European Athletics 2016-17, results issue number 9, compiled by Carles Baronet/TrackinSun

| 0 Comments

This is our last results update before the 2017 Indoor European Athletics Championships! I hope that it helps in your enjoyment of the event. Special thanks, once again to Carles Baronet, our friend from Catalonia, who finds results for you, our readers, seen in few other places.

Butchart_Andrew-NBin17.JPGAndrew Butchart, photo by PhotoRun.net

EUROPEAN ATHLETICS 2016-17 results issue n.9

BELARUS

Minsk (Belarus), 25.2.2017 -International Junior Match- (indoor)

Men
60m Nicolas Monique (fra) 6.88; 300m 1 Tony Nou (est) 34.12; 2 Gediminas Truskauskas (ltu) 34.38; 60mh 1 Rokas Ickys (ltu) 7.77; 2 Malcolm Maingi (fra) 8.05; HJ 1 Maksim Nedasekau 2.18; 2 Juozas Baisktys (ltu) 2.15; 3 Roman Kuzminov (ukr) 2.15; PV 1 Vladyslav Malykhin (ukr) 5.50; 2 Gauvain Guillon- Romarin (fra) 5.00; LJ 1 Uladzislau Bulakhau 7.56; 2 Dreyfus Gbadjale (fra) 7.41; TJ 1 Artsiom Huryn 15.66; 2 Ciçek Mert (tur) 15.65; SP (6 kg) 1 Dzmitry Karpuk 18.82; 2 Paulius Gelazius (ltu) 18.72; 3 Lauris Kaufmanis (lat) 18.31; Pentathlon 1 Matas Adamonis (ltu) 4.070p (8.25; 7.05; 15.32; 1.98; 2.53.46); 2 Krisjanis Belaunieks (lat) 3.927p (8.06; 6.90; 13.32; 1.95; 2.53.97)
Women
60m 1 Liga Vecberza (lat) 7.56; 2 Sacha Alessandrini (fra) 7.59; 300m 1 Katsiaryna Zhyvayeva (2000) 39.22; 2 Ivanna Avramchuk (ukr) 39.62; 3 Sounkamba Sylla (fra) 39.67; 60mh 1 Cyrena Samba-Mayela (fra) (2000) 8.24; 2 Paula Sprudzane (lat) 8.57; HJ 1 Karyna Taranda 1.87; 2 Yaroslava Mahuchikh (2001) 1.82; PV Yuliia Maczymenko (ukr) 3.90; LJ Viyaleta Skvartsova 6.27; TJ Viyaleta Skvartsova 13.69; 5 Kms Walk Bekmez Meryem (tur) 22.53.58; Pentathlon 1 Solene Ndama (fra) 3.965p (8.44; 1.66; 11.70; 5.77; 2.28.77); 2 Iryna Rofe-Beketova (ukr) 3.856p (8.95; 1.81; 12.12; 5.47; 2.38.95); 3 Sharlota Paehlitse 3.831p (8.78; 1.66; 10.00; 5.83; 2.26.13); 4 Urte Bacianskaité (ltu) 3.722p (9.46; 1.69; 12.85; 5.54; 2.34.73)

BELGIUM

Gent (Belgium), 25.2.2017 (indoor)

Women
300m Elise Lasser (2000) 38.86; 1.000m Elise van der Elst 2.46.21

BULGARIA

Balchik (Bulgaria), 25-26.2.2017 -Winter Throwing Championships-

Men
HT (25) Aykhan Apti 69.15 HT u18 (5 kg) (26) Valentin Andreev 65.40

CROATIA

Split (Croatia), 25.2.2017 -Winter Throwing Championships-

Men
SP Matija Karec 17.83; DT Arijan Islami 54.82; HT Matija Greguric 67.71; HT u18 (5 kg) Jan Ozeg 60.15 Women

DT 1 Sandra Perkovic 70.23; 2 Veronika Domjan (slo) 55.96; DT u20 Marija Tolj 51.33; HT Anamari Kozul 58.99; JT Sara Kolak 65.23; JT u18 (500 g) Mirta Kulisic 50.75

CZECH REPUBLIC

Praha (Czech Republic), 21.2.2017 (indoor)

Men
PV 1 Jan Kudlicka 5.73; 2 Stanley Joseph (fra) 5.65; 3 Vladyslav Malykhin (ukr) 5.45; 4 Nikoláos Nerántzis (gre) (98) 5.45; 5 Michal Balner 5.45; 6 Bokai Huang (chn) 5.30; 7 Matej Scerba (98) 5.00
Women
PV 1 Amalie Svabiková (99) 4.37 NR u20; 2 Nikol Jiroutová 4.27; 3 Rebeka Silhanová 4.27; 4 Huiqin Xu (chn) 4.27; 5 Ekaterini Vayenna (gre) 4.17; 6 Aneta Morysková 4.17

Praha (Czech Republic), 25-26.2017 -National Championships- indoor)

Men
60m (25) 1 Jan Veleba 6.69; 2 Zdenek Stromsik 6.71; 3 Dominik Zalesky 6.75; 4 Marcel Kadlec 6.77; 4 Stepan Hampl (99) 6.82; in heats: Vojtech Kolarcik 6.81 2h1; 200m (26) 1 Pavel Maslak 20.57; 2 Jan Jirka 20.99; 3 Patrik Sorm 21.19; 400m prelims (25) Vit Muller 47.95 1h1; Michal Desensky 47.98 1h3; 800m (26) 1 Filip Snejdr 1.50.28; 2 Vojtech Mlynar (98) 1.50.42; 3.000m (25) Filip Sasinek 8.13.22; 60mh (25) 1 Petr Svoboda 7.55; 2 Adam Sebastian Helcelet 7.84; 3 Vaclav Sedlak 7.88; HJ (25) 1 Martin Heindl 2.26; 2 Matus Bubenik (svk) 2.21; 3 Jaroslav Baba 2.14; PV (25) 1 Jan Kudlicka 5.40; 2 Michal Balner 5.40; 3 Dan Barta (98) 5.10; 4 Matej Scerba (98) 5.01; LJ (26) Adam Zelinka 7.53; TJ (25) 1 Tuomas Kaukolahti (fin) 15.89; 2 Jiri Zeman 15.70; SP (26) 1 Ladislav Prasil 20.84; 2 Martin Novak 18.93; 3 Jan Marcell 18.85; 4 Vladislav Tulacek 17.84
Women
60m (25) 1 Barbora Prochazková 7.32 (7.29 1h2); 2 Klara Seidlová 7.39; 3 Jana Slaninová 7.51; 4 Katerina Vavrová (98) 7.53; 200m (26) 1 Denisa Rosolová 23.68, 2 Barbora Dvoraková 23.86; 3 Zuzana Hejnová 24.06 (23.95 2h1); in heats: Katerina Vavrová (98) 24.12 1h2; Jana Slaninová 24.15 1h3; 400m (26) 1 Marcelia Pirková 54.16; 2 Barbora Maliková (2001) 54.20 NR u18; 4 Alena Symerská 54.33; 4 Lada Vondrová (99) 54.61; 400m prelims (25) Lada Vondrová (98) 54.37 1h2; Barbora Maliková (2001) 54.22 1h3 NR u18; 800m (26) 1 Katerina Halová 2.03.89; 2 Alena Ulrichová 2.04.63; 1.500m (26) 1 Diana Mezulianikova 4.26.41; 2 Michaela Drabková 4.27.31; 3.000m (25) 1 Simona Vrzalová 9.04.84; 2 Lucie Sekanová 9.22.65; 3 Moira Stewartowá 9.23.50; 4 Lucie Marsanová 9.24.78; 5 Petra Vasinová 9.27.82; 60mh (25) 1 Lucie Koudelová 8.19; 2 Katerina Cachová 8.29; 3 Tereza Vokalová (98) 8.41; 4 Marketa Stolová (2000) 8.55; HJ (26) 1 Michaela Hrubá 1.86; 2 Nikola Strachová 1.83; 3 Eliska Klucinová 1.80; 4 Lada Pejchalová (98) 1.80; PV (26) 1 Romana Malacová 4.50; 2 Amalié Svabiková (99) 4.40; 3 Nikol Jiroutová 4.35; 4 Aneta Morysková 4.13; 5 Nikola Poschlová (98) 4.01; 6 Rebeka Silhanová 4.01; LJ (25) 1 Jana Koresová 6.35; 2 Lucia Slanicková (svk) 6.10; SP (25) 1 Jana Karniková 15.56; 2 Petra Klementová 15.39

