adamski 10.51; 3 Damian Karolak 10.58; 4 Piotr Wiaderek 10.60 (10.54 (1.6) 1h4); 5 Artur Zaczek 10.61 (10.52 (2.5) 1h7); 100m B (3.8) 1 Mateusz Biegajlo 10.51; 2 Tomasz Kluczynski 10.61; 3 Pawel Mazowiecki 10.65; in heats: Przemyslaw Slowikowski 10.64 (1.6) 2h4; Mateusz Jedrusik 10.61 (2.5) 2h7; 200m (19) (-0,2) Karol Zalewski 21.24; 400m 1 Rafal Omelko 47.13; 2 Michal Pietrzak 47.29; 3 Lukasz Domagala 47.92; 800m (19) Kamil Gurdak 1:49.28; 2 Artur Kuciapski 1:49.56; 3 Karol Konieczny 1:49.60; 4 Artur Ostrowski 1:50.13; 5 Michal Makowski 1:50.71; 6 Wojciech Jarosz 1.50.74; 110mh (3.2) 1 Maciej Wojtkowski 14.08 (14.04 (2.1) 1h1); 2 Grzegorz Szade 14.21; 400mh (19) 1 Robert Brylinski 51.11; 2 Michal Pietrzak 51.99; HJ (19) 1 Maciej Lepiato 2.18; 2 Wojciech Theiner 2.18; PV (19) Robert Sobera 5.61; LJ 1 Michael Rejmus 7.65 (2.6) and 7.57 (2.0); 2 Marcin Starzak 7.61 (1.6); SP (19) 1 Jakub Szyszkowski 19.69; 2 Mateusz Mikos 19.21; 3 Kamil Zbroszczyk 18.41; 4 Michal Rasinski 18.36; 5 Michal Rozporski 18.00; 6 Krzysztof Brzozowski 17.56; 7 Michal Haratyk 17.13; DT 1 Przemyslaw Czajkowski 60.23; 2 Jacek Wisniewski 55.98; HT (19) 1 Pawel Fajdek 79.02; 2 Wojciech Nowicki 73.77; 3 Norbert Rauhut 67.55; JT (19) 1 Marcin Krukowski 83.04; 2 Lukasz Grzeszczuk 79.01; 3 Bartosz Osewski 75.72; 4 Hubert Chmielak 75.45; 5 Karol jakimowicz 74.98; 6 Pawel Rakoczy 74.88; 7 Krzysztof Szalecki 71.45; 8 Marcin Plener 70.43; 9 Krystian Bondarenko 69.26 Women 100m (1.9) Martyna Opon 11.71 (11.59 (4.4) 1h2); 2 Magda Malinowska 11.89 (11.85 (2.7) 1h3); 3 Monika Szczesna 11.96 (11.91 (2.7) 2h3); 4 Paulina Klawiter 11.97; (11.96 (0.9) 1h1); in heats: Klaudia Konopko 11.96 (4.4) 2h2; 200m (19) (-1,0) 1 Martyna Opon 23.66; 2 Weronika Wedler 24.28; 400m race 1 1 Agata Bednarek 53.83; 2 Justyna Swiety 53.84; 3 Malgorzata Holub 54.03; 4 Agnieszka Karczmarczyk 54.85; 400m race 2 Zuzanna Leszczynska 55.46; 1.500m 1 Maria Slawik 4:28.38; 2 Monika Harasim 4:28.74; 100mh (2.6) 1 Karolina Koleczek 13.34; 2 Urszula Bhebhe 13.54; 3 Anna Kielbasinska 13.85 (13.55 (1.8) 2h2); 4 Katarzyna Swiostek 13.98

12

(13.93 (0.5) 2h1); 5 Katarzyna Hyjek 14.03; 400mh (19) race 1 1 Joanna Linkiewicz

58.27; 2 Emilia Ankiewicz 58.52; 3 Agata Furman 58.92; 4 Klaudia Zurek 60.15; 5

Agnieszka Karczmarczyk 60.32; 400mh race 2 Anna Pacholska 60.23; HJ 1 Urszula

Domel 1.82; 2 Martyna Nowak 1.78; LJ 1 Karolina Blazej 6.40 (0.1); 2 Anna Jagaciak

