European Athletics Results (Season 2013-2014), Number 6, by Carles Baronet, Track In S

| 0 Comments
Gebrhiwet-Hill-GebremeskelRH-nbGP14.JPG
Hagos Gebrhiwet, Ryan Hill, Dejan Gebremeskel, 2014 NB Indoor GP, 
photo by PhotoRun.net 

This is the sixth update from our friend, Carlos Baronet, on the results from the indoor athletics season in Europe...
European Athletics Results (Season 2013-2014) Number 6

AUSTRIA
Linz (Austria), 30.1.2014 -Gugl Indoor-
Men 60m A 1 Richard Kilty 6.68; 2 Aidan Sayers 6.76; 3 Zdenek Strosek (cze) 6.76; 4 Dewi Hammond (gbr) 6.83; 5 Jan Zumer (slo) 6.84 (6.83 1h2); 6 Samuel Gordon (gbr) 6.87; 60m B 1 Luka Sakota (cro) 6.81; 2 Zvonimir Ivaskovic (cro) 6.86; 3 Przemyslaw Slowikowski (pol) 6.88; 4 Pierre Truter (rsa) 6.94 (6.94 2h3); in heats: Karol Zalewski 6.93 1h3; Marcus Duncan (tto) 6.88 2h4; 200m 1 Karol Zalewski (pol) 21.01; 2 Jan Zumer (slo) 21.55; 1.500m h1 1 Nikolaus Franzmair 3:45.19; 2 Clemens Bleistein (ger) 3:46.33; 1.500m h2 1 Kris Gauson (gbr) 3:45.06; 2 Artur Ostrowski (pol) 3:46.66; 3 Peter Szemeti (hun) 3:47.01; 4 Mitja Krevs (slo) 3:47.01; 5 Harry Harper (gbr) 3:47.81; 6 Alastair Hay (gbr) 3:48.1760mh 1 Martin Mazac (cze) 7.73; 2 David Omoregie (gbr) 7.96 (7.84 2h1); 3 Andreas Martinsen (den) 7.97; HJ 1 Aleksey Dmitrik (rus) 2.24; 2 Matthew Roberts (gbr) 2.21; 3 Tom Parsons (gbr) 2.17; 4 Chris Baker (gbr) 2.17; PV 1 Jan Kudlicka (cze) 5.40; 2 Michal Balner (cze) 5.40; 3 Marquis Richards (sui) 5.20; 4 Mateo Rubbiani (ita) 5.20; LJ 1 Julian Reid (gbr) 7.82; 2 Dan Bramble (gbr) 7.71; 3 Tomasz Jaszczuk (pol) 7.57; 4 Juska Radec (cze) 7.56; 5 Morten Jensen (den) 7.44 Women 60m 1 Carina Horn (rsa) 7.31; 2 Aleen Bailey (jam) 7.35; 3 Katerina Cechová (cze) 7.41; 4 Miki Barber (usa) 7.43; 5 Klara Seidlová (cze) 7.56; 6 Maja Mihalinec (slo) 7.56; 7 Lucie Domska (cze) 7.73 (7.69 5h3); 8 Kristina Zumer (slo) 7.75 (7.68 2h1); in heats: Joey Duck (gbr) 7.65 2h2; 200m h2 1 Martina Schmidova (cze) 24.39; 2 Tamara Seer (ger) 24.53; 200m h3 1 Regina George (ngr) 23.98, 2 Aleen Bailey (jam) 24.01; 3 Joey Duck (gbr) 24.28; 60mh 1 Andrea Ivancevic (cro) 8.17; 2 Giulia Pennella (ita) 8.19; 3 Serita Solomon (usa) 8.21; 4 Ivana Loncarek (cro) 8.35; 5 Karla Drew (gbr) 8.42; 6 Katarzyna Swiostek (pol) 8.47 (8.43 3h2); 7 Lucy Hatton (gbr) 8.51 (8.33 2h1); 8 Eva Wimberger (aut) 8.66 (8.61 5h1); in heats: Lucie Koudelová (cze) 8.60 4h1; Jana Sotaková (cze) 8.70 5h2; LJ 1 Funmi Jimoh (usa) 6.57; 2 Erica Jarder (swe) 6.51; 3 Jana Veldaková (svk) 6.23; 4 Amy Harris (gbr) 6.12; 5 Jazmin Sawyers (gbr) 6.11

BELGIUM Gent (Belgium), 1-2.2.2014 -National Championships in Combined Events- (indoor)
Men Heptathlon 1 Wim Marynessen 5.325p (7.09; 7.00; 10.68; 2.05 - 8.37; 4.00; 2:49.08); 2 Mattijs Vandecapelle 5.285p (7.26; 6.94, 12.79; 1.81 - 8.56; 4.20; 2:38.92); 3 Sander Maes 5.218p (7.24, 6.74; 12.37; 1.90 - 8.42; 4.40; 2:55.09); Heptathlon u20 Vincent Stas 5.689p (7.09; 7.21; 15.26, 1.78 - 8.09; 4.50; 2:43.17); Heptahlon u18 Tobias Capiau 5.389p (7.07; 7.21; 13.57; 1.85 - 8.18; 4.10; 2:57.06) Women Pentathlon 1 Marjolein Lindemans 4.138p (8.56, 1.76; 0.46; 5.99, 2:21.73); 2 Kocak Serpil (tur) 3.859p (9.01; 1.64; 11.61; 5.65; 2:22.53); 3 Jesse Vercruysse 3.628p (9.09; 1.58; 11.18; 5.74; 2:33.73), Pentathlon u20 Noor Vidts 3.971p (8.81; 1.67; 12.77, 5.82; 2:29.72); Pentathlon u18 Hanne Maudens 4.142p (8.88; 1.70; 11.48; 6.10; 2:18.45)

CZECH REPUBLIC Trinec (Czech Republic), 29.1.2014 (indoor)

Men HJ 1 Erik Kynard (usa) 2.27; 2 Mihai Donisan (rou), Trevor Barry (bah) and Donald Thomas (bah) 2.24; 5 Adónios Mastoras (gre) 2.24; 6 Wojciech Theiner (pol) 2.24; 7 Sylwester Bednarek (pol) 2.20; 8 Gianmarco Tamberi (ita) and Dmytro Demyanyuk (ukr) 2.20; 10 Jaroslav Baba (cze) 2.16; 11 Matus Bubenik (svk) 2.16; 12 Maciej Lepiato (pol) 2.16 Women HJ 1 Emma Green-Tregaro (swe) 1.97; 2 Ana Simic (cro) 1.92; 3 Venelina Veneva (bul) 1.90; 4 Justyna Kasprzycka (pol) 1.90; 5 Lavern Spencer (lca) 1.87; 6 Adonía Steryiou (gre) 1.87; 7 Iryna Herashchenko (ukr) 1.87; 8 Yuksel Burcu Ayhan (tur) 1.84; 9 Isobel Pooley (gbr) 1.80, 10 Irina Iliyeva (rus) 1.80 Hustopece (Czech Republic), 1.2.2014 (indoor) Men HJ 1 Alekse Dmitrik (rus) 2.32; 2 Erik Kynard (usa) 2.30; 3 Donald Thomas (bah) 2.28; 4 Mihai Donisan (rou) 2.28; 5 Trevor Barry (bah) 2.25; 6 Robbie Grabarz (gbr) 2.25; 7 Tom Parsons (gbr) 2.25; 8 Matus Bubenik (svk), Sylwester Bednarek (pol) and Adónios Mastoras (gre) 2.20; 11 Peter Horak (svk) 2.20; 12 Jaroslav Baba (cze) 2.20 Women HJ 1 Mariya Kuchina (rus) 1.97; 2 Emma Green-Tregaro (swe) 1.97; 3 Ana Simic (cro) 1.94; 4 Venelina Veneva (bul) 1.91; 5 Adonía Steryiou (gre) 1.91; 6 Lavern Spencer (lca) 1.88; 7 Isobel Pooley (gbr) and Ekaterina Kuntsevich (aut) 1.85; 9 Iryna Herashchenko (ukr) 1.85; 10 Uksel Burcu Ayhan (tur) 1.85; 11 Irina Iliyeva (rus) and Magdalena Nová 1.80 

Praha (Czech Republic), 1-2.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Vojtech Netmach (95) 6.82; 2 Václav Zich 6.83; 3 Marcel Kadlec 6.84; 4 Lukas Stastny 6.93; 60m u20 Marek Bakalar (95) 6.91; 400m h1 Patrik Sorm 48.47; h21 Daniel Musil 48.02; 2 Martin Capek 48.40; h3 Jan Tesar 47.73; 60mh 1 Martin Mazac 7.81 (7.81 1h1); 1 Petr Penaz 7.93; LJ Radek Juska 7.59 Women 60m 1 Barbora Prochazková 7.42; 2 Iveta Mazacová 7.47; 3 Alexandra Bezeková 7.52; 4 Martyna Stychová 7.59; 5 Jana Slaninová 7.60 (7.57 2h1); 6 Adela Chvalková 7.69, 7 Karolina Hlavatá 7.70, 8 Monika Taborská 7.73; 60m u20 Kristyna Kobianová 7.72; 60mh 1 Lucie Skrobaková 8.29; 2 Lucie Koudelová 8.46; 3 Karolina Hlavatá 8.49; 4 Jana Sotaková 8.66 (8.61 1h2); 60mh u18 (0.76m) 1 Tereza Semecka 8.51; 2 Katerina Dvoraková 8.73; PV Aneta Morysková 4.15

ESTONIA Lasnamäe (Estonia), 2.2.2014 -Winter Cup- (indoor)
Men 60m 1 Kaspar Mesila 6.93; 2 Mart Muru 6.94; PV Veiko Kriisk 5.20; LJ Henrik Kutberg 7.57; SP Kristo Galeta 17.73 Women 60m 1 Ksenija Balta 7.48; 2 Maarja Kalev 7.70; 3 Diana Suumann 7.74; HJ Grete Udras 1.80; PV Lembi Vaher 4.00; SP Kätlin Piirimäe 15.57

FINLAND
Tampere (Finland), 28.1.2014 (indoor)
Men 60m Samuli Samuelsson (95) 6.93; 300m Oksari Mörö 34.67; HJ Jussi Viita 2.16; SP u18 (5 kg) Aleksi Jaakkola 17.76 Women
60m 1 Jenni Jokinen 7.61; 2 Janita Tammisalo 7.81 (7.79 1h3); 1.500m Karin Storbacka 4.26.52; 60mh 1 Ida Aidanpää 8.41; 2 Reetta Hurske 8.73; 300mh Laura Räsänen 43.56 Turku (Finland), 1.2.2014 (indoor) Women
60m u18 Taika Koilahti 7.82; HJ u18 Elina Kakko 1.81

