European Athletics Results, 9-15 September 2013, from Carles Baronet, Track In Sun

| 0 Comments
LaVillenie_RenaudOne-Moscow13.JPG
Renaud Lavillenie, Moscow, photo by PhotoRun.net

Here are the results from around Europe for the week of 9-15 September, 2013, courtesy of Carles Baronet. 

TRACKINSUN European Athletics Results Week 9-15 September 2013


Salzburg (Austria), 7.9.2013 -Street Competition-

Men PV 1 Rasmus W. Jorgensen (den) 5.50; 2 Mareks Arents (lat) 5.50; 3 Daniel Clemens 5.40; 4 Leo Lohre 5.20; 5 Nikita Filipov (kaz) 5.20; 6 Marco Boni (ita) 5.20; 7 Paul Kilbertus 5.20 


BELGIUM Tessenderlo (Belgium), 11.9.2013 Men DT 1 Erik Cadee 64.66; 2 Roland Van Zuilen 57.45 Vilvoorde (Belgium), 15.9.2013 -National Championships u23 and u20- Men 400mh u23 Stef Vanhaeren 51.30; HJ u23 Bram Ghuys 2.17 Women 100mh u23 (0.7) Dorien Van Diest 13.84; PV u20 Elien De Vocht 3.90 


BOSNIA AND HERCEGOVINA Sarajevo (Bosnia and Hercegovina), 7.9.2013 -National Junior Championships- Men SP u20 ( 6kg) Mesud Pezer 19.27 


CROATIA Zagreb (Croatia), 14.9.2013 Men 300m u20 Mateo Ruzic 34.32; SP u18 (5 kg) 1 Martin Markovic 19.93; 2 Matija Carek 17.36 


CZECH REPUBLIC Brno (Czech Republic), 10.9.2013 -Memorial Zdenka Prochazky- Men LJ Radek Juska 7.60 (1.8) Hradec Kralové (Czech Republic), 12.9.2013 Men SP 1 Antonin Zalsky 19.28; 2 Tómas Kozak 18.84; DT 1 Igor Gondor 58.84; 2 Tomas Vonavka 57.52; 3 Tomas Jokl 54.94 Women DT 1 Eliska Stanková 53.44; 2 Jitka Kubelová 53.29; 3 Katerina Klausová 51.97 Domazlice (Czech Republic), 13.9.2013 Men 400m 1 Pavel Maslák 46.57; 2 Daniel Nemecek 47.30; 3 Michal Desensky 48.14; SP 1 Ladislav Prasil 21.09; 2 Tomás Stanek 19.38; DT Igor Gondor 60.15; JT 1 Petr Frydrych 82.39; 2 Patrik Zenuch 74.07; 3 Jan Kubes (94) 72.73; 4 Jakub Vadlejch 71.89; 5 Martin Benak 70.19 Women DT 1 Eliska Stanková 54.27; 2 Katerina Klausová 54.24; JT 1 Barbora Spotaková 62.33; 2 Nora Bicet (esp) 55.51; 3 Irena Sedivá 52.09 Kolín (Czech Republic), 14.9.2013 -Interclubs Junior-Men 100m (3.4) Marcel Kadlek 10.67 Women 100mh (0.8) Karolina Hlavatá 13.91 Prostejov (Czech Republic), 15.9.2013 Men 110mh (-0,5) Martin Mazac 13.81; PV Jan Pospisil (94) 5.20 


DENMARK Kobenhavn (Denmark), 14.9.2013 -Clubs Junior- Men 100m (0.6) Morten D. Madsen (95) 10.76; LJ Benjamin Gabrielsen (95) 7.33 (0.3) Women LJ Martha Traore (95) 6.05 (1.4) 


ESTONIA Valga (Estonia), 7.9.2013 Men JT 1 Risto Mätäs 81.20; 2 Zigismunds Sirmais (lat) 77.38; Roland Strobinders (lat) 76.83; 4 Magnus Kirt 75.50 


FINLAND Nurmijärvi (Finland), 12.9.2013 Women HT u18 (3 kg) Tiina Rinnekari 62.05 Rovaniemi (Finland), 14.9.2013 Men SP Henri Pakisjärvi 17.86; JT Jani Kiiskilä 75.80 Somero (Finland), 15.9.2013 Women HT u18 (3 kg) Tiina Rinnekari 61.20 Espoo (Finland), 15.9.2013 Men SP u20 (6 kg) Matti Sivonen 18.78; JT u20 Taneli Juutinen 72.30 Turku (Finland), 15.9.2013 Women 150m (0.8) Milja Thureson 18.41 


