European Athletics Results, 10.2016, compiled by Carles Baronet

| 0 Comments

This will probably be the last indoor results report from Europe. We will be in outdoor season shortly. Special thanks, once again, to Carles Baronet, who provides these results reports exclusively for RunBlogRun every two weeks.

See you all at the 2016 World Indoor Champs.

Rutherford_GregFL-Beijing15.jpgGreg Rutherford, photo by PhotoRun.net

EUROPEAN ATHLETICS RESULTS 10.2016

CROATIA

Split (Croatia), 6.3.2016 -Winter Throwing Championships-

Men

SP 1 Stipe Zunic 20.60; 2 Dubravko Brdovcak 17.22; DT 1 Daniel Furtula (mne) 63.85; 2 Stipe Zunic 54.70; DT u20 (1,75 kg) Arijan Smali 53.16; DT u18 (1,5 kg) Nermin Stitkovac (bih) 56.03; HT 1 Wagner Domingos (bra) 73.77; 2 Matija Greguric 72.24

Women

DT 1 Sandra Perkovic 70.59; 2 Veronika Domjan (slo) 59.11; JT Sara Kolak 62.75

CZECH REPUBLIC

Otrokovice (Czech Republic), 3.3.2016 (indoor)

Men

HJ 1 Andrei Churyla (blr) 2.28; 2 Eggar Rivera (mex) 2.22; 3 Norbert Kobielski 2.14; 4 Milos Todosijevic (srb) 2.14; LJ Aliaksei Chyareuski (blr) 7.58; SP Mikhail Abramchuk (blr) 19.67

Women

HJ 1 Taisa Roslava (blr) 1.82; 2 Eliska Klucinová 1.79; SP Emel Dereli (tur) 18.03

Jablonec nad Nisou (Czech Republic), 5.3.2016 (indoor)

Men

60m 1 Richard Kilty (gbr) 6.50; 2 Theo Etienne (gbr) 6.56; 3 Hensley Paulina (ned) 6.64; 4 Patrick Van Luijk (ned) 6.68; 5 Odain Rose (swe) 6.70; 6 Solomon Bockarie (ned) 6.70 (6.66 2h2); 7 Jan Veleba 6.79 (6.73 4h1); in heats: Jan Volko (svk) 6.75 6h1; Peter Emelieze (ger) 6.77 4h2; Roman Kravtsov (ukr) 6.83 5h2

60mh 1 Jarret Eaton 7.54; 2 Balasz Baji (hun) 7.56; 3 Jeff Porter (usa) 7.57; 4 Martin Mazac 7.74; 5 Damien Broothaerts (bel) 7.84 (7.81 3h2); 6 Nicolas Borome (fra) 7.99 (7.77 3h1); Petr Penaz 7.86 5h1; Simon Krauss (fra) 7.70 2h2; Maximilian Bayer (ger) 7.89 4h2

PV 1 Renaud Lavillenie (fre) 6.03; 2 Jan Kudlicka 5.74; 3 Stanley Joseph (fra) 5.64; 4 Max Eaves (gbr) 5.64; 5 Emmanouil Karális (99) 5.54; 6 Dimitrios Patsoukákis (gre) 5.34

LJ 1 Radek Juska 8.03; 2 Dan Bramble (gbr) 7.76; 3 Adam McMullen (irl) 7.66; 4 Julian Howard (ger) 7.58; 5 Salim Sdiri (fra) 7.54

SP 1 Tomas Stanek 21.30; 2 Tim Nedow (can) 20.98; 3 Tomasz Majewski (pol) 20.40; 4 Konrad Bukowiecki (pol) 20.37; 5 Frederic Dagee (fra) 19.13; 6 Martin Novak 18.65

Women

60m 1 Michelle-Lee Ahye (tto) 7.10; 2 Maja Mihalinec (slo) 7.24; 3 Lisa Mayer (ger) 7.35; 4 Cecilia Francis (ngr) 7.41 (7.41 2h1); 5 Barbora Prochazková 7.47 (7.46 3h1); in heats: Nikola Bendová (99) 7.46 3h2

60mh 1 Tiffany Porter 7.89; 2 Andrea Ivancevic (cro) 7.98 (7.94 1h2); 3 Hanna Plotitisyna (ukr) 8.06; 4 Serita Solomon (gbr) 8.13 (8.02 2h2); 5 Lucy Hatton (gbr) 8.21 (8.06 3h2); 6 Marina Tomic (slo) 8.22 (8.17 4h1); in heats: Alina Talay (blr) 7.98 2h1; Tereza Vokalová 8.51 6h1; Lucie Koudelová 8.22 4h2; Stephanie Bendrat (aut) 8.28 5h2; Yuliya Dozlhkova (ukr) 8.37 6h2

SP Marketa Cervenková 16.66

DENMARK

Skive (Denmark), 5-6.3.2016 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)

Men

60m u23 (6) 1 Morten Dalgaard Madsen 6.78; 2 Frederik Nielsen 6.87; 200m u20 (5) Benjamin Lobo Vedel 21.71; SP u20 (6 kg) (6) Marcus Thomsen 19.75

Women

200m u20 (5) Anne Sofie Kirkegaard 24.69; 400m u20 (6) Anne Sofie Kirkegaard 54.92; 1.500m u20 (6) Helene Gottlieb 4.34.52; 1.500m u18 (6) 1 Anna mark Helwigh 4.33.08; 2 Mia Helene Morck 4.33.53; 3.000m u23 (5) Line K. Schulz 9.22.75; 60mh u23 (5) 1 Mette Graversgaard 8.45; 2 Mathilde Heltbech 8.65 SP u18 (3 kg) (4) Thea Jensen 15.42

