European Athletics Results, July 22-28, 2013, from Carles Baronet, Track In Sun, for RunBlogRun.com

| 0 Comments
Ennis_Jessica200M-OlyGame12.jpg
Jessica Ennis, photo by PhotoRun.net


We are most grateful to Carles Baronet, who is preparing European athletics results for RunBlogRun.com once every two weeks. We hope that you enjoy the results! 

TRACKINSUN 
European Athletics Results Week 22-28 July 2013
from Carles Baronet, for RunBlogRun.com.

TRACKINSUN European Athletics Results Week 22-28 July 2013


Austria

Feldkirch-Gisingen, 27-28.7.2013 -National Championships-

Men 100m (27) (0.0) Benjamin Grill 10.56; 400mh Thomas Kain 51.47; SP Lukas Weisshaidinger 18.24; DT (27) 1 Gerhard Mayer 60.00; 2 Lukas Weisshaidinger 58.48 Women 100m (27) (0.4) Doris Röser 11.73; 200m (-0,8) Doris Röser 24.24; HJ Monika Gollner 1.80; PV (27) Kira Grünberg 4.00; LJ (27) Marina Kraushofer 6.18 (0.7); JT Elisabeth Eberl 52.11

BELARUS

Grodno, 24-27.7.2013 -National Championships-

Men 100m (25) (2.0) Aliaksei Chyareuski 10.58; 200m (26) (2.3) Aliaksandr Linnik 21.22; 110mh (25) (0.2) 1 Aliaksandr Linnik 13.53; 2 Maksim Lynsha 13.62; 3 David Ilariani (geo) 13.75; 400mh (26) Mikita Yakauleu 51.13; HJ (25) 1 Zurbai Gogotchuri (geo) 2.24; 2 Artsiom Zaitsau 2.20; 3 Artsiom Naumovich 2.20; LJ (27) 1 Kanstantin Barycheuski 7.68 (2.0); TJ (25) 1 Aliaksei Tsapik 16.45 (2.4); 2 Aliaksandr Liabedzka 16.20 (1.4); SP (25) 1 Pavel Lyzhyn 20.12; 2 Aliaksei Nichypar 18.72; 3 Mikhail Abramchuk 18.70; DT (26) 1 Pavel Lyzhyn 59.47; 2 Siarhei Rohanau 57.26; HT (25) 1 Yury Shayunou 76.36; 2 Pavel Kryvitski 74.60; 3 Valerii Sviatokha 74.35; 4 Aleh Dubitski 72.76; 5 Zakhar Makhrosenka 71.66; 6 Siarhei Kalamoyets 71.00; JT (26) 1 Pavel Mialeshka 76.96; 2 Uladzimir Kazlou 74.16; 3 Aliaksandr Ashomka 73.42; 20 Kms Walk (25) Ivan Trotskii 1h23:52

Women 100m (1.9) 1 Katsiaryna Hanchar 11.44; 2 Alina Talay 11.58; 3 Volha Astashka 11.62; 4 Katsiaryna Shumak 11.83; 200m (26) (1.9) 1 Volha Astashka 23.81; Katsiaryna Hanchar 23.85; 400m (26) 1 Yuliya Yurenia 53.01; 2 Hanna Tashpulatava 53.68; 3 Iryna Khliustava 53.94; 800m (26) 1 Maryna Arzamasava 2:01.63; 2 Natallia Kareiva 2:04.64; 1.500m (25) 1 Natallia Kareiva 4:16.26; 2 Daryia Barysevich 4:19.35; 10.000m (25) Volha Malevich 34:19.66; 100mh (25) (0.8) Alina Talay 12.97; 3.000m St (26) 1 Nastassia Puzakova 10:06.33; 2 Sviatlana Kudzelich 10:09.49; HJ (25) Valeryia Bahdanovich 1.80; PV (26) Iryna Yakaltsevich 4.00; LJ (27) Volha Sudarava 6.74 (2.1) and 6.64 (0.7); TJ (25) 1 Natallia Viatkina 14.10 (1.9); 2 Kseniya Dziatsuk 13.92 (0.3); 3 Iryna Vaskouskaya 13.51 (0.4); SP (25) 1 Alena Kopets 18.62; 2 Yulia Leantsiuk 18.15; 3 aliona Dubitskaya 17.59; 4 Vera Yepimashka 17.48; DT (26) 1 Sviatlana Siarova 56.76; 2 Nastassia Kashtanava 54.72; HT (25) 1 Alena Krechyk 65.77; 2 Alena Navahrodskaya 64.86; 3 Alina Kastrova 62.98; Nastassia Shatybelka 61.61; 5 Tatsiana Tsimafeichyk 60.64; JT (26) Tatsiana Khaladovich 58.37;

BELGIUM

Ninove, 27.7.2013 -Memorial Rasschaert-

Men 100m (-0,4) 1 Danny Talbot (gbr) 10.43 (10.41 (-0,9) 1h1); 2 Berenger Aymard-Bosse (caf) 10.58 (10.54 (-0,9) 3h1); in heats: Liemarvin Bonevacia (ned) 10.42 (-0,9) 2h1; Mickael Meba-Zeze (fra) 10.57 (-0,9) 4h1200m h1 (-0,8) 1 Danny Talbot (gbr) 20.70; 2 Bruno de Barros (bra) 20.88; 3 Dennis Spillekom 21.04; 4 Mickael-Mebba Zeze (fra) 21.13; 5 Jean-Baptiste Formet (fra) 21.28; 6 Ryan Shields (jam) 21.37; 200m h2 (0.2) 1 Antoine Gillet 21.04; 2 Teddy Tinmar (fra) 21.20; 3 Bruno naprix (fra) 21.23; 4 Ryan Oswald (gbr) 21.38

400m h1 1 Liemarvin Bonevacia (ned) 45.99; 2 Jamie Bowie (gbr) 46.06; 3 Teddy Atine Venel (fra) 46.17; 4 Toumany Coulibaly 46.54; 5 Angel Chelala (fra) 46.58; 400m h2 1 Erison Hurtault (dma) 46.57; 2 Arnaud Ghislain 46.90; 3 Terrence Ogard (ned) 46.93; 400m h3 1 Martis Obed (ned) 47.25; 2 Kevin Moore (mlt) 47.26; 3 Julien Watrin 47.36

800m h1 1 Charles Jock (usa) 1:45.12; 2 Felix Kitur (ken) 1:45.45; 3 Anthony Romaniw (can) 1:45.60; 4 Alex Rowe (aus) 1:45.77; 5 James Eichberger (mex) 1:45.88; 6 Jamal James (tri) 1:46.57; 7 Geoff Harris (can) 1:46.84; 8 Sofiane Selmouni (fra) 1:47.08; 800m h2 1 Thijmen Kupers (ned) 1:47.30; 2 James Shane (gbr) 1:47.67; 3 Masato Yokota (jpn) 1:47.72; 4 Pierre- Antoine Balhan 1:47.83; 5 Guy Learmonth (gbr) 1:47.86; 6 Ali Ben El Hadj (tun) 1:48.07; 7 Thomas Larchaud (fra) 1:48.56; 8 Patrick Schönball (ger) 1:48.79

1.500m h1 1 Heyi Homiyu Tesfaye (ger) 3:34.76; 2 Matt Elliott (usa) 3:36.61; 3 Rich Peters (gbr) 3:37.67; 4 Anou Abderralimane (alg) 3:38.04; 5 Jeroen D'Hoedt 3:38.08; 6 Bryan Cantero (fra) 3:38.35; 7 Filip Ingebrigtsen (nor) 3:38.76; 8 Julian Matthews (nzl) 3:38.98; 9 Tarik Moukrime 3:39.59; 10 Duncan Phillips (usa) 3:40.59; 11 Aman Kedi (eth) 3:41.75; 12 Ali Hamdi 3:42.06; 1.500m h2 1 Yimer Getahun (isr) 3:42.40; 2 Ross Proudfoot (can) 3:42.42

5.000m 1 Juan Luis Barrios (mex) 13:27.32; 2 Youssouf Hiss Bachir (dji) 13:28.20; 3 Robert Curtis (usa) 13:29.79; 4 Koen Naert 13:34.31; 5 Olle Wallerang (swe) 13:34.74; 6 Tomoya Onishi (jpn) 13:40.46; 7 Soufiane Bouchikhi 13:43.55; 8 Sohta Hoshi (jpn) 13:46.85; 9 Tetsuya Yoroizaka (jpn) 13:48.05; 10 Takuya Fukatsu (jpn) 13:49.41; 11 Tiidrek Nurme (est) 13:51.07; 12 Jacob Riley (usa) 13:52.90; 13 Hiromitsu Kakuage (jpn) 13:53.78

110mh (0.0) 1 Adrien Deghelt 13.43; 2 Dario De Borger 13.72; 3 Simon Krauss (fra) 13.73 (13.70 (0.6) 2h1); 4 Damien Broothaerts 14.02 (13.99 (0.6) 4h1); in heats: Helge Schwarzer 13.87 (0.6) 3h1 400mh h1 1 Mickael François (fra) 49.35; 2 Varg Königsmark (ger) 49.95; 3 Benjamin Sumner (gbr) 50.14; 4 Georg Fleischhauer (ger) 50.37; 5 Hugo Grillas (fra) 50.37; 400mh h2 Oyvind Strommen Kjerpeset 50.16

HJ Derek Drouin (can) 2.35 PV 1 Jack Whitt (usa) 5.63; 2 Jerome Clavier (fra) 5.41 LJ 1 Ngonidzashe Makusha (zim) 7.97 (0.2); 2 Mamoru Niimura (jpn) 7.62 (0.6); 3 Kafetien Gomis (fra) 7.60 (0.6) SP Patrick Cronie 19.21 DT 1 Daniel Jasinski (ger) 62.95; 2 Philip Milanov 61.51 JT Timothy Herman 71.70 Women 100m (0.5) 1 Carima Louami (fra) 11.67; 2 Deborah Hufschmidt (ger) 11.71 (11.68 (0.3) 3h1); 3 Patricia Buval (fra) 11.75 (11.67 (0.3) 1h2); 4 Madison McNary (usa) 11.76; 5 Olivia Borlee 11.76 (11.68 (0.3) 2h1); 6 Laetitia Libert 11.80 (11.71 (0.3) 4h1); 7 Loreanne Kuhurima (ned) 11.82 200m h1 (0.4) 1 Inna Weit (ger) 23.25; 2 Olivia Borlee 23.52; 3 Melissa Breen (aus) 23.74; 4 Laeititia Libert 23.79; 5 Deborah Hufschmidt (ger) 23.93; 6 Justine Desondre 24.03; 200m h2 (0.0) Patricia Buval (fra) 23.85 400m h1 1 Marie Gayot (fra) 51.70; 2 Muriel Hurtis (fra) 52.02; 3 Lenora Guion-Firmin (fra) 52.91; 4 Lisanne De Witte (ned) 53.13; 5 Estelle Perrossier (fra) 53.46; 6 Line Kloster (nor) 53.61; 400m h2 Gemma Nicol (gbr) 53.14 800m h1 1 Caster Semenya (rsa) 2:01.86; 2 Sanne Verstegen (ned) 2:02.09; 3 Clarisse Moh (fra) 2:02.14; 4 Ivonne Haak (ned) 2:02.35; 5 Chanelle Price (usa) 2:02.43; 6 Helen Crofts (can) 2:02.90; 7 Alison Leonard (gbr) 2:02.96; 8 Lemlem Ogbasilassie (can) 2:03.19; 800m h2 1 Sini Ajith Markose (ind) 2:04.21; 2 Charline Mathias (lux) 2:04.73; 3 Sofia Oberg 2:04.98; 4 Rachel Aubry 2:05.33; 5 Martine Nobili (lux) 2:05.48

1.500m 1 Gidaf Tsegay (eth) 4:07.27; 2 Kate Van Buskirk (can) 4:07.74; 3 Elina Sujew (ger) 4:08.92; 4 Ayako Jinnouchi (jpn) 4:12.41; 5 Pilar McShine (tri) 4:13.21; 6 Kristine Eikrem Engeseth (nor) 4:13.64; 7 Sofie Van Accom 4:14.24; 8 Valeria Van Bogaert 4:15.92; 9 Rachel Cliff (can) 4:16.93; 10 Ingeborg Lovnes (nor) 4:17.40; 11 Alice Rocquain (fra) 4:17.56; 12 Katherine Porada (usa) 4:18.61

5.000m (mixed) 1 Almensh Belete 15:12.26; 2 Nazret Weldu (eri) 15:52.30; 3 Christine Bardelle (fra) 15:53.69 100mh (0.3) 1 Rosina Hodde (ned) 13.00; 2 Cindy Roleder (ger) 13.08 (13.03 (0.1) 3h1); 3 Sara Aerts 13.25 812.90 (0.1) 1h1); 4 Rosvitha Okou (fra) 13.34

