European Athletics Results, indoor Season 2013-2014, Number 11, (thru 10.03.2014)by Carles Baronet for RunBlogRun

| 0 Comments | Repost This

sopottumblr_inline_n18yl9e94s1rxb98m.jpg
ERGO Arena, with MONDO indoor track, Sopot, Poland

European Athletics Results (Season 2013-2014) Number 11

BELARUS 

Mogilyov (Belarus), 28.2.2013 -International Junior Match-

Men
60m Dzianis Bliznets (blr) 6.93; 60mh (0,99m) Denys Blyznyuk 7.93; HJ Vladyslav Mazur 2.16; LJ Bohdan Yegorov (ukr) 7.42; SP (6 Kg) 1 Maksim Pudzyna 18.15; 2 Vitali Furs (8.4.95) 17.83 Women 60m 1 Anastasiya Goleneva (ukr) 7.63; 2 Krystsyna Timanovskaya 7.64; 400m Kateryna Klymyuk (ukr) 54.89; 60mh 1 Yuliya Bashmanova (ukr) 8.50; 2 Ruslana Rashkovan 8.63; 3 Elvira Herman 8.68; HJ Yuliya Levchenko (ukr) 1.82; LJ Maryna Bekh (ukr) 6.13; TJ Anna Krasutska 13.32; Pentathlon 1 Maryia Bachko 3.704p (9.22; 1.71; 10.62; 5.45; 2.28.19); 2 Yuliya Rout 3.647p (9.14; 1.71; 10.84; 5.46; 2.35.50)

BULGARIA
Plovdiv (Bulgaria), 1-2.3.2014 -Winter Throwing Championships-

Men
DT (2) 1 Sergiu Ursu (rou) 60.01; 2 Andrei Gag (rou) 58.13; HT (1) Aykhan Apti 65.00

ESTONIA
Tallinn (Estonia), 1-2.3.2014 -National Championships in Combined Events u20 and u18-

Men
Heptathlon u20 Taavi Tsernjavski 5.169p (7.30; 6.63; 14.03; 1.97 8.45; 4.24; 3.06.68); Heptathlon u18 Hans-Christian Hausenberg 5.312p (7.19; 7.07; 14.20; 1.79 8.17; 4.64; 3.10.48)

FRANCE
Chateauroux (France), 8-9.3.2014 -Winter Throwing Championships-

Men
DT 1 Stephane Marthely 55.95; 2 Michael Conjungo 54.59; HT u23 Quentin Bigot 78.58; JT 1 Jeremy Nicollin 73.22; 2 Jean-Baptiste Arnaud 72.18; 3 Lucas Leroy 70.61; 4 Fahdedine Madi-Ali 70.46; JT u23 (9) Killian Durechou 70.76; JT u18 (700 g) (9) Lukas Moutarde 69.02 Women DT 1 Melina Robert-Michon 64.12; 2 Pauline Pousse 53.94; 3 Melanie Pingeon 51.58; HT (9) 1 Amy Sene 69.20; 2 Melanie Fromentin 57.83; HT u20 Audrey Ciofani 62.02; JT 1 Mathilde Andraud 54.02; 2 Alexia Kogut-Kobiak 52.09; JT u23 (9) 1 Prescilla Lecurieux 52.39; 2 Alexie Alais 51.83; JT u20 Margaux Nicollin 52.34Val-de-Reuil (France), 8-9.3.2014 -National Championships u20 and u18- (indoor)Men 60m u10 (8) 1 Adrien Ferrer 6.81; 2 Maxime Gardes 6.90; 3 Avotriniaina Rakotoarimiandry (mad) 6.91; 200m u20 Bertrand Stephan 21.50; 60mh u20 (0,99m) 1 Wilhen Belocian 7.48 WR; 2 Benjamin Sedecias 7.67; 60mh u18 (0,91m) 1 Peniel Mabila 7.78; 2 Alban Lefeuvre 7.97; PV u20 Axel Chapelle 5.15; SP u20 (6 Kg) (8) 1 Willy Vicaut 18.56; 2 Antoine Duponchel 17.53; SP u18 (5 Kg) (8) 1 Yannis Tournier 18.64; 2 Ludovic Besson 17.67 Women

