Sopot Diaries, Day Two, Full Results, compiled by RBR, courtesy of IAAF

| 0 Comments
Aregawi_AbebeQ-Sopot14.JPg
Abeba Aregawi, SWE, photo by PhotoRun.net

Here are the full final results from each event on Saturday, March 8, with all of the Disqualifications included...

IAAF World Champs, Final Results

Sopot, Poland

Compiled by RunBlogRun


Saturday, March 8, 2014




Men's 60 meter final, 1. Richard Kilty, GBR, 6.49, PB, 2. Marvin Bracy, USA, 6.51, 3. Femi Ogunode, QAT, 6.52, 4. Bingtian Su, CHN, 6.52, NIR, 5. Gerald Phiri, ZAM, 6.52NIR, 6. Dwain Chambers, GBR, 6.53, 7. Nesta Carter, JAM, 6.57, 8. Kimmari Roach, JAM, 6.58, 


Women's 400m final, 1. Francens Mccorory, USA, 51.12, 2. Kaliese Spencer, JAM, 51.54 PB, 3. Shaunae Miller, BAH, 52.06, 4. Justyna Swiety, POL, 52.20, 5.Patricia Hall, JAM, 52.51, 6. Joanna Atkins, USA, 52.55, 


Women's 1,500m final: 1. Abebe Aregawi, SWE, 4:00.61,2. Axumawit Embaye, ETH, 4:07.12PB,  PB, 3. Nicole Sifuentes, CAN, 4:07.61, NIR, 4. Sihalm Hilali, MAR 4:07.62, SB, 5. Treniere Moser, USA, PB, 6. Luiza Gega, ALB, 4:08.24, 7. Svetlana Karamasheva, RUS, 4:13.89, 9. Heather Kampf, USA, 4:21.78


Women's Triple Jump, Final, 1. Ekaterina Koneva, RUS, 14.46m, 2. Olga Saladukha, UKR, 14.45m, 3. Kimberly Williams, JAM, 14.39m, SB, 4. Patricia Mamona, POR, 14.26m, 5. Yanmei Li, CHN, 14.19m, SB, 6. Kseniya Dziatsuk, BLR, 14.13m, 7. Yarianna Martinez, CUB, 13.99m, 8. Dana Veldakova, SVK, 13.75m, 


Men's Heptathlon, Final, 1 Ashton Eaton, 6632, WL, (6.66, 60m, 7.78m LJ, 14.88m SP, 2.06m, HJ, 60mH, 7.64, PV, 5.20m, 2:34.72, 1000m) Andrei Krauchanka, BLR, 6303, NIR, (7.12 60m, 7.46m LJ, 15.42m, SP, HJ 2.21m, 60mH, 8.10, PV, 5.00m,  2:41.88, 1000m), 3. Thomas Van Der Plaetsen, BEL, 6259, (7.13, 60m, 7.67m LJ, 14.32m SP, 2.12m HJ, 60mH, 8.16, PV, 5.20m, 2:40.50 1000m), 4. Eelco Sinticolaas, NED, 6198, 5. Oleksiy Kasyanov, UKR, 6176,  6.Kai Kazmirek, GER, 6173,


Women's High Jump, Final, 1. Maria Kuchina, RUS, 2.00m, 1. Kamila Licwinko, POL, 2.00, NIR, 3. Ruth Beitia, ESP, 2.00m, SB, 4. Justyna Kaspryzycka, POL, 1.97m, PB, 5. Emma Green Tregaro, SWE, 1.94m, 6. Blanka Vlasic, CRO, 1.94m, 7. Lavern Spencer, LCA, 1.94m, 8. Marie-Laurence Jungfleisch, GER, 1.90m, 8. Nafissatou Thiam, BEL, 1.90m, 


Men's 400 meters, Final, 1. Pavel Maslak, CZE, 45.24, NIR, 2. Chris Brown, BAH, 45.58 PB, 3. Kyle Clemons, USA, 45.74, 4. David Verburg, USA, 46.21, 5. Lalonde Gordon, TTO, 46.39, 6. Nery Brenes, CRC, 47.32


Men's 1,500 meters, FINAL, 1. Ayanleh Souleiman, DJI, 3:37.52, 2. Aman Wote, ETH, 3:38.08, 3. Abdalaati Iguider, MAR, 3:38.21, 4. Ilham Tanuie Ozbilen, TUR, 3:39.10, 5. Jakub Holusa, CZE, 3:39.60, 6. Will Leer, USA, 3:39.60, 7. Homiyu, GER, 3:39.60,8. Bethwell Birgen, KEN, 3:40.66, Nick Willis, DQ (163.3 (b))


Men's Long Jump final, 1. Mauro Vinicius Da Silve, BRA, 8.28m, NIR, 2. Jinzhe LI, CHN, 8.23m, SB, 3. Michel Tourneus, SWE, 8.21m, SB, 4. Louis Tsatoumas, GRE, 8.13m, 5. Aleksandr Menkov, RUS, 8.08m, 6. Adrian Strzalkkowski, POL, 7.96m, 7. Luis Rivera, MEX, 7.93m, 8. Christian Rief, GER, 7.75m, 


Men's Pole Vault Final, 1. Konstandinos Filippidis, GRE, 5.80m SB, 2. Malte Mohr, GER, 5.80m, 3. Jan Kudlicka, CZE, 5.80m, 4. Thiago Braz DA Silva, BRa, 5.75m, 5. Changrui Xue, CHN, 5.75m, 6. Robert Sobera, POL, 5.65m, 7. Augusto De Oliviera, BRA, 5.65m, SB, 8. Luke Cutts, GBR, 9. Yancheng Yang, CHN, 5.55m, 10. Jerome Clavier, FRA, 5.55m


Women's 60m hurdles, Final, 1. Nia Ali, USA, 7.80 PB, 2. Sally Pearson, AUS, 7.85, 3. Tiffany Porter, GBR, 7.86, SB, 4. Cindy Billaud, FRA, 7.89, 5. Janay DeLoach Soukup, USA, 7.90, 6. Cindy Roleder, GER, 8.01, 7. Nadine Hildebrand, GER, 8.02, 8. Yuliya Kondakova, RUS, #sopot2014

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required