400mh Phara Anacharsis (fra) 56.56 3.000m St 1 Helen Hofstede (ned) 9:42.91; 2 Charlotta Fougberg (swe) 9:45.12; 3 Beverly Ramos (pur) 9:46.25; 4 Stephanie García (usa) 9:46.77; 5 Jamie Cheever (usa) 9:50.87; 6 Emily Stewart (gbr) 9:51.42; 7 Rolanda Bell (pan) 9:52.07; 8 Jessica Furlan (can) 9:52.81; 9 Chantelle Groenewoud (can) 9:53.06; 10 Aisha Praught (usa) 10:05.54; 11 Vaida Zusinaite (ltu) 10:11.61 HJ Hanne Van Hessche 1.81 PV 1 Vanessa Boslak (fra) 4.21; 2 Marion Buisson (fra) 4.21 TJ Ayanna Alexander (tri) 13.24 (0.8) SP Melissa Boekelman (ned) 17.75

BULGARIA

Stara Zagora, 27-28.7.2013 -Balkan Championships-

Men 100m (27) (3.0) 1 Denis Dimitrov (94) 10.32; 2 Hristos Kalamaras (gre) 10.54; 3 Umutcan Emektas (tur) 10.56; in heats: Petar Kremenski 10.38 (2.3) 1h1; Panayiotis Andreadis (gre) 10.39 (2.3) 2h1; Luka Sakota (cro) 10.57 (2.3) 3h1; Tomislav Kasnar (cro) 10.50 (2.8) 1h3 200m (-0,5) Petar Kremenski 20.78; in heats: Ognyan Ognyanov 21.42 (0.2) 1h1 400m (27) 1 Yavuz Can (tur) 46.66; 2 Mateo Ruzic (cro) 47.38; in heats: Zeljko Vincec (cro) 47.89 1h1 1.500m (27) 1 Ionut Zaizan (rou) 3:44.60; 2 Goran Nava (srb) 3:44.89; 3 Suleyman Bekmezci (tru) (95) 3:45.19 110mh (2.3) 1 Konstantinos Douvalidis (gre) 13.44; 2 Martin Arnaudov 13.93; 3 Theopistos Mavridis (gre) 13.93 400mh 1 Emir Bekric (srb) 48.96; 2 Alexei Cravcenko (mda) 51.49 3.000m St (27) Mirko Tsenov 8:46.69 HJ (27) 1 Mihai Donisan (rou) 2.31; 2 Viktor Ninov 2.24 PV 1 Panayiotis Láskaris (gre) 5.40 LJ (27) 1 Alper Kulaksiz (tur) (96) 7.86 (3.6); 2 Denis Eradiri 7.79 (1.5); 3 Dino Pervan (cro) 7.75 (0.6) TJ 1 Marian Oprea (rou) 17.24 (1.7); 2 Zlatozar Atanasov 16.65 (-0,5); 3 Askin Karaka (tur) 16.51 (-0,3) SP (27) 1 Georgi Ivanov 20.71; 2 Asmir Kolasinac (crb) 20.59; 2 Mihail Stamatogiannis (gre) 19.02; 4 Huseyin Atici (tur) 18.68; 5 Ivan Emilianov (mda) 18.18; 6 Milos Markovic (srb) 17.86; 7 Luka Rojevski (srb) 17.85; 8 Mesud Pezer (bih) 17.74; 9 Andrei Gag (rou) 17.59 DT 1 Irfan Yildirim (tur) 63.01; 2 Sergiu Ursu (rou) 62.78; 3 Rosen Karamfilov 57.07 JT (27) 1 Dejan Mileusnic (bih) 76.34; 2 Konstantinos Vertoudos (gre) 71.30 HT (27) 1 Serghei Marghiev (mda) 73.77; 2 Ozkan Baltaci (tur) 70.41; 3 Mirko Micuda (cro) 69.59; 4 Aihan Apti 66.25 Women 100m (27) (0.9) 1 Ivel Lalova 11.15; 2 Grigoryia-Emmanouella Keramida (gre) 11.73 200m (-0,5) 1 Grigoryia Emmanouella Keramida (gre) 23.68; 2 Gabriela Laleva 23.91; 3 Adelina Panainte (rou) 24.07

400m (27) 1 Adelina Pastor (rou) 52.76; 2 Olesea Cojuhari (mda) 53.01; 3 Vanya Stambolova 53.70; 4 Birsen Engin (tur) 53.85; in heats: Sanda Belgyan (rou) 54.29 1h1; Adelina Panainte (rou) 53.72 1h2 800m (27) 1 Dorina Korozi (rou) 2:05.60; 2 Teodora Kolarova 2:05.62

1.500m 1 Amela Terzic 4:16.27; 2 Elif Karabulut (tur) 4:16.68; 3 Biljana Cvijanovic (bih) 4:17.43; 4 Silvia Danekova 4:18.30 3.000m (27) Amela Terzic (srb) 9:18.60 5.000m 1 Roxana Birca (rou) 15:40.61; 2 Sonja Stolic (srb) 16:30.48

100mh (0.7) Olympia Petsoudi (gre) 13.55 400mh 1 Vanya Stambolova 56.21; 2 Sanda Belgyan (rou) 58.13; 3 Birsen Engin (tur) 58.42 3.000m St (27) 1 Silvia Danekova 9:43.81; 2 Türkan Ozata (tur) 10:04.77; 3 Maria Pardalou (gre) 10:06.38 HJ 1 Antonia Steryiou (gre) 1.95; 2 Mirela Demireva 1.92; 3 Ana Simic (cro) 1.88; 4 Burcu Yüksel (tur) 1.84; 5 Daniela Stanciu (rou) 1.80; 6 Venelina Veneva-Mateeva 1.80 PV (27) 1 Lorela Manou (gre) 4.45; 2 Jelena Vasic Radinovic 4.00 LJ 1 Ivana Spanovic 6.76 (-0,3); 2 Cristina Sandu (rou) 6.51 (-0,2); 2 Alina Rotaru (rou) 6.50 (-0,2); 4 Evaggelia Galeni 6.23 (-0,3); 5 Milena Mitkova 6.22 (-0,3) TJ (27) 1 Cristina Toma (rou) 14.56 (2.5) and 14.09 (1.3); 2 Gabriela Petrova 13.92 (0.3); 3 Gita Dodova 13.67 (0.5); 4 Sinmez Sevim Servest (tur) 13.29 (-0,3) SP 1 Radoslava Mavrodieva 18.08; 2 Emel Dereli (tur) 16.02 DT (27)1 Nicoleta Grasu (rou) 56.05; 2 Chrysoula Anagnostopoulou (gre) 53.81 HT 1 Bianca Perie 68.76; 2 Agapi Proskynitopoulou (gre) 60.63; 2 Aysegul Alniacik (tur) 59.29 JT 1 Tatjana Jeleca (srb) 56.54; 2 Nicoleta Anghelescu 55.43

CZECH REPUBLIC

Tabor, 24.7.2013

Men 100m (-1,6) 1 Masashi Eriguchi (jpn) 10.50; 2 Daniel Bailey (ant) 10.56; 3 Adam Zavacký 10.57; 400m A 1 Edino Steele (jam) 45.83; 2 Ismail Al-Sabani (ksa) 46.46; 3 Jan Kubista 47.03; 4 Petr Lichy 47.49; 5 Jan Tesar 47.64; 400m B Ali Al-Bishi Mohamed (ksa) 47.36; 800m 1 Jozef Repcik 1:46.11; 2 Jozef Pelikán (svk) 1:47.81; 3 Miroslav Burian 1:48.17; 4 Petr Vitner 1:49.30; 110mh (0.1) 1 Martin Mazác 13.69; 2 Petr Penaz 13.97; 3 Viliam Papso (svk) 14.00; 400mh Georg Fleischhauer (ger) 50.83; HJ 1 Jaroslav Baba 2.24; 2 Peter Horák 2.24; 3 Matus Bubeník (svk) 2.24; PV 1 Michal Balner 5.40; 2 Lukas Posekany 5.40; LJ 1 Robert Martey (gha) 7.65 (0.6); 2 Milan Pirek 7.65 (0.8); SP 1 Ladislav Prasil 21.21; 2 Jan Marcell 19.28; JT 1 Jan Kubes 76.38; 2 Petr Frydrych 73.61

Women 200m (-1,1) Jana Slaninová 24.22; 400m 1 Jana Slaninová 53.75; 2 Iveta Putalová 53.99; 3 Sylva Skabrahová 54.28; 800m Lenka Masná 2:00.78; 400mh Lucia Slanicková 58.55; LJ Jana Veldaková (svk) 6.54 (1.3); 2 Renata Medgyesová (svk) 6.45 (0.9); DT 1 Vera Cechlová- Pospilsilová 56.74; 2 Eliska Stanková 55.34; JT 1 Nikola Ogrodniková 56.05; 2 Irena Sedivá 53.48; 3 Sarah Leidl 52.29

Nove Mesto nad Metují, 27.7.2013

Men 200m A (-1,2) 1 Edino Steele (jam) 20.56; 2 Daniel bailey (ant) 21.02; 3 Shinji Takahira (jpn) 21.19; 200m B (-1,4) Jan Veleba 21.39; 1.500m Petr Vitner 3:42.66; 400mh Joseph Robertson (jam) 50.97; HJ Peter Horák (svk) 2.19; LJ Robert Martey (gha) 7.81 (-0,8); DT 1 Igor Gondor 57.77; 2 Antonin Zalsky 57.37; HT 1 Lukas Melich 76.92; 2 Mohamed Mahmoud hassan (egy) 72.00; 3 Tomas Kruzliak (svk) 69.25; 4 Miroslav Pavelicek 68.50; 5 Michal Fiala 67.80; JT 1 Petr Frydrych 79.28; 2 Jan Kubes 72.36; 3 Jakub Vadlejch 71.36

Women 100m (0.8) 1 Iveta Mazacová 11.76; 2 Martina Cernochová (94) 11.83; LJ Renata Medgyesová (svk) 6.19 (-0,2); HT 1 Tereza Kralová 69.31; 2 Nikola Lomnicka (svk) 66.47; 3 Kristyna Krouzková 62.54 Ceská Lipa, 28.7.2013

Men DT Igor Gondor 58.02; HT Mahmoud Mohamed Hassan (egy) 78.21; JT Petr Frydrych 71.90 Women DT Vera Cechlová-Pospisilová 54.85; HT Katerina Chlupová 59.45

DENMARK

Aalborg, 27-28.7.2013 -National Championships-

Men 100m (27) (0.2) Kristoffer Hari (97) 10.62; 200m (0.6) 1 Nick Ekelund-Arenander 20.98; 2 Andreas Martinsen 21.11; 400m (27) Nick Ekelund-Arenander 46.22; 110mh (0.7) Andreas Martinsen 13.77; SP (27) 1 Kim Christensen 19.26; 2 Nick Petersen 18.09 Women 400m (27) Anne Sofie Kirkegaard (98) 55.36; PV (27) Caroline Bonde Holm 4.35

ESTONIA

Tallinn, 27-28.7.2013 -National Championships-

Men 200m (-2,2) Marek Niit 20.89; 400m (27) 1 Marek Niit 46.23; 2 Rasmus Mägi 46.53; 110mh (27) (0.0) Andres Raja 13.96 (13.89 (1.6) 1h3); SP (27) 1 Kristo Galeta 19.15; 2 Raigo Toompuu 18.98; DT 1 Gerd Kanter 65.99; 2 Martin Kupper 59.57; 3 Aleksander Tammert 58.06; 4 Priidu Niit 57.46; JT (27) 1 Risto Mätas 80.78; 2 Erki Leppik 77.70; 3 Magnus Kirt 74.47; 4 Marko Jänes 74.39

Women 100m (27) (-0,1) Ksenija Balta 11.62 (11.47 (2.5) 1h3); 200m (-0,8) Ksenija Balta 23.58; 1.500m (27) Liina Tsernov 4:20.15; 100mh (27) (1.7) Grit Sadeiko 13.57; 100mh extra heat (27) (1.8) 1 Yekaterina Galitskaya (rus) 12.98; 2 Brianne Theisen-Eaton 13.13; 400mh Maris Mägi 56.56; HJ 1 Anna Iljustsenko 1.88; 2 Grete Udras 1.85; PV (27) 1 Lembi Vaher 4.00; 2 Reena Koll 4.00; LJ Grit Sadeiko 6.20 (0.8); HT Kati Ojaloo 60.07; JT (27) Liina Laasma 57.12

