RelatedPosts
EUROPEAN CROSS COUNTRY RESULTS 2013-2014 (number 2)
FRANCE
Arnay-le-Duc (France), 11.11.2013 -46th Cross National-
Men 7,85 Km 1 Tura Bechere (eth) 23:11; 2 Dieudonne Disi 23:24; 3 Abdelkader Mahmoudi 23:41; 4 Renaud Jaillardon 24:08; 5 Adrien Alix 24:16; 6 Mohammed Moussaoui 24:20; 7 Teklugetu Matafara (eth) 24:25; 8 Khalid Chahid (mar) 24:38
Women 5,45 Km 1 Ophelie Claude-Boxberger 18:40; 2 Francine Niyonizigiye (bdi) 18:49; 3 Godelieve Nizigiyimana (bdi) 18:55; 4 Julie Coulaud 19:08; 5 Fadouwa Ledhem 19:14
Pontcharra (France), 17.11.2013
Men 8,15 Km 1 Benjamin Kipkurui Cheruiyot (ken) 26:00; 2 Laurent Gigante 26:32; 3 Pierre Arnould 27:06 Women 4,6 Km 1 Magali Bernard 16:25
Allonnes (France), 11.12.2013 -Cross National “Le Maine Libre”- Men 9,39 Km 1 Yomif Kejelcha (eth) 26:55; 2 Zelalem Bacha Regasa (brn) 26:56; 3 Michaael Bett (ken) 27:03; 4 Paul Melly (ken) 27:21; 5 Moses Kitungat Koyiaki (ken) 27:22; 6 Yassine Mandour 27:23; 7 El Hassane Ben Lkhainouch 27:30; 8 Hassan Chahdi 27:34; 9 Abdellatif Meftah 27:42; 10 Abraham Niyonkuru (bdi) 28:07
Women 6,05 Km 1 Belaynesch Olhira (eth) 19:21; 2 Sophie Duarte 19:31; 3 Laila Traby 19:52; 4 Clemence Calvin 19:56; 5 Carla Salome Rocha (por) 20:01; 6 Laurane Picoche 20:08; 7 Claire Perraux 20:15; 8 Martha Komu 20:26; 9 Joan Maiyo (ken) 20:28; 10 Christine Bardelle 20:38
Metz (France), 17.11.2013 -Cross National du Republicain Lorrain- Men 1 Patrick Ereng (ken) 27:15; 2 Louis Ndiema (ken) 27:15; 3 Jean-Claude Niyonizigiye (bdi) 27:19; 4 Abdelkader Mahmoudi 27:28; 5 Steffen Uliczka (ger) 27:44; 6 Hamid Denguir 27:52; 7 Benjamin Choquert 28:05; 8 Omar Errachidi 28:22; 9 Larbi Esraidi 28:33; 10 Emmanuel-Kiprop Ngetich (ger) 28:42; 11 Karim Tabou (alg) 28:46
Women 1 Cynthia Kosgel (ken) 14:09; 2 Gladys Kiprotich (ken) 14:14; 3 Nancy Chepkurui (ken) 14:15; 4 Beatrice Cherono (ken) 14:15; 5 Peninah Jerob Kandie (ger) 14:37; 6 Vanessa Ouar 14:52
Pace (France), 17.11.2013 -Cross Daunature Rennes Metropole- Men 9 Km 1 Romain Collenot-Spriet 28:53; 2 François Barrer 28:58; 3 Djilali Bedrani 29:00; 4 Youssef Mekdafou 29:01; 5 Maksim Pankratau (blr) 29:07Women 6 Km 1 Natalya Starkova (rus) 19:20; 2 Floriane Chevalier-Garene 19:31; 3 Cecile Jarosseau 19:40
GERMANY
Wiesbaden (Germany), 16.11.2013 -22th Waldsträsser Crosslauf-
Men 3,05 Km 1 Homiyu Tesfaye 8:22; 2 Ruben Zillig 8:27; 3 Julian Flügel 8:29 6 Km 1 Abdi Uya Hundessa (95) 17:18; 2 Julian Flügel 17:25 Women 3,05 Km 1 Gesa Felicitas Krause 10:01; 2 Tinka Uphoff 10:19; 3 Lisa Hübner 10:26 Cross-Sprint (850m) 1 Gesa Felicitas Krause 2:35; 2 Leonie Weber (95) 2:37; 3 Lisa Hübner 2:38