6.39 (0.5); 3 Teresa Dobija 6.36 (3.9) and 6.34 (0.8); TJ (19) 1 Anna Jagaciak 14.02

(0.8); 2 Anna Zych 13.45 (1.0); SP (19) 1 Agnieszka Dudzinska 16.30; 2 Agnieszka

Maluszkiewicz 15.40; DT 1 Zaneta Glanc 61.18; 2 Malgorzata Raciborska 52.12; HT 1

Malwina Kopron (94) 63.74; 2 Dagmara Stala 61.79; 3 Alicja Filipkowska 56.24; JT 1

Magdalena czenska 53.90, 2 Marta Karol 53.47; 3 Agnieszka Lewandowska 51.76; 4

Kamila Chudzik 50.70; 5 Danuta Plewnia 50.52


PORTUGAL

Guimaraes, 12.5.2013 -University Championships-

Men 100m (1.3) Pedro Bernardo 10.48; SP Francisco Belo 17.58

Women 100m (1.4) Sonia Tavares 11.70; 3.000m St Carla Salomé Rocha 10:09.85


RUSSIA

Adler, 9-10.5.2013 -Russian Multi Events Cup-

Men Decathlon 1 Mikhail Logvinenko 7.721 p (11.27 (0.2); 7.13 (2.6); 14.33; 1.97;

49.60 - 14.57 (0.1); 43.07; 4.90, 43.80; 4:35.14); 2 Aleksandr Frolov 7.675p (11.34

(1.9); 7.05 (1.9); 14.92; 2.03; 52.96 - 15.63 (0.19; 44.72; 4.80; 56.48; 4:37.84); 3 Ivan

Grigoryev 7.641p (10.91 (0.2); 6.92 (1.4); 13.54; 1.88; 49.69 - 15.12 (0.1); 37.28; 4.70;

56.80; 4:37.84); 4 Anton Fisun 7.318p (11.32 (1.8); 7.09 (1.5); 14.82; 1.82; 50.63 -

15.05 (0.1); 40.77; 4.40; 47.16; 4:39.80); 5 Yevgeniy Chernov 7.231p (11.26 (0.7); 7.15

(1.0); 13.68; 1.97; 50.57 - 15.24 (0.1); 38.79; 4.10; 46.50; 4:43.41)

Women Heptathlon 1 Yunna Dmitriyeva 5.826p (13.99 (0.7); 1.71; 12.59; 25.48 (0.8) -

5.89 (1.5); 42.63; 2:14.38); 2 Ianta Cherepanova 5.664p (13.82 (1.2); 1.74; 13.24;

24.90 (0.8) - 5.75 (0.1); 31.98; 2:19.55); 3 Darya Khramtsova 5.551p (14.29 (0.7);

1.74; 12.16; 25.11 (0.8) - 5.80 (0.4); 36.84; 2:24.33); 4 Anna Petrich 5.500p (14.44

(1.2); 1.71; 10.81; 25.80 (0.8) - 6.07 (0.8); 34.31; 2:15.25); 5 Yelena Yermolina 5.383p

(14.73 (0.7); 1.65; 12.17; 26.78 (0.8) - 5.66 (-0,3); 40.92; 2:16.21); 6 Lyubov Tkach

5.279p (15.60 (1.6); 1.65; 13.13; 25.72 (1.0) - 5.62 (0.9); 30.21; 2:23.60)


SERBIA

Sremska Mitrovica, 17.5.2013

Women 400m Bojana Kalicanin (94) 55.50

Kragujevac, 18-19.5.2013

Men 100m (18) (1.8) 1 Milos Savic 10.51; 2 Marko Antic 10.72; 400m (18) Milos Radic

