European Athletics Results, 5-18 August, 2013, from Carles Baronet, Track In Sun, for RunBlogRun.com

| 0 Comments
Farah_MoFL-Moscow13.JPG
Mo Farah, Moscow 2013 World Athletics Championships, 
photo by PhotoRun.net

Carles Baronet has prepared the following results for the week of 5-18 August 2013, covering results all around Europe. 

TRACKINSUN European Athletics Results Bi-Week 5-18 August 2013, prepared by Carles Baronet/Track In Sun

for RunBlogRun.com


Andorf (Austria), 17.8.2013

Men 100m (1.5) 1 Lennox Williams (jam) (94) 10.50; 2 Shamar Brown (jam) (95) 10.60; 200m (1.0) 1 Jan Jirka (cze) 21.19; 2 Lennox Williams (jam) (94) 21.22; 3 Marco Doomaughsingh (94) 21.31; 4 Gregor Kovalovic (slo) 21.42; 1.000m 1 Nikolaus Franzmair (95) 2:22.26; 2 Ales Zver (slo) 2:24.69; SP 1 Jan Marcell (cze) 18.91; 2 Lukas Weisshaidinger 18.59; 3 Martin Novak (cze) 17.82; JT 1 Matija Kranjc (slo) 76.85; 2 Jan Kubes (cze) 76.08; 3 Norbert Bonvecchio (ita) 70.86 Women 100m (-0,1) 1 Sabina Veit (slo) 11.69; 2 Tamara Seer (ger) 11.83; 3 Iveta Mazacová (cze) 11.87; in heats: Carina Horn (rsa) 11.80 (-0,2) 1h8; 200m (-0,3) 1 Sabina Veit (slo) 23.71; 2 Tamara Seer (ger) 24.00; 1.000m Elisabeth Niedereder 2:48.08

BELGIUM

Huizingen, 10.8.2013 -Vlaamse Meeting-

Men 100m (0.8) 1 Ryan Shields (kam) 10.42; 2 Damien Broothaerts 10.58; 200m (1.1) 1 Ryan Shields (jam) 21.15; 2 Damien Broothaerts 21.40; 400m Obed Martis (ned) 47.44; 800m 1 Nils Pennekamp (ned) 1:50.47; 2 Moise Joseph (hai) 1:50.49; 1.500m Kim Ruell 3:44.20; 2.000m 1 Jeroen D'Hoedt 5:05.56; 2 Isaac Kimeli (94) 5:05.59; PV Luke Cutts (gbr) 5.20; SP Patrick Cronie (ned) 18.25 Women 100m (1.6) 1 Carima Louami (fra) 11.72; 2 Laetitia Libert 11.78; 200m (0.8) 1 Carima Louami (fra) 24.14; 2 Laetitia Libert 24.24; 800m Zenobie Vangansbeke 2:05.78; 3.000m St (Belgium Champs) Verle Dejaeghere 10:10.34 Heusden-Zolder (Belgium), 15.8.2013 -National Championships u18- Men SP (5 kg) Ilya Defrere 17.30 Women 100mh (0,76m) (1.7) 1 Chloe Beaucarne 13.74; 2 Nenah De Coninck 13.74

CZECH REPUBLIC

Breclav, 7.8.2013

Men 100m (-0,1) Jan Veleba 10.52; 200m (0.5) Jan Veleba 21.08Zlín (Czech Republic), 17.8.2013

Men 100m (0.3) Jan Veleba 10.45; 200m (0.8) Jan Veleba 20.90 Women 100m (-1,0) Alexandra Bezeková 12.02; 1.000m Diana Mezulianiková 2:48.96 Domazlice (Czech Republic), 17.8.2013 Men 100m (-1,2) Zdenek Stromsik 10.51; 300m Patrik Sorm 33.80; 1.500m 1 Ali Hamdi (bel) 3:43.25; 2 Timo Benitz (ger) 3:46.26; 110mh (-1,6) Martin Mazac 13.75; 400mh Michal Broz 50.89 Tyniste nad Orlice (Czech Republic), 18.8.2013 Men SP Tomas Kozak 18.08

ESTONIA

Valga (Estonia), 10.8.2013

Men JT Magnus Kirt 74.41 Women HJ Grete Udras 1.90

FINLAND

Helsinki, 5.8.2013

Women HT Jonna Miettinen 59.73

Sastamala, 5.8.2013

Men JT Joni Karvinen 71.17 Women DT Sanna Kämäräinen 56.55 Laihia, 5.8.2013 Men PV Mareks Arents (lat) 5.50; DT Pyry Niskala 57.55 Helsinki, 7.8.2013 Women HJ Linda Sandblom 1.80 Lappeenranta (Finland), 10-11.8.2013 -National Junior Championships- Men 100m (0.4) Viljami Kaasalainen 10.69; 200m (11) (0.4) Kristian Salo 21.41; 400m Roope Saarinen 48.02; 110mh (0,99m) (11) (1.2) Samuel Rautapalo 13.94; SP (6 kg) 1 Matti Sivonen 19.22; 2 Timo Kööpikkä 18.08; HT (6 kg) 1 Markus Kokkonen 71.44; 2 Waltteri Lahtinen 67.97; JT (11, qualy 10) 1 Taneli Juutinen 72.85; 2 Joni Karvinen 72.30; in qualy: Jami Kinnunen 73.73; 2 Toni Kuusela 72.21 Women 100m (0.6) Milja Thureson 11.94; 200m (11) (2.0) Milja Thureson 24.12; 3.000m (11) Oona Kettunen 9:16.12; 100mh (11) (0.6) 1 Oona Hujanen 13.74; 2 Reetta Hurske 13.74; HJ (11) 1 Heta Tuuri 1.80; 2 Heidi Erkinheimo 1.80; PV Aino Siitonen 3.95; DT Salla Sipponen 52.20; HT (11) Heli Rinnekari 61.17 Närpiö (Finland), 14.8.2013 Women PV Erica Hjerpe 4.01; HT Lena Solvind 59.92 Alajärvi (Finland), 14.8.2013 Men JT 1 Ari Mannio 83.44; 2 Pasi Mäkipelto 72.82 Hämeenlinna (Finland), 14.8.2013

Men DT 1 Jouni Waldén 57.80; 2 Pyry Niskala 57.15; 3 Ville Kivioja 55.93; 4 Jouni Helppikangas 55.74 Women 100m (0.4) Maria Räsänen 11.88; 5.000m Minna Haka-Risku 16:38.75; 100mh (0.7) 1 Elisa Leinonen 13.54; 2 Lotta Harala 13.66; 3 Matilda Bogdanoff 13.67; DT 1 Sanna Kämäräinen 52.84; 2 Katri Hirvonen 52.73 Espoo (Finland), 15.8.2013 Men DT u18 (1,5 kg) Oskari Perälampi 56.45 Women HT u18 (3 kg) Tiina Rinnekari 62.45 Espoo (Finland), 17-18.8.2013 -International Match u20- Men 100m (-0,5) Kristoffer Hari (den) 10.62; 200m (-0,8) 1 Kolbeinn Gunnarsson (isl) 21.45; 2 Kristian Salo 21.54; 400m 1 Kolbeinn Gunnarsson (isl) 47.91; 2 Sondre Lid (nor) 47.95; 800m 1 Roald Froskeland (nor) 1:50.39; 2 Andreas Almgren (swe) 1:50.86; PV (18) 1 Melker Svärd Jakobsson (swe) 5.30; 2 Eirik Dolve (nor) 5.10; LJ 1 Kristian 7.69 (0.0); 2 Johan Taléus (swe) 7.50 (0.4); SP (6 kg) 1 Matti Sivonen 19.17; 2 Timo Kööpikkä 18.06; 3 Viktor Gardenkrans (swe) 17.84; DT (1,75 kg) (18) 1 Matti Sivonen 56.44; 2 Ola Isene (nor) 55.88; HT (6 kg) 1 Markus Kokkonen 71.49; 2 Alexander Larsson (swe) 69.92; 3 Jorgen Austnes (nor) 69.23; 4 Hilmar Jónsson (isl) 68.92; 5 Anders eriksson (swe) 67.57; 6 Waltteri Lahtinen 66.12; JT (18) 1 Taneli Juutinen 71.28; 2 Joni Karvinen 71.26; 4x100m Finland (O. Ahlfors; K. Salo; S. Samuelsson; V. Kaasalainen) 40.17; 5 Kms Walk (18) Elmo Koivunen 21:31.88 Women 100m (-0,2) 1 Milja Thureson 11.91; 2 Elise Malmberg (swe) 11.99; 200m (18) (-0,4) Milja Thureson 24.09; 800m Anita Hindriksdottir (isl) 2:03.94; 1.500m (18) 1 Anita Hindriksdottir (isl) 4:18.18; 2 Sarah Lahti (swe) 4:22.11; 3 Aurora Dybedokken (nor) 4:24.09; 4 Line K. Schulz (den) 4:27.48; 3.000m Oona Kettunen 9:19.09; 400mh 1 Vilde Svortevik (nor) 59.13; 2 Oona Hujonen 59.57; 3 Johanna Holmen svensson (swe) 59.66; 4 Eveliina Määttänen 59.66; 2.000m St (18) Oona Kettunen 6:21.33; LJ (18) 1 Nadia Assa (nor) 6.08 (1.1); 2 Elise Malmberg (swe) 6.08 (0.4); TJ Lynn Johnson (swe) 13.22 (0.0); DT Salla Sipponen 52.34; HT (18) Heli Rinnekari 59.54; JT Maria Jenssen (nor) 49.61 Joensuu (Finland), 18.8.2013 Women DT Katri Hirvonen 53.09 Asikkala (Finland), 17-18.8.2013 Men Decathlon Pavel Baar (cze) 7.288p (11.16 (3.4); 6.84 (-1,0); 13.09; 1.91; 50.76 - 15.15 (0.2); 38.59; 4.50; 57.53; 4:55.98) Women Heptathlon Lucia Mokrasová (svk) 5.536p (14.38 (0.3); 1.70; 11.41; 25.05 (-0,6) - 6.03 (0.0); 34.48; 2:19.47)

GERMANY

Neustadt (Germany), 4.8.2013

Men 1.500m 1 Jan Petrac (slo) (95) 3:44.70; 2 Mitja Krevs (slo) 3:45.27 Women 800m 1 Elina Sujew 2:03.02; 2 Verena Menepace (aut) 2:05.85; 800m u20 Caterina Granz 2:06.46 Leverkusen, 8.8.2013

Men 800m Carl-Philip Heiseing 1:49.33; 800m u18 1 Taher Belkorchi (96) 1:50.14 Women 800m Maren Kock 2:05.81 Stetten (Germany), 7.8.2013 Men

HJ Rene Stauss 2.17 Women HJ Marie-Laurence Jungfleisch 1.86 Hamburg (Germany), 7.8.2013 Women PV Anjuli Knäsche 4.20 Hohen Neuendorf (Germany), 9.8.2013 Men PV Carlo Paech 5.50 Bernhausen (Germany), 17-18.8.2013 -National Youth Championships in Combined Events- Men Decathlon Lennard Biere 7.269p (11.21 (0.0); 6.68 (0.0); 17.38; 1.93; 52.92 - 14.73 (0.9); 54.38; 4.00; 46.04; 5:37.60) Women Heptathlon Celina Leffler 5.619p (14.28 (-0,7); 1.63; 13.15; 11.99 (0.8) - 5.91 (-0,1); 41.40; 2:29.25)

GREAT BRITAIN

Stretford, 6.8.2013

Men 800m 1 Jake Wightman 1:48.01; 2 Llorenç Sales (esp) 1:48.84; 1.500m 1 Richard Weir 3.43.16; 4th Jack Crabtree (96) 3:47.20; 3.000m Simon Horsfield 7:58.83 Women 800m (mixed) Alison Leonard 2:03.48; 1.500m (mixed) Amy Campbell 4:18.33; 3.000m (mixed) 1 Laura Whittle 8:57.63; 2 Katrina Wootton 9:08.38; 3 Beth Potter 9:10.10; 4 Emma Clayton 9:12.62; 5 Jacqueline Fairchild 9:18.01 Watford, 7.8.2013 -BMC Series- Men 800m 1 Charlie Grice 1:47.22; 2 Zac Randall 1:49.56; 5th Matt McLaughlin (94) 1:49.84; 6th Sean Molloy (95) 1:49.90; 1.500m David Bishop 3:43.48 Women 800m 1 Shelayna Oskan-Clarke 2:03.52; 2 Alison Leonard 2:03.56; 3 Adelle Tracey 2:04.61; 4 Montana Jones 2:04.88; 6th Caelidh Ross (97) 2:06.63; 1.500m 1 Sarah McDonald 4:17.13; 2 Emelia Gorecka 4:19.54; 3 Natasha Doel 4:21.47 Birmingham (Great Britain), 10.8.2013 Men 400m Michael Warner 46.94; HT Chris Shorthouse 65.76 Scotstoun (Great Britain), 10-11.8.2013 -Scottish Championships- Men 100m (10) (2.8) Ryan Oswald 10.54; 400m 1 Krist Robertson 47.48; 2 Greg Louden 47.70; 110mh (3.9) Allan Scott 13.81; PV Jax Thoirs 5.25; DT Nicholas Percy 55.84; HT 1 Mark Dry 70.96; 2 Andy Frost 70.73; 3 Chris Bennett 67.92 Women 400m Gemma Nicol 54.10; 1.500m (10) 1 Stephanie Twell 4.18.48; 2 Amy Campbell 4:18.88; 3 Morag MacLarty 4:19.21; 4 Laura Whittle 4:19.68; 5.000m (10) Sarah McCormack 16:14:44; 3.000m St Emily Stewart 10:10.76; HJ 1 Isobel Pooley 1.88; 2 Emma Nuttall 1.80; PV (10)

Caroline Adams 4.05; LJ Sarah Warnock 6.27 (4.0); DT Kirsty Law 53.41; HT (10) Susan McKelvie 59.61 Hendon (Great Britain), 11.8.2013 Men

200m (2.2) Ben Snaith (95) 21.35; PV Daniel Gardner (94) 5.10; HT (6 kg) Taylor Campbell (96) 67.11 Women HT Louisa James (94) 58.11