60m u20 1 Solenn Compper 7.39; 2 Floriane Gnafoua 7.50; 3 Maelle Marteau 7.59; 4 Eva Berger 7.62 (7.62 1s2 and 7.62 1h3); in semis: Ophelie Ugolin 7.61 3s1; Marine Lenerand 7.67 4s1; Ashley Robert 7.70 5s1; Doriane Kouakou (civ) 7.63 3s2 (7.62 1h2); 60m u18 1 Axelle Lambert 7.61; 2 Carla Andre 7.68 (7.68 2s2); 3 Manuella Afane 7.69 (7.65 1s1); 4 Tamara Murcia 7.72 (7.72 1h1); 200m u20 (8) 1 Eva Berger 24.11; 2 Deborah Sananes 24.26; 400m u20 Corane Gazeau 55.52; 400m u18 Lyndra- Sareena Carti 54.98 (54.97 1h1); 800m u20 1 Emeline Bauwe 2.06.34; 2 Charlotte Mouchet 2.07.79; 60mh u20 (8) 1 Solenn Compper 8.39; 2 Christye Lange 8.41; 3 Chloe Fagon 8.45; 4 Rougui Sow 8.54; 5 Elsa Plante 8.70; in semis: Heloise Kane 8.50 1s1; 60mh u18 (0.76m) (8) 1 Laura Valette 8.30; 2 Ilionis Guillaume 8.54; HJ u18 Nawal Meniker 1.82; PV u20 (8) 1 Ninon Guillon-Romarin 4.10; 2 Gil Le Bris-Finot 4.05; 3 Mallaury Sautereau 4.00

GREAT BRITAIN 

London (Great Britain), 5.3.2014 (indoor)

Men
60m Toyi Olubi 6.88 Women 60m (mixed) Nicole Gilbert 7.61

LATVIA
Riga (Latvia), 8.3.2014 -Winter Throwing Championships-

Men
JT 1 Zigismunds Sirmais 76.50; 2 Gatis Cakss 69.54; JT u20 Gatis Cakss 70.86 Women JT Katrina Sirma 55.78

MONTENEGRO

Bar (Montenegro), 9.3.2014

Men
SP Tomas Durovic 17.92, SP (6 Kg) Bartul Zemunik (cro) 19.70 Women SP u18 (3 Kg) Kristina Rakocevic 15.70., HT Petra Jakeljic (cro) 58.85

NORWAY

Rud (Norway), 28.2.2014 (indoor)

Women
60m Astrid Cederkvist 7.58; 2 Elisabeth Slettum 7.66; 3 Ingvild Meinseth (99) 7.76; 200m Elisabeth Slettum 24.22Rud (Norway), 7-9.3.2014 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)Men 60m u23 (8) Kristoffer Buhagen 6.81; 60m u20 (8) 1 Amund Sjursen 6.88; 2 Jonas Halonen 6.90; 3 Even Meinseth 6.91; 200m u20 (9) Karsten Warholm 21.33; 400m u20 (7) Karsten Warholm 48.18; HJ u23 (8) Mihai Anastasiou (rou) 2.17; LJ u20 (9) Kartsen Warholm 7.47; SP u20 (6 kg) 1 Sven Martin Skagestad 19.05; 2 Ola Stunes Isene 17.59 Women 60m u20 (8) Sidsel Bjorgo Adam 7.71; 400m u23 Vilde Svortevik 55.52; 1.500m u20 (9) Aurora selstad Dybedokken 4.28.42; PV u20 (8) Lene Rtzius 4.01; LJ u20 (9) Nadia Akpana Assa 6.21

POLAND
Sopot (Poland), 7-9.3.2014 -World Championships- (indoor)

Men
60m (8, semis 8, heats 7) 1 Richard Kilty (gbr) 6.49; 2 Marvin Bracy (usa) 6.51; 3 Femi Ogunode (qat) 6.52; 4 Bingtian Su (chn) 6.52; 5 Gerald Phiri (zam) 6.52; 6 Dwain Chambers (gbr) 6.53; 7 Nesta Carter (jam) 6.57 (6.50 1s1); 8 Kimmari Roach (jam) 6.58 (6.55 2s2); in semis: Gabriel Mvumvure (zim) 6.60 3s1; Trell Kimmons (usa) 6.62 4s1; Jason Roger (skn) 6.62 5s1 (6.59 1h3); Reza Ghasemi (iri) 6.62 7s1

(6.58 2h4); Remigiusz Olszewski 6.66 8s1; Warren Fraser (bah) 6.59 5s2; Hassan Taftian (iri) 6.67 6s2; Fabio Cerutti (ita) 6.71 7s2 (6.67 4h1); Gavin Smellie (can) 6.74 8s2 (6.63 3h6); Adam Harris (guy) 6.59 3s3; Lucas Jakubczyk (ger) 6.60 4h3 (6.57 1h5); Dariusz Kuc 6.60 5h3 (6.58 2h5); Brijesh Lawrence (skn) 6.68 6s3 (6.63 4h6); Barakat Mubarak Al-Harthi (oma) 6.69 7s3 (6.69 5h4); Peimeng Zhang (chn) 6.70 8s3 (6.65 3h3); in heats: Yoshihide Kiryu (jpn) 6.65 2h2; Samuel Francis (qat) 6.69 4h4; Adrian Griffith (bah) 6.69 4h5; Adam Zavacky (svk) 6.71 5h2; Odain Rose (swe) 6.71 6h2; Tom Kling-Baptiste (swe) 6.72 6h1; T J Lawrence (can) 6.74 5h3; Calvin Kang Li Loong (sur) 6h4; Rolando Palacios (hon) 6.78 5h5