DENMARK

Skive (Denmark), 25-26.2.2017 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)

Men u23
LJ (26) Benjamin Gabrielsen 7.43
Men u20
60m (25) 1 Simon Hansen 6.82; 2 Peter Andersson 6.86; 3 Steffen Udengaard Knudsen 6.90; 1.500m (26) Andreas Lindgreen 3.53.42; 3.000m (25) Andreas Lindgreen 8.28.27; SP (6 kg) (26) Marcus Thomsen 19.34
Men u18
60m (25) Tobias Larsen 7.01
Women u23
200m Mette Graversgaard 24.53
Women u20
400m (25) Anne Sofie Kirkegaard 55.44

Women u18
1.500m (26) 1 Anna Mark Helwigh 4.28.45; 2 Sophie Soefeldt 4.30.26

ESTONIA

Tallinn (Estonia), 25-26.2.2017 -National Championships in Combined Events u20 and u18- (indoor)

Men
Heptathlon u20 1 Hans-Christian Hausenberg 5.877p (6.91; 7.44; 14.42; 1.96 - 7.97; 4.97; 3.03.48); 2 Johannes Erm 5.635p (7.08; 7.43; 13.90; 1.90 - 8.48; 4.27; 2.40.41); 3 Robin Nool 5.430p (7.15; 7.05; 11.70; 2.02 - 8.75; 4.97; 3.00.37); 4 Johannes Treiel 5.363p (7.18; 6.96; 12.92; 1.93 - 7.93; 4.17; 2.59.00); 5 Martin Moldau 5.260p (7.16; 6.78; 12.89; 1.84 - 8.06; 4.67; 3.09.66)
Women
Pentathlon u20 (26) Pärl Eelma 3.690p (8.91; 1.69; 9.55; 5.46; 2.26.98)
Pentathlon u18 (26) Katre Sofia Palm 3.708p (8.95; 1.69; 11.39; 5.53; 2.36.31)

FINLAND

Turku (Finland), 24-26.2.2017 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)

Men u23
60m heats (24) Ville Myllymäki (guest) 6.74 1h4; Markus Skyttä 6.77 1h4; PV (26) 1 Urho Kujanpää 5.35; 2 Tomas Wecksten 5.30
Men u20
60m (25) Lauri Tuomilehto 6.90; 400m (25) Markus Teijula 48.80; 60mh (0,99m) (26) 1 Santeri Kuusiniemi 7.85; 2 Miska Sundberg 7.96; PV (24) Eetu Turakainen 5.21
Men u18
300m (26) Samuel Purola 34.92; PV (25) Marcus Kytölä 4.90; SP (5 kg) (26) Arttu Korkeasalo 20.47 Women U23
60mh (26) Emma Koistinen 8.54; HJ (26) Elina Kakko 1.80; TJ (26) Senni Salminen 13.21; SP (25) Eveliina Rouvali 15.28
Women u20
60m (25, heats 24) 1 Lotta Kemppinen 7.58; 2 Henriika Parpala 7.61 (7.61 1h6); 3 Taika Koilahti 7.62; 4 Annika Haverinen 7.63; 60mh (26) 1 Julia Enarvi 8.53; 2 Anni Siirtola 8.58; HJ (26) Ella Junnila 1.78; PV (25) Elina Lampela 4.00; LJ (24) Taika Koilahti 6.19
Women u18
60m (25) 1 Saara Keskitalo 7.69; 2 Sara Francis 7.75; 60mh (0.76m) (26) Olivia Ben Khalifa 8.64; HJ (25) Jessica Kähärä 1.79; PV (26) Saga Andersson 4.25: LJ (26) Jessica Kähärä 5.94

FRANCE

Chateauroux (France), 25-26.20167 -Winter Throwing Championships-

Men
DT (25) 1 Lolassonn Djouhan 59.75; 2 Stephane Marthley 53.94; DT u23 (25) 1 Jordan Guehaseim 55.55; 2 El Bachir Mbarki (mar) 53.41; DT u20 (1.75 kg) (26) 1 Selevasio-Ryan Valao 55.32; 2 Maxime Nallet 52.86; 3 Alexandre Piccin 52.50; HT (25) Quentin Bigot 75.33; HT u20 (6 kg) (25) 1 Hugo Tavernier 64.94, 2 Maxime Makowka 64.02; 3 Earwyn Abdou 62.39; 4 Yann Chaussinand 62.17; 5 Paul Creuzevault 61.94; HT u18 (5 kg) (26) Brice Menard 62.88; JT u20 (25) Lukas Moutarde 70.45
Women
DT (26) 1 Melina Robert-Michon 63.14; 2 Pauline Pousse 59.88, 3 Irene Donzelot 53.51; HT (25) 1 Alexandra Tavernier 67.75; 2 Lorelei Taillandier 60.03; 3 Jennifer Batu 60.00; 4 Aline Salut 58.95; 5 Sarah Bensaad 58.79; HT u23 (26) 1 Vanessa Sterckendries (bel) 58.93; 2 Camille Sainte Luce 58.88; HT u18 (3 kg) Juliette Ciofani 61.43; JT (26) 1 Alexia Kogut Kobiak 54.99; 2 Violene Granger 51.35; 3 Julie Guillemet 50.86; JT u23 (25) 1 Margaux Nicollin 57.68, 2 Alizee Minard 51.10; 3 Pascaline Adanhoegbe (ben) 49.75