Stretford (Great Britain), 13.8.2013

Men 200m (-0,1) Rory Evans 21.25; 400m 1 Andrew Steele 46.56; 2 Michael Warner 47.24; 3 Richard Yates 47.61; 4 Rory Evans 47.66 Lee Valley (Great Britain), 14.8.2013 Men 100m race 16 (3.5) Leon Baptiste 10.49; 100m race 20 (4.2) Gabriel Odujobi 10.53; 100m race 21 (1.7) 1 Lumar sylvester 10.55; 2 Scott Bajere 10.55; 3 Andre Wright 10.56; 4 Alex Murdoek 10.57; 100m race 20 (1.8) 1 Josh Swaray 10.36; 2 Kieran Showler-Davis 10.36; 3 Aidan Syers 10.38; 4 Dannish Walker-Khan 10.51; 200m race 16 (2.0) 1 Tom Druce 21.32; 2 Kyron Williams 21.35; 3 Gabriel Odujobi 21.48; 200m race 17 (1.7) 1 Dannis Walker-Khan 21.10; 2 Andre Wright 21.25; 3 Antonio Infantino 21.30; 4 Ben Snath 21.30; 5 Lumar Sylvester 21.31; 6 Confidence Lawson 21.32; 110mh (2.6) 1 Gianni Frankis 13.53; 2 Joseph Hylton 13.80; 3 Alex Al-Ameen 13.86; 4 Nick Gayle 13.91 Eltham (Great Britain), 14.8.2013 -BMC Races- Men 800m 1 Charlie Grice 1:47.93; 2 Matt McLaughlin 1:48.97; 3 Daniel Stepney 1:49.98; 4 Steve Mitchell 1:50.55; 5 Tom Syckelmore 1:50.79 Women 800m 1 Sheylana Oskan-Clarke 2:04.46; 2 Katie Snowden (94) 2:05.52; 3 Adelle Tracey 2:05.93 Trafford (Great Britain), 17.8.2013 -BMC Races- Men 800m 1 Rory Graham-Watson 1:50.02; 2 Jake Wightman 1:50.13; 3 Guy Learmonth 1:50.29; 4 Anthony Whiteman V40 1:50.74; 1.500m A 1 Philip Hurst 3:42.70; 2 Mukhtar Mohammed 3:43.14; 3 David McCarthy (irl) 3:43.31; 4 Andy Vernon 3:43.39; 5 Richard Weir 3:44.49; 6 Matt McLaughlin 3:44.66; 7 Ryan Gregson (aus) 3:45.64; 8 David Bishop 3:46.15; 9 Krzysztof Zebrowski (pol) 3:47.06; 1.500m B 1 Johan Rogestedt (swe) 3:46.34; 2 Andreas Bueno (den) 3:46.93; 3 Andrew Butchart 3:46.98; 4 Jonathan Taylor 3:47.42 Women 800m 1 Shelayna Oskan-Clarke 2:05.51; 2 Katie Snowden 2:05.53; 3 Nicola Sanders 2:06.20; 4 Sarah McDonald 2:06.35; 1.500m 1 Charlene Thomas 4:14.30; 2 Emma Jackson 4:15.28; 3 Melissa Courtney 4:21.25, 4 Rosie Clarke 4:21.36; 5 Morag McClarty 4:21.77; 6 Minna Lamminen (fin) 4:21.79; 7 Hannah Brooks 4:22.29; 8 Gemma Kersey 4:22.41; 9 Racheal Bamford 4:25.92; 5.000m 1 Emelia Gorecka 16:07.37; 2 Laura Whittle 16:11.12; 3 Juliet Potter 16:23.07; 4 Beth Potter 16:29.99 Bedford (Great Britain), 17-18.8.2013 Men LJ 1 Matthew Burton 7.84 (2.7); 2 Dan Bramble 7.83 (2.9); 3 Julian Reid 7.79 (-0,7); SP 1 Zane Duquemin 19.40; 2 Greg Beard 18.27; SP u18 (5 kg) Kai Jones 17.93 Women LJ Amy Harris 6.29 (3.6); SP 1 Sophie McKinna 16.11; 2 Rachel Wallader 15.66; DT Jade Lally 56.37

HUNGARY

Veszprem (Hungary), 7-8.8.2013

Men 800m (7) 1 Peter Szemeti 1:48.42; 2 David Tákacs 1:48.75; DT András Seres 57.43; HT Tomas Kruzliak (svk) 68.52 Women HT 1 Nicola Lomnicka (svk) 67.60; 2 Fruzsina Fertig 65.81; HT u18 (3 kg) Zsofia Bacskay 70.05 Budapest (Hungary), 15.8.2013 Men 1.500m Peter Szemeti 3:40.95

NORWAY

Ski (Norway), 10.8.2013

Women JT (600 g) Marie-Therese Obst (96) 52.05 NR u18 Fri (Norway), 12.8.2013 Men HT u20 (6 kg) Jorgen Olsen Austnes 67.97 Oslo (Norway), 15-18.8.2013 Men 100m (16) (1.7) 1 Oyvind Strommen Kjerpeset 10.43; 2 Suleyman Bah 10.48; 200m (17) (1.3) Oyvind Strommen Kjerpeset 20.98; 400m (18) 1 Niklas Hyde (den) 47.55; 2 Andreas Roth 47.69; 3 Felix Francois (swe) 47.76; 800m (17) Eivind Jenssen 1:50.70; HT (15) Eivind Prestegard Henriksen 71.79 Women 100m (16) (1.1) 1 Elisabeth Slettum 11.73; 2 Line Kloster 11.93 (11.89 (0.8) 1h1); 200m (17) (1.7) 1 Line Kloster 23.96; 2 Trine Mjaland 24.42; 800m (17) Trine Mjaland 2:06.47; HJ (17) Sofie Skoog (swe) 1.81; 2 Katarina Mogenburg 1.78; JT (16) Tove Beate Dahle 50.81; 2 Andrea Enerstad Bolle 49.85; 3 Marte Aalvedt 49.53

POLAND

Szczecin (Poland), 15.8.2013

Men PV 1 Karsten Dilla (ger) 5.60; 2 Tobias Scherbarth (ger) 5.40; 3 Przemyslaw Czerwinski (pol) 5.40; 4 Igor Bychkov (esp) 5.30; 5 Piort Lisek (pol) 5.30

RUSSIA

Moskva (Russia), 10-18.8.2013 -World Championships-

Men 100m (11, semis 11, heats 10) (-0,3) 1 Usain Bolt (jam) 9.77; 2 Justin Gatlin (usa) 9.85; 3 Nesta Carter (jam) 9.95; 4 Kemar Bailey-Cole (jam) 9.98 (9.93 (0.4) 2s2); 5 Nickel Ashmeade (jam) 9.98 (9.90 (0.4) 1s2); 6 Mike Rodgers (usa) 10.04 (9.93 (0.1) 2s3); 7 Christophe Lemaitre (fra) 10.06 (10.00 (0.4) 4s2); 8 James Dasaolu (gbr) 10.21 (9.97 (0.4) 3s2); in semis: Jimmy Vicaut (fra) 10.01 (-0,2) 3s1; Anaso Jobodwana (rsa) 10.17 (-0,2) 4s1 (10.17 (-0,4) 2h7); Richard Thompson (tri) 10.19 (-0,2) 5s1 (10.14 (-0,2) 2h4); Gabriel Mvumvure (zim) 10.21 (-0,2) 6s1; Harry Aikines- Aryeetey (gbr) 10.34 (-0,2) 7s1 (10.16 (-0,1) 3h6); Peimeng Zhang (chn) 10.00 (0.4) 5s2; Dwain Chambers (gbr) 10.15 (0.4) 6s2 (10.14 (-0,3) 3h3); Jason Rogers (skn) 10.15 (0.4) 7s2; Gavin Smellie (can) 10.30 (0.4) 8s2 (10.30 (-0,4) 3h2); Keston Bledman (tri) 10.08 (0.1) 3s3 (10.02 (-

0,3) 2h3); Churandy Martina (ned) 10.09 (0.1) 4s3; Aaron Brown (can) 10.15 (0.1) 5s3 (10.15 (- 0,1) 2h5); Antoine Adams (skn) 10.17 (0.1) 6s3; Ramon Gittens (bar) 10.31 (0.1) 7s3 (10.19 (-0,4) 3h7); in heats: Adam Harris (guy) 10.30 (-0,2) 4h1; Martin Keller (ger) 10.32 (-0,3) 5h1; Suwaibou Sanneh (gam) 10.46 (-0,3) 6h1; Yoshihide Kiryu (jpn) 10.31 (-0,4) 4h2; Andrew Hinds (bar) 10.38 (-0,4) 5h2; Adam Zavacky (svk) 10.46 (-0,4) 6h2; Alex Quiñonez (ecu) 10.50 (-0,4) 7h2; Sam Effah (can) 10.21 (-0,3) 5h3; Shavez Hart (bah) 10.36 (-0,3) 6h3; Akani Simbine (rsa) 10.38 (-0,3) 7h3; Julian Reus (ger) 10.27 (-0,2) 5h4; Denis Dimitrov (bul) 10.29 (-0,2) 6h4; Barakat Mubarak Al-Harthi (oma) 10.53 (-0,2) 7h4; Samuel Francis (qat) 10.21 (-0,1) 3h5; Angel David Rodriguez (esp) 10.23 (-0,1) 4h5; Charles Silmon (usa) 10.34 (-0,1) 5h5; Reza Ghasemi (iri) 10.46 (-0,1) 6h5; Aleksandr Brednev 10.52 (-0,1) 7h5; Bingtian Su (chn) 10.16 (-0,1) 4h6; Ogho- Oghene Egwero (ngr) 10.26 (-0,1) 5h6; Daniel Bailey (ant) 10.45 (-0,1) 6h6; Ratu Banuve Tabakaucoro (fij) 10.53 (-0,1) 7h6; Ryoya Yamagata (jpn) 10.21 (-0,4) 4h7; Rondel Sorrillo (tri) 10.25 (-0,4) 5h7; Hua Wilfried Koffi (civ) 10.40 (-0,4) 6h7

200m (17, semis and heats 16) (0.0) 1 Usain Bolt (jam) 19.66; 2 Warren Weir (jam) 19.79; 3 Curtis Mitchell (usa) 20.04 (19.97 (0.0) 1s1); 4 Nickel Ashmeade (jam) 20.05 (20.00 (-0,3) 2s3); 5 Adam Gemili (gbr) 20.08 (19.98 (-0,3) 1s3); 6 Anaso Jobodwana (rsa) 20.14 (20.13 (0.0) 2s2); 7 Churandy Martina (ned) 20.35 (20.13 (-0,3) 3s3); 8 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 20.37 (20.33 (0.0) 3s1); in semis: Jimmy Vicaut (fra) 20.51 (0.0) 4s1 (20.50 (0.0) 3h3); Bruno Hortelano (esp) 20.55 (0.0) 5s1 (20.47 (0.0) 2h3); Alex Quiñonez (ecu) 20.55 (0.0) 6s1 (20.47 (-0,2) 4h2); Delanno Williams (gbr) 20.61 (0.0) 7s1; Lalonde Gordon (tri) 21.14 (0.0) 8s1 (20.85 (0.2) 4h7); Isiah Young (usa) 20.36 (0.0) 3s2; James Ellington (gbr) 20.44 (0.0) 4s2; Jason Livermore (jam) 20.46 (0.0) 5s2; Antoine Adams (skn) 20.47 (0.0) 6s2; Shota Iizuka (jpn) 20.61 (0.0) 7s2; Karol Zalewski (pol) 20.66 (0.0) 8s2 (20.60 (-0,6) 4h5); Serhiy Smelyk (ukr) 20.42 (-0,3) 4s3; Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas (gre) 20.56 (-0,3) 5s3 (20.55 (-0,4) 4h1); Wallace Spearmon (usa) 20.66 (-0,3) 6s3 (20.59 (-0,6) 3h5); Alonso Edward (pan) 20.67 (-0,3) 7s3 (20.45 (-0,7) 1h4); Mosito Lehata (les) 20.68 (-0,3) 8s3 (20.46 (-0,2) 3h2); in heats: Isaac Makwala (bot) 20.84 (-0,4) 5h1; Kyle Greaux (tri) 20.89 (-0,4) 6h1; Hitjivirue Kaanjuka (nam) 21.33 (-0,4) 7h1; Tremaine Harris (can) 20.68 (- 0,2) 5h2; Ratu Banuve Tabakaucoro (fij) 21.27 (-0,2) 6h2; Joshua Ross (aus) 21.45 (-0,2) 7h2; Bruno de Barros (bra) 20.60 (0.0) 4h3; Kei Takase (jpn) 20.96 (0.0) 5h3; Lestrod Roland (skn) 21.37 (0.0) 6h3; Aldemir da Silva Junior (bra) 20.73 (-0,7) 4h4; Nil de Oliveira (bra) 20.73 (-0,7) 5h4; Aleksandr Khyutte 21.46 (-0,7) 6h4; Zhenye Xie (chn) 20.74 (-0,6) 5h5; Rolando Palacios (hon) 21.02 (-0,6) 6h5; Luguelín Santos (dom) 21.13 (-0,6) 7h5; Winston George (guy) 20.88 (0.2) 4h6; Sergio Ruiz (esp) 20.88 (0.2) 5h6; Enrico Demonte (ita) 21.13 (0.2) 6h6; Yuichi Kobayashi (jpn) 20.97 4h7; Alex Wilson (sui) 21.11 (0.2) 5h7; Jan Zumer (slo) 21.35 (0.2) 6h7; Jamial Rolle (bah) 21.40 (0.2) 7h7

400m (13, semis 12, heats 11) 1 LaShawn Merritt (usa) 43.74; 2 Tony McQuay (usa) 44.40; 3 Luguelín Santos (dom) 44.52; 4 Jonathan Borlée (bel) 44.54; 5 Pavel Maslák (cze) 44.91 (44.84 3s3); 6 Yousef Ahmed Masrahi (ksa) 44.97 (44.61 1s1); 7 Kirani James (grn) 44.99 (44.81 1s3); 8 Anderson Henriques (bra) 45.03 (44.95 3s1); in semis: Kevin Borlée (bel) 45.03 4s1; Javon Francis (jam) 45.62 5s1 (45.37 2h2); Nick Ekelund-Arenander (den) 45.89 6s1 (45.81 3h1); Brian Gregan (irl) 45.98 7s1; Yuzo Kanemaru (jpn) 46.28 8s1 (46.18 6h4); Chris Brown (bah) 45.18 3s2; Deon Lendore (tri) 45.47 4s2 (45.17 2h3); Matteo Galvan (ita) 45.69 5s2 (45.39 3h2); Omar Johnson (jam) 45.89 6s2; Gustavo Cuesta (dom) 45.93 7s2 (45.93 4h5); José Meléndez (ven) 46.22 8s2 (45.82 4h3); Jarrin Solomon (tri) 45.43 4s3 (45.19 2h5); Arman Hall (usa) 45.54 5s3 (45.45 5h2); Nigel Levine (usa) 45.60 6s3 (45.41 4h4); Javere Bell (jam) 45.77 7s3 (45.20 3h5); Nery Brenes (crc) 46.34 8s3 (46.16 4h1); Ramon Miller (bah) 47.53 5h1; Vladimir Krasnov 46.23 5h3; LaToy Williams (bah) 46.65 6h3; Wayde Van Niekerk (rsa) 46.37 5h5; Kevin Moore (mlt) 47.52 6h5;

800m (13, semis 11, heats 10) 1 Mohamed Aman (eth) 1:43.31; 2 Nick Symmonds (usa) 1:43.55; 3 Ayanleh Souleiman (dji) 1:43.76; 4 Marcin Lewandowski (pol) 1:44.08; 5 Andrew Osagie (gbr) 1:44.36; 6 Duane Solomon (usa) 1:44.42 (1:43.87 1s1); 7 Pierre-Ambrose Bosse (fra) 1:44.79 (1:44.75 2s2); 8 Abdulaziz Ladan Mohammed (ksa) 1:46.57 (1:44.10 2s1); in semis: Antoine

Gakeme (bdi) 1:45.39 5s1; Alexander Rowe (aus) 1:45.80 6s1; Brandon Johnson (usa) 1.44.89 3s2; Samir Jamma (mar) 1:46.53 4s2; Luis Alberto Marco (esp) 1:46.75 5s2 (1:46.40 4h3); Michael Rimmer (gbr) 1:47.06 6s2 (1:45.47 3h5); Giordano Benedetti (ita) 1:48.31 7s2 (1:47.90 3h1); Musaeb Abdulrahman Balla (qat) 1:45.43 3s3; Adam Kszczot (pol) 1:45.68 4s3; Ronald Musagala (uga) 1:45.87 5s3; Anthony Chemut (ken) 1:46.06 6s3; Tamás kazi (hun) 1:46.40 7s3; Amine El Manaoui (mar) 1:49.08 8s3 (1:47.15 3h6); in heats: Hamada Mohamed (egy) 1:47.96 4h1; Kleberson Davide (bra) 1:48.28 5h1; Paul Robinson (irl) 1:48.61 6h1; Leoman Momoh (ngr) 1:49.25 7h1; Taras Bybyk (ukr) 1:49.39 8h1; Kevin López (esp) 1:46.61 4h2; Andy González (cub) 1:46.80 5h2; Mark English (irl) 1:47.08 4h4; Prince Mumba (zam) 1:47.85 5h4; James Eichberger (mex) 1:47.96 6h4; Ferguson Rotich Cheruiyot (ken) 1:45.25 2h5; Rafith Rodriguez (col) 1:46.76 6h5; Amine Belferar (alg) 1:47.17 7h5; Jan Kubista (cze) 1:47.66 4h6; Anis Ananenka (blr) 1:47.76 5h6; Anthony Romaniw (can) 1:47.98 6h6