Mustasaari (Finland), 1.2.2014 -Botnia Games- (indoor)
Men 60m A 1 Odain Rose (swe) 6.68; 2 Harry Aikines-Aryeetey (gbr) 6.69 (6.69 1h3); 3 Luke Fagan (gbr) 6.71; 4 Eetu Rantala 6.77 (6.73 2h3); 5 Visa Hongisto 6.82; 6 Ville Myllymäki 6.82 (6.78 3h3); 60m B 1 Tom Kling-Baptiste (swe) 6.82 2 Leon Reid (gbr) 6.87; 3 Aleksi Ala-Prinkkilä 6.88; 400m A 1 Jarryd Dunn (gbr) 46.59; 2 Luke Lennon-Ford (gbr) 46.90; 3 Somto Eruchie (gbr) 47.19; 400m B Oskari Moro 48.58; 800m 1 Mamush Lencho (eth) 1:49.23; 2 Renars Stupins (lat) 1:49.49; 3 Tuomo Salonen 1:49.52; 4 Ville Lampinen 1:50.16; HJ 1 Emil Svensson (swe) 2.19, 2 Jussi Viita 2.15; PV 1 Eemeli Salomäki 5.45; 2 Jarno Kivioja 5.25; LJ 1 Henri Väyrinen 7.84; 2 Arttu Halmela 7.77, SP Arttu Kangas 19.08, DT 1 Jouni Waldén 56.45; 2 Pyry Niskala 55.50 Women 60m A 1 Hanna-Maari Latvala 7.37; 2 Inna Weit (ger) 7.43; 3 Jasmin Showlah 7.46 (7.44 1h1); 5 Anniina Kortetmaa (95) 7.62; 5 Milja Thureson 7.68 (7.67 1h3); 6 Minna Laukka 7.69 (7.69 2h3); 60m B 1 Jenni Jokinen 7.69; 2 Erika Nevanperä (95) 7.69; 3 Johanna Rajavaara 7.77; 200m 1 Hanna-Maari Latvala 23.42; 2 Inna Weit (ger) 23.64; 3 Minna Laukka 24.44; 800m Anastasiya Tkaschuk (ukr) 2:02.42; 3.000m Camilla Richardsson 9:29.91; 60mh 1 Matilda Bogdanoff 8.20; 2 Gemma Bennett 8.22; 3 Elisa Leinonen 8.38; 4 Emma Tuvesson 8.51; 5 Ida Aidanpää 8.68 (8.46 4h1); HJ Linda Sandblom 1.79, PV 1 Minna Nikkanen 4.31; 2 Anna Hhitrova (rus) 4.21; 3 Sofia Gil (rus) 4.11; 4 Aleksandra Kiryashova (rus) 4.11, TJ 1 Laura Samuel (gbr) 13.24; 2 Chioma Matthews (gbr) 13.20; 3 Elina Torro 13.19; 4 Sanna Nygard 13.16; DT Sanna Kämäräinen 58.29

FRANCE Lyon (France), 30.1.2014 -Rhone Alpes Auvergne Championships- (indoor)
Men HJ Joris Chapon 2.16; PV Noel Ost 5.31 Women 60m Olivia Mazeau 7.70; 2 Stacy Vagao 7.78; 200m Flora Guei 23.75; PV Syrine Ebondo 4.05 Eaubonne (France), 1.2.2014 (indoor) Men 200m Babacar Diop (96) 21.66; 800m Thibaut Dambricourt 1:50.93 Women 3 Kms Walk Emilie Menuet 13:25.03 

Mondeville (France), 1.2.2014 -National Meeting- (indoor) Men 60m 1 Christophe Lemaitre 6.61 (6.61 1h3); 2 Richard Kilty (gbr) 6.63; 3 Greg Cackett (gbr) 6.67; 4 Daniel Talbot (gbr) 6.68 (6.67 2h2); 5 Dariusz Kuc (pol) 6.72 (6.71 2h3); 6 Fabio Cerutti (ita) 6.78 (6.69 2h1); in heats: Andrew Robertson (gbr) 6.89 3h1; Ronald Pognon 6.91 4h1;Mickael-Meba Zeze 6.78 3h2; Boris Bilounga-Ngono 6.91 4h2; Brian Mariano (ned) 6.93 5h2; Teddy Tinmar 6.79 3h3; Pierre Vincent 6.88 4h3; Moussa Sissoko 6.92 5h3; Bastien Anyla 6.92 6h3; 800m 1 Samir Jamaa (mar) 1:49.56; 2 Edwin Kiplagat Meli (ken) 1:50.11; 3 Cornelius Kiplagat (ken) 1:50.13; 4 Taras Bybyk (ukr) 1:50.33; 5 Florian Carvalho 1:50.61; 3.000m 1 Soufiyan Bouqantar (mar) 7:44.87; 2 Elroy Gelant (rsa) 7:45.45; 3 Abdelhadi Labali (mar) 7:45.62; 4 Youssouf Hiss Bachir (dji) 7:48.32; 5 Yomif Kejelcha (eth) 7:50.24; 6 Yegor Nikolayev (rus) 7:56.04; ; 7 Riad Guerfi 8:05.94; 60mh 1 Pascal Martinot-Lagarde 7.45; 2 Jeff Porter (usa) 7.46; 3 Dominik Bochenek (pol) 7.74 (7.71 2h2); 4 Maksim Lynsha (blr) 7.79; 5 Aliaksandr Linnik (blr) 7.83 (7.74 2h1); in heats: Thomas Delmestre 7.84 4h1; Samuel Coco-Viloin 7.93 3h2; 400mh 1 Stephane Yato 51.52; 2 Ivan Shabyuyev (rus) 51.81; PV 1 Edi Maia (por) 5.48; 2 Dmitry Zhelyabin (rus) 5.48; 3 Dídac Salas (esp) and Thomas van der Platesen (ned) 5.34; 5 Igor Bychkov (esp) 5.34, 6 Manuel Concepción (esp) and Vladislav Revenko (ukr) 5.20 

Women
60m 1 Nataliya Pohrebnyak (ukr) 7.24; 2 Cleo Van Buren (usa) 7.40; 3 Carla Tavares (por) 7.44; 4 Jennifer Galais 7.48; 5 Laura Turner (gbr) 7.62; 6 Anna Maquet 7.65; in heats: Angelika Stepien (pol) 7.67 3h1; Cornnelly Calydon 7.75 4h1; 1.500m 1 Gudaf Tsegay (eth) 4:16.34; 2 Senbere Teferi (eth) 4:16.63; 3 Siham Hilali (mar) 4:16.70; 4 Danuta Urbanik (pol) 4:17.42; 5 Alem Gebremariam (eth) 4:19.24; 60mh 1 Aisseta Diawara (fra) 8.13; 2 Gnima Faye (sen) 8.17; 3 Rosvitha Okou 8.17; 4 Yariatou Toure 8.27 (8.24 2h1); 5 Eva Vital (por) 8.30 (8.19 2h2); 6 Adja Arette Ndiaye (sen) 8.35 (8.28 3h2); in heats: Urszula Bhebhe (pol) 8.33 4h1; Nina Argunova 8.35 5h1; Adrianna Lamalle 8.61 6h1; Suzanne Williams (ned) 8.37 4h2; Katarzyina Swiostek (pol) 8.41 5h2; Magaly Ripasarti 8.75 6h2, TJ 1 Irina Nikolayeva (rus) 13.69; 2 Irina Gumenyuk (rus) 13.40; 3 Teresa Nzola Meso Ba 13.37; 4 Jeanine Assani Issouf 13.27; 5 Amy Zongo-Filet 13.08

Val-de Reuil (France), 1.2.2014 (indoor)

Men 60m 1 Wendyam Innocent Bologo (bur) 6.83; 2 Avotriniaina Rakotoarimiandry (mad) 6.91; 400m 1 Avotriniaina Rakotoarimiandry (mad) 47.79; 2 Bertrand Stephan 47.91; TJ 1 Gaetan Saku-Bafuanga 16.54; 2 Jean-Noel Cretinoir 16.31; 3 Aboubacar Bamba 16.18 Women 60m Ellen Sprunger (sui) 7.63; HJ Gaelle Le Foll 1.79 Nantes (France), 1.2.2014 (indoor) Men 200m Geoffrey Thomas 21.62 Montpellier (France), 1-2.2.2014 (indoor) Men TJ Arius Filet 15.80 Women 60m u20 1 Florian Gnafoua 7.77; 2 Chloe Fagon 7.81; 60mh u20 1 Mathilde Raibaut 8.50; 2 Chloe Fagon 8.66 Metz (France), 1.2.2014 (indoor) Women 3 Kms Walk Emilie Tissot 13:26.37 Bompas (France), 1.2.2014 (indoor) Women 60m u20 Salome Latchia 7.75 Dijon (France), 1.2.2014 (indoor) Men HJ 1 Fernand Djoumessi Temfack (cmr) 2.24; 2 Abdoulaye Diarra 2.18; 3 Andrea Bettinelli (ita) 2.18; PV 1 Changrui Xue (chn) 5.75; 2 Yansheng Yang (chn) 5.55; 3 Valentin Lavillenie 5.335; 4 Nicolas Homo 5.25 Women HJ 1 Erika Furlani (ita) 1.87; 2 Laura Salin-Eyike (95) 1.79; PV 1 Vanessa Boslak 4.40; 2 Chloe Henry (bel) 4.15; 3 Elena Scarpellini (ita) 4.05; 4 Pascaline Rabian 4.05 

Lyon (France), 1-2.2.2014 (indoor) Men Heptathlon Clement Buisson 5.259p (7.43; 6.86; 12.36; 1.95 - 8.60; 4.46; 2:49.37); Heptathlon u23 Axel Martin 5.307p (7.25; 6.85; 11.17; 1.86 - 8.71; 4.96; 2:47.75) Women
Pentathlon (2) Emmanuelle chazal 3.722p (9.04; 1.65; 10.68; 5.69; 2.29.86); Pentathlon u23 (2) Pauline Gardet 3.578p (9.17; 1.62; 9.11; 5.27; 2:18.90) 

Nice (France), 2.2.2014 (indoor) Women
50m 1 Pon-Karidjatou Traore (bur) 6.62; 2 Marie-Lise Ranchin 6.73
Paris (France), 2.2.2014 (indoor)

Men 60mh u20 (0,99m) Benjamin Sedecias 7.83; 60mh u18 (0,91m) Peniel Mabila 7.89 Women 60m u20 1 Solenn Comper 7.47; 2 Marine Lenerand 7.64; 3 Ophlie Ugolin 7.68; 4 Neodile Mouuido 7.81; 5 Micaela Moroni (ita) 7.83; 60m u18 1 Cassandre Aguessy Thomas 7.71; 2 Sarah Mingas 7.75; 3 Paule-Raissa Eloken 7.81; in heats: Estelle Rafai 7.81 1h5; 60mh u20 Assa-Deborah Diakite 8.61; 60mh u18 (0.76m) Cassandre Aguessy Thomas 8.75

Bordeaux (France), 1-2.2.2014 (indoor) Men SP u20 (6 Kg) Antoine Duponchel 17.53 Women 60m u20 1 Meye Minkue 7.66; 2 Ashley Robert 7.77; 60m u18 Manuella Afane 7.74; 60mh u20 Ashley Robert 8.65