ESTONIA

Tallinn (Estonia), 5-6.3.2016 -National Championships u20 and u18 in Combined Events-

Men

Heptathlon u20 1 Hans-Christian Hausenberg 5.542p (7.02; 7.23; 14.51; 1.95 - 8.25; 4.56; 3.08.62); 2 Risto Lillemets 5.527p (7.33; 7.03; 13.42; 1.98 - 8.18; 4.36; 2.46.49); 3 Robin Nool 5.242p (7.27; 6.77; 11.56; 1.95 - 8.72; 4.86; 2.58.58)

Women

Pentathlon u20 1 Ida Marcussen (nor) (guest) 4.073p (9.02; 1.65; 12.95; 5.72; 2.15.70); 2 Pärl Eeelma 3.736p (8.91, 1.65; 9.94; 5.66; 2.26.38); Pentathlon u18 MArgit Kalk 3.646p (8.82; 1.62; 12.58; 5.09; 2.33.07)

FINLAND

Helsinki (Finland), 5-6.3.2016 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)

Men

60m u23 (5) Samuli Samuelsson 6.76; 60m u20 (5) Arttu Paananen 6.97; 60m u18 (5) Samuel Perola 6.87; in heats: Lauri Tuomilehto 6.95 1h3; 200m u23 (6) 1 Roope Saarinen 21.42; 2 Samuli Samuelsson 21.48; 300m u18 (6) Samuel Purola 34.74; 60mh u20 (0,99m) (6) Ilari Manninen 7.93; PV u23 (6) Niko Koskinen 5.41; PV u20 (6) Urho Kujanpää 5.26; LJ u23 (6) Simo Lipsanen 7.50; TJ u23 (5) Simo Lipsanen 15.95; SP u23 (6) Timo Kööpikka 18.82; SP u20 (6 kg) (5) 1 Samuli Kyrönviita 18.64; 2 Panu Tirkkonen 17.94; SP u18 (5 kg) (5) Arttu Korkeasalo 20.85

Women

60m u23 (5) Milja Thureson 7.47; in heats: Aniina Kortetmaa 7.61 1h1; 60m u20 (5) 1 Henriika Parpala 7.55; 2 Sanni Mahonen 7.65; 60m u18 (5) 1 Annika Haverinen 7.73; 2 Viivi Lehikoinen 7.76; 200m u23 (6) 1 Hilla Uusimäki 24.15; 2 Milja Thureson 24.29; 300m u18 (6) Viivi Lehikoinen 38.82; 400m u23 (5) Hilla Uusimäki 55.45; 60mh u23 (6) 1 Emma Koistinen 8.32; 2 Hertta Heikkinen 8.55; 60mh u20 (6) Anni Siirtola 8.64; 60mh u18 (0.76m) (6) 1 Viivi Lehikoinen 8.42; 2 Ellinoora Karvinen 8.50; 3 Kia Kemppainen 8.66; HJ u23 (6) Sini Lällä 1.80; PV u23 (5) Aino Siitonen 4.30; PV u18 (6) Alina Strömberg 4.05; LJ u23 (5) Anne-Mari Lehtiö 6.15; LJ u20 (6) 1 Roosa Määttälä 6.01; 2 Henriikka Parpala 6.00; LJ u18 (6) Saara Hakanen 6.06; TJ u18 (5) Saara Hakanen 13.08; 3 Kms Walk u20 (5) Enni Nurmi 13.07.48

GERMANY

Bad Oeynhausen (Germany), 3-5.3.2016

Men

PV (5) 1 Carlo Paech 5.71; 2 Jerome Clavier (fra) 5.61; 3 Florian Gaul 5.51; 4 Daniel Clemens 5.51; 5 Tom Konrad 5.51; 6 Mitch Greeley (usa) 5.41; 7 Rasmus W. Jorgensen (den) 5.41; 8 Marvin Caspari 5.41; 9 Hendrik Grüber 5.31; 10 Lamin Krubally 5.31

Women

PV (3) 1 Nicole Büchler (sui) 4.75; 2 Romana Malacová (cze) 4.55; 3 Silke Spiegelburg 4.45; 4 Annika Roloff 4.35; 5 Femke Pluim (ned) and Anjuli Knäsche 4.35; 7 Friedelinde Petershofen 4.25; 8 Ria Möllers 4.15; PV u20 (4) Robeilys Peinado (ven) 4.35

GREAT BRITAIN

Manchester (Great Britain), 6.3.2016 (indoor)

Men

PV 1 Luke Cutts 5.30; 2 Adam Hague (97) 5.20; 3 Harry Coppell 5.20

Women

200m (mixed race) Louise Bloor 23.36

HUNGARY

Szombathely (Hungary), 5.3.2016

Men

SP u20 (6 kg) Bence Halasz 17.26; DT u20 (1,75 Kg) Bence Halasz 56.16; HT u20 (6 kg) 1 Bence Halasz 78.87; 2 Daniel Raba 73.92; 3 Balasz Varga 73.22; 4 Peter Szentivanszky 68.76

Budapest (Hungary), 5-6.3.2016 (indoor)

