2018 Drake Relays presented by Hy-Vee - 4/25/2018 to 4/28/2018 "America's Athletic Classic", Results from Thursday, April 26, 2018

| 0 Comments

Simpson_JennyFH1-Drake13.jpgJenny Simpson, Drake Relays, 2013, photo by PhotoRun.net

The second day of Drake Relays, presented by Hy-Vee featured distance races, plus the decathlon and heptathlon. Here's the full results.

2018 Drake Relays presented by Hy-Vee - 4/25/2018 to 4/28/2018
"America's Athletic Classic"
Girls 3000 Meter Run High School Finals
 1, Friesen, Ellie, Crestwood, 9:50.44. 2, Hostetler, Anna, Mid-Prairie, 
 9:52.49. 3, Hostetler, Marie, Mid-Prairie, 10:14.90. 4, Lucas, Emma, Bedford, 
 10:17.20. 5, Nock, Bailey, Iowa City West, 10:21.87. 6, Ince, Deniz, Iowa City 
 West, 10:24.47. 7, Schraft, Janette, East Mills, 10:24.48. 8, Staal, Emily, 
 Central City, 10:25.36. 9, McKee, Jessica, Johnston, 10:26.85. 10, McKee, 
 Brooklyn, Johnston, 10:29.27. 11, Gould, Helen, Valley- WDM, 10:29.86. 12, 
 Gorman, Reagan, CR Washington, 10:30.24. 13, Gidel, Bryce, Humboldt, 10:35.30. 
 14, Katcher, Adrianna, Center Point-Urbana, 10:41.02. 15, Schaffer, Sydney, 
 Waukee, 10:45.42. 16, Crawford, Kate, Adair/Guthrie Ctr, 10:45.48. 17, 
 Kelderman, Peyton, Waukee, 10:47.49. 18, Mac, Camille, Iowa City-Liberty, 
 10:49.20. 19, Edmondson, Claire, Dubuque Senior, 10:50.87. 20, Robran, Alex, 
 Ankeny, 10:51.78. 21, Borland, Trinity, Bettendorf, 11:00.67. 22, Connell, 
 Kiki, Charles City, 11:09.85. 
Girls High Jump High School
 1, Durbin, Megan, Greene County, 5-07, (1.70m). 2, Fisher, Kiersten, Southeast 
 Valley, 5-06, (1.67m). 3, Presler, Skyler, Linn-Mar, 5-04, (1.62m). 4, Johnk, 
 Morgan, Panorama, J5-04, (1.62m). 4, Atwood, Emma, Central Decatur, J5-04, 
 (1.62m). 4, Durbin, Sydney, OABCIG, J5-04, (1.62m). 7, Harms, Madison, 
 Sergeant Bluff-Luton, J5-04, (1.62m). 8, Isley, Hannah, Albia, 5-02, (1.57m). 
 8, Watson, Piper, Mason City, 5-02, (1.57m). 8, Todd, Rylie, W Burlington ND, 
 5-02, (1.57m). 11, Gorham, Maria, North Polk, J5-02, (1.57m). 11, Ailes, 
 Miracle, Keokuk, J5-02, (1.57m). 11, Nebergall, Olivia, Anamosa, J5-02, 
 (1.57m). 14, Hoskins, Sara, Pleasant Valley, J5-02, (1.57m). 14, Witte, Megan, 
 Lewis Central, J5-02, (1.57m). 16, Dahlquist, Reagan, Waverly-SR, J5-02, 
 (1.57m). 17, Kelderman, Emma, Oskaloosa, J5-02, (1.57m). 17, Slaven, Stacey, 
 South Tama County, J5-02, (1.57m). 19, Hayes, Alexis, North Scott, 5-00, 
 (1.52m). 20, Lucas, Anna, Sergeant Bluff-Luton, J5-00, (1.52m). --, Jones, 
 Malory, Fairfield, NH. --, Wollesen, Bailey, East Sac County, NH. --, Jackson, 
 Jessica, Shenandoah, NH. --, Guest, Anne, Ottumwa, NH. 
Girls Shot Put High School
 1, Kofron, Jamie, Tipton, 45-05.50, (13.85m). 2, Moody, Kat, Waukee, 45-00.75, 
 (13.73m). 3, Zeisneiss, Brylie, South Hardin, 44-10, (13.66m). 4, Haight, 
 Chandler, Iowa City West, 43-10.75, (13.37m). 5, Grady, Lea, Davenport 
 Central, 42-06.75, (12.97m). 6, Ehler, Marin, N Fayette Valley, 42-00.50, 
 (12.81m). 7, Jones, Katy, Lewis Central, 40-06, (12.34m). 8, Hettinga, Meghan, 
 MOC-Floyd Valley, 40-00.25, (12.19m). 9, Starner, Josey, CB T Jefferson, 
 39-00.75, (11.90m). 10, Payne, Lauren, Lewis Central, 38-05.50, (11.72m). 11, 
 Hughes, Logan, Shenandoah, 38-02.25, (11.63m). 12, Schmidt, Shelby, North 
 Scott, 37-10, (11.53m). 13, Troyer, Emily, Solon, 37-07.75, (11.47m). 14, 
 Goeller, Mackenzie, Wapsie Valley, 37-06.75, (11.44m). 15, Nerland, Cassidy, 
 Webster City, 37-05.25, (11.41m). 16, McDermott, Mady, Adair/Guthrie Ctr, 
 37-04.25, (11.38m). 17, Magnani, Lexie, Mount Pleasant, 37-03.75, (11.37m). 