FRANCE Nice (France), 10-15.9.2013 -Jeux de la Francophonie- Men 100m (11) (-1,4) 1 Emmanuel Biron 10.41 (10.36 (-1,4) 1h2); 2 Dontae Richards-Kwok (can) 10.46 (10.42 (-1,1) 1h1); 3 Samuel Francis (qat) 10.53 (10.46 (nwi) 2h2); 4 Jared Connaughton (can) 10.61 (10.52 (-1,4) 3h2); 5 Idrissa Adam (cmr) 10.69 (10.46 (-1,4) 2h1); in heats: Gerard Kobeane (civ) 10.64 (-1,4) 4h2; Aaron Bowman (can) 10.64 (nwi) 5h2; 200m (14, heats 13) 1 Oluwasegun Makinde (can) 20.80; 2 Idrissa Adam (cmr) 21.21; 3 Jonathan Permal (mri) 21.35; in heats: Mickael Meba-Zeze 21.42 (nwi) 1h3; 400m (12) 1 Antoine Gillet (bel) 46.64; 2 Toumany Coulibaly 46.87; 3 Angel Chelala 46.87; 4 Philip Osei (can) 46.89; 5 Dylan Borlée (bel) 47.25; 6 Mamoudou-Elimane Hanne 47.93; 800m (11) 1 Musaab Bala (qat) 1:46.57; 2 Samir Jamaa (mar) 1:47.50; 3 Nader Belhanbel (mar) 1:47.72; 4 Jozef Repcik (svk) 1:48.01; 5 Kyle Smith (can) 1:49.29; 6 Hamid Oualich 1:50.27; 7 Moussa Camara (mli) 1:50.38; 8 Abdesslam Ayouni (tun) 1:50.59; 1.500m (heats 13) Ben Othmen Zied (tun) 3.46.03 1h2; Mohamed Moustaoui (mar) 3.46.18 2h2; Krzysztof Zebrowski (pol) 3:46.27 3h2; Tarik Moukrime (bel) 3.46.30 4h2; Guillaume Adam 3.46.40 5h2; Mario Bächtiger (sui) 3.46.59 6h2; 5.000m (14) 1 Othmane El Goumri (mar) 13:48.76; 2 Youness Essalhi (mar) 13:49.36; 3 Youssouf Hiss Bachir (dji) 13:50.61; 4 Eric Sebahire (rwa) 13:52.59; 5 Olivier Irabaruta (bdi) 13:55.10, 6 Abdellatif Meftah 13:57.06;

