TrackInSun: European Athletics, 15-21 July 2013, Results compiled by Carles Baronet for RunBlogRun.com

| 0 Comments
LaVillenie_Renaud1i-Paris13.JPG
Renaud Lavillenie, Meeting AREVA, 
photo by PhotoRun.net

Renaud Lavillenie continues to dominate his event. His wins at Meeting AREVA and Monaco prepare him well for Moscow 2013. 

We are grateful to Carles Baronet, who will, two times a month, be updating RunBlogRun.com with results on the major events and key events around Europe. 

We hope that you enjoy! 




TRACKINSUN 

European Athletics Results Week 

15-21 July 2013

prepared by Carles Baronet for RunBlogRun.com


AUSTRIA

St. Pölten, 21.7.2013

Women HJ Monika Göllner 1.83

BELARUS

Minsk, 18.7.2013

Men 110mh (0.8) Aliaksandr Linnik 13.5h; TJ 1 Aliaksei Tsapik 16.67 (1.2); 2 Aliaksandr Lebedzka 16.47 (1.0); 3 Maksim Nestsiarenka 16.35 (0.2); 4 Dzmitry Platnitski 16.30 (0.6); SP 1 Pavel Lyzhyn 20.12; 2 Aliaksei Niichypar 18.17; HT 1 Siarhei Kalamoyets 75.27; 2 Siarhei Salianik 66.20; JT 1 Pavel Mialeshka 77.63; 2 Aliaksandr Ashomka 76.83

Women 100m (-2,2) Katsiaryna Hanchar 11.86; 200m (0.1) Katsiaryna Hanchar 23.99; 400m Maryna Arzamasova 53.75; 100mh (-1,0) Katsiaryna Netsvetayeva 13.64; HJ 1 Valeriya Bogdanovich 1.86; 2 Maryia Sivenka 1.80; TJ Kseniya Dziatsuk 14.00 (0.1); SP 1 Yanina Provalinskaya-Korolchik 17.70; 2 Vera Yepimashka 16.76; HT 1 Alina Kostrova 66.55; Tatsiana Tsimafeichyk 63.67

BELGIUM

Brussel, 20-21.7.2013 -National Championships-

Men 100m (0.3) 1 Damien Broothaerts 10.51; 2 Julien Watrin 10.55 200m (-0,4) 1 Jonathan Borlee 20.38; 2 Julien Watrin 20.80; 3 Steven Colvert (irl) 21.00 (20.91 (0.6) 1h2 day 20) 400m 1 Kevon Borlee 44.73; 2 Dylan Borlee 45.80; 3 Will Oyowe 45.88; 4 Antoine Gillet 45.98; 5 Alex Beck (aus) 46.09; 6 Arnaud Destatte 46.66; 7 Arnout Matthys 46.87; 8 David Pecceu 46.89; 9 Seppe Thys 47.50; in heats (20) Ben Offereins (aus) 47.38 2h3 800m Jan Van den Broek 1:49.30 110mh (1.1) 1 Adrien Deghelt 13.55; 2 Ladji Doucoure (fra) 13.83 (13.83 (0.0) 1h1 day 20); 3 Damien Broothaerts 13.84 (13.80 (0.4) 2h2 day 20); 4 Dario De Borger 13.87 400mh 1 Tristan Thomas (aus) 50.08; 2 Tim Rummens 50.23; 3 Stef Vanhaeren 50.63; 4 Erik Heggen 50.78 HJ Bram Ghuys 2.20 PV Thomas Van der Plaetsen 5.35 DT Philip Milanov 58.86 JT 1 Thomas Smet 73.55; 2 Timothy Herman 72.97 Women 100m (-1,7) 1 Anne Zagre 11.46; 2 Melissa Breen (aus) 11.63 (11.58 (0.8) 1h1 day 20); 3 Hanne Claes 11.68 (11.65 (0.8) 2h1 day 20); 4 Olivia Borlee 11.69

200m (-1,6) 1 Hanne Claes 23.33 (23.30 (1.1) 1h1 day 20); 2 Olivia Borlee 23.41; 3 Justine Desondre 24.01 400m 1 Laetitia Libert 53.69; 2 Kimberley Efonye 54.10; 3 Monique Dell (nzl) 54.33 (53.88 1h1 day 20); in heats (20); Louise Jones (nzl) 54.14 1h3

1.500m 1 Sofie Van Accom 4:20.76; 2 Valerie Van Bogaert 4:21.23 100mh (0.0) 1 Anne Zagre 12.85 (12.84 (1.7) 1h2 day 20); 2 Sara Aerts 12.95; 3 Eline Berings 13.28 400mh Axelle Dauwens 55.96 HJ Hanne Van Hessche 1.85 PV 1 Fanny Smets 4.25; 2 Chloe Henry 4.15