FINLAND

Vaasa, 25-28.7.2013 -National Championships-

Men 100m (27) (0.6) Jonathan Astrand 10.57 (10.53 (1.0) 1h2); 200m (28) (0.1) 1 Jonathan Astrand 20.77; 2 Jani Koskela 21.41; 10.000m (26) 1 Lewis Korir 28.37.14; 2 Jarkko Järvenpää 29:45.53; 110mh (26) (0.5) 1 Jussi Kanervo 13.98 (13.98 (2.0) 1h1); Joona-Ville Heinä 14.01; 400mh (28) Petteri Monni 51.35; 3.000m St (26) Jukka Keskisalo 8:53.18; HJ (28) 1 Jussi Viita 2.20; 2 Osku Torru 2.20; PV (27) 1 Eemeli Salomäki 5.40; 2 Olli Rannikko 5.30; 3 Vesa Rantanen 5.30; LJ (27) 1 Tommi Evilä 7.92 (2.1) and 7.90 (1.4); 2 Roni Ollikainen 7.88 (0.2); 3 Otto Kilpi 7.76 (1.2); 4 Mikko Kivinen 7.71 (1.3); TJ (28) Aleksi Tammentie 16.49 (2.0); SP (27) 1 Arttu kangas 19.07; 2 Tomas Söderlund 18.18; 3 Henri Pakisjärvi 17.83; 4 Matti Sivonen (94) 17.56; 5 Mika Flinkkilä 17.44; DT (26) Jouni Waldén 57.65; HT (27) 1 David Söderberg 74.08; 2 Tuomas Seppänen 74.03; 3 Arno Laitinen 71.95; 4 Juha Kauppinen 70.13; 5 Joachim Koivu 67.98; JT (28, qualy 27) 1 Tero Pitkämäki 85.70; 2 Antti Ruuskanen 82.90; 3 Teemu Wirkkala 82.87; 4 Ari Mannio 81.44; 5 Sampo Lehtola 80.24; 6 Lassi Etelätalo 78.68; 7 Jani Kiiskilä 73.48; in qualy: Harri Haatainen 75.82 3qA; Joel Karjalainen 71.89 5qA; Seppo Hirvonen 72.74 5qB; Mika Aalto 72.22 6qB; Decathlon (27-28) 1 Mauri Kaattari 7.333p (11.92 (-0,4); 6.71 (-1,0); 13.88; 2.11; 54.63 - 15.90 (-0,6); 44.39; 4.65; 64.90; 4:59.16); 2 Juusi Hassi 7.280p (11.17 (-1,2); 7.11 (0.0); 13.18; 1.87; 50.11 - 15.39 (-0,8); 40.51; 4.25; 55.00; 4:50.99); 20 Kms Walk (25) Aku Partanen 1h29:40 Women 100m (27) (0.2) 1 Hanna-Maari Latvala 11.42; 2 Tiina Leppäkoski 11.74; 3 Maria Räsänen 11.80 (11.78 (0.7) 1h3); 4 Minna Laukka 11.86 (11.85 (0.7) 2h3); 5 Jasmin Showlah 11.88 (11.79 (0.9) 2h2); in heats: Jonna Berghem 11.88 (0.7) 3h3; 200m (28) (0.8) 1 Hanna-Mari Latvala 23.31; 2 Jonna Berghem 23.91; 3 Minna Laukka 24.05; 4 Tiina Leppäkoski 24.19; 5 Anna Hämäläinen (94) 24.25; 400m (27) Sanna Aaltonen 54.45; 1.500m (28) Johanna Lehtinen 4:22.02; 5.000m (26) 1 Minna Lamminen 16:12.91; 2 Minna-Haka Risku 16:14.48; 3 Johanna Peiponen 16:17.48; 10.000m (28) Oona Kettunen 34:38.89; 100mh (28) (0.9) 1 Nooralotta

Neziri 13.16; 2 Elisa Leinonen 13.46 (13.26 (1.3) 1h2); 3 Matilda Bogdanoff 13.52 (13.43 (1.3) 2h2); 4 Lotta Harala 13.57; 400mh (28) 1 Venla Paunonen 57.44; 2 Anniina Laitinen 58.97; 3.000m St (27) 1 Sandra Eriksson 9:43.34; 2 Oona Kettunen (94) 9:54.67; HJ (27) 1 Laura Rautanen 1.84; 2 Elina Smolander 1.82; PV (28) 1 Minna Nikkanen 4.30; 2 Aino Siitonen 4.00; 3 Erica Hjerpe 4.00; LJ (27) 1 Matilda Bogdanoff 6.22 (1.9); 2 Elina Torro 6.18 (2.2); TJ (28) 1 Elina Torro 13.66 (1.3); 2 Essi Lindgren 13.32 (1.5); 3 Sanna Nygard 13.24 (2.5); SP (26) Katri Hirvonen 15.33; DT (28) 1 Sanna Kämäräinen 53.46; 2 Katri Hirvonen 53.22 (53.33 1qA); HT (28) 1 Merja Korpela 69.38; 2 Johanna Salmela 64.01; 3 Jenni Penttilä 62.20; 4 Ilse Kaaja 59.85; 5 Heli Rinnekari 59.38; JT (27, qualy 26) 1 Oona Sormunen 58.00, 2 Jenni Kangas 53.36 (54.05 1qA); 3 Sanni Utriainen 52.91; 4 Niina Kelo 51.42; in qualy: Piia Pyykkinen 51.24 2qB; Jelena Jaakola 50.98 3qB; 10 Kms Walk (25) Anne Halkivaha 47:06; Heptathlon (26-27) Miia Kurppa 5.410p (14.57 (0.2); 1.71; 11.75; 26.74 (0.3) - 5.71 (0.2); 45.71; 2:27.39)

FRANCE

La Roche sur Yon, 24.7.2013 -Meeting National-

Men 100m (0.5) Josh Swaray (gbr) 10.43; 400m 1 Toumany Coulibaly 46.10; 2 Teddy Atine- Venel 46.15; 3 Mamoudou-Eliman Hanne 46.74; 4 Pierre Chalus 47.89; 800m 1 Azzedine Boudjemaa 1:47.75; 2 Anou Abderrahmane (alg) 1:47.81; 3 Declan Murray (irl) 1:47.93; 4 Benjamin Herriau 1:48.40; 5 Ali Ben El Hadji (tun) 1:48.58; 110mh A (-0,8) 1 Simon Krauss 13.77; 2 Samuel Coco-Viloin 13.83; 110mh B (0.0) Thomas Delmestre 14.13; HJ Fabrice Saint-Jean 2.21; PV 1 Damiel Dossevi 5.50; 2 Alexandre Marchand 5.40; LJ 1 Nicolas Gomont 7.89 (0.4); 2 Yves Renaux 7.71 (2.5) and 7.63 (-0,3); TJ 1 Gaetan Saku Bafuanga 17.07 (0.3); 2 Harold Correa 16.69 (0.4); 3 Aboubacar Bamba 16.37 (-0,3); 4 Hugo Mamba-Schlick (cmr) 16.36 (2.5); HT Jerome Bortoluzzi 73.15

Women 100m (-1,1) Ayodele Ikuesan 11.59; 2 Carima Louami 11.66; 3 Emilie Gaydu 11.79; 4 Patricia Buval 11.80; 100mh (0.1) 1 Reina-Flor Okori 13.10; 2 Rosvitha Okou 13.30; 3 Yariatou Toure 13.51; 4 Solene Hamelin 13.60 (13.50 (0.2) 3h2); PV 1 Vanessa Boslak 4.40; 2 Marion Buisson 4.20; T 1 Alexia Sedykh 68.17; 2 Stephanie Falzon 67.79; 3 Alexandra Tavernier 65.47; 4 Amy Sene 61.18

Bobigny, 28.7.2013

Women HT 1 Jessika Guehaseim 66.41; 2 Amy Sene 64.97; 3 Sarah Bensaad 61.02

Les Sables d'Olonne, 28.7.2013

Men 400m Ludvy Vaillant 47.96; SP u18 (6 kg) 1 Willy Vicaut 17.84; 2 Antoine Duponchel 17.71

GERMANY

Halle, 20-21.7.2013

Men LJ Michael Schrader 7.67 (2.4) Women Heptathlon Linda Zublin (sui) 5.960p (13.76 (1.2); 1.60; 13.18; 25.37 (-1.5) - 6.22 (1.4); 48.84; 2:17.11) Jockgrim, 23.7.2012 -Stabhochsprung Meeting- Men PV 1 Konstadinos Filippidis (gre) 5.50; 2 Tobias Scherbarth 5.40; 3 Jack Whitt (usa) 5.40; 4 Karsten Dilla 5.30 Women PV 1 Silke Spiegelburg 4.65; 2 Mary Saxer 4.60; 3 Kristina Gadschiew 4.55; 4 Lisa Ryzih 4.55; 5 Jirina Svobodová (cze) 4.50; 6 Becky Holliday (usa) 4.40; 7 Tori Pena (irl) and Carolin Hingst 4.25; 9 Katharina Bauer 4.25; 10 Marion Lotout (fra) 4.25 Berlin, 24.7.2013 Men DT 1 Daniel Jasinski 64.60; 2 Markkus Münch 61.87; 3 Gordon Wolf 59.84; JT David Golling 80.48 Sinn, 25.7.2013 Men HJ Luis Castro (pur) 2.21

Ludwigsburg, 26.7.2013

Men HT Alexander Ziegler 70.75

Neuwied, 27.7.2013

Men SP 1 David Storl 20.73; 2 Ralf Bartels 19.38; 3 Dennis Lewke 18.38; 4 Hendrik Müller 18.32; 5 Max Bedewitz 18.29; Triathlon (110mh-DT-PV) 1 Michael Schrader 2.149p (14.10 (0.2); 45.51; 5.00); 2 Jan Felix Knobel 2.126p (14.72 (0.2); 47.00; 5.00); 3 Kai Kazmirek 2.106p (14.46 (0.2); 43.14; 5.00); 4 Rico Freimuth 2.105p (14.04 (0.2); 45.13; 4.60)

Women Triathlon (100mh-SP-HJ) 1 Claudia Rath (13.90 (0.1); 12.63; 1.80); 2 Julia Mächtig 1.880p (14.58 (0.1); 15.16; 1.71); 3 Kira Biesenbach 1.754p (14.26 (0.1); 12.37; 1.62) Rostock, 26-28.7.2013 -National Championships u20 and u18- Men 200m u20 (27) (-0,4) Raphael Müller 21.28; 400m u20 (28) 1 Marc Koch 47.17; 2 Bennet Steudel 47.33; 3 Alexander Gladitz 47.75; 4 Jonas Mockenhaupt 47.99; 110mh u20 (0,99m) (27) (1.4) 1 Tim Nowak 13.97; 2 Marcel Jastrzembski 13.99; 110mh (0.91m) (26) (-1,8) 1 Kai Köllmann 13.92 (13.89 (-0,8) 1h2); 2 Florian Lickteig 13.94 (13.92 (-0,8) 2h2); HJ u20 (28) Tobias Potye 2.18; PV u20 (27) Oleg Zernikel 5.25; LJ u20 (28) 1 Fabian Heinle 7.88 (0.0); 2 Stephan Hartmann 7.72 (2.0); SP u20 (6 kg) (28) 1 Patrick Müller 20.10; 2 Dennis Lukas 18.11; SP u18 (5 kg) (26) 1 Henning Prüfer 21.03; 2 Clemens Prüfer 18.91; 3 Tony Zeuke 18.33; 4 Malte Dörner 18.21; DT u20 (1,75 kg) (27) Maximilian Klaus 58.98; DT u18 (1,5 kg) (27) 1 Tony Zeuke 60.54; 2 Henning Prüfer 59.51; HT u20 (6 kg) (28) Simon Lang 71.01; HT u18 (5 kg) (2.6) Alexej Mikhailov 72.88

Forst, 27-8.7.2013

Men 400m (27) Felix Franz 47.78; 110mh (27) (1.1) Gregor Trabor 13.72 (13.72 (0.8) 1h1); HT Tristan Schwandke 66.27; JT Kim-Dominik Seyfried 76.89 Women 100m (27) (2.9) Eva Baur 11.59 (11.71 (1.4) 1h1); SP (27) Lena Urbaniak 16.10

GREAT BRITAIN

Loughborough, 23.7.2013

Men 100m (0.8) 1 Joshua Ross (aus) 10.37; 2 Jonathan Browne 10.54; 200m A (0.0) 1 Jordan Kirby-Polidore 20.77; 2 Chris Clarke 20.81; 3 Joshua Ross (aus) 21.19; 4 Jonathan Browne 21.29; 200m B (0.3) Rick Beardsell 21.14; 400m A 1 Nick Ekelund-Arenander (den) 45.68; 2 Michael Bingham 45.79; 3 Richard Buck 46.33; 4 Richard Strachan 46.53; 5 Mame-Ibra Anne (fra) 46.77; 6 Eriosn Hurtault (dmn) 46.82; 7 Alex Beck (aus) 47.02; 400m B 1 Michael Warner 47.19; 2 Dan Putnam 47.53; 3 Kevin Moore (mlt) 47.71; 4 Kris Robertson 47.88; 400m C James Hunter 47.65; 110mh (-0,4) 1 William Sharman 13.51; 2 Rasul Dabo (por) 13.61 (13.61 (1.9) 1h3); 3 Gianni Frankis 13.63 (13.62 (1.9) 2h3); 4 Sid Thingalya (ind) 13.75; 5 Anders Mortensen (den) 13.85 (13.83 (1.3) 1h2); 6 James Gladman 13.97 (13.75 (0.8) 2h1); 7 Nick Gayle 13.98 (13.92 (1.3) 2h2); 8 Alex Al-Ameen 14.07 (13.99 (1.9) 3h3); 400mh 1 Nial Flannery 50.14; 2 Yoann Decimus (fra) 50.27; PV 1 Luke Cutts 5.55; 2 Max Eaves 5.30; 3 Gregor MacLean 5.30; 4 Germán Chiaraviglio (arg) 5.30; LJ 1 J J Jegede 8.03 (0.7); 2 Julian Reid 8.02 (-0,9); 3 Bradley Pickup 7.91 (0.3); 4 Ngonidzashe Makusha (zim) 7.82 (0.3); 5 Matthew Burton 7.67 (-1,0)