GERMANY Köln (Germany), 29.1.2014 -Hochsprung mit Musik- (indoor)
Men HJ 1 Marco Fassinotti (ita) 2.28; 2 Martin Günther (ger) 2.26; 3 Mateusz Przybylko 2.23; 4 Luis Castro Rivera (pur) 2.19; 5 Fernand Djoumessi (cmr) 2.19; 6 Allan Smith (gbr) 2.15; 7 Mohamed Younis (sud) 2.15; 8 Abdoulaye Diarra (fra) 2.15; 9 Sven Tarnowski 2.15 Women HJ 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.90; 2 Hanne Van Hessche (bel) 1.83; 3 Nadja Kampschulte 1.79 
Düsseldorf (Germany), 30.1.2014 -PSD Bank Meeting- (indoor) Men 60m 1 Yuniel Pérez 6.50; 2 Kim Collins (skn) 6.58; 3 Keith Ricks 6.59; 4 Christian Blum 6.63; 5 Rakieem Salaam (usa) 6.72; 6 Aleixo-Platini Menga 6.77; 7 Robert Polkowski 6.84; 8 Martin Keller 6.86; 400m h1 1 Pavel Maslak (cze) 45.81; 2 Rabah Yusif (gbr) 48.09; 3 Miguel Rigau 48.15; h2 Chris Brown (bah) 47.27; 2 David Gollnow 47.75; 800m A 1 Adam Kszczot (pol) 1:45.42; 2 Andrew Osagie (gbr) 1:46.48; 3 Kevin López (esp) 1:46.71; 4 Eric Sowinski (usa) 1:46.84; 5 Andreas Lange 1:48.67; 6 Robin Schembera 1:48.82; 800m B 1 Abraham Rotich (brn) 1:47.95; 2 Edwin Kiplagat Melly (ken) 1:48.14; 3 Patrick Zwicker 1:49.46; 4 Sören Ludolph 1:50.08; 1.500m 1 Betwel Birgen (ken) 3:39.05; 2 Collins Keboi (ken) 3.40.34; 3 Nixon Kiplagat (ken) 3:40.39; 4 Silas Kiplagat (ken) 3:40.47; 5 Johan Cronje (rsa) 3:40.77; 6 Ilham Tanui Ozbilen (tur) 3:40.94; 7 Charlie Grice (gbr) 3:40.97; 8 Marcin Lewandowski (pol) 3:41.78; 9 Mohamed Al-Garni (qat) 3:42.89; 10 Tesfaye Cheru (eth) 3:43.13; 11 Karsten Schlangen 3:43.69; 3.000m 1 Caleb Ndiku (ken) 7:38.40; 2 Albert Rop (ken) 7:39.24; 3 Mohamed Moustaoui (mar) 7:40.00; 4 Ayanleh Souleiman (dji) 7:40.85; 5 Augustine Choge (ken) 7:43.05; 6 Ali Kaya (tur) 7:43.61; 7 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 7:44.78; 8 Paul Kipsiele Koech (ken) 7:55.75; 60mh 1 Jeff Porter (usa) 7.52; 2 Dayron Robles (cub) 7.56; 3 Kevin Craddock (usa) 7.63; 4 Konstantinos Douvalidis (gre) 7.68 (7.68 2h1); 5 Paolo Dal Molin (ita) 7.69; 6 Erik Balnuweit 7.72 (7.68 3h2); 7 Balasz Baji (hun) 7.73 (7.67 2h2); 8 Jarrett Eaton (usa) 7.77 (7.71 4h2); in heats: Philip Nossmy (swe) 7.80 5h1; Rico Freimuth 7.84 6h1; Matthias Bühler 8.01 7h1; Koen Smet (ned) 7.79 5h2; Ray Stewart (usa) 7.90 6h2; PV 1 Malte Mohr 5.65; 2 Konstantinos Filippidis (gre) 5.65; 3 Karsten Dilla and Kevin Menaldo (fra) 5.55; 5 Hendrik Grüber 5.45; 6 Giuseppe Gibilisco (ita) 5.45; 7 Daniel Clemens 5.35; 8 Marvin Caspari 5.35; 9 Rens Blom (ned) 5.20; SP 1 David Storl 21.10; 2 Tomasz Majewski 20.53; 3
Cory Martin (usa) 20.10; 4 Asmir Kolasinac (srb) 19.75; 5 Marco Schmidt 18.82; 6 Marco Fortes (por) 18.36 

Women 60m 1 Verena Sailer 7.19; 2 Lekeisha Lawson (usa) 7.20; 3 Chauntae Bayne (usa) 7.22; 4 Gloria Asumnu (ngr) 7.26; 5 Tatjana Pinto 7.32; 6 Yasmin Kwadwo 7.37; 7 Jessy Maduka 7.58; 8 Ivy Atienno 7.79; 800m 1 Lenka Masna 2:01.69; 2 Angelika Cichicka (pol) 2:01.70; 3 Natalya Lupu (ukr) 2:02.23; 4 Yekaterina Kupina (rus) 2:04.09; 5 Selina Büchel (sui) 2:04.34; 6 Kerstin Marxen 2:06.91; 1.500m 1 Helen Obiri (ken) 4:07.01; 2 Axumawit Embaye (eth) 4:10.08; 3 Margherita Magnani (ita) 4:10.10; 4 Renat Plis (pol) 4:10.10; 5 Isabel Macías (esp) 4:13.57; 6 Siham Hilali (mar) 4:14.38; 7 Laura Muir (gbr) 4:16.87; 8 Hanna Klein 4:17.18; 60mh 1 Yvette Lewis (usa) 7.99; 2 Alina Talay (blr) 8.05; 3 Kristin Castlin (usa) 8.07 (8.02 1h1); 4 Kellie Wells (usa) 8.11 (8.09 2h2); 5 Tiffany Porter (gbr) 8.13; 6 Rosina Hodde (ned) 8.13; 7 Eline Berings (bel) 8.17 (8.06 1h2); 8 Nooralotta Neziri (fin) 8.20 (8.16 2h1); in heats: Marina Tomic (slo) 8.17 5h1; Sarah Aerts (bel) 8.19 6h1; Lisa Urech (sui) 8.26 7h1; Monika Zapalska 8.50 8h1; Pamela Dutkiewicz 8.23 5h2; Beate Schrott (aut) 8.29 6h2; Andrea Bliss (jam) 8.34 7h2; TJ 1 Kristin Gierisch 14.03; 2 Anna Jagaciak 13.65; 3 Jenny Elbe 13.60; 4 Snezana Rodic (slo) 13.56; 5 Dana Veldaková (svk) 13.42; 6 Simona La Mantia (ita) 13.31; SP 1 Christina Schwanitz 19.93; 2 Anita Marton (hun) 17.85; 3 Josephine Terlecki 17.36; 4 Shanice Craft 16.95

Dresden (Germany), 31.1.2014 -Springermeeting- (indoor)
Men HJ 1 Lev Missirov (rus) 2.31; 2 Mohamed Idriss (sud) and Luis Castro (pur) 2.18; 4 Raul Spank 2.18; 5 Sergey Mudrov (rus) 2.18 Women PV 1 Holly Bleasdale (gbr) and Jirina Svobodová (cze) 4.71; 3 Malin Dahlström (swe) 4.52; 4 Romana Malacová (cze9 4.42; 5 Sally Peake (gbr) 4.32; 6 Sonia Malavisi (ita) 4.32; 7 Martina Strutz 4.32; 8 Katharina Bauer 4.22 Karlsruhe (Germany), 1.2.2014 (indoor) Men 800m 1 Abraham Kipchirchir Rotich (ken) 1:46.30; 2 Marcin Lewandowski (pol) 1:46.30; 3 Kevin López (esp) 1:46.88; 4 Andreas Lange 1:47.63; 5 Patrick Zwicker 1:47.64; 6 Jackson Mumbwa Kivuva (ken) 1:48.33; 7 Sören Ludolph 1:49.88 1.500m 1 Nixon Chepseba (ken) 3:37.02; 2 Gebremehdin Mekonnen (eth) 3:37.42; 3 Johan Cronje (rsa) 3:37.49; 4 Homiyu Tesfaye 3:40.26; 5 Florian Orth 3:41.56; 6 Manuel Olmedo (esp) 3:41.58; 7 Carsten Schlangen 3:43.50 3.000m 1 Caleb Mwangangi Ndiku (ken) 7:36.27; 2 Augustine Kiprono Choge (eth) 7:38.18; 3 Yenew Alamirew (eth) 7:38.18; 4 Bernard Lagat (usa) 7:38.51; 5 Edwin Soi (ken) 7:47.25; 6 Arne Gabius 7:54.68 60mh 1 Jarret Eaton (usa) 7.54; 2 Kevin Craddock (usa) 7.58; 3 Erik Balnuweit 7.66 (7.65 3h2); 4 Paolo Dal Molin (ita) 7.68 (7.62 1h1); 5 Dimitri Bascou (fra) 7.69, 6 Gregor Traber 7.73 (7.71 2h1); 7 Mikel Thomas (tto) 7.77; in heats: Ray Stewart (usa) 7.79 5h1; Rico Freimuth 7.83 6h1; Ladji Doucouré (fra) 7.62 1h2; Matthias Bühler 7.92 5h2; Pedro García (esp) 8.01 6h2 PV 1 Malte Mohr 5.75; 2 Konstatinos Filippidis (gre) 5.65; 3 Karsten Dilla 5.65; 4 Kevin Menaldo (fra) 5.55; 5 Hendrik Grüber 5.45; 6 Florian Gaul 5.35; 7 Daniel Clemens 5.35 SP 1 David Storl 21.33; 2 Ryan Whiting (usa) 21.01; 3 Cory Martin (usa) 20.60; 4 Tomasz Majewski (pol) 20.50; 5 Asmir Kolasinac (srb) 20.39; 6 Marco Fortes (por) 19.53; 7 Tobias Dahm 19.43 

Women 60m 1 Verena Sailer 7.18; 2 Chauntae Bayne (usa) 7.18; 3 Ezinne Okparaebo (nor) 7.18; 4 Dafne Schippers (ned) 7.24 (7.24 1h1); 5 Yasmin Kwadwo 7.34 (7.31 3h1); 6 Katerina Cechová (cze) 7.36; 7 Mujinga Kambundji (sui) 7.41; 8 Stella Akakpo (fra) 7.42; in heats: Fanette Humair (sui) 7.69 5h1; Carlotta Buckel 7.61 5h2; Eva Baur 7.67 6h2; Sarah Gedemer 7.80 7h2 1.500m 1 Genzebe Dibaba (eth) 3:55.17; 2 Angelika Cichocka (pol) 4:08.15; 3 Axumawit Embaye (eth) 4:08.88; 4 Margherita Magnani (ita) 4:09.27; 5 Katarzyna Broniatowska 4:11.42; 6 Isabel Macías (esp) 4:12.06; 7 Ophelie Claude-Boxberger (fra) 4:13.23; 8 Elena Kobeleva (rus) 4:13.42 3.000m 1 Sifan Hassan (ned) 8:45.32; 2 Viola Kibiwot (ken) 8:48.12; 3 Maryam Jamal (brn) 8:56.90; 4 Corinna Harrer 9:07.11; 5 Layes Abdullayeva (aze) 9:07.38; 6 Svitlana Shmidt 9:20.28 60mh 1 Nadine Hildebrand 7.91; 2 Eline Berings (bel) 8.06 (7.98 2h2); 3 Sara Aerts (bel) 8.07; 4 Kellie Wells (usa) 8.08 (8.08 1h1); 5 Rosina Hodde (ned) 8.08; 6 Sharona Bakker (ned) 8.17; 7 Lisa Urech (sui) 8.18 (8.16 6h2); in heats: Beate Schrott (aut) 8.23 3h1; Nooralotta Neziri (fin) 8.30 4h1; Andrea Bliss (jam) 8.32 5h1; Anna Kielbasinska (pol) 8.32 6h1; Laura Ikauniece (lat) 8.79 7h1; Marina Tomic (slo) 8.05 3h2; Sabrina Lindenmayer 8.28 7h2; Elisavet Pesirídou (gre) 8.32 8h2 LJ 1 Eloyse Lesueur (fra) 6.67; 2 Alina Rotaru (rou) 6.61; 3 Sosthene Moguenara 6.61; 4 Funmi Jimoh (usa) 6.52; 5 Melanie Bauschke 6.39; 6 Xenia Achkinadze 6.15; 7 Cornelia Deiac (rou) 6.15

