2019-2020 European Athletics Indoor Results, November/December 2019, edited and compiled by Carles Baronet

| 0 Comments

775279463_BL_9060_82167E79D01E4F7BF35864EF9C8B7BEB.JPG2019 European Athletics Indoor Championships, photo by Getty Images/Glasgow 2019

This is the beginning of the 2019-2020 indoor season, and we are, as always thankful to Carles Baronet, our dear friend from Catalan, who compiles and edits all of our fine reports.

EUROPEAN ATHLETICS RESULTS (december 2019)

AUSTRIA

Linz (Austria), 28.12.2019

Indoor
Men
1.000m 1 Lennart Paul Holzinger (2002) 2.30.86; 2 Kevin Kamenschak (2004) 2.34.06 NR u16

BELARUS

Novopolotsk (Belarus), 23.11.2019 - Devyatovskiy Prizes-
Men
HT 1 Yuri Shayunou 72.28; 2 Yuri Vasilchenko 72.06; 3 Adam Kelly (est) 68.35; 4 Yaugeni Ivanou 65.33

HT u20 (6 Kg) 1 Denis Shabasou 74.33; 2 Aliaksandr Metelenko 68.00; 3 Uladzislau Trambovich 64.77
HT u18 (5 kg) 1 Uladzislau Bohdan 72.90; 2 Kirill Budni 64.53; 3 Uladzislau Morozou 64.34; 4 Roman Lakhmanov 64.20; 5 Roman Zhuk 63.10

Women
HT Nastassia Kalamoyets 68.54
HT u20 Tatiana Romanovich 60.63
HT u18 (3 kg) 1 Veronika Rakova 62.19; 2 Gertu Kutman (est) 59.78

Minsk (Belarus), 18-19.12.2019 - Christmas Stars-
Indoor
Men

600m (18) 1 Aliaksandr Vasilevski 1.18.63; 2 Yan Sloma 1.18.74
HJ (18) Yahor Uptar (2002) 2.16
HJ (19) Dmitry Karpuk 19.10

DT (19) 1 Viktor Trus 62.51; 2 Uladzislau Puchko 55.12

JT (18) 1 Pavel Sasimovich 78.78; 2 Yaugeni Lipski 70.30; 3 Aliaksandr Kozlouski 69.92
Women

1.500m (19) Tatsiana Shabanou 4.24.62 HJ (18) Yelizaveta Simanovich 1.84
LJ (18) Violetta Skvortsova 6.24
SP (19) 1 Olena Pasechnik 18.15; 2 Yyulia Leontyuk 16.60

BELGIUM

Gent (Belgium), 26.12.2019

Indoor
Men
60mh Michael Obasuyi 7.95 Women
200m h1 Jostine Goosens 24.34 60mh Angel Agwazie (2001) 8.65 HJ Merel Maes (2005) 1.79

Gent (Belgium), 28.12.2019

Indoor
Men
1.000m Pieter Sisk 2.24.00 Women
300m h1 Kinè Gaye 39.37
SP Alida Van Daalen (ned) 15.81

CROATIA

Osijek (Croatia), 28.12.2019

Indoor
Men
PV Ivan Horvat 5.30

CZECH REPUBLIC

Olomouc
14.12.2019
Men
SP Tomas Vilímek 17.23
SP u18 (5 kg) Karel Sula 17.84 Women

SP u18 (3 kg) Katrin Brzyszkowska 15.30

Brno (Czech Republic), 18.12.2019

(Czech Republic),

Indoor
Women
HJ Kristina Bosková (svk) 1.78

FRANCE

Nantes (France), 9.11.2019 (indoor)

Men
PV Matthias Orban 5.30

Fronton (France), 16.11.2019

Indoor
Men
TJ ... 2 Amath Faye (sen) 15.23 Women
PV Marie-Julie Bonnin (2001) 4.02

Eaubonne (France), 16.11.2019

Indoor
Women
60m u18 Serena Kouassi (2003) 7.58

Eaubonne (France), 17.11.2019

Indoor
LJ Marie-Jeanne Ourega 6.13

Nice (France), 22.11.2019

Indoor
Men
50mh u18 (0,91m) 1 Corentin Leost 6.83; 2 Maxime Moitie-Charnois 6.86 (6.86 1h1); 3 Mathias Cappo 6.92; 4 Sacha Rifflart (bel) 7.00
Women
PV Margot Chevrier 4.21