GERMANY

Sindelfingen (Germany), 25-26.2.2017 -National Junior Championships and Winter Throwing u20 and u18- (indoor/outdoor)
Men
60m (25) 1 Thomas Barthel 6.77 (6.74 1s1); 2 Noel Thorwesten 6.85; 3 Milo Skupin-Alfa 6.87; in semis: Tom Paulsen 6.89 1s3; 200m (26) 1 Emanuel Stubican 21.70; 2 Frieder Scheuschner 21.72; 400m (26) 1 Constantin Preis 48.44; 2 Julius Albrecht 48.56; 800m (26) 1 Constantin Schulz 1.51.14; 2 Pascal Kleyer 1.51.47; 3.000m (26) Peer Sönksen 8.26.59; 60mh (0,99m) (25) 1 Jonathan Petzke 7.81; 2 Luca Marticke 7.97; 3 Marius Lewald 8.01; 4 Raphael Thoma 8.04; 5 Tom Wolf 8.04; HJ (26) Lucas Mihota 2.20; PV (25) 1 Bo Kanda Lita Baehre 5.50, 2 Philip Kass 5.20; 3 Julian Otchere 5.15; LJ (25) Gianni Seeger 7.47; SP (26) 1 Pascal Eichler 19.91; 2 Henrik Janssen 19.02; 3 Tobias Köhler 18.71; 4 Tim Opatz 17.73; 5 Valentin Moll 17.54; DT (1,75 kg) (25) 1 Henrik Janssen 61.10; 2 Tim Ader 55.10; HT (6 kg) (25) 1 Fabio Hessling 63.72; 2 Yosef Alqawati 62.70; DT u18 (1,5 kg) (25) Lennart Zimmermann 55.92; HT u18 (5 kg) (25) 1 Oliver Tomann 65.08; 2 Michael Burger 64.54; 3 Raphael Winkelvoss 62.18; 5 Kms Walk (26) Leo Köpp 20.38.80 Women

60m (25) 1 Keshia Kwadwo 7.37; 2 Jennifer Montag 7.51 (7.51 1s2); 3 Katrin Fehm 7.52; 4 Wiebke Griephan 7.54 (7.52 2s2); 5 Lara Hümke 7.55; 6 Beauty Somuah (2001) 7.55; 7 Denise Uphoff (2000) 7.56 (7.52 1s3); 200m (26) Katrin Fehm 23.73 1h2; Sophia Junk 23.98 2h2; Francine Philipp (2000) 24.26 1h1; Luna Bulmahn 24.40 2h1; 400m (26) 1 Lea Ahrens 54.83; 2 Corinna Schwab 54.92; 3 Alica Schmidt 55.56; 4 Marie Scheppan (2001) 55.73; 800m (26) 1 Jana Reinert 2.07.59, 2 Majtie Kolberg 2.09.13; 3.000m (25) Lisa Oed 9.43.43; 60mh (25) 1 Anne Weigold 8.47; 2 Annika Marlies Niedermayer 8.54; 3 Neele Schuten 8.62; HJ (26) 1 Mareike Max 1.82; 2 Laura Gröll 1.82; 3 Leonie Reuter 1.82; 4 Lale Eden 1.80; 5 Nicola Ader 1.80; PV (25) Pia Koch 4.02; LJ (26) 1 Lisa Maihöfer 6.28; 2 Merle Homeier 6.15; 3 Lea-Sophie Klik (2000) 6.02; 4 Tabe Christ 6.01; 5 Lea-Jasmin Riecke (2000) 5.98; SP (26) 1 Julia Ritter 15.78; 2 Selina Dantzler 15.25; 3 Yemisi Ogunleye 15.23; DT (25) Julia Ritter 52.92; HT u18 (3 kg) (26) 1 Rebecca Tomann 58.10; 2 Johanna Giersch 56.70; 3 Nancy Randig 56.54; JT (26) Lisa Weissbach 49.89; JT u18 (500g) (26) Leonie Tröger 49.54; 3 Kms Walk (26) Teresa Zurek 13.17.59

Zweibrücken (Germany), 25.2.2017

Men
PV 1 Piotr Lisek (pol) 5.65; 2 Menno Vloon (ned) 5.65; 3 Malte Mohr 5.65; 4 Raphael Holzdeppe 5.55; 5 Dominik Alberto (sui) 5.55; 6 Florian Gaul 5.45; 7 Stanley Joseph (fra) 5.45; 8 Pascal Koehl 5.35; 9 Nicolas Dietz 5.35; Marvin Caspari 5.35; 11 Rutger Koppelaar (ned) 5.35
Women
PV 1 Wilma Murto (fin) (98) 4.52; 2 Anjuli Knäsche 4.43; 3 Annika Roloff 4.43; 4 Minna Nikkanen (fin) 4.43; 5 Fanny Smets (bel) 4.34; Angelica Moser (sui) 4.34; 7 Marion Lotout (fra) 4.19; Lilian Schnitzerling 4.19; 9 Chloe Henry (bel) 4.19

GREAT BRITAIN

Sheffield (Great Britain), 25-26.2.2017 -England Junior and Youth Championships- (indoor)

Men u20
60m (25) 1 Dominic Ashwell 6.78; 2 Oliver Bromby 6.80; 3 Rio Mitcham 6.83; 4 Nick Stewart 6.84 (6.83 1s2); 5 Cameron Tindle 6.84 (6.84 2s3); 6 Niall Bevan 6.89; 200m (26) 1 Rio Mitcham 21.42; 2 Fraser Angus 21.60; in semis: Jona Efoloko 21.41 1s1 400m (26, semis 25) Owen Richardson 47.61 (47.50 1s3); 2 Ellix Greatrex 47.76; in semis: Psalm Roberts Nash 48.22 1h1; Lewis Brown 48.43 2h1; 800m (26) 1 Markhim Lonsdale 1.48.77; 2 Ben Greenwood 1.49.73; 3 Cameron Steven 1.51.62; 1.5000m (25) Benjamin Davis 3.51.82; 60mh (0,99m) (26) 1 Tre Thomas 7.80; 2 Sam Talbot 7.83; 3 Cameron Fillery 7.87; 4 George Vaughan 7.97 (7.97 2h2); 5 Jacob Spence 8.08; 6 Edson Gomes 8.09; HJ (26) Tom Gale 2.13, PV (26) Joel Leon Benitez 5.40; LJ (26) 1 Sam Talbot 7.48; 2 Reynold Banigo 7.42; SP (6 kg) (26) Daniel Cartwright 17.70
Men u18
60m (25) 1 Raphael Bouju 6.88; 2 Adam Clayton 6.90; in semis: Daniel Afolabi 6.98 1s2; 400m (26) Ben Higgins 48.99; 60mh (0,91m) (26) 1 Jack Summers 7.99; 2 Sam Bennett 8.07; 3 Oliver Cresswell 8.10