 18, Marr, Abby, Riceville, 36-10.50, (11.23m). 19, Sander, Nicole, North 
 Cedar, 36-10, (11.22m). 20, Hard, Jade, Mt Vernon, 36-02.75, (11.04m). 21, 
 Kruse, Brooke, Carlisle, 35-01, (10.69m). 22, Verzani, Holli, Bishop Heelan, 
 34-09.50, (10.60m). 23, Gabriel-Flores, Cindy, Davenport Central, 34-01, 
 (10.38m). 24, Flanscha, Allison, Cedar Falls, 33-03.75, (10.15m). 
Women 5000 Meter Run Open Univ/Col
 1, Schweizer, Karissa, Missouri, 15:23.21D. 2, Austin, Taylor, Indiana State, 
 16:26.50. 3, Koskei, Winny, Wichita State, 16:30.16. 4, Tutt, Ashley, Northern 
 Illinois, 16:37.24. 5, Allen, Jessica, Missouri State, 16:38.55. 6, Hovind, 
 Sasha, Northern State, 16:39.31. 7, Mettler, Maria, Air Force, 16:41.98. 8, 
 Parker, Jennifer, Marquette, 16:55.17. 9, Kleve, Jordyn, Missouri, 16:58.26. 
 10, Waymire, Madison, Iowa, 17:05.59. 11, Cofer, Bailee, Drake, 17:09.75. 12, 
 Kelly, Mackenzie, Augustana (S.D.), 17:11.96. 13, Hoover, Abby, Oklahoma 
 Baptist, 17:14.85. 14, Halderman, Jenna, Purdue, 17:17.33. 15, Witczak, 
 Hannah, Bradley, 17:19.36. 16, Hibser, Ericka, Northern Illinois, 17:30.54. 
 17, Menghini, Melissa, Missouri, 17:51.35. --, Connor, Anna, Unattached, DNF. 
Women 10000 Meter Run Open Univ/Col
 1, Cunningham, Megan, Missouri, 33:19.25. 2, Bagge, Ashlyn, Wartburg, 
 35:28.82. 3, Billington, Megan, South Dakota, 35:37.84. 4, Nelson, Laura, 
 South Dakota, 35:52.07. 5, Wetzstein, Erin, South Dakota, 36:23.00. 6, Collet, 
 Carina, Wartburg, 36:52.36. 7, Hahn, Nicole, Air Force, 36:55.18. 8, Madden, 
 Colleen, Indiana State, 37:14.48. 9, Hovland, Casey, St. Scholastica, 
 37:16.45. 10, Doty, Megan, Indiana State, 37:27.00. 11, O'Brien, Patty, 
 Minnesota, 37:28.39. 12, Brooks, Audrey, Dordt, 37:31.42. 13, Roberts, Emma, 
 Benedictine (Ill.), 37:56.54. 14, Johnston, Stephanie, Concordia (Mich.), 
 38:04.58. 15, Drake, Victoria, Illinois Wesleyan, 38:06.44. 16, McGauley, 
 Caitlin, Marquette, 38:13.82. 17, Kozak, Bethany, South Dakota, 38:26.78. 18, 
 Berzonsky, Emily, South Dakota St., 38:32.58. 19, Alama, Courtney, Minnesota, 
 38:40.16. 20, Marsh, Melissa, St. Thomas (Minn.), 38:43.57. 21, Beebe, Nicole, 
 Western Illinois, 39:57.88. 22, Coyle, Ellie, South Dakota, 40:05.60. 23, 
 Imperl, Nora, Concordia (Wis.), 41:06.57. --, O'Donnell, Clare, Illinois 
 Wesleyan, DNF. --, Kuik, Marissa, Waldorf, DNF. --, Murphy, MariKate, Cornell 
 College, DNF. 
Women 3000 Meter Steeplechase Univ/Col
 1, Cohen, Adva, Iowa Central CC, 9:52.37D. 2, Topham, Rebekah, Unattached, 
 10:15.75. 3, Doll, Kayla, Kansas State, 10:18.76. 4, Sieracki, Breanna, Team 
 USA MN, 10:27.96. 5, Bart, Jonna, South Dakota, 10:31.97. 6, Breiten, Grace, 
 Missouri State, 10:54.30. 7, Capra, Jordyn, Missouri State, 10:57.80. 8, 
 Borowski, Meaghan, Minnesota-Duluth, 10:57.86. 9, Hansen, Raissa, Winona 
 State, 11:02.89. 10, Caldwell, Abby, Iowa State, 11:03.22. 11, Penticuff, 
 Stephanie, Southwest Baptist, 11:05.32. 12, Prescott, Elyse, Minnesota, 
 11:07.78. 13, Beiermann, Ellie, Nebraska Wesleyan, 11:09.57. 14, Awtry, 
 Hannah, Nebraska Wesleyan, 11:11.14. 15, Farmer, Samantha, Missouri, 11:13.05. 