Hamburg (Germany), 1-2.2.2014 -Norddeutsche Hallenmeisterschaften- (indoor)
Men 60m 1 George Petzold 6.84; 2 Oliver Pritzlaff 6.85; 3 Martin Hahn 6.86; 60m u20 1 Eliab Boll 6.90 (6.89 1h1); 400m Sören Gnoss 48.45; PV u20 Robin Pieper 5.11; LJ (2) 1 Stephan Hartmann 7.53; 2 Mario Kral 7.49; SP Eric Millrath 18.02 

Women 60m 1 Nadja Bahl 7.58 (7.58 1h3), 2 Svea Köhrbrück 7.69 (7.57 1h2); 3 Jana Loock 7.70; 4 Svea Kittner 7.74 (7.73 2h2); 60m u20 1 Laura Gläsner 7.69 (7.69 1h1); 2 Melanie Willrodt 7.75 (7.74 1h2); 3 Jay Barry 7.78 (7.75 2h2); in heats: Anna Holzmann 7.76 2h1; Hendrijke Richter 7.78 3h1; 400m Ruth Sophie Spelmeyer 55.48; 400m u20 Laura Gläsner 55.83; 1.500m 1 Carolin Kirtzel (95) 4:27.98; 2 Caterina Grantz 4:28.27; 60mh (2) 1 Annette Funck 8.43; 2 Svenja Rieck 8.69; 60mh u20 (2) Nancy Beilich 8.78; HJ (2) Jossie Marie Graumann 1.82; HJ u20 (2) 1 Selina Schulenburg 1.82; 2 Frenja Krohn 1.78; PV (2) 1 Martina Strutz 4.30; 2 Anjuli Knäsche 4.20

Franfurt-Kalbach (Germany), 1-2.2.2014 -National Championships in Combined Events (indoor) 

Men Heptathlon 1 Kai Kazmirek 6.083p (7.04; 7.64; 13.71; 2.00 - 8.00; 5.00; 2:43.12); 2 Matthias Prey 5.734p (7.15; 7.59; 16.26; 1.79 - 8.34; 4.40; 2:43.76); 3 Rene Stauss 5.711p (7.19; 7.27; 13.96; 2.18 - 8.36; 4.50; 2:59.90); 4 Maximilian Gilde 5.655p (7.18; 7.37; 13.88; 1.94 - 8.20; 4.40, 2:46.73); 5 Patrick Spinner 5.456p (7.20; 7.16; 13.69; 1.85 - 8.52; 4.70; 2:52.65); 6 Andre Karasch 5.358p (7.15; 6.55; 15.21; 1.88 - 8.57; 4.20; 2:46.40); 7 Marvin Gregor 5.351p (7.42; 6.63; 12.81; 1.88 - 8.65; 5.00; 2:46.91); 8 Nils Merten 5.331p 87.09, 6.66; 13.30, 1.94 - 8.27, 4.30; 2:56.95); 9 Andreas Niedenbrück 5.258p (7.18; 6.85; 13.42; 1.88 - 8.57; 4.30; 2:53.72) Heptathlon u20 1 Philipp Menn 5.665p (6.97; 7.27; 13.50; 1.93 - 8.36; 4.60; 2:49.29); 2 Tim Nowak 5.580p (7.29; 6.89; 15.40; 1.90 - 8.14; 4.40, 2:46.36); 3 Daniel Sturma 5.340p (7.06; 6.92; 13.30; 1.84 - 8.39; 4.40; 2:54.40) Heptathlon u18 1 Manuel Eitel 5.480p (6.96; 6.80; 15.77; 1.90 - 7.97; 4.00; 3:00.57); 2 Ben Thiele 5.372p (7.16; 6.77; 15.30; 1.87 - 8.26; 4.10; 2:53.49)

Women 
Pentathlon 1 Kira Bisenbach 4.230p (8.65; 1.69, 12.70; 6.05; 2:19.37); 2 Alina Biesenbach 4.226p (9.13; 1.78, 13.78; 5.95; 2:23.44); 3 Cindy Roleder 4.187p (8.17; 1.60; 11.49; 6.32; 2:22.96); 4 Anna Maiwald 4.029p (8.67; 1.69; 12.54; 5.63; 2:23.82); 5 Mareike Arndt 3.767p (8.92; 1.60; 12.29, 5.45; 2:26.46); 6 Julia Stockman 3.755p (9.35; 1.78; 9.24; 5.60; 2:25.11); 7 Stefanie Saumweber 3.693p (8.72; 1.60; 11.46; 5.34; 2:28.74); 8 Meike Holtkamp 3.625p (9.12; 1.57; 12.23; 5.20; 2:25.59); 9 Sandra Mäckelmann 3.532p (9.49; 1.60; 12.46; 5.46; 2:37.11) Pentathlon u20 1 Lea Menzel 4.005p (8.63; 1.66; 13.65; 5.66; 2:30.08); 2 Celina Leffler 3.968p (8.82; 1.66; 12.34; 5.89; 2:28.33); 3 Louisa Grauvogel 3.860p (8.70; 1.66; 11.64; 5.70; 2:30.72); 4 Anna-Lena Obermaier 3.750p (9.09; 1.78; 9.66; 5.58; 2:31.34); 5 Vanessa Mark 3.603p (9.15; 1.69; 12.04; 5.57; 2:46.76); 6 Laura Koenen 3.603p (9.06; 1.57; 9.65; 5.44; 2:23.99) Pentathlon u18 (1) Stella Clemens 3.995p (8.90; 1.64; 14.06; 5.80; 2.29.57); 2 Abigail Adjei 3.952p (8.52; 1.67; 11.80; 5.86; 2:32.13); 3 Kristin Tuxford 3.862p (8.72; 1.61; 13.18; 5.60; 2:31.21); 4 Sophie Weissenberg 3.850p (9.24; 1.70; 13.21; 5.54; 2.30.91); 5 Katharina Maisch 3.715p (8.91; 1.55; 15.14; 5.21; 2:35.92)

Halle (Germany), 1.2.2014 -Mitteldeutsche Meisterschaften- (indoor)
Men 60m 1 Matthias Lindner 6.82; 2 Eric Krüger 6.93; SP u20 (6 Kg) Tony Zeuke 17.76; DT u23 Sebastian Scheffel 54.85; DT u20 (1,75 Kg) Tony Zeuke 59.32; HT Sven Möhsner 68.97; HT u23 Nils Lindner 67.88 Women 60m 1 Janin Lindenberg 7.61; 2 Cindy Raabe 7.78 (7.71 2h1); 60m u16 1 Viktoria Dönicke 7.74; 2 Anabel Galander 7.81; 3 Lara-Lynn Schmidt 7.82; 200m Janin Lindenberg 24.29; 400m Sara Jäpel 55.55; 60mh Sandra Gotschalk 8.68; 60mh u18 (0.76m) Anne Weigold 8.76; PV Karen Eltzschig 4.02; LJ Annika Gärtz 6.36; SP u18 (3 Kg) Sarah Schmidt 15.55; DT Heike Koderisch 57.93; HT 1 Charlene Woitha 65.31; 2 Svenja Kern 60.53; 3 Susen Küster 59.20; JT Janice Waldvogel 50.61 Wattenscheid (Germany), 1.2.2014 Men DT 1 Daniel Jasinski 62.95 Women DT Kristin Pudenz 52.56

Rochlitz (Germany), 2.2.2014 -Kugelstoss Meeting- (indoor) Men SP 1 David Storl 21.02; 2 Dennis Lewke 18.70; 3 Bodo Göder 18.58; 4 Christian Jagusch 18.57; 5 Tobias Dahm 18.50; 6 Patrick Müller 18.31; 7 Hendrik Müller 18.09, 8 Max Bedewitz 17.90 SP u20 (6 Kg) 1 Henning Prüfer 20.60; 2 Patrick Müller 20.55; 3 Tom Carlowitz 18.25; 4 tony Zeuke 17.82; 5 Valentin Döbler 17.66; 6 Merten Howe 17.52 SP u18 (5 Kg) 1 Clemens Prüfer 19.27, 2 Merten Howe 19.00 Women SP 1 Christina Schwanitz 20.05; 2 Josephine Terlecki 17.69; 3 Shanice Craft 17.35; 4 Lena Urbaniak 16.61; 5 Sara Gambetta 16.04 SP u20 Anika Nehls 15.33 SP u18 (3 Kg) 1 Anika Nehls 17.78; 2 Alina Kenzel 17.30; 3 Julia Ritter 16.35 

Leverkusen (Germany), 2.2.2014 -Westdeutsche Meisterschafen- (indoor) Men 60m 1 Aleixo Platini Menga 6.73; 2 Peter Emelieze (ngr) 6.73; 3 Robin Erewa 6.81; 4 Robert Polkowski 6.85; 5 Maximilian Ruth 6.87; 6 Yannik Loth 6.91; 7 Florian Lamers 6.93; 60m u20 1 Sebasian Schürrmann 6.86; 2 Peter Adjayi 6.87; 200m h6 Maurice Huke 21.52; h7 1 Aleixo Platini Menga 21.14; 2 Sebastian Ernst 21.25, 1.500m 1 Alexander Ide 3:47.67; 2 Carl-Phillip Heising 3:47.92; HJ Mateusz Przybylko 2.20; PV 1 Marvin Caspari 5.35; 2 Michel Frauen 5.25; LJ Markus Rehm 7.54; SP Thomas Schmitt 17.91; 2 Leonid Ekimov 17.60 

Women 60m A 1 Maike Dix 7.54 (7.51 1h1); 2 Josefina Elsler 7.56; 3 Pamela Dutkiewicz 7.57; 4 Janina Kölsch 7.60; 5 Brita Tomkel 7.65; 6 Franziska Braun 7.69; 7 Christina Frewer 7.71; 8 Tanja Heitgen 7.73; 60m B 1 Friederike Reher 7.75; 2 Lena Naumann 7.78; 2 Lena Zelichowski 7.82; 60m u20 1 Jessie Maduka 7.51; 2 Chantal Butzek 7.51; 3 Johanna Bechtold 7.64; 4 Michelle Hering 7.66; 5 Nina Braun 7.71; 6 Synthia Oguama 7.80; 200m race 3 Christine Salterberg 24.27; h4 Maike Dix 23.54; 2 Josefina Elsler 24.10; 200m u20 Jessie Maduka 24.55; 400m h1 Claudia Wehrsen 55.63; h2 1 Julia Schaefers 55.35; 2 Carolin Walter 55.37; 3 Maral Feizbakhsh 55.75; 800m u20 Konstanze Klosterhalfen (97) 2:08.96; 1.500m 1 Lena Klaassen 4:24.56; 2 Laura Vierbaum 4:28.50; 60mh 1 Pamela Dutkiewicz 8.21; 2 Monika Zapalska 8.35; 3 Tanja Heitgen 8.48 (8.40 1h3); 4 Christine Salterberg 8.64; 5 Silja Steinkamp 8.70; in heats: Annika Huijbregts 8.70 2h1; Lena Zelichowski 8.74 3h1; 60mh u20 Viktoria Müller 8.67; PV 1 Katharina Bauer 4.30; 2 Desiree Singh 4.20; 3 Regine Kramer 4.00; LJ 1 Stefanie Voss 6.30; 2 Linda Krevert 6.16; 3 Klaudia Kaczmarek 6.13; TJ Klaudia Kaczmarek 13.00