400m (8, semis 7, heats 7) 1 Pavel Maslak (cze) 45.24; 2 Chris Brown (bah) 45.58; 3 Kyle Clemons (usa) 45.74; 4 David Verburg (usa) 46.21; 5 Lalonde Gordon (tto) 46.39 (46.29 3s1 and 46.07 1h1)); 6 Nery Brenes (crc) 47.32 (46.25 2s2); in semis: Luguelín Santos (dom) 46.37 4s2; Nigel Levine (gbr) 46.84 4s1 (46.64 1h3); Rafal Omelko 46.94 5s2 (46.84 2h2); Akheem Gauntlett (jam) 47.13 6s2 (46.85 2h4); Marek Niit (est) 47.67 5s1 (46.52 3h1); in heats: Edino Steele (jam) 46.38 2h1; Nick Ekelund- Arenander (den) 46.68 3h5; Anderson Henriques (bra) 46.82 3h3; Jarrin Solomon (tto) 46.86 3h2; Tabarie Henry (isv) 46.87 3h4; Vitaliy Butrym (ukr) 46.98 4h1; Mark Ujakpor (esp) 47.16 4h5; Erison Hurtault (dma) 47.25 5h1; Gustavo Vuesta (dom) 47.43 4h2; Bram Peters (ned) 47.50 4h4; Donald Sanford (isr) 47.90 4h3

800m (9, heats 7) 1 Mohammed Aman (eth) 1.46.40; 2 Adam Kszczot 1.46.76 (1.45.76 1h3); 3 Andrew Osagie (gbr) 1.47.10 (1.45.88 2h3); 4 André Olivier (rsa) 1.47.31 (1.46.18 1h2); 5 Thijmen Kupers (ned) 1.47.74 (1.46.55 3h2); in heats: Marcin Lewandowski 1.46.26 2h2; Stepan Poistogov (rus) 1.47.11 2h1; Nick Symmonds (usa) 1.47.29 4h2; Kevin López (esp) 1.47.34 3h1; Jeremiah Kipkorir Mutai (ken) 1.47.41 3h3; Mukhtar Mohammed (gbr) 1.47.59 4h1; Mark English (irl) 1.47.60 4h3; Erik Sowinski (usa) 1.48.04 5h1

1.500m (8, heats 7) 1 Ayanleh Souleiman (dji) 3.37.52; 2 Aman Wote (eth) 3.38.08 (3.36.75 1h3); 3 Abdelaati Iguider (mar) 3.38.21 (3.37.83 2h3); 4 Ilham Tanui Ozbilen (tur) 3.39.10; 5 Jakub Holusa (cze) 3.39.23; 6 Will Leer (usa) 3.39.60 (3.38.02 3h3); 7 Homiyu Tesfaye (ger) 3.39.90, 8 Bethwell Birgen (ken) 3.40.66 (3.38.56 4h3); in heats: Nick Willis (nzl) 3.39.14 2h2; David McCarthy (irl) 3.39.46 6h3; Silas Kiplagat (ken) 3.39.70 3h2; Chris O'Hare (gbr) 3.40.06 4h2; Adel Mechaal (esp) 3.41.27 7h3; Andreas Vojta (aut) 3.42.10 5h2; Nathan Brannen (can) 3.42.51 6h2; Mitja Krevs (slo) 3.43.22 7h2; Mekonnen Gebremehdin (eth) 3.47.22 3h1; Lopez Lomong (usa) 3.48.06 4h1; Lee Emanuel (gbr) 3.48.09 5h1

3.000m (9, heats 7) 1 Caleb Mwangangi Ndiku (ken) 7.54.94 (7.42.75 1h2); 2 Bernard Lagat (usa) 7.55.22 (7.42.98 3h2); 3 Dejan Gebremeskel (eth) 7.55.39 (7.45 09 2h1); 4 Galen Rupp (usa) 7.55.84 (7.45.23 3h1); 5 Hagos Gebrhiwet (eth) 7.56.34 (7.42.95 2h2); 6 Hayle Ibrahimov (aze) 7.56.37 (7.43.15 4h2); 7 Elroy Gelant (rsa) 7.57.31 (7.45.85 5h1); 8 Cameron Levins (can) 7.57.37 (7.44.04 5h2); 9 Augustine Kiprono Choge (ken) 7.57.46 (7.44.85 1h1); 10 Collis Birmingham (aus) 7.57.55 (7.46.15 6h1); 11 Andrew Vernon (gbr) 7.58.25 (7.45.49 4h1); 12 Zane Robertson (nzl) 8.01.81 (7.44.16 6h2); in heats: Antonio Abadía (esp) 7.46.36 7h2; Othmane El Goumri (mar) 7.48.83 7h1; Ali Kaya (tur) 7.51 27 8h1; Lukasz Parszczynski 7.21.91 9h1; Youssouf Hiss Bachir (mar) 7.53.96 10h1; Abdelhadi Labali (mar) 7.54.32 8h2; Yoann Kowal (fra) 7.59.67 9h2; Jonathan Mellor (gbr) 8.03.17 10h2