 16, Ward, Michaela, Indiana State, 11:13.08. 17, Hansen, Allison, 
 Illinois-Chicago, 11:29.04. 
Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Univ/Col Heptathlon
 1, Jackson, Rose, Team Nodak, 2:15.94. 2, Bruggeman, Haley, South Dakota, 
 2:20.23. 3, Hufnagel, Allison, Western Michigan, 2:22.69. 4, Frederick, 
 Lauren, Northern Iowa, 2:23.49. 5, Gerberding, Holly, South Dakota, 2:25.23. 
 6, Busch, Michaela, Western Illinois, 2:26.04. 7, Muhammad, Kyara, Purdue, 
 2:30.64. 8, Lorenz, Brooke, Northern Iowa, 2:33.43. 9, Loussaert, Erica, 
 Northern Iowa, 2:35.83. 10, Rath, Chaley, Northern Iowa, 2:37.13. 11, Lycan, 
 Clare, Western Michigan, 2:38.28. 12, Parker, Julia, William Jewell, 2:48.56. 
Heptathlon: #5 Women Long Jump Univ/Col Heptathlon
 1, Jackson, Rose, Team Nodak, 5.86m, w:6.7 (19-02.75). 2, Lorenz, Brooke, 
 Northern Iowa, 5.44m, w:0.9 (17-10.25). 3, Muhammad, Kyara, Purdue, 5.43m, 
 w:0.2 (17-09.75). 4, Hufnagel, Allison, Western Michigan, 5.21m, w:1.6 
 (17-01.25). 5, Loussaert, Erica, Northern Iowa, 5.18m, w:3.8 (17-00). 6, 
 Busch, Michaela, Western Illinois, 5.16m, w:1.8 (16-11.25). 7, Frederick, 
 Lauren, Northern Iowa, 5.02m, w:2.5 (16-05.75). 8, Rath, Chaley, Northern 
 Iowa, 4.96m, w:2.0 (16-03.25). 9, Bruggeman, Haley, South Dakota, 4.93m, w:1.3 
 (16-02.25). 10, Parker, Julia, William Jewell, 4.82m, w:2.2 (15-09.75). 11, 
 Lycan, Clare, Western Michigan, 4.76m, w:1.1 (15-07.50). 12, Schnoor, Libby, 
 Cornell College, 4.69m, w:0.5 (15-04.75). 13, Gerberding, Holly, South Dakota, 
 4.56m, w:3.2 (14-11.50). 
Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Univ/Col Heptathlon
 1, Loussaert, Erica, Northern Iowa, 36.28m, (119-00). 2, Jackson, Rose, Team 
 Nodak, 34.84m, (114-04). 3, Parker, Julia, William Jewell, 33.87m, (111-01). 
 4, Lorenz, Brooke, Northern Iowa, 33.80m, (110-11). 5, Hufnagel, Allison, 
 Western Michigan, 32.02m, (105-01). 6, Busch, Michaela, Western Illinois, 
 31.61m, (103-08). 7, Bruggeman, Haley, South Dakota, 30.84m, (101-02). 8, 
 Frederick, Lauren, Northern Iowa, 29.69m, (97-05). 9, Lycan, Clare, Western 
 Michigan, 29.25m, (95-11). 10, Rath, Chaley, Northern Iowa, 26.82m, (88-00). 
 11, Gerberding, Holly, South Dakota, 22.76m, (74-08). 12, Muhammad, Kyara, 
 Purdue, 22.64m, (74-03). 
Women 800 Meter Run Unseeded Univ/Col
 1, Neeley, Brittany, Indiana State, 2:08.00. 2, Clody, Courtney, Ohio State, 
 2:08.70. 3, Liz, Karina, Missouri, 2:08.77. 4, Miller, Samara, Purdue, 
 2:09.07. 5, Szarzynska, Kinga, Harding, 2:09.84. 6, Peschel, Paige, Minnesota, 
 2:10.16. 7, Davis, Imani, Indiana State, 2:10.29. 8, Carroll, Meghan, 
 Marquette, 2:10.37. 9, Banks, Rachel, Kent State, 2:10.41. 10, Smith, Olivia, 
 Ohio State, 2:10.65. 11, Houston, Lauren, Nebraska-Omaha, 2:11.73. 12, 
 Adelman, Kathryn, Bradley, 2:11.97. 13, Fine, Mallory, South Dakota, 2:12.06. 