BULGARIA

Plovdiv, 20.7.2013 -Memorial Vulpev-Bakhchevanov-

Men 110mh (2.1) Martin Arnaudov 13.89; PV Spas Bukhalov 5.50; LJ Zlatozar Atanasov 7.65 (- 0,3); TJ 1 Zlatozar Atanasov 16.66 (0.4); 2 Rumen Dimitrov 16.15 (0.2) Women 100m (0.4) Gabriela Laleva 11.78; 200m (0.7) Gabriela Laleva 23.80; TJ 1 Gabriela Petrova 13.84 (-0,2); 2 Gita Dodova 13.66 (-0,1)

CZECH REPUBLIC

Ostrava, 19.7.2013

Women 100m (1.6) Jana Slaninová 11.75

Usti nad Labem, 20.7.2013

Men SP A 1 Georgi Ivanov (bul) 21.09; 2 Ladislav Prasil 21.01; 3 Joseph Kovacs (usa) 20.70; 4 O'Dayne Richards (jam) 20.16; 5 Martin Stasek 20.08; 6 Tim Nedow (can) 20.05; 7 David Storl (ger) 20.00; 8 Antonin Zalsky 19.18; 9 Ralf Bartels (ger) 19.05; 10 Borja Vivas (esp) 19.03; SP B 1 Max Bedewitz (ger) 19.00; 2 Jan Marcell 18.87; 3 Hendrik Muller (ger) 18.54; 4 Mikhail Abramchuk (blr) 18.26; 5 Dennis Lewke (ger) 18.26; 6 Nick Petersen (den) 17.95; SP u18 (5 kg) 1 Tony Zeuke (ger) 19.23; 2 Malte Dorner (ger) 18.59; DT Tomas Vonavka 58.90; DT u18 (1,5 kg) Tony Zeuke (ger) 58.00

Women DT Eliska Stanková 55.60

DENMARK

Kobenhavn, 17.7.2013

Women HT Meiken Greve 61.05

ESTONIA

Tallinn, 15.7.2013

Men SP 1 Raigo Toompuu 19.16; 2 Kristo Galeta 19.11; DT Martin Kupper 56.76; HT Martin Lehemets 65.64; JT 1 Erki Leppik 80.98; 2 Risto Mätas 80.11; 3 Timo Moorast 73.08 Women SP Kätlin Piirimäe 16.27; JT Liina Laasma 60.25

FINLAND

Lahti, 17.7.2013

Men 200m (-1,0) 1 Mario Forsythe (jam) 20.62; 2 Edino Steele (jam) 20.88; 3 Kind Butler (usa) 20.98; 4 Jonathan Astrand 21.04; 5 Igor Bodrov (rus) 21.04; 6 Marek Niit (est) 21.22; 300m 1 Edino Steele (jam) 32.32; 2 Ramon Miller (bah) 32.40; 3 Matias Linkoaho 34.09; 4 Juho Vanhala 34.15; 1.500m 1 Youness Essalhi (mar) 3:40.46; 2 Krzysztof Zebrowski (pol) 3:40.87; 3 Ross

Proudfoot (can) 3:42.34; 4 Diego Ruiz (esp) 3:43.65; 3.000m St 1 Jonathan Mui Ndiku (ken) 8:25.08; 2 Alex Genest (can) 8:25.75; 3 Chris Winter (can) 8:33.13; 4 Andrew Poore (usa) 8:36.12; 5 Youcef Abdi (aus) 8:37.34; 6 Jun Shioto (jpn) 8:43.84; LJ 1 Zack Visser (rsa) 8.09 (0.9); 2 Ignisious Gaisah (ned) 8.08 (0.7); 3 Godfrey Mokoena (rsa) 8.06 (0.5); 4 Roni Ollikainen 7.62 (- 0,1); JT 1 Ari Mannio 82.01; 2 Teemu Wirkkala 80.35; 3 Gabriel Wallin (swe) 77.71; 4 Sampo Lehtola 76.91; 5 Ivan Zaitsev (uzb) 76.80