(94) 46.98; SP (18) Asmir Kolasinac 18.92

Women 1.500m (18) 1 Amela Terzic 4:22.89; 2 Teodora Simovic 4:23.36; 5.000m

Olivera Jevtic 16:21.81

Sremska Mitrovica, 18-19.5.2013

Men SP (18) Milos Markovic 17.66; DT Milos Markovic 57.10; JT Vedran Samac 69.09

Women 100m (0.7) Ivana Spanovic 11.90; 400m Marijela Markovic 55.76; LJ Ivana

Spanovic 6.30 (2.8); DT (18) Dragana Tomasevic 63.04

Beograd, 18-19.5.2013

Men 400m (18) Emir Bekric 47.26; 400mh Emir Bekric 50.76; SP (18) Milan Jotanovic

17.21

Women HJ Zorana Bukvic 1.77


SLOVENIA

Maribor, 18.5.2013

Women 200m (1.0) 1 Alja Sitar 23.97; 2 Sabina Veit 24.24; 400m Liona Rebernik 55.30

Ptuj, 18.5.2013

Men SP u20 (6 kg) Blaz Zupancic 17.48

13

Women LJ Nina Kolaric 6.42 (1.9); JT Eva Vivod (94) 53.16


SPAIN

Sabadell, 18.5.2013 -Interclubs

Men 200m (-0,7) Sergio Ruiz 21.38; 400m 1 Samuel García 47.23; 2 Mark Ujakpor 47.26; 110mh (-1,5) Francisco Javier López 13.99; HJ Miguel Angel Sancho 2.19; SP 1 Yioser Toledo 18.11; 2 Daniel Anglés 17.79; 3 Joaquín Millán 17.76; 4 Germán Millán 17.74; DT Lois Maikel Martinez (cub) 56.26

Burgos, 18.5.2013 -Interclubs-

Men 400m 1 Youness Belkaifa 47.73; 2 Pau Fradera 47.99; 3 Mohamed Ezzagnouni 47.99; LJ Jean-Marie Okutu 7.62 (2.0); HT 1 Pedro José Martín 67.02; 2 Cristóbal Almdui 63.46 Tres Cantos, 18.5.2013 -Interclubs-

Men 100m (3.1) 1 Eusebio Cáceres 10.50; 2 Alfredo Mpeso 10.58; 3.000m Kidanae Tadesse Habteselasie (eri) 8:04.53; 110mh (3.2) Pedro García 14.00; LJ 1 Eusebio Cáceres 7.76 (2.4); 2 Juan Manuel Soto (94) 7.51 (4.1); HT Isaac Vicente 66.42 Women 100m (2.1) Paloma Díez 12.09; 100mh (3.5) Irene Almarcha 14.05; LJ Ana Martín-Sacristán 6.08 (5.8); JT Arantza Moreno (95) 48.49

Zaragoza, 18.5.2013 -Interclubs-

Men 400m Daniel Blanco (95) 48.32; 110mh (1.7) Iban Maiza 14.30; 3.000m St Roberto Alaiz 8:43.64; SP Daniel Martinez 17.54; DT Filipe Fernandes (por) 54.52 Valladolid, 18.5.2013 -Interclubs- Women 100m (1.5) 1 Estela García 11.81; 2 Belén Recio 11.95; 200m (3.4) Indira Terrero 23.66; 400m Lorena Bokesa 54.24; 3.000m Dolores Checa 9:27.56; 400mh Laura Sotomayor 58.81; HJ Ruth Beitia 1.81; PV Anna Maria Pinero 4.00; LJ María del Mar Jover 6.26 (1.4); SP 1 Ursula Ruiz 16.11; 2 Irache Quintanal 15.24; DT Irache Quintanal 52.56; HT Berta Castells 62.54; JT 1 Mercedes Chilla 58.06; 2 Nora Bicet 54.24

Barcelona, 18.5.2013 -Interclubs-

Women 400m Stephanie Thomas (gbr) 55.11; 3.000m Sonia Bejarano 9:31.25; 100mh (-0,7) Caridad Jerez 13.76; HJ Claudia García 1.78; TJ Debora Calveras 13.22 (-0,2); DT Sabina Asenjo 53.00; HT Laura Redondo 68.31; JT 1 Isabel Cebollada 49.07; 2 Lidia Parada 48.93