Women 100m (0.6) 1 Louise Bloor 11.48; 2 Montell Douglas 11.48; 3 Ailis McSweeney (irl) 11.78; 4 Elaine O'Neill and Emma Bailey 11.82; in heats: O'Neill 11.80 (-0,4) 1h1; 200m (-1,0) 1 Kelly Proper (irl) 23.58; 2 Louise Bloor 23.79; 3 Niamh Whelan (irl) 23.94; 4 Joey Duck 24.00; 5 Montell Douglas 24.03; 400m 1 Monique Williams (nzl) 54.19; 2 Harriet Pryke 54.29; 400mh 1 Phara Anacharsis (fra) 56.51; 2 Jessie Barr (irl) 58.59; 3 Caryl Granville 58.80; LJ 1 Jessica Ennis 6.26 (0.4); 2 Amy Woodman 6.25 (-0,4); JT 1 Nora Bicet (esp) 57.08; 2 Isabelle Jeffs 53.21

GREECE

Thíva, 24.7.2013

Men 100m (2.0) 1 Panayiótis Andreádis 10.39; 2 Efthímios Steryioúlis 10.40; 3 Vasilios Polycarpou (cyp) 10.56; 800m 1 Konstadínos Nakópoulos 1:47.81; 2 Andreas Dimitrákis 1:48.23; 3 Amine Khadiri (cyp) 1:48.31; PV Dimítrios Patsoukákis 5.35; LJ 1 Dimítrios Diamantáras 7.72 (0.3); 2 Sávvas Diakoniokólas 7.72 (1.5); SP Mihaíl Stamatóyiannis 19.90; DT Yeóryios Trémos 56.65; JT 1 Yeóryios Iltsios 73.60; 2 Konstadínos Vertoúdos 73.50

Women 100m (0.0) Ramona-Anna Papaioannou (cyp) 11.66; 200m (0.4) 1 María Belibasáki 23.18; 2 Ramona-Anna Papaioannou 23.59; HJ Adonía Steryíou 1.92; PV Loréla Mánou 4.25; LJ 1 Nectaria Panayi (cyp) 6.55 (0.6); 2 Evaggelía Galéni 6.42 (0.4); 3 Efthímia Kolokithá 6.27 (0.0)

HUNGARY

Budapest, 21.7.2013

Men HT 1 Hassan Ad Elgawad (egy) 77.44; 2 Akos Hudi 76.93

Budapest, 26-28.7.2013 -National Championships-

Men 100m (26) (0.3) 1 Roland Németh 10.51; 2 Gergely Bézsenyi 10.51; 200m (0.1) Gyozo Moré 21.44; 400m (27) 1 Tibor Kása 46.71; 2 Zoltán Kovács 47.42; 3 Bálint Móricz (95) 47.72; 800m 1 Tamás Kazi 1:48.71; 2 Dávid Takács 1:49.40; 1.500m (27) Tamás Kazi 3:46.67; 110mh (27) (-0,9) 1 Balasz Baji 13.62 (13.53 (-0,6) 1h); 2 Dániel Kiss 13.82; 400mh (27) 1 Tibor Koroknai 51.04 (51.01 1h1); 2 Maté Koroknai 51.32 (51.02 1h2); HJ (27) 1 Péter Bakosi 2.18; 2 Daniel Jankovics (95) 2.18; PV Dezso Sazbo 5.25; SP Lajos Kürthy 18.16; DT 1 András Seres 58.96; 2 Peter Savanyú 56.76; HT (27) 1 Krisztian Pars 80.41; 2 Akos Hudi 74.41; 3 Kristóf Németh 72.68; 4 Gergely Nagy 68.05; 5 Bence Pásztor (95) 66.69; 6 Balász Töreky 66.56; JT Krisztian Torok 72.92

Women 100m (26) (1.2) Eva Kaptur 11.47; 400m (27) Natalia Zsigovics 54.05; 1.500m Krisztina Papp 4:17.24; HJ Barbara Szabó 1.84; PV (27) Zsófia Siskó (94) 4.00; LJ (qualy 27) 1 Fanny Schmelcz 6.54 (5.1); 2 Bernadett Berecz 6.31 (3.0) and 6.18 (1.9) and 6.36 (2.0) 1q; 3 Györgyi Zsivoczky-Farkas 6.21 (1.1); TJ (27) Krisztina Hoffer 13.18 (0.5); SP (27) Anita Márton 17.82; DT Anita Márton 54.71; HT (27) 1 Eva Orban 68.06; 2 Fruzsina Fertig 67.02; 3 Réka Gyuratz (96) 63.40; 4 Beatrix Banga (95) 62.49; 5 Helga Völgyi (96) 61.50; 6 Jenny Ozorai 61.48; in qualy: Cintia Gergelics 62.22 4q; JT (27) 1 Vanda Juhász 58.97; 2 Aniko Ormay 55.81; 3 Nikolett Szabo 51.58

IRELAND

Santry -Dublin- 27-28.7.2013 -National Championships-

Men 200m (27) (-0,5) 1 Steven Colvert 21.13; 2 Marcus Lawler 21.15; 3 Brian Gregan 21.34; 400m 1 Brian Murphy 47.14; 2 Mark English 47.27; 800m Paul Robinson 1:48.92; 1.500m 1 Eoin Everard 3:44.58; 2 David McCarthy 3:44.73; 10.000m (27) Mark Kenneally 29:21.69; 400mh 1 Thomas Barr 49.78; 2 Jason Harvey 50.13; HT Connor McCullough 70.75

Women 100m (-1,7) 1 Kelly Proper 11.77; Ailish McSweeney 11.88; in heats: Catherina McMannus 11.85 (-1,0) 1h2; 200m (27) (-1,8) 1 Kelly Proper 23.64; 2 Niamh Whelan 24.01; 400m 1 Jennifer Carey 53.46; 2 Sinnead Denny 54.04; 3 Shauna Cannon 54.24; 1.500m Lara Crowe 4:13.96; 5.000m (27) Maria McCambridge 15:55.44; 100mh (0.1) Sarah Lavin 13.61; 400mh 1 Jessie Barr 57.48; 2 Mandy Gault 58.86; 3.000m St (27) Michelle Finn 10:16.90; PV (27) 1 Tori Pena 4.40; 2 Zoe Brown 4.10; LJ (27) Kelly Proper 6.25 (0.4); JT (27) Anita Fitzgibbon 54.92

ITALY

Milano, 26-28.7.2013 -National Championships-

Men 100m (27) (0.9) 1 Delmas Obou 10.37 (10.31 (1.0) 2h1); 2 Fabio Cerutti 10.38 (10.31 (1.0) 1h1); 3 Simone Collio 10.38; 4 Michael Tumi 10.49 (10.39 (1.0) 3h1); 5 Jacques Riparelli 10.50 (10.43

(1.5) 1h2); 6 Giovanni Galbieri 10.55 (10.53 (1.5) 3h2); 7 Federico Cattaneo 10.57 (10.54 (1.5) 4h2); in heats: Delmas Obou 10.31 (1.0) 2h1; Maurizio Checcucci 10.57 (1.0) 5h1; Federico Raguni 10.47 (1.5) 2h2; Francesco Basciani 10.56 (1.5) 5h2 200m (28) (-0,6) 1 Diego Marani 20.77; 2 Davide Manenti 20.91; 3 Enrico Demonte 21.03; 4 Eseosa Desalu 21.15; 5 Roberto Donati 21.25

400m (28, heats 27) 1 Matteo Galvan 45.71; 2 Marco Lorenzi 46.68; 3 Isalbet Juarez 46.85 (46.72 2h1); 4 Michele Tricca 47.30; 5 Davide Re 47.35 (46.94 1h2); 6 Lorenzo Valentini 47.39 (47.32 1h3); 7 Vito Incantalupo 47.47 (47.32 2h3); 8 Teo Turchi 47.66 (47.48 3h1); in heats: Francesco Cappellin 47.79 4h1; Mario Di Giambattista 47.87 5h1; Paolo Carlo Danesini 47.56 4h2; Daniele Raimondi 47.70 5h2; Luca Galletti 47.51 3h3; Alessandro Orsi 47.63 4h3; Giordano Benedetti 47.64 5h3; Roberto Severi 47.72 6h3

800m (27) 1 Michele Oberti 1:51.41; 2 Lukas Rifesser 1:51.45; 3 Enrico Ricobbon (95) 1:51.65 1.500m (28) 1 Merihun Crespi 3:42.67; 2 Stefano Guidoti-Icardi 3:43.35; 3 Luca Leone 3:43.66 5.000m (27) Stefano La Rosa 14:11.34 110mh (27) (-0,4) 1 Hassane Fofana 13.93; 2 Stefano Tedesco 14.05; 3 Lorenzo Perini (94) 14.12; in heats: Andrea Cocchi 14.13 (1.2) 2h2

400mh (28, heats 27) 1 Eusebio Haliti 49.85; 2 Giacomo Panizza 50.22; 3 Aramis Diaz 50.44; 4 Leonardo Capotosti 50.50; 5 Lorenzo Veroli 51.09; 6 Davide Piccolo 51.31 3.000m St (28) 1 Jamel Chatbi 8:40.76; 2 Yuri Floriani 8:41.20; 3 Devis Licciardi 8:42.26; 4 Giuseppe Gerratana 8:44.13

HJ (28) 1 Marco Fassinotti 2.27; 2 Gianmarco Tamberi 2.25; 3 Andrea Bettinelli 2.21; 4 Andrea Lemmi 2.19 PV (27) 1 Claudio Stecchi 5.50; 2 Marco Boni 5.35; 3 Matteo Rubbiani 5.30 LJ (27) 1 Alessio Guarini 8.00 (1.6); 2 Emanuele Catania 7.85 (1.0); 3 Camillo Kabore 7.62 (0.2)

TJ (28) 1 Fabrizio Schembri 16.98 (-0,3); 2 Michele Boni 16.19 (-0,6) SP (27) 1 Marco Dodoni 18.39; 2 Daniele Secci 18.15; 3 Paolo Dal Soglio 17.73 DT (28) 1 Giovanni Falocci 62.56; 2 Hannes Kirchler 61.73; 3 Eduardo Albertazzi 58.87; 4 Federico Apolloni 58.65; 5 Nazzareno Di Marco 57.05 HT (28) 1 Nicola Vizzoni 74.10; 2 Marco Lingua 73.81; 3 Lorenzo Povegliano 72.08; 4 Simone Falloni 70.93; 5 Giovanni Sanguin 67.89; 6 Pellegrino Delli Carri 66.60 JT (27) 1 Norbert Bonvecchio 75.36; 2 Antonio Fent 75.02 10 Kms Walk (26) 1 Matteo Giupponi 40:40.42; 2 Giorgio Rubino 41:03.60; 3 Vito Di Bari 41:22.72; 4 Francesco Fortunato 41:39.62 Women 100m (27) (0.3) 1 Gloria Hooper 11.54; 2 Audrey Alloh 11.59; 3 Ilenia Draisci 11.63 (11.60 (1.4) 1h2); 4 Irene Siragusa 11.69; 5 Martina Amidei 11.72; 6 Doris Tomasini 11.76; 7 Silvia Corbucci 11.88 (11.83 (0.3) 2h1); in heats: Michael D'Angelo 11.86 (0.3) 3h1 200m (28) (0.7) 1 Marzia Caravelli 23.16; 2 Gloria Hooper 23.21; 3 Irene Siragusa 23.79; 4 Michela D'Angelo 24.05 (23.94 (-0,4) 2h3); 5 Giulia Arcioni 24.17 400m (28, heats 27) 1 Chiara Bazzoni 52.57; 2 Maria Benedicta Chigbolu 53.08; 3 Maria Enrica Spacca 53.22; 4 Elena Maria Bonfanti 53.31; 5 Flavia Battaglia 54.38 (54.20 3h1); in heats: Eleonora Martini 54.41 4h1; Elisa Romeo 54.17 3h2 800m (27) 1 Marta Milani 2:04.08; 2 Lorenza Canali 2:06.05; 3 Serena Monachino 2:06.18 1.500m (28) 1 Giulia Alessandra Viola 4:14.26; 2 Margherita Magnanni 4:14.35; 3 Valentina Bernasconi 4:20.23; 4 Angela Rinicella 4:21.60 5.000m (27) 1 Giulia Viola 16:05.39; 2 Elena Romagnolo 16:13.11; 3 Fatna Maraoui 16:15.73; 4 Claudia Pinna 16:17.39; 5 Laila Soufyane 16:27.15 100mh (27) (0.5) 1 Marzia Caravelli 13.01; 2 Micol Cattaneo 13.18; 3 Giulia Pennella 13.27 400mh (28, heats 27) 1 Yadisleidy Pedroso 55.26; 2 Manuela Gentili 55.83; 3 Jennifer Rockwell 56.32; 4 Francesca Doveri 58.28; 6 Elisa Scardanzan 58.53 3.000m St (28) 1 Nicole Svetlana Reina 10:13.89; 2 Valeria Roffino 10:14.14 HJ (27) 1 Alessia Trost 1.90; 2 Elena Vallortigara 1.85