Women u20
60m (25) 1 Hannah Brier 7.35; 2 Ciara Neville (irl) 7.38; 3 Alisha Res 7.45 (7.43 1s1); 4 Kristal Awuah 7.51 (7.49 2s1); 5 Molly Scott 7.58 (7.48 1s3); 6 Immanuela Aliu 7.59; in heats: Sophie Yorke 7.55 1h6; 200m (26) 1 Alisha Rees 23.79; 2 Amelia Reynolds 24.08; 3 Maya Bruney 24.15; 4 Gina Akpe-Moses 24.52; 800m (26) 1 Isabelle Boffey 2.07.57; 2 Jemma Reekie 2.09.03; 1.500m (25) 1 Jemma Reekie 4.27.97; 2 Ellie Baker 4.31.04; 60mh (26) 1 Alicia Barrett 8.25 (8.19 1s1); 2 Sophie Yorke 8.34 (8.30 1s2); 3 Anastasia Davies 8.62; HJ (26) Sommer Lecky 1.79; PV (25) Molly Caudery 4.05; LJ (25) 1 Holly Mills 6.15; 2 mayah Charles 6.12; 3 Eleanor Broome 6.10; 4 Lucy Hadaway 6.07
Women u18
60m (25) 1 Amy Hunt 7.43; 2 Joy Ogunleye 7.62; 3 Moli Jones 7.62; 4 Eve Wright 7.65 (7.65 3s1) and 7.61 1h3; 5 Lauren Roy 7.66 (7.66 1s3); in semis: Hanna Kelly 7.63 2s1; 200m semis (26) Amber Anning 24.47 1s1; Hannah Kelly 24.50 2s1; 300m u18 (26) Sophie Porter 39.99; 1.500m (25) Kiara Fricelle 4.35.00; 60mh (0,76m) (26) 1 Pippa Earley 8.47 (8.44 1s1); 2 Marcia Sey 8.58; HJ (26) Ashleigh West 1.76, PV (26) Victoria Barlow 3.80; LJ (25) Ore Adamson 5.89

HUNGARY

Budapest (Hungary), 25-26.2.2017 -National Junior and Youth Championships- (indoor)

Men u20
60m (25) Mark Palmai 6.96; 400m (25) Boldizsar Boda 48.83; 60mh (0,99m) (26) 1 Balint Szeles 7.91; Daniel Eszes 8.02; 3 Leonardo Tano 8.02; PV (25) Csanad Simonvaros 4.90
Men
60mh u18 (0,91m) Aron Kalacsa 8.14
Women u20
60m (25) Jusztina Csoti 7.57; 1.500m (25) Lili Anna Toth 4.31.98; 60mh (26) Lili Toth 8.38; LJ (26) Diana Lesti 6.08
Women u18
60m (25) 1 Lili Fruzsina Furulyas 7.73; 2 Boglarka Takacs 7.75; 400m (25) Janka Molnar 56.34; 60mh (0,76m) (26) Fanni Bacsa 8.67

ITALY

Rieti (Italy), 25-26.2.2017 -Winter Throwing Championships-

Men
DT (26) 1 Hannes Kirchler 59.27; 2 Federico Apoloni 57.86; 3 Valerio Forgiarini 53.86; DT u20 (1,75 kg) (25) Alessio Mannucci 51.70; HT (25) 1 Marco Lingua 75.61; 2 Simone Falloni 75.11; 3 Marco Bortolato 65.15; HT u23 (25) Tiziano Di Blasio 64.25; HT u20 (6 kg) (25) 1 Andrea Proietti 64.18; 2 Giorgio Olivieri 62.84; JT (26) 1 Mauro Fraresso 74.11; 2 Antonio Fent 72.97; 3 Roberto Bertolini 71.86
Women
DT (25) 1 Valentina Aniballi 52.92; 2 Natalina Capoferri 52.69; 3 Stefania Strumillo 52.45; DT u23 (25) Giada Andreutti 52.28; HT (25) 1 Sara Fantini u23 67.28; 2 Francesca Massobrio 61.43; Noa Ndimurwanko u23 58.47; HT u20 (25) 1 Alessia Beneduce 55.17; 2 Martina Paradiso 55.08; JT (26) Zahra Bani 57.87; JT u23 (26) 1 Paola Padovan 52.58; 2 Luisa Sinigaglia 51.96; 3 Ilaria Casarotto 51.37; JT u18 (500 g) (26) 1 Carolina Visca 53.46; 2 Sara Zabarino 50.23

LITHUANIA

Vilnius (Lithuania), 23.2.2017 (indoor)

Men
60m Rytis Sakalauskas 6.80; HJ 1 Raivydas Stanys 2.20; 2 Adrijus Geblauskas 2.15: LJ Tomas Lotuzis 7.40; SP 1 Sarunas Banevicius 18.72; 2 Mantas Laurinavicius 17.95
Women
60m Karolina Deliautaité 7.50; 800m Egle Balciunaité 2.06.42; SP Austra Skujyté 16.66

Rud (Norway), 25.2.2017 (indoor)

NORWAY

Women
60m Helene Ronningen 7.44; 400m Sara Dorthea Jensen 54.42

ROMANIA

Bucuresti (Romania), 25-26.2.2017 -National Junior Championships- (indoor)

Men
60m (25) 1 Nicolae Daroczi 6.89; 2 Robert Breahna (2000) 6.92; 400m (25) 1 Mihai Pislaru (99) 48.59; 2 Alexandru Vlad (2000) 49.36; 1.500m (25) Adrian Garcea 3.55.28; 60mh (0,99m) (26) 1 Radu Costache 8.05; 2 Alexandru Iconaru (2000) 8.09; LJ (26) Cristian Staicu (guest) 7.59; TJ (25) Razvan Grecu 15.46; SP (6 kg) (25) Ionut Apostu 18.22
Women
60m (25) 1 Marina Baboi (99) 7.58; 2 Bianca Toader (2001) 7.77; 1.500m (25) 1 Angela Olenici (2000) 4.35.57; 2 Andreea Hojda (2001) 4.36.44; 60mh (26) Iulia Banaga 8.62; 60mh u18 (0,76m) Bianca Toader 8.47; LJ (26) Georgiana Anitei 6.06; TJ (25) 1 Georgiana Anitei (99) 13.22; 2 Diana Ion (2000) 12.82