Montpellier (France), 23.11.2019

Indoor
Women
HJ 1 Lea Verdier (2001) 1.77; Fanny Pinteau 1.77
LJ Lea Verdier (2001) 5.95

Eaubonne (France), 24.11.2019

Indoor
Women
200m u18 Serena Kouassi 24.48

Aubière (France), 28.11.2019

Indoor Women

Olomouc 23.12.2019 Indoor Men

(Czech

Republic),

SP u20 (6 kg) Jakub Heza 19.69

DENMARK

Arhus (Denmark), 28.12.2019 -Sidste Chancen 2019-
Indoor
Women

60m 1 Louise Østergård 7.58; 2 Mette Graversgaard 7.59
60mh Mette Graversgaard 8.38

ESTONIA

Tallinn (Estonia), 18.12.2019

Indoor
Men
LJ Hans-Christian Hausenberg 7.64 SP u20 (6 kg) Kevin Sakson 17.98 Women
60m Kreete Verlin 7.56

Tartu (Estonia), 29.12.2019

Indoor
Women
PV Marleen Mülla (2001) 3.96

FINLAND

Mustasaari (Finland), 22.12.2019

Indoor
Men
PV Mikko Paavola 5.20

Kaustinen (Finland), 28.12.2019

Women
HT 1 Suvi Koskinen 65.33; 2 Väänänen 59.44

Kiira

PV Charlotte Iva 4.15

Nantes (France), 30.11.2019

Indoor
Women
200m h1 Sokhna Diop (2000) 24.44 400m h1 Sokhna Diop (2000) 55.11

Eaubonne (France), 30.11.2019

Indoor
Women u18
60mh (0,76m) Mailys Promeneur 8.60

Aubière (France), 31.11-1.12.2019

Indoor
Heptathlon (31-1) Simon Rey 5.222p (7.30; 6.73; 12.24; 1.82 - 8.33; 4.67; 2.54.66)
Women
Pentathlon (1) Emmanuelle Chazal 3.674p (9.06; 1.67; 10.84; 5.42; 2.29.71)

Montpellier (France), 30.11-1.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon u18 (31-1) Rigo Honvault 5.258p (7.26; 7.02; 13.24; 2.01 - 8.04; 3.20; 2.49.10)
Women
Pentathlon (1) Lea Verdier 3.922p (8.92; 1.75; 9.39; 5.90; 2.24.01)

Nogent-sur-Oise (France), 1.12.2019

Indoor
Men
SP u18 (5 kg) Leo Chwalowska 17.76 Women
LJ Maelly Dalmat (2001) 6.09

Miramas (France), 30.11-1.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon u18 (31-1) Sacha Rifflart (bel) 5.165p (7.36; 6.58; 14.19; 1.95 - 8.31; 4.00; 2.59.43)
Women

Pentathlon u20 (1) Auriana Lazraq 3.671p (9.13; 1.58; 12.56; 5.51; 2.31.41)