PV (28) 1 Giorgia Benecchi 4.20; 2 Elena Scarpellini 4.20; 3 Roberta Bruni 4.10; 4 Giulia Cargnelli and Miriam Galli 4.00; LJ (28) 1 Tania Vicenzino 6.47 (0.9); 2 Dariya Derkach 6.20 (0.1) TJ (27) 1 Simona La Mantia 13.86 (0.4); 2 Cecilia Pacchetti 13.23 (-0,5); 3 Ottavia Cestonaro (95) 13.11 (0.2)

SP (28) 1 Chiara Rosa 17.47; 2 Julaika Nicoletti 16.75 DT (27) 1 Valentina Aniballi 56.10; 2 Laura Bordignon 53.24 HT (27) 1 Micaela Mariani 63.14; 2 Francesca Massobrio 61.49; 3 Elisa Palmieri 61.32; 4 Elisa Magni 60.09 JT (28) 1 Sara Jemai 53.45; 2 Zahra Bani 52.89; 3 Maddalena Purgato 51.83 10 Kms Walk (26) 1 Elisa Rigaudo 43:44.96; 2 Eleonora Ana Giorgi 44:33.56; 3 Federica Ferraro 45:08.81; 4 Valentina Trapletti 46:06.21

LATVIA

Jekabpils, 26-27.7.2013 -National Championships-

Men 200m (27) (2.0) Janis Mezitis 21.42; 400m Janis Baltuss 47.69; HJ (27) Raivydas Stanys (ltu) 2.20; PV 1 Mareks Arents 5.35; 2 Pauls Pujats 5.30; LJ 1 Elvijs Misans 7.86 (1.9); 2 Janis Leitis 7.83 (3.0) and 7.71 (1.8); TJ (27) Elivijs Misans 16.10 (1.0); HT (27) Igors Sokolovs 72.30; JT 1 Rolands Strobinders 80.35; 2 Vadims Vasilevskis 77.96

Women 400mh (27) Liga Velvere 58.65; HJ (27) Madara Onuzane 1.80; LJ Mara Griva 6.20 (1.9); TJ (27) Santa Matule 13.16 (1.4); JT 1 Lina Muze 61.97; 2 Madara Palameika 59.92; 3 Gundega Griva 53.76

LITHUANIA

Siauliai, 26-27.7.2013 -National Championships-

Men 100m (26) (0.8) 1 Rytis Sakalauskas 10.37; 2 Lukas Gaudutis 10.59; 200m (1.1) Rytis Sakalauskas 20.91; 2 Lukas Gaudutis 21.11; 3 Egidijus Dilys 21.45; HJ (26) Raivydas Stanys 2.24; LJ (26) 1 Povilas Mykolaitis 7.82 (0.4); 2 Darius Aucyna 7.67 (0.0); SP 1 Sarunas Banevicius 18.68; 2 Rimantas Martisauskas 17.46; DT (26) 1 Andrius Gudzius 61.02; 2 Eligijus Ruskys 56.37 Women 100m (26) (0.8) Lina Grincikaité 11.69; 400m (26) 1 Agné Serksniené 52.63; 2 Eva Misiunaité 54.50; 100mh (26) (1.3) Sonata Tamosaityté 13.63; 400mh Egle Staisiunaité 57.67; HJ 1 Airiné Palsyté 1.95; 2 Gintaré Nesteckyté 1.80; TJ 1 Dovilé Dzindzaletaité 13.52 (0.0); 2 Asta Dauksaité 13.18 (-0,1); DT (26) Zinaida Sendriuté 60.76; JT 1 Liveta Jasiunaité (94) 50.83; 2 Indré Jakubaityté 50.74

NORWAY

Oslo, 28.7.2013

Men DT Fredrik Amundgard 60.80

POLAND

Inowroclaw, 27.7.2013 -National Championships in 10.000m-

Men 10.000m 1 Tomasz Szymkowiak 29:32.95; 2 Artur Kozlowski 29:38.06; 3 Marcin Blazinski 29:44.99 Women 10.000m 1 Agnieszka Mierzejewska 34:14.17; 2 Iwona Lewandowska 34:37.63; 3 Justyna Koritkowska 34:53.41

Lodz, 27.7.2013

Women LJ 1 Teresa Dobija 6.62 (0.4); 2 Karolina Blazej 6.21 (1.2)

PORTUGAL

Vilanova de Cerveira, 24.7.2013

Men DT Frank Casañas (esp) 66.16

Leiria, 27-28.7.2013 -National Championships-

Men 100m (27) (-0,7) 1 Yazaldes Nascimento 10.44; 2 Ricardo Monteiro 10.51; 3 Diogo Antunes 10.58; in heats: Ancuiam Lopes 10.53 (-0,4) 1h1; Francis Obikwelu 10.52 (0.4) 1h2; 200m (28) (- 0,5) Yazaldes Nascimento 21.00; 1.500m (27) 1 Helio Gomes 3:41.02; 2 Emanuel Rolim 3:43.33; 110mh (28) (0.2) Rasul Dabo 13.57; 400mh (28) Jorge Paula 50.47; PV (27) Edi Maia 5.45; LJ (27) Marcos Chuva 7.65 (0.4); TJ (28) Nelson Evora 16.41 (-0,6); SP (27) Marco Fortes 19.57; DT (28) Filipe Vital Silva 56.91; HT (28) Dário Manso 69.15; 10 Kms Walk (27) 1 Joao Vieira 40:02.78; 2 Sergio Vieira 40:02.93

Women 100m (27) (0.9) 1 Carla Tavares 11.66; 2 Eva Vital 11.87 (11.83 (-0,6) 1h1); 200m (28) 1 Sonia Tavares 23.93; 2 Carla Tavares 23.96; 5.000m (28) Carla Salomé Rocha 16:14.15; 100mh (28) (-0,7) Eva Vital 13.52 (13.29 (0.5) 1h1); 400mh (28) Vera Barbosa 58.18; 3.000m St (27) Carla Salomé Rocha 10:01.41; HJ (27) Liliana Vieira 1.83; PV (28) Marta Onofre 4.22; LJ (27) Teresa Carvalho 6.23 (1.7); TJ (28) 1 Patricia Mamona 13.86 (-0,9); 2 Susana Costa 13.33 (-0,9); DT (27) Irina Rodrigues 55.06; HT (27) 1 Vania Silva 60.34; 2 Sonia Alves 59.34; JT (28) Silvia Cruz 53.54; 10 Kms Walk (27) 1 Ines Henriques 43:31.29; 2 Ana Cabecinha 43:53.65; 3 Vera Santos 44:56.03

ROMANIA

Bucuresti, 27-28.7.2013 -National Championships u18-

Men SP (5 kg) Andrei Toader 18.82 Women LJ (28) Florentina Marincu 6.54 (0.0); TJ Florentina Marincu 13.52 (-0,3); SP (3 kg) Lenuta Burueana 15.81

RUSSIA

Moskva, 22-25.7.2013 -National Championships-

Men 100m (23, semis 23, heats 22) (0.2) 1 Aleksandr Brednev 10.38; 2 Denis Organov 10.48; 3 Maksim Polovinkin 10.49; 4 Artur Reysbikh 10.53; 5 Roman Smirnov 10.53 (10.53 (0.4) 1h2); in semis: Aleksandr Shpayer 10.57 (0.3) 3s3 200m (25, semis 24) (1.1) 1 Aleksandr Khyutte 20.94; 2 Konstantin Petryashov 21.05 (20.96 (0.1) 1s3); 3 Vyacheslav Kolesnichenko 21.10; 4 Artur Reysbikh 21.18; 5 Roman Smirnov 21.20 (21.11 (-0,1) 1s1); 6 Igor Shevtsov 21.41 (21.37 (-1,1) 2s1; in semis: Nikolay Bereznikov 21.39 (-1,1) 3s1 400m (24, semis 23, heats 22) 1 Maksim Dyldin 45.55; 2 Sergey Petukhov 45.97; 3 Aleksey König 46.18; 4 Artem Vazhov 46.55 (46.45 1s1); 5 Dmitriy Buryak 46.61; 6 Yuriy Trambovetskiy 46.96 (46.94 3s2); 7 Yevgeniy Panasenko 47.23 (46.95 2s1); 8 Aleksandr Sigalovskiy 47.36 (47.32 3s1); in semis: Vladislav Frolov 47.39 4s1; Konstantin Svechkar 47.51 5s1; Maksim Yeremin 47.62 6s1; Pawel Kirillov 47.68 7s1; Anton Gerasimov 47.54 4s2; Vladimir Cherukov 47.60 5s2; Maksim Rafilovich 47.90 6s2 (47.65 1h1); Nikita Vesnin 47.54 3s3; Dmitriy Korobov 47.60 4s3; Roman Semakin 47.65 5s3; Andrey Rudenko 47.76 6s3 (47.65 2h1); in heats: Anton Volobuyev 47.96 3h1 800m (25, heats 24) 1 Yuriy Borzakovskiy 1:46.98; 2 Stepan Poistogov 1:47.30; 3 Ivan Nesterov 1:47.84 (1:47.26 h); 4 Danyil Strelnikov 1:48.38; 5 Ivan Tukhtachev 1:49.14; 6 Maksim Kogut 1:49.32 (1:49.16 h); 7 Vlas Bredikhin 1:49.33 (1:49.05); in heats: Ilham Ishmukhatemov 1:49.15; Aleksandr Sheplyakov 1:49.23 1.500m (23) 1 Valentin Smirnov 3:47.09; 2 Yegor Nikolayev 3:47.30; 3 Vyacheslav Sokolov 3:47.43; 4 Marc Tolstikhin 3:47.43; 5 Pavel Khvorostukhin 3:47.64

110mh (24, heats 23) (-0,1) 1 Sergey Shubenkov 13.19; 2 Konstantin Shabanov 13.50; 3 Aleksey Dryomin 13.93; 4 Filipp Shabanov 13.95 400mh (24, heats 22) 1 Denis Kudryavtsev 49.40; 2 Vladimir Antmanis 49.47; 3 Ivan Shablyuyev 49.65; 4 Aleksandr Derevyagin 50.08; 5 Konstantin Andreyev 50.46 (50.44 2h2); 6 Vladimir Guziy 50.66 (50.52 2h1); 7 Aleksey Pogorelov 50.72; in heats: Vyacheslav Sakayev 51.11 3h3

3.000m St (23) race A 1 Ilgizar Safiulin 8:28.87; 2 Andrey Farsonov 8:33.91; 3 Dmitriy Balashov 8:36.10; 4 Ildar Minshin 8:41.13; 5 Stanislav Anishchenkov 8:41.72; 6 Artur Burtsev 8:42.99; 7 Andrey Trofimov 8:44.22; race B 1 Nikolay Chavkin 8:31.84; 2 Yuriy Kloptsov 8:39.04; 3 Yevgeniy Bykov 8:43.86

HJ (25) 1 Ivan Ukhov 2.30; 2 Aleksandr Shustov 2.27; 3 Daniyil Tsyplakov 2.24; 4 Andrey Patrakov 2.24; 5 Aleksey Dmitrik 2.24, 6 Lev Missirov 2.24; 7 Ivan Ilyichev, Arseniy Rasov and Sergey Milokumov 2.20; 10 Yevgeniy Korshunov 2.20 PV (24, qualy 22) 1 Sergey Kucheryanu 5.60; 2 Aleksandr Gripich 5.60; 3 Ilya Mudrov 5.50; 4 Dmitriy Zhelyabin 5.40; 5 Anatoliy Bednyuk 5.40; 6 Artem Burya 5.40; in qualy: Grigoriy Gorokhov 5.30 1q; Igor Pavlov 5.30 2q; Yevgeniy Ageyev 5.30 4q7

LJ (25) 1 Sergey Morgunov 8.06 (-0,6); 2 Aleksandr Petrov 7.94 (0.5); 3 Pawel Shalin 7.90 (0.5); 4 Vasiliy Kopeykin 7.80 (0.3); 5 Yan Chaginov 7.73 (0.9); 6 Vladimir Golovin 7.72 (0.7); 7 Andrey Khaylov 7.63 (0.5) TJ (24) 1 Aleksey Fyodorov 16.81 (0.0); 2 Igor Spasovkhodskiy 16.76 (0.6); 3 Lyukman Adams 16.75 (0.3); 4 Artyom Primak 16.62 (0.6); 5 Dmitriy Kolosov 16.55 (0.9); 6 Sergey Yarmak 16.25 (1.1); 7 Yuriy Kovalyov 16.19 (0.8)