RUSSIA

Moskva (Russia), 19-20.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men
60m (19) 1 Ruslan Perestyuk 6.66; 2 Dmitriy Lopin 6.72; 3 Igor Obraztsov 6.73; 4 Dmitriy Shkuroptaov 6.76; 5 Aleksandr Yefimov 6.78; 6 Denis Ogarkov 6.79; in semis: Rushan Abdulkaderov 6.82 3s1; Konstantin Petryashov 6.83 3s2; Dmitry Shkuropatkov 6.78 2s3; 200m (20) 1 Konstantin Petryashov 21.21; 2 Vyacheslav Kolesnichenko 21.29; 3 Artyom Araslanov 21.39; 4 Anton Novikov 21.45 (21.41 in heats); 400m (20, heats 19) 1 Timofey Chalyy 47.35 (46.72 1h); 2 Artyom Denmukhametov 47.39; 3 Pavel Savin 47.67 (47.37 in heats); 4 Aleksandr Skorobogatko 47.98 (47.80 in heats); in heats too: Andrey Simagin 47.64; Aleksey Konig 47.49; Maksim Fazyulin 47.89; Andrey Chernyshov 47.93; Dmitriy Ilin 47.98; 800m (20, heats 19) 1 Konstantin Kholmogorov 1.47.56; 2 Nikolay Verbitskiy 1.48.22; 3 Aleksey Butranov 1.48.55; 4 Danyil Strelnikov 1.48.93; 5 Pawel Tebenkov 1.49.93; 6 Danil Yefremov 1.50.19 (1.49.54 1h5); 1.500m (21) 1 Vladimir Nikitin 3.39.51; 2 Aleksey Popov 3.43.64; 3 Vladymyr Popov 3.44.17; 4 Yevgeniy Kunts 3.44.36; 5 Konstantin Plokhotnikov 3.45.37; 6 Vyacheslav Sokolov 3.45.90; 7 Yegor Nikolayev 3.46.49; 8 Danyil Strelnikov 3.47.37; 9 Boris Zakharov 3.47.45; 10 Aleksandr Kuverin 3.48.57; 3.000m (19) h1 1 Vladimir Nikitin 7.54.75; 2 Anatoliy Rybakov 7.58.32; 3 Aleksey Popov 7.58.95; 4 Yevgeniy Rybakov 7.59.37; 5 Yevgeniy Kunts 7.59.81; 6 Sergey Popov 8.01.27; 7 Igor Maksimov 8.02.30; 8 Yuriy Kloptsov 8.04.77; 9 Ivan Lukyanov 8.05.71; h2 1 Ildar Nadyrov 8.05.63; 2 Boris Zakharov 8.08.98; 3 Igor Golovin 8.10.01; 4 Ivan Panferov 8.11.16; 5 Yevgeniy Bushkov 8.12.02; 5.000m (21) 1 Anatoliy Rybakov 13.47.90; 2 Yevgeniy Rybakov 13.48.30; 3 Igor Maksimov 13.39.59; 4 Vyacheslav Shalamov 14.08.69; 5 Yevgeniy Bushkov 14.10.77; 60mh (20) 1 Konstantin Shabanov 7.67 (7.65 1s); 2 Filipp Shabanov 7.88; 3 Aleksey Dryomin 7.95 (7.94 in semis); 4 Aydar Gilyazov 7.98 (7.97 in semis); 5 Vladislav Zyukov 7.99 (7.96 in heats); HJ (20) 1 Ivan Ukhov 2.32; 2 Danil Lysenko 2.30; 3 Nikita Anishchenkov 2.30; 4 Ilya Ivanyuk 2.28; 5 Aleksey Dmitrik 2.24; 6 Semen Pozdnyakov 2.20; 7 Aleksandr Asanov 2.15; 8 Aleksey Yefanov 2.15; 9 Arseniy Rasov 2.15; PV (20) 1 Georgiy Gorokhov 5.70; 2 Ivan Gertleyn 5.60; 3 Dmitriy Zhelyabin 5.50; 4 Timur Morgunov 5.35; Danyil Kotov 5.35; 6 Leonid Kobelev 5.35; Dmitriy Lyubishkin 5.35; 8 Ilya Mudrov 5.35; 9 Mikhail Gelmanov 5.35; 10 Ilya Prosvirin 5.35; 11 Denis Berdnikov 5.20; 12 Yevgeniy Lukyanenko 5.20; LJ (21) 1 Artyom Primak 8.21; 2 Fyodor Kiselkov 8.11; 3 Maksim Kolesnikov 8.01; 4 Kirill Sukharev 7.92; 5 Anatoliy Ryapolov 7.69; 6 Aleksandr Petrov 7.67; 7 Sergey Morgunov 7.61; 8 Sergey Polyanskiy 7.54; TJ (20) 1 Lyukman Adams 17.20; 2 Dmitriy Chizhikov 16.95; 3 Aleksandr Yurchenko 16.55; 4 Ilya Glazunov 16.27; 5 Vitaliy Pavlov 16.26; 6 Vladislav Poluboyarov 16.21; 7 Kirill Kovalenko 16.15 (16.16 3q); 8 Vladimir Kozlov 16.03; in qualy: Sergey Laptev 15.91 5q; SP (20) 1 Maksim Afonin 21.09; 2 Aleksandr Lesnoy 21.08; 3 Konstantin Lyadusov 20.80; 4 Maksim Sidorov 18.87; 5 Aleksandr Bulanov 18.60 (18.60 2qB); 6 Artyom Podolskiy 18.60; 7 Aleksey