Pamplona, 18.5.2013 -Interclubs-

Women JT Felicia Moldovan (rou) 48.83


SWEDEN

Sätra, 4.5.2013

Men HT u18 (5 Kg) Chris Arnoldsson 66.37 Women DT Heidi Schmidt 53.30; HT Eleni Larsson 61.20 Boras, 12.5.2013 Men JT 1 Jonas Lohse 77.19; 2 Sebastian Törngren 72.08


SWITZERLAND

Zofingen, 18.5.2013 -Pfingsmeeting-

Men 200m (0.3) 1 Bastien Mouthon 21.54; 2 Rolf Malcolm Fongue 21.55; 110mh (0.7) Tobias Furer 14.00; TJ Andreas Graber 15.80 (0.7) Women 200m race 1 (0.7) 1 Agné Serksniené (ltu) 23.66; 2 Joëlle Golay 23.84; 3 Fanette Humair (94) 24.17 (24.16 (-1,1) 2h1); 4 Joelle Curti 24.26; 5 Cornelia Halbheer 24.59; 200m race 2 (0.8) Michelle Cueni 24.35; 100mh (1.3) 1 Clélia Reuse 13.42; 2 Noemi Zbären 13.56; 3 Daniela Kyburz 13.95; 4 Eveline Rebsamen (94) 13.99; 100mh extra heat (0.8) 1 Noemi Zbären 13.27; 2 Clélia Reuse 13.32; 3 Petra Fontanive 13.87; 4 Daniela Kyburz 13.97; LJ Fatim Affesi 6.08 (1.2)

Landquart, 18-19.5.2013 -Merhkampf Meeting-

14

Men Decathlon Christian Loosli 7.441p (11.04 (-1,8); 7.00 (2.0); 12.99; 2.01; 50.06 - 15.25 (1.3); 34.66; 4.30; 63.55; 4:50.93); Decathlon u20 Benjamin Gföhler 7.227p (11.19 (-3,5); 7.35 (2.4); 14.02; 1.77; 49.54 - 14.37 (0.8); 38.56; 4.10; 39.86; 4:37.60) Women Heptathlon Tanja Mayer 5.338p (14.65 (-1,4); 1.63; 12.61; 25.13 (-2,6) - 5.70 (3.1); 38.98; 2:29.84)

Basel, 20.5.2013 -Susanne Meier Memorial-

Men 400m 1 Philipp Weissenberger 47.98; 2 Daniele Angelella 48.46; 3 Timo Roth 48.62; 800m 1 Bernarnd Kiptanui Kiptum (ken) 1:49.91; 2 Jan Hochstrasser 1:50.57; 3 Roland Christen 1:50.75; 4 Michael Curti (94) 1:50.80; 110mh (-0,1) Tobias Furer 13.97; 400mh 1 Karien Hussein 51.27; 2 Jonathan Puemi 51.77; LJ Fabian Heinle 7.50 (1.0); TJ 1 Alexander Hochuli 15.95 (1.0); 2 Martin Seiler 15.80 (0.3); HT Martin Bingisser 64.31

Women 100m (-0,7) 1 Mujinga Kambundji 11.80; 2 Noemi Zbären 11.88; 3 Agné Serkeniené (ltu) 12.04; 400m Simone Werner 55.35; 100mh (0.2) Noemi Zbären 13.38 (0.2); 400mh 1 Petra Fontanive 58.00; 2 Robine Schurrmann 59.54; HJ Marie- Laurence Jungfleisch (ger) 1.86; PV Karin Fisher 3.90; LJ Lisa Steinkamp (ger) 6.06 (- 0,1); HT 1 Nicole Zihlmann 58.12; 2 Rebecca Bähni 56.69