 14, Bostrom, Katie, North Dakota State, 2:12.15. 15, Duehr, Betsy, Wartburg, 
 2:12.27. 16, Bosch, Katie, Northwestern (Iowa), 2:12.56. 17, Eades, Erica, 
 North Dakota, 2:12.63. 18, Landhuis, Katie, Northwestern (Iowa), 2:12.76. 19, 
 Potter, Tesa, Oklahoma Baptist, 2:13.04. 20, Burnett, Lauren, Kent State, 
 2:13.17. 21, Makowski, Emma, Bradley, 2:13.40. 22, Finegan, Nora, Northern 
 Illinois, 2:14.18. 23, Kearney, Meghan, Drake, 2:15.26. 24, Moravec, Emma, 
 Marquette, 2:16.28. 25, Weum, Aly, Iowa, 2:17.40. 26, Parker, Alison, 
 Marquette, 2:21.78. 
Women 1500 Meter Run Unseeded Univ/Col
 1, Halamicek, Valeska, Missouri, 4:26.44. 2, Hubbard, Susan, Purdue, 4:28.91. 
 3, Conley, Jessi, Indiana State, 4:33.83. 4, Hacker, Kendall, Purdue, 4:35.49. 
 5, Nusser, Brooke, Bradley, 4:36.58. 6, Huhnerkoch, Kayla, North Dakota State, 
 4:37.07. 7, Mathison, Meg, Carleton, 4:37.45. 8, Ness, Bailey, Minnesota, 
 4:37.97. 9, Wollmering, Erica, Missouri State, 4:38.41. 10, Quiles, Jocelyn, 
 Indiana State, 4:38.60. 11, Kohut-Jackson, Abby, Minnesota, 4:38.96. 12, 
 Glassbrenner, Ali, St. Thomas (Minn.), 4:39.17. 13, Halverson, Annika, Bethel 
 (Minn.), 4:40.20. 14, Overby, Madison, North Dakota, 4:40.84. 15, Howat, 
 Paityn, Missouri State, 4:42.26. 16, Oscarson, Hannah, North Dakota, 4:42.70. 
 17, Grider, Abigail, Indiana State, 4:46.34. 18, Culpepper, Avery, Tulsa, 
 4:46.37. 
Women 5000 Meter Run Unseeded Univ/Col
 1, McDaniel, Maria, Western Michigan, 16:53.64. 2, Eastman, Molly, Minnesota, 
 16:58.10. 3, Juarez, Gabby, Bradley, 17:01.69. 4, Kroll, Sadie, Wis.-La 
 Crosse, 17:04.03. 5, Barnes, Ashley, Tulsa, 17:07.11. 6, Christoffer, Alyssa, 
 Purdue, 17:08.53. 7, Dufner, Jen, North Dakota State, 17:09.49. 8, Kaegi, 
 Emily, Carleton, 17:09.99. 9, Baldwin, Maria, Eastern Illinois, 17:20.10. 10, 
 Overbeck, Vivian, Northern Illinois, 17:20.75. 11, Cole, Mckayla, Northern 
 Iowa, 17:21.24. 12, Griffin, Mackenzie, Bradley, 17:23.57. 13, Racette, 
 Sophia, Missouri, 17:24.95. 14, Jockisch, Abby, Bradley, 17:28.59. 15, Selva, 
 Rachel, Drake, 17:28.93. 16, Luksan, Jennifer, Bradley, 17:31.35. 17, Siltman, 
 Shelby, Eastern Illinois, 17:38.65. 18, Schnacker, Rita, Unattached, 17:38.97. 
 19, Chesang, Winrose, Iowa Central CC, 17:43.29. 20, Norem, Ashley, Northern 
 Iowa, 17:43.46. 21, Workman, Alli, Indiana State, 17:45.89. 22, Lawrence, 
 Sydney, Oklahoma Baptist, 17:52.39. 23, Piller, Sara, Bradley, 17:53.75. 24, 
 Garcia, Morgan, Drake, 17:57.31. 25, Kammerer, Adriana, Iowa State, 18:06.21. 
 --, Thomas, Hannah, Missouri, DNF. 
Boys 3200 Meter Run High School
 1, Sieperda, Gable, Central Lyon, 9:11.17. 2, Cox, Camden, Ankeny Centennial, 
 9:21.77. 3, Carmody, Matthew, Dowling Catholic, 9:24.72. 4, Bach, Myles, 
 Center Point-Urbana, 9:24.91. 5, Sommer, Konnor, Pleasant Valley, 9:27.50. 6, 
 Fopma, Jeremy, Marion, 9:29.46. 7, Altier, Tom, Johnston, 9:30.74. 8, Smith, 
 Reece, GHV, 9:31.31. 9, Hildebrand, Jalen, Dubuque Senior, 9:31.65. 10, 
 Pendergast, Jack, CR Prairie, 9:40.35. 11, Gemeda, Merga, Sioux City North, 
 9:42.29. 12, Schroeder, Cole, Dowling Catholic, 9:47.62. 13, McDermott, Sean, 
 Madrid, 9:47.94. 14, Sindt, Tim, Ankeny, 9:52.72. 15, Tyler, Rees, Gilbert, 
 9:53.68. 16, Holesinger, David, DUB Hempstead, 9:54.17. 17, Evans, Floyd, 
 Mid-Prairie, 9:54.23. 18, Hermiston, Ben, DUB Hempstead, 9:54.29. 19, Hall, 
 Sam, Dowling Catholic, 9:58.83. 20, Green, Jacob, CR Kennedy, 10:03.52. 21, 
 Huhn, Parker, Pleasant Valley, 10:06.47. 22, Greiner, Kolby, Iowa City West, 
 10:08.91. 