GREAT BRITAIN London (Great Britain), 29.1.2014 (indoor)
Men 60m 1 Fawwaz Okunola 6.79; 2 Kieran Daly 6.87; 3 Harry McQueen 6.91 (6.89 2h1) Women 60m (mixed race) Nicola Gilbert 7.66; (mixed race) Jade Phillips 7.78 Eton (Great Britain), 1.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Nigel Thomas 6.84; 2 Andre Wright 6.85; in heats: Jonathan Browne 6.90 2h1; 60mh David King 7.83 

Women 60mh Angelita Broadbelt-Blake 8.62 Loughborough (Grea Britain), 1.2.2014 (indoor) Men 60m 1 James Ellington 6.73; 2 Jay Raradza (96) 6.92; 60mh Alex Al-Ameen 7.96 Women 60m 1 Annabelle Lewis 7.36; 2 Tamarah Miller (95) 7.68; 60mh 1 Sarah Lavin (irl) 8.41; 2 Zara Hohn 8.72; 3 Jessica Taylor 8.76 

Newham (Great Britain), 2.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Confidence Lawson 6.79; 2 Elijah Winn 6.80; 3 Ryan Scott 6.83; 3 Reuben Arthur (96) 6.89; in extra heat: Kyron Williams 6.90 4h1 Women 60m A 1 Montell Douglas 7.35; 2 Daryll Neita (96) 7.42 (7.42 1h2); 3 Nicola Gilbert 7.54 (7.52 2h2); 4 Holly Woodward (95) 7.61; 60m B 1 Laura Clark (96) 7.71; 2 Tayla Brade 7.76 

Manchester (Great Britain), 2.2.2014 (indoor) Men 60m Umar Hameed 6.89 Women 60m Shaunna Thompson 7.62 Glasgow (Great Britain), 2.2.2014 -Scottish Championships- (indoor) Men 60m Allan Hamilton 6.87; 400m Greg Louden 48.23; HJ Ray Bobrownicki 2.17, PV Gregor MacLean 5.30; LJ Allan Hamilton 7.42; 

Women 60m 1 Kathryn Christie 7.56; 2 Zoey Clark 7.75; 3 Jill Cherry 7.78; 200m Kathryn Christie 24.20, 400m 1 Maria Thomas 55.40; 2 Samantha Coleby 55.82; 1.500m 1 Lennie Waite 4:22.03; 2 Laura Dunn 4:22.71; 60mh Gemma Werrett 8.61; HJ Rachael MacKenzie 1.80; PV Zoe Brown (irl) 4.05; LJ Sarah Warnock 6.11; SP Kirsty Yates 15.26

GREECE
Thessaloníki (Greece), 25.1.2014 (indoor)
Men
60m Víktor Kremmídas 6.84; 2 Theópistos Mavrídis 6.84; Yeóryios Koutssotheodórou 6.85; 60mh Theópistos Mavrídis 8.02; PV Nicandros Stylíanou (cyp) 5.35 Women 60m 1 Grigoría-Emmanouéla Keramidá 7.42; 2 Éleni Pitsavou (97) 7.75; Olibía Békou.Férres 7.81; 60mh Alkistis-Soultána Yeoryíou (95) 8.62

Pátra (Greece), 25.1.2014 (indoor)
Women HJ Adonía Steryíou 1.91 Athína (Greece), 26.1.2014 (indoor) Men 60m h1 Panayiótis Trivizás 6.82; h3 Vasílios Tsoúsis 6.87; 150m h1 Hrístos Lívas 16.33; h2 Panayiótis Andreádis 15.75; HJ Vasilios Constantinou 2.15

Women 60m h1 Elisávet Pesirídou 7.52; h2 Andriána Férra 7.71; 150m Ekateríni Sarrí 18.51; 60mh Elisávet Pesirídou 8.31; PV Loréla Mánou 4.20

HUNGARY
Budapest (Hungary), 1.2.2014 (indoor)
Men 60m David Onodi 6.83; HJ Peter Bakosi 2.20; LJ Bence Banhidi 7.43

Women 60m Sabina Veit (slo) 7.52; Eva Kaptur 7.52; Liliana Guba (95) 7.62; Sasa Babsek (slo) 7.71 (7.71 1h4); 5 Marina Banovic (cro) 7.76; 200m Liliana Guba (95) 24.53; 400m Liona Rebernik (slo) 55.69; 60mh 1 Xénia Krizsán 8.67 (8.57 1h2); 2 Vladka Sekirnik (cro) (96) 8.68; in heats: Petra Repasi 8.72 2h2; HJ Patricia Bihari 1.80; PV Diana Szabo 4.00; TJ Sasa Babasek (slo) 13.29; SP Anita Marton 17.34

ICELAND Rejkyavik (Iceland), 1-2.2.2014 -National Championships- (indoor)
Women 60m 1 Hafdís Siguroardottir 7.58; 2 Hrafnhild Eir Hermoosdottir 7.62; 200m (2) 1 Hafdís Siguroardottir 24.21; 2 Hrafnhild Eir Hermoosdottir 24.30; 400m 1 Hafdís Siguroardottir 54.32; 2 Aníta Hinriksdottir (96) 54.48; 2 Pordis Eva Steinsdottir (2000) 56.05; 800m (2) Aníta Hinriksdottir 2:02.93; LJ Hafdís Siguroardottir 6.40

IRELAND Athlone (Ireland), 2.2.2014 -Open Indoor Games- (indoor)
Men 60m 1 Craig Lynch 6.88; 2 Steven Colvert 6.91; 3 David Hynes 6.92; 200m h1 Maximilian Kessler (ger) 21.22; h2 Eric Franke (ger) 21.52; 400m heat 1 1 Mark Ujakpor (esp) 47.10; 2 Rory Evans (gbr) 47.30; 3 Samuel García (esp) 47.81; 4 Timmy Crowe 47.97; heat 2 Onkabetse Onkabolo (bot) 48.44; 800m 1 Thijem Kupers (ned) 1:46.78; 2 Mark English 1:46.82; 3 Alejandro Rodríguez (esp) 1:48.05; 4 Daniel Andújar (esp) 1:48.08; 5 Niall Tuohy 1:49.49; 6 Karl Griffin 1:49.82; 1.500m 1 Jakub Holusa (cze) 3:38.79; 2 David McCarthy (irl) 3:39.14; 3 John Coghlan 3:43.41; 4 Bradley Conor 3:43.37; 5 Daniel Mooney 3:43.45; 6 Joe Warne 3:43.62; 7 Theis Nijhuis (den) 3:44.21; 8 Rory Chesser 3.48.89; 3.000m 1 Adel Mechaal (esp) 7:52.29; 2 Alberto Sánchez (esp) 7:57.63; 3 Victor Corrales (esp) 8:02.72; 3 Kms Walk Alex Wright 12:08.22 

Women 60m 1 Amy Foster 7.40; 2 Phil Healy 7.43; 3 Catherine McManus 7.59; 4 Niamh Whelan 7.62; 5 Joan Healy 7.65; 6 Louise Kiernan 7.74; 200m Kelly Proper 23.90; 400m 1 Sinead Denny 54.52; 2 Shauna Cannon 55.15; 800m 1 Anna Rostkowska (pol) 2:04.01; 2 Ciara Everard 2:04.69; 3 Ewa Jacniak (pol) 2:05.68; 4 Katie Kirk 2:06.32; 5 Adriana Cagigas (esp) 2:08.96; 1.500m 1 Alison Leonard (gbr) 4:15.59; 2 Sarah McDonald (gbr) 4:20.29; 3 Elián Periz (esp) 4:20.87; 4 Marta Pérez (esp) 4:21.44; 5 Sara Treacy
4:23.28; 6 Becky Woods 4:25.41; 60mh Catherine McManus 8.64; HJ Cathriona Farrell 1.80; LJ Kelly Proper 6.23

ITALY
Pordenone (Italy), 1.2.2014 (indoor)
Men HJ 1 Giulio Ciotti 2.24; 2 Andrea Lemmi 2.16; 3 Giuseppe Carollo 2.16; 4 Ferrante Grasselli 2.16 Women HJ Alessia trost 1.92 Ancona (Italy), 1.2.2014 (indoor) Men 60m Massimiliano Ferraro 6.74; 400m Mario Di Giambattista 48.41, 1.000m Yassine El Houdni (mar) 2:23.83; TJ Daniele Greco 16.65; 2 Fabrizio Donato 16.58 

Women 60m 1 Jessica Paoletta 7.58; 2 Valentina Natalucci 7.59; 3 Ilaria Giletti 7.80; in heats: Irene Pusterla (sui) 7.67 2h1; LJ Irene Pusterla (sui) 6.45 Modena (Italy), 1-2.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Eseosa Desalu 6.81; 2 Marco Rizzo 6.90; in heats: Jacques Riparelli 6.72 1h15 Women 60m Final A 1 Gloria Hooper 7.41; 2 Udochi Judy Ekeh 7.55; 3 Federica Giannotti 7.59 (7.59 1h6); 4 Doris Tomasini 7.62; 5 Martina Favaretto (95) 7.63; 6 Laura Gamba 7.67; 60m Final B 1 Paola Forghieri (97) 7.76; 2 Eleonora Iori (98) 7.80 (7.78 1h12); 60m Final C Martina Petrelli 7.77; 60mh 1 Giulia Tessaro 8.46 (8.46 1h3); 2 Aomide Folorunso (96) 8.55; 3 Alessandra Arienti 8.65; 4 Alessandra Feudatari 8.67; 5 Carolina Bianchi 8.78 (8.73 2h3) 

Saronno (Italy), 1.2.2014 (indoor) Women PV Giulia Cargnelli 4.10 Padova (Italy), 2.2.2014 (indoor) Men 400m 1 Matteo Galvan 47.35; 2 Michele Tricca 47.36; 3 Giordano Benedetti 48.09; LJ Harold Barruecos (95) 7.42 Women 400m Maria Benedicta Chigbolu 54.25, TJ Ottavia Cestonaro 12.83, SP Chiara Rosa 17.57 Ancona (Italy), 2.2.2014 (indoor) Men PV Andrea Sinisi 5.20; LJ 1 Emanuele Catania 7.73; 2 Kevin Ojiaku 7.47; 3 Emanuele Formichetti 7.46; 4 Daniele Greco 7.44 Women 200m Ayomide Folorunso (96) 24.52 

Bergamo (Italy), 2.2.2014 (indoor) Men 60m Levi Roche Mandji (95) 6.93; in heats: Matteo Didioni 6.93 1h1 Women 60m Denise Rega (96) 7.72; in heats: Annalisa Spadotto Scott (96) 7.71 1h1; HJ Serena Capponcelli 1.78