Women 100m A (-1,1) 1 Gloria Asumnu (ngr) 11.38; 2 Cleo Van Buren (usa) 11.50; 3 Hanna- Maari Latvala 11.51; 4 Tiina Leppäkoski 11.75; 5 Jenna Jokela 11.82; 100m B (1.7) Minna Laukka 11.76; 800m 1 Caster Semenya (rsa) 2:06.58; 2 Charlene Lipsey (usa) 2:06.96; 3.000m 1 Perine Nengampi (ken) 8:57.50; 2 Agnes Chesang (ken) 9:14.14; 3 Jessica Furlan (can) 9:14.65;100mh (1.5) 1 Yvette Lewis (usa) 12.67; 2 Loreal Smith (usa) 12.85; 3 Elisa Leinonen 13.27; 4 Nooralotta Neziri 13.39; 5 Matilda Bogdanoff 13.43; HJ 1 Lavern Spencer (lca) 1.88; 2 Laura Rautanen 1.84; TJ 1 Patricia Mamona (por) 13.62 (0.6); 2 Amanda Smock (usa) 13.52 (0.1); 3 Elina Torro 13.18 (0.1)

Helsinki, 19-20.7.2013

Men 200m (2.3) Jonathan Astrand 21.08; 110mh (0.9) Joona-Ville Heinä 13.96; SP Tomas Söderland 18.29; HT (20) 1 David Söderberg 73.63; 2 Joachim Koivu 66.71 Women 100m (20) (3.6) Jonna Berghem 11.88; 100mh (3.6) Matilda Bogdannoff 13.41; HJ (20) Linda Sandblom 1.86; HT (20) Merja Korpela 67.15

Forssa, 19.7.2013

Men DT Jouni Waldén 57.66

Kaustinen, 20.7.2013

Women HT Jenni Penttilä 63.24; HT u18 (3 kg) Maija Valli 66.05

Rovaniemi, 20.7.2013

Men JT Jani Kiiskilä 74.94

Outokumpu, 20.7.2013

Women JT Oona Sormunen 56.86

Lapinlahti, 21.7.2013 -Savo Games-

Men 100m (1.8) 1 Marvin Bracy (usa) 10.09; 2 Igor Bodrov (rus) 10.33; 3 Eetu Rantala 10.56; 800m 1 Joni Jaako 1:48.81; 2 Masato Yokota (jpn) 1:49.46; 1.500m A 1 teklit Teweldebrhan (eri) 3:38.56; 2 Youness Essalhi (mar) 3.38.67; 3 James Kaan (aus) 3:40.12; 4 Jonathan Ndiku (ken) 3:41.11; 5 Nickas Sandells 3:41.20; 6 Paul Robinson (irl) 3:42.36; 1.500m B 1 Nikolai Vedehin (est) 3:43.70; 2 Luc Bruchet (can) 3:44.13; 110mh (1.6) Jeff Porter (usa) 13.52; 3.000m St 1 Chris Winter (can) 8:28.92; 2 Youcef Abdi (aus) 8:35.79; 3 Taylor Milne (can) 8:39.86; 4 Ruben Ramolefi (rsa) 8:43.90; 5 Aoi Matsumoto (jpn) 8:44.56; HJ Osku Torro 2.21; PV 1 Alhaji Jeng (swe) 5.60; 2 Jere Bergius 5.60; 3 Jordan Scott (usa) 5.40; 4 Eemeli Salomäki 5.40; LJ 1 Zack Visser (rsa) 8.19 (1.0); 2 Godfrey Mokoena (rsa) 8.01 (1.5); 3 Tommi Evilä 8.01 (1.4); 4 Mamoru Nimura (jpn) 7.70 (0.6); JT 1 Sampo Lehtola 81.67; 2 Antti Ruuskanen 81.57; 3 Ari Mannio 80.62; 4 Sam Humphreys (usa) 77.62

Women 100m A (1.1) 1 Tori Bowie (usa) 11.32; 2 Cleo Van Buren (usa) 11.35; 3 Hanna-Maari Latvala 11.36; 4 Kristina Zumer (slo) 11.61; 5 Maria Räsänen 11.68; 6 Jenna Jokela 11.82; 100m B (1.6) Jasmin Showlah 11.78; 2 Carla Tavares (por) 11.89; 800m 1 Caster Semenya (rsa) 2:04.48; 2 Heather Wilson (usa) 2:04.79; 3 Sini Mole Markose (ind) 2:05.07; 4 Rachel Aubry (can) 2:05.64; 3.000m 1 Perine Nengampi (ken) 8:51.60; 2 Meraf Bahta (eri) 8:58.55; 3 Sandra Eriksson 9:03.28; 4 Renee Tomlin (usa) 9:07.95; 5 Agnes Chesang (ken) 9:13.22, 6 Minna Lamminen 9:16.92; 100mh (2.4) 1 Brianna Rollins (usa) 12.47 (12.65 (0.4) 1h1); 2 Vashti Thomas (usa) 12.99; 3 Jackie Coward (usa) 13.04 (12.98 (1.0) 1h2); 4 Nooralotta Neziri 13.05; 5 Elisa Leinonen 13.46; 6 Ida Aidanpää 13.48; PV Minna Nikkanen 4.30; DT 1 Katri Hirvonen 55.15; 2 Jitka Kubelova (cze) 54.51; 4x100m Finland (J. Showlah; H.M. Latvala; J. Jokela; T. Leppakoski) 44.71