1.500m (18, semis 16, heats 14) 1 Asbel Kiprop (ken) 3:36.28; 2 Matthew Centrowitz (usa) 3:36.78 (3:35.95 2s2); 3 Johan Cronje (rsa) 3:36.83; 4 Nixon Kiplimo Chepseba (ken) 3:36.87 (3:35.88 1s2); 5 Homiyu Tesfaye (ger) 3:37.03 (3:36.51 6s2); 6 Silas Kiplagat (ken) 3:37.11; 7 Mekonnen Gebremedhin (eth) 3:37.21; 8 Henrik Ingebrigtsen (nor) 3:37.52 (3:36.33 5s2); 9 Mohamed Moustaoui (mar) 3:38.08 (3:36.12 3s2); 10 Nathan Brannen (can) 3:38.09 (3:36.59 7s2); 11 Florian Carvalho (fra) 3:39.17 (3:36.26 4s2); 12 Chris O'Hare (gbr) 3:46.04 (3:38.86 8h3); in semis: Lopez Lomong (usa) 3:43.79 6s1 (3:38.48 3h1); Nick Willis (nzl) 3:43.80 7s1 (3.39.83 9h1); Leonel Manzano (usa) 3:44.00 (3:39.39 2h2); 8s1 Bouabdellah Tahri (fra) 3:44.24 9s1 (3:38.82 7h3); Carsten Schlangen (ger) 3:44.44 10s1 (3:40.31 5h2); Zakaria Mazouzi (mar) 3:45.54 11s1 (3:40.76 6h2); Valentin Smirnov 3.46.03 12s1 (3:39.21 8h1); Aman Wote (eth) 3.36.94 8s2; Ilham Tanui Ozbilen (tur) 3:37.07 9s2; Bethwell Birgen (ken) 3:37.34 10s2; Ayanleh Souleiman (dji) 3:37.69 11s2; Abdalaati Iguider (mar) 3:44.36 12s2 (3:38.41 2h1); in heats: Mohamad Al-Garni (qat) 3:40.01 10h1; David Bustos (esp) 3:41.69 11h1; Zebene Alemayehu (eth) 3:41.28 7h2; Andreas Vojta (aut) 3:41.51 8h2; Emad Noor (ksa) 3:41.68 9h2; Simon Denissel (fra) 3:42.06 10h2; Pieter-Jan Hannes (bel) 3:40.39 10h3

5.000m (16, heats 13) 1 Mohamed Farah (gbr) 13:26.98 (13:23.93 5h2); 2 Hagos Gebrhiwet (eth) 13:27.26 (13:23.22 1h1); 3 Isiah Kiplangat Koech (ken) 13:27.26 (13:22.19 3h2); 4 Thomas Pkemei Longosiwa (ken) 13:27.67 (13:23.94 4h1); 5 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 13:29.01 (13:21.44 2h2); 6 Bernard Lagat (usa) 13:29.24 (13:23.59 3h1); 7 Muktar Edris (eth) 13:29.56 (13:20.82 1h2); 8 Galen Rupp (usa) 13:29.87 (13:23.91 4h2); 9 Yenew Alamirew (eth) 13:31.27 (13:23.48 2h1); 10 Ryan Hill 13:32.69 (13:24.19 5h1); 11 Dejene Regassa (brn) 13:34.54 (13:25.21 6h2); 12 Elroy Gelant (rsa) 13:43.58 (13:25.07 6h1); 13 Sindre Burass 13:45.67 (13:26.69 8h1); 14 Zane Robertson (nzl) 13:46.55 (13:27.89 9h1); in heats: Brett Robinson (aus) 13:25.38 7h1; John Kipkoech (ken) 13:31.21 10h1; 2 Phillip Kipyeko (uga) 13:33.68 11h1; Arne Gabius (ger) 13:34.26 12h1; Aziz Lahbabi (mar) 13:37.75 13h1; Sergio Sánchez (esp) 13:52.05 14h1; Othmane El Goumri (mar) 13:31.08 7h2; Ben St. Lawrence (aus) 13:33.64 8h2; Alemayehu Bezabeh (esp) 13:34.68 9h2; Byron Piedra (ecu) 13:35.38 10h2; Yuki Sato (jpn) 13:37.07 11h2; Diego Estrada (mex) 13:48.30 12h2; Rinas Akhmadeev 13:58.38 13h2

10.000m (10) 1 Mohamed Farah (gbr) 27:21.71; 2 Ibrahim Jeilan (eth) 27:22.23; 3 Paul Kipngetich Tanui 27:22.61; 4 Galen Rupp (usa) 27:24.39; 5 Abera Kuma (eth) 27:25.27; 6 Bedan Karoki Muchiri (ken) 27:27.17; 7 Kenneth Kiprop Kipkemoi (ken) 27:28.50; 8 Nguse Amlosom (eri) 27:29.21; 9 Mohammed Ahmed (can) 27:35.76; 10 Dathan Ritzenhein (usa) 27:37.90; 11 Thomas Ayeko (uga) 27:40.96; 12 Imane Merga (eth) 27:42.02; 13 Moses Ndiema Kipsiro (uga) 27:44.53; 14 Cameron Levins (can) 27:47.89; 15 Tsuyoshi Ugachi (jpn) 27:50.79; 16 Dejen Gebremeskel (eth) 27:51.88; 17 Goitom Kifle (eri) 27:56.38; 18 Chris Derrick (usa) 28:04.54; 19 Daniele Meucci (ita) 28:06.74; 20 Stephen Mokoka (rsa) 28:11.61; 21 Suguru Osako (jpn) 28:19.50; 22 Timothy Toroitich (uga) 28:33.61; 23 Bashir Abdi (bel) 28:41.69; 24 Collis Birmingham (aus) 28:44.82; 25 Yevgeniy Rybakov (rus) 28:47.49

Marathon (17) 1 Stephen Kiprotich (uga) 2h09:51; 2 Lelisa Desisa (eth) 2h10:12; 3 Tadese Tola (eth) 2h10:23; 4 Tsegay Kebelde (eth) 2h10:47; 5 Kentaro Nakamoto (jpn) 2h10:50; 6 Solonei da

Silva (bra) 2h11:40; 7 Paulo Roberto Paula (bra) 2h11:40; 8 Yemane Tsegay (eth) 2h11:43; 9 Peter Kimeli Some (ken) 2h11:47; 10 Jackson Kiprop (uga) 2h12:12; 11 Beraki Beyene (eri) 2h13:40; 12 Bernard Kiprop Kipyego (ken) 2h14:01; 13 Jeff Eggleston (usa) 2h14:23; 14 Masakazu Fujiwara (jpn) 2h14:29; 15 Javier Guerra (esp) 2h14:33; 16 Samuel Tsegay (eri) 2h14:41; 17 Kazuhiro Maeda (jpn) 2h15:25; 18 Yuki Kawauchi (jpn) 2h15:35; 19 Abraham Kiplimo (uga) 2h16:25; 20 Rob Watson (can) 2h16:28; 21 Paul Pollock (irl) 2h16:42; 22 Mustafa Mohamed (swe) 2h17:09; 23 Martin Dent (aus) 2h17.11; 24 Aleksey Sokolov 2h17:12; 25 Michael Kipkorir Kipyego (ken) 2h17:47; 26 Marius Ionescu (rou) 2h18:31; 27 Daniel Tapia (usa) 2h18:32; 28 Benjamin malaty (fra) 2h19.21; 29 Jordan Chipangama (zam) 2h19:47; 30 Miguel Angel Almachi (ecu) 2h19:48

110mh (12, semis 12, heats 11) (0.3) 1 David Oliver 13.00; 2 Ryan Wilson 13.13; 3 Sergey Shubenkov (rus) 13.24 (13.17 (-0,3) 1s2) and 13.16 (-0,6) 2h4; 4 Jason Richardson (usa) 13.27; 5 Williams Sharman (gbr) 13.30; 6 Aries Merritt (usa) 13.31; 7 Thomas Martinot-Lagarde (fra) 13.42 (13.39 (-0,3) 2s1) and 13.33 (0.5) 2h3;; 8 Andrew Riley (jam) 13.51 (13.30 (-0,3) 4s2) and 13.27 (-0,6) 3h4; in semis: Mikel Thomas (tri) 13.46 (-0,3) 4s1 (13.41 (0.5) 4h1); Balasz Baji (hun) 13.49 (-0,3) 5s1 (13.36 (0.5) 3h3); Ryan Brathwaite (bar) 13.64 (-0,3) 6s1 (13.40 (0.5) 3h1); Artur Noga (pol) 13.35 (-0,3) 6s2; Wayne Davis II (tri) 13.47 (-0,3) 7s2 (13.38 (-0,3) 2h2); Gregory Sedoc (ned) 13.54 (-0,3) 8s2 (13.50 (0.5) 4h3); in heats: Konstantin Shabanov 13.38 (0.5) 2h1; Hansle Parchment (jam) 13.43 (0.5) 5h1; Eddie Lovett (isv) 13.52 (0.5) 6h1; Martin Mazac (cze) 13.52 (0.5) 7h1; Fan Jiang (chn) 13.87 (0.5) 8h1; Wenjun Xie (chn) 13.59 (-0,3) 4h2; Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.63 (-0,3) 5h2; Philip Nossmy (swe) 13.66 (-0,3) 6h2; Jorge McFarlane (per) 13.93 (-0,3) 7h2; Erik Balnuweit (ger) 13.68 (0.5) 5h3; Orlando Ortega (cub) 13.69 (0.5) 6h3; Konstadínos Douvalídis (gre) 13.55 (-0,6) 5h4; Ignacio Morales (cub) 13.59 (-0,6) 6h4; Greggmar Swift (bar) 13.79 (-0,6) 7h4

400mh (15, semis 13, heats 12) 1 Jehue Gordon (tri) 47.69; 2 Michael Tinsley (usa) 47.70; 3 Emir Bekric (srb) 48.05; 4 Omar Cisneros (cub) 48.12 (47.93 1s3); 5 Félix Sánchez (dom) 48.22 (48.10 2s3); 6 Javier Culson (pur) 48.38; 7 Mamadou Kasse Hanne (sen) 48.68; 8 Kerron Clement (usa) 49.08 (48.21 3s3); in semis: Cornel Fredericks (rsa) 48.85 4s1; Isa Phillips (jam) 49.28 5s1; Sebastian Rodger (gbr) 49.32 6s1; Tristan Thomas (aus) 49.91 7s1 (49.80 7h1); Leford Green (jam) 48.88 3s2; Rhys Williams (gbr) 49.29 4h2; Timofey Chalyy 50.06 5s2 (49.33 3h1); Mahau Siguimati (bra) 50.27 6s2 (50.00 6h5); Mickaël François 50.58 7s2 (50.02 4h2); Annsert Whyte (jam) 49.17 4s3; David Greene (gbr) 49.25 5s3; Rasmus Mägi (est) 49.42 6s3; Eric Alejandro (pur) 49.44 7s3; Jeffery Gibson (bah) 50.51 8s3 (50.25 4h4); in heats: Yoann Décimus (fra) 50.21 7h1; Takayuki Kishimoto (jpn) 49.96 3h2; L J Van Zyl (rsa) 50.05 5h2; Miloud Rahmani (alg) 50.79 6h2; Denis Kudryavtsev 50.02 5h3; Andrés Silva (uru) 50.48 6h3; P C Beneke (rsa) 51.14 7h3; Bershawn Jackson (usa) 49.76 3h4; Yasuhiro Fueki (jpn) 50.66 5h4; Mowen Boino (png) 51.49 6h4; Takatoshi Abe (jpn) 51.41 7h5

3.000m St (15, heats 12) 1 Ezekiel Lemboi (ken) 8:06.01; 2 Conseslus Kipruto (ken) 8:06.37; 3 Mahiedine Mekhissi-Benabbad (fra) 8:07.86; 4 Paul Kipsiele Koech (ken) 8:08.62; 5 Evan Jager (usa) 8:08.67; 6 Matthew Hugues (can) 8:11.64; 7 Abel Kiprop Mutai (ken) 8:17.04; 8 Yoann Kowal (fra) 8:17.41; 9 Hamid Ezzine (mar) 8:19.53; 10 Ion Luchianov (mda) 8:19.99 (8:19.64 5h1); 11 Angel Mullera (esp) 8:20.93 (8:19.26 4h1); 12 Jacob Araptany (uga) 8:25.86 (8:24.53 4h2); 13 Alex Genest (can) 8:27.01 (8:24.56 5h2); 14 Benjamin Kiplagat (uga) 8:31.09 (8:21.14 6h1); in heats: Abdelmajed Touil (alg) 8:25.89 7h1; Ilgizar Safiullin 8:28.65 8h1; Vadym Slobodenyuk (ukr) 8:33.60 9h1; Tareq Mubarak Taher (brn) 8:34.32 10h1; Mateusz Demczyszak (pol) 8:34.60 11h1; Jaouad Chemlal (mar) 8:36.29 12h1; Daniel Huling (usa) 8:37.80 13h1; Noureddine Smail (fra) 8:24.05 3h2; José Peña (ven) 8:24.88 6h2; Steffen Uliczka (ger) 8:28.32 7h2; Roberto Alaiz (esp) 8:33.32 8h2; James Wilkinson (gbr) 8:35.07 9h2; Roba Gari (eth) 8:45.06 10h2; De'Sean Turner (usa) 8:28.44 5h3; Hicham Bouchicha (alg) 8:28.56 6h3; Habtamu Fayisa (eth) 8:29.08 7h3; Chris Winter (can) 8:29.36 8h3; Mitko Tsenov (bul) 8:32.49 9h3; Sebastián Martos (esp) 8:32.61 10h3; Tarik Langat Akdag (tur) 8:34.97 11h3; Patrick Nasti (ita) 8:36.42 12h3

HJ (15, qualy 13) 1 Bohdan Bondarenko (ukr) 2.41; 2 Mutaz Essa Barshim (qat) 2.38; 3 Derek Drouin (can) 2.38; 4 Ivan Ukhov 2.35; 5 Erik Kynard (usa) 2.32; 6 Donald Thomas (bah) 2.32; 7 Aleksandr Shustov 2.32; 8 Robert Grabarz (gbr) 2.29 (2.29 3qA); 9 Guowei Zhang (chn) 2.29 (2.29 3qB); 10 Kabelo Kgosiemang (bot), Ryan Ingraham (bah) and Konstadínos Baniótis (gre) 2.25 (Kgosiemang 2.26 6qA, Ingraham 2.26 5qB and Baniótis 2.26 5qA); in qualy: Jaroslav Baba (cze) 8qA; Mihai Donisan (rou) 2.26 9qA; Yu Wang (chn) 2.22 10qA; Andriy Protsenko (ukr) 2.22 11qA; Rozle Prezelj (slo), Michale Mason (can), Diego Ferrín (ecu) and Douwe Amels (bel) 2.17 12qA; Adónios Mástoras (gre) 2.26 6qB; Mickael Hanany (fra) 2.26 7qB; Silvano Chesani (ita) and Dusty Jonas (usa) 2.26 8qB; Yuriy Krymarenko (ukr) 2.22 10qB; Majd Eddin Ghazal 2.22 11qB; Edgar Rivera (mex) 2.22 12qB; Jesse Williams (usa) 2.22 13qB; Brandon Starc (aus), Ali Mohd Younes Idriss (sud), Aleksey Dmitrik and Szymon Kiecana (pol) 2.17