Val-de-Reuil (France), 6.12.2019

Indoor
Men
60mh Romain Lecoeur 7.90

Viry-Chatillon (France), 7.12.2019

Indoor
Men
50mh u18 (0,91m) Erwann Cinna 6.97

Lyon (France), 8.12.2019

Indoor
Wmen
60 Wided Atatou 7.58
200m h1 Wided Atatou 23.92

Meylan (France), 7.12.2019

Indoor
Men
PV 1 Thibaut Collet 5.45; 2 Mathieu Collet 5.35

Miramas (France), 8.12.2019

Indoor
Men
60mh u18 (0,91m) Corentin Leost 7.92

Amiens (France), 7.12.2019

Men
HT Abdellah Hassar 64.36
HT u18 (5 kg) Jean-Baptiste Bruxelle 80.22

Epinal (France), 14.12.2019

Indoor
Men
LJ Julien Pauthonnier 7.65

Lievin (France), 15.12.2019

Indoor
Men
1.500m Thomas Desrumaux 3.49.92 PV Baptiste Thiery (2001) 5.13

Lyon (France), 14-15.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon Simon Rey 5.497p (7.24; 6.74; 13.00; 1.86 - 8.20; 4.95; 2.49.43) Heptathlon u23 Michele Brini (ita) 5.229p (7.50; 6.98; 12.11; 1.86 - 8.46; 4.35; 2.43.91)
Women
Pentathlon (14) Enrica Cipolloni (ita) 3.890p (9.15; 1.77; 11.26; 5.56; 2.26.22); 2 Lise Bara 3.825p (8.88; 1.65; 11.02; 5.52; 2.22.28)
Pentathlon u20 (14) Sara Chiaratti (ita) 3.555p (9.32; 1.65; 9.74; 5.35; 2.25.75)

Mondeville (France), 14-15.12.2019

Indoor
Women
Pentathlon (15) 1 Gaelle Le Foll 4.036p (8.92; 1.75; 11.88; 5.41; 2.16.89); 2 Sandra Jacmaire 3.909p (8.77; 1.69; 11.22; 5.80; 2.28.71)

Eaubonne (France), 14-15.12.2019

Indoor
Men
HJ Jason Bayindoula (2001) 2.12

Nantes (France), 14-15.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon 1 Maxence Pecatte 5.517p (7.28; 7.02; 12.69; 1.98 - 8.42; 4.46; 2.41.71); 2 Baptiste Gloriant 5.223p (7.26; 6.79; 11.32; 1.92 - 8.60; 4.36; 2.45.25)

Reims (France), 14-15.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon Harald Bust (ned) 5.096p (7.50; 6.79; 12.45; 1.84 - 8.83; 4.40; 2.45.93)
Women
Pentathlon (15) Melissa De Haan (ned) 3.999p (8.98; 1.75; 12.48; 5.57; 2.25.07)

Bompas (France), 15.12.2019

Indoor
Men
LJ Tom Campagne (2000) 7.67 Women
LJ Soriane Sorhaindo (2001) 6.01

Aulnay-sur-Odon (France), 15.12.2019
Men
HT Romain Sornin 65.41

Franconville (France), 18.12.2019

Women
HT Xena Ngomateke 58.46
HT u18 (3 kg) Rose Loga 70.28

Miramas (France), 20.12.2019

Indoor
Men
HJ Dorian Lairi 2.15
Women
60mh Anais Fourniller (2000) 8.58 HJ Fanny Pinteau 1.78
LJ Ilionis Guillaume 6.19

Val de Reuil (France), 20.12.2019

Indoor
Men
TJ Melvin Raffin 16.12

Moulleiron le Captif (France), 20.12.2019
Indoor
Men

60m William Reppert 6.82
60mh 1 Marvin Pistol 7.95 (7.90 1h2); 2 Matteo Ngo 7.98
Women
PV Angelina Sienicheva (ukr) (2003) 3.52

Metz (France), 20.12.2019

Indoor
Women
3 Kms Walk Eloise Terrec 13.18.89

Rennes (France), 21.12.2019

Indoor
Men
SP Yann Moisan 17.25

Nice (France), 21.12.2019

Indoor
Men
50mh u18 (0,91m) Sacha Rifflart (bel) 6.93

Aulnay-sous-Bois (France), 21.12.2019 -Perche aux Etoiles- Indoor
Men

PV A 1 Mathieu Collet 5.51; 2 Thibaut Collet 5.51; 3 Jeremy Bataillon 5.36; 4 Jules Cypres 5.36; Matthias Orban (2000) 5.36; 6 Medhi Amar Rouana 5.21; Baptiste Thiery (2001) 5.21; 8 Romain Gavillon 5.21

PV B Alexis Quest 5.36
Women
PV A 1 Marion Lotout 4.51; 2 Marie- Leonore Ribeiro Tavares 4.16; 3 Thiziri Daci 4.16; Emma Brentel (2002) 4.16; 5 Charlotte Iva 4.01; 6 Elise Russis (2003) 4.01; 7 Anna Airault (2000) 4.01
PV B 1 Nomeie Dambry 4.01; 2 Berenice Petit 4.01

Eaubonne (France), 22.12.2019

Indoor
Men
60mh heats Loic Herkenrath 7.98 1h2 SP u18 (5 kg) Leo Chwalowska 18.11 Women
60m A 1 Fatmata Koroma (sle) (2000) 7.55; 2 Serena Kouassi 7.57
LJ Marie-Jeanne Ourega 6.22