60mh (9, semis 9, heats 8) 1 Omo Osaghae (usa) 7.45; 2 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 7.46; 3 Garfield Darien (fra) 7.47; 4 Andrew Pozzi (gbr) 7.53; 5 Gregor Traber (ger) 7.56; 6 Erik Balnuweit (ger) 7.56 (7.54 4s1); 7 William Sharman (gbr) 7.60 (7.53 3s1); in semis: Konstadinos Douvalidis (gre) 7.62 5s1; Balasz Baji (hun) 7.63 6s1 (7.63 3h4); Konstantin Shabanov (rus) 7.67 7s1; Wenjun Xie (chn) 7.71 8s1; Andrew Riley (jam) 7.59 4s2; Dominic Berger (usa) 7.64 5s2 (7.61 1h2); Dominik Bochenek 7.66 6s2; Sergey Shubenkov (rus) 7.66 7s2 (7.62 2h2); in heats: Abdelaziz Al-Mandeel (kuw) 7.74 4h1; Paolo Dal Molin (ita) 7.76 5h1; Amir Shaker (irq) 7.96 6h1; Yordan O'Farrill (cub) 7.75 4h2; Jackson Quiñonez (esp) 7.78 5h2; Koen Smet (ned) 7.80 6h2; Martin Mazac (cze) 7.90 7h2; Jhoanis Portilla

(cub) 7.74 5h3; Aliaksandr Linnik (blr) 7.79 6h3; Héctor Cotto (pur) 7.94 7h3; Philip Nossmy (swe) 7.92 6h4
HJ (9, qualy 8) 1 Mutaz Essa Barshim (qat) 2.38; 2 Ivan Ukhov (rus) 2.38; 3 Andriy Protsenko (ukr) 2.36; 4 Erik Kynard (usa) 2.34; 5 Daniil Tsyplakov (rus) 2.32; 6 Marco Fassinotti (ita) 2.29; 7 Guowei Zhang (chn) 2.29; 8 Michael Mason (can) 2.25 (2.28 3q); in qualy: Mihai Donisan (rou) 2.25 9q; Yu Wang (chn) 2.25 10q; Robert Grabraz (gbr) 2.25 11q; Tom Parsons (gbr) 2.25 12q; Dusty Jonas (usa) 2.21 13q; Ali Mohd Younes Idriss (sud) 2.21 14q; Ryan Ingraham (bah) 2.21 15q

PV (8) 1 Konstadínos Filippídis (gre) 5.80, 2 Malte Mohr (ger) 5.80; 3 Jan Kudlicka (cze) 5.80; 4 Thiago Braz da silva (bra) 5.80; 5 Changrui Xue (chn) 5.75; 6 Robert Sobera 5.65; 7 Augusto de Oliveira (bra) 5.65; 8 Luke Cutts (gbr) 5.65; 9 Yangcheng Yang (chn) 5.55; 10 Jerome Clavier 5.55; 11 Kevin Menaldo (fra) 5.55; 12 Pawel Wojciechowski 5.40

LJ (8, qualy 7) 1 Mauro Vinicius da Silva (bra) 8.28; 2 Jinzhe Li (chn) 8.23; 3 Michel Torneus (swe) 8.21; 4 Louis Tsatoumas (gre) 8.13; 5 Aleksandr Menkov (rus) 8.08; 6 Adrian Strzalkowski 7.96 (8.18 1q); 7 Luis Rivera (mex) 7.93 (8.01 8q); 8 Christian Reif (ger) 7.75 (8.13 2q); in qualy: Tyron Stewart (usa) 8.00 9q; Ignisious Gaisah (ned) 7.99 10q; Irving Saladino (pan) 7.94 11q; Zarck Visser (rsa) 7.93 12q; Ngonidzashe Makusha (zim) 7.85 13q; Fabrice Lapierre (aus) 7.76 14q; Damar Forbes (jam) 7.69 15q

TJ (9; qualy 8) 1 Lyukman Adams (rus) 17.37; 2 Ernesto Revé (cub) 17.33; 3 Pedro Pablo Pichardo (cub) 17.24; 4 Marian Oprea (rou) 17.21; 5 Karol Hoffmann 16.89; 6 Chris Carter (usa) 16.74; 7 Shuo Cao (chn) 16.55; Viktor Kuznietsov (ukr) 16.51; in qualy: Roman Valiyev (kaz) 16.22 9q; Samyr Laine (hai) 16.13 10q; Vladimir Letnicov (mda) 15.83 11q