PV (12, qualy 10) 1 Raphael Holzdeppe (ger) 5.89; Renaud Lavillenie (fra) 5.89; 3 Bjorn Otto (ger); 4 Brad Walker (usa) 5.82; 5 Malte Mohr (ger) 5.82; 6 Seito Yamamoto (jpn) 5.75; 7 Jan Kudlicka (cze) 5.75; 8 Sergey Kucheryanu 5.65; 9 Alhaji Jeng (swe) 5.65; 10 Konstadínos Filippídis (gre) 5.65; 11 Augusto de Oliveira (bra) 5.65; 12 Changrui Xue (chn) 5.50 (5.55 8qA); in qualy: Valentin Lavillenie (fra) 5.55 7qA; Daichi Sawano (jpn), Jere Bergius (fin), Oleksandr Korchmid (ukr) and Thiago Braz da Silva (bra) 5.40 11qA; Ed Maia (por) and Jack Whitt (usa) 5.40 14qA; Shawn Barber (can) 5.40 16qA; Claudio Stecchi 5.40 17q A; Rasmus W. Jorgensen (den) 5.25 18qA; Mareks Arents (lat) 5.25 19qA; Nikita Filippov (kaz) 5.40 5qB; Ivan Yeryomin (ukr) and Jeremy Scott (usa) 5.40 6qB; Vladislav Revenko (ukr), Lázaro Borges (cub) and Hiroki Ogita (jpn) 5.40 8qB; Aleksandr Gripich 5.40 11qB; Minsub Jin (kor) and Joao Gabriel Sousa (bra) 5.25 14qB; Yancheng Yang (chn) 5.25 16qB

LJ (16, qualy 14) 1 Aleksandr Menkov 8.56 (0.2); 2 Ignisious Gaisah (ned) 8.29 (0.4); 3 Luis Rivera (mex) 8.27 (0.6); 4 Eusebio Cáceres (esp) 8.26 (0.8); 5 Mauro Vinicius da Silva (bra) 8.24 (0.6); 6 Christian Reif (ger) 8.22 (0.1); 7 Godfrey Mokoena (rsa) 8.10 (0.4) (8.16 (-0,4) 2qB); 8 Damar Forbes (jam) 8.02 (0.1); 9 Sebastian Bayer (ger) 7.98 (0.1); 10 Loúis Tsátoumas (gre) 7.98 (0.4) (8.00 (-0,8) 4qB); 11 Dwight Phillips (usa) 7.88 (0.3) (7.95 (-0,2) 5qB); 12 Jinzhe Li (chn) 7.86 (- 0,2) (7.96 (-0,9) 4qA); in qualy: Tyrone Smith (ber) 7.89 (-0,6) 7qA; Greg Rutherford (gbr) 7.87 (- 1,0) 8qA; Sergey Polyanskiy 7.82 (0.0) 9qA; Zarck Visser (rsa) 7.79 (0.3) 10qA; Michel Torneus (swe) 7.75 (-0,1) 11qA; George Kitchens (usa) 7.75 (-0,1) 12qA; Marcos Chuva (por) 7.82 (-0,2) 8qB; Alyn Camara (ger) 7.77 (-0,6) 9qB; Salim Sdiri (fra) 7.64 (0.0) 10qB; Ndiss Kaba Badji (sen) 7.62 (-0,3) 11qB

TJ (18, qualy 16) 1 Teddy Tamgho (fra) 18.04 (0.3); 2 Pedro P. Pichardo (cub) 17.68 (-0,1); 3 Will Claye (usa) 17.52 (0.5); 4 Christyan Taylor (usa) 17.20 (0.4) (17.36 (0.2) 2qB); 5 Aleksey Fedorov 16.90 (0.4); 6 Marian Oprea (rou) 16.82 (-0,9); 7 Gaetan Saku-Bafuanga (fra) 16.79 (-0,3); 8 Fabrizio Schembri (ita) 16.74 (0.2) (16.83 (0.9) 5qB); 9 Bin Dong (chn) 16.73 (-0,1) (16.98 (1.1) 3qA); 10 Dimítrios Tsiámis (gre) 16.66 (-0,6) (16.68 (0.8) 7qB); 11 Samyr Laine (hai) 16.09 (-0,8) (16.87 (0.4) 4qB); 12 Yoann Rapinier (fra) 15.17 (-0,3) (17.39 (0.5) 1qB); in qualy: Renjit Maheswary (ind) 16.63 (0.7) 6qA; Fabrizio Donato (ita) 16.53 (1.0) 7qA; Jefferson Sabino (bra) 16.49 (1.1) 8A; Zlatozar Atanasov (bul) 16.21 (0.6) 9qA; Viktor Kuznetsov (ukr) 16.60 (0.6) 8qB; Roman Valiyev (kaz) 16.34 (1.5) 9qB; Omar Craddock (usa) 16.40 (0.4) 10qB

SP (16, qualy 15) 1 David Storl (ger) 21.73; 2 Ryan Whiting (usa) 21.57; 3 Dylan Amrstrong (can) 21.34; 4 Reese Hoffa (usa) 21.12; 5 Ladislav Prasil (cze) 20.98; 6 Tomasz Majewski (pol) 20.98; 7 Germán Lauro (arg) 20.40; 8 Georgi Ivanov (bul) 20.39 (20.40 3qA); 9 Cory Martin (usa) 20.09 (20.18 5qB); 10 Asmir Kolasinac (srb) 19.96 (20.07 4qA); 11 Antonin Zalsky (cze) 19.54 (19.76 5qA); 12 Martin Stasek (cze) 19.10 (20.04 7qB); in qualy: Maksim Sidorov 19.63 6qA; Horazio Cremona (rsa) 19.42 7qA; Marco Fortes (por) 19.38 8qA; Jakub Szyszkowski (pol) 19.36 9qA; O'Dayne Richards (jam) 19.08 10qA; Kemal Mesic (bih) 18.98 11qA; Tim Nedow (can) 18.72 12qA; Marin Premeru (cro) 18.71 13qA; Zach Lloyd (usa) 18.63 14qA; Leif Arrhenius (swe) 19.53 8qB; Sultan Abdulmajeed Al-Habashi (ksa) 19.22 9qB; Hamza Alic (bih) 19.18 10qB; Aleksandr Lesnoy 19.01 11qB; Borja Vivas (esp) 18.97 12qB; Soslan Tsirikhov 18.53 13qB

DT (13, qualy 12) 1 Robert Harting (ger) 69.11; 2 Piotr Malachowski (pol) 68.36; 3 Gerd Kanter (est) 65.19 (65.54 2qA); 4 Martin Wierig (ger) 65.02; 5 Victor Hogan 64.35; 6 Robert Urbanek (pol) 64.32; 7 Vikas Gowda (ind) 64.03; 8 Victor Butenko 63.38; 9 Frank Casañas (esp) 62.89 (63.17 4qB); 10 Jorge Fernández (cub) 62.88 (64.86 2qB); 11 Julian Wruck (aus) 62.40 (62.48 6qB); 12 Mario Pestano (esp) 61.88 (62.80 5qA); in qualy: Christoph Harting (ger) 62.28 7qA; Ercument Olgundeniz (tur) 60.81 8qA; Apostolos Parellis (cyp) 59.84 9qA; Benn Harradine (aus) 59.68 10qA; Brett Morse (gbr) 59.23 11qA; Niklas Arrhenius (swe) 59.13 12qA; Lance Brooks (usa) 59.08 13qA; Danijel Furtula (mne) 58.28 14qA; Mahmoud Samimi (iri) 57.77 14qA; Erik Cadee (ned) 62.14 7qB; Martin Maric (cro) 61.98 8qB; Virgilijus Alekna (ltu) 61.91 9qB; Gerhard Mayer (aut) 59.85 10qB; Musab Ibrahim Al-Momani (jor) 59.38 11qB; Ronald Odair Juliao (bra) 59.36 12qB; Giovanni Faloci (ita) 57.54 13qB; Alex Rose (sam) 56.19 14qB

HT (12, qualy 10) 1 Pawel Fajdek (pol) 81.97; 2 Krisztian Pars (hun) 80.30; 3 Lukas Melich (cze) 79.36; 4 Primoz Kozmus (slo) 79.22; 5 Dilshod Nazarov (tjk) 78.31; 6 Koji Murofushi (jpn) 78.03; 7 Nicola Vizzoni (ita) 77.61; 8 Marcel Lomnicky (svk) 77.57; 9 Szymon Ziolkowski (pol) 76.84 (76.85 4qB); 10 Markus Esser (ger) 76.25; 11 Sergej Litvinov 75.90 (77.41 3qB); 12 Yury Shayunou (blr) 73.68 (75.18 7qB); in qualy: Mattias Jons (swe) 73.47 6qA; A G Kruger (usa) 73.35 7qA; Yevhen Vyhnoradov (ukr) 72.90 8qA; Valery Sviatokha (blr) 72.05 9qA; Hassan Mohamed Mahmoud (egy) 71.88 10qA; Roberto Janet (cub) 71.73 11qA; Javier Cienfuegos (esp) 70.79 12qA; Ashraf Amgad Elseify (qat) 69.70 13qA; Quentin Bigot (fra) 74.98 8qB; Pavel Kryvitski (blr) 74.45 9qB; Akos Hudi (hun) 74.30 10qB; Igors Sokolovs (lat) 72.78 11qB; Dzmitry Marshin (aze) 72.43 12qB; Chris Harmse (rsa) 71.42 13qB; Aleksey Korolev 69.69 14qB

JT (17, qualy 15) 1 Vitezslav Vesely (cze) 87.17; 2 Tero Pitkämäki (fin) 87.07; 3 Dmitri Tarabin (rus) 86.23; 4 Julius Yego (ken) 85.40; 5 Roman Avramenko (ukr) 82.05; 6 Antti Ruuskanen (fin) 81.44; 7 Andreas Thorkildsen (nor) 81.06 (83.05 2qA); 8 Ihab Abdelrahman El-Sayed (egy) 80.94 (83.62 1qB); 9 Risto Matas (est) 80.03 (80.19 5qB); 10 Stuart Farquhar (nzl) 79.24 (80.73 7qA); 11 Kim Amb (swe) 78.91 (80.84 6qA); 12 Ivan Zaytsev (uzb) 78.33 (81.53 3qA); in qualy: Bernhard Seifert (ger) 80.02 8qA; Guillermo Martínez (cub) 79.67 9qA; Keshorn Walcott (tri) 78.78 10qA; Aleksey Tovarnov 78.43 11qA; Marcin Krukowski (pol) 76.93 12qA; Valeriy Iordan 76.92 13qB; Hamish Peacock (aus) 76.33 14qA; Thomas Röhler (ger) 74.45 15qA; Uladzimir Kazlou (blr) 72.66 16qA; Fatih Avan (tur) 80.09 6qB; Vadims Vasilevskis (lat) 79.68 7qB; Teemu Wirkkala (fin) 79.50 8qB; Victor Fatecha (par) 79.03 9qB; Riley Dolezal (usa) 78.76 10qB; Yukifumi Murakami (jpn) 77.75 11qB; Qinggang Zhao (chn) 77.61 12qB; Lars Hamann (ger) 77.10 13qB; Lukasz Grzeszcuk (pol) 74.72 14qB; Gabriel Wallin (swe) 74.66 15qB; John Robert Oosthuizen (rsa) 74.36 16qB; Leslie Copeland (fij) 72.30 17qB

Decathlon (10-11) 1 Ashton Eaton (usa) 8.809p (10.35 (-0.5); 7.73 (0.3); 14.39; 1.93; 46.02 - 13.72 (0.4); 45.00; 5.20; 64.83; 4:29.80); 2 Michael Schräder (ger) 8.670p (10.73 (-0,5); 7.85 (0.2); 14.56; 1.99; 47.66 - 14.29 (0.4); 46.44; 5.00; 65.67; 4:25.38); 3 Damian Warner (can) 8.512p (10.43 (-0,5); 7.39 (0.3); 14.23; 2.05; 48.41 - 13.96 (0.4); 44.13; 4.80; 66.67; 4:29.97); 4 Kevin Mayer (fra) 8.446p (11.23 (-0,1); 7.50 (0.1); 13.76; 2.05; 49.53 - 14.21 (-0,2); 45.37; 5.20; 66.09; 4:25.04); 5 Eelco Sintnicolaas (ned) 8.391p (10.85 (-0,5); 7.65 (0.8); 14.08; 2.02; 48.25 - 14.18 (0.4); 39.21; 5.30, 56.75; 4:24.64); 6 Carlos Chinin (bra) 8.388p (10.78 (-0,1); 7.54 (1.0); 14.49; 1.96; 48.80 - 14.05 (0.4); 45.84; 5.10; 59.98; 4:36.01); 7 Rico Freimuth (ger) 8.382 (10.60 (-0,5); 7.22 (1.3); 14.80; 1.99; 48.05 - 13.90 (0.4); 48.74, 4.90; 56.21, 4:37.83); 8 Ilya Shkurenev 8.370p (10.97 (-0,1); 7.35 (0.1); 13.88; 2.05; 48.39 - 14.34 (-0,1); 44.06; 5.40; 59.46, 4:36.95); 9 Willem Coertzen (rsa) 8.343p (10.95 (0.1); 7.44 (1.8); 13.88; 2.05; 48.32 - 14.30 (-0,1); 43.25; 4.50; 69.35; 4:24.60); 10 Leonel Suárez (cub) 8.317p (11.07 (-0,5); 7.33 (0.3); 14.20; 1.90; 48.21 - 14.62 (-0,2); 46.41; 4.90; 68.61; 4:23.87); 11 Pascal Behrenbruch (ger) 8.316p (10.95 (0.1); 7.19 (0.6); 15.86; 1.99; 48.40 - 14.66 (-0,1); 45.66; 4.70; 67.07; 4:37.21); 12 Andrei Krauchanka (blr) 8.314p (11.19 (0.1); 7.39 (-0,2); 14.84; 2.11; 49.65 - 14.44 (0.4), 46.12; 5.10; 59.98; 4:39.63); 13 Gunnar Nixon (usa) 8.312p (10.84 (-0,5); 7.80 (0.4); 14.68; 2.14; 48.56 - 14.57 (- 0,1); 42.38; 4.60; 57.97; 4:35.82); 14 Mihail Dudas (srb) 8.275p (10.67 (-0,5); 7.51 (0.7); 13.45; 1.96; 47.73 - 14.59 (-0,2); 44.06; 4.90; 59.06; 4:26.62); 15 Thomas Van der Plaetsen (bel)