Lyon (France), 22.12.2019

Indoor
Men
60m Pascal Mancini (sui) 6.88 Women
60m Wided Atatou 7.57

200m Wided Atatou 23.98

Nogent-sur-Oise (France), 21- 22.12.2019
Indoor
Women

Pentathlon u23 (21) Floriane Masse 3.769p (9.06; 1.75; 9.53; 5.71; 2.29.73)

Aubière (France), 22.12.2019

Indoor
Men
60m Marcia Mayouma-Ntsiemo (cgo) 6.84
HJ Arnaud Dupe-Agot 2.13
Women
400m h1 1 Sokhna Lacoste (2000) 53.79; 2 Marjorie Veyssiere 53.95
PV 1 Anais Lavillenie 4.00; 2 Bianca Falcone (ita) 4.00

Nantes (France), 23.12.2019

Indoor
Women
60m 1 Germaine Abessolo Bivina (cmr) 7.57; 2 Marie Kimumba (swe) 7.66

Oignies (France), 28.12.2019

Indoor
Men
HJ 1 Nathan Ismar 2.14; 2 Lars Van Looy (bel) 2.14; 3 William Aubatin 2.14; 4 Matthieu Tomassi 2.14
Women
HJ Floriane Masse 1.76

GERMANY

Furth (Germany), 7.12.2019 - Sprintcup-
Indoor
Women

150m 1 Viola John (2003) 18.27; 2 Svenja Pfetsch (2001) 18.29

Dresden (Germany), 14.12.2019

Indoor

Women
LJ Serina Riedel (2003) 6.13

Magdeburg (Germany), 14.12.2019

Indoor
Women
150m u18 h3 Lara-Noelle Steinbrecher 18.21
PV Janina Pollatz 4.10
PV u20 Leni Freyja Wildgrube 4.00

München (Germany), 14.12.2019

Indoor
Women
PV Stefanie Dauber 4.13

Halle (Germany), 18.12.2019

Indoor
Men
SP u18 (5 kg) Philipp Thomas (2003) 17.04
Women
SP u18 (3 kg) 1 Sina Prüfer (2002) 17.56; 2 Sandy Prüfer (2003) 15.13

Chemnitz (Germany), 20.12.2019

Indoor
Women
150m Tiffany Eidner 18.01
60mh u18 (0,76m) Amira Never (2004) 8.66

Neubrandenburg (Germany), 21.12.2019
Indoor
Men

60mh u20 (0,99m) Natan Frakiewicz (2001) 7.99 1h1
Women
LJ u18 Mia Merten 5.93

Schwerin (Germany), 21.12.2019

Indoor
Women
PV Dovile-Michelle Scheutzow (2000) 4.00

München (Germany), 21.12.2019
Indoor
Men
SP Christian Zimmermann 18.75
SP u20 (6 kg) 1 Joel Akue 18.42; 2 Eric Maihöfer 18.15; 3 Tizian Noah Lauria (2003) 17.98; 4 Alexander Schaller 17.11 SP u18 (5 Kg) 1 Alxander Schaller 18.72; 2 Dominik Idzan 18.02; 3 Joel Akue 17.98 Women

SP u18 (3 kg) Milaine Ammon 15.45

München (Germany), 21.12.2019

Indoor
Men
SP Christian Zimmermann 18.75
SP u20 (6 kg) 1 Joel Akue 18.42; 2 Eric Maihöfer 18.15; 3 Tizian Noah Lauria (2003) 17.98; 4 Alexander Schaller 17.11 SP u18 (5 Kg) 1 Alxander Schaller 18.72; 2 Dominik Idzan 18.02; 3 Joel Akue 17.98 Women
SP u18 (3 kg) Milaine Ammon 15.45

GREAT BRITAIN

Sheffield (Great Britain), 7.12.2019

Indoor
Men
300m h1 1 Ryan Gorman 34.03; 2 Xavier Smith (usa) 34.35

Loughborough (Great Britain), 7.12.2019
Indoor
Men

60m Kyle De Escofet 6.71 (6.75 in heat 1) Women
PV Sophie Cook 4.33

Cardiff (Great Britain), 8.12.2019

Indoor
Men
60m Owain Lloyd-Hugues u20 6.79 (6.76 1h1)