10.000m (10) Hicham Bellani (mar) 28:49.09; 2 Olivier Irabaruta (bdi) 28:53.34; 3 Mustapha El Aziz (mar) 29:05.05; 110mh (11) (-0,2) 1 Sekou Kaba (can) 13.84; 2 Ladji Doucoure 13.95; 3 Ingvar Moseley (can) 14.02; 4 Samuel Coco-Viloin 14.14; 5 Simon Krauss 14.18; 400mh (14, heats 13) 1 Mamadou Kasse Hanne (sen) 49.48; 2 Yoann Decimus 50.05; 3 Mohamed Seghaier (tun) 50.46 (50.20 3h2); 4 Mickael François 51.60 (50.57 1h1); 5 Jacques Frisch (lux) 51.87; 6 Amadou Ndiaye (sen) 51.88 (51.10 2h1); in heats: Tait Nystuen (can) 51.69 4h2; 3.000m St (14) 1 Hamid Ezzine (mar) 8:43.41; 2 Yoann Kowal 8:43.79; 3 Maaz Abdelrahman Shagag (qat) 8:45.16; 4 Montacer Zaghou (mar) 8:45.36; HJ (14) 1 Derek Drouin (can) 2.30; 2 Mickael Hanany and Mihai Donisan (rou) 2.30; 4 Fernand Djoumessi (cmr) 2.20; 5 Abdoulaye Diarra (mli) 2.20; 6 Lukas Beer (svk) 2.20; PV (13) 1 Valentin Lavellinie 5.35; 2 Shawn Barber (can) and Jason Wurster (can) 5.20; LJ (11) 1 Adrian Strzalkowski (pol) 7.99 (2.1) and 7.90 (-0,2); 2 Kafetien Gomis 7.81 (0.8); 3 Adrian Vasile (rou) 7.78 (2.8) and 7.70 (0.1); 4 Vardan Pahlevanyan (arm) 7.76 (0.2); 5 Arsen Sargsyan (arm) 7.76 (2.6); 6 Mamadou Gueye (sen) 7.61 (1.5); 7 Ndiss Kaba Badji (sen) 7.58 (1.2); 8 Mamadou Cherif Dia (mli) 7.58 (1.6); TJ (13) 1 Yoann Rapinier 17.11 (1.9); 2 Gaetan Saku Bafuanga 16.93 (0.3); 3 Tareq Bougetaib (mar) 16.66 (1.8); 4 Karol Hoffmann (pol) 16.66 (1.1); 5 Samyr Laine (hai) 16.43 (-0,5); 6 Rashid Al-Mannai (qat) 16.30 (0.1); 7 Michal Lewandowski (pol) 16.20 (1.5); 8 Hugo Mamba-Schlick (cmr) 16.15 (0.8); 9 Mamadou Gueye (sen) 16.03 (1.2); SP (10) 1 Tomasz Majewski (pol) 20.18; 2 Gaetan Bucki 19.33; 3 Tim Nedow (can) 19.09; 4 Bob Bertemes (lux) 18.78; 5 Frank Elemba (cgo) 18.68; 6 Tim Hendry-Gallagher (can) 18.61; 7 Dominik Witczak (pol) 18.21; 8 Frederic Dagee 17.08; DT (11) Sergiu Ursu (rou) 62.87; Rashid Al-Dosari (qat) 59.06; 3 Ahmed Dheeb (qat) 58.65; 4 Lolassonn Djouhan 55.61; 5 Andre-Marius Gag (rou) 55.60; HT (10) 1 Pawel Fajdek (pol) 78.28; 2 Quentin Bigot 74.60; 3 Ashraf El-Seify (qat) 72.88; 4 Jerome Bortoluzzi 72.04; 5 James Steacy (can) 70.34; 6 Driss Barid (mar) 67.64; JT (12) 1 Lukasz Grzeszczuk (pol) 78.62; 2 Curtis Moss (can) 76.04; 3 Killian Durechou 73.22; 4 Antoine Wagner (lux) 70.55; 4x100m (12) 1 Canada (A. Bowman; O. Makinde; D. Richards-Kwok; J. Connaughton) 39.14; 2 France (M. Zeze; D. Alerte; A. Remy; E. Biron) 39.36; 4x400m (14) France (T. Coulibaly; M. Hanne; Y. Decimus; A. Chelala) 3:05.22; Decathlon (12-13) 1 Bastien Auzeil 7.7.89p (11.18 (1.6); 7.34 (1.3); 15.11; 1.89; 50.29 - 14.66 (1.4); 42.04; 5.10; 54.04; 4:55.94); 2 Darko Pesic (mne) 7.636p (11.33 (1.6); 7.15 (0.2); 15.11; 2.01; 50.95 - 14.91 (1.4); 41.76; 4.10; 57.76; 4:35.57); 3 Guillaume Thierry (mri) 7.511p (11.45 (1.6); 7.10 (0.6); 13.96; 1.89; 51.81 - 15.14 (1.4); 41.81; 4.70; 60.69; 4:45.61); 4 Kame Ali (mad) 7.456p (11.31 (1.6); 7.35 (1.9); 12.91; 1.92; 51.22 - 15.12 (1.4); 38.66; 4.40; 61.38; 4:44.75); 20 Kms Walk (14) 1 Kevin Campion 1h24:32; 2 Evan Dunfee (can) 1h25:30

Women 100m (11) (-2,1) 1 Ayodele Ikuesan 11.72 (11.71 (-1,4) 1h1); 2 Andreea Ograzeanu (rou) 11.72 (11.69 (-1,0) 1h2); 3 Shai-Anne Davis (can) 11.80; 4 Emilie Gaydu 11.82; 200m (14, heats 13) (nwi) 1 Crystal Emmanuel (can) 23.63 (23.55 (nwi) 1h1); 2 Lea Sprunger (sui) 23.83; 3 Cynthia Bolingo-Mbongo (bel) 24.08 (24.02 (nwi) 2h1); in heats: Andreea Ograzeanu (rou) 24.00 (nwi) 2h2; 400m (12) 1 Floria Guei 52.31; 2 Marie Gayot 52.33; 3 Bianca Razor (rou) 52.69; 4 Alicia Brown (can) 53.66; 5 Adrienne Power (can) 54.08; 6 Adelina Pastor (rou) 54.80; 7 Lydia Besme (cha) 55.02; 800m (14) 1 Elena Lavric (rou) 2:02.27; 2 Malika Akkaoui (mar) 2:02.61; 3 Melissa Bishop (can) 2:03.44; 4 Siham Hilali (mar) 2:03.73; 5 Joanna Jozwik (pol) 2:03.76; 6 Angelika Cichocka (pol) 2:04.04; 7 Karine Belleau-Beliveau (can) 2:04.26; 1.500m (12) 1 Rabab Arrafi (mar) 4:18.70; 2 Siham Halali (mar) 4:18.89; 3 Angelika Cichocka (pol) 4:19.37; 4 Kate Van Buskirk (can) 4:20.00; 5 Katarzyna Broniatowska (pol) 4:21.87; 6 Danuta Urbanik (pol) 4:21.87; 7 Ioana Doaga (rou) 4:22.85; 8 Sandra Beuviere 4:24.69; 9 Joelle Fluck (sui) 4:25.17; 10 Martine Nobili (lux) 4:26.25; 11 Annie Leblanc (can) 4:26.39; 12 Andrea Seccafien (can) 4:27.79; 10.000m (13) 1 Diane Nukuri (ndi) 32:29.14; 2 Khadija Sammah (mar) 32:38.42; 3 Claudette Mukasakindi (rwa) 33:20.87; 4 Natasha Wodak (can) 33:31.02; 100mh (13, heats 12) (nwi) 1 Anne Zagre (bel) 13.41; 2 Gnima Faye (sen) 13.47; 3 Clélia Reuse (sui) 13.57; 4 Christie Gordon (can) 13.59; 5 Rosvitha Okou (civ) 13.69 (13.62 (nwi) 2h2); 6 Aisseta Diawara 13.72; 7 Marthe Koala (bdi) 13.75; 400mh (11, heats 10) 1 Hayat Lambarki (mar) 57.22; 2 Noelle Montcalm (can)