Women

60m Anasztazia Nguyen 7.52 (7.43 1h2); 60mh Klaudia Sorok (98) 8.65

ITALY

Ancona (Italy), 5-6.3.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (6) 1 Michael Tumi 6.68; 2 Fabio Cerutti 6.72; 3 Massimiliano Ferraro 6.73 (6.72 1h3); 400m (6) 1 Matteo Galvan 47.29; 2 Mario Lambrughi 47.78; 3 Davide Piccolo 48.19; 4 Umberto Mezzaluna (97) 48.31; 400m heats (5) Francesco Cappellin 47.91 1h1; 800m (6) 1 Gabriele Bizzotto 1.51.14; 2 Moh Abdikadar Sheik Ali 1.51.58; 3 Andrea Romani (99) 1.51.81; 1.500m (5) 1 Moh Abdikadar Sheik Ali 3.44.68; 2 Sofuiane El Kabbouri 3.46.13; 3 Junior Bussotti Neves 3.47.65; 3.000m (6) 1 Yemaneberham Crippa 7.57.25; 2 Yassin Bouih 7.57.45; 3 Soufiane El Kabbouri 8.01.74; 4 Lorenzo Dini 8.02.07; 60mh (5) 1 Lorenzo Perini 7.76; 2 Emanuele Abate 7.85; 3 Gianni Frankis 7.85; 4 Hassane Fofana 7.91 (7.80 1h1); 5 Simone Poccia 7.92; 6 Carlo Giuseppe Redaelli 7.94; in heats: Luca Trgovcevic 7.97 3h1; HJ (6) 1 Gianmarco Tamberi 2.36; 2 Silvano Chesani 2.22; 3 Andrea Lemmi 2.22; 3 Stefano Sottile (98) 2.16; PV (5) 1 Alessandro Sinno 5.35; 2 Matteo Capello (97) 5.20; LJ (6) 1 Stefano Tremigliozzi 7.84; 2 Antonmarco Musso 7.67; 3 Simone Forte 7.58; 4 Stefano Braga 7.52; TJ (5) 1 Fabrizio Schembri 16.82; 2 Fabrizio Donato 16.74; 3 Simone Forte 16.62; 4 Daniele Cavazzani 16.23; SP (6) 1 Daniele Secci 19.35; 2 Sebastiano Bianchetti 19.18; 5 Kms Walk (5) 1 Francesco Fortunato 19.12.00; 2 Leonardo Dei Tos 19.48.11

Women

60m (6) 1 Ilenia Draisci 7.40; 2 Audrey Alloh 7.41; 3 Irene Siragusa 7.42 (7.39 1s2); 4 Zaynab Dosso 7.48 (7.46 1s3); 5 Giulia Arcioni 7.56 (7.52 2s1); 6 Martina Amidei 7.57 (7.50 3s2); 7 Jessica Paoletta 7.58 (7.57 3s1); in semis: Giulia Latini 7.58 4s2; in heats: Anna Bongiorni 7.55 1h1; 400m (6) 1 Ayomide Folorunso 53.16; 2 Chiara Bazzoni 53.86; 3 Marta Milani 53.97; 4 Raphaela Lukudo 54.06; 5 Irene Morelli 54.90; 400m heats (5) Marta Milani 54.34 1h2; Chiara Bazzoni 54.77 1h1; 800m (6) 1 Marta Zenoni (99) 2.03.88; 2 Irene Baldessari 2.04.41; 3 Eleonora Vandi 2.05.85; 4 Joyce Mattagliano 2.05.98; 1.500m (5) Marta Zenoni (99) 4.24.59; 3.000m (6) 1 Valentina Costanza 9.24.12; 2 Gloria Tessaro 9.29.16; 3 Isabella Papa 9.37.30; 60mh (5) 1 Giulia Pennella 8.12; 2 Micol Cattaneo 8.19; 3 Veronica Borsi 8.20; 4 Sara Balduchelli 8.36; 5 Desola Oki 8.40; 6 Nicla Mossetti (97) 8.51; 7 Giada Carmassi 8.52 (8.50 2h2); in heats: Luminosa Bogliolo 8.56 2h3; Silvia Zuin 8.57 3h3; HJ (5) 1 Alessia Trost 1.94; 2 Desiree Rossit 1.86; 3 Maura Mannucci 1.83; 4 Erika Furlani 1.83; 5 Eleonora Omoregie 1.80; 6 Teresa Maria Rossi 1.80; PV (6) 1 Sonia Malavisi 4.35; 2 Giorgia Benecchi 4.30; 3 Giulia Cargnelli 4.15; 4 Tatiana Carne 4.10; 5 Helen Falda 4.10; 6 Letizia Marzenta 4.00; LJ (6) 1 Martina Lorenzetto 6.33; 2 Dariya Derkach 6.29; 3 Laura Stratti 6.22; TJ (5) 1 Simona La Mantia 13.57; 2 Francesca Lanciano 13.41; 3 Eleonora D'Elicio 13.32; 4 Maria Moro 13.07; SP (5) 1 Chiara Rosa 17.55; 2 Julaika Nikoletti 16.60; 3 Sydney Giampietro 15.75; 3 Kms Walk (5) Sibilla Di Vincenzo 13.10.99

LITHUANIA

Vilnius (Lithuania), 4.3.2016 (indoor)