Kulayev 18.20 (18.30 5qA); 9 Vadim Fomin 17.71 (17.88 5qB); 10 Pavel Derkach 17.57 (18.00 4qB); 11 Aleksey Chizhelikov 17.55 (17.73 6qA); in qualy: Yegor Klimanov 18.13 3qB
Women
60m (19) 1 Viktoriya Vruchinskaya 7.40; 2 Krisztina Khorosheva 7.42 (7.39 1s3); 3 Anastasiya Grigoryeva 7.45 (7.40 1s2); 4 Yevgeniya Polyakova 7.47 (7.41 1s1); 5 Yuliya Katsura 7.53 (7.45 2s3); in semis: Anna Golovina 7.48 2s1; Marina Panteleyeva 7.52 3s1; Tatyana Nekrasova 7.55 4s1; Irina Trifonova 7.56 5s1; Kristina Sivkova 7.45 2s2; Svetlana Titova 7.48 3s3; Anna Kukushkina 7.48 4s3; 200m (20) 1 Krisztina Khorosheva 23.62; 2 Marina Panteleyeva 23.82; 3 Anastasiya Zholobbova 23.96; 4 Anastasiya Polishchuk 24.37 (24.12 in heats); in heats too: Anna Golovina 24.17; Inna Gazizova 24.07; Olga Kharitonova 24.17; Yuliya Kuznetsova 24.22; 400m (20, heats 19)) 1 Yekaterina Renzhina 52.79; 2 Tatyana Zotova 53.47; 3 Valeriya Khramova 53.74; 4 Yelena Zuykevich 54.38 (54.15 1h3); 5 Nadezhda Kotlyarova 54.91 (54.35 2h6); 6 Alena Musaleva 55.21 (54.22 2h3); in heats: Lyubov Semenova 54.73 1h1; Yuliya Kuznetsova 54.76 1h4; Anastasiya Yemelyanova 54.95; Irina Takuntseva 55.13 3h4; Yana Glotova 54.89 2h5; Marina Konovalova 55.04 3h6; Anastasiya Bednova 54.57 1h7; Yelizaveta Anikiyenko 54.87 2h7; 800m (20, 19) 1 Svetlana Uloga 2.02.53; 2 Yelena Kotulskaya 2.02.60; 3 Aleksandra Gulyayeva 2.02.88; 4 Santa Tkhakur 2.03.14; 5 Yekaterina Kupina 2.04.03; 6 Anna Kupayeva 2.04.20 (2.03.98 1h3); in heats: Olesya Muratova 2.04.22 2h1; Yelena Murashova 2.07.07 3h1; Marina Pospelova 2.05.63 1h2; Anna Boynova 2.06.02 2h2; Yekaterina Shapovalova 2.07.51 3h2; Dina Aleksandrova 2.04.28 2h3; Ayvika Malanova 2.05.71 3h3; Natalya Peryakova 2.06.73 4h3; Yelena Kobeleva 2.05.42 2h4; Anastasiya Nemykina 2.05.55 3h4; Yelmira Samigullina 2.05.76 4h4; Irina Maracheva 2.07.18 5h4; Yelena Arzhakova 2.05.32 2h5; Viktoriya Kharitonova 2.07.50 3h5; Anzhelika Zavarzina 2.07.56 4h5; Anastasiya kalina 2.05.06 2h6; Tatyana Markelova 2.06.42 3h6; Natalya danilova 2.05.39 2h7; 1.500m h3 1 Yelena Korobkina 4.11.57; 2 Anna Shchagina 4.11.96; 3 Anastasiya Kalina 4.11.98; 4 Yekaterina Sokolova 4.14.52; 5 Dina Aleksandrova 4.14.65; 6 Ulyana Avvakumenkova 4.17.41; 7 Marina Pospelova 4.18.65; 8 Natalya Aristarkhova 4.20.27; 9 Anna Petrova 4.20.48; 10 Yekaterina Sokolenko 4.20.59; 11 Anna Kupayeva 4.22.20; 12 Inessa Gusarova 4.24.99; h2 1 Alena Shukhtuyeva 4.20.77; 2 Olga Nitsina 4.21.83; 3 Yekaterina Shapovalova 4.22.73; 4 Oksana Fashchenko 4.22.74; 5 Yelena Murashova 4.23.99; 6 Anastasiya Nemykina 4.24.90; 7 Yelmira Samigullina 4.25.00; 8 Svetlana Karamasheva 4.25.24; 9 Viktoria Ivanova 4.26.10; 10 Irina Maracheva 4.26.35; h1 1 Yuliya Vasilyeva 4.25.27; 2 Anastasiya Oleynichenko 4.25.84; 3.000m (19) h1 1 Yelena Korobkina 8.59.34; 2 Yekaterina Ishova 8.59.84; 3 Anna Ilyina 9.00.73; 4 Natalya Aristarkhova 9.04.05; 5 Yekaterina Sokolenko 9.06.75; 6 Lyudmila Lebedeva 9.08.01; 7 Yelizaveta Grechishnikova 9.09.38; 8 Olga Kungina 9.09.67; 9 Natalya Vlasova 9.11.86; 10 Ana Petrova 9.12.66; 11 Natalya Leontyeva 9.17.38; 12 Ulyana Avvakumenkova 9.31.46; h2 1 Oksana Fashchenko 9.17.86; 2 Svetlana Karamesheva 9.19.74; 3 Natalya Gorchakova 9.21.97; 5.000m (21) 1 Natalya Leontyeva 15.51.55; 2 Lyudmila Lebedeva 15.52.02; 3 Yelena Sadova 15.53.42; 4 Natalya Vlasova 16.01.93; 5 Anna Fyodorova 16.04.36; 60mh (20) 1 Anastasiya Nikolayeva 8.15; 2 Yuliya Kondakova 8.20 (8.20 in semis); 3 Veronika Chervinskaya 8.24; 4 Anna Vatropina 8.31 (8.28 in semis); 5 Mariya Aglitskaya 8.34 (8.30 in semis); 6 Nina Mozorova 8.37; in semis too: Viktorya Pohrebnyak 8.42; Yekaterina Bleskina 8.44; Irina Reshetkina 8.48; HJ (21) 1 Mariya Kuchina 2.03; 2 Kristina Korolyova 1.91; 3 Natalya Aksenova 1.91; 4 Svetlana Shkolina 1.91; 5 Irina Iliyeva 1.88; 6 Yevgeniya Kononova 1.88; 7 Natalya Baluyeva 1.88; 8 Marina Smolyakova 1.84; 9 Svetlana Nikolenko 1.84; 10 Tatyana Odineva 1.84; 11 Margarita Mazina 1.84; 12 Yekaterina Stepanova 1.80; PV (19) 1 Anzhelika Sidorova 4.70; 2 Olga Mullina 4.60; 3 Angelina Krasnova 4.50; 4 Polina Knoroz (99) 4.50; 5 Tatyana Shvydkina 4.35; 6 Alyona Lutkovskaya 4.35; 7 Yelizaveta Bondarenko 4.20; 9 Nina Klyuzheva 4.20; 9 Lyudmila Yeryomina 4.20; 10 Tatyana Stetsyuk 4.00; Darya Ignatova 4.00; 12 Lyudmila Petrova 4.00; 13 Anastasiya Sadovnikova 4.00; 14 Valeriya Nikonova (98) 4.00; LJ (20) 1 Yelena Sokolova 6.46; 2 Marina Buchelnikova 6.44; 3 Yekaterina Khalyutina 6.36; 4 Yelena Mashinistova 6.35; 5 Yekaterina Solovyova 6.24; 6 Viktoriya Samitova 6.13; 7 Zhanna Zelikova 6.08; TJ (21) 1 Irina Gumenyuk 14.02; 2 Viktoriya Prokopenko 14.00; 3 Anna Krylova 13.83; 4 Natalya Yevdokimova 13.57; 5 Darya Nidbaykina 13.54; 6 Iryna Konstants 13.47; 7 Alyona Miromanova 13.29; SP (20) 1 Yevgeniya Solovyova 17.85; 2 Anna Avdeyeva 17.21; 3 Alyona Bugakova 17.08; 4 Vera Kunova 16.69; 5 Valeriya Zyryanova 16.60; 6 Yekaterina Burmistrova 16.08; 7 Lyudmila Goryacheva 15.27

SERBIA

Beograd (Serbia), 25.2.2017 -Balkan Championships- (indoor)

Men

60m C 1 Denis Dimitrov (bul) 6.73; 2 Zvonimir Ivaskovic (cro) 6.79; 60m B Yigitcan Hekimoglu (tur) 6.82 400m Batuhan Altintas (tur) 46.92 1h3; Rusmir Malkocevic (bih) 48.23 1h2
1.500m 1 Andreas Dimitrákis (gre) 3.45.75; 2 Süleyman Bekmezci (tur) 3.47.10; 3 Nikola Bursac 3.47.93; 4 Dorin Rusu (rou) 3.48.13