FRANCE

Maisons-Laffitte, 17.7.2013

Women HT Annabelle Rolnin 61.25; 2 Sarah Bensaad 61.13

Paris, 17.7.2013

Men 200m (-0,9) Bruno Naprix 21.34; 400m Ken Romain 47.65 Women 100m (-0,5) Ayodele Ikuesan 11.87; 400m Estelle Perrossier 53.12 Dijon, 19-21.7.2013 -National Championships u20 and u18- Men 200m u20 (21) (-1,2) Corentin Dumont 21.40; 400m u18 (21) Bertrand Stephan 48.20; 1.500m u18 (20) 1 Quentin Tison 3:49.32; 2 Alexis Bosio 3:50.10; 110mh (0,99m) (20) Mohamed Koussi (mar) 13.85 (1.5) 1s2; 400mh u20 (21) Riadh Sayeh (tun) 51.23; LJ u18 (21) Cedric Dufag 7.40 (0.8); SP u20 (6 kg) (20) Willy Vicaut 17.98; SP u18 (5 kg) (20) Antoine Duponchel 19.73; JT u18 (700g) Jarne Duchateau (bel) 74.48 Women 200m u20 (21) (-0,6) 1 Tiffany Shepherd 24.09; 2 Celine Bausivoir 24.14; 3 Mireille -Parfai Gaha (civ) 24.23; 100mh u20 (20) Chrystie Lange 13.58 (-0,3) 1s1; TJ U20 (21) Christophele Ouattara (bur) 13.03 (1.7); TJ u18 (20) Maria-Jose Ebwea-Bile 13.00 (2.6); HT u18 (3 kg) (21) 1 Audrey Ciofani 64.85; 2 Camille Sainte Luce 61.71

GERMANY

Köln, 18.7.2013

Men HJ 1 Luis Castro (pur) 2.25; 2 Brando Starc (aus) 2.25; 3 Mohamed Younis (sud) 2.21; 4 Marco Fassinotti (ita) 2.21; 5 Ferdinand Djoumessi (cmr) and Martin Günther 2.17; 7 Karim Lotfy (egy) 2.17 Bottrop, 19.7.2013 -Bottrop Gala-

Men 100m (0.4) 1 Lukas Jakubczyk 10.27; 2 Seye Ogunlewe (ngr) 10.35; 3 Masashi Eeriguchi (jpn) 10.38 (10.29 (0.6) 1h3); 4 Peter Emelieze (ngr) and Anthony Alozie (aus) 10.39; 6 Hannes Dreyer (rsa) 10.41 (10.35 (2.3) 1h2); 7 Alex-Platini Menga 10.51 (10.46 (0.6) 4h3); in heats: Reto Schenkel (sui) 10.45 (0.6) 3h3; Yateya Kambepera (bot) 10.50 (0.6) 5h3; 200m race 1 (2.4) 1 Thapelo Ketlogetswe (bot) 21.13; 2 Kevin Strassburger 21.28; 200m race 2 (0.9) 1 Robin Erewa 21.01; 200m race 3 (1.1) 1 Bruno de Barros (bra) 20.77; 2 Obakeng Ngwigwa (bot) 20.98; 3 Masashi Eriguchi (jpn) 21.11; 4 Sebastian Ernst 21.24; 400m 1 Jarrin Solomon (tri) 45.62; 2 Edino Steele (jam) 46.48; 3 Thapelo Ketlogetswe (bot) 46.69; 4 Obakeng Ngwigwa (bot) 47.47; 800m 1 Jan Kubista (cze) 1:47.06; 2 Abiyot Abinet (eth) 1:47.59; 3 Dennis Krüger 1:47.61; 4 Amine Belfararere (alg) 1:47.73; 5 Soresa Fida (eth) 1:47.77; 6 Yassine Hathat (alg) 1:47.96; 7 Jakub Holusa (cze) 1:48.41; 8 Andreas Lange 1:48.72; 9 Declan Murray (usa) 1:48.84; 1.500m A 1 Tesfaye Homiyu 3:36.23; 2 Matt Elliott (usa) 3:36.88; 3 Krzysztof Zebrowski (pol) 3:37.46; 4 Florian Orth 3:38.72; 5 John Bolas (usa) 3:38.77; 6 Abderrahmane Anou (alg) 3:38.87; 7 Victor Corrales (esp) 3:38.91; 8 Alberto Imedio (esp) 3:39.04; 9 Jeroen D'Hoedt (bel) 3:39.05; 10 Sebastian Keiner 3:39.08; 11 Arturo Casado 3:39.16; 12 Craig Miller (usa) 3:39.35; 13 Aman Kedi (eth) 3:39.47; 14 Adel Mechaal (esp) 3:39.82; 15 Otmane Belharbazi (fra) 3:41.17; 1.500m B 1 Bilal Tabti (alg) 3:40.02; 2 Taher Belkorchi (mar) 3:40.66; 3 Richard Ringer 3:41.34; 4 Julian Matthews (nzl) 3:41.36; 5 Marcel Fehr 3:42.04; 5.000m 1 Alex Kibet (ken) 13:21.16; 2 Cyrus Rutto (ken) 13:21.38; 3 Birhanu Legese (eth) 13:25.00; 4 Monder Rizki (bel) 13:39.28; 5 Elliot Heath (usa) 13:44.32; 6 Soufiane Bouchikhi (bel) 13:45.84; 100mh Serie 1 (1.2) 1 Matthias Buhler 13.45; 2 Erik Balnuweit 13.54; 3 Alexander John 13.54; 4 Simon Krauss (fra) 13.82; 5 Maximilian Bayer and Julian Marquart 13.96; 7 Marlon Odom 14.06; 110mh serie 2 (1.2) 1 Matthias Buhler 13.49; 2 Alexander John 13.51; 3 Erik Balnuweit 13.52; 4 Simon Krauss (fra) 13.74; 5 Julian Marquart 13.81; 6 Maximilian Bayer 14.02; 7 Marlon Odom 14.06