57.52; 3 Mame Fatou Faye (sen) 57.66; 4 Joanna Linkiewicz (pol) 57.99; 5 Valentine Arrieta (sui) 58.88; 6 Lamia Lhabze (mar) 58.89 (58.38 1h1); 7 Sandra Belgyan (rou) 59.08 (58.99 3h1); 8 Emeline Bauwe 59.44; in heats: Amaliya Sharoyan (arm) 59.90 4h1; 3.000m St (12) 1 Ancuta Bobocel (rou) 9:46.82; 2 Salima El Ouali-Alami (mar) 9:48.53; 3 Genevieve Lalonde (can) 9:53.35; 4 Chantelle Groenewoud (can) 10:05.88; 5 Eliane Saholinirina (mad) 10:15.64; 6 Jessica Furlan (can) 10:16.21; HJ (11) 1 Melanie Skotnik 1.86; 2 Justyna Kasprzycka (pol) 1.86; 3 Michelle Theophille (can) 1.86; 4 Nafissatou Thiam (bel) 1.83; 5 Thi Diem Pham (vie) 1.80; PV (11) 1 Marion Lotout 4.40; 2 Fanny Smets (bel) 4.40; 3 Heather Hamilton (can) and Syrine Balti- Ebondo (tun) 4.10; 5 Alysha Newman (can) 4.10; LJ (12) 1 Anna Jagaciak (pol) 6.68 (1.0); 2 Teresa Dobija (pol) 6.66 (0.5); 3 Christabel Nettey (can) 6.63 (0.5); 4 Alina Rotaru (rou) 6.75 (2.3) and 6.54 (1.9); 5 Cornelia Deiac (rou) 6.48 (2.4) and 6.40 (-0,2); 6 Sarah Ngo Ngoa (cmr) 6.36 (1.0); TJ (14) 1 Anna Jagaciak (pol) 13.92 (1.3); 2 Carmen Toma (rou) 13.92 (0.8); 3 Sandrine Mbumi (cmr) 13.44 (0.4); 4 Nathalie Marie-Nelly 13.27 (1.6); 5 Worokia Sanou (bur) 13.16 (0.2); 6 Sandisha Antoine (lca) 13.13 (2.2) and 13.02 (1.3); SP (14) 1 Anca Heltne (rou) 17.14; 2 Fabienne Digard 15.32; 3 Auriol Dongmo (cmr) 15.30; DT (12) 1 Suzanne Kragbe-Kazai (civ) 55.58; 2 Lucie Catouillart 53.12; 3 Pauline Pousse 53.07; 4 Marie-Jose Le Jour (can) 51.73; HT (13) 1 Anita Wlodarczyk (pol) 75.62; 2 Bianca Perie (rou) 70.41; 3 Alexandra Tavernier 69.95; 4 Sultana Frizell (can) 67.85; 5 Alexia Sedykh 67.61; 6 Joanna Fiodorow (pol) 67.53; 7 Amy Sene (sen) 65.13; 8 Heather Steacy (can) 62.87; 9 Sarah Bensaad (tun) 60.41; 10 Nicole Zihlmann (sui) 60.02; JT (14) 1 Krista Woodward (can) 52.82; 2 Alexia Kogut Kubiak 51.35; 3 Jessica Rosun (mri) 49.36; 4x400m (14) Romania (S. Belgyan; E. Lavric; A. Pastor; B. Razor) 3:29.81; Heptathlon (10- 11) Laura Arteil 5.534p (14.96 (1.8); 1.60; 13.23; 25.75 (-1,1) - 5.89 (1.6); 44.20; 2:19.87); 20 Kms Walk (14) Laura Polli 1h37:23