LUXEMBOURG
Coque (Luxembourg), 1.2.2014 (indoor)
Men
60m A 1 Berenger Bosse (fra) 6.70; 2 Peter Emelieze (ngr) 6.76; 3 Roy Schmidt (ger) 6.80; 4 Giovanni Codrington (ned) 6.81; 5 Wouter Brus (ned) 6.83; 6 Brahim Raggui (fra) 6.92; 7 Boubacar Sakho (fra) 6.92; 60m B Benjamin Georg 6.92; 400m A 1 David Gollnow (ger) 47.13; 2 Bram Peters (ned) 47.25; 3 Angel Chelala (fra) 47.52; 4 Bastien Mandrou (fra) 48.03; 400m B 1 Pavel Benda (cze) 48.08, 2 Tom Scholer 48.23, 1.500m 1 Cornelius Ndiwa (ken) 3:45.45; 2 Ismael Kone (fra) 3:47.74; 60mh 1 Gregory Sedoc (ned) 7.67; 2 Koen Smet (ned) 7.72; 3 Dario De Borger (bel) 7.82; 4 Viliam Papso (svk) 7.83; in heats: Maximilian Bayer (ger) 7.83 2h1; PV Rutger Koppelaar (ned) 5.35

Women 60m 1 Jamile Samuel (ned) 7.31; 2 Tiffany Tshilumba 7.49; 2 Carima Louami (fra) 7.51; 4 Leena Günther (ger) 7.53; 5 Lisa Schorr (ger) 7.54; 6 Loreanne Kuhurima (ned) 7.55; 7 Alexandra Banti (fra) 7.74; 8 Pauline Lett (fra) 7.76; 60m B 1 Oriane Gerardot (fra) 7.57; 2 Laure-Anne Yelbi (fra) 7.60; 3 Laurence Jones (96) 7.69; 4 Laura Zurl (ger) 7.71; 5 Gianina Gartmann (ger) 7.79; 400m A 1 Marie Gayot (fra) 52.80, 2 Madeia Ghafoor (ned) 53.01; 3 Lisanne De Witte (ned) 53.15; 4 Marit Dopheide (ned) 54.00; 400m B Anna Voskamp (ned) 54.86; 400m C 1 Nicky Van Leuveren (ned) 53.90; 2 Louise- Anne Bertheau (fra) 55.37; 3 Helena Jironová (cze) 55.74; 1.500m 1 Adriana Pereira (esp) 4:18.75; 2 Laura Méndez (esp) 4:19.26; 3 Charline Mathias 4:24.51, PV 1 Lisa Ryzih (ger) 4.42; 2 Rianna Galiart (ned) 4.02; LJ Pauline Lett (fra) 6.08

NORWAY
Asane (Norway), 28.1.2014 (indoor)
Women 400m Vilde Svortevik 55.87 Stange (Norway) 1-2.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m 1 Oyvond Strommen 6.92; 2 Henrik Johnsen 6.94; 400m Karsten Warholm (96) 48.20; HJ Ivan Kristoffer Nilsen 2.17 Women 60m 1 Tara Marie Norum 7.56; 2 Christine Bjelland Jensen 7.67; 3 Astrid Cederkvist 7.68; 4 Elisabeth Slettum 7.72; 5 Alvilde Gronneberg 7.72; 6 Helene Ronningen 7.77; in semis: Caroline Kuvaas Vidar 7.79 4s2; 200m (2) 1 Elisabeth Slettum 24.04; 2 Tara Marie Norum 24.21; 3 Christine Bjelland Jensen 24.27; 1.500m 1 Kristine Engeset 4:26.34; 2 Aurora Selstad 4:27.58; 3 Silje Fjortoft 4:27.91; 3.000m (2) Kristine Eikrem Engeset 9:21.66; 60mh (2) 1 Tale Orving 8.60; 2 Caroline Lundahl 8.62; 3 Renate Grimstad 8.77; HJ 1 Tonje Angelsen 1.87; 2 Katarina Mogenburg 1.81; PV Cathrine Larsasen 4.00

POLAND Bydgoszcz (Poland), 31.1.2014 -Pedro's Cup- (indoor)
Men PV 1 Renaud Lavillenie (fra) 6.08; 2 Robert Sobera 5.75; 3 Piotr Lisek 5.68; 4 Thiago Braz da Silva (bra) 5.68; 5 Przemyslaw Czerwinski 5.60; 6 Augusto Dutra (bra) 5.50; 7 Alhaji Jeng (swe) 5.50; 8 Lukasz Michalski 5.50, 9 Pawel Wojciechowski 5.40; SP 1 Ryan Whiting (usa) 21.37; 2 Tomasz Majewski 20.36; 3 Tomas Stanek (cze) 20.12; 4 Georgi Ivanov (bul) 19.73; 5 Maksim Sidorov (rus) 19.29; 6 Jakub Szyszkowski 19.16; 7 Rafal Kownatke 18.97; 8 Pavel Lyzhin (blr) 18.84; SP u18 (5 Kg) Konrad Bukowiecki 22.24 WR; WT 1 Pawel Fajdek 23.22; 2 Wojciech Nowicki 22.72; 3 Szymon Ziolkowski 21.10 Women HJ 1 Ruth Beitia (esp) 1.97; 2 Justyna Kasprzycka (pol) 1.94; 3 Kamila Licwinko 1.94; 4 Nadezhda Dusanova (uzb) 1.90; 5 Urszula Domel 1.85; 6 Oksana Okuneva (ukr) and Oksana Krasnokutskaya (rus) 1.85; 8 Agnieszka Borowska 1.80; LJ 1 Teresa Dobija 6.68; 2 Volha Sudareva (blr) 6.50; 3 Yekaterina Levitskaya (rus) 6.37; 4 Anna Jagaciak 6.33; 5 Karolina Zawila 6.14; 6 Jessica Carolina Dos Reis (bra) 6.10; WT Anita Wlodarczyk 20.09 

Spala (Poland), 2.2.2014 (indoor)
Men 60m A 1 Grzegorz Zimniewicz 6.66; 2 Kamil Masztak 6.77; 3 Robert Kubaczyk 6.84; 4 Artur Zaczek 6.86 (6.84 1h5); 5 Kamil Supinski 6.89; 6 Adam Pawlowski 6.90; 60m B Remigiusz Olzewski 6.76; in heats: Michal Lukasiak 6.91 2h6; 200m h1 Kamil Krynski 21.24; h2 Lukasz Wilamowski 21.62; 300m h1 Patryk Dobek 34.34; 400m h1 Jan Ciepiela 47.61; h2 Grzegorz Sobinski 48.30; h3 Jakub Krzewina 47.00; 800m 1 Artur Kuciapski 1:49.35; 2 Kamil Gurdak 1:49.56; 3 Karol Konieczny 1:49.68; 1.500m 1 Lukasz Parszczynski 3:44.17; 2 Adam Czerwinski 3:44.93; 60mh Maciej Wojtkowski 7.96 (7.89 1h2); LJ Adrian Strzalkowski 7.80; SP 1 Jakub Szyszkowski 19.47; 2 Rafal Kownatke 19.02; 3 Mateusz Mikos 18.23; 4 Michal Haratyk 17.53; 5 Patryk Ocypa 17.40 Women 60m 1 Weronika Wedler 7.38; 2 Ewa Swoboda 7.47; 3 Karolina Koleczek 7.62; 4 Agata Fokasiewicz 7.73; 5 Katarzyna Sokolska 7.73; 6 Magda Malinowska 7.78; 200m h1 Weronika Wedler 23.66; h2 Patrycja Wycisziewicz 24.31; 400m h1 Justyna Swiety 53.06; h2 Malgorzata Holub 53.50; h3 Jolanta Kajtoch 54.56; 2 Joanna Linkiewicz 54.84; h4 Magdalena Gorzkowska 55.46; 60mh 1 Karolina Koleczek 8.37; 2 Katarzyna Hyjek 8.70 (8.68 1h1); 3 Nina Nycz 8.74; 4 Martyna Makosa 8.78 (8.73 2h1); 5 Izabela Mikolajczyk 8.78; PV Aleksandra Wisnik 4.00; TJ Anna Zych 13.14; SP Anna Wloka 17.06 Szczecin (Poland) 2.2.2014 (indoor) Men 60m Lukas Gauza 6.84

PORTUGAL Pombal (Portugal), 1.2.2104 -Meeting Cidade de Pombal- (indoor)
Men 60m 1 Diogo Antunes 6.79; 2 Ricardo Monteiro 6.83; 3 Arnaldo Abrantes 6.85; 4 Pedro Bernardo 6.92; 5 Edi Sousa 6.93 (6.93 1h2); 6 Joao Gonçalves 6.94; 400m Joao Ferreira 48.44; PV Rúbem Miranda 5.20; LJ Marcos Caldeira 7.49; SP Tsank Arnaudov 17.77 

Women 60m 1 Shaina Mags 7.76; 2 Joana Vitorino 7.78; 3 Susana Santos 7.79; in heats: Débora Clemente 7.77 1h1; 400m 1 Cátia Azevedo 54.75; 2 Vera Barbosa 55.34; TJ 1 Patricia Mamona 13.76; 2 Susana Costa 13.53

ROMANIA
Bucuresti (Romania), 1-2.2.2014 (indoor)
Men 60mh u18 (0,91m) (2) Mihai Chiorpec 7.95; SP u20 (6 Kg) Alin Firfirica 18.61 SP u18 (5 Kg) Andrei Toader 20.91 Women 60m 1 Marina Baboi (99) 7.74 (7.68 1h5); 2 Ioana Gheorghe (97) 7.79 (7.74 1h4); TJ Florentina Marincu 13.34

RUSSIA Samara (Russia), 30.1.2014 -Samara Region Cup- (indoor)
Men 60m Yevgeniy Kharin 6.81; 2 Aleksandr Shpayer 6.82; 3.000m 1 Aleksey Popov 7:58.76; 2 Oleg Grigoryev 8:00.50; 3 Yuriy Chechun 8:05.76; 60mh 1 Konstantin Shabanov 7.75; 2 Yevgeniy Borisov 7.83; 3 Filipp Shabanov 7.94; 4 Igor Peremota 8.04; HJ 1 Daniyil Tsyplakov 2.32; 2 Mikhail Andreyev 2.24; 2 Vadim Vrublevskiy 2.21; 4 Mikhail Verevkin 2.18; TJ Aleksey Fyodorov 16.72; 2 Aleksandr Yurchenko 16.31; 3 Igor Spasovkhodskiy 16.30; 4 Dmitriy Kolosov 16.23; 5 Timur Minusov 16.19; 5 Kms Walk 1 Andrey Ruzavin 18:15.54; 2 Mikhail Ryzhov 19:09.86; 3 Yuriy Andronov 19:40.17 

Women 60m 1 Yekaterina Voronenkova 7.43; 2 Svetlana Titova 7.47; 3 Yekaterina Kuzina 7.50; 4 Krisztina Khorosheva 7.51; 5 Yelizaveta Savlinis 7.54; 6 Marina Panteleyeva 7.56; 500m Natalya Nazarova
55.24, 60mh 1 Aleksandra Antonova 8.26; 2 Svetlana Topylina 8.30; 3 Nina Argunova 8.35; 4 Anastasiya Nikolayeva 8.38; 5 Yekaterina Bleskina 8.47; LJ 1 Yekaterina Koneva 6.55; 2 Olga Balayeva 6.52; 3 Maria Yefremova 6.28; 4 Oksana Aidamirova 6.26; 5 Ulyana Aleksandrova 6.16; TJ 1 Yekaterina Koneva 14.65; 2 Alsu Murtazina 13.90; 3 Veronika Mosina 13.35; 4 Olga Velmyaykina 12.90; 3 Kms Walk 1 Anisya Kirdyapkina 11:57.66; 2 Vera Sokolova 12.12.97; 3 Sofiya Brodatskaya 12:52.72; 4 Tatyana Akulinushkina 13:09.40; 5 Marharyta Kolesnichenko 13:13.80