Women 100m (1.1) 1 Franciela Krasucki (bra) 11.24 (11.20 (2.3) 1h3); 2 Evelyn dos Santos (bra) 11.39 (11.35 (1.0) 1h2); 3 Amy Foster (irl) 11.52 (11.45 (2.5) 1h1); 4 Carina Horn (rsa) 11.56; 5 Katharina Grompe 11.58; 6 Deborah Hufschmidt 11.62 (11.59 (2.3) 2h3); 7 Maike Dix 11.65 (11.50 (2.5) 2h1); 8 Vanda Gomes (bra) 11.70 (11.62 (2.3) 3h3); in heats: Britta Tomkel 11.85 (2.3) 4h3; 200m race 1 (-0,5) Deborah Hufschmidt 24.18; 200m race 2 (0.4) Katharina Grompe 23.53; 2 Carina Horn (rsa) and Sara Jäpel 23.90; 200m race 3 (2.0) 1 Inna Weit 23.10; 2 Maike Dix 23.41; 3 Tjipekapora Herunga (nam) 23.89; 800m 1 Kelly Hetherington (aus) 2:03.04; 2 Renelle Lamote (fra) 2:03.44; 3 Kerstin Marxen 2:04.40; 1.500m 1 Diana sujew 4:06.89; 2 Gudaf Tsegay (eth) (97) 4:07.47; 3 Corinna Harrer 4:07.53; 4 Elina Sujew 4:08.82; 5 Isabel Macías (esp) 4:10.41; 6 Maren Kock 4:16.80; 7 Thea Heim 4:18.01; 8 Regina Neumeyer 4:19.63; 9 Isabell Teegen 4:21.17; 3.000m St 1 Katarzyna Kowalska (pol) 9:42.35; 2 Fabienne Schlumpf (sui) 9:46.98; 3 Charlotta Fougberg (swe) 9:50.20; 4 Matylda Szlezak (pol) 9:54.61; LJ Melanie Bauschke 6.53 (2.1) and 6.25 (0.0)

Minden, 19.7.2013

Men 200m (0.0) Johannes Breitenstein (94) 21.20 Women PV Annika Roloff 4.25 Neukieritzsch, 19.7.2013 Men JT Lars Hamann 84.20

Ingolstadt, 20-21.7.2013

Men 200m (0.0) 1 Benedikt Wiesend 21.27; 2 Thomas Schiller 21.30; 400m (20) Stefan Gorol 47.85; HT (20) Tristan Schwandke 67.45 Women PV Julia Ott 4.01 Dillingen, 21.7.2013