SP (7) 1 Ryan Whiting (usa) 22.05; 2 David Storl (ger) 21.79; 3 Tomas Walsh (nzl) 21.26; 4 Tomasz Majewski 21.04; 5 Georgi Ivanov (bul) 21.02; 6 Germán Lauro (arg) 20.50 (20.73 3q); 7 Orazio Cremona (rsa) 20.49; 8 Aleksandr Lesnoy (rus) 20.16 (20.26 8q); in qualy: Borja Vivas (esp) 20.19 9q; Kurt Roberts (usa) 20.17 10q; Marco Fortes (por) 20.12 11q; Tomás Stanek (cze) 20.06 12q; Asmir Kolasinac (srb) 20.04 13q; O'Dayne Richards (jam) 19.77 14q; Kemal Mesic (bih) 19.50 15q; Maksim Sidorov (rus) 18.98 16q; Stephen Mozia (ngr) 18.91 17q; Franck Elemba (cgo) 17.74 18q; Jaco Engelbrecht (rus) 17.59 19q

Heptathlon (8-9) 1 Ashton Eaton (usa) 6.632p (6.66; 7.78; 14.88; 2.06 7.64; 5.20; 2.34.72); 2 Andrei Krauchanka (blr) 6.303p (7.12; 7.46; 15.42; 2.21 8.10; 5.00, 2.41.88); 3 Thomas Van der Plaetsen (ned) 6.259p (7.13; 7.67; 14.32; 2.12 8.16; 5.20; 2.40.50); 4 Eelco Sintnicolaas (ned) 6.198p (7.01; 7.14; 14.39; 2.03 8.05; 5.40; 2.38.98); 5 Oleksiy Kasyanov (ukr) 6.176p (6.88; 7.54; 15.41; 2.03 7.85; 4.50; 2.39.44); 6 Kai Kazmirek (ger) 6.173p (7.02; 7.44; 14.06; 2.03 8.07; 5.20; 2.39.51), 7 Damian Warner (can) 6.129p (6.75; 7.31; 13.86; 2.00 7.70; 4.60; 2.37.98)

4x400m (9, heats 8) 1 United States (K. Clemons; D. Verburg; K. Butler; C. Smith) 3.02.13; 2 Great Britain (C. Williams; J. Bowie; L. Lennon-Ford; N. Levine) 3.03.49; 3 Jamaica (E. Nolan; A. Fothergill; A. Gauntlett; E. Steele) 3.03.69; 4 Poland (K. Kozlowski; R. Omelko; M. Pietrzak; J. Krzewina) 3.04.39; 5 Russia (K. Petryashov; D. Kudryatsev; A. Khyutte; V. Krasnov) 3.07.12; in heats: Ukraine (V. Butrym; Y. Gutsol; D. Bikulov; D. Danylenko) 3.07.54 4h1; Nigeria (T. Ogunmola; N. Akwu; S. Isah; C. Morton) 3.07.95

Women
60m (9, semis 9, heats 8) 1 Shelly-Ann Fraser-Pryce (jam) 6.98, 2 Murielle Ahoure (civ) 7.01; 3 Tianna Bartoletta (usa) 7.06; 4 Asha Philip (gbr) 7.11 (7.09 2s3); 5 Veronica Campell-Brown (jam) 7.13; 6 Michelle-Lee Ahye (tto) 7.16 (7.10 3s3); 7 Gloria Asumnu (ngr) 7.18 (7.11 2s1); 8 Verena Sailer (ger) 7.18 (7.12 1s2); in semis: Lakeisha Lawson (usa) 7.18 3s1; Ruddy Zang Milama (gab) 7.19 4s1 (7.19 3h5); Sheniqua Ferguson (bah) 7.25 5s1; Sophie Papps (gbr) 7.30 6s1 (7.22 2h6); Carina Horn (rsa) 7.34 7s1; Jamile Samuel (ned) 7.39 8s1 (7.34 5h4); Dafne Schippers (ned) 7.18 4s2; Ezinne Okparaebo (nor) 7.19 5s2 (7.19 2h4); Yongli Wei (chn) 7.30 6s2; Natalia Pohrebniak (ukr) 7.34 7s2 (7.30 3h1); Marta Jeschke 7.41 8s2 (7.33 4h4); Tahesia Harrigan-Scott (ivb) 7.17 4s3; Franciela

Krasucki (bra) 7.31 5s3 (7.25 3h6); Anna Kielbasinska 7.31 6s3 (7.31 4h6); Yasmin Kwadwo (ger) 7.32 7s3 (7.27 3h2); Hanna-Maari Latvala (fin) 7.34 8s3 (7.33 5h2); in heats: Olga Safronova (kaz) 7.35 5h1; Yee Pui Fong (hkg) 7.58 6h2; María Gátou (gre) 7.38 4h3; Laverne Jones-Ferrette (isv) 7.39 5h3; Tiffany Tshilumba (lux) 7.47 6h3; Flings Owusu-Agyapong (can) 7.42 6h4; Ramona Papaioannou (cyp) 7.43 4h5; Geronne Black (tto) 7.45 5h5; Audrey Alloh (ita) 7.35 5h6