Talence (France), 14-15.9.2013 -Décastar-

Men Decathlon (14-15) 1 Damian Warner (can) 8.161p (10.61 (-0,3); 7.09 (0.1); 13.77; 1.96; 48.96 - 13.91 (-0,1); 44.92; 4.77; 61.06; 4:38.85); 2 Willem Coertzen (rsa) 8.118p (11.17 (-0,9); 7.51 (0.6); 13.48; 2.08; 48.99 - 14.38 (-0,2); 43.05; 4.27; 66.04; 4:28.85); 3 Eelco Sintnicolaas (ned) 8.018p (11.07 (-0,3); 7.14 (-0,2); 13.33; 1.96; 49.21 - 14.36 (-0,1); 39.12; 5.27; 59.39; 4:33.52); 4 Pascal Behrenbuch (ger) 7.938p (11.36 (-0,3); 6.83 (1.2); 15.95; 1.96; 50.01 - 14.62 (-0,1); 45.11; 4.67; 65.28; 4:43.17); 5 Vasiliy Kharlamov (rus) 7.808p (11.49 (-0,9); 7.11 (0.8); 15.53; 1.93; 51.02 - 14.82 (-0,2); 49.19; 4.57; 62.24; 4:52.33); 6 Keisuke Ushiro (jpn) 7.704p (11.68 (- 0,3); 6.81 (1.1); 13.70; 1.99; 50.94 - 15.30 (-0,5); 45.76; 4.87; 65.48; 4:44.04); 7 Artem Lukyanenko (rus) 7.621p (11.26 (-0,3); 6.66 (0.8); 13.81; 1.93; 49.61 - 14.52 (-0,1); 40.65; 4.87; 57.57; 4:47.31); 8 Rudy Bourguignon 7.402p (11.57 (-0,3); 6.71 (0.5); 14.07; 1.81; 50.71 - 15.56 (-0,5); 42.79; 4.97; 57.69; 4:43.38); 9 Jeremy Lelievre 7.351p (10.92 (-0,3); 6.89 (0.8); 12.96; 1.93; 49.36 - 15.27 (-0,2); 38.40; 4.17; 48.36; 4:27.97); 10 Niels Pittomvils (bel) 7.322p (11.50 (- 0,3); 5.68 (0.7); 13.45; 1.96; 50.59 - 15.01 (-0,5); 42.98; 4.77; 54.44; 4:31.93); 11 Alexandre Folacci 7.303p (11.43 (-0,9); 6.63 (1.2); 11.59; 1.93; 51.28 - 15.20 (-0,2); 38.80; 4.77; 59.88; 4:38.55); 12 David Gómez (esp) 7.166p (11.78 (-0,3); 6.50 (0.9); 14.03; 1.84; 50.16 - 14.75 (- 0,5); 39.14; 4.37; 53.07; 4:37.92); ....... 14th Renaud Lavillenie 6.676p (11.38 (-0,9); 7.18 (0.6); 9.30; 1.87; 53.84 - 15.13 (-0,2); 30.02; 5.47; 38.86; 5:14.19) Women Heptathlon (14-15) 1 Hanna Melnychenko (ukr) 6.308p (13.29 (-0,1); 1.80; 13.08; 24.22 (-0,8) - 6.43 (1.0); 39.78; 2:13.94); 2 Karolina Tyminska (pol) 6.288p (13.83 (-0,1); 1.74; 14.13; 24.31 (- 0,8) - 6.36 (1.5); 40.71; 2:08.61); 3 Brianne Theisen-Eaton (can) 6.252p (13.26 (-0,1); 1.80; 12.66; 24.24 (-0,8) - 6.20 (2.3); 42.24; 2:14.30); 4 Claudia Rath (ger) 6.235p (13.78 (-0,1); 1.80; 12.62; 24.69 (-0,8) - 6.50 (0.9); 39.62; 2:10.14); 5 Eliska Klucinová (cze) 6.223p (14.26 (0.3); 1.89; 13.09; 24.95 (0.7) - 6.21 (2.0); 45.39; 2:16.07); 6 Ida Marcussen (nor) 6.214p (14.16 (0.3); 1.74; 13.07; 25.22 (0.7) - 6.26 (0.9); 50.16; 2:10.08); 7 Yana Maksimava (blr) 6.001p 14.28 (0.3); 1.83; 14.24; 26.03 (0.7) - 5.68 (0.59; 44.22; 2:11.66); 8 Katsiaryna Netsviatayeva (blr) 5.989p