8.255p (11.19 (0.1); 7.64 (0.4); 13.57; 2.05; 49.00 - 14.66 (0.0); 41.17; 5.10; 65.31; 4:37.93); 16 Artem Lukyanenko 8.177p (11.11 (-0,1); 7.09 (0.6); 14.43; 1.99; 49.01 - 14.21 (0.4); 44.06; 5.00; 61.83; 4:32.97); 17 Mikk Pahapill (est) 8.170p (11.33 (-0,5); 7.12 (0.7); 14.87; 1.99; 49.84 - 14.54 (-0,1); 47.57; 5.00; 62.89; 4:33.16) ; 18 Eduard Mikhan (blr) 7.968p (10.97 (-0,5); 7.42 (0.1); 14.15, 1.96; 48.80 - 14.82 (0.0); 48.00; 4.60; 4.60; 50.74; 4:33.71); 19 Maicel Uibo (est) 7.850p (11.21 (-0,1); 7.26 (0.0); 13.68; 2.11; 50.60 - 15.29 (0.0); 41.84; 4.90; 59.63; 4:48.29); 20 Sergey Sviridov 7.843p (10.98 (-0,1); 7.30 (1.2); 14.20; 1.90; 51.13 - 15.23 (-0,2); 45.26; 4.50; 69.38; 4:46.43); 21 Pelle Rietveld (ned) 7.840p (11.15 (0,1); 6.68 (0.5); 13.21; 1.90; 48.67 - 14.37 (-0,1); 38.06; 5.10; 64.38; 4:35.94); 22 Keisuke Usuhiro (jpn) 7.751p (11.44 (-0,5); 6.84 (0.7); 13.17; 1.96; 51.20 - 15.32 (0.0); 45.31; 4.90, 67.65; 4:38.91); 23 Brent Newdick (nzl) 7.744p (11.14 (-0,5); 7.28 (0.2); 13.84; 2.02; 50.25 - 15.19 (-0,2); 42.49; 4.50, 57.30; 4:38.54); 24 Marcus Nilsson (swe) 7.540p (11.42 (-0,1); 6.62 (0.0); 14.82; 1.87; 50.56 - 15.04 (0.0); 42.49; 4.50; 54.86; 4:20.11)

4x100m (18, heats 18) 1 Jamaica (N. Carter; K. Bailey-Cole; N. Ashmeade; U. Bolt) 37.36; 2 United States (C. Silmon; M. Rodgers; R. Salaam; J. Gatlin) 37.66; 3 Great Britain (R. Kilty; H. Aikines-Aryeteey; J. Ellington; D. Chambers) 37.80; 4 Canada (G. Smellie; A. Brown; D. Richards- Kwok; J. Warner) 37.92; 5 Germany (L. Jacubczyk; S. Knipphals; J. Reus; M. Keller) 38.04; 6 Netherlands (B. Mariano; C. Martina; L. Bonevacia; H. Paulina) 38.37; 7 Japan (Y. Kiryu; K. Fujimitsu; K. Takase; S. Iizuka) 38.39 (38.23 2h2); 8 Trinidad and Tobago (J. James; K. Bledman; R. Sorrillo; R. Thompson) 38.57 (38.38 3h1); in heats: Spain (E. Viles; S. Ruiz; B. Hortelano; A. Rodriguez) 38.46 4h1; Poland ( R. Kubaczyk; G. Zimniewicz; K. Zalewski; K. Krynski) 38.51 5h1; Korea (K. Oh; K. Cho; M. Yoo; K. Kim) 39.00 6h1; Russia (A. Khyutte; K. Petryashov; R. Smirnov; A. Brednev) 39.01 7h1; Venezuela (J. Chirinos; D. Rivas; A. Cassiani; A. Bravo) 39.14 8h1; Ukraine (R. Perestyuk; S. Smelyk; I. Bodrov; V. Korzh) 38.57 3h2; Barbados (A. Hinds; L. Cadogan; S. Brathwaite; R. Gittens) 38.94 4h2; China (F. Guo; J. Liang; B. Su; P. Zhang) 38.95 5h2; France (E. Biron; M. Zeze; A. Remy; J. Vicaut) 38.97 6h2; Hong Kong (Y. Tang; C. Lai; K. Ng; C. Tsui) 39.10 7h2; Italy (M. Tumi; M. Galvan; D. Marani; D. Obou) 38.49 4h3; Saint Kitts and Nevis (L. Roland; J. Rogers; A. Adams; A. Clarke) 38.58 5h3; Bahamas (A. Griffith; W. Fraser; J. Rolle; S. Hart) 38.70 6h3; Chinese Taipei (W. Wang; Y. Liu; P.Pan; Y. Lo) 39.72 7h3

4x400m (16, heats 15) United States (D. Verburg; T. McQuay; A. Hall; L. Merritt) 2:58.71; Jamaica (R. McDonald; E. Steele; O. Johnson; J. Francis) 2:59.88; Russia ( M. Dyldin; L. Mosin; S. Petukhov; V. Krasnov) 2:59.90; 4 Great Britain (C. Williams; M. Rooney; M. Bingham; N. Levine) 3:00.88 (C. Williams; M. Bingham; J. Bowie; M. Rooney 3:00.50 2h1); 5 Belgium (J. Borlée; K. Borlée; D. Borlée; W. Oyowe) 3:01.02 ( A. Gillet; J. Borlée; D. Borlée; K. Borlée 3:00.81 3h2); 6 Trinidad and Tobago (R. Quow; L. Gordon; J. Gordon; J. Solomon) 3:01.74 (R. Quow; J. Solomon; L. Gordon; D. Lendore 3:00.48 2h2); Brazil (P. de Oliveira; W. Cardoso; A. Henriques; A de Souza) 3:02.19 (3:01.09 4h2); Australia (S. Solomon; A. Beck; C. Burns; T. Thomas) 3:02.26; in heats: Venezuela (A. Ramirez; A. Aguilar; J. Meléndez, F. Mezones) 3:02.04 3h1; Japan (K. Yamazaki; Y. Kanemaru; H. Hirose; H. Nakano) 3:02.43 4h1; Dominican Republic (A. Peguero; G. Cuesta; Y. Soriano; L. Santos) 3:03.61 5h1; Spain (R. Briones; S. García; M. Ujakpor; P. Fradera) 3:04.07 6h1; Nigeria (N. Akwu; A. Onakoya; T. Ogunmola; I. Salihu) 3:04.52 7h1; Botswana (P. Seribe; O. Ngwigwa; I. Makwala; T. Ketlogetswe) 3:05.74 8h1; Poland (K. Kozlowski; R. Omelko; L. Krawczuk; M. Marciniszyn) 3:01.73 5h2; Ukraine (V. Butrym; M. Knysh; I. Gutsol; V. Burakov) 3:04.98 6h2; Kenya (M. Nyangau; A. Kishoyan; A. Chemut; M. Kertich) 3:06.29 7h2; Sri Lanka (P. Dulan; D. Aloka; C. Kalawala; K. Seneviratne) 3:06.59 8h2; Germany (D. Gollnow; E. Krüger; T. Schneider; J. Plass) 3:02.62 3h3; Bahamas (C. Brown; W. Neymour; L. Williams; O. Ferguson) 3:02.67 4h3; Italy (M. Lorenzi; I. Juarez; E. Haliti; M. Galvan) 3:03.88 5h3; Cuba (Y. .Lescay; R. Acea; O. Rodríguez; O. Pellicer) 3:04.26 6h3; Czech Republic (D. Nemecek; P. Maslak; P. Lichy; J. Tesar) 3:04.54 7h3; Saudi Arabia (I. Al-Sabani; Y. Masrahi; M. Al-Bishi; M. Al-Salhi) 3:04.55 8h3 20 Kms Walk (11) 1 Aleksandr Ivanov 1h20:58; 2 Ding Chen (chn) 1h21:09; 3 Miguel Angel López (esp) 1h21:21; 4 Joao Vieira (por) 1h22:05; 5 Denis Strelkov 1h22:06; 6 Takumi Saito (jpn) 1h22:09; 7 Ruslan Dmytrenko (ukr) 1h22:14; 8 Iñaki Gomez (can) 1h22:21; 9 Christopher Linke

(ger) 1h22:36; 10 Hyunsub Kim (kor) 1h22:50; 11 Dane Bird-Smith (aus) 1h23:06; 12 Yusuke Suzuki (jpn) 1h23:20; 13 Jaime Quiyuch (gua) 1h23:24; 14 Matteo Giupponi (ita) 1h23:27; 15 Andrii Kovenko (ukr) 1h23:46; 16 Aléxandros Papamihail (gre) 1h23:48; 17 José Leonardo Montaña (col) 1h23:50; 18 Rolando Saquipay (ecu) 1h24:01; 19 Rafal Augustyn (pol) 1h24:03; 20 Benjamin Thorne (can) 1h24:26; 21 Anton Kucmin 1h24:38; 22 Yerko Araya (chi) 1h24:42; 23 Ato Ibañez (swe) 1h24:49

50 Kms Walk (14) 1 Robert Heffernan (irl) 3h37:56; 2 Mikhail Ryzhov 3h38.58; 3 Jared Tallent (aus) 3h40:03; 4 Ihor Hlavan (ukr) 3h40:39; 5 Matej Toth (svk) 3h41.07; 6 Grzegorz Sudol (pol) 3h41:20; 7 Ivan Noskov 3h41:36; 8 Lukasz Nowak (pol) 3h43:38; 9 Takayuki Tanii (jpn) 3h44:26; 10 Yohann Diniz (fra) 3h45:18; 11 Hirooki Arai (jon) 3h45:56; 12 Jesús Angel García (esp) 3h46:44; 13 Serhiy Budza (ukr) 3h47:36; 14 Ivan Trotski (blr) 3h47:52; 15 Marco De Luca (ita) 3h48:05; 16 Chris Erickson (aus) 3h49:41; 17 Quentin Rew (nzl) 3h50:27; 18 Claudio Villanueva (esp) 3h50:29; 19 Omar Zepeda (mex) 3h50.43; 20 Jarkko Kinnunen (fin) 3h50:56; 21 Adrian Blocki (pol) 3h51:00; 22 Ato Ibañez (swe) 3h53:38; 23 Koichiro Morioka (jpn) 3h53:54; 24 Jean- Jacques Nkouloukidi (ita) 3h54:00; 25 Brendan Boyce (irl) 3h54:24; 26 Jianbo Li (chn) 3h56:13; 27 Jonnathan Caceres 3h56:58; 28 Pedrio Isidro 3h57:30; 29 Dusan Majdan (svk) 3h57:50; 30 Faguang Xu (chn) 3h57:54; 31 Marc Mundell 3h57:55; 32 Horacio nava (mex) 3h58:09; 33 Basanta Bahadur Rana (ind) 3h58:20; 34 José Ignacio Díaz (esp) 3h58:26; 35 Omar Segura (mex) 3h58:34; 36 Evan Dunfee (can) 3h59:28; 37 Sehan Oh (kor) 4h01:00; 38 Tadas Suskevicius (ltu) 4h01:29; 39 Andreas Gustafsson (swe) 4h01:40; 40 Marius Cocioran (rou) 4h04:23; 41 Veli- Matti Partanen (fin) 4h04:59; 42 Teodorico Caporaso (ita) 4h05:25; 43 Mario Jose Dos Santos jr (bra) 4h06:12; 44 Xavier Moreno (ecu) 4h07:29

Women 100m (12, semis 12, heats 11) (-0,3) 1 Shelly-Ann Fraser (jam) 10.71; 2 Murielle Ahoure (civ) 10.93; 3 Carmelita Jeter (usa) 10.94; 4 English Gardner (usa) 10.97 (10.94 (-0,5) 1h3); 5 Kerron Stewart (jam) 10.97 (10.97 (-0,1) 3s3); 6 Blessing Okagbare (ngr) 11.04 (11.03 (-0,6) 1h5); 7 Alexandria Anderson (usa) 11.10 (11.01 (-0,1) 3s3); 8 Octavious Freeman 11.16 (11.08 (-0,4) 2s1); in semis: Verena Sailer (ger) 11.16 (-0,4) 3s1 (11.11 (-0,3) 1h1); Schillonie Calvert (jam) 11.28 (-0,4) 4s1 (11.20 (-0,6) 3h5); Michelle-Lee Ahye (tri) 11.33 (-0,4) 5s1; Franciela Krasucki (bra) 11.34 (-0,4) 6s1 (11.17 (-0,3) 2h4); Asha Philip (gbr) 11.35 (-0,4) 7s1 (11.29 (-0,4) 3h2); Olesya Povh (ukr) 11.43 (-0,4) 8s1 (11.41 (-0,3) 5h1); Ana Claudia silva (bra) 11.25 (-0,4) 4s2 (11.98 (-0,6) 2h5); Natalia Pohrebniak (ukr) 11.36 (-0,4) 5s2 (11.28 (-0,3) 4h4); Sheri-Ann Brooks (jam) 11.40 (-0,4) 6s2 (11.32 (-0,5) 3h3); Ezinne Okparaebo (nor) 11.41 (-0,4) 7s2 (11.16 (-0,3) 3h1); Mariely Sánchez (dom) 11.41 (-0,4) 8s2 (11.41 (-0,3) 4h1); Ivet Lalova (bul) 11.10 (-0,1) 4s3; Myriam Soumaré (fra) 11.31 (-0,1) 5s3; Sheniqua Ferguson (bah) 11.35 (-0,1) 6s3 (11.33 (- 0,6) 3h6); Gloria Asumnu (ngr) 11.44 (-0,1) 7s3 (11.27 (-0,3) 3h4); Tatjana Pinto-Lofamakanda (ger) 11.54 (-0,1) 8s3 (11.38 (-0,4) 4h2); in heats: Katerina Cechová 11.67 (-0,3) 6h1; Lina Grincikaité 11.48 (-0,4) 5h2; Tahesia Harrigan-Scott (isv) 11.61 (-0,4) 6h2; Melissa Breen (aus) 11.47 (-0,5) 5h3; Caché Armbrister (bah) 11.55 (-0,5) 6h3; Toea Wisil (png) 11.61 (-0,3) 6h4; Stella Akakpo (fra) 11.43 (-0,6) 4h5; Hanna-Maari Latvala (fin) 11.45 (-0,6) 5h5; Katsiaryna Hanchar (blr) 11.63 (-0,6) 6h5; Angela Tenorio (ecu) 11.53 (-0,6) 4h6; Stephanie Kalu (ngr) 11.67 (-0,6) 5h6 200m (16, semis 15, heats 15) (-0,3) 1 Shelly-Ann Fraser-Pryce (jam) 22.17; 2 Murielle Ahoure (civ) 22.32; 3 Blessing Okagbare (ngr) 22.32; 4 Shaunae Miller (bah) 22.74 (22.64 (0.0) 2h1); 5 Jeneba Tarmoh (usa) 22.78 (22.70 (0.0) 3h1); 6 Charonda Williams (usa) 22.81 (22.80 (-0,2) 3s3); 7 Mariya Ryemyen (ukr) 22.84 (22.70 (-0,2) 2s3) and 22.63 (-0,1) 1h5; in semis: Ivet Lalova (bul) 22.81 (0.0) 4s1; Elyzaveta Bryzgina (ukr) 22.87 (0.0) 5s1 (22.84 (0.0) 2h4); Johanna Danois (fra) 23.15 (0.0) 6s1 (23.00 (0.0) 2h1); Maria Belimpasaki (gre) 23.46 (0.0) 7s1 (23.41 (0.0) 3h3); Allysin Felix (usa) 22.30 (0.0) 1s2; Kimberlyn Duncan (usa) 22.91 (0.0) 3s2 (22.84 (0.0) 1h1); Khrystyna Stuy (ukr) 22.98 (0.0) 4s2 (22.86 (0.4) 2h7); Mariely Sánchez (dom) 23.05 (0.0) 5s2 (23.05 (0.4) 5h7); Lenora Guion-Firmin (fra) 23.11 (0.0) 6s2 (22.91 (-0,1) 3h5); Kai Selvon (tri) 23.21 (0.0) 7s2 (23.14 (0.0) 3h4); Patricia Hall (jam) 23.26 (0.0) 8s2 (23.25 (0.0) 2h3);