SP (23, qualy 22) 1 Maksim Sidorov 20.45; 2 Aleksandr Lesnoy 20.23; 3 Soslan Tsirikhov 19.75; 4 Anton Tikhomirov 19.74; 5 Anton Lyuboslavskiy 19.43; 6 Valeriy Kokoyev 19.08; 7 Aleksandr Bulanov 19.06; 8 Maksim Afonin 18.60; 9 Anatoliy Garmashov 17.80; 10 Vadim Fomin 17.56; in qualy: Konstantin Lyadusov 18.61 6q

DT (25, qualy 24) 1 Nikolay Sedyuk 61.39; 2 Aleksandr Kirya 59.80; 3 Viktor Butenko 59.68 (60.43 1q); 4 Aleksey Sysoyev 58.74; 5 Gleb Sidorchenko 56.69; 6 Dmitriy Chebotaryov 56.53 HT (24) 1 Sergey Litvinov 77.77; 2 Aleksey Korolyov 74.77; 3 Aleksey Zagorniy 74.24; 4 Anataliy Pozdnyakov 73.14; 5 Denis Lyukanov 72.87; 6 Yevgeniy Aydamirov 70.50; 7 Valeriy Pronkin 69.46

JT (24, qualy 22) 1 Dmitry Tarabin 88.84; 2 Aleksey Tovarnov 78.32; 3 Valeriy Iordan 76.95 (79.94 2q); 4 Igor Sukhomlinov 76.39; 5 Yevgeniy Filichkin 75.93; 6 Nikita Petinov 74.88; 7 Ilya Korotkov 71.98 Women

100m (23, semis 23, heats 22) (0.0) 1 Olga Kharitonova 11.51 (11.50 (0.1) 1h2); 2 Viktoriya Yarushkina 11.61 (11.56 (0.3) 2s2) and 11.56 (0.8) 1h4; 3 Natalya Rusakova 11.61 (11.55 (0.3) 1s2) and 11.55 (0.5) 1h3; 4 Yekaterina Kuzina 11.70 (11.68 (0.0) 2s1) and 11.68 (0.5) 1h1; 5 Yuliya Katsura 11.70; 6 Lyubov Churkova 11.82 (11.73 (0.0) 4s1); 7 Natalya Shishkova 11.87 (11.76 (0.3) 4s2) and 11.69 (0.5) 2h1; in semis: Anna Golovina 11.86 (0.0) 5s1 (11.82 (0.5) 3h3); Yuliya Kashina 11.66 (0.3) 3s2; Yelena Aksyonova 11.79 (0.3) 5s2 (11.71 (0.8) 3h4); Natalya Rakacheva 11.84 (0.3) 6s2 (11.81 (0.5) 3h1; in heats: Anna Yegorova 11.84 (0.5) 4h1; Yelena Kozlova 11.54 (0.1) 2h2; Lyubov Churkova 11.69 (0.1) 3h2

200m (25, semis 24) (0.0) 1 Yelena Bolsun 23.38; 2 Yelena Kozlova 23.40; 3 Yelizaveta Savlinis 23.41 (23.16 (-0,1) 1s2); 4 Marina Konovalova 23.52 (23.48 (-0,1) 3s2); 5 Tatyana Veshkurova 23.63; 6 Nadezhda Kotlyarova 23.96 (23.88 (0.0) 2s3); 7 Yuliya Katsura 24.02 (23.77 (0.0) 2s1); in semis: Olga Kharitonova 23.48 (0.0) 1s1; Natalya Rakacheva 24.02 (0.0) 4s1; Kristina Malvinova 24.16 (0.0) 5s1; Natalya Shishkova 24.21 (0.0) 6s1; Yelena Aksyonova 23.94 (0.0) 3s3 400m (24, semis 23, heats 22) 1 Kseniya Zadorina 50.55; 2 Tatyana Firova 50.71; 3 Kseniya Ryzhova 50.72; 4 Anastasiya Kapachinskaya 50.94 (50.91 2s2); 5 Yuliya Gushchina 51.06; 6 Kseniya Ustalova 51.22; 7 Nadezhda Kotlyarova 52.02 (51.93 3s2); 8 Natalya Nazarova 52.84 (51.83 2s1); Tatyana Veshkurova 52.53 3s1; Yelena Zuykevich 53.23 4s1; Kristina Malvinova 53.53 5s1; Alena Tamkova 52.42 4s2; Olga Tovarnova 52.91 5s2; Anna Yagupova 53.52 6s2;

Marina Konovalova 52.91 4s3; in heats: Natalya Danilova 54.09 2h1; Liliya Molgacheva 53.89 2h3 800m (23, heats 22) 1 Yelena Kotulskaya 1:59.56; 2 Yekaterina Sharmina 2:00.33; 3 Marina Pospelova 2:00.61; 4 Irina Maracheva 2:00.82; 5 Yekaterina Kupina 2:01.09 (2:00.83 h); 6 Alena Glazkova 2:01.18; 7 Ayvika Malanova 2:01.31; in heats: Yekaterina Poistogova 2:01.01; svetlana Uloga 2:02.79; Anna Konovalova 2:02.82; Polina Dontzsova 2:03.66; Lyubov Semenova 2:03.67; Tatyana Miazina 2:03.97; Yekaterina Pelevina 2:04.47; Yuliya Melchakova 2:05.17; Olga Lvova 2:05.22

1.500m (25, heats 24) 1 Yuliya Zaripova 4:02.56; 2 Svetlana Podosyonova 4:04.01; 3 Yelena Korobkina 4:05.43; 4 Anna Shchagina 4:05.91; 5 Yelena Soboleva 4:07.41; 6 Anna Konovalova 4:07.63; 7 Yekaterina Kupina 4:08.81; 8 Yelena Tumayeva 4:09.98; 9 Yuliya Chizhenko 4:11.28; 10 Tatyana Gudkova 4:11.35; 11 Darya Yachmeneva 4:11.65; 12 Svetlana Uloga 4:12.54; in heats: Darya Yachmeneva 4:14.51 5h1; Olesya Mikheyeva 4:15.24 6h1; Yekaterina Nikiforova 4:16.52 7h1; Irina Maracheva 4:16.60 8h1; Olga Golovkina 4:15.15 5h2; Olga Lvova 4:16.74 6h2; Yelena Kobeleva 4:19.10 7h2; Irina Dmitriyeva 4:19.45 8h2; Aleksandra Illarionova 4:19.63 9h2; Yekaterina Shkodrina 4:21.80 10h2; Yekaterina Doseykina 4:15.61 4s3; Polina Dontsova 4:16.12 5s3; Tatyana Bayanovskaya 4:16.31 6s3; Malvina Mikhaylova 4:17.91 7s3; Yekaterina Pelevina 4:18.44 8s3

100mh (24, heats 23) (-0,1) 1 Yuliya Kondakova 12.81; 2 Tatyana Dektyareva 12.98 (12.98 (0.2) 1s1) and 12.97 (-0,1) 1h1; 3 Yekaterina Galitskaya 12.98; 4 Aleksandra Antonova 13.39 (13.38 (0.1) 4s2); 5 Svetlana Topylina 13.47 (13.35 (0.2) 2s1); 6 Valentina Kibalnikova 13.48 (13.38 (0.1) 5s2) and 13.47 (0.2) 2h4; 7 Yekaterina Gubina 13.58 (13.40 (0.2) 3s1) and 13.51 (0.2) 3h4; 8 Anna Kostina 13.60 (13.28 (0.1) 3s2); in semis: Nina Argunova 13.54 (0.2) 4s1 (13.01 (-0,1) 2h1); Tatyana Chernova 13.59 (-0,1) 3h1

400mh (24, heats 22) 1 Irina Davydova 55.49; 2 Valeriya Khramova 57.12 (57.06 1h4); 3 Svetlana Gogoleva 57.17; 4 Nadezhda Alekseyeva 57.39; 5 Vera Rudakova 57.53 (57.24 2h4); 6 Irina Takuncheva 57.55 (57.29 1h5); in heats: Anastasiya Ott 55.62 1h1; Valeriya Znamenskaya 58.05 2h1; Natalya Antyukh 55.20 1h2; Olseya Tsaranok 58.54 2h2; Oksana Kalabashina 58.63 3h2; Irina Reshetkina 58.34 3h3; Amaliya sharoyan 58.31 3h4; Darya Shashova 58.92 3h5

HJ (24) 1 Svetlana Shkolina 1.97; 2 Irina Gordeyeva 1.97; 3 Yelena Slesarenko 1.92; 4 Yevgeniya Kononova and Mariya Kuchina 1.92; 6 Tatyana Kivimyagi and Oksana Starostina 1.88; 8 Marina Smolyakova and Alesya Paklina 1.83 PV (23, qualy 22) 1 Yelena Isinbayeva 4.75; 2 Anastasiya Savchenko 4.60; 3 Angelina Krasnova 4.50; 4 Anzhelika Sidorova 4.45; 5 Lyudmila Yeryomina 4.30; 6 Aleksandra Kiryashova, Yuliya Golubchinova and Tatyana Stetsyuk 4.10; 9 Alina Kakoshinskaya 4.10; 10 Olga Mullina 4.10; 11 Yekaterina Kazeka 4.10; 12 Valeriya Volik 4.10

LJ (23) 1 Lyudmila Kolchanova 6.89 (-0,1); 2 Olga Kucherenko 6.75 (-1,0); 3 Veronika Mosina 6.70 (0.0); 4 Yekaterina Levitskaya 6.64 (0.1); 5 Yuliya Pidluzhnaya 6.49 (-0,3); 6 Irina Ilyina 6.40 (-0,6); 7 Olga Balayeva 6.34 (-0,2); 8 Ulyana Aleksandrova 6.27 (-0,4); 9 Polina Yurchenko 6.20 (- 0,5); 9 Oksana Zhukovskaya 6.20 (0.2); 11 Yelena Sitnikova 6.16 (-0,8)

TJ (25) 1 irina Gumenyuk 14.50 (0.1); 2 Anna Pyatykh 14.40 (0.4); 3 Viktoriya Valyukevich 14.36 (0.2); 4 Natalya Kutyakova 14.29 (0.7); 5 Anna Krylova 14.17 (1.0); 6 Tatyana Lebedeva 13.97 (0.0); 7 Yekaterina Chernenko 13.92 (1.2); 8 Valeriya Zavyalova 13.88 (0.4); 9 Nadezhda Alekhina 13.71 (0.0); 10 Olesya Tikhonova 13.57 (-0,3); 11 Alsu Murtazina 13.56 (0.3); 12 Yelena Sidorkina 13.36 (0.7)

SP (25) 1 Yevgeniya Kolodko 19.86; 2 Irina Tarasova 18.52; 3 Anna Avdeyeva 18.34; 4 Anna Omarova 17.94; 5 Lyudmila Morunova 16.46; 6 Yevgeniya Smirnova 16.37, 7 Natalya Troneva 16.17; 8 Anastasiya Bessoltseva 15.64; 9 Irina Kirichenko 15.63 DT (23) 1 Yekaterina Strokova 61.34; 2 Svetlana Saykina 59.82; 3 Vera Ganeyeva 57.82; 4 Yuliya Maltseva 57.05; 5 Yelena Panova 56.41, 6 Alla Denisenko 54.49

HT (24, qualy 22) 1 Tatyana Lysenko 78.15; 2 Anna Bulgakova 76.17; 3 Oksana Kondratyeva 74.52; 4 Gulfiya Khanafeyeva 70.91; 5 Yelena Rigert 68.46; 6 Nina Volkova 67.49; 7 Mariya

Bespalova 66.75 (67.25 5q); 8 Natalya Polyakova 65.65; 9 Zlata Tarasova 64.96; 10 Alena Lysenko 64.54; 11 Yelizaveta Tsareva 64.09; 12 Yana Kleshchevnikova 62.09; in qualy: Karina Frolova 59.47 13q; Viktoriya Sadova 59.09 14q JT (25) 1 Mariya Abakumova 65.99; 2 Viktoriya Sudarushkina 57.65; 3 Oksana Gromova 55.89; 4 Marina Maksimova 53.69; 5 Viktoriya Abakumova 52.63; 6 Kseniya Zybina 51.40; 7 Mariya Yakovenko 51.10