Men

HJ Denis Tsernobajev (est) 2.16; LJ Henrik Kutberg (est) 7.58

Women

LJ Aet Laurik (est) 6.03

NORWAY

Rud (Norway), 5-6.3.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (5) 1 Michael Rosenberg 6.80; 2 Jonas Halonen 6.83; 3 Salum Kashafali 6.84 (6.83 1s3); 4 Kristoffer Buhagen 6.86; 5 Even Meinseth 6.87 (6.87 2s2); 6 Eirik Thorshaug 6.88 (6.85 2s3); 200m (6) 1 Karsten Warholm 21.04; 2 Hakon Morken 21.49; 200m heats (5) Karsten Warholm 21.18 1h8; 400m (5) 1 Karsten Warholm 46.31 NR; 2 Mauritz Kashagen 47.16; 3 Oyvind Strommen Kjerpeset 47.69; 1.500m (5) 1 Henrik Ingebrigtsen 3.42.31; 2 Filip Ingebrigtsen 3.42.61; 3.000m (6) 1 Henrik Ingebrigtsen 8.04.08; 2 Filip Ingebrigtsen 8.04.36; 60mh (6) 1 Vladimir Vukicevic 7.75; 2 Alexander Brorsson (swe) 7.83; PV (6) 1 Per Magne Florvaag 5.20; 2 Eirik Dolve 5.20; LJ (6) Karsten Warholm 7.44; SP (5) Sven Martin Skagestad 17.86

Women

60m (5) 1 Ezinne Okparaebo 7.17; 2 Helene Ronningen 7.39; 3 Astrid Mangen Cederkvist 7.51; in heats: Mari Gilde Brubak 7.53 1h6; 200m (6) 1 Helene Ronningen 23.64; 2 Astrid Mangen Cederkvist 23.89; 3 Ida Bakke Hansen 23.93; 200m heats (5) Helene Ronningen 23.63 1h6 NR u20; Astrid Mangen Cederkvist 23.82 2h6; 400m (5) 1 Emily Rose Nroum 54.09; 2 Sara Dorthea Jensen 55.05; 60mh (6) 1 Kristi Strommen Kjerpeset 8.38; 2 Ida Bakke Hansen 8.40; 3 Agathe Holtan Wathne 8.53; PV (5) 1 Michaela Meijer (swe) 4.60; 2 Lene Retzius 4.20; 3 Cathrine Larsasen 4.00; LJ (6) Nadia Akpana Assa 6.37; TJ (5) Oda Utsi Onstad 13.20

POLAND

Torun (Poland), 5-6.3.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (5) 1 Remigiusz Olszewski 6.62; 2 Krzysztof Grzeskowiak 6.68; 3 Grzegorz Zimniewicz 6.73; 4 Dariusz Kuc 6.74; 5 Karol Zalewski 6.76; 6 Dominik Kopec 6.77; 7 Mateusz Jedrusik 6.78 (6.76 2h1); 200m (6) 1 Karol Zalewski 20.83; 2 Bartosz Lewandowski 21.46; in heats: Hubert Kalandyk 21.52 1h5; 400m (6) 1 Lukasz Krawczuk 46.61; 2 Rafal Smolen 47.52; 3 Jakub Smolinski 47.71; 4 Ziemowit Dutkiewicz 47.75; 5 Przemyslaw Wascinski 47.76; Andrzej Jaros 48.00; 400m heats (5) Przemyslaw Wascinski 47.21 1h3; Rafal Smolen 47.22 1h5; Lukasz Krawczuk 47.52 1h4; Andrzej Jaros 47.53 2h5; Jakub Smolinski 47.73 1h2; Ziemowit Dutkiewicz 47.96 1h6; 1.500m (5) 1 Artur Ostrowski 3.44.92; 2 Szymon Krawczyk 3.45.55; 3 Roman Kwiatkowski 3.45.90; 4 Milosz Borowski 3.47.40; 5 Marcin Nagorek 3.47.81; 6 Damian Rudnik 3.48.28; 7 Sebastian Smolinski 3.48.39; 60mh (6) 1 Artur Noga 7.65; 2 Dominik Bochenek 7.73; 3 Kacper Schubert 7.87 (7.83 2h1); 4 Damian Czykier 7.95 (7.85 1h2); 5 Kamil Fraczek 7.98; HJ (5) 1 Sylwester Bednarek 2.22; 2 Wojciech Theiner 2.19; 3 Piotr Milewski 2.16; PV (5) 1 Pawel Wojciechowski 5.72; 2 Robert Sobera 5.72; 3 Piotr Lisek 5.50; 4 Mateusz Jerzy 5.30; LJ (5) 1 Tomasz Jaszczuk 7.83; 2 Michal Rejmus 7.61; TJ (6) 1 Adrian Swiderski 16.39; 2 Karol Hoffmann 16.38; 3 Maskym Sypniewski 16.19; SP (6) 1 Rafal Kownatke 20.37; 2 Konrad Bukowiecki 20.37; 3 Tomasz Majewski 20.33; 4 Michal Haratyk 19.81; 5 Andrzej Regin 18.67; 6 Andrzej Gudro 18.37; 7 Sebastian Lukszo 17.88; 8 Dominik Kurach 17.88; 5 Kms Walk (5) 1 Dawid Tomala 19.36.82; 2 Rafal Augustyn 19.38.75; 3 Rafal Sikora 19.55.15