Men 1.000m 1 Benson Seurei (ken) 2:16.44; 2 Silas Too (ken) 2:17.33; 3 Cornelius Kipruto Kangogo (ken) 2:20.83; HJ 1 Kabelo Kgosiemang (bot) and Martin Günther 2.20; LJ 1 Christian Reif 8.22 (1.4); 2 Mario Kral 7.65 (0.0) Women LJ A 1 Melanie Bauschke 6.63 (2.4) and 6.43 (0.3); 2 Michelle Weitzel 6.54 (0.0); 3 Xenia Achkinadze 6.51 (0.0); 4 Sosthene Moguenara 6.50 (0.0); 5 Nadja Käther 6.43 (2.1) and 6.22 (1.2); 6 Lisa Steinkamp 6.42 (1.3); 7 Stephanie Voss 6.40 (-0,6); 8 Claudia Rath 6.28 (0.9); LJ B 1 Claudia Kaczmarek 6.28 (1.5); 2 Kerrie Perkins (aus) 6.26 (1.0); TJ Katja Demut 13.59 (1.9)

GREAT BRITAIN

Stretford, 16.7.2013

Men HT Michael Bomba 68.15

Lee Valley, 17.7.2013

Men 100m (0.5) Femi Owolade (ngr) 10.53; 200m (0.4) 1 Chris Clarke 20.91; 2 Antonio Infantino 21.28; 3 Lumar Sylvester 21.31 Oxford, 20.7.2013 -BMC Races- Men 800m Abraham Kiplagat (ken) 1:49.59

Women 800m A 1 Diane Cummins (can) 2:03.6; 2 Chanelle Price (usa) 2:04.3; 3 Shelayna Oskan- Clarke 2:04.4; 4 Carolyn Plateau 2:05.1; 5 Claire Gibson 2:05.2; 800m B Katie Snowden (95) 2:05.52; Mile Alison Leonard 4:42.39; 3.000m Lauren Deadman 9:18.29; 5.000m 1 Judit Pla (esp) 15:42.80; 2 Emily stewart 16:05.30

Birmingham, 20.7.2013 -Birmingham Games-

Men 200m (2.6) Nicholas Pryce 21.38; 400m 1 Richard Strachan 46.09, 2 Somto Eruchie 46.51; 3 Michael Warner 47.21; 110mh (-2,3) siddhanth Thingalaya (ind) 13.83 Women 100m (-1,1) Elaine O'Neill 11.88; 200m (0.0) 1 Ashleigh Nelson 23.52; 2 Lucy Hatton 23.93; 3 Joey Duck 24.05; 400m Emma Pullen 53.94; 400mh Caryl Granville 57.63; HJ 1 Isobel Pooley 1.83; 2 Hayley Pitman 1.80; PV Sally Peake 4.00; HT Rachel Gair 60.83