400m (8, semis and heats 7) 1 Francena McCorory (usa) 51.12; 2 Kaliese Spencer (jam) 51.54; 3 Shaunae Miller (bah) 52.06 (51.63 3s2); 4 Justyna Swiety 52.20 (52.13 2h1); 5 Patricia Hall (jam) 52.51 (52.19 3h1); 6 Joanna Atkins (usa) 52.55; in semis: Kseniya Ryzhova (rus) 51.64 4s2; Lisanne De Witte (bel) 53.12 3s1 (52.61 3h2); Margaret Adeoye (gbr) 53.59 5s2 (52.69 4h1); Esther Cremer 53.60 6s2 (52.71 2h4); in heats: Regina George (ngr) 51.60 1h1; Denisa Rosolová (cze) 52.37 1h4; Kineke Alexander (vin) 52.80 3h4; Malgorzata Holub 53.07 3h3; Shana Cox 53.10 3h2; Nicky Van Leuveren (ned) 53.34 4h3; Melissa Caddle (guy) 54.56 5h3; Samantha Edwards (ant) 54.74 4h4

800m (9, heats 7) 1 Chanelle Price (usa) 2.00.09; 2 Angelika Cichocka 2.00.45 (2.00.37 1h1); 3 Marina Arzamasova (blr) 2.00.79; 4 Selina Büchel (sui) 2.01.06 (2.00.93 1h3); 5 Nataliia Lupu (ukr) 2.01.17 (2.00.65 1h2); 6 Lenka Masná (cze) 2.02.46 (2.01.25 3h3); in heats: Natoya Goule (jam) 2.01.89 3h2; Laura Muir (gbr) 2.02.55 2h1; Olha Lyakhova (ukr) 2.02.71 3h1; Ajee Wilson (usa) 2.02.90 4h2; Anna Shchagina (rus) 2.02.95 4h3; Stina Troest (den) 2.02.95 5h2; Yekaterina Kupina (rus) 2.03.17 4h1; Rose-Anne galligan (irl) 2.03.30 5h1; Jenna Westaway (can) 2.03.52 5h3; Ciara Everard (irl) 2.03.69 6h3; Malika Akkaoui (mar) 2.06.04 6h2

1.500m (8, heats 7) 1 Abeba Aregawi (swe) 4.00.61; 2 Axumawit Embaye (eth) 4.07.12; 3 Rababe Arafi (mar) 4.07.53; 4 Nicole Sifuentes (can) 4.07.61; 5 Siham Hilali (mar) 4.07.62; 6 Treniere Moser (usa) 4.07.84; 7 Luiza Gega (alb) 4.08.24; 8 Svetlana Karamasheva (rus) 4.13.89 (4.10.91 5h2); 9 Heather Kampf (usa) 4.21.78 (4.11.27 2h1); in heats: Elena Korobkina (rus) 4.11.43 3h1; Gudaf Tsegay (eth) 4.11.83 4h1; Jemma Simpson (usa) 4.11.93 5h1; Danuta Urbanik 4.13.34 6h1; Katarzyna Broniatowska 4.14.31 6h2; Claire Tarplee (irl) 4.15.64 7h2; Mimi Belete (brn) 4.16.02 3h3; Isabel Macías (esp) 4.17.14 4h3; Marusa Mismas (slo) 4.18.92 5h3; Eliane Saholinirina (mad) 4.19.64 7h1; Gamze Bulut (tur) 4.24.52 6h3