SLOVENIA

Ptuj, 24.7.2013

Men LJ Marko Prugovecki (cro) 7.75 (1.2); JT Matija Kranjc 78.76 Women 200m (1.2) Sabina Veit 23.84; 300m Liona Rebernik 38.21 NR u23; LJ Nina Kolaric 6.39 (1.5) Celje, 27-28.7.2013 -National Championships- Men 100m (27) (0.1) 1 Peter Emelieze (ngr) 10.34; 2 Anthony Alozie (aus) 10.42; 3 Gregor Kovalovic 10.48; 4 Jan Zumer 10.49; 5 Yateya Kambepera (bot) 10.55; 200m (1.5) 1 Jan Zumer 20.96; 2 Gregor Kovalovic 21.23; 400m (27) 1 Luka Janezic 47.18; 2 Jernej Jeras 47.89; 1.500m (27) 1 Mitja Krevs 3:47.95; 2 Jan Petrac (95) 3:48.76; HJ Rozle Prezelj 2.28; LJ (27) Marko Prugovecki (cro) 7.66 (-0,4); SP (27) 1 Marko Spiler 18.23; 2 Miroslav Vodovnik 17.33; DT Martin Maric (cro) 62.18; HT Primoz Kozmus 79.70; JT (27) 1 Matija Kranjc 78.42; 2 Blaz Marn 70.93 Women 100m (27) (0.9) 1 Kristina Zumer 11.55; 2 Sabina Veit 11.59; 3 Sara Strajnar 11.89; 200m (0.8) 1 Kristina Zumer 23.51; 2 Sabina Veit 23.56; 3 Tina Jures 24.22; 100mh (27) (-0,1) Marina Tomic 13.12; LJ 1 Snezana Rodic 6.41 (3.8) and 6.36 (0.6); 2 Nina Kolaric 6.40 (3.8) and 6.38 (2.0); TJ (27) Matja Bratkic 13.35 (0.0); PV Tina Sutej 4.35; HT (27) Barbara Spiler 68.20; JT 1 Martina Ratej 57.55; 2 Sara Kolak (cro) (95) 57.47

SPAIN

Barcelona, 20-21.7.2013

Men 200m (21) (-0,7) Pako Seribe 20.97; 400m Pako Seribe (bot) 46.24; SP (21) José Javier Ortega 17.63 Women 200m (21) (1.3) 1 Lydia Casey Mashila 23.76; 2 Fernand MacKena (chi) 24.06; 400m Lydia Casey Mashila (bot) 53.04; HT Berta Castells 64.74

Huelva, 24.7.2013

Men 800m 1 Luis Alberto Marco 1:45.44; 2 Alejandro Estévez 1:46.00; 3 Wesley Vázquez (pur) 1:47.12; 4 Ignacio Laguna 1:47.24; 5 Victor Corrales 1:47.52 Alcobendas, 27-28.7.2013 -National Championships- Men

100m (27) (0.2) 1 Angel David Rodriguez 10.26; 2 Bruno Hortelano 10.43; 3 Adrià Burriel 10.45; 4 Eusebio Cáceres 10.45; 5 Alfredo Mpeso 10.59 200m (28) (1.9) 1 Bruno Hortelano 20.58; 2 Sergio Ruiz 20.86; 3 Iván Jesús Ramos 20.90; 4 Alberto Salcedo 21.38

400m (28, heats 27) 1 Samuel García 46.43; 2 Roberto Briones 46.87; 3 Mark Ujakpor 47.16; 4 Pau Fradera 47.33; 5 Bertrán Alcaraz 47.45; 6 Julio Arenas 47.88; 7 Jesús Pérez 47.98 (47.98 3h3) 800m (28) 1 Kevin López 1:47.96; 2 Luis Alberto Marco 1:48.42; 3 Alejandro Rodriguez 1:49.43; 4 Alejandro Estévez 1:49.48

1.500m (28) 1 David Bustos 3:47.11; 2 Arturo Casado 3:47.39; 3 Victor Corrales 3:47.49 5.000m (27) 1 Sergio Sánchez 13:32.68; 2 Alberto Lozano 13:34.80; 3 Alemayehu Bezabeh 13:35.59; 4 Iván Fernández 13:42.20; 5 Alejandro Fernández 13:51.39; 6 Jesús España 13:54.75 110mh (28) (1.0) 1 Francisco Javier López 13.82; 2 Pedro García 13.83; in heats: Yidiel Contreras (cub) 13.84 (-0,3) 1h1; Iban Maiza 14.13 (-0,4) 1h3

400mh (28, heats 27) 1 Diego Vabello 50.28; 2 Ignacio Sarmiento 51.30; 3 Enrique González 51.56; in heats: Omar Cisneros (cub) 48.44 1h1 3.000m St (28) 1 Angel Muller 8:29.61; 2 Roberto Alaíz 8:30.69; 3 Sebastián Martos 8:35.36; 4 Fernando Carro 8:40.74

HJ (27) 1 Simòn Siverio 2.20; 2 Ignacio Vigo (94) 2.18 PV (28) 1 Igor Bychkov 5.65; 2 Lázaro Borges (cub) 5.65; 3 Germán Chiaraviglio (arg) 5.45; 4 Dídac Salas 5.35; 5 David Moya 5.35; 6 Manel Concepción 5.25 LJ (27) 1 Jean-Marie Okutu 7.76 (1.3); 2 Luis Felipe Meliz 7.75 (0.9); 3 Rodrigo de La Oliva 7.66 (0.8) TJ (28) 1 Pablo Torrijos 16.71 (3.8) and 16.28 (-0,7); 2 José Alfonso Palomanes 16.21 (0.5) SP (27) 1 Borja Vivas 19.92; 2 Germán Lauro (arg) 19.66; 3 Yioser Toledo 19.41; 4 Carlos Tobalina 19.24; 5 Daniel Anglés 19.03; 6 Joaquín Millán 18.15; 7 Daniel Martinez 18.09; 8 José Javier Ortega 17.69; 9 Victor Gallego 17.44; 10 Germán Millán 17.44 DT (28) 1 Mario Pestano 63.87; 2 Frank Casañas 63.67; 3 Pedro José Cuesta 59.04; 4 Jorge Fernández (cub) 58.62 HT (28) 1 Javier Cienfuegos 76.08, 2 Isaac Vicente 69.53 Decathlon (27-28) 1 David Gómez 7.484p (11.45 (0.4); 7.13 (1.9); 14.13; 1.89; 50.58 - 14.77 (0.1); 38.86; 4.40; 57.94; 4:38.52); 2 Jonay Jordán 7.428p (11.19 (-0,4); 7.01 (1.0); 14.82; 1.92; 50.39 - 14.62 (0.1); 37.96; 4.30; 57.20; 4:58.35); 3 Jorge Ureña 7.358p (11.13 (-0,4); 6.90 (-0,1); 12.23; 1.98; 50.60 - 14.47 (0.1); 34.69; 4.20; 58.51; 4:39.44) 10 Kms Walk (28) 1 Miguel Angel López 39:07.58; 2 Alvaro Martín (94) 39:52.20; 3 José Ignacio Díaz 41:32.07 Women 100m (27) (-0,6) 1 Estela García 11.61; 2 Juliet Itoya 11.86 200m (28) (2.0) Estela García 23.90 400m (28, heats 27) 1 Lorena Bokesa 51.77; 2 Laura Bueno 54.33; in heats: Lydia Mashila (bot) 52.81 1h3 1.500m (27) 1 Natalia Rodriguez 4:24.13; 2 Isabel Macías 4:24.61 5.000m (28) 1 Dolores Checa 15:41.79; 2 Judit Pla 15:49.10; 3 Khadija Sammah (mar) 15:54.36; 4 Iris Fuentes-Pila 15:55.84; 5 Lidia Rodriguez 15:58.58; 6 Rehima Jewar Serro (eth) 16:08.39; 7 Paula González 16:14.15; 8 Sonia Bejarano 16:18.43; 9 Marta Silvestre 16:26.89; 10 Elena María Espeso 16:30.54 3.000m St (27) 1 Diana Martín (81) 9:54.37; 2 María Teresa Urbina 10:06.45; 3 Diana Martín (90) 10:10.96; 4 Zulema Fuentes-Pila 10:14.30 HJ (28) Ruth Beitia 1.93 PV (27) 1 Naroa Agirre 4.40; 2 Anna Maria Pinero 4.15; 3 Carla Franch 4.10; 4 Maialen Axpe 4.10; 5 Raquel Cosme 4.00; 6 Rebeca Yagüe 4.00 LJ (28) 1 María del Mar Jover 6.55 (1.6); 2 Olatz Arrieta 6.28 (0.3); 3 Juliet Itoya 6.23 (0.3); 4 Fatima Diame (96) 6.18 (2.2); 5 Ana Martín-Sacristán 6.18 (0.7) TJ (27) 1 Patricia Sarrapio 13.50 (0.2); 2 Ruth Marie Ndoumbe 13.38 (1.5); 3 Debora Calveras 13.35 (1.0) SP (28) Ursula Ruiz 16.50 DT (27) Sabina Asenjo 52.58 HT (27) 1 Berta Castells 66.88; 2 Laura Redondo 65.52 JT (27) 1 Nora Bicet 55.96; 2 Mercedes Chilla 54.49; 3 Arantza Moreno 53.72; 4 Elia Pascual 53.42; 5 Carmen Sánchez 51.71 10 Kms Walk (27) 1 Julia Takacs 42:32.74; 2 Maria Jose Poves 43:33.75; 3 Beatriz Pascual 43:39.42; 4 Lorena Luaces 45:49.93

SWEDEN

Karlstad, 22.7.2013 -Skanska Open-

Men HT (not valid marks) 1 Marcel Lomnicky (svk) 78.69; 2 Mattias Jons 76.50; 3 Szymon Ziolkowski (pol) 76.11; 4 Eivind Henriksen (nor) 74.89; 5 Markus Johansson 71.41 Women HT (not valid marks) 1 Josefin Berg 63.82; 2 Vania Silva 62.57 Karlstad, 23.7.2013 -Folksam Grand Prix-

Men 100m (-0,4) 1 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 10.50; 2 Hannes Dreyer (rsa) 10.54; 200m (-0,9) 1 Tom Kling Baptiste 21.22; 2 Hannes Dreyer (rsa) 21.39; 800m 1 Mark Wieczorek (usa) 1:46.16; 2 Mohamed Ahmed Hamada (egy) 1:46.36; 3 Casimir Loxsom (usa) 1:46.46; 4 Anthony Romaniw (can) 1:46.48; 5 Johan Svensson 1:47.15; 6 Rickard Gunnarsson 1:47.51; 7 Abdulrahman Musaeb Bala (qat) 1:47.65; 8 Thomas Roth (nor) 1:48.28; 9 Karim Mohammadi 1:49.18; 3.000m 1 Cornelius Kangogo (ken) 7:49.98; 2 Hiss Bachir Youssouf (dji) 7:50.96; 3 Tiidrek Nurme (est) 7:51.49; 4 Moses Mukono (ken) (95) 7:55.05; 5 Ross Proudfoot (can) 7:57.47; 6 Ababa Lama (eth) 7:59.53; 7 Riley Masters (usa) 8:00.16; 110mh (-0,4) 1 Francisco Javier López (esp) 13.78; 2 Amir Shaker (irq) 13.89; 400mh Oyvind Kjerpeset (nor) 51.06; LJ1 Ignisious Gaisah (ned) 7.78 (1.1); 2 Michel Tornéus 7.77 (0.6); 3 Adrian Strzalkowski (pol) 7.63 (0.7); 4 Janis Leitis (lat) 7.62 (1.1); 5 Morten Jensen (den) 7.60 (0.7); HT 1 Primoz Kozmus 77.69; 2 Marcel Lomnicky 76.66; 3 Oleksiy Sokyrskyy (ukr) 76.35; 4 Szymon Ziolkowski (pol) 74.52; 5 Markus Johansson 73.14; 6 Mattias Jons 72.81; 7 Eivind Henriksen (nor) 71.49; 8 Hassan M. Mahmoud (egy) 71.46; JT 1 Risto Mätas (est) 81.36; 2 Kim Amb 79.79; 3 Gabriel Wallin 74.41

Women 100m (-0,2) 1 Ezinne Okparaebo (nor) 11.56; 2 Cleo Van Buren (usa) 11.62; 3 Iréne Ekelund (97) 11.66; 200m (-0,4) 1 Iréne Ekelund (97) 23.27; 2 Moa Hjelmer 23.54; 3 Elisabeth Slettum (nor) 24.30; 1.500m 1 Meraf Bahta (eri) 4:12.63; 2 Brie Felnagle (usa) 4:12.66; 3 Liina Tsernov (est) 4:14.93; 4 Sini Ajith Markose (ind) 4:16.06; 5 Morag MacLarty (gbr) 4:16.07; 6 Melissa Courtney (gbr) 4:17.87; 7 Sofia Oberg 4:17.89; 8 Kajsa Barr 4:18.20; 9 Deborah Maier (usa) 4:18.25; 10 Kristine Eikrem Engeset (nor) 4:19.47; 11 Andrea Seccafien (usa) 4:22.13; 12 Alia Mohamed Saaed (ksa) 4:22.26; 100mh (-1,0) 1 Isabelle Pedersen (nor) 13.41; 2 Gnima Faye (sen) 13.52; 3.000m St 1 Charlotta Fougberg 9:51.48; 2 Chantelle Groenewoud (can) 9:57.33; 3 Vaida Zusinaite (ltu) 10:02.70; 4 Rolanda Bell (pan) 10:03.85; 5 Jessica Furlan (can) 10:13.93; HJ 1 Isobel Pooley (gbr) 1.89; Levern Spencer (lca) 1.86; 3 Sofie Skoog 1.86; PV 1 Anjuli Knäsche (ger) 4.19; 2 Fanny Berglund 4.11; LJ 1 Erica Jarder 6.58 (1.5); 2 Mara Griva (lat) 6.38 (1.0) Sundsvall, 28.7.2013