3.000m 1 Piers Copeland 8.01.87; 2 Philip Sesemann 8.03.17; 3 Ossama Meslek (ita) 8.03.96; 4 Jake Smith 8.06.11
Women

SP Adele Nicoll 15.81
3 Kms Walk 1 Bethan Davies 12.49.33; 2 Heather Lewis 12.55.36

Parma (Italy), 21.12.2019

Indoor
Men
50m Andrea Federici 5.84
Women
50m Laura Fattori 6.52 (6.50 1h1) 50mh Giulia Guarriello (2001) 7.39

LATVIA

Kuldiga (Latvia), 30.11.2019

Indoor
Men
2.000m 1 Ugis Jocis 5.17.23; 2 Janis Razgalis 5.24.86

LITHUANIA

Kaunas (Lithuania), 11.12.2019

Indoor
Women
60m Andr
ė Ožechauskaitė (2003) 7.56

Siauliai (Lithuania), 12-13.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon (12-
13) Tomas Sabašinskas (2000) 5.117p (7.16; 7.17; 14.83; 1.97 - 8.97; 3.80; 3.10.15)
Women
Pentathlon u20 (13) Olivija Vaitaityt
ė 3.511p (9.27; 1.64; 11.59; 5.09; 2.33.00) Pentathlon u18 (12) 1 Atėnė Šliževičiūtė (2003) 3.668p (9.03; 1.70; 10.94; 5.36; 2.32.82); 2 Gerda Kerija Dreimane (lat) (2004) 3.554p (9.26; 1.61; 11.09; 5.65; 2.37.11); 3 Eliza Lemberga (lat) (2004) 3.487p (9.72; 1.67; 10.85; 5.14; 2.27.81)

LUXEMBOURG

Kirchberg (Luxembourg), 20.12.2019

Indoor
Men
1.000m Valère Hustin (bel) 2.27.66 Women

Manchester 15.12.2019 Indoor
Men

(Great

Britain),

60m h1 Henry Nwoke u20 6.85; 2 Andrew Morgan-Harrison 6.85
300m h1 Andrew Morgan-Harrison 33.95

Women
60m h5 (mixed race) Trezeguet Taylor u18 7.60
600m h2 (mixed race) Jacqueline Fairchild 1.30.33

Lee Valley -London- (Great Britain), 14-15.12.2019
Indoor
Men

Heptathlon Lewis Church 5.395p (7.43; 6.76; 13.50; 2.01 - 8.56; 4.33; 2.43.57)

Eltham (Great Britain), 22.12.2019 - Sutcliffe 60's-
Indoor
Women

60m Gina Akpe-Moses (irl) 7.49

HUNGARY

Budapest (Hungary), 21.12.2019

Indoor
Women
PV Hanga Klekner 4.05

ITALY

Modena (Italy), 1.12.2019

Women
HJ Idea Pieroni (2002) 1.82

1.000m Vera Hoffmann 2.49.61 NR

NETHERLANDS

Appeldorn (Netherlands), 15.12.2019

Indoor
Men
60mh u18 (0,91m) Isaya Klein Ikkink 7.99 (7.93 1h1)

Amsterdam (Netherlands) 27.12.2019

Men
DT u18 (1,5 kg) Sebastiaan Bonte 54.10

Amsterdam (Netherlands) 29.12.2019

Indoor
Men
60mh u18 (0,91m) Isaya Klein Ikkink 8.00 Women
60mh Marijke Esselink 8.55 1h
60mh u20 Zoe Sedney 8.39 (8.27 in heats)

NORWAY

Trondheim (Norway), 1.12.2019

Women
60mh Thea Haahr (den) 8.69

Bergen (Norway), 16.12.2019

Indoor
Men
PV Pål Haugen Lillefosse 5.20

Bergen (Norway), 19.12.2019

Indoor
Men
PV 1 Pål Haugen Lillefosse 5.30; 2 Eirik Dolve 5.20

PORTUGAL

Porto (Portugal), 7.12.2019

Men
HT Antonio Vital Silva 68.49

Pombal (Portugal), 28-29.12.2019

Indoor
Men
PV (28) Diogo Ferreira 5.25 Women
3.000m Mariana Machado 9.02.56 PV Chloe Henry (bel) 4.00