(13.96 (0.3); 1.71; 14.23; 25.28 (-0,8) - 5.82 (0.8); 43.00; 2:11.13); 9 Bettie Wade (usa) 5.667p (14.05 (-0,1); 1.77; 13.02; 24.89 (0.7) - 5.92 (0.6); 35.74; 2:28.03) 


GERMANY Lubeck (Germany), 4-5.9.2013 -Police Championships-

Men 100m (-0,5) Sebastian Ernst 10.65; SP (5) Hendrik Müller 18.10; DT 1 Christoph Harting 61.57; 2 Sebastian Scheffel 55.01; HT (5) Andreas Sahner 65.53 Women 100m (0.7) 1 Cindy Roleder 11.72; 2 Tamara Seer 11.97; 400m Janin Lindenberg 55.18; 100mh (5) (-0,2) Cindy Roleder 13.79; LJ Cindy Roleder 6.17 (0.9); SP Shanice Craft 15.87; DT (5) 1 Julia Fischer 56.01; 2 Sabine Rumpf 54.14; JT Sarah Meyer 50.02 Warendorf (Germany), 12-15.9.2013 -European Army Championships- Men 100m (14) (-1,3) 1 Julian Reus 10.39; 2 Grzegorz Zimniewicz (pol) 10.43; 3 Jefferson Liberato Lucindo (bra) 10.48; 4 Robert Kubaczyk (pol) 10.61; 200m (15) (-0,4) 1 Julian Reus 20.82; 2 Bruno Lins Barros (bra) 21.03; 3 Jefferson Liberato Lucindo (bra) 21.04; 400m (15) 1 Kacper Kozlowski (pol) 46.45; 2 Marcin Marciniszyn (pol) 46.49; 3 Yavuz Can (tur) 46.61; 4 Kleberson Davide (bra) 46.76; 5 Wagner Francisco Cardoso (bra) 46.88; 6 Volodymyr Burakov (ukr) 47.77; 800m (15) 1 Marcin Lewandowski (pol) 1:50.05; 2 Kleberson Davide (bra) 1:50.14; 3 Lutimar Abreu Paes (bra) 1:50.52; 110mh (15) (-0,2) 1 Matheus Facho Inocencio (bra) 14.05; 2 Dominik Bochenek (pol) 14.10; HJ (14) Viktor Shapoval (ukr) 2.15; PV (12) 1 Daniel Clemens 5.60; 2 Lukasz Michalski (pol) 5.50; 3 Alexander Straub 5.30; 4 Karsten Dilla 5.30; SP (15) 1 Jakub Szyszkowski (pol) 20.32; 2 Viktor Samoliuk (ukr) 17.48; DT (15) 1 Robert Harting 67.89; 2 Daniel Jasinski 62.03; 3 Piotr Malachowski (pol) 61.80; 4 Przemyslaw Czajkowski (pol) 59.36; 5 Markus Münch 59.01; 6 Lukas Weisshaidinger (aut) 55.08 Women 100m (14) (0.3) 1 Mariya Ryemyen (ukr) 11.30; 2 Franciela Krasucki (bra) 11.39; 3 Evelyn dos Santos (bra) 11.60; 4 Marika Popowicz (pol) 11.75; 200m (15) (0.5) 1 Franciela Krasucki (bra) 23.55; 2 Evelyn dos Santos (bra) 23.69; 3 Natalya Pyhyda (ukr) 23.71; 4 Marika Popowicz (pol) 23.83; 5 Hanna Yaroshchuk (ukr) 23.97; 6 Anna Kielbasinska (pol) 24.29; 400m (14) 1 Natalya Pyhyda (ukr) 52.11; 2 Hanna Titimets (ukr) 53.13; 3 Geisa Muniz (bra) 53.35; 4 Ewelina Ptak (pol) 53.52; 5 Hanna Yaroshchuk (ukr) 53.99; 6 Anna Kielbasinska (pol) 55.41; 1.500m (14) Diana Sujew 4:21.33; 5.000m (15) 1 Sabrina Mockenhaupt 15:58.92; 2 Viktoria Pohorielska (ukr) 16.19.66; LJ (14) 1 Sosthene Moguenara 6.42 (0.5); 2 Keila Costa (bra) 6.20 (0.5); 3 Linda Züblin 6.18 (0.4); 4 Vanessa Vieira Seles (bra) 6.17 (0.0); 5 Melanie Bauschke 6.15 (0.4); SP (15) 1 Christina Schwanitz 19.30; 2 Nadine Kleinert 17.79; 3 Josephine Terlecki 17.62 