Anthonique Strachan (bah) 22.81 (-0,2) 4s3 (22.66 (-0,1) 2h5); Myriam Soumaré (fra) 22.85 (- 0,2) 5s3 (22.83 (0.3) 3h6); Kimberly Hyacinthe (can) 23.12 (-0,2) 6s3; Jodie Williams (gbr) 23.21 (-0,2) 7s3 (23.00 (0.3) 4h6); Hanna-Maari Latvala (fin) 23.21 (-0,2) 8s3 (23.07 (0.0) 3h1; in heats: Gloria Hooper (ita) 23.10 (0.0) 4h1; Ana Claudia Silva (bra) 23.31 (0.0) 5h1; Moa Hjelmer (swe) 23.33 (0.0) 6h1; Janet Amponsah (gha) 24.07 7h1; Marika Popowicz (pol) 23.22 (0.1) 4h2; Kineke Alexander (vin) 23.42 (0.1) 5h2; Andreea Ograzenau (rou) 23.83 (0.0) 4h3; Isidora Jiménez (chi) 24.06 (0.0) 5h3; Franciela Krasucki (bra) 23.20 (0.0) 4h4; Justine Palframan (rsa) 23.64 (0.0) 5h4; Chisato Fukushima (jpn) 23.85 (0.0) 6h4; Melissa Breen (aus) 23.95 (0.0) 7h4; Anyika Onuora (gbr) 23.36 (-0,1) 4h5; Olga Bludova (kaz) 23.83 (-0,1) 5h5; Eleni Artymata (cyp) 24.07 (-0,1) 6h5; Toea Wisil (png) 24.23 (-0,1) 7h5; Anneisha McLaughlin (jam) 22.78 (0.3) 2h6; Nivea Smith (bah) 23.25 (0.3) 5h6; Elizaveta Savlinis 23.27 (0.3) 6h6; Mujinga Kambundji (sui) 23.24 (0.4) 6h7; Karene King (ivb) 23.97 (0.4) 7h7

400m (12, semis 11, heats 10) 1 Christine Ohuruogu (gbr) 49.41; 2 Amantle Montsho (bot) 49.41; 3 Antonina Krivoshapka 49.78; 4 Stephanie McPherson (jam) 49.99 (49.99 3s3); 5 Natasha Hastings (usa) 50.30 (49.94 2s2); 6 Francena McCorory (usa) 50.68 (49.86 1s3); 7 Kseniya Ryzhova 50.98 (50.48 2s1); 8 Novlene Williams-Mills (jam) 51.49 (50.34 3s2); in semis: Regina George (ngr) 50.84 3s1; Bianca Razor (rou) 51.49 4s1; Ashley Spencer (usa) 51.80 5s1 (51.48 2h1); Chiara Bazzoni (ita) 52.11 6s1; Tjipekapora Herunga (nam) 52.28 7s1 (52.01 5h4); Patricia Hall (jam) 52.62 8s1 (52.20 3h5); Libania Grenot (ita) 50.47 4s2; Floria Guei (fra) 51.42 5s2; Kineke Alexander (vin) 51.64 6s2 (51.62 3h1); Amy Mbacke Thiam (sen) 52.37 7s2 (52.24 4h2); Agne Serksniené (ltu) 52.48 8s2 (52.28 5h1); Nataliia Pygyda (ukr) 51.02 4s3; Marie Gayot (fra) 51.54 5s3; Aauri L. Bokesa (esp) 51.94 6s3; Omolara Omotoso (ngr) 52.38 7s3 (51.98 4h1); Esther Cremer (ger) 52.42 8s3 (52.17 7h4); in heats: Olesea Cojuhari (mda) 52.45 6h1; Kadecia Baird (guy) 53.73 7h1; Moa Hjelmer (swe) 52.39 5h2; Joelma Sousa (bra) 53.01 6h2; Alicia Brown (can) 53.26 5h3; Yanmin Zhao (chn) 54.03 6h3; Bianca Razor (rou) 51.51 4h4; Jennifer Carey (irl) 52.62 5h5; Caitlin Sargent (aus) 52.63 6h5

800m (18, semis 16, heats 15) 1 Eunice Jepkoech Sum (ken) 1:57.38; 2 Mariya Savinova 1:57.80; 3 Brenda Martinez (usa) 1:57.91; 4 Alysia Johnson Montano (usa) 1:57.95; 5 Ekaterina Poistogova 1:58.05; 6 Ajee Wilson (usa) 1:58.21; 7 Nataliia Lupu (ukr) 1:59.79 (1:59.43 3s1); 8 Lenka Masná (cze) 2:00.59 (1:59.56 5s1); in semis: Halima Hachlaf (mar) 2:00.55 6s1; Laura Muir (gbr) 2:00.83 7s1 (2:00.80 3h4); Winny Chebet (ken) 2:01.04 8s1 (1:59.58 4h1); Rose Mary Almanza (cub) 2:00.98 4s2 (2:00.27 4h3); Marina Arzamasova (blr) 2:01.19 5s2 (1:59.60 5h1); Elena Kotulskaya 2:01.75 6s2; Marilyn Okoro (gbr) 2:02.26 7s2; Malika Akkaoui (mar) 2:02.29 8s2 (1:59.63 1h3); in heats: Marta Milani (ita) 2:02.41 6h1; Karine Belleau-Béliveau (can) 2:02.93 7h1, Angela Smit (nzl) 2:00.60 4h2; Jessica Judd (gbr) 2:01.48 5h2; Chunyu Wang (chn) 2:02.05 6h2; Roseanne Galligan (irl) 2:02.95 7h2; Marina Pospelova 2:03.42 8h2; Natoya Goule (jam) 2:00.93 6h3; Olha Lyakhova (ukr) 2:00.98 7h3; Fantu Magiso (eth) 2:01.11 4h4; Kelly Hetherington (aus) 2:01.57 5h4; Melissa Bishop (can) 2:01.91 6h4; Margarita Mukasheva (kaz) 2:02.06 7h4

1.500m (15, semis 13, heats 11) 1 Abeba Aregawi (swe) 4:02.67; 2 Jennifer Simpson (usa) 4:02.99; 3 Hellen Onsando Obiri (ken) 4:03.86; 4 Hannah England (gbr) 4:04.98; 5 Faith Chepngetich Kipyegon (ken) 4:05.08 (4:04.83 2s1); 6 Ekaterina Sharmina 4:05.49; 7 Zoe Buckman (aus) 4:05.77 (4:04.82 1s1); 8 Genzebe Dibaba (eth) 4:05.99 (4:05.23 5s1); 9 Nancy Jebet Langat (ken) 4:06.01 (4:05.30 6s1); 10 Mary Cain (usa) 4:07.19 (4:05.21 4s1); 11 Siham Hilali (mar) 4:09.16 (4:05.32 7s1); 12 Elena Korobkina 4:10.18 (4:05.18 3s1); in semis: Svetlana Podosenova 4:05.36 8s1; Nicole Sifuentes (can) 4:06.30 9s1; Maureen Koster (ned) 4:08.15 10s1; Sonja Roman (slo) 4:08.63 11s1 (4:08.58 7h3); Luiza Gega (alb) 4:08.79 12s1 (4:08.76 8h1); Kate Van Buskirk (can) 4:07.36 6s2; Renata Plis (pol) 4:08.02 7s2; Natalia Rodríguez (esp) 4:09.18 8s2 (4:08.44 5h3); Rababe Arafi (mar) 4:09.86 9s2 (4:07.84 4h2); Sarah Brown (usa) 4:12.16 10s2 (4:09.00 8h3); Mimi Belete (brn) 4:14.22 11s2 (4:09.27 6h2); in heats: Gelete Burka (eth) 4:11.26 10h1; Laura Weightman (gbr) 4:14.38 11h1; Rosibel García (col) 4:15.38; Sheila Reid (can) 4:10.90 7h2; Margherita Magnani (ita) 4:11.15 8h2; Senbere Teferi (eth)

4:11.41 9h2; Cory McGee (usa) 4:12.33 10h2; Betlhem Desalegn (uae) 4:12.97 11h2; Eliane Saholinirina (mad) 4:18.04 12h2; Btissam Lakhouad (mar) 4:09.15 9h3; Diana Sujew (ger) 4:09.40 10h3; Ioana Doaga (rou) 4:09.78 11h3; Tugba Karakaya Koyuncu (tur) 4:15.56 12h3 5.000m (17, heats 14) 1 Meseret Defar (eth) 14:50.19; 2 Mercy Cherono (ken) 14:51.22; 3 Almaz Ayana (eth) 14:51.33; 4 Viola Jelegat Kibiwot (ken) 15:01.67; 5 Buze Diriba (eth) 15:05.38; 6 Molly Huddle (usa) 15:05.73; 7 Shannon Rowbury (usa) 15:06.10; 8 Susan Kuijen (ned) 15:14.70; 9 Elena Nagovitsyna 15:24.83; 10 Dolores Checa (esp) 15:30.42; 11 Tejitu Daba (brn) 15:33.89; 12 Kim Conley (usa) 15:36.58 (15:27.35 5h2); 13 Karoline Bjerkeli Grovdal (nor) 15:48.87 (15:29.41 6h2); 14 Dominika Nowakowska (pol) 15:58.26 (15:45.10 10h2); 15 Jackie Areson (aus) 16:08.32 (15:40.21 8h2); in heats: Almensh Belete (bel) 16:03.03 6h1; Sophie Duarte (fra) 16:05.14 7h1; Betlhem Desalegn (uae) 16:13.27 8h1; Misaki Onishi (jpn) 16:16.52 9h1; Carolina Tabares (col) 16:22.81 10h1

10.000m (11) 1 Tirunesh Dibaba (eth) 30:43.35; 2 Gladys Cherono (ken) 30:45.17; 3 Belaynesh Oljira (eth) 30:46.98; 4 Emily Chebet (ken) 30:47.02; 5 Hitomi Niiya (jpn) 30:56.70; 6 Shitaye Eshete (brn) 31:13.79; 7 Selly Chepyego Kaptich (ken) 31:22.11; 8 Shalane Flanagan (usa) 31:34.83; 9 Ababel Yeshaneh (eth) 32:02.09; 10 Christelle Daunay (fra) 32:04.44; 11 Marisol Romero (mex) 32:16.36; 12 Jordan Hasay (usa) 32:17.93; 13 Ana Dulce Felix (por) 32:36.73; 14 Amy Hastings (usa) 32:51.19; 15 Karolina Jarzynska (pol) 32:54.15; 16 Juliet Chekwel (uga) 32:57.02; 17 Gulshat Fazlitdinova (rus) 33:31.49

Marathon (10) 1 Edna Kiplagat (ken) 2h25:44; 2 Valeria Straneo (ita) 2h25:58; 3 Kayoko Fukushi (jpn) 2h27:45; 4 Ryoko Kizaki 2h31:28; 5 Alessandra Aguilar (esp) 2h32:38; 6 Emma Quaglia (ita) 2h34:16; 7 Madaí Pérez (mex) 2h34:23, 8 Hye-Gyong Kim (prk) 2h35:49; 9 Deena Kastor (usa) 2h36:12; 10 Susan Partridge (gbr) 2h36:24; 11 Jessica Trengove (aus) 2h37:11; 12 Diana Lobacevske (ltu) 2h37:48; 13 Aberu Kebede (eth) 2h38:04; 14 Hye-Song Kim 2h38:28; 15 Lishan Dula (brn) 2h38:47; 16 Sonia Samuels (gbr) 2h39:03; 17 Yong-Sun Sin (prk) 2h39:22; 18 Dorothy McMahan 2h39:52

100mh (17, semis 17, heats 16) (-0,6) 1 Brianna Rollins (usa) 12.44; 2 Sally Pearson (aus) 12.50 (12.50 (-0,7) 1s3); 3 Tiffany Porter (gbr) 12.55; 4 Dawn Harper (usa) 12.59; 5 Queen Harrison (usa) 12.73 (12.71 (-0,7) 3s3); 6 Angela Whyte (can) 12.78 (12.76 (-0,6) 2s1) and 12.71 (-0,5) 2h2; 7 Cindy Billaud (fra) 12.84 (12.78 (0.2) 3s2); 8 Yuliya Kondakova 12.86 (12.73 (0.2) 2s2); in semis: Nia Ali (usa) 12.83 (-0,6) 3s1; Lavonne Idlette (dom) 12.91 (-0,6) 4s1; Andrea Bliss (jam) 12.92 (-0,6) 5s1; Nadine Hildebrand (ger) 13.04 (-0,6) 6s1; Marzia Caravelli (ita) 13.06 (-0,6) 7s1; Reina-Flor Okori (fra) 13.15 (-0,6) 8s1 (13.01 (-0,4) 4h4); Shermanie Willams (jam) 12.93 (0.2) 4s2; Lina Flórez (col) 13.01 (0.2) 5s2; Nooralotta Neziri (fin) 13.04 (0.2) 6s2; Jessica Zelinka (can) 13.12 (0.2) 7s2; Alina Talay (blr) 12.82 (-0,7) 4s3; Tatyana Dektyareva 12.91 (-0,7) 5s3; Danielle Williams (jam) 13.13 (-0,7) 6s3 (13.11 (-0,5) 3h3); Brigitte Merlano (col) 13.22 (-0,7) 7s3 (13.20 (-0,5) 5h2); Aleesha Barber (tri) 13.52 (-0,7) 8s3 (13.33 (-0,8) 4h5); in heats: Lucie Skrobaková (cze) 13.24 (-0,5) 5h1; Shujiao Wu (chn) 13.29 (-0,5) 6h1; Hitomi Shimura (jpn) 13.72 (-0,5) 7h1; Anne Zagre (bel) 12.94 (-0,5) 3h2; Gnima Gaye (sen) 13.66 (-0,5) 8h2; Marina Tomic (slo) 13.26 (-0,5) 5h3; Anna Plotitsyna (ukr) 13.30 (-0,5) 6h3; Noemi Zbären (sui) 13.59 (-0,5) 7h3; Kierre Beckles (bar) 13.47 (-0,4) 6h4; Anastasiya Soprunova (kaz) 13.85 (-0,4) 7h4; Veronica Borsi (ita) 13.35 (-0,8) 5h5; Isabelle Pedersen (nor) 13.43 (-0,8) 6h5

400mh (15, semis 13, heats 12) 1 Zuzana Hejnová (cze) 52.83; 2 Dalila Muhammad (usa) 54.09 (54.08 2s1); 3 Lashinda Demus (usa) 54.27 (54.22 2s2); 4 Anna Titimets (ukr) 54.72 (54.63 3s2); 5 Eilidh Child (gbr) 54.86 (54.32 3s1); 6 Anna Yaroshchuk (ukr) 55.01 (54.92 4s1); 7 Perri Shakes- Drayton (gbr) 56.25 (53.92 1s2); 8 Nickiesha Wilson (jam) 57.34 (54.94 5s1); in semis: Meghan Beesley (gbr) 54.97 6s1; Irina Davydova 55.05 7s1; Christine Spence (usa) 58.35 8s1 (55.96 4h2); Denisa Rosolová (cze) 55.14 4s2; Ristannana Tracey (jam) 55.43 5s2; Natalya Antyukh (rus) 55.55 6s2 (55.29 3h3); Lauren Boden (aus) 55.75 7s2 (55.37 4h3); Vania Stambolova (bul) 56.58 8s2 (55.91 3h1); in heats: Satomi Subokura (jon) 56.33 4h1; Axelle Dauwens (bel) 56.85 5h1; Hayat Lambarki (mar) 58.00 6h1; Georganne Moline (usa) 59.05 7h1; Anastasia Ott 56.39 5h2; Anneri Ebersohn (rsa) 57.90 6h2; Amaliya Sharoyan (arm) 57.97 7h2; Phara Anacharsis (fra)