Women

60m (5) 1 Marika Popowska-Drapala 7.20; 2 Agata Forkasiewicz 7.32; 3 Katarzyna Sokolska 7.41; 4 Ewelina Popowska 7.42; 5 Anna Kielbasinska 7.44 (7.40 2h1); 6 Klaudia Konopko 7.47; 7 Ewa Ochocka 7.51 (7.50 4h2); in heats: Sylwia Kasjanowicz 7.51 3h1; Karolina Zagajewska 7.52 4h1; 200m (6) 1 Anna Kielbasinka 23.31; 2 Agata Forkasiewicz 23.63; 3 Karolina Zagajewska 23.95; in heats: Ewelina Popowska 24.15 2h1; Adriana Janowicz 24.28 1h4; 400m (6) 1 Justyna Swiety 52.30; 2 Malgorzata Holub 52.86; 3 Ewelina Ptak 52.86; 4 Dominika Muraszewska 53.64; 5 Magdalena Gorzkowska 53.75; 6 Monika Szczesna 53.82; 400m heats (5) Justyna Swiety 52.72 1h2; Malgorzata Holub 52.97 1h1; Ewelina Ptak 53.02 1h3; Magdalena Gorzkowska 53.60 2h1; Dominika Muraszewska 53.87 2h2; Monika Szczesna 54.24 2h3; Malgorzata Curylo 54.37 3h3; 800m (6) Danuta Urbanik 2.08.97; 3.000m (6) 1 Renata Plis 8.56.35; 2 Paulina Kaczynska 9.22.37; 3 Barbara Niewiedzial 9.22.40; 4 Katarzyna Rutkowska 9.28.03; 5 Justyna Korytkowska 9.33.96; 60mh (5) 1 Karolina Koleczek 8.12; 2 Ewa Ochocka 8.39; 3 Katarzyna Siewruk 8.46; 4 Katarzyna Hyjek 8.46; in heats: Nina Nycz 8.41 2h2; HJ (6) 1 Kamila Licwinko 1.94; 2 Urszula Gardzielewska 1.91; 3 Michalina Kwasniewska 1.88; 4 Aneta Rydz 1.82; 5 Paulina Wal 1.79; PV (6) 1 Romana Malacová (cze) 4.50; 2 Olga Frackowiak 4.30; 3 Kamila Przybyla 4.30; 4 Justyna Smietanka 4.20; LJ (5) 1 Anna Jagaciak 6.42; 2 Ewa Rosiak 6.20; 3 Teresa Dobija 6.17; 4 Anna Kiljan 6.17; 5 Malgorzata Trybanska-Stronska 6.17; TJ (6) 1 Anna Jagaciak 13.91; 2 Martyna Bielawska 13.60; 3 Anna Starzak 13.58; 4 Malgorzata Trybanska-Stronska 13.41; 5 Teresa Dobija 13.28; SP (5) 1 Paulina Guba 18.63; 2 Klaudia Kardasz 16.76; 3 Agnieszka Maluskiewicz 16.31; 4 Angelika Kalinowska 15.90; 5 Anna Wloka 15.69; Pentathlon (5) 1 Karolina Tyminska 4.400p (8.50; 1.69; 14.00; 6.10; 2.16.84); 2 Urszula Gardzielewska 3.897p (9.14; 1.93; 10.38; 5.39; 2.33.56); 3 Paulina Ligarska 3.868p (9.26; 1.63; 12.85; 5.72; 2.24.86); 4 Patrycja Skorzewska 3.825p (8.99; 1.69; 11.15; 5.52; 2.24.79); Pentathlon (5) 1 Paulina Buziak 12.40.31; 2 Agnieszka Szwarnog 12.47.23; 3 Katarzyna Golba 12.58.76; 4 Monika Kapera 13.10.93; 5 Agnieszka Ellward 13.13.81

PORTUGAL

Pombal (Portugal), 5-6.3.2016 -Clubs Championships- (indoor)

Men

60m (5) A 1 Diogo Antunes 6.77; 2 David Lima 6.79; B Carlos Nascimento 6.75; 60m extra heat (5) 1 Carlos Nascimento 6.70; 2 Diogo Antunes 6.73; 200m (6) David Lima 21.36; 60mh (6) Samuel Remedios 8.00; HJ (6) Paulo Conceiçao 2.24; LJ (5) 1 Marcos Chuva 7.76; 2 Miguel Paim Marques 7.50; TJ (6) Nelson Evora 16.71; SP (6) Tsanko Arnaudov 19.69

Women

60m (5) 1 Dorcas Bazolo (cgo) 7.42; 2 Marisa Vaz Varvalho 7.60; 200m (6) Rivinilda Mentai 24.12; 400m (5) 1 Catia Azevedo 54.44; 2 Dorothe Evora 54.54; 800m (6) Salome Alfonso 2.08.38; 3.000m (6) Sara Moreira 9.05.50; 60mh (6) 1 Olimpia Barbosa 8.43; 2 Marisa Vaz Carvalho 8.50; PV (6) Marta Onofre 4.51; LJ (5) 1 Evelise Veiga 6.22; 2 Shaina Mags 6.19; TJ (6) 1 Patricia Mamona 13.57; 2 Susana Costa 13.56; SP (5) Jessica Inchude 16.02; 3 Kms Walk (5) Vitoria Oliveira 13.16.73

ROMANIA

Arad (Romania) 1-3.3.2016 -Winter Throws Championships-

Men

DT (1) 1 Mihai Grasu 58.62; 2 Alin Firfirica 54.92; HT (1) Iona Sorescu 62.45; HT u20 (6 kg) (2) 1 Mihaita Micu 65.51; 2 Florin Coman 64.88; HT u18 (5 kg) (3) 1 Mihaita Micu 71.08; 2 Vladut Caus (2000) 65.25; JT (1) 1 Alexandru Novac (97) 78.66; 2 Raul Rusu 74.90; 3 Toma Pop 74.71; 4 George Zaharia 71.27; JT u20 (2) Alexandru Novac 74.35