Boys Long Jump High School
 1, Brooks, Blair, Marion, 22-08.25, w:NWI (6.91m). 2, West, Austin, Iowa City 
 West, 22-05.50, w:NWI (6.84m). 3, Jordan Jr., Terrell, CR Kennedy, 22-03, 
 w:NWI (6.78m). 4, Rich, Keegan, Mount Pleasant, 22-01.25, w:NWI (6.73m). 5, 
 Kiewiet, Parker, Dike-New Hartford, 22-01, w:NWI (6.73m). 6, Love, Deyton, 
 Waterloo West, 22-00, w:NWI (6.70m). 7, Rupiper, Miles, Kuemper Cath, 21-11, 
 w:NWI (6.68m). 8, Boysen, Jaelen, Clinton, 21-05, w:NWI (6.52m). 9, Mukosa, 
 Kelvin, Bettendorf, 21-03.25, w:NWI (6.48m). 10, Bell, Carter, Bettendorf, 
 21-03, w:NWI (6.47m). 11, Foss, Nick, Harlan, 21-02.25, w:NWI (6.45m). 12, 
 Reed, Ajay, Gilbert, 21-01, w:NWI (6.42m). 13, Leggins, Ezeki, CR Jefferson, 
 20-11.25, w:NWI (6.38m). 14, Mosley, DJ, Davenport West, 20-10.25, w:NWI 
 (6.35m). 15, Williams, Gavin, Southeast Polk, 20-08.25, w:NWI (6.30m). 16, 
 Yeakel, MaCoy, West Hancock, J20-08.25, w:NWI (6.30m). 17, Goodhue, Max, 
 Carlisle, 20-08, w:NWI (6.29m). 18, Brown, Tariq, Valley- WDM, 20-07, w:NWI 
 (6.27m). 19, Butcher, Zack, Western Dubuque, 20-05.75, w:NWI (6.24m). 20, 
 Jaeger, Damon, Western Dubuque, 20-03.75, w:NWI (6.19m). 21, Killion, 
 Alexander, DSM North, 20-03.25, w:NWI (6.17m). 22, Bunten, Derik, CR 
 Jefferson, 20-01, w:NWI (6.12m). 23, Patterson, Ulysses, Clinton, 19-09.75, 
 w:NWI (6.03m). 24, McDermott, Danny, Wahlert Catholic, 19-09, w:NWI (6.01m). 
Boys Discus Throw High School
 1, Ellingson, Dawson, Hudson, 186-09, (56.92m). 2, Phelps, Nick, KP-WC, 
 184-02, (56.13m). 3, Walhof, Trajan, Sioux Center, 171-05, (52.24m). 4, Jones, 
 Logan, Lewis Central, 168-10, (51.46m). 5, Gannon, Jonathan, Iowa City West, 
 168-00, (51.20m). 6, Hanna, Sam, Pleasant Valley, 164-11, (50.26m). 7, Jones, 
 Cam, CR Kennedy, 162-08, (49.58m). 8, Vislisel, Matt, Mt Vernon, 160-09, 
 (48.99m). 9, Newsom, Mosai, Waverly-SR, 160-04, (48.86m). 10, Schilling, 
 Kaden, CR Prairie, 154-06, (47.09m). 11, Baier, Jacob, Ankeny, 152-03, 
 (46.40m). 11, Morrison, Zachary, Waukee, 152-03, (46.40m). 13, Dieleman, Jake, 
 Johnston, 150-11, (45.99m). 14, Erbes, Isaac, Urbandale, 150-03, (45.79m). 15, 
 Magnuson, Brandon, Underwood, 150-01, (45.74m). 15, Goebel, Harrison, West 
 Delaware, 150-01, (45.74m). 17, Zaiger, Joseph, Audubon, 149-05, (45.54m). 18, 
 Etherington, Dominick, Algona, 148-02, (45.16m). 19, Higgins, Riley, Linn-Mar, 
 145-10, (44.45m). 20, Baldus, Theo, Saint Ansgar, 145-09, (44.42m). 21, 
 Bieker, Caleb, Harlan, 142-00, (43.28m). 22, Huisman, Kody, Pella, 140-09, 
 (42.90m). 23, Endres, Tyler, Norwalk, 139-07, (42.54m). --, Flansburg, Coal, 
 Solon, FOUL. 
Men 5000 Meter Run Open Univ/Col
 1, Fischer, Reed, Tinman Elite, 13:53.32. 2, Hurt, Tripp, Unattached, 
 13:57.79. 3, Patel, Dhruvil, North Central (Ill.), 13:58.27. 4, Lewis, Kevin, 
 Team USA MN, 14:08.47. 5, FloydMews, Taylor, Bradley, 14:08.92. 6, Johnston, 
 Andrew, Air Force, 14:15.54. 7, Achengli, Karim, NW Missouri, 14:18.88. 8, 
 Ali, Hamza, Minnesota, 14:22.92. 9, Harvey, Baylor, Rogers State, 14:28.88. 