3.000m 1 Elzan Bibic 8.06.98; 2 Catalin Atanasoaei (rou) 8.07.72
60mh 1 Milan Trajkovic (cyp) 7.63; 2 Konstadinos Douvalidis (gre) 7.80; 3 Cosmin Dumitrache (rou) 7.87; 4 Mustafa Günes (tur) 7.93
HJ 1 Vasilios Constantinou (cyp) 2.25; 2 Tihomir Ivanov (bul) 2.22; 3 Alen Melon (cro) 2.19; 4 Alperen Acet (tur) 2.16; 5 Metin Dogu (tur) 2.16; 6 Miodrag Djokic 2.16
PV 1 Ivan Horvat (cro) 5.76 NR; 2 Konstadínos Filippidis (gre) 5.71; 3 Nikandros Stylianou (cyp) 5.61; 4 Robert Renner (slo) 5.51; 5 Dimítrios Patsoukákis (gre) 5.51; 6 Itamar Basteker (isr) 5.31; 7 Umit Sungur (tur) 5.21; 8 Lev Skorish (isr) 5.16
LJ 1 Izmir Smajlaj (alb) 7.98 NR; 2 Ionut Neagoe (rou) 7.82; 3 Anastásios Galazoúlas (gre) 7.53; 4 Miltiádis Tentóglou (gre) 7.48
TJ 1 Levon Aghasyan (arm) 16.39; 2 Rumen Dimitrov (bul) 16.34; 3 Dimítrios Tsiámis (gre) 16.05; 4 Zlatozar Atanasov (bul) 16.05; 5 Necati Er (tur) 15.96; 6 Cristi Boboc (rou) 15.87
SP 1 Stipe Zunic (cro) 20.77; 2 Mesud Pezer (bih) 20.12; 3 Andrei Gag (rou) 19.65; 4 Tomas Djurovic (mne) 19.08; 5 Nikólaos Scarvelis (gre) 18.59, 6 Georgi Ivanov (bul) 18.54
Women
60m C 1 Inna Eftinova (bul) 7.35; 2 Rafailía Spanoudáki-Hatziríga (gre) 7.46; 3 Diana Vaisman (isr) 7.50; 4 Gayane Chiloyan (arm) 7.56; 5 Zorana Barjaktarovic 7.57; 60m B Milana Tirnanic 7.52
400m h2 1 Tamara Salaski 53.69; 2 Bianca Razor (rou) 53.93; 3 Andriana Férra (gre) 53.94; 4 Eleni Artymata (cyp) 54.17
800m B 1 Konstadína Yainnopoúlou (gre) 2.06.00; 2 2 Natalia Evangelidou (cyp) 2.06.52
1.500m 1 Amela Terzic 4.13.14; 2 Florina Pierdevara (rou) 4.19.17; 3 Emine Hatun Tuna (tur) 4.20.48; 4 Silviya Georgieva (bul) 4.23.61
3.000m 1 Tugba Güvenç (tur) 9.11.06; 2 Roxana Barca (rou) 9.11.99; 3 Andreea Piscu (rou) 9.25.51
60mh B 1 Elisávet Pesirídou (gre) 8.10; 2 Ivana Loncarek (cro) 8.16; 3 Milica Emini 8.34; 4 Joni Tomicic Prezelj (slo) 8.36; 60mh A 1 Ivana Petkovic 8.39; 2 Dimitra Arachoviti (cyp) 8.53
HJ 1 Marusa Cernjul (slo) 1.86; 2 Marija Vukovic (mne) 1.86; 3 Ana Simic (cro) 1.86; 4 Lara Omerzu (slo) 1.83; 5 Venelina Veneva-Mateeva (bul) 1.80
PV 1 Tina Sutej (slo) 4.45; 2 Buse Arikazan (tur) 4.30, 3 Stélla-Iró Ledáki (gre) 4.20; 4 Nusa Maver (slo) 4.10; 5 Martina Files (cro) 4.10 NR
LJ 1 Ivana Spanovic 6.96, 2 Haído Alexoúli (gre) 6.49; 3 Milena Mitkova (bul) 6.32; 4 Neja Filipic (slo) 6.30; 5 Efthímia Kolokithá (gre) 6.18; 6 Miliva Gardasevic 6.13; 7 Yiffat Zelikovitz (isr) 6.04
TJ 1 Paraskeví Papahrístou (gre) 14.19; 2 Elena Andreea Panturoiu (rou) 13.94; 3 Cristina Bujin (rou) 13.84; 4 Paola Borovic (cro) 13.39; 5 Petra Koren (slo) 13.38
SP 1 Radoslava Mavrodieva (bul) 18.10; 2 Emel Dereli (tur) 17.80; 3 Dimitriana Surdu (mda) 17.30; 4 Lenuta Burueana (rou) 15.81

SPAIN

Durango (Spain), 18.2.2017

Men
DT Lois Maikel Martínez 66.67 (60.15; 58.68; 66.67; 59.55; 64.16; x)

Getxo (Spain), 19.2.2017

Men
JT Odei Jainaga 74.89

Barcelona (Spain), 19.2.2017

Men
HT Miguel Alberto Blanco 67.43; JT Bilal Nouali (mar) 69.07
Women
DT Andrea Alarcón 54.73; HT 1 Berta Castells 66.43; 2 Laura Redondo 64.09

Madrid (Spain), 24.2.2017 -Meeting Internacional de Atletismo- (indoor)