3.000m (9, heats 7) 1 Genzebe Dibaba (eth) 8.55.04; 2 Hellen Osando Obiri (ken) 8.57.72 (8.53.31 2h2); 3 Maryam Yusuf Jamal (brn) 8.59.16 (8.53.07 1h2); 4 Irene Jelagat (ken) 9.02.67 (8.58.97 5h1); 5 Sifan Hassan (ned) 9.03.22 (8.58.50 2h1); 6 Bethlem Desalegn (uae) 9.04.06 (8.53.56 3h2); 7 Renata Plis 9.07.05 (8.57.80 5h2); 8 Shannon Rowbury (usa) 9.07.82 (8.58.85 4h1); 9 Margherita Magnani (ita) 9.10.13 (8.58.51 3h1); 10 Gabrielle Grunewald (usa) 9.11.76 (8.58.10 6h2); 11 Hiwot Ayalew (eth) 9.12.51 (8.53.70 4h2); 12 Ali Saeed Mohammed (uae) 9.21.23 (9.00.35 6h1); in heats: Natalya Aristarkhova (rus) 9.09.37 7h1; Lucy Van Dalen (nzl) 9.10.20 8h1; Svitlana Shmidt (ukr) 9.25.98 7h2 60mh (8, semis 8, heats 7) 1 Nia Ali (usa) 7.80; 2 Sally Pearson (aus) 7.85 (7.81 1s1 and 7.79 1h1); 3 Tiffany Porter (gbr) 7.86; 4 Cindy Billaud (fra) 7.89 (7.89 2s2 and 7.87 1h3); 5 Janay DeLoach Soukup (usa) 7.90; 6 Cindy Roleder (ger) 8.01 (7.96 4s1); 7 Nadine Hildebrand (ger) 8.02 (7.96 3s2); 8 Yuliya Kondakova (rus) 8.08 (8.03 4s2); in semis: Marzia Caravelli (ita) 7.97 5s1 (7.97 3h2); Yvette Lewis (pan) 8.00 6s1 (7.91 2h2); Andrea Ivancevic (cro) 8.09 7s1; Sara Aerts (bel) 8.10 8s1 (8.05 4h3); Marina Tomic (slo) 8.05 5s2; Eline Berings (bel) 8.07 6s2 (7.95 2h1); Rosina Hodde (ned) 8.14 7s2 (8.07 4h1); Monique Morgan (jam) 8.19 8s2 (8.10 5h1); in heats: Matilda Bogdanoff (fin) 8.12 5h3; Indira Spence (jam) 8.14 4h2; Gnima Faye (sen) 8.15 5h2; Hanna Platitsyna (ukr) 8.15 6h2; Giulia Pennella (ita) 8.16 4h4; Lavonnne Idlette (dom) 8.16 6h3; Urszula Bhebhe 8.17 5h4; Ekaterina Galitskaya (rus) 8.20 7h2; Nooralotta Neziri (fin) 8.21 6h1; Beate Schrott (aut) 8.24 6h4; Anastasiya Pilipenko (kaz) 8.27 7h1; Natalya Ivoninskaya (kaz) 8.44 7h4

HJ (8, qualy 7) 1 Maria Kuchina (rus) and Kamila Licwinko 2.00; 3 Ruth Beitia (esp) 2.00; 4 Justyna Kasprzycka 1.97; 5 Emma Green-Tregaro (swe) 1.94 (1.95 7q); 6 Blanka Vlasic (cro) 1.94; 7 Levern Spencer (lca) 1.94 (1.95 4q), 8 Marie-Laurence Jungfleisch (ger) and Nafissatou Thiam (bel) 1.90 (Jungflesich (ger) 1.95 3q)- (Thiam (bel) 1.92 8q)-; in qualy: Iryna Gerashchenko (ukr) and Airiné

Palsyté (ltu) 1.92 10q; Inika McPherson (usa) 1.92 12q; Irina Gordeeva (rus) 1.92 13q; Svetlana Radzivil (uzb) 1.88 14q; Anna Iljustsenko (est) 1.88 15q; Ana Simic (cro) 1.88 16q; Nadiya Dusanova (uzb) 1.84 17q
PV (9) 1 Yarisley Silva (cub) 4.70; 2 Anzhelika Sidorova (rus) and Jirina Svobodová (cze) 4.70; 4 Fabiana Murer (bra) 4.70; 5 Jennifer Suhr (usa) and Anna Rogowska (pol) 4.65; 7 Silke Spiegelburg (ger) 4.65; 8 Mary Saxer (usa) 4.55; 9 Holly Bleasdale (gbr) 4.55; 10 Tina Sutej (slo) 4.55; 11 Anastasia Savchenko (blr) 4.45; 12 Nikoletá Kiriakopoulou (gre) 4.30

LJ (9, qualy 8) 1 Eloyse Lesueur (fra) 6.85; 2 Katarina Johnson-Thompson (gbr) 6.81; 3 Ivana Spanovic (srb) 6.77 (6.77 1q); 4 Shara Proctor (gbr) 6.68 (6.69 3q); 5 Tori Polk (usa) 6.61; 6 Teresa Dobija (pol) 6.52 (6.62 5q); 7 Daryia Klishina (rus) 6.51 (6.76 2q); 8 Erica Jarder (swe) 6.36 (6.50 8q); in qualy: Volha Sudarava (blr) 6.47 9q; Sostene Moguenara-Taroum (ger) 6.44 10q; Anna Kornuta (ukr) 6.35 11q; Lauma Griva (lat) 6.29 12q; Tori Bowie (usa) 6.12 13q

TJ (8, qualy 7) 1 Ekaterina Koneva (rus) 14.46; 2 Olga Saldukha (ukr) 14.45; 3 Kimberly Williams (jam) 14.39; 4 Patricia Mamona (por) 14.26; 5 Yanmei Li (chn) 14.19; 6 Kseniya Dziatsuk (blr) 14.13; 7 Yarianna Martínez (cub) 13.99 (14.04 5q); 8 Dana Veldaková (svk) 13.75 (14.10 4q); in qualy: Veronika Mosina (rus) 13.68 9q; Keila Costa (bra) 13.64 10q; Anna Jagaciak 13.57 11q