GREAT BRITAIN Lee Valley (Great Britain), 11.9.2013 Women 100m (0.4) Montell Douglas 11.85 Newcastle (Great Britain), 14.9.2013 -Great North City Games- Men 100m (-1,5) 1 James Dasaolu 10.17; 2 Dwain Chambers 10.28; 3 Ryan Bailey (usa) 10.38; 4 Harry Aikines-Aryeetey 10.48; 150m (-0,2) 1 Michael Rodgers (usa) 14.90; 2 Kim Collins (skn) 15.03; 3 James Ellington 15.32; Mile 1 Garrett Heath 4:01.56; 2 Leonel Manzano (usa) 4:01.79; 110mh (- 0,4) 1 David Oliver (usa) 13.37; 2 Ryan Wilson (usa) 13.43; 3 Aries Merritt (usa) 13.56; 4 William Sharman 13.57; PV 1 Luke Cutts 5.50; 2 Bjorn Otto (ger) 5.30; LJ 1 Chris Tomlinson 7.83 (-0,4); 2 J J Jegede 7.57 (0.0) Women 100m (-0,6) 1 Ashleigh Nelson 11.50; 2 Aleen Bailey (jam) 11.56; 3 Margaret Adeoye 11.68; 4 Bianca Williams 11.76; 150m (-1,0) 1 Sally Pearson (aus) 17.20; 2 Natasha Hastings (usa) 17.21; 3 Christine Ohuruogu 17.60; 4 Shana Cox 17.70; Mile 1 Morgan Uceny (usa) 4:33.97; 2 Laura

Weightman 4:34.63; 3 Hannah England 4:35.12; 4 Emma Jackson 4:35.34; 5 Susan Kuijken (ned) 5:35.81; 6 Hellen Obiri (ken) 4:35.86; 7 Milcah Chemos (ken) 4:36.66; 8 Laura Crowe (irl) 4:38.36; 9 Charlene Thomas 4:42.32; 10 Eilish McColgan 4:43.02; 100mh (1.7) 1 Sally Pearson (aus) 12.67; 2 Tiffany Porter 12.85; 3 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.98; 4 Reina-Flor Okori (fra) 13.49

Sheffield (Great Britain), 14-15.9.2013 -School Games-

Men 200m (15) (2.6) Thomas Somers (97) 21.17; 400m Ben Robbins (96) 48.28; SP (5 kg) Kai Jones (96) 18.18; HT (5 kg) Ciaran Wright (96) 66.93; JT (700 g) Harry Hugues (97) 69.71 Women 100m (15) (2.9) Kristie Edwards (97) 11.88; 200m (0.8) Shannon Hylton (96) 23.87; 300m (15) 1 Cheriece Hylton (96) 39.33; 2 Kelsey Stewart (97) 39.39; 1.500m Bobby Clay (97) 4:28.38; HJ (15) Morgan Lake (97) 1.82 


HUNGARY Szombathely (Hungary), 11.9.2013 Men HT u20 (6 kg) 1 Bálint Horváth 67.74; 2 Bence Halász (97) 67.89; 3 Daniel Kovács 65.71; HT u18 (5 kg) Bence Halász 77.52 Women HT Cintia Gergelics 60.43; HT u18 (3 kg) Helga Völgyi 66.44 Veszprem (Hungary), 12.9.2013 Men HT u20 (6 kg) Bence Pásztor 73.91 Women HT Fruzsina Fertig 62.03; HT u20 Zsofia Bacskay 63.74 Budapest (Hungary), 14-15.9.2013 -National Championships in Combined Events- Men Decathlon (14-15) Attila Zsivoczky-Pandel 7.569p (11.60 (0.9); 6.53 (-0,7); 15.18; 1.96; 51.04 - 15.67 (0.8); 47.04; 4.30, 63.66; 4:33.19) Heptathlon (14-15) Xénia Kriszán 5.725p (14.11 (1.1); 1.73; 12.53; 25.40 (0.9) - 5.69 (0.0); 44.34; 2:20.41) 