 10, Gold, Alex, Illinois, 14:30.43. 11, Stone, Elliott, North Dakota State, 
 14:36.35. 12, McKenna, Nolan, North Central (Ill.), 14:38.73. 13, Anderson, 
 William, Bradley, 14:44.29. 14, Dunderdale, Haran, Bradley, 14:44.68. 15, 
 Hoffert, Jake, Bradley, 14:47.37. 16, Osing, Tanner, Augustana (Ill.), 
 15:02.69. --, Thomas, Jackson, Unattached, DNF. --, Ojeda, Eric, Mila BB, DNF. 
Men 10000 Meter Run Open Univ/Col
 1, Mascari, John, Unattached, 29:41.13. 2, Austin, Brogan, rabbit/Fitness 
 Sports, 29:50.86. 3, Lynch, Peter, Tulsa, 30:40.25. 4, Weber, Tony, St. Mary 
 (Kan.), 30:41.51. 5, Tope, Mason, Loras, 30:42.11. 6, Diltz, Alex, Roots 
 Running Project, 30:45.42. 7, Norris, Will, Roots Running Project, 30:58.31. 
 8, Drake, Caleb, Dordt, 31:04.99. 9, Post, Austin, Nebraska, 31:07.25. 10, 
 Klaiber, Jon, Marquette, 31:14.15. 11, Goetsch, Tanner, Northwestern (Iowa), 
 31:22.01. 12, Trout, Cam, Indiana State, 31:28.02. 13, Bucci, Anthony, 
 Unattached, 31:30.61. 14, Cowman, Brice, South Dakota, 31:34.91. 15, Burd, 
 Ryan, Marquette, 31:42.03. 16, Pederson, Daniel, Marquette, 31:46.31. 17, 
 Brandt, Kyle, Drake, 31:52.87. 18, Murphy, Daniel, Iowa, 31:56.99. 19, Benz, 
 Isaac, South Dakota, 31:59.86. 20, Widmann, Michael, Missouri, 32:05.05. 21, 
 Kaczinski, Eli, Wartburg, 32:15.94. 22, Barbour, Max, Marquette, 32:17.87. 23, 
 Cowlin, Joe, Illinois, 32:30.19. 24, Bach, Austin, Cornell College, 32:30.38. 
 25, Cass, Kyle, Drake, 32:50.79. --, Jaskowiak, Ben, Unattached, DNF. --, 
 Bass, Alec, Dubuque, DNF. --, Sismelich, Steven, North Central (Ill.), DNF. 
 --, Wheeler, Jordan, Nebraska Wesleyan, DNF. 
Men 3000 Meter Steeplechase Univ/Col
 1, McInerney, Riley, Eastern Illinois, 8:55.18. 2, Egeland, Jorey, 
 MSU-Billings, 9:06.80. 3, Ahlrichs, Ben, Northern Iowa, 9:09.44. 4, Donahue, 
 Colton, Kansas State, 9:15.60. 5, Dobos, Isaac, Tulsa, 9:16.23. 6, Ryan, 
 Kevin, Marquette, 9:17.02. 7, Rill, Brixton, Illinois-Chicago, 9:17.87. 8, 
 Wickoren, Nathan, Wichita State, 9:18.09. 9, Bookman, Clark, Kent State, 
 9:18.15. 10, Shoemaker-Allen, Zach, Wis.-La Crosse, 9:19.59. 11, Wilkerson, 
 Brandon, Augustana (Ill.), 9:19.61. 12, Schroeder, Nathan, Augustana (S.D.), 
 9:19.64. 13, Cunningham, Wick, NW Missouri, 9:19.73. 14, Mather, Micah, South 
 Dakota St., 9:20.37. 15, Schatz, Jared, S.W.I.F.T Racing, 9:21.97. 16, 
 Gilbertson, Brant, North Dakota State, 9:23.71. 17, Hummer, Caleb, Illinois, 
 9:34.58. 18, Miller, Zac, NW Missouri, 9:37.06. --, Clinton, Nyle, Bradley, 
 DNF. --, Hamblen, Brayden, Illinois, DNF. 
Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Univ/Col Decathlon
 1, Ashley, Hayden, Oklahoma Baptist, 4:28.20. 2, Mally, Jacob, Kent State, 
 4:36.39. 3, Heitland, Austin, Northern Iowa, 4:37.68. 4, Jacobus, Derek, 
 Unattached, 4:39.86. 5, McMahan, Kenneth, South Dakota, 4:41.72. 6, Worley, 
 Andrew, Oklahoma Baptist, 4:42.32. 7, Cuvelier, Ben, Wartburg, 4:43.20. 8, 
 Rhoads, Wyatt, Unattached, 4:45.38. 9, Hochstetler, Errol, Unattached, 
 4:46.83. 10, Wagner, Peter, Unattached, 4:48.13. 11, Khan, Armand, South 
 Dakota, 4:51.74. --, Grob, Tyler, The Other Guys, DNF. --, Brondyke, Kurtis, 
 The Other Guys Track Club, DNF. --, Murphy, Connor, Unattached, DNF. 
Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Univ/Col Decathlon
 1, Brondyke, Kurtis, The Other Guys Track Club, 15.03, w:-1.5. 2, Mally, 
 Jacob, Kent State, 15.09, w:0.2. 3, Grob, Tyler, The Other Guys, 15.59, w:0.2. 
 4, Worley, Andrew, Oklahoma Baptist, 15.63, w:0.7. 5, Rhoads, Wyatt, 
 Unattached, 15.74, w:0.7. 6, Wagner, Peter, Unattached, 15.79, w:0.2. 7, 
 McMahan, Kenneth, South Dakota, 15.93, w:0.7. 8, Jacobus, Derek, Unattached, 
 16.05, w:-1.5. 9, Hochstetler, Errol, Unattached, 16.17, w:0.2. 10, Heitland, 
 Austin, Northern Iowa, 16.38, w:-1.5. 11, Cuvelier, Ben, Wartburg, 16.74, 
 w:0.2. 12, Ashley, Hayden, Oklahoma Baptist, 17.00, w:0.2. 13, Khan, Armand, 
 South Dakota, 17.75, w:0.2. --, Santi, Michael, Northern Iowa, DNF, w:0.2. 
Decathlon: #8 Men Pole Vault Univ/Col Decathlon
 1, Brondyke, Kurtis, The Other Guys Track Club, 4.50m, (14-09). 2, Ashley, 
 Hayden, Oklahoma Baptist, 4.40m, (14-05.25). 2, Jacobus, Derek, Unattached, 
 4.40m, (14-05.25). 4, Heitland, Austin, Northern Iowa, 4.30m, (14-01.25). 5, 
 Worley, Andrew, Oklahoma Baptist, 4.20m, (13-09.25). 5, Hochstetler, Errol, 
 Unattached, 4.20m, (13-09.25). 5, Wagner, Peter, Unattached, 4.20m, 
 (13-09.25). 8, Rhoads, Wyatt, Unattached, 4.10m, (13-05.25). 9, Khan, Armand, 
 South Dakota, 4.00m, (13-01.50). 9, Mally, Jacob, Kent State, 4.00m, 
 (13-01.50). 11, McMahan, Kenneth, South Dakota, 3.70m, (12-01.50). 12, Santi, 
 Michael, Northern Iowa, 3.40m, (11-01.75). 13, Cuvelier, Ben, Wartburg, 3.00m, 
 (9-10). --, Grob, Tyler, The Other Guys, NH. 
Decathlon: #7 Men Discus Throw Univ/Col Decathlon
 1, Brondyke, Kurtis, The Other Guys Track Club, 44.15m, (144-10). 2, Grob, 
 Tyler, The Other Guys, 39.74m, (130-04). 3, Khan, Armand, South Dakota, 
 39.60m, (129-11). 4, Wagner, Peter, Unattached, 36.92m, (121-01). 5, Jacobus, 
 Derek, Unattached, 35.81m, (117-06). 6, Worley, Andrew, Oklahoma Baptist, 
 34.07m, (111-09). 7, Cuvelier, Ben, Wartburg, 33.50m, (109-11). 8, 
 Hochstetler, Errol, Unattached, 31.94m, (104-09). 9, Mally, Jacob, Kent State, 
 30.96m, (101-07). 10, Ashley, Hayden, Oklahoma Baptist, 30.41m, (99-09). 11, 
 Santi, Michael, Northern Iowa, 29.28m, (96-01). 12, Rhoads, Wyatt, Unattached, 
 28.64m, (93-11). 13, Heitland, Austin, Northern Iowa, 28.31m, (92-10). 14, 
 McMahan, Kenneth, South Dakota, 23.25m, (76-03). 
Decathlon: #9 Men Javelin Throw Univ/Col Decathlon
 1, Brondyke, Kurtis, The Other Guys Track Club, 60.75m, (199-04). 2, Khan, 
 Armand, South Dakota, 58.51m, (191-11). 3, Worley, Andrew, Oklahoma Baptist, 
 50.43m, (165-05). 4, Ashley, Hayden, Oklahoma Baptist, 49.87m, (163-07). 5, 
 Grob, Tyler, The Other Guys, 49.57m, (162-07). 6, Jacobus, Derek, Unattached, 
 47.36m, (155-04). 7, Cuvelier, Ben, Wartburg, 45.10m, (147-11). 8, Wagner, 
 Peter, Unattached, 44.39m, (145-08). 9, McMahan, Kenneth, South Dakota, 
 44.34m, (145-06). 10, Hochstetler, Errol, Unattached, 43.25m, (141-11). 11, 
 Mally, Jacob, Kent State, 42.73m, (140-02). 12, Rhoads, Wyatt, Unattached, 
 42.48m, (139-04). 13, Santi, Michael, Northern Iowa, 41.24m, (135-04). 14, 
 Heitland, Austin, Northern Iowa, 39.49m, (129-07). 