56.73 6h3; Sparkle McKnight (tri) 58.85 7h3; Jennifer Rockwell-Grossarth (ita) 56.53 5h4; Danielle Dowie (jam) 57.03 6h4; Ugonna Ndu (ngr) 57.27 7h4; Noelle Montcalm (can) 57.50 8h4 3.000m St (13, heats 10) 1 Milcah Chemos Cheywa (ken) 9:11.65; 2 Lidya Chepkurui (ken) 9:12.55; 3 Sofia Assefa (eth) 9:12.84; 4 Hiwot Ayalew (eth) 9:15.25; 5 Etenesh Diro (eth) 9:16.97; 6 Hyvin Kiyeng Jepkemoi (ken) 9:22.05; 7 Valentyna Zhudina (ukr) 9:33.73; 8 Antje Möldner-Schmidt (ger) 9:34.06 (9:29.27 4h2); 9 Gesa Felicitas Krause (ger) 9:37.11; 10 Eilish McColgan (gbr) 9:37.33 (9:35.82 7h2); 11 Diana Martín (esp) 9:38.30; 12 Natalya Gorchakova 9:38.57; 13 Ancuta Bobocel (rou) 9:53.35 (9:35.78 6h2); 14 Silvia Danekova (bul) 9:58.57 (9:35.66 5h2); 15 Salima Elouali Alami (mar) 10:08.36 (9:39.95 5h1); in heats: Amina Bettiche (algh) 9:45.50 7h1; Sandra Eriksson (fin) 9:45.57 8h1; Shalaya Kipp (usa) 9:45.97 9h1; Beverly Ramos (pur) 9:49.60 10h1; Lyudmila Lebedeva 9:50.64 11h1; Sudha Singh (ind) 9:51.05 12h1; Charlotta Fougberg (swe) 9:59.17 13h1; Natalya Aristarkhova 10:10.26 14h1; Katarzyna Kowalska (pol) 9:44.12 10h2; Ashley Higginson (usa) 9:45.78 11h2; Gladys Jerotich Kipkemoi (ken) 9:54.22 12h2; Nicole Bush (usa) 9:58.03 13h2

HJ (17, qualy 15) 1 Svetlana Shkolina 2.03; 2 Brigetta Barrett (usa) 2.00; 3 Ruth Beitia (esp) and Anna Chicherova 2.00; 5 Emma Green-Tregaro (swe) 1.97; 6 Justyna Kasprzycka (pol) 1.97; 7 Kamila Stepaniuk (pol) and Alessia Trost (ita) 1.93; 9 Irina Gordeeva 1.93 and Xingjuan Zheng (chn) 1.93; 11 Levern Spencer (lca) 1.89 (1.92 6qA); 12 Airiné Palsyté (ltu) 1.89 (1.92 1qB); in qualy: Marie-Laurence Jungfleisch (ger) 1.92 6qA; Nadiya Dusanova (uzb) 1.88 9qA; Oksana Okuneva (ukr) 1.88 10qA; Inika McPherson (usa) 1.88 11qA; Marina Aitova (kaz) 1.83 12qA; Miyuki Fukumoto (jpn) 1.78 13qA; Maayan Furman-Shafah (isr) and Anna Iljustsenko (est) 1.88 6qB; Ana Simic (cro) 1.88 8qB; Burcu Ayhan (tur), Antonia Stergíou (gre) 1.83, Elena Slesarenko and Barbara Szabó (hun) 1.83 9qB; Jeanelle Scheper (lca) 1.83 13qB; Mirela Demireva (bul) 1.83 14qB

PV (13, qualy 11) 1 Elena Isinbaeva 4.89; 2 Jennifer Suhr (usa) 4.82; 3 Yarisley Silva (cub) 4.82; 4 Silke Spiegelburg (ger) 4.75; 5 Fabiana Murer (bra) and Anastasia Savchenko 4.65; 7 Angelina Zhuk-Krasnova 4.65; 8 Lisa Ryzih (ger) and Jirina Ptacniková-Svobodová (cze) 4.55 (Ryzyh 4.55 5qB and Ptacniková 4.55 1qB); 10 Kristina Gadschiew (ger) 4.45 (4.55 4qA); 11 Ling Li (chn) 4.45 (4.55 3qA); 12 Marion Lotout (fra) 4.45 (4.55 4qA); in qualy: Becky Holliday (usa) and Nikoleta Kirikakopoulou (gre) 4.45 7qB; Karla Rosa da Silva (bra) 4.30 9qA; Nicole Büchler (sui) 4.45 7qB; Angelica Bengtsson (swe) 4.45 8qB; Carolin Hingst (ger) 4.45 9qB; Tori Pena (irl) 4.30 10qB

LJ (11, qualy 10) 1 Brittney Reese (usa) 7.01 (0.2); 2 Blessing Okagbare (ngr) 6.99 (0.2); 3 Ivana Spanovic (srb) 6.82 (0.1); 4 Volha Sudarava (blr) 6.82 (-0,1); 5 Olga Kucherenko 6.81 (0.1); 6 Shara Proctor (gbr) 6.79 (0.4); 7 Darya Klishina 6.76 (-0,1); 8 Tori Polk (usa) 6.73 (0.2) (6.75 (0.1) 3qA); 9 Elena Sokolova 6.65 (0.2) (6.70 (-0,1) 4qA); 10 Erica Jarder (swe) 6.47 (0.3) (6.59 (0.4) 6qA); 11 Janay DeLoach Soukup (usa) 6.44 (0.1) (6.58 (0.5) 4qB); 12 Sostene Moguenara (ger) 6.42 (0.3) (6.63 (0.3) 3qB); in qualy: Lauma Griva (lat) 6.50 (0.3) 9qA; Lena Malkus (ger) 6.49 (- 0,2) 10qA; Jana Veldaková (svk) 6.48 (0.2) 11qA; Chantel Malone (ivb) 6.40 (0.0) 12qA; Maryna Bekh (ukr) 6.31 (-0,1) 13qA; Jana Koresova (cze) 6.19 (0.8) 14qA; Lynique Prinsloo (rsa) 6.17 (- 0,2) 15qA; Funmi Jimoh (usa) 6.57 (0.3) 5qB; Anna Kornuta (ukr) 6.53 (0.2) 6qB; Lyudmila Kolchanova 6.53 (-0,1) 7qB; Malaika Mihambo (ger) 6.49 (-0,1) 8qB; Christabel Nettey (can) 6.47 (0.1) 9qB; Eloyse Lesueur (fra) 6.39 (0.0) 10qB; Arantxa King (ber) 6.36 (0.1) 11qB; Bianca Stuart (bah) 6.35 (0.3) 12qB; Dariya Derkach (ita) 6.16 (0.6)

TJ (15, qualy 13) 1 Caterine Ibargüen (col) 14.85 (0.2); 2 Ekaterina Koneva 14.81 (0.9); 3 Olha Saladuha (ukr) 14.65 (0.9) (14.69 (0.4) 1qA); 4 Kimberly Williams (jam) 14.62 (0.6); 5 Mabel Gay (cub) 14.45 (1.2); 6 Hanna Knyazyeva-Minenko (isr) 14.33 (0.1) (14.46 (0.6) 2qA); 7 Anna Pyatykh 14.29 (0.5) (14.34 (0.5) 2qB); 8 Irina Gumenyuk 14.15 (0.8) (14.30 (0.6) 4qA); 9 Snezana Rodic (slo) 14.13 (0.2) (14.17 (1.0) 4qB); 10 Anna Jagaciak (pol) 13.95 (0.2) (13.96 (0.3) 5qB); 11 Dana Veldakova (svk) 13.84 (0.8); 12 Athanasía Pérra (gre) 13.75 (0.7) (13.92 (0.2) 6qB); in qualy: Keila Costa (bra) 13.82 (-0,4) 7qA; Niki Panétta (gra) 13.69 (0.9) 8qA; Irina Ektova (kaz) 13.37 (0.8) 9qA; Anastasiya Juravleva (uzb) 13.23 (1.6) 10 qA; Sarah Namwaba (uga) 13.31 (1.9);

Simona La Mantia (ita) 13.80 (-0,8) 7qB; Ruslana Tsykhotska (ukr) 13.51 (0.1) 8qB; Baya Rahouli (alg) 13.41 (0.3) 9qB; Natallia Viatkina 13.19 (0.9) 10qB SP (12, qualy 11) 1 Valerie Adams (nzl) 20.88; 2 Christina Schwanitz (ger) 20.41; 3 Lijiao Gong (chn) 19.95; 4 Michelle Carter (usa) 19.94; 5 Evgeniia Kolodko 19.81; 6 Ling Li (chn) 18.39; 7 Irina Tarasova 18.37 (18.37 3qB); 8 Tia Brooks (usa) 18.09; 9 Galyna Obleshchuk (ukr) 18.08; 10 Xiangrong Liu (chn) 18.04 (18.68 4qA); 11 Natalia Duco (chi) 18.02 (18.28 4qB); 12 Alena Kopets (blr) 17.70 (17.87 7qB); in qualy; Josephine Terlecki (ger) 17.87 6qA; Cleopatra Borel (tri) 17.84 7qA; Anca Heltne (rou) 17.76 8qA; Yuliya Leantsiuk 17.73 9qA; Sandra Lemos (col) 17.55 10qA; Anita Marton (hun) 17.32 11qA; Olga Golodna (ukr) 17.21 12qA; Emel Dereli (tur) 16.60 13qA; Valentina Muzaric (cro) 16.47 14qA; Geisa Arcanjo (bra) 17.55 8qB; Radoslava Mavrodieva Yankova (bul) 17.34 9qB; Chiara Rosa (ita) 17.18 10qB; Ursula Ruiz (esp) 17.14 11qB; Ahymara Espinoza (ven) 16.86 12qB; Yaniuvis López (cub) 16.82 13qB; Aliona Dubitskaya (blr) 16.53 14qB; Alyssa Hasslen (usa) 15.97 15qB

DT (11, qualy 10) 1 Sandra Perkovic (cro) 67.99; 2 Mélina Robert-Michon (fra) 66.28; 2 Yarelis Barrios (cub) 64.96; 4 Nadine Müller (ger) 64.47; 5 Gia Lewis-Smallwood (usa) 64.23; 6 Jian Tan (chn) 63.34; 7 Zaneta Glanc (pol) 62.90; 8 Denia Caballero (cub) 62.80; 9 Zinaida Sendriuté (ltu) 62.54 (64.16 1qA); 10 Dani Samuels (aus) 62.42 (62.85 4qB); 11 Yaime Pérez (cub) 62.39; 12 Rocío Comba (arg) 59.83 (61.54 6qB); in qualy: Julia Fischer (ger) 60.09 5qA; Dragana Tomasevic (srb) 58.79 6qA; Vera Ganeeva 58.37 7qA, Karen Gallardo (chi) 57.03 8qA; Svetlana Saykina 56.62 9qA; Liz Podominick (usa) 56.41 10 qA; Ekaterina Strokova 57.85 9qB; Irina Rodrigues (por) 57.64 10qB; Xinyue Su (chn) 56.87 11qB; Nicoleta Grasu (rou) 56.31 12qB; Natalia Semenova (ukr) 55.79 13qB

HT (16, qualy 14) 1 Tatyana Lysenko 78.80; 2 Anita Wlodarczyk (pol) 78.46; 3 Wenxiu Zhang (chn) 75.58; 4 Zheng Wang (chn) 74.90; 5 Anna Bulgakova 74.62 (74.83 2qA); 6 Yipsi Moreno (cub) 74.16; 7 Oksana Kondrateva 72.76 (73.89 2qB); 8 Eva Orban (hun) 72.70; 9 Jeneva McCall (usa) 72.65; 10 Amanda Bingson (usa) 72.56; 11 Bianca Perie (rou) 71.25 (71.32 7qB); 12 Gulfiya Khanafeyeva 71.07 (72.47 4qB); in qualy: Rosa Rodríguez (ven) 69.35 6qA; Sultana Frizell (can) 69.06 7qA; Jennifer Dahlgren (arg) 68.90 8qA; Betty Heidler (ger) 68.83 9qA; Martina Hrasnová (svk) 68.00 10qA; Tereza Kralovça (cze) 64.74 11qA; Barbara Spiler (slo) 64.58 12qA; Amber Campbell (usa) 69.86 8qB; Tingting Liu (chn) 69.68 9qB; Sophie Hitchon (gbr) 68.56 10qB; Kathrin Klaas (ger) 68.34 11qB; Aksana Miankova (blr) 66.65 12qB; Amy Sene (sen) 65.58 13qB; Tracey Andersson (swe) 61.37 14qB

JT (18, qualy 16) 1 Christina Obergföll (ger) 60.95; 2 Kimberley Mickle (aus) 66.60; 3 Maria Abakumova 65.09 (69.09 1qA); 4 Linda Stahl (ger) 64.78; 5 Kathryn Mitchell (aus) 63.77; 6 Sunette Viljoen (rsa) 63.58 (64.51 2qB); 7 Viktoriya Sudarushkina 62.21; 8 Lingwei Li (chn) 61.30 (61.51 6qB); 9 Tatjana Jelaca (srb) 60.81 (62.68 3qB); 10 Sofi Flinck (swe) 59.52 (61.96 4qA); 11 Vira Rebryk (ukr) 58.33 (61.70 5qA); 12 Nadeeka L. Babaranda (sri) 58.16 (60.39 7qB); in qualy: Li Zhang (chn) 60.16 6qA; Yuki Ebihara (jpn) 59.80 7qA; Krista Woodward (can) 58.86 8qA; Hanna Hatasko (ukr) 58.63 9qA; Flor Ruiz (col) 57.47 10qA; Eliza toader (rou) 55.76 11qA; Jucilene de Lima (bra) 55.18 12qA; Madara Palameika (lat) 53.70 13qA; Katharina Molitor (ger) 60.32 8qB; Lina Muze (lat) 60.29 9qB; Marharyta Dorozhon (ukr) 58.23 10qB; Martina Ratej (slo) 57.95 11qB; Asdis Hjalmsdottir (isl) 57.65 12qB; Britany Norman (usa) 57.63 13qB; Liina Laasma (est) 56.93 14qB

Heptathlon (12-13) 1 Ganna Melnichenko (ukr) 6.586p (13.29 (-0,6); 1.86; 13.85; 23.87 (0.0) - 6.49 (0.2); 41.87; 2:09.85); 2 Brianne Theisen-Eaton (can) 6.530p (13.17 (-0,6); 1.83; 13.07; 24.18 (0.0) - 6.37 (0.5); 45.64; 2:09.03); 3 Dafne Schippers (ned) 6.477p (13.30 (-0,6); 1.77; 12.91; 22.84 (0.0) - 6.35 (1.3); 41.47; 2:08.62); 4 Claudia Rath (ger) 6.462p (13.55 (-0,6); 1.83; 12.88; 24.27 (0.0)- 6.67 (1.0); 39.04; 2:06.43); 5 Katarina Johnson-Thompson (gbr) 6.449p (13.49 (-0,6); 1.83; 11.52; 23.37 (0.0) - 6.56 (0.6); 40.86; 2:07.64); 6 Sharon Day (usa) 6.407p (13.51 (-0,2); 1.83; 14.35; 24.28 (0.0) - 5.79 (0.9); 47.17; 2:08.94); 7 Eliska Klucinová (cze) 6.332p (13.97 (-0,6); 1.86; 14.19; 24.91 (-0,2) - 6.12 (0.6); 45.76; 2:12.50); 8 Antoinette Nana Djimou Ida (fra) 6.326p (13.36 (-0,6); 1.77; 14.54; 24.95 (-0,2) - 5.97 (0.8); 52.47; 2:18.44); 9