RUSSIA

Moskva (Russia), 3.12.2019

Men
300m u18 Fedor Ivanov 34.21 1.000m u18 Fedor Ivanov 1.20.0 Women
LJ Valeriya Antoshina (16 years) 5.98

Moskva (Russia), 7.12.2019 -Moscow Student Competitions-
Indoor
Men

60m Ruslan Abdulkaderov 6.71

Moskva (Russia), 20-21.12.2019 -Stars of University Sports-
Indoor
Men

60m (20) Artyom Makarenko 6.80 1s1 600m (20) Yegor Filippov 1.19.63 60mh (20) Maksim Lobkov 7.97 Women

60m (20) Kristina Makarenko 7.22 (7.21 1s1)
60mh (20) 1 Polina Graudyn 8.44; 2 Yelena Timakova (2000) 8.56

SP (20) 1 Alyona Gordeyeva 17.27; 2 Polina Sokolova 15.56

Omsk (Russia), 21.12.2019 -Bulatovs Memorial-
Indoor
Men

Mile Konstantin Plokhotnikov 4.01.13
HJ 1 Matvey Tchinkin (2002) 2.15; 2 Pawel Kukurchin 2.15
Women
Mile Svetlana Karamasheva 4.46.53

HJ 1 Natalya Aksenova 1.85; 2 Anna Baturina (2000) 1.80
PV 1 Lyudmila Petrova 4.40; 2 Irina Ivanova 4.30

Bryansk (Russia), 21.12.2019

Indoor
Men
60m Rushan Abdulkaderov 6.72
HJ 1 Daniil Tsyplakov 2.24; 2 Yevgeniy Korshunov 2.15
Women
60m Anna Kukushkina 7.59
1.000m 1 Maria Kurilova 2.46.37; 2 Yelena Ageychenkova 2.48.62
HJ 1 Kristina Koroleva 1.86; 2 Daryia Slepova 1.86; 3 Yelizaveta Beskova 1.80

Moskva (Russia), 26.12.2019

Indoor
Men
PV 1 Dmitry Mitsky 5.20; 2 Dmitry Zhelyabin 5.20
Women
PV Yekaterina Bryanchina 4.20

SERBIA

Beograd (Serbia), 21.12.2019

Indoor
Men
60m Aleksa Kijanovic 6.80
200m Bosko Kijanovic (2000) 21.60 Women
60m Farzeneh Fasihi (iri) 7.45

Beograd (Serbia), 22.12.2019

Indoor
Men
1.000m Miroslav Dukadinovic 2.27.75; 2 Damir Klempic (2001) 2.28.76
Women
60m Farzeneh Fasihi (iri) 7.44

Beograd (Serbia), 28.12.2019

Indoor Men

60m Aleksa Kijanovic 6.77
400m Bosko Kijanovic (2000) 48.01 1000m A Stefan Cukovic (bih) 2.26.85; B Miroslav Dukadinovic 2.27.29
TJ 1 Dimitrije Novakovic (2000) 15.56; 2 Sedin Heco (bih) 15.55
SP 1 Asmir Kolasinac 21.06; 2 Veljko Ndeljkovic 17.75; 3 Bogdan Zdravkovic 17.60
Women
60m 1 Farzeneh Fasihi (iri) 7.37 (7.32 in second round); 2 Milana Tirnanic 7.47 60mh Ivana Petkovic 8.56

SPAIN

Madrid (Spain), 14.12.2019

Indoor
Men
400m h1 Ignacio Sáez (2002) 47.86 SP u20 (6 kg) Miguel Gómez 17.31 Women
300m h1 Blanca Hervás (2002) 39.01

San Sebastián (Spain), 15.12.2019

Indoor
Men
60mh u20 (0,99m) John Cabang Tolentino (phi) 8.08
PV Istar Dapena 5.30
Women
HJ Izaskun Turrillas 1.76
PV Malen Ruiz de Azua 4.20