Men 800 Meter Run Unseeded Univ/Col
 1, Moss, Ty, Nebraska, 1:50.44. 2, Mohammed, Moujtaba, Nebraska, 1:50.48. 3, 
 Seymour, Scott, Bradley, 1:51.22. 4, Shadid, David, Bradley, 1:51.37. 5, 
 Roberts, Casey, Wartburg, 1:51.60. 6, Miller, Aric, Marquette, 1:52.55. 7, 
 Hatton, Evan, Bethel (Minn.), 1:52.67. 8, James, Carlos, Oklahoma Baptist, 
 1:52.73. 9, Kuhlmann, Robert, Missouri, 1:52.95. 10, Hodge, Travis, Kansas 
 State, 1:53.06. 11, Miller, Alec, Marquette, 1:53.09. 12, Gearhart, Seb, 
 Northern Iowa, 1:53.43. 13, Lally, Kylian, Loras, 1:53.58. 14, Goodman, Ben, 
 Missouri, 1:53.60. 15, Lechleitner, Xavier, Drake, 1:53.82. 16, Sheridan, 
 Mark, Missouri, 1:53.89. 17, Green, Jacob, Morningside, 1:53.93. 18, Gross, 
 Derek, Marquette, 1:54.15. 19, Rosen, Matt, Minnesota, 1:54.34. 20, Jones, 
 Kevin, Kent State, 1:54.85. 21, Curl, Byrne, North Dakota State, 1:55.02. 22, 
 Snider, Cody, Wartburg, 1:55.43. 23, Hollinger, Peter, Northwestern (Iowa), 
 1:55.51. 24, O'Leary, Andrew, Kent State, 1:56.66. 25, Simmons, Jacob, South 
 Dakota, 1:58.71. 
Men 1500 Meter Run Unseeded Univ/Col
 1, Rose, Tim, Northwestern (Iowa), 3:50.49. 2, Heikkila, Tim, North Dakota 
 State, 3:51.21. 3, Koch, Lukas, Kansas State, 3:51.29. 4, Allen, Benjamin, 
 Concordia-St. Paul, 3:51.30. 5, Bete, Paul, Ohio State, 3:52.60. 6, Griffith, 
 Kyle, Purdue, 3:52.62. 7, Sommer, Karson, Iowa, 3:54.77. 8, McLeod, Wyatt, 
 Augustana (S.D.), 3:54.99. 9, Bianchina, Michael, Bradley, 3:55.92. 10, 
 Yeager, Joshua, Drake, 3:55.97. 11, Cozine, Matt, Drake, 3:56.46. 12, Dolezal, 
 Greyson, Iowa State, 3:56.58. 13, Wendt, Nathan, South Dakota, 3:59.87. 14, 
 Leach, Adam, Northern State, 4:00.88. 15, Wilson, Caleb, Cornell College, 
 4:01.85. 16, Staack, Hunter, Minnesota, 4:07.03. 
Men 5000 Meter Run Unseeded Univ/Col
 1, Medrano, Akis, Indiana State, 14:19.30. 2, Too, Nehemia, Harding, 14:19.99. 
 3, Austin, Chandler, Unattached, 14:20.63. 4, Klemz, Jacob, Washburn, 
 14:23.18. 5, Pinkowski, Sam, Wartburg, 14:30.31. 6, O'Keefe, Dan, North 
 Central (Ill.), 14:34.42. 7, Sanabria, Alvaro, McMillan Running, 14:38.92. 8, 
 Norvell, Matthew, North Central (Ill.), 14:41.92. 9, Docherty, Danny, Team USA 
 MN, 14:42.38. 10, Zajkowski, Austin, Wis.-La Crosse, 14:42.42. 11, Hengst, 
 Dalton, Unattached, 14:42.47. 12, Hird, Zach, North Central (Ill.), 14:42.65. 
 13, Fairley, Mark, Central College, 14:42.67. 14, Garcia, Gage, Wichita State, 
 14:45.72. 15, Olson, Alec, Team USA MN, 14:46.29. 16, Landis, Luke, Ohio 
 State, 14:46.47. 17, Wicker, Mason, Cornell College, 14:48.84. 18, Sevcik, 
 Timothy, Loras, 14:48.90. 19, Lawrence, Charles, Minnesota, 14:55.38. 20, 
 Hesse-Withbroe, Bailey, Iowa, 14:56.19. 21, Hoffert, Luke, Bradley, 14:57.25. 
 22, Goodspeed, Lucas, Harding, 15:08.24. 23, Eklin, Ian, Iowa, 15:15.28. 24, 
 Montoya, Pedro, Wichita State, 15:20.79. 25, Dubrick, Marc, Missouri, 
 15:33.80. 26, Cash, Ryan, Indiana State, 15:39.42. --, Harris, Nick, 
 Unattached, DNF. 
Mixed 4x60 Yard Relay
 1, Beaver Creek Elementary (Gray, Austin , Pohlman, Rubie , Richardson, Jalen 
 , Holgeson, Jacob ), 34.25. 

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required