Karolina Tyminska (pol) 6.270p (13.48 (-0,6); 1.68; 13.74; 24.13 (0.0) - 6.32 (0.9); 40.61; 2:06.64); 10 Nadine Broersen (ned) 6.224p (14.84 (-0,2); 1.89; 13.46, 25.01 (-0,1) - 6.13 (0.8); 47.48; 2:12.89); 11 Laura Ikauniece (lat) 6.159p (13.89 (-0,6); 1.80; 12.36; 24.73 (0.0) - 5.96 (0.4); 50.75; 2:16.05); 12 Yorgelis Rodriguez (cub) 6.149p (13.88 (-0,2); 1.86, 12.83; 24.77 (0.0) - 6.00 (1.3); 44.66; 2:16.74); 13 Ellen Sprunger (sui) 6.081p (13.68 (-0,2); 1.68; 12.86; 23.39 (0.0) - 6.16 (0.9); 40.41; 2:14.83); 14 Nafissatou Thiam (bel) 6.070p (14.13 (-0,4); 1.92; 13.71; 25.61 (-0,2) - 6.11 (0.6); 43.64; 2:25.43); 15 György Farkas-Zsivoczky (hun) 6.067p (14.09 (-0,6); 1.80; 13.13; 25.66 (-0,2) - 6,16 (-0,2); 45.43; 2:15.28); 16 Linda Züblin (sui) 6.057p (13.51 (0.4); 1.65; 12.51; 25.01 (-0,1) - 6.23 (0.5); 49.64; 2:17.50); 17 Julia Mächtig (ger) 6.021p (14.38 (-0,6); 1.71; 15.48; 25.45 (-0,2) - 6.07 (0.4); 44.74; 2:17.28); 18 Ida Marcussen (nor) 5.996p (14.27 (-0,6); 1.71; 12.31; 25.59 (-0,2) - 6.08 (0.4); 49.26; 2:10.83); 19 Yasmina Omrani (alg) 5.983p (13.57 (- 0,4); 1.77; 13.32; 24.75 (-0,1) - 5.82 (0.9); 39.26; 2:14.81); 20 Yana Maksimava (blr) 5.982p (14.11 (-0,4); 1.74; 14.27; 25.77 (-0,2) - 5.77 (0.5); 45.41; 2:11.96); 21 Mari Klaup (est) 5.924p (13.99 (-0,6); 1.74; 12.85; 25.54 (-0,2) - 5.77 (0.9); 50.15; 2:18.57); 22 Katsiaryna Netsviatayeva (blr) 5.902p (13.87 (-0,4); 1.74, 14.17; 25.09 (-0,2) - 5.67 (1.2); 38.60; 2:12.54); 23 Sofía Yfantidóu (gre) 5.894p (13.93 (-0,4); 1.65, 12.89, 25.94 (-0,2) - 5.85 (1.0); 53.66; 2:17.74); 24 Eerica Bougard (usa) 5.829p (13.69 (-0,6); 1.80; 11.27; 24.59 (0.0) - 6.01 (0.6); 32.62; 2:13.72); 25 Sofia Linde (swe) 5.822p (14.02 (-0,2); 1.74; 13.80; 25.64 (-0,1) - 5.80 (0.49; 40.13; 2:16.34); 26 Aleksandra Butvina 5.809p (14.52 (-0,6); 1.74; 14.16; 25.68 (-0,2) - 5.81 (1.3); 40.30; 2:14.14); 27 Bettie Wade (usa) 5.768p (13.84 (-0,4); 1.80; 12.79; 24.87 (-0,2) - 5.61 (0.6); 38.23; 2:20.87); 28 Makeba Alcide (lca) 5.751p (13.73 (-0,2); 1.80; 11.82; 24.96 (0.0) - 5.62 (-0,9); 37.09; 2:16.65); 29 Wasana Winatho (tha) 5.671p (13.88 (-0,6); 1.68; 11.86; 24.94 (-0,1) - 5.76 (0.6); 41.74; 2:19.97)

4x100m (18, heats 18) 1 Jamaica (C. Russell; K, Stewart; S. Clavert; S.A. Fraser-Pryce) 41.29; 2 France (C. Distel-Bonnet 42.73 (42.25 2h1); A. Ikuesan; M. Soumare; S. Akakpo) ; 3 United States (J. Tarmoh; A. Anderson; E. Gardner; O. Freeman) 42.75 (41.82 3h1); 4 Great Britain (D. Asher- Smith; A. Nelson; A. Lewis; H. Jones) 42.87 (42.75 1h2); 5 Germany (Y. Kwadwo; I. Weit; T. Pinto; V. Sailer) 42.90 (42.65 3h1); 6 Russia (O. Belkina; N. Rusakova; E. Savlinis; Y. Bolsun) 42.93; 7 Canada (C. Emmanuel; K. Hyacinthe; S.A. Davis; K. Bingham) 43.28 (42.99 2h2); in heats: Netherlands (K. Vassell; D. schippers; M. Ghafoor; J. Samuel) 43.26 3h1; Dominican Republic (M. Sánchez; F. Chalas; M. Mejía; M. Manzuela) 43.28 4h1; Ukraine (O. Povh; N. Pohrenbyak; M. Ryemyen; E. Bryzgina) 43.12 3h2; Switzerland (M. Kambundji; M. Lavanchy; E. Sprunger; L. Sprunger) 43.21 4h2; Italy (A. Alloh; M. Caravelli; I. Draisci; M. Amidei) 44.05 5h2; Brazil (E. dos Santos; A. C. Silva; F. Krasucki; R. Santos) 42.29 2h3; Trinidad and Tobago (K. Durant; M.L. Ahye; R. Thomas; K. Selvon) 43.01 4h3; Poland (M. Popowicz; W. Wedler; E. Ptak; M. Jeschke) 43.18 5h3; Colombia (Y. Hinestroza; M. Idrobo; D. Obregón; E. Palacios) 43.65 6h3; China (Y. Tao; M. Li; X. Liang; Y. Wei) 44.22 7h3

4x400m (17, heats 16) 1 Russia (Y. Gushchina; T. Firova; K. Ryzhova; A. Krivoshapka) 3.20.19; 2 Unites States (J. Beard; N. Hastings; A. Spencer; F. McCorory) 3:20.41; Great Britain (E. Child; S. Cox; M. Adeoye; C. Ohuruogu) 3:22.61; 4 France ( M. Gayot; L. Guion-Firmin; M. Hurtis; F. Guei) 3:24.21; 5 Ukraine (D. Prystupa; O. Lyakhova; A. Logvynenko; N. Pygyda) 3:27.38; 6 Nigeria ( O. Omotoso; P. George; B. Abogunloko; R. George) 3:27.57 (3:27.39 2h2); 7 Romania (A. Pastor; E. Lavric; S. Belgyan; B. Razor) 3:28.40; in heats: Italy (C. Mazzoni; M. Milani; M. Chigbolu; L. Grenot) 3.29.62 2h1; Czech Republic (D. Rosolová; J. Bartonicková; J. Slaninová; Z. Hejnová) 3:30.48 4h1; Bahamas (A.Jones; L. Clarke; S. Henfield; C. Martin) 3:21.91 4h2; Trinidad and Tobago (S. Fermin; S. McKnight; D. Williams; R. Modeste) 3.33.50 5h2; Poland (M. Holub; P. Wyciszkiewicz; I. Baumgart; J. Swiety) 3:29.75 3h3; Belarus (H. Reishal; I. Khliustava; Y. Yurenia; I. Usovich) 3:20.38 4h3; Canada (A. Brown; S. Wells; N. Montcalm; J. Martin) 3:31.09 5h3

20 Kms Walk (13) 1 Elena Lashmanova 1h27:08; 2 Anisya Kirdyapkina 1h27:11; 3 Hong Liu (chn) 1h28:10; 4 Huanhuan Sun (chn) 1h28:32; 5 Elisa Rigaudo (ita) 1h28:41; 6 Beatriz Pascual (esp) 1h29:00; 7 Anezka Drahotová (cze) 1h29:05; 8 Ana Cabecinha (por) 1h29:17; 9 Julia Tákacs (esp) 1h29:25; 10 Eleonora Giorgi (ita) 1h30:01; 11 Ines Henriques (por) 1h30:28; 12 Lyudmyla

Olyanovska (ukr) 1h30.48; 13 Antonella Palmisano (ita) 1h30:50; 14 Mayra Herrera (gua) 1h30:59; 15 Shenjie Qieyang (chn) 1h31:15; 16 Hanna Drabenia (blr) 1h31:16; 17 Vera Santos (por) 1h31:36; 18 Lorena Luaces (esp) 1h31:43; 19 Olena Shumkina (ukr) 1h31:54; 20 Brigita Virbalyté (ltu) 1h31:58; 21 Kristina Saltanovic (ltu) 1h32:11; 22 Sandra Arenas 1h32:25; 23 Agnes Pastare (lat) 1h32:30; 24 Nastassia Yatsevich (blr) 1h32:31; 25 Yanelli Caballero (mex) 1h32:37; 26 Kumi Otoshi (jpn) 1h32:44; 27 Ayman Kozhakhmetova (kaz) 1h33:00; 28 Paola Pérez (ecu) 1h33:03; 29 Masumi Fuchise (jpn) 1h33:13; 30 Paulina Buziak (pol) 1h33:30; 31 Laura Reynolds (irl) 1h33:39; 32 Antigóni Drisbióti (gre) 1h33:42; 33 Sandra Galvis (col) 1h33:49; 34 Maria Michta (usa) 1h33:51; 35 Kimberly García (per) 1h33:57; 36 Laura Polli (sui) 1h34:07; 37 Viktória Madarasz (hun) 1h34:10; 38 Galina Kichigina (kaz) 1h34:18; 39 Khushbir Kaur (ind) 1h34:28; 40 Yeongeun Jeon (kor) 1h34:29; 41 Neringa Aidietyte (ltu) 1h34:32; 42 Anita Kazemaka (lat) 1h34:37; 43 Erin Gray (usa) 1h34:38; 44 Agnieszka Dygacz (pol) 1h34:42; 45 Tanya Holliday (aus) 1h35:18

SLOVAKIA

Trnava (Slovakia), 17.8.2013

Men 100m (0.9) Adam Zavacky 10.41; HJ Peter Hórak 2.20; HT 1 Tomás Kruzliak 69.68; 2 Libor Charfreitag 66.52; JT Patrick Zenúch 79.52 Women 100m (0.9) Lenka Krsaková 11.72; 200m (-2,1) Lenka Krsaková 24.45; SP Ivana Kristoficová 15.82

SPAIN

León, 3.8.2013

Men SP 1 Germán Lauro (arg) 20.61; 2 Daniel Anglés 18.60; 3 José Javier Ortega 17.68; 4 Daniel Martinez 17.67; DT Germán Lauro (arg) 58.62 Women SP 1 Natalia Duco (chi) 17.92; 2 Ursula Ruiz 17.27; DT 1 Rocío Comba 58.28; 2 Sabina Asenjo 57.27

SWEDEN

Sollentuna (Sweden), 5.8.2013

Men 200m (1.7) Johan Wissman 20.81; 600m 1 Hamada Mohamed (egy) 1:17.21; 2 alnour Mohammed (qat) (96) 1:18.04; 1.000m 1 Souleiman Ayanlek Saubeman (dji) 2:15.77; 2 Bachir Hiss Baskin Youssouf (dji) 2:21.26 Stockholm, 6.8.2013 Men HJ Muammar Essa Barshim (qat) (94) 2.18 Västeras, 9-11.8.2013 -National Championshisps u23, u20 and u18- Men U23 100m semis (s1) (9) (2.8) Benjamin Olsson 10.50; 2 Björn Skoglund 10.54; 3 Joel Groth 10.55; 4 David Sennung 10.60; 200m (11) (2.0) Joel Groth 21.21; 1.500m (10) Johan Rogestedt 3.47.73; 400mh (11) Peter Olsson 51.93; SP (10) Daniel Stahl 18.78; DT (11) Daniel Stahl 59.30 U20

100m (9) (1.7) Adam Denguir 10.59; 200m (11) (-0,4) Dennis Forsman 21.53; PV (9) Melker Svard Jakobsson 5.30; HT (6 kg) 1 Anders Eriksson 67.77; 2 Lowe Litzell 67.02 U18 400m (10) Erik Martinsson 48.33; 300mh (11) Isak Andersson 37.07; HT (5 kg) (11) Chris Arnoldsson 66.46

Women U23 100m (9) (0.0) 1 Daniella Busk 11.71; 2 Caroline Sandsjoe 11.77; 200m (11) (0.0) Daniella Busk 24.12; LJ (9) Matilda Hellqvist 6.13 (2.3); HT (10) 1 Eleni Larsson 64.02; 2 Ida Storm 62.74 U20 100m (9) (2.6) 1 Elise Malmberg 11.73; 2 Sandra Tornros 11.88; 100mh (11) (1.0) Elise Malmberg 13.82; HJ (9) Evelina Erlandsson 1.77; LJ (9) Lynn Johnson 6.20 (0.1); SP (11) Fanny Roos 15.78; JT (11) Sofi Flink 58.14 U18 100m (11) (1.3) Emilia Kjellberg 11.86; 100mh (0,76m) (1.1) Adriana Janic 13.57 Umea (Sweden), 18.8.2013 -Folksam Challenge- Men 100m (4.9) 1 Walter Dix (usa) 10.12 (10.23 (1.9) 1h1); 2 Tom Kling-Baptiste 10.42 (10.55 (1.9) 2h1); 3 Stefan Tärnhuvud 10.42 (10.55 (1.9) 3h1); 800m Robin Rohlen 1:49.64; DT Daniel Stahl 60.47; JT 1 Jani Kiiskiilä (fin) 74.71; 2 Daniel Ragnvaldsson 70.86; 3 Sebastian Törngren 70.73 Women LJ Malin Olsson 6.17 (1.4); DT Sofia Larsson 57.79

SWITZERLAND

Olten, 6.8.2013

Men PV Marquis Richards 5.20 Women 800m Ophélie Boxberger (fra) 2:05.85 Regensburg (Switzerland), 13.8.2013 Men 300m 1 Daniele Angelella 33.70; 2 Silvan Lutz 33.92, 1.500m 1 Marcel Fehr (ger) 3:43.93; 2 Sofiane Selmouni (fra) 3:44.72; 3 Stefan Breit 3:47.53; 300mh Andreas Ritz 37.02 Women 1.500m 1 Lisa Kurmann 4:22.46; 2 Joëlle Flück 4:23.59; 3 Christine Gess (ger) 4:26.28 Landquart (Switzerland), 17-18.8.2013 -National Championships in Combined Events- Men Decathlon 1 Michael Bucher 7.308p (11.15 (nwi); 7.35 (2.0); 12.42; 1.95; 50.45 - 15.27 (0.4); 37.26; 4.40; 41.78; 4:25.50); 2 Flavien Antille 7.300p (11.35 (nwi); 7.30 (2.1); 13.06; 2.01; 51.38 - 15.17 (0.4); 35.07; 4.60; 52.02; 4:54.70) Women Heptathlon 1 Valérie Reggel 5.856p (14.29 (-0,5); 1.69; 13.42; 24.53 (1.6) - 5.90 (0.8); 40.57; 2:14.90); 2 Michelle Zeltner 5.717p (14.43 (-0,5); 1.78; 14.19; 25.37 (1.6) - 5.75 (1.3); 36.39; 2:20.69)

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Enter your Email


Preview RunBlogRun's Newsletter