Men 100m A (3.0) 1 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 9.95; 2 Julian Forte (jam) 9.98; 3 Andrew Fisher (jam) 10.16; 4 Roscoe Engel (rsa) 10.20 (10.34 (1.8) 3h8); 5 Simon Magakwe (rsa) 10.24 (10.32 (1.8) 1h8); 6 Hannes Dreyer (rsa) 10.35 (10.44 (1.8) 4h8); 7 Tom Kling-Baptiste 10.35 (10.47 (1.8) 5h8); 8 Joel Groth 10.58 (10.50 (2.7) 1h4); 100m B (1.1) Stefan Tärnhuvud 10.57 (10.51 (1.8) 6h8); in heats: Isaac Makwala (bot) 10.40 (1.7) 1h7; Adolphus Nevers (jam) 10.32 (1.8) 2h8; 200m A (2.2) 1 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 20.12; 2 Adolphus Nevers (jam) 20.58; 3 Johan Wissman 20.64; 4 Roscoe Engel (rsa) 20.68; 5 Andrew Fisher (jam) 21.08; 6 Hannes Dreyer (rsa) 21.29; 200m B (3.1) 1 Julia Forte (jam) 20.22; 2 Tom Kling-Baptiste 20.75; 3 Simon Magakwe (rsa) 20.93; 4 Stefan Tärnhuvud 21.32 110mh A (1.7) 1 Philip Nossmy 13.49; 2 Fred Townsend (usa) 13.53; 3 Matthias Buhler 13.64; 4 Ruan De Vries (rsa) 13.70; 5 Vladimir Vukicevic (nor) 13.70; 6 Amir Shaker 13.87; 110mh B (0.8) 1 Matthias Buhler (ger) 13.66; 2 Amir Shaker 13.80; 3 Ruan De Vries (rsa) 14.00 Women 100m A (2.2) 1 Carrie Russell (jam) 11.03; 2 Natasha Morrison (jam) 11.12; 3 Muna Lee (usa) 11.19; 4 Ezinne Okparaebo (nor) 11.21; 5 Amy Foster (irl) 11.49; 6 Daniella Busk 11.68; 7 Yuliya Katsura (rus) 11.78; 100m B (2.6) 1 Moa Hjelmer 11.58; 2 Caroline Sandsjoe 11.73; 3 Elisabeth Slettum (nor) 11.85; in heats: Hanna Adriansson 11.73 (1.2) 1h2

200m A (1.6) 1 Natasha Morrison (jam) 23.08; 2 Muna Lee (usa) 23.20; 3 Moa Hjelmer 23.28; 4 Yuliya Katsura (rus) 23.83; 200m B (-0,1) 1 Carrie Russell 23.44; 2 Amy Foster (irl) 23.61; 3 Elisabeth Slettum (nor) 23.62; 4 Daniella Busk 23.99 100mh (1.1) 1 Nooralotta Neziri 13.10; 2 Vashti Thomas 13.11

Hässleholm, 26-28.7.2013

Men HJ u20 (27) Muamar Ezza Barshim (qat) 2.20; SP (27) 1 Leif Arrhenius 20.50; 2 Zane Duquemin (gbr) 19.42; DT (28) 1 Zane Duquemin (gbr) 58.30; 2 Daniel Stahl 57.44 Women PV u20 (27) Alissa Söderberg 4.00

SWITZERLAND

Luzern, 26-27.7.2013 -National Championships-

Men 100m (26) (-0,3) Reto Amaru Schenkel 10.33; 2 Alex Wilson 10.38; in semis: Rolf Malcom Fongué 10.59 (-0,7) 2s2; 200m (-0,2) Silvan Wicki (95) 21.36; 400m 1 Philipp Weissenberger 46.62; 2 Silvan Lutz 46.83; 3 Daniele Angelella 47.70; 4 Jérome Bellon 47.78; 110mh (-0,9) Tobias Furer 13.94; 400mh 1 Kariem Hussein 49.78; 2 Jonathan Puemi 50.70; LJ 1 Yves Zellweger 7.67 (0.9); 2 Andreas Graber 7.67 (1.2); TJ (26) Andreas Graber 16.44 (1.9) NR u23; JT (26) Lukas Wieland (94) 75.11 NR u20 Women 100m (26) (-0,6) 1 Mujinga Kambundji 11.66; 2 Fanette Humair 11.84 (11.83 (-0,6) 1s1); 200m (- 0,8) 1 Mujinga Kambundji 23.29; 2 Léa Sprunger 23.67; 3 Fanette Humair 24.12; 800m Selina Büchel 2:05.11; 5.000m Sabine Fischer 16:08.85; 100mh (-1,1) 1 Noemi Zbären 13.32; 2 Clélia Reuse 13.35 (13.33 (0.1) 1h1); in heats: Eveline Rebsamen (94) 13.70 (0.1) 2h1; 400mh 1 Petra Fontanive 58.00; 2 Robine Schürmann 58.00; 3 Valéria Reggel 58.89; PV 1 Nicole Büchler 4.40; 2 Angelica Moser (97) 4.00; LJ (26) Irene Pusterla 6.52 (1.0); TJ Barbara Leuthard 13.12 (0.3); HT (26) Nicole Zihlmann 61.54 NR; JT (26) 1 Nathalie Meier 51.83; 2 Salina Fässler (94) 50.16

UKRAINE

Donetsk, 24-27.7.2013 -National Championships-

Men 100m (24) (-0,2) 1 Vitaliy Korzh 10.51; 2 Ihor Bodrov 10.52 200m (26) (0.2) 1 Serhiy Smelyk 20.52; 2 Emil Ibrahimov 21.23 400m (25, heats 24) 1 Vitaly Butrym 46.24; 2 Yevhen Hutsol 46.71; 3 Volodymyr Burakov 46.86; 4 Myhayjo Knysh 47.17; 5 Taras Bybyk 47.21 (47.16 1h2); 6 Dmytro Bykulov 47.38; 7 Dmytro Ostrovskyy 47.47 1.500m (25) 1 Oleksandr Borysyuk 3:39.38; 2 Volodymyr Kyts 3.39.84; 3 Stanislav Maslov 3:39.95; 4 Oleh Kayafa 3:41.67, 5 Artem kazban 3:42.09; 6 Yuriy Kishchenko 3:42.55 5.000m (26) 1 Oleksandr Borysyuk 13:51.67; 2 Volodymyr Kyts 13:52.69; 3 Roman Romanenko 13:53.09; 4 Ivan Strebkov 13:53.43 110mh (25) (1.5) Serhiy Kopanayko 13.89; 2 Artem Shamatryn 14.12 400mh (26) Denys Nechyporenko 51.36 HJ (25) 1 Yuriy Krymarenko 2.28; 2 Dmytro Demyanyuk 2.25; 3 Andriy Protsenko 2.25; 4 Viktor Shapoval 2.20; 5 Dmytro Yakovenko 2.20; 6 Andriy Kovalyov 2.20 PV (26) 1 Oleksandr Korchmid 5.60; 2 Vladyslav Revenko 5.40; 3 Denys Yurchenko 5.40 TJ (27) 1 Viktor Yastrebov 16.62 (0.5); 2 Yuriy Opatskyy 16.53 (1.0); Lyukman Adams (rus) 16.53 (1.0); 4 Yevhen Semenenko 16.44 (2.8) SP (25) 1 Andriy Borodkin 19.53; 2 Andriy Semenov 18.78; 3 Dmytro Davytskyy 18.50; 4 Mykola Bahach 18.42; 5 Viktor Samolyuk 18.34 DT (24) 1 Mykyta Nesterenko 58.74; 2 Ivan Panasyuk 56.15

HT (26) 1 Yevhen Vynohradov 76.70; 2 Oleksyy Sokyrskyy 76.50; 3 Dmytro Mykolaychuk 72.30; 4 Andriy Martynyuk 69.10; 5 Oleksandr Myahkyh 68.12 JT (26) 1 Yuriy Kushmiruk 73.62; 2 Rustem Dremdzhy 73.10; 3 Olaksandr Nychyporchuk 72.96 Women

100m (24) (-2,5) Natalya Pohrebnyak 11.54 (11.36 (0.3) 1h2); in heats: Mariya Shmidova 11.72 (0.3) 2h2; Iryna Savka 11.84 (0.3) 3h2 200m (26) (-1,8) 1 Yelizaveta Bryzhyna 22.72; 2 Hrystyna Stuy 23.38 (23.15 (-0,8) 1h2); 3 Viktoriya Pyatachenko 23.39; 4 Nataliya Strohova 23.70; in heats: Iryna Vaskiv 24.04 (-0,6) 3h1; Nataliya Pyhyda 23.44 (-0,8) 2h2

400m (25, heats 24) 1 Nataliya Pyhyda 51.37; 2 Alina Lovhynenko 51.98; 3 Olha Lyakhovaya 52.05; 4 Daryna Prystupa 52.29; 5 Iryna Kornyeva 52.43; 6 Olha Zemlyak 52.71; 7 Kseniya Karandyuk 52.71; 8 Yuliya Baraley 53.27 (53.01 2h2) 800m (26, heats 25) 1 Liliya Lobanova 2:03.46 (2:03.38 2h1); 2 Lyudmila Potapenko 2:04.19; in heats: Kseniya Savina 2:03.21 1h1

1.500m (25, heats 24) 1 Nataliya Pryschepa 4:18.55; 2 Mariya Shatalova 4:18.66 (4:17.95 1h1); 3 Valentyna Horpynych 4:19.25; 4 Olha Yekimenko 4:20.47; 5 Diana Kirychuk 4:21.25 5.000m (26) 1 Viktoriya Pohoryelska 15:48.43; 2 Yana Yanosh 16:07.02; 3 Tetyana Vernyhor 16:21.81; 4 Hanna Dunkan 16:26.30

100mh (24) (0.4) 1 Anna Plotitsyna 13.05; 2 Yuliya Dolzhkova 13.44; 3 Olena Yanovska 13.46 400mh (26) Anna Titimets 56.02 3.000m St (25) Valeriya Mara 9:57.64 HJ (25) 1 Oksana Okuneva 1.92; 2 Nataliya Hapchuk 1.89; 3 Valentyna Lyashenko 1.89; 4 Vita Palamar 1.86; 5 Viktoriya Styopina 1.86; 6 Olena Holosha 1.86; 7 Olena Demydova 1.80

PV (24) 1 Kateryna Kozlova 4.20; 2 Hanna Shelekh 4.20; 3 Kseniya Chertkoshvili 4.00 LJ (25, qualy 24) 1 Anastasiya Mokhnyuk 6.47 (0.1); 2 Iryna Nikolayeva 6.45 (0.4); 3 Anna Kornuta 6.43 (0.3); 4 Kseniya Kurnavina 6.33 (1.0); 5 Krystyna Hryshutyna 6.29 (0.0); 6 Marharyta Tverdohleb 6.27 (1.0); in qualy: Anna Yermakova 6.28 (0.0) 2q TJ (27) 1 Nataliya Yastrebova 14.15 (3.6) and 14.02 (1.7); 2 Ruslana Tsyhotska 14.05 (0.4); 3 Iryna Nikolayeva 13.69 (0.2); 4 Kateryna Kravchenko 13.44 (1.0); 5 Iryna Pimenova 13.41 (0.4); 6 Mariya Kostusyeva 13.19 (3.0) SP (25) 1 Halyna Obleshchuk 18.40; 2 Hanna Samolyuk 15.70 DT (24) 1 Natalya Semenova 59.34; 2 Viktoriya Klochko 56.12 HT (26) 1 Nataliya Zolotuhina 67.00; 2 Iryna Sekachyova 66.22; 3 Iryna Novozhylova 61.47; 4 Lidiya Provozina 60.60 JT (26) 1 Marharyta Dorozhon 62.01; 2 Hanna Hatsko 61.18; 3 Vira Rebryk 60.22; 4 Tetyana Lyakhovich 53.03; 5 Lyudmyla Yosipenko 51.58 Heptathlon (24-25) 1 Alina Fyodorova 5.792p (14.54 (1.6); 1.81; 14.44; 26.13 (-0,3) - 6.12 (0.0); 37.35; 2:22.90); 2 Olha Pushkina 5.456p (15.10 (1.4); 1.60; 12.59; 25.41 (-0,3) - 6.15 (0.2); 41.12; 2:25.02)



#europeanresults, #IAAF, #CarlesBaronet, #TrackInSun

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required