GREECE

Athína, 20-21.7.2013 -National Chanpionships-

Men 100m (20) (2.4) 1 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 10.24 810.47 (-0,6) 1h1); 2 Hrístos Kalamarás 10.46; 3 Emmanouíl Koutsouklákis 10.50 (10.44 (2.5) 2h3); 4 Yeóryios Koutsotheodórou 10.51; 5 Panayiótis Andréadis 10.53 (10.42 (2.5) 1h3); 6 Ioánnis Nifadópoulos 10.56 (10.48 (2.5) 3h3); 7 Panayiótis Trivizás 10.57; in heats: Efthímios Steryioúlis 10.57 (-0,6) 1h2 200m (0.6) 1 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 20.57; 2 Konstadínos Douvalídis 20.91; 3 Mihaíl Dardaneliótis 21.08; 4 Yeóryios Koutsotheodórou 21.26; 5 Ioánnis Doulyéris 21.31 400m (20) 1 Mihaíl Dardaneliótis 47.05; 2 Dimítrios Grávalos 47.05; 3 Konstadínos Mourátis 47.79; in heats: Georgios Avraam (cyp) 46.83 1h4; Pantelís Melahrinoúdis 47.86 2h4; Ioánnis Stamatelópoulos 47.92 3h4 800m 1 Konstadínos Nakópoulos 1:48.34 1.500m (20) 1 Andréas Dimitrákis 3:39.32; 2 Konstadínos Nakópoulos 3:41.19 110mh (20) (1.4) 1 Konstadínos Douvalídis 13.34; 2 Theópistos Mavrídis 13.91 400mh 1 Ioánnis Loulás 51.11; 2 Spirídon-Ioánnis Papadópoulos 51.23 HJ (20) Konstadínos Baniótis 2.32 PV 1 Konstadínos Filippídis 5.80, 2 Panayiótis Láskaris 5.50; 3 Nicandros Stylianou (cyp) 5.35 LJ 1 Loúis Tsátoumas 8.23 (0.4); 2 Dimítrios Diamantáras 7.84 (1.1); 3 Mihaíl Mertzanídis- Despotéris 7.66 (0.8); 4 Anastásios Galazoúlas 7.66 (1.3); 5 Sávvas Diakonikólas 7.62 (0.9) TJ (20) 1 Dimítrios Tsiámis 17.05 (0.7); 2 Pávlos Bóftsis 16.28 (2.7) SP (20) Mihaíl Stamatóyiannis 19.11 DT Yeóryios Trémos 57.01 HT Aléxandros Papadimitríou 67.35 JT (20) 1 Konstadínos Vertoúdos 72.42; 2 Yeóryios Iltsios 72.36; 3 Spirídon Lebésis 71.55 Women 100m (20) (2.3) Grigoría-Emmanouéla Keramidá 11.46 (11.80 (1.2) 2h2); 2 María Gátou 11.50 (11.54 (1.8) 1h1); 3 Yeoryía Koklóni 11.54 (11.67 (1.2) 1h2); 4 Ariádni Dadá 11.87 200m (0.4) Grigoría-Emmanouéla Keramidá 23.33; in heats: María Belibasáki 23.79 (1.7) 1h2 400m (20) Agní Dervéni 53.64 800m 1 María Kládou 2:02.30; 2 María Papadopoúlou 2:05.98 1.500m (20) Natalia Evangelidou (cyp) 4:21.17 5.000m Anastasía Karakatsáni 16:14.23; 2 Ouranía Reboúli 16:35.92 100mh (20) (-1,2) 1 Olibía Petsoúdi 13.47; 2 Elisávet Pesirídou 13.62 400mh Hristína Hantzí-Neag 58.38 3.000m St (20) María Pardaloú 10:07.08 HJ Ekateríni Kiriakopoúlou 1.82 PV (20) 1 Nikoléta Kiriakopoúlou 4.65; 2 Loréla Mánou 4.30; 3 Stélla-Iro Ledáki 4.20 LJ (20) 1 Evaggelía Galéni 6.62 (1.4); 2 Nectaria Panayi (cyp) 6.45 (1.1); Efthimía Kolokithá 6.16 (0.7) TJ 1 Athanasía Pérra 14.38 (0.7); 2 Níki Panétta 14.20 (1.0) and 14.23 (2.3) 1q DT (20) Hrisoúla Anagnostopoúlou 54.01 HT (20) Agápi Proskinitopoúlou 61.46 JT 1 Sávva Líka 55.98; 2 Sofía Ifantídou 53.45

IRELAND

Santry, 17.7.2013 -Morton Games-

Men 100m (-1,0) 1 Rae Edwards (usa) 10.51; 2 Steve Colvert 10.52; 400m 1 Renny Quow (tri) 45.77; 2 Manteo Mitchell 45.82; 3 Steve Solomon (aus) 46.18; 4 Mark Ujakpor (esp) 46.98; 5 Brian Murphy 47.13; 6 Rory Evans (gbr) 47.56; 800m 1 Mark English (irl) 1:45.32; 2 Casimir Loxsom (usa) 1:45.75; 3 Mark Wieczorek (usa) 1:45.86; 4 Paul Robinson 1:45.86; 5 Anthony

Romaniw (can) 1:46.08; 6 Alejandro Rodriguez (esp) 1:46.63; 7 James Eicherberg (mex) 1:46.93; 8 Declan Murray (usa) 1:47.27; 9 Niall Tuohy 1:49.01; Mile 1 Cory Leslie (usa) 3:55.85; 2 Duncan Phillips (usa) 3:56.27; 3 Juan Luis Barrios (mex) 3:57.34; 4 Craig Miller (usa) 3:57.35; 5 Loan Zaizan (rou) 3:57.53; 6 Liam Boylan-Pett (usa) 3:57.75; 7 David McCarthy 3:57.93; 8 Alberto Sánchez (esp) 3:57.97; 9 Eoin Everard 3:58.93; 3.000m 1 Juan Luis Barrios (mex) 7:45.12; 2 Andy Vernon (usa) 7:45.75; 3 Hassan Mead (usa) 7:46.18; 4 Nick McCormick (gbr) 7:54.61; 5 Bobby Curtis (usa) 7:56.98; 6 John Travers 7:58.51; 7 Jake Riley (usa) 8:01.23; 400mh Thomas Barr 50.04; PV 1 Igor Bychkov (esp) and Luke Cutts (gbr) 5.46; 3 Jeff Cover (usa) 5.36