Men
60m 1 Yunier Pérez (cub) 6.60 (6.60 1h1); 2 Solomon Bockarie (ned) 6.62; 3 Ryan Shields (jam) 6.63; 4 Pascal Mancini (sui) 6.71 (6.70 2h2); 5 Matio Lópeez 6.79; in heats: Angel David Rodríguez 6.75 3h1 400m A 1 Bralon Taplin (grn) 45.19; 2 Luguelín Santos (dom) 45.80; 2 Liemarvin Bonevacia (ned) 46.72; 4 Darwin Echeverry 47.54; 5 Omar Cisneros (cub) 47.71; 400m B 1 Juander Santos (dom) 47.11; 2 Guillermo Rojo 47.30, 3 Sergio Aldea (chi) 47.86; 4 Sergio Fernández 48.14
800m A 1 Adam Kszczot (pol) 1.46.38; 2 Mostafa Smaili (mar) 1.47.13; 3 Andreas Bube (den) 1.47.30; 4 Andrew Osagie (gbr) 1.47.55; 5 Alvaro De Arriba 1.47.57; 6 Ignacio Fontes (98) 1.49.75; 800m B 1 Pablo Sánchez-Valladares 1.49.23; 2 Gonzalo Parra 1.49.53; 3 Alberto Imedio 1.50.84; 4 Pablo Muñoz 1.50.89; 5 Sandy Martins (por) 1.51.14
1.500m 1 Abderrahmane Anou (alg) 3.42.69; 2 Gonzalo García 3.44.08; 3 Mohamed Ismail Ibrahim (dji) 3.44.26; 4 Sebastián Martos 3.44.35; 5 Jesús Ramos 3.44.97; 6 Ryan Gregson (aus) 3.46.23; 7 Ayoub Mokhta 3.47.24
60mh 1 Orlando Ortega 7.51; 2 Javier Colomo 7.80; 3 Ivan Mach Di Palmstein (ita) 7.89; 4 Rasul Dabo (por) 7.92 (7.88 1h2)
60mh u18 (0,91m) Angel Díaz 8.00
LJ 1 Eusebio Cáceres 7.88; 2 Jean-Marie Okutu 7.84; 3 Fernando Ramos 7.59; 4 Christophr Ullmann (sui) 7.52
TJ 1 Alexis Copello (cub) 17.10; 2 Harold Correa (fra) 16.94; 3 Elvijs Misans (lat) 16.77; 4 Nelson Evora (por) 16.75; 5 Pablo Torrijos 16.62; 6 Iñigo Uribarren 15.99
SP 1 Franck Elemba (cgo) 20.85; 2 Borja Vivas 20.05; 3 Carlos Tobalina 20.01; 4 Tsanko Arnaudov (por) 19.93; 5 Jakub Szyszkowski (pol) 19.83; 6 Aliaksei Nichypar (blr) 19.24; 7 Alejandro Noguera 17.81 Women
60m 1 Andrea Purica (ven) 7.30; 2 Lorene Dorcas Bazolo (por) 7.33; 3 Viktoriya Kashcheyeva (ukr) 7.45; 4 Alazne Furundarena 7.56
400m A 1 Ayomide Folorunso (ita) 52.97; 2 Iveta Putalová (svk) 53.78; 3 Catia Azevedo (por) 54.10; 4 Aauri Lorena Bokesa 54.80; 5 Carmen Sánchez 55.28; 400m B 1 Dorothe Evora (por) 54.51; 2 Herminia Parra 54.51; 3 Geraxane Ussia 55.12; 4 Ruth Peña (98) 55.55
1.000m 1 Genzebe Dibaba (eth) 2.33.06; 2 Gudaf Tsegay (eth) 2.38.05; 3 Daryia Barysevich (blr) 2.38.19; 4 Axumawit Embaye (eth) 2.38.55; 5 Zoe Buckman (aus) 2.40.89; 6 Renata Plis (pol) 2.43.08; 7 Anna Dibaba (eth) 2.48.28
1.500m 1 Rabade Arafi (mar) 4.14.55; 2 Sviatlana Kuzlevich (blr) 4.18.37; 3 Marta Pérez 4.19.97; 4 Lucía Rodríguez (98) 4.19.98; 5 Irene Sánchez-Escribano 4.24.63; 6 Ana Vega 4.24.63
60mh 1 Hanna Plotitsyna (ukr) 7.98; 2 Caridad Jerez 8.23; 3 Teresa Errandonea 8.39 (8.32 2h2); 4 Hanna Chubkovtsova (ukr) 8.41; 5 Nora Orduña 8.46; 6 Olimpia Barbosa 8.52 (8.42 3h2); 7 María Mujika 8.53; 8 Manca Sepetavc (slo) 8.53
60mh u18 (0.76m) Carla García 8.51
HJ 1 Ruth Beitia 1.98; 2 Iryna Herashchenko (ukr) 1.89
PV 1 Maria Kylypko (ukr) 4.47; 2 Irina Yakaltsevich (blr) 4.47; 3 Maialen Axpe 4.00
LJ 1 Juliet Itoya 6.48; 2 Concepción Montaner 6.42; 3 Olatz Arrieta 6.25

León (Spain), 25-26.20167 -Winter Throwing Championships-

Men
DT u18 (1,5 kg) (25) 1 Victor Faus 53.60; 2 Dian Donev (bul) 53.45; DT u16 (1 kg) (25) José San Pastor 52.77; HT u20 (6 kg) (25) 1 Alberto González 73.47; 2 Aimar Genis-Palma 63.75; HT u18 (5 kg) (25) 1 David Martín 66.43; 2 Juan Díaz 66.03; 3 Aitor Urkía 60.84
Women
HT u18 (3 kg) (25) 1 Natalia Sánchez 63.41; 2 Gema Marti 61.58

SWEDEN

Växjö (Sweden), 25-26.2017 -National Championships- indoor)

Men
60m (25) 1 Tom Kling Baptiste 6.67; 2 Austin Hamilton 6.69, 3 Sulayman Bah 6.80; 4 Emil Von Barth 6.80; 5 Odain Rose 6.80; 200m (26) 1 Johan Wissman 21.11; 2 Nil de Oliveria 21.14; in heats: Erik Annerfalk

21.34 2h1; 400m (26) 1 Felix Francois 47.72; 2 Dennis Forsman 48.19; 800m (26) 1 Andreas Kramer 1.47.61; 2 Kalle Berglund 1.47.62; 3 Johan Eriksson 1.50.76; 60mh (26) 1 Alexander Brorsson 7.76 (7.72 1h2); 2 Fredrick Ekholm 7.90 (7.90 1h1); 3 Anton Levin 7.96; HJ (25) Andreas Carlsson 2.15; 2 Fabian Delryd 2.15; PV (26) Oscar Janson 5.23; LJ (26) Michel Tornéus 7.66; SP (25) 1 Daniel Stahl 19.47; 2 Arwid Koskinen 18.18; 3 Simon Pettersson 17.51; 4 Mats Olsson 17.58

Women
60m (25) 1 Elins Östlund 7.41; 2 Gladys Bamane 7.42; 3 Jessica Östlund 7.50; 4 Emilia Kjellberg 7.53; 5 Isabelle Eurenius 7.58; 200m (26) 1 Gladys Bamane 23.52; 2 Denise Eriksson 24.10; 400m (26) Matilda Hellqvist 55.22; 800m (26) 1 Lovisa Lindh 2.04.35; 2 Anna Silvander 2.04.62; 1.500m (26) 1 Charlotta Fougberg 4.14.19; 2 Sara Christiansson 4.28.43; 3.000m (25) Linn Nnilsson 9.33.84; 60mh (26) 1 Maja Rogemyr 8.20; 2 Elin Westerlund 8.26; 3 Amanda Hansson (99) 8.34; 4 Johanna Holmen Svensson 8.52; 5 Sofia Mossberg 8.53; HJ (26) 1 Emma green 1.87; 2 Sofie Skoog 1.85; 3 Maja Nilsson (99) 1.85; 4 Matilda Nilsson 1.79; PV (25) 1 Angelica Bengtsson 4.60; 2 Michaela Meijer 4.55; 3 Lisa Gunnarsson (99) 4.40; 4 Malin Dahlström 4.12; 5 Elin Olsson 4.12; 6 Hanna Jansson 4.00; LJ (25) 1 Emilia Kjellberg 6.17; 2 Rebecka Abrahamson 6.15; 3 Malin Marmbrandt 6.14; 4 Kaiza Karlén (98) 6.09; 5 Tilde Johansson (2001) 6.03; TJ (26) 1 Rebecka Abrahamsson 13.15; 2 Aina Griksaité 13.05; SP (25) 1 Fanny Roos 17.88, 2 Frida Akerstrom 15.37; WT (26) 1 Ida Storm 22.83; 2 Eleni Larsson 20.36

Edited by Carles Baronet - @Trackinsun - http://trackinsun.blogspot.com

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required