Sabadell (Spain), 15.12.2019

Indoor
Men
300m h1 1 Oriol Madi 34.84; 2 Arnau Gómez (2004) 35.03
3.000m Santiago Catofre (uru) 8.18.62

San Sebastián (Spain), 20.12.2019

Indoor
Women
PV Malen Ruiz de Azúa 4.30

Madrid (Spain), 21-22.12.2019

Indoor
Men
60m (22) Ricardo Sánchez 6.86 (6.86 1h1) 3.000m (21) 1 Jesús Ramos 8.17.98; ... 5 Adrián De la Orden (2002) 8.33.02
60mh u20 (22) Angel Díaz 7.96
Women
3.000m (21) 1 Agueda Muñoz 9.41.83; 2 Jimena Blanco (2004) 9.44.59; 3 Laura Luengo 9.44.94; 4 Ana Patricia Campos 9.44.98
Pentathlon u18 (21) Alba Ramírez 3.626p (9.49; 1.65; 11.38; 5.27; 2.24.19)

Zaragoza (Spain), 21.12.2019

Indoor
Men
1.000m 1 César Larrosa 2.28.41; 2 David Cartiel (2004) 2.31.15 NR u16

Valencia (Spain), 21-22.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon (21-22) 1 Vicente Navarro 5.133p (7.55; 6.77; 10.05; 1.95 - 8.67; 4.50; 2.42.19); 2 Jorge Davila 5.129p (7.22; 6.71; 12.41; 1.89 - 8.95; 4.30; 2.48.42)
Heptathlon u20 (21-22) Andre Boix 5.176p (7.33; 6.58; 12.19; 1.95 - 8.34; 4.10; 2.49.35)
Women
Pentathlon (22) 1 Claudia Conte 4.258p (8.80; 1.78; 11.97; 5.97; 2.17.80); 2 Carmen Ramos 3.861p (8.75; 1.63; 12.52; 5.45; 2.25.89)

Sabadell (Spain), 22.12.2019

Indoor
Men
60m Jan Sans 6.87
500m h1 1 Javier Delgado 1.03.69; 2 Roberto Tello 1.03.77
PV Igor Bychkov 5.30
Women

500m 1 Julia García (2003) 1.13.46; 2 Sara Gallego (2000) 1.13.65; 3 Sonia Nasarre 1.14.98
1.500m 1 Julia De la Piedra (2003) 4.32.51; 2 Carla Dominguez (2003) 4.32.78

Sabadell (Spain), 21-22.12.2019

Indoor
Men
Heptathlon (21-22) Jesús Castillo 5.159p (7.35; 6.37; 13.68; 1.93 - 8.46; 4.20; 2.52.62)
Women
Pentathlon (21) 1 Emilia Del Hoyo 3.874p (8.45; 1.60; 10.67; 5.75; 2.24.55); 2 Mar Vico 3.860p (8.97; 1.72; 10.22; 5.69; 2.24.37); 3 Andrea Medina 3.810p (9.22; 1.63; 13.34; 5.39; 2.25.05)

San Sebastián (Spain), 27.12.2019

Indoor
Men
300m Adrián Rocandio 34.07 60mh (0,91m) Mario Revenga 7.96 PV Istar Dapena 5.20
Women
60m Teresa Errandonea 7.58 3.000m Isabel Barreiro 9.29.68 60mh Teresa Errandonea 8.33
PV Malen Ruiz de Azua 4.20

Antequera (Spain), 28.12.2019

Indoor
Men
60m 1 Sergio López 6.81; 2 Jesús Gómez 6.84; 3 Pablo Lozoya (2004) 6.93 NR u16 3.000m ... 2 Manuel Jiménez (2002) 8.36.60
Women
60m María Hernández (2003) 7.69

SWEDEN

Göteborg (Sweden), 30.11-1.12.2019

Women
60m u18 (1) Katharina Graman 7.65

60m u16 (1) Elvira Tanderud 7.66
60mh (30) Amanda Holmberg 8.54 60mh u18 (0,76m) (30) Katharina Graman 8.71