ITALY Trieste (Italy), 11.9.2013 Men JT Mitja Kranjc (slo) 73.44 Rieti (Italy), 11.9.2013 Men 100m (-0,5) 1 Angel David Rodriguez (esp) 10.36; 2 Fabio Cerutti 10.45; PV Alessandro Sinno (94) 5.10; SP u20 (6 kg) Sebastiano Bianchetti (96) 17.53 Faenza (Italy), 11.9.2013 Women 800m Annet Mwanzi Lukhuyi (ken) 2:07.63; 3.000m Valentina Bernasconi 9:25.12 Marano (Italy), 14.9.2013 Men 400m Vito Incantalupo 47.75; 400mh Aramis Diaz 50.10; LJ Alessio Guarini 7.88 (0.1) Milano (Italy), 14.9.2013 Men 100m (0.6) Massimiliano Dentali 10.57; 110mh (0.5) Carlo Redaelli 14.29 Women HJ 1 Chiara Vitobello 1.82; 2 Serena Capponcelli 1.80 Firenze (Italy), 14.9.2013 Women

DT Anna Salvini 53.35

Bari (Italy), 15.9.2013

Men PV Alessandro Sinno (94) 5.20 Gorizia (Italy), 14-15.9.2013 Men HT u20 (6 Kg) Marco Bortolato 68.11 


NETHERLANDS Zwolle (Netherlands), 15.9.2013 -Interclubs- Men PV Cyriel Verberne 5.20; DT Roland Van Zuilen 55.49 Women JT Femke Oude-Ophuis 50.85 Vught (Netherlands), 15.9.2013 -Interclubs- Men 100m (nwi) Bram Peters 10.67; 200m (nwi) 1 Obed Martis 21.12; 2 Bram Peters 21.41; DT 1 Erik Cadée 65.92; 2 Stephan Dekker 56.37 Women PV Janneke Oosterink 4.10; SP Melissa Boekelman 17.32 


NORWAY Bergen (Norway), 14-15.9.2013 Men HT u20 (6 kg) (14) Jorgen Olsen Austnes 66.94 Women 200mh (1.2) Vilde Svortevik 26.94; HT u18 (3 kg) Helen Ingvaldsen 61.00 


POLAND Zielona Gora (Poland), 7.9.2013 Men 100m (0.2) Grzegorz Zimniewicz 10.47; DT Wojciech Praczyk 57.22 Women 1.500m Paulina Kaczynska 4:28.66 Stalowa Wola (Poland), 6.9.2013 Men DT u18 (1,5 Kg) Bartlomiej Stoj 58.96 Women 1.000m Joanna Jozwik 2:38.26; HT u18 (3 kg) Katarzyna Furmanek 60.26 Szczecin (Poland), 14.9.2013 Women 1.500m Paulina Kaczynska 4.25.83 Paslek (Poland), 14.9.2013 Men SP u20 (6 kg) Konrad Bukowiecki 19.05; JT 1 Hubert Chmielak 71.36; 2 Bartosz Osewski 70.22 Women JT Marcelina Witek (95) 51.97 Byalistok (Poland), 15.9.2013 Women 1.000m Anna Rostkowska 2:40.15 


SERBIA Novi Sad (Serbia), 7-8.9.2013 -Junior Cup of Clubs- Men 400m Milos Raovic 48.03 Beograd (Serbia), 15.9.2013

Women 400m Bojana Kalicanin (95) 55.97 


SWEDEN Kalmar (Sweden), 14-15.9.2013 -National Championships in Combined Events- Men Decathlon (14-15) 1 Peter Olsson 7.643p (11.14; 7.16; 12.89; 1.94; 48.92 - 14.94; 38.72; 4.92; 54.00; 4:43.84); 2 Fabian Rosenquist 7.343p (11.35; 7.22; 12.01; 1.94; 48.76 - 15.37; 41.36; 4.62; 46.43; 4:47.37) Women Heptathlon (14-15) Victoria Joang 5.426p (14.87; 1.72; 12.42; 25.84 - 5.66; 36.60; 2:18.86) 


UKRAINE Berdychev (Ukraine), 5.9.2013 -20th Lonskiy Memorial- Men HJ 1 Bohdan Bondarenko 2.34; 2 Yuri Krymarenko 2.34; 3 Andriy Protsenko 2.32; 4 Aleksandr Shustov (rus) 2.25; 5 Daniyil Tsyplakov (rus) 2.20; 6 Dmytro Yakovenko 2.20; 7 Dmytro Demyanyuk 2.20 Women HJ 1 Kateryna Tabashnyk 1.89; 2 Oksana Okuneva 1.89; 3 Nataliya Hapchuk 1.86; 4 Valentyna Lyashenko 1.83 Kyiv (Ukraine), 14.9.2013 -Square competition- Men PV 1 Piotr Lisek (pol) 5.30; 2 Michael Frauen (ger) 5.30; 3 Vladyslav Revenko 5.30



CARLES BARONET - International Track and Field Statisticien - Barcelona

[email protected] http://http.trackinsun.blogspot.com

(thousand track and fields results in one click) You can receive european report or world report 2014 by a very cheap rate

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required