Women

HT (1) Bianca Guelber-Perie 64.65; 2 Bianca Lazar Fazecas 62.69; 3 Roxana Perie 60.75; HT u18 (3 Kg) (3) Ana Stanciu 58.55; JT (1) Nicoleta Anghelescu 49.67

Bucuresti (Romania), 5-6.3.2016 -National Youth Championships- (indoor)

Men

400m (5) Mihai Pislaru 48.65; TJ (5) Razvan Grecu 15.12

Women

60m (5) Marina Baboi 7.75; 400m (5) Andrea Miklos 54.84; 800m (6) Diana Bogos 2.08.40; 1.500m (5) Loredana Cimpoieru 4.35.16; 60mh u18 (0,76m) (6) Iulia Banaga 8.55; LJ (6) Georgiana Anitei 5.94; TJ (5) 1 Elena Panturoiu (guest) 14.15; 2 Alexandra Mihai (97) (guest); 3 Georgiana Anitei 13.16; 4 Ioana Manolui 12.77

RUSSIA

Volgograd (Russia), 1-3.3.2016 -National u23 Championships- (indoor)

Men

60m (1) 1 Igor Obrztsov 6.70; 2 Artyom Kuznetsov 6.76; 3 Dmitriy Sychev 6.79; 4 Rushan Abdulkaderov 6.79; 200m (3) Anton Novikov 21.52 (21.51 1h); 200m (3) 1 Marina Sizova (97) 23.88; 2 Yana Glotova 24.01; 400m (2) Mikhail Verdenikov 47.95; 800m (2) Sergey Dubrovskiy 1.51.11; 1.500m (3) Sergey Petrov 3.50.56; 3.000m (1) 1 Vildan Gadelshin 8.08.65; 2 Sergey Petrov 8.08.76; 60mh (1) Sergey Solodov 7.86; 2 Mikhail Akimenko 7.92; 3 Aleksey Kudryavtsev 7.96; HJ (2) 1 Mikhail Akimenko 2.25; 2 Denis Sidorov 2.15; 3 Aleksandr Mrykhin 2.15; 4 Vladislav Troshkin 2.15; 5 Aleksandr Asanov 2.15; 6 Ilya Spitsin 2.15; PV (2) 1 Timur Morgunov 5.80; 2 Sergey Safonov 5.40; 3 Daniil Kotov 5.30; 4 Ilya Prosvirnin 5.30; 5 Leonid Sobolev 5.30; LJ (2) 1 Maksim Yunyakin 7.90; 2 Seman Popov 7.74; 3 Rail Kutuyev 7.68; 4 Vladislav Syaglo 7.57; 5 Aleksandr Noskevich 7.55; 6 Sergey Ishtryakov 7.50; TJ (3) 1 Ilya Glazunov 16.34; 2 Vladislav Poluboyarov 16.17; 3 Sergey Kurbatov 16.10; SP (1) Aleksey Kulayev 19.02

Women

60m (1) 1 Tatyana Nekrasova 7.49; 2 Svetlana Rezvanova 7.49; 3 Marina Sizova 7.50; 4 Irina Trifonova 7.57; 5 Darya Taraskina 7.58; 400m (2) 1 Tatyana Zotova 54.38; 2 Anastasiya Bednova 54.50; 3 Yelena Telnova 54.88; 800m (2) 1 Aleksandra Gulyayeva 2.03.33; 2 Darya Gorelova 2.05.61; 3 Viktoriya Smolentseva 2.06.28; 4 Inessa Gusarova 2.06.31; in heats (1) Tatyana Peredunova 2.06.80; Yevgeniya Shlyapnikova 2.06.90; 1.500m (3) 1 Anastasiya Kalina 4.11.93; 2 Yelaterina Sokolova 4.12.68; 3 Anna Petrova 4.17.76; 4 Yelizaveta Pakhomova 4.23.36; 5 Yevgeniya Shlyapnikova 4.24.17; 3.000m (1) 1 Yekateriba Ivonina 9.12.69; 2 Anna Petrova 9.14.64; 3 Ulyana Avvakumenkova 9.17.57; 4 Yelizaveta Pakhomova 9.22.91; 5 Anna Belokobylskaya 9.33.46; 6 Kristina Boikova 9.38.07; 60mh (1) 1 Anastasiya Nikolayeva 8.32; 2 Aleksandra Grosheva 8.50; 3 Viktoriya Pogrebnyak 8.51; 4 Anna Blagadareva 8.59; HJ (3) 1 Yekaterina Stepanova 1.86; 2 Natalya Yakovaleva 1.84; 3 Valeriya Alyushina and Margarita Savina 1.81; PV (1) 1 Anastasiya Sadovnikova 4.30; 2 Maria Temnikova 4.10; 3 Valeriya Novikova 4.00; LJ (2) 1 Marina Buchelnikova 6.33; 2 Viktoriya Samitova 6.09; TJ (3) 1 Darya Nidbaykina 13.72; 2 Kristina Malaya 13.13; SP (2) 1 Alena Bugakova 17.45; 2 Yelena Bezrutchenko 16.23; 3 Raisa Blinova 15.89

SERBIA

Beograd (Serbia), 1.3.2016 -Serbia Open Meeting- (indoor)