Moskva (Russia), 2.2.2014 -Russian Winter- (indoor)
Men 60m 1 Yuniel Pérez (cub) 6.49; 2 Kim Collins (skn) 6.55; 3 Marvin Bracy (usa) 6.60; 4 Ramil Guliyev (tur) 6.70; 5 Mookie Salaam (usa) 6.71 (6.70 2h1); 6 Aleksandr Yeliseyev 6.72; in heats: Reggie Dixon (usa) 6.85 3h1; Aziz Ouhadi (mar) 6.85 4h1; Danyil Kovalenko 6.87 5h1; Yevgeniy Shtyrkin 6.92; Konstantin Petryashov 6.76 5h2; 400m race 1 1 Alekssandr Khyutte 47.07; 2 Lev Mosin 47.19; 3 Artem Vazhov 47.21; 4 Nick Ekelund-Arenander (den) 47.66; 5 Rabah Yousif (sud) 47.92; 400m h2 1 David Verburg (usa) 46.58; 2 Ackheem Gauntlett (jam) 46.78; 3 Tabarie Henry (isv) 47.11; 4 Donald Sanford (usa) 47.23; 5 Vitaliy Butrym 47.45; 600m heat 1 1 Anis Ananenka (blr) 1:17.10; 2 Danyil Strelnikov 1:17.49; 3 Jeremiah Mutai (ken) 1:17.62; 4 Anthony Chemut (ken) 1:17.86; 5 Anton Kozlov 1:18.21; 600m heat 2 1 Mohamed Aman (eth) 1:15.31; 2 Adam Kszczot (pol) 1:15.75; 3 Abdulrahman Musaeb Bala (qat) 1:15.75; 4 Stepan Poistogov 1:16.08; 5 Erik Sowinski (usa) 1:16.11; 1.500m 1 Silas Kiplagat (ken) 3.35.485; 2 Bethwell Birgen (ken) 3:36.10; 3 Collins Cheboi (ken) 3:36.41; 4 Aman Wote (eth) 3:36.45; 5 Ilham Tanui Ozbilen (tur) 3:38.22; 6 Aleksey Popov 3:40.68; 7 Vyacheslav Sokolov 3:41.26; 8 Hamza Driouch (qat) 3:41.86; 9 Dmitry Nizelskiy 3:44.16; 10 Andrey Loginov 3:44.97; 60mh 1 Garfield Darien (fra) 7.53; 2 Dayron Robles (cub) 7.54; 3 Konstantin Shabanov 7.56; 4 Sergey Shubenkov 7.64 (7.55 1h2); 5 Terrence Trammell (usa) 7.67; 6 Konstadinos Douvalidis (gre) 7.71 (7.70 2h2); in heats; Balasz Baji (hun) 7.80 4h1; Yevgeniy Borisov 7.87 5h1; Serhiy Kopanayko (ukr) 7.92 6h1; Filipp Shabanov 7.88 4h2; Aleksey Dryomin 7.94 5h2; HJ 1 Ivan Ukhov 2.36; 2 Andriy Protsenko (ukr) 2.28; 3 Daniyil Tsyplakov 2.28; 4 Aleksandr Shustov 2.24; 5 Andrey Silnov 2.24; 6 Sergey Mudrov 2.24; 7 Naobo Tobe (jpn) 2.24; 8 Nikita Anishchenkov 2.24; 9 Dusty Jonas (usa) 2.15; LJ 1 Aleksandr Menkov 8.30; 2 Marcos Chuva (por) 7.93; 3 Ngonidzashe Makusha (zim) 7.88; 4 Salim Sdiri (fra) 7.83; 5 Pawel Shalin 7.83; 6 Christopher Tomlinson (gbr) 7.81; 7 Aleksandr Petrov 7.75; 8 Irving Saladino (pan) 7.74; 9 Yeoryios Tsakonas (gre) 7.56 

Women 60m 1 Lakeisha Lawson (usa) 7.21; 2 Gloria Asumnu (ngr) 7.26; 3 Aleen Bailey (jam) 7.31; 4 Anna Golovina 7.39; 5 Viktoriya Yarushkina 7.45; 6 Mikele Barber (usa) 7.46; in heats: Marina Panteleyeva 7.53 4h1; Olga Teryokhina 7.54 5h1; Yekaterina Butsova 7.63 6h1; Marta Jeschke (pol) 7.52 4h2; Yekaterina Renzhina 7.58 5h2; Yekaterina Kuzina 7.64 5h2; 400m heat 1 1 Natasha Hastings (usa) 51.69; 2 Regina George (usa) 52.20; 3 Yuliya Terekhova 53.15; 4 Yekaterina Vukolova 53.40; 5 Hrystyna Stuy (ukr) 54.13; 6 Liliya Molgacheva 55.32; 400m heat 2 1 Kseniya Ryzhova 51.73; 2 Iryna Davydova 52.39; 3 Denisa Rosolová (cze) 52.49; 4 Alena Tamkova 52.75; 5 Francena McCorory (usa) 53.23; 6 Olga Torvanova 54.06; 800m heat 1 Yevgeniya Zinurova 2:02.90, 2 Anna Balakshina 2:03.85; 3 Irina Malacheva 2:04.12; 4 Ayvika Malanova 2:04.79; 5 Tatyana Markelova 2:08.01; 800m heat 2 1 Maryna Arzamasava (blr) 2:01.31; 2 Nataliya Lupu (ukr) 2:01.33; 3 Yekaterina Kupina 2:02.00; 4 Yekaterina Poistogova 2:02.34; 5 Marina Pospelova 2:05.14; 60mh 1 Alina Talai (blr) 8.05; 2 Kristi Castlin (usa) 8.07; 3 Yvette Lewis (usa) 8.11 (8.08 1h1); 4 Aleksandra Antonova 8.19; 5 Yekaterina Voronkova 8.25; 6 Cindy Billaud 8.26 (8.17 2h1); in heats: Nia Ali (usa) 8.34 4h1; Hanna Platytsyna (ukr) 8.35 5h1; Anastasiya Nikolayeva (95) 8.49 6h1; Svetlana Topylina 8.30 4h2; Yekaterina Bleskina 8.49 5h2; Yuliya Sokolova 8.73 6h2; PV 1 Tina Sutej (slo) 4.71; 2 Anzhelika Sidorova 4.66; 3 Fabiana Murer (bra) 4.61; 4 Kristina Gadschiew (ger) 4.46; 5 Nikalia Kiriakopoulou (gre) 4.46; 6 Anastasiya Savchenko 4.46; 7 Alyona Lutkovskaya 4.36; 7 Lyudmila Yeryomina 4.36; LJ 1 Shara Proctor (gbr)
6.57; 2 Darya Klishina 6.51; 3 Olga Kucherenko 6.47, 4 Volha Sudareva (blr) 6.29; 5 Yekaterina Levitskaya 6.24; 6 Hanna Melnychenko (ukr) 6.19; 7 Oksana Aydamirova 6.15 

Novocheboksarsk (Russia), 31.1-2.2.2014 -National Youth Championships- (indoor) Men
60m (31)1 Nikita Taban 6.92; 2 Andrey Zelenskiy 6.94; 60mh (31) Gleb Yegorov 7.96; 2.000m St (1) Andrey Belokon 5:50.04; HJ (1) Danyil Lysenko 2.20; PV (1) Vladimir Shcherbakov 5.10; SP (5 Kg) (31) Demian Sesksin 19.07; 2 Sergey Panchenin 17.86 

Women
60m (31) 1 Khristina Sivkova 7.56 (7.53 1h); 2 Maryna Sizova 7.61; 3 Svetlana Stepanova 7.61; 4 Blada Pugacheva 7.66; 5 Tatyana Efstifeyeva 7.70, 6 Katsiaryna Vakhrusheva 7.75; 400m (1) Inessa Bogomolova 55.83; 60mh (0.76m) (31) 1 Katsiaryna Tropina 8.63; 2 Yelizaveta Ivanova 8.69 (8.53 1h3); 3 Polina Zhuravleva 8.72 (8.72 1h1); 2.000m St (1) Anna Kosheleva 6:40.51; 2 Anastasiya Markova 6:40.67; HJ (2) 1 Natalya Aksenova 1.86; 2 Sofia Voronina 1.79; 3 Yekaterina Prihodkova 1.79; PV (31) 1 Tatyana Zakharchenko 4.00; 2 Yelizaveta Bondarenko 3.95; SP (3 Kg) (1) Alena Bugakova 18.15

SLOVAKIA
Bratislava (Slovakia), 1.2.2014 (indoor)
Men 60m u20 Vojtech Kolarcic (cze) (95) 6.86; 60mh u20 (0,99m) Tomas Homola (cze) 8.01 Women 60m Pavla Hrivnová (cze) 7.67; 60m u18 1 Veronika Palicková (cze) 7.57; 2 Katerina Vavrová (cze) 7.72; 60mh 1 Helena Tomková (cze) 8.67 2 Zuzana Muchová (cze) 8.77; HJ Michaela Hrubá (cze) 1.79; PV Rebeka Sylhanová (cze) (95) 4.21

SLOVENIA
Ljubljana (Slovenia), 1.2.2014 (indoor)
Men PV Andrej Poljanec 5.20 Women 60m 1 Alja Sitar 7.56; 2 Nina Kovacic 7.77 (7.69 2h1); 60mh u18 (0.76m) Maja Bedrac (99) 8.78; HJ u18 Lara Omerzu 1.79

SPAIN
Sabadell (Spain), 31.1.2014 (indoor)
Men 60m Yazaldes Alfonso (sto) 6.85 1h1 Women 60m 1 Estela García 7.61 (7.56 1h1); 2 Laura Sotomayor 7.73; 200m Estela García 24.58 Zaragoza (Spain), 1.2.2014 -Trofeo CAI Ciudad de Zaragoza- (indoor) Men 60m 1 Eduard Viles 6.74; 2 Mario López 6.78; 3 Rubén Pros 6.80; 4 Alberto Gavaldá 6.91; 1.500m Zakaria Mazouzi (mar) 3:41.29; 3.000m 1 Antonio Abadía 7:51.79; 60mh 1 Jackson Quiñonez 7.75; 2 Yidiel Contreras (cub) 7.90 (7.84 1h2); 3 Juan Ramón Barragán 7.93; 4 Francisco Javier López 7.93; TJ 1 José Emilio Bellido 16.09; 2 Pablo Torrijos 15.95; SP 1 Carlos Tobalina 19.70; 2 Yioser Toledo 18.82; 3 Daniel Anglés 18.50; 4 Joaquín Millán 17.69; 5 Daniel Martinez 17.44; 6 Alejandro Noguera 17.27 

Women 60m 1 María Martín-Sacristán 7.54; 2 Juliet Itoya 7.55; 3 María de Frutos 7.77; HJ Raquel Alvarez 1.79; LJ María del Mar Jover 6.25 