Sollentuna (Sweden), 18.12.2019

Indoor
Men
SP u18 (5 kg) Jesper Ahlin 18.00

TURKEY

Istanbul (Turkey), 21-22.12.2019

Indoor
Men
60m (21) Noureddine Hadid (lbn) 6.84 200m (22) Noureddine Hadid (lbn) 21.60 LJ (21) Nikita Loginov (uzb) 7.28 Heptathlon (21-22) Asilbek Turakulov (uzb) 5.028p (7.25; 6.78; 12.49; 1.86 - 8.85; 4.20, 2.56.08)
Men u20
60m (21) Umut Uysal 6.86 (6.83 1h1) 400m (21) Ilyas Canakçi 47.98
800m (22) Murat Yalçinkaya 1.49.90 Men u18
3.000m (22) Abdullah Dilyiz 8.34.80 60mh (0,91m) (22) 1 Berke Akcam 7.65; 2 Ayetullah Demir 8.05
SP (5 kg) (22) Melih Gökalp 17.71 Women
60m (21) Aziza Sbaity (lbn) 7.70
200m (22) Aziza Sbaity (lbn) 24.98 1.500m (21) 1 Tugba Toptas 4.29.78; 2 Sevval Ozdogan (2002) 4.32.88 Pentathlon (22) 1 Alina Yablokova (uzb) 3.601p (9.51; 1.83; 8.70; 5.56; 2.36.19); 2 Roksana Khudoyarova (uzb) 3.572p (9.30; 1.62; 9.57; 5.80; 2.31.45)

Sumy (Ukraine), 21.12.2019 -National Competitions in honor V.Holubnychyi-
Indoor

Men
5 Kms Walk u23 Eduard Zabuzhenko 18.53.77

Women
3 Kms Walk u16 Valeriya Sholomitska 13.42.52
5 Kms Walk 1 Lyudmyla Olyanovska 21.28.47; 2 Tamara Havrylyuk-Stasyuk 22.45.51; 3 Oleksandra Olyanovska 23.17.34

Istanbul (Turkey), 28-29.12.2019

Indoor
Men
60m (28) Meshaal Al-Mutairi (kuw) 6.89 60m u18 (28) Uysal Umut 6.80
300m (29) Oguz Akgul 34.00
300m u20 (19) Ilyas Çanakçi 33.95
60mh (29) 1 Yaqoub Al-Youha (kuw) 7.78; 2 Abdulaziz Al-Mandeel 7.81 60mh u18 (0,91m) (29) Berke Akçam 7.85 LJ (28) 1 Ivan Denisov (uzb) 7.33; 2 Nikita Loginov 7.32
SP u20 (6 kg) 1 Alperen Karahan 19.38; 2 Melih Yersel 17.35
SP u18 (5 kg) Melih Gokalp 17.97

UKRAINE

Bakhmut (Ukraine), 20-21.12.2019 - National Competitions on prizes V.P.Petrova-
Indoor

Men
LJ (20) Anton Kopytko 7.43 Women
HJ (20) Alina Shukh 1.83
LJ (20) Alina Shukh 5.83
TJ (21) Alina Shukh 13.01

Vinnytsia (Ukraine), 20-21.12.2019

Indoor
Men
LJ (21) Vladyslav Mazur 7.75 Women
60m (20) Anna Dorofyeyeva 7.50

Kyiv (Ukraine), 27-28.12.2019 - Regional Team Championships- Indoor

Men
60m (27) 1 Vasyl Makukh (2000) 6.77; 2 Vladyslav Chepurnyy 6.80
400m (27) h6 Ivan Budzyskyy 48.12
HJ (28) Dmytro Nikitin 2.20
LJ (27) Vladyslav Mazur 7.75
SP (27) 1 Viktor Samolyuk 19.52; 2 Mykola Bahach 17.93; 3 Viktor Klymuk 17.50
Women
60m (27) 1 Yana kachur 7.29; 2 Hrystyna Stuy 7.41; 3 Ivanna Abramchuk 7.49; 4 Tetyana Melnik 7.52; 5 Marina Mokrova 7.53; 6 Karina Zhuchkova 7.53
300m (28) Anastasiya Bryzhina 38.52 1.500m (27) Viktoriia Shkurko 4.29.22 60mh (27) Yuliya Dolzhkova 8.49
PV (28) 1 Yana Hladiychuk 4.10; 2 Yuliya Maksymenko 4.10
SP (27) Olha Holodna 17.78

Edited by Carles Baronet -

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required