TURKEY

Ankara, 4.5.2013

Men 400m Batuham Altintas (28.4.1996) 46.97 NR u18

Bursa, 4.5.2013

Women SP u18 (3 kg) Emel Dereli 19.33

Adana, 8-10.5.2013 -University Championships-

Men 200m (9) (nwi) Tigitcan Hekimoglu 21.47; 400m (8) race 1 1 Mehmet Güzel 47.30; 2 Bugrahan Kocabeyoglu 47.74; race 2 Doruk Ugurer 48.07; LJ (9) Alper Kulaksiz 7.56 (1.0); TJ (8) Askin Karaca 16.30 (1.7); SP qualy (8) Huseyin Atici 18.19; JT (8) Mustafa Tan 69.72

Women 100m (-1,5) Nimet Karakus 11.82 1h2; 400mh (9) Emel Sanli 60.19; HJ (8) Sibel Çinar 1.77; PV (10) Buse Ankazan (94) 4.05 NR u20; HT (10) Tugçe Sahutoglu 70.30; 2 Zeliha Uzunbilek 59.20; JT (8) 1 Gülsüm Günes 53.30; 2 Berivan Sakir 51.12; 3 Esra Gaz (9.7.1995) 50.60

Istanbul, 11.5.2013

Men SP Murat Gündüz 16.85

Bursa, 11-12.5.2013 -Ivak Nurullah Memorial-

Men DT (12) Talat Erdogan 53.75; SP u20 (6 kg) Osman Can Ozdeveci (95) 18.56 Women DT (12) 1 Gokçe Çelenk 55.12; 2 Semra Akdogan-Türk 54.31; HT u18 (3 Kg) 1 Ebru Yurddas 65.38; 2 Ecem Akçakara 64.08; 3 Deniz Yaylaci 62.00; JT (18) 1 Gülsüm Ozdemir-Günes 53.58 NR u23; 2 Berivan Sakir 52.74 Trabzon, 15-16.5.2013 -High School Championships- Men 200m (16) (1.0) Batuhan Altintas 21.66; 400m Batuhan Altintas 47.42 Women 1.500m Songül Konak 4:22.85; JT u18 (16) (500g) Eda Tugsuz 49.39 Kayseri, 18.5.2013 Men 100m (nwi) Ismail Aslan 10.72; 400m Hüseyin Yagli 48.06; HJ Serhat Birinci 2.16; LJ Kaan Sencan 7.52 (nwi) Women 100m (nwi) Hatice Ozturk (94) 12.10; 400m Derya Yildirim (94) 53.83; HT Zeliha Uzunbilek 61.39 Istanbul, 18.5.2013 Men 100m (0.4) Furkan Sen (94) 10.74; 400m Serdar Tamaç 47.77; SP Fatih Yazici 17.07 Women TJ Sevim Serbest-Sinmez 13.46 (nwi); JT Meryem Ocal 48.46 Kayseri, 19.5.2013 Men JT Mustafa Tan 68.71 Women 400mh 1 Elif Yildirim 56.56; 2 Emel Sanli 59.44 Istanbul, 19.5.2013

15

Men HT u20 (6 kg) 1 Tolgahan Yavuz 70.28; 2 Isa Can 67.45 Women 400mh Sema Apak 59.15; LJ Sevim Serbest-Sinmez 6.11 (1.3)