Valencia (Spain) 1.2.2014 (indoor) Men
400m Jesús Pérez 48.41; HJ Miguel Angel Sancho 2.17 Women 60m Julia Canet 7.68; in heats: María Jesús Salmerón 7.75 1h1; 60mh 1 Josephine Onyia 8.37; 2 Sanae Zouine Duar (mar) 8.67; LJ Concepción Montaner 6.12, TJ Ruth Marie Ndoumbe 13.45 

San Sebastián (Spain), 1.2.2104 -Euskadi Cup of Clubs- (indoor) Women 60m Maitane Iruretagoiena 7.78; 60mh Teresa Errandonea 8.48; PV Naroa Agirre 4.30 Madrid (Spain), 1.2.2014 (indoor) Men 60mh u20 (0,99m) Gerard Mateu Porras (96) 8.04 Women 60m 1 Elena Moreno 7.65 (7.59 1h1); 2 Elisa Tejedor (98) 7.65 (7.62 2h1); in heats: Lucía Fernández (97) 7.69 3h1; 60mh Marta Sainz 8.78 1h1, TJ Patricia Sarrapio 13.65 Sabadell (Spain), 2.2.2014 (indoor) Women HJ Claudia García 1.80 A Coruña (Spain), 2.2.2014 (indoor) Men 50m Jean Marie Okutu 5.90; LJ Jean Marie Okutu 7.52 Women 50mh Teresa Rodríguez 7.81

SWEDEN Satra (Sweden), 1.2.2014 -Raka Sparet- (indoor)
Men 60m 1 Tony Darkwah 6.86; 2 Bjorn Skoglund 6.90 1.500m 1 Tesfaye Cheru (eth) 3:43.44; 2 Johan Rogestedt 3:44.01; 60mh 1 Marvin Tay 7.93; 2 Amir Shaker 8.02; LJ Denis Eradiri (bul) 7.45; SP 1 Leif Arrhenius 19.37; 2 Kim Christensen (den) 19.02; 3 Mesud Pezer (bih) 18.15; 4 Arwid Koskinen 17.42 

Women 60m 1 Caroline Sandsjoe 7.63; 2 Emma Gällstedt (96) 7.69; 3 Isabelle Eurenius 7.71; 4 Tove Agren (96) 7.72 (7.70 1h3); 5 Karolina Nikamo (95) 7.72; 6 Gladys Bamane 7.77 (7.76 2h3); in heats: Sara Söderberg 7.76 2h2; Hanna Adriansson 7.79 1h3; 400m Elin Moraiti 5.55; 60mh 1 Elin Westerlund 8.52 (8.48 1 extra heat); 2 Madeleine Eriksson 8.56; 3 Sofia Mossberg (95) 8.60 (8.56 2 extra heat); 4 Sofia Linde (95) 8.60; PV Elienor Werner (98) 3.95 

Karlstad (Sweden), 1.2.2014 -Kils Inomhus- (indoor) Women 60m u18 Irene Ekelund 7.41; 200m Irene Ekelund 24.16; HJ Victoria Dronsfield 1.83

Goteborg (Sweden), 1-12.2.2014 -Goteborgs Inomhus- (indoor) Men 60m David Sennung 6.79; 2 Adam Denguir 6.88; 3 Nasser Sebabi 6.92; 4 Patrik Andersson 6.92; 200m Alexander Brorsson 21.43; 400m 1 Dennis Forsman 47.53; 2 Felix Francois 47.90; 60mh Alexander Brorsson 7.94; PV Mikkel Marek Nielsen (den) 5.20; TJ 1 Mathias Ström 15.97; 2 Daniel Lennartsson 15.93; SP Jonas Meyer 17.25 

Women 60m 1 Khaddi Sagnia 7.62; 2 Pernilla Nilsson 7.63 (7.62 1h1); 3 Lisa Warfvinge (98) 7.72; in heats: Pernilla Tornemark 7.76 2h1; Lisa Skagersten 7.82 1h7; 200m Pernills Nilsson 24.52; 400m 1Josefin Magnusson 54.75; 2 Frida Persson 54.93; 60mh 1 Maja Rogemyr 8.41 (8.33 1h1); 2 Maryann Andreasson 8.58; 3 Hanna Palmqvist (96) 8.77; PV Caroline Bonde Holm (den) 4.35; SP Trine Mulbjerg (den) 15.70

SWITZERLAND
Magglingen (Switzerland), 1-2.2.2014 (indoor)
Men 60m Bastien Mouthon 6.87; in heats: Suganthan Somasundaran 6.88 1h1; 200m Bastien Mouthon 21.64; 400m Fadil Bellabouss (fra) 48.79; 60mh Tobias Furer 7.93 (7.90 1h1); LJ Julien Fivaz 7.43 

Women 60m A 1 Viviane Sigg 7.59; 2 Aurélie Humair 7.65; 3 Agne Serksniené (ltu) 7.65; 4 Michelle Cueni 7.67 (7.64 3h1); 5 Muswama Kambundji (96) 7.68; 6 Salomé Kora 7.68 (7.63 1h1); 7 Irina Strebel (96) 7.70 (7.64 2h1); 8 Majella Hauri (95) 7.76 (7.70 2h2); 60m B 1 Charlène Keller 7.66; 2 Samantha Dagry 7.73; 200m 1 Joelle Golay 24.17; 2 Charlène Keller 24.54; 60mh 1 Noemi Zbären 8.63 (8.43 1h1); 2 Majella Hauri (95) 8.69; 3 Michelle Zeltner 8.69; 4 Ramona Baumgartner 8.74; 5 Irina Strebel (96) 8.76 (8.70 3h1); HJ Michelle Zeltner 1.80 

Magglingen (Switzerland), 2.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Rolf Malcolm Fongue 6.76; 2 Reto Amaru Schenkel 6.86; 3 Steven Gugerli 6.90; 4 Silvan Wicki (95) 6.92; 5 Andreas Baumann 6.93; 200m Reto Amaru Schenkel 21.41; TJ Alexander Hochuli 16.00 Women 60m 1 Léa Sprunger 7.47 (7.44 1h1); 2 Brigitte Ntiamoah 7.77; in heats: Marisa Lavanchy 7.63 2h1; 200m Léa Sprunger 23.48; 400m Simone Werner 55.61; PV 1 Nicole Büchler 4.56; 2 Angelica Moser (97) 4.10

TURKEY
Istanbul (Turkey), 1-2.2.2014 -National Championships- (indoor)
Men 60m (1) Yigitcan Hekimoglu 6.83; 200m (2) Izzet Safer 21.59; 400m (1) 1 Halit Kiliç 48.17; 2 Yavuz Can 48.22; LJ (1) Toros Pilikoglu 7.61; SP u20 (6 Kg) (2) Osman Ozdeveci 18.81; 5 Kms Walk u20 (1) Muratcan Karapinar 20:35.71 Women SP u20 (1) Emel Dereli 17.40

UKRAINE
Zaporozhye (Ukraine), 28-29.1.2014 -Team Championships- (indoor)
Men 60m (27) 1 Emil Ibrahimov 6.76; 2 Ruslan Perestyuk 6.77; 3 Artem Lukayshuk 6.83; 4 Serhiy Smelyuk 6.84; 5 Oleksandr Ustymenko 6.87; 6 Vitalyy Parkhomenko 6.88; 7 Volodymyr Suprun 6.90 (6.88 1h2); 3.000m Ivan Strebkov 8:05.54; 60mh (27) 1 Serhiy Kopanayko 7.79; 2 Artem Shamatryn 8.00; 3 Artem Ahkozov 8.02; 3.000m St (27) Pavlo Olynyk 8:48.16; HJ 1 Dmytro Yakovenko 2.20, 2 Vitaliy Samoylenko 2.20; 3 Andriy Kovalyov 2.15; 4 Viktor Shapoval 2.15; 5 Andriy Rubel 2.15; PV (27) Denys Yurchenko 5.40; TJ 1 Yuriy Opatskyy 15.94; 2 Yevhen Semenenko 15.80; SP (27) 1 Andriy Vorodkin 19.32; 2 Viktor Samolyuk 18.09; 3 Mykola Bahach 17.78; Heptathlon (27-28) 1 Oleksiy Kasyanov 6.104p (6.88; 7.52; 14.84; 2.08 - 7.96; 4.50; 2:44.02); 2 Oleksandr Palamarchuk 5.586p (7.25; 7.42; 14.00; 2.02 - 8.34; 4.40; 2:56.75); 3 Vasyl Ivantskyy 5.526p (7.14; 7.36; 12.71; 2.11 - 8.63; 4.20; 2:52.99); 4 Serhiy Yarokhovych 5.409p (7.11; 6.97; 13.36; 1.93 - 8.89; 4.60; 2:49.64); 5 Artyom Suyunov 5.229p (7.39; 7.06; 13.00; 1.93 - 8.69; 4.00; 2:45.65); 6 Serhiy Chemerys 5.205p (7.33; 6.83; 13.11; 1.99 - 8.65; 4.30; 2:59.68); 5 Kms Walk (27) Ihor Lyaschenko 19:45.66 

Women 60m (27) 1 Hrystyna Stuy 7.40; 2 Mariya Shmidova 7.43; 3 Nataliya Strohova 7.51; 4 Anastasiya Nikitina 7.55; 5 Olha Lenskaya 7.56; 6 Darya Lunyakyna 7.62; 7 Iryna Vaskiv 7.65; 8 Anastasiya Holyenyeva 7.66; 400m 1 Hrystyna Stuy 54.44; 2 Alyna Lohvynenko 54.69; 3 Kseniya Karandyuk 54.75; 4 Olena Kolesnychenko 55.75; 800m 1 Anastasiya Tkachuk 2:06.13; 2 Olesya Kelemen 2:07.69; 1.500m h1 Svitlana Shmidt 4:22.92; 1.500m h2 Viktoriya Pohoryelska 4:24.56; 3.000m Viktoriya Pohoryelska 9:25.07; 60mh (27) 1 Hanna Melnychenko 8.20; 2 Olena Yanovska 8.59 (8.42 1h3); 3
Oksana Shkurat 8.61 (8.54 2h1); 4 Yuliya Dolzhkova 8.66; HJ 1 Nataliya Hapchuk 1.83; 2 Valentyna Lyashenko 1.80; LJ (27) 1 Iryna Nikolayeva 6.51; 2 Marharyta Tverdohlib 6.36; 3 Anastasiya Mokhnyuk 6.26; 4 Anna Ermakova 6.23; TJ 1 Nataliya Yastrebova 13.82; 2 Iryna Nikolayeva 13.78; 3 Hanna Demydova 13.00; 4 Yekaterina Kravchenko 12.96; 5 Anna Krasutska (95) 12.92; SP (27) Olha Holodnaya 18.15; 

Heptathlon (27) Inna Synytsya 4.124p (8.80; 1.82; 12.09; 5.62; 2:24.22); 2 Katsyarina Stolyarova 3.504p (9.30, 1.64; 11.38; 5.35; 2.37.68); 5 Kms Walk (27) 1 Nataliya Kontsevich 22:53.65; 2 Haylyna Yakovchuk 22:58.19; 3 Vakentyna Myronchuk 23:08.36

Compiled by CARLES BARONET from Folgueroles (Barcelona) International Track and Field Statistician since 1989 http://trackinsun.blogspot.com

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required