Men

60m 1 Zvonimir Ivaskovic (cro) 6.71; 2 Denis Dimitrov (bul) 6.78; 3 Aleksa Kijanovic (96) 6.96; 3.000m Elzan Bibic (99) 8.09.06; 60mh 1 Jeff (usa) 7.75; 2 Vladimir Vukicevic (nor) and Alexander Brorsson (swe) 7.79; 4 Andreas Martinsen (den) 7.86; PV 1 Ivan Horvat (cro) 5.63 NR; 2 Djordj Mijailovic (97) 5.21 NR; SP 1 Stipe Zunic (cro) 20.54; 2 Andrei Gag (rou) 20.25; 3 Mesud Pezer (bih) 20.06; 4 Andrei Toader (rou) 19.42

Women

60m 1 Maja Mihalinec (slo) 7.26; 2 Andrea Ivancevic (cro) 7.29; 400m 1 Tamara Salaski 53.93; 2 Anamaria Ionita (rou) 54.46; 3 Sanda Belgyan (rou) 54.78; 3.000m 1 Ancuta Bobocel (rou) 9.03.06; 2 Amela Terzic 9.03.39; 3 Silvia Danekova (bul) 9.13.12; 4 Biljana Cvijanovic 9.14.56; 5 Anastasia Marinakou (gre) 9.14.91; 6 Teodora Simovic 9.49.13; 60nh 1 Andrea Ivancecic (cro) 8.05; 2 Marina Tomic (slo) 8.31; 3 Ana-Maria Nesteriuc (rou) 8.35; LJ 1 Ivana Spanovic 6.85; 2 Jana Veldaková (svk) 6.29; 3 Erica Jarder (swe) 6.28; 4 Milena Mitkova (bul) 6.19

Beograd (Serbia), 5-6.3.2016 -National Championships in Combined Events-

Men

Heptathlon Mihail Dudas 6.015p (7.11; 7.52; 14.10; 2.05 - 8.08; 4.80; 2.42.51)

Women

Pentathlon u20 (5) 1 Nikolija Stanivukovic (97) (bih) 3.620p (9.15; 1.73; 9.80; 5.41; 2.32.65); 2 Sanja Ristovic 3.522p (9.00; 1.61; 11.30; 5.46; 2.40.94)

SPAIN

Madrid (Spain), 5-6.3.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (6, semis 6, heats 5) 1 Arian Olmos Tellez 6.72; 2 Mario López 6.76 (6.75 1s1); 3 David Alejandro 6.83; 4 Pablo Mirete 6.83; 5 Daniel Mazón 6.86 (6.85 2h2); 6 Gonzalo Sánchez-Camacho 6.86; in semis: Angel David Rodríguez 6.78 2s1 (6.78 1h4); Jonathan Nmaju (ngr) 6.74 1s2; 200m (6) Oscar Husillos 21.04 1f1; Daniel Cerdán 21.25 1f2; Alberto Salcedo 21.32 2f1; Mauro Triana 21.45 2f2; 200m semis (5) Oscar Husillos 21.27 1s3; Alberto Salcedo 21.33 1s2; Daniel Cerdán 21.38 2s2; Lluis Vallejo 21.40 2s3; 400m (6) 1 Lucas Bua 46.65; 2 Mark Ujakpor 47.14; 3 Pau Fradera 47.54; 4 Julio Arenas 47.82; 400m heats (5) Lucas Bua 46.80 1h1; Mark Ujakpor 47.34 1h2; Julio Arenas 47.82 2h2; Javier Delgado 47.86 3h2; Pau Fradera 47.84 1h3; David Jiménez 47.87 2h3; 800m (6) 1 Kevin López 1.49.20; 2 Alvaro de Arriba 1.49.64; 3 Daniel Andujar 1.49.74; 4 Diego Cabello 1.50.62; 5 Antonio Manuel Reina 1.50.78; 800m heats (5) Kevin López 1.48.98 1h3; Alejandro Estévez 1.49.64 2h3; Diego Cabello 1.49.75 1h2; Antonio Manuel Reina 1.49.75 2h2; 3 Pol Moya (and) 1.49.84 3h3; 1.500m (6) 1 Manuel Olmedo 4.02.79; 2 Marc Alcalá 4.03.03; 3.000m (5) 1 Ayoub Mokhtar El Habri 8.16.29; 2 Carlos Alonso 8.16.32; 3 Victor García 8.18.83; 60mh (5) 1 Jackson Quiñonez 7.86; 2 Gerard Mateu Porras 7.88; 3 Javier Colomo 7.92; 4 Jorge Ureña 7.95; HJ (5) 1 Simon Siverio 2.20; 2 Lysvanys Pérez 2.20; 3 Juan Ignacio López 2.16; PV (5) 1 Igor Bychkov 5.30; 2 Albert Alvarez 5.25; 3 Ricard Clemente 5.15; LJ (5) 1 Jean-Marie Okutu 7.68; 2 Fernando Ramos 7.61; TJ (6) 1 Pablo Torrijos 16.66; 2 José Emilio Bellido 16.37; 3 José Alfonso Palomanes 15.81; SP 1 Carlos Tobalina 20.50, 2 Borja Vivas 20.19; 3 Alejandro Nogeura 17.90; 4 Daniel Pardo 17.64; 5 José María Peña 17.56; Heptathlon (5-6) 1 Alejandro Bermejo 5.581p (7.21; 7.19; 12.49; 2.02 - 8.80; 4.80; 2.45.30); 2 Vicente Guardiola 5.429p (7.08; 7.11; 11.93; 1.96 - 8.32; 4.60; 2.59.15); 3 Jesús Castillo 5.401p (7.23; 6.74; 12.60; 2.02 - 8.41; 4.30; 2.46.92); 4 Mario Arancón 5.305p (7.09; 6.96; 12.48; 1.90 - 8.31; 4.20, 2.54.19)