SP (8, qualy 7) 1 Valerie Adams (nzl) 20.67; 2 Christina Schwanitz (ger) 19.94; 3 Lijiao Gong (chn) 19.24; 4 Evgeniia Kolodko (rus) 19.11; 5 Michelle Carter (usa) 19.10; 6 Anita Martón (hun) 18.17 (18.63 5q); 7 Yuliya Leantsiuk (blr) 18.16 (18.85 3q); 8 Jeneva McCall 18.05 (18.20 8q); in qualy: Irina Tarasova (rus) 18.11; Alena Kopets (blr) 17.73 10q; Anca Heltne (rou) 11q; Chiara Rosa (ita) 17.31 12q; Natalia Ducó (chi) 17.24 13q; Ursula Ruiz (esp) 17.16 14q; Josephine Terlecki (ger) 17.11 15q; Olga Golodna (ukr) 17.11 16q; Galyna Obleshchuk (ukr) 16.74 17q; Radoslava Mavrodieva (bul) 16.48 18q; Chia-Ying Lin (tpe) 16.31 19q

Pentathlon (7) 1 Nadine Broersen (ned) 4.830p (8.32; 1.93; 14.59; 6.17; 2.14.97); 2 Brianne Theisen (can) 4.768p (8.13; 1.84; 13.86; 6.13; 2.10.07); 3 Alina Fedorova 4.724p (8.52; 1.84; 15.05; 6.26; 2.15.31); 4 Sharon-Day Monroe (usa) 4.718p (8.43; 1.84; 14.95; 5.94; 2.09.80); 5 Claudia Rath 4.681p (8.43; 1.78; 13.66; 6.37; 2.10.29); 6 Yana Maksimava (blr) 4.651p (8.75; 1.87; 14.93; 5.90; 2.11.28); 7 Ganna Melnichenko (ukr) 4.587p (8.18; 1.81; 13.02; 6.27; 2.18.40); 8 Karolina Tyminska (pol) 4.557p (8.50; 1.75; 14.36; 6.07; 2.12.03)

4x400m (9, heats 8) Unites States (N. Hastings; J. Atkins; F. McCorory; C. Tate) 3.24.83; 2 Jamaica (P. Hall; A. McLaughlin; K. Spencer; S. McPherson) 3.26.54; 3 Great Britain (E. Child; S. Cox; M. Adeoye; C. Ohuruogu) 3.27.90; 4 Russia (O. Tovarnova; A. Tamkova; Y. Terekhova; K. Ryzhova) 3.28.39; 5 Poland (E. Ptak; M. Holub; P. Wyciskiewicz; J. Swety) 3.29.89 (3.29.48 3h2 Ptak; Wyciskiewicz; Linkiewicz; Holub); Nigeria (O. Omotoso; F. Abugan; B. Abogunloko; P. George) 3.31.59 (3.29.67 4h2); in heats: Italy (M. Spacca; E. Bonfanti; M. Milani; C. Bazzoni) 3.31.99 3h1

ROMANIA
Bucuresti (Romania), 4-6.3.2014 -Winter Throwing Chammpionships-

Men
DT (4) 1 Sergiu Ursu 62.43; 2 Andrei Gag 61.27; 3 Alin Firfirica (95) 56.45; 4 Andrei Martin 54.36; 5 Miahi Grasu 54.22; DT u20 (1,75 Kg) (5) Alin Firfirica 61.06; HT (4) Ion Sorescu (75) 62.75; JT (4) Levente Bartha 69.52; JT u20 (5) Raul Rusu 68.89 Women DT (4) Ileana Sorescu 50.53; HT (4) 1 Bianca Perie 65.59; 2 Oana Baran 59.48; 3 Bianca Lazar 58.36; JT (4) Nicoleta Anghelescu 53.32

SERBIA

Novi Sad (Serbia), 1-2.3.2014

Men
SP (1) 1 Asmir Kolasinac 20.67; 2 Luka Rajevic 19.63; Heptathlon (Championships) Darko Pesic (mne) 5.729p (7.28; 7.01, 15.99; 1.99 8.34; 4.60; 2.47.24)

SPAIN
Valencia (Spain), 8-9.3.2013 -National Youth Championships- (indoor)

Men
60mh (0,91m) (9) Juan José Garrantxo 7.88 (7.83 1s1); SP (5 Kg) (8) José Lorenzo Hernández 18.39 Women 60m (9) 1 Elisa Tejedor 7.60; 2 Lucía Fernández 7.71; 1.500m (9) Celia Antón 4.29.65; 60mh (0,76m) 1 Nora Orduña 8.42; 2 María Mujika 8.47; Pentathlon (8) Emilia Del Hoyo 3.777p (8.76; 1.59; 11.87; 5.61; 2.28.87)

SWITZERLAND

Magglingen (Switzerland), 1.3.2014

Men
PV Mitch Greeley (usa) 5.40


Compiled by CARLES BARONET from Folgueroles (Barcelona) International Track and Field Statistician since 1989 http://trackinsun.blogspot.com 

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Enter your Email


Preview RunBlogRun's Newsletter