GREAT BRITAIN
Edinburgh (Great Britain), 16.11.2013 -Braid Hills Open-
Men 1 Patrick Gyerjatowicz 32:33; 2 Grant Sheldon 32:51 Women 1 Chloe Price 17:75; 2 Megan Crawford 17:55 Leeds (Great Britain), 17.11.2013 Men 1 James Hall 34:38 Women 1 Katie Walshaw 24:52
IRELAND
Dublin (Ireland), 17.11.2013 -Woodie’s DIY Cross Country Championships-
Men 10 Km 1 Paul Pollock 31:02; 2 Micheal Mulhare 31:36; 3 Dan Mulhare 31:40; 4 Stephen Scullion 31:44; 5 Joseph Sweeney 31:50; 6 Michael Clohisey 31:56; 7 David McCarthy 32:06; 8 Mark Christie 32:08; 9 Mark Hanrahan 32:15; 10 John Coghlan 32:17 U20 6 Km 1 Sean Tobin; 2 Ruairi Finnegan; 3 Andrew Coscoran Women 8 Km 1 Fionnuala Britton 26:05; 2 Sarah McCormack 27:07; 3 Sara Treacy 27:15; 4 Annmarie McGlynn 27:19; 5 Ciara Durkan 27:20; 6 Maria McCambridge 27:22; 7 Sarah Mulligan 27:48; 8 Siobhan O’Doherty 27:53; 9 Jamie Van Lieshout (ned) 27:58; 10 Michelle McGee 27:59 U20 4 Km 1 Siofra Cleirigh-Buttner; 2 Meghan Ryan; 3 Clare McCarthy
SLOVENIA
Sevnica (Slovenia), 16.11.2013 -European Championships Trials-
Men 10 Km 1 Jan Breznic 34:12; 2 Anton Kosmac 34:12 U23 8 Km 1 Vid Zevnik 27:08; 2 Rok Puhar 27:21 U20 6 Km 1 Jan Samide (94) 20:51; 2 Bor Grdadolnik 21:06 Women 8 Km Petra Race 32:24 U23 6 Km Klara Ljubi 27:33 U20 4 Km Marusa Mismas (94) 14:57
SPAIN
Atapuerca (Spain), 17.11.2013 -10th International Cross Country IAAF Permit-
Men 10 Km 1 Imane Merga (eth) 28:59; 2 Emmanuel Bett (ken) 29:00; 3 Teklemarian Medhin (eri) 29:01; 4 Timothy Toroitich (uga) 29:04; 5 Samuel Tsegay (eri) 29:06; 6 Japhet Korir (ken) 29:07; 7 Alemayehu Bezabeh 29:16; 8 Goitom Kifle (eri) 29:18; 9 Mohamed Marhoum 29:20; 10 Javier Guerra 29:27; 11 Mourad El Bannouiri (mar) 29:30; 12 Iván Fernández 29:34; 13 Noureddine Merzougui 29:45; 14 Antonio AbadÃa 29:49; 15 Antonio D. Jiménez 29:52
U20 6 Km 1 Ismael Quiñones (94) 18:09; 2 Carlos Mayo 18:12; 3 Santiago Pardo 18:12
Women 8 Km 1 Ayalew Hiwot (eth) 26:11; 2 Linet Masai (ken) 26:20; 3 Mercy Cherono (ken) 26:25; 4 Janet Kisa (ken) 26:35; 5 Tigabea Mekonen (eth) 26:55; 6 Iris Fuentes-Pila 27:02; 7 Elena Romagnolo (ita) 27:04; 8 Nadja Ejjafini (ita) 27:07; 9 Malika Asahssah (mar) 27:10; 10 Diana MartÃn 27:15; 11 Lidia Rodriguez 27:23; 12 MarÃa Teresa Urbina 27:24; 13 Alba GarcÃa 27:27; 14 Blanca Fernández 27:29; 15 Marta Silvestre 27:31; 16 Alessandra Aguilar 27:43; 17 Cristina Jordán 27:43
U20 4 Km 1 Militsa Mircheva (bul) (94) 13:36; 2 Claudia Estévez 14:06; 3 Cristina Espejo (94) 14:10; 4 Nuria Tió 14:20
Special report from Trackinsun to RUN BLOG RUN