UKRAINE

Yalta, 17-19.5.2013 -University Championships-

Men 100m (0.0) 1 Vitaliy Korzh 10.34; 2 Ihor Bodrov 10.36; 3 Ruslan Perestyuk 10.63; 4 Volodymyr Suprun 10.68; 5 Oleksandr Artemovych 10.68; 100m Exhibition (17) (-0,1) Serhiy Sahutkin 10.67; 200m (18) (2.2) 1 Serhiy Smelyk 20.85; 2 Vitaliy Korzh 21.00; 3 Ihor Bodrov 21.16; in heats: Roman Lukyanchuk 21.57 (-0,2) 1h6; 400m (17) 1 Vitaliy Burtym 46.75; 2 Yevhen Hutsol 47.12; 3 Taras Bybyk 47.22; 4 Volodymyr Dichiyan 47.80; 5 Oleh Holubchenko 47.96; 6 Nazariy Dzyubenko 48.21; in heats: Vadym Savin (94) 48.43 1h1; Roman Yarko 48.46 2h1; Nazariy Dzyubenko 48.01 2h4; Volodymyr Dichiyan 48.56 2h6; 400m Exhibition (17) 1 Volodymyr Burakov 46.87; 2 Oleksiy Remen 47.39; 3 Dmytro Bikulov 47.73; 4 Oleksiy Poznyakov (95) 47.74; 5 Dmytro Bezpamyatnyy 48.10; 800m Exhibition (18) Ihor Davydov 1:50.40; 1.500m (17) 1 Viktor Pryhodko 3.45.27; 2 Ivan Strebkov 3:45.29; 3 Oleksandr Shelest 3:45.92; 4 Artem Kazban 3:46.01; 5 Yuriy Kischenko 3:46.91; 6 Oleh Kayafa 3:47.54; 1.500m Exhibition (17) Oleksandr Karpenko (95) 3:47.27; 110mh (18) (0.9) 1 Serhiy Kopanayko 14.12; 2 Artem Shamatryn 14.37; 400mh (17) 1 Denys Nechyporenko 51.29; 2 Denys Teslenko 51.52; 3 Anatoliy Synyanskyy 51.58; 4 Artem Ahkozov 51.77; HJ (17) 1 Dmytro Yakovenko 2.21; 2 Andriy Kovalyov 2.18; 3 Andriy Protsenko 2.18; HJ Exhibition (17) Yuriy Krimarenko 2.21; PV (17) 1 Ivan Yeryomin 5.50; 2 Timur Skorykh 5.30; LJ (17) 1 Taras Neledva 7.67 (-0,3); 2 Artem Shpitko 7.58 (-0,7); 3 Andriy Makarchev 7.55 (0.0); TJ (19) Myhaylo Vlasov 16.15 (1.8); SP (19) 1 Viktor Samolyuk 18.48; 2 Mykola Bahach 17.84; 3 Dmytro Savytskyy 17.79; 4 Viktor Levchenko 17.69; 5 Stanislav Seheda 16.82; 6 Mykhaylo Stremedlivskiyy 16.66; DT (17) 1 Volodymyr Kostyuchenko 59.20; 2 Ivan Panasyuk 58.09; HT (18) 1 Andriy Martynyuk 67.39; 2 Artem Poleshko 65.03; 3 Serhiy Reheda 64.06; 4 Anton Krykun 63.32; JT (18) 1 Rustem Dremdzhy 77.15; 2 Oleksandr Chehlatyy 76.97; 3 Oleksandr Nychyporchuk 76.54; 4 Maksym Bohdan (94) 75.93; 5 Yuriy Kushniruk (94) 71.29; 6 Dmytro Sheremet 68.52; JT Exhibition (18) Roman Avramenko 80.80; 10 Kms Walk (17) Ihor Lyashchenko 39:52.75