Women

60m (5) 1 Estela García 7.41; 2 Caridad Jerez 7.43; 3 María Isabel Pérez 7.47; 4 Alazne Furundarena 7.52; 5 Sheila Cubas 7.54; 6 Jessica Alloza 7.61; 7 Marian Garrantxo 7.61; 200m (6, semis 5) Nana Jacob 23.71 1f1; Cristina Lara 23.78 2f1; Paloma Díez 24.15 1f2; Carmen Sánchez 24.24 2f2 (24.24 1h1); in semis: Ingrid Andrés (97) 24.49 3s2; 400m (6) 1 Aauri Lorena Bokesa 53.39; 2 Geraxane Ussia 54.10; 3 Barbara Camblor 54.64; 4 Andrea Diez 54.72; 800m (6) 1 Esther Guerrero 2.05.28; 2 Laura Valdés 2.07.62; 1.500m (6) Solange Pereira 4.36.29; 3.000m (5) 1 Núria Fernández 9.09.29; 2 Celia Antón (97) 9.21.58; 3 Ana Lozano 9.22.12; 4 Jessica Andrews (gbr) 9.25.76; 5 Carolina Robles 9.29.33; 60mh (6) 1 Carida Jerez 8.25; 2 Nora Orduña 8.52 (8.52 1s1); 3 María Caridad Hernández 8.61; in heats (5) Sanae Zouine Duar (mar) 8.55 1h1; Marta Sainz 8.59 2h1; HJ (6) 1 Ruth Beitia 1.98; 2 Raquel Alvarez 1.90; 3 Cristina Ferrando 1.87; 4 Saleta Fernández (97) 1.83; 5 Noelia Ruiz 1.79; 6 Gema Martín-Pozuelo 1.79; 6 Beatriz Ferrando 1.79; PV (5) 1 Naroa Agirre 4.25; 2 Carla Franch 4.15; 3 Malen Ruiz de Azua 4.15; 4 Maialen Azpe 4.05; 5 Miren Bartolome (98) 4.05; LJ (5) 1 Juliet Itoya 6.47; 2 Olatz Arrieta 6.23; 3 María del Mar Jover 6.19; 4 Petra Mun 6.10; TJ (5) 1 Ana Peleteiro 13.80; 2 Patricia Sarrapio 13.57; 3 Andrea Calleja 13.17; 4 Debora Calveras 13.14; SP (6) 1 Ursula Ruiz 16.75; 2 María Belén Toimil 15.40; Pentathlon (5) 1 Yanira Soto 4.124p (8.52; 1.69; 12.10; 5.67; 2.17.97); 2 Tamara Del Río 4.066p (8.71; 1.72; 11.13; 5.98; 2.24.04); 3 Andrea Medina 4.052p (8.67; 1.72; 12.25; 5.53; 2.21.31); 4 Carmen Romero 3.752p (8.84; 1.63; 10.96; 5.30; 2.21.58)

Salamanca (Spain), 5-6.3.2016 -National Youth Champinships- (indoor)

Men

60m (5) 1 Arnau Sala 6.91; 2 Sergio López 6.96; 200m (6) Jordi Merucci 21.90; 400m (6) Aleix Porras 47.96 NR u18; 60mh u18 (0,91m) (6) 1 Aleix Porras 7.71 NR; 2 Enrique Llopis 8.05 (7.98 2h2); in heats: Luis Salort 7.85 1h1, TJ (6) Eneko Carrascal 15.09

Women

60m (6) 1 Laila Lacuey 7.74 (7.73 1s3); 2 Marta Cerro 7.79 (7.75 2s3); 200m (6) Jael Bestué 24.43; 400m (6) Eva Santidrián 56.25; 1.500m (6) Carla Gallardo 4.30.75; PV (5) 1 Meritxell Benito 4.10; 2 Alicia Raso 4.00; Pentathlon (5) Claudia Conte 3.658p (9.13; 1.70; 10.51; 5.40; 2.30.52)

SWEDEN

Uddevalla (Sweden), 5-6.3.2016 -National u17 and u16 Championships- (indoor)

Women

60m u16 (5) Fanny Jansson 7.70; 60mh u17 (0,76m) (5) Emmy Smedberg 8.65; HJ u17 (6) Erika Wärff 1.82

TURKEY

Istanbul (Turkey), 6.3.2016 (indoor)

Women

60m 1 Mizgin Ay (2000) 7.60; 2 Aziza Sbaity (lib) 7.71; 60mh Nevin Nayit 8.35; PV Demet Parlak 4.26 NR

UKRAINE

Kherson (Ukraine), 5.3.2016 (indoor)

Men

HJ 1 Andriy Protsenko 2.23; 2 Serhiy Slisenko 2.19; 3 Viktor Shapoval and Vadym Kravchuk 2.19; 5 Artur Kolesnyk 2.15; 6 Viktor Lonskyy 2.15

Women

HJ 1 Yuliya Chumachenko 1.93; 2 Oksana Okuneva 1.90; 3 Valentyna Lyashenko (geo) 1.83; 4 Anna Pylavets 1.79; 5 Tetyana Leonova 1.79; 6 Darya Kuchyna 1.79

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required