Women 100m (17) (-0,2) 1 Olesya Povh 11.36 (11.19 (0.0) 1h1); 2 Viktoriya Pyatachenko 11.47; 3 Natakya Pohrebnyak 11.56 (11.48 (0.2) 1h3); 4 Yelizaveta Bryzhina 11.65 (11.51 (0.2) 1h4); 5 Nataliya Strohova 12.00 (11.91 (0.2) 3h4); in heats: Hanna Ponomaryova 12.00 (0.0) 2h1; Mariya Ryemyen 11.32 (0.4) 1h2; Iryna Savka 12.06 (0.2) 2h3; 200m (18) (0.3) 1 Viktoriya Pyatachenko 22.96; 2 Natalya Pohrebnyak 23.16; 3 Nataliya Strohova 23.63; 4 Anna Titimets 24.00; 5 Kseniya Karandyuk 24.10 (23.71 (-0,3) 2h1); 6 Oksana Ralko (94) 24.43; Marya Ryemyen 23.46 (0.1) 1h3; Yelizaveta Bryzhina 23.66 (0.2) 1h4; 200m Exhibition (18) (-0,1) Daryna Prystupa 23.55; 400m (17) 1 Olha Lyakhova 52.27; 2 Yuliya Baraley 52.34; 3 Kseniya Karandyuk 52.60; 4 Nataliya Lupu 53.27; 5 Olha Bibik 53.39; 6 Anastasiya Tkachuk 53.95; 7 Yuliya Krasnoshchok 54.26 (54.23 2h1); 8 Iryna Kornyeva 54.47 (54.39 2h4); in heats: Kateryna Klymyuk 55.16 3h1; Tetyana Shevchenko 55.91 3h2; Yuliya Chekhivska 55.35 3h3; Osakana Ralko (94) 54.50 3h4; Mariya Kovalchhuk 55.29 4h4; 400m Exhibition (17) 1 Alina Lohvynenko 53.07; 2 Viktoriya Tkachuk 55.10; 800m race 1 (18) Viktoriya Tereshchuk 2:06.14; 800m race 2 (18) 1 Olha Lyakhova 2:04.84; 2 Anastasiya Tkachuk 2:05.05; 3 Olena Zhushman 2:06.15; 4 Nataliya Lupu 2:07.20; 1.500m (17) 1 Olena Zhushman 4:13.31; 2 Viktoriya Pohorelska 4:14.91; 3 Olha Yekymenko 4:20.87; 4 Yuliya Kutah 4:23.07; 5 Diana Kyrychuk 4:27.06; 6 Anzhela Shchyrska (94) 4:28.47; 1.500m Exhibition (17) Svitlana Schmydt 4:14.97; 5.000m (19) Valentyna Kilyarska 16:48.95; 100mh (18) (0.3) 1 Anna Plotitsyna 13.14; 2 Anastasiya Mokhnyuk 13.40; 3 Olena Yanovska 13.69; 4 Oksana Shkurat 14.10; in heats: Yuliya Dolzhkova 13.97 (0.1) 2h1; Anastasiya Mokhnyuk 14.01 (0.1) 1h2; 100mh Exhibition (18) (0.2) Ganna Melnichenko 13.48; 400mh (17) 1 Anna Yaroshchuk 56.51; 2 Anna

16

Titimets 57.05; 3 Anastasiya Lebid 58.52 (58.43 2h1); 4 Kateryna Slyusarenko 59.13; 5

Viktoriya Nikolenko 60.24; HJ (17) Iryna Herashchenko (95) 1.86; 2 Oksana Okunyeva

1.83; HJ Exhibition (17) Valentyna Lyashenko 1.80; PV (17) 1 Kseniya Chertkoshvili

4.20; 2 Hanna Shelekh 4.10; PV Exhibition (17) Kateryna Kozlova 4.00; LJ (18) 1 Anna

Kornuta 6.53 (1.2); 2 Anastasiya Mokhnyuk 6.47 (0.0); 3 Marharyta Tverdohlib 6.39

(0.7); 4 Kristina Hryshutina 6.39 (-0,1); 5 Maryna Bekh 6.30 (1.2); 6 Anna Yermanova

6.28 (0.5); 7 Yuliya Nytnik 6.26 (1.3); TJ (19) 1 Anna Kornuta 13.68 (0.1); 2 Iryna

Pimenova 13.48 (0.0); 3 Oleksandra Holub 13.29 (2.0); 4 Maryna Bekh (95) 13.07

(0.0); 5 Olena Alyesyeyenko 12.95 (1.1); TJ Exhibition (19) 1 Ruslana Tsyhotska 14.00

(0.0); 2 Nataliya Yastrebova 13.21 (-0,9); 3 Anna Krasutska 13.14 (0.0); DT (17) 1

Viktoriya Klochko 54.21; 2 Olha Abramchuk 53.92; HT (18) 1 Iryna Novozhylova 68.59;

2 Iryna Klymets 61.00; JT (17) 1 Vira rebryk 64.30; 2 Tetyana Fetiskina (94) 57.30; 3

Kateryna Derun 52.97; 10 Kms Walk (19) Anna Kovalenko 48:25.66


Trackinsun, a newsletter with "solo" European Athletics results, published by Carles Baronet. Rate: 35 € per year. Any amendments please contact to: [email protected]

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required