Women 100m (-0,2) Kelly Proper (irl) 11.75; 400m 1 Jen Carey 52.98; 2 Gemma Nicol (gbr) 53.29; 3 Alina Paniante (rou) 54.18; 800m 1 Kate Mackey (usa) 2:02.21; 2 Laura Crowe 2:02.63; 3 Diane Cummins (can) 2:02.80; 4 Elián Periz (esp) 2:02.87; 5 Ciara Everard 2:02.96; 6 Carolyn Plateau (gbr) 2:03.04; 7 Emily Dudgeon (gbr) 2:03.09; 8 Khadija Rahmouni (esp) 2:03.47; 9 Chanelle Price (usa) 2:03.63; Mile 1 Brie Felnagle (usa) 4:30.44; 2 Hilary Stellingwerff (can) 4:30.95; 3 Ioana Doaga (rou) 4:32.89; 4 Ashley Higginson (usa) 4:34.47; 5 Aisha Praught (usa) 4:35.70; 6 Deborah Maier (usa) 4:35.87; 7 Pilar McShine (tri) 4:36.79; 8 Lennie Wait (gbr) 4:37.53; 9 Rachael Bamford (gbr) 4:38.50

Santry, 20.7.2013 -All Schools Invitational-

Men 200m (1.4) Ryan Gorman (gbr) 21.45 Women 100m (0.5) Hannah Brier (gbr) 11.91; 200m (1.2) 1 Charlotte McLennaghan (gbr) 23.89; 2 Hannah Brier (gbr) 24.22; 300m 1 Cheriece Hylton (gbr) 38.10; 2 Kelsey Stewart (gbr) 38.66

ITALY

Lignano Sabbiadoro, 16.7.2013

Men 100m heat 1 (-0,4) 1 Sheldon Mitchell (jam) 10.35; 2 Martin Keller (ger) 10.40; 100m heat 2 (-0,2) 1 Jacques Harvey (jam) 10.11; 2 Gabriel Mvumvure (zim) 10.39; 3 Adolphus Nevers (jam) 10.42; 4 Akani Simbane (rsa) 10.44; 400m 1 Rusheen McDonald (jam) 45.28; 2 Arman Hall (usa) 45.56; 3 Wade Van Niekerk (rsa) 47.37; 800m 1 Elijah Greer (usa) 1:46.38; 2 Michael Rutt (usa) 1:46.77; 3 Joe Abbott (usa) 1:46.94; 4 Ryan Martin (usa) 1:47.13; 5 Jozef Repcik (svk) 1:47.21; 6 Mitija Krevs (slo) 1:48.10; 7 Lukas Rifesser 1:48.34; 8 Michele Oberti 1:48.74; 9 Andrew Bayer (usa) 1:48.97; 1.500m 1 Ben Blakenship (usa) 3:37.03; 2 Jordan McNamara (usa) 3:37.24; 3 Matt Elliott (usa) 3:37.77; 4 Will Leer (usa) 3:37.77; 5 De'Sean Turner (usa) 3:39.06; 6 Mac Fleet (usa) 3:39.83; 7 Najibe Marco Salami 3:40.85; 8 Craig Huffer (aus) 3:40.89; 9 Goran Nava (srb) 3:42.54; 10 Merihun Crespi 3:43.00; 110mh (-0,8) 1 Omoghan Osagahe (usa) 13.47; 2 Tyron Akins (usa) 13.50; 3 Kevin Craddock (usa) 13.56; 5 Andreas Martinsen (den) 14.01; LJ 1 Jeff Henderson (usa) 7.86 (0.4); 2 Michael Hartfield 7.71 (0.9); DT 1 Hannes Kirchler 59.19; 2 Peter Savanyi (hun) 58.82

Women 100m (-0,7) 1 Shalonda Solomon (usa) 11.15; 2 LaShauntea Moore (usa) 11.36; 3 Lekeisha Lawson (usa) 11.37; 4 Aleen Bailey (jam) 11.52; 400m 1 Libania Grenot 51.53; 2 Chiara Bazzoni 52.79; 3 Jennifer Rockwell-Grossarth 54.05; 800m 1 Heather Kampf (usa) 2:00.04; 2 Phoebe Wright (usa) 2:00.20; 3 Lea Wallace (usa) 2:00.30; 4 Marta Milani 2:01.40; 5 Zoe Buckman (aus) 2:01.60; 6 Jessica Smith (can) 2:01.77; 7 Helen Crofts (can) 2:02.20; 8 Mantegbosch Melese (eth) 2:02.22; 9 Morgan Uceny (usa) 2:02.51; 10 Maggie Vessey (usa) 2:03.17; 1.500m 1 Kate Grace (usa) 4:07.40; 2 Sarah Bowman (usa) 4:07.70; 3 Sonja Roman (slo) 4:07.95; 4 Molly Huddle (usa) 4:08.09; 5 Heather Wilson (usa) 4:08.25; 6 Chelsea Reilly (usa) 4:08.77; 7 Elena Romagnolo 4:09.21; 8 Renee Tomlin (usa) 4:10.04; 9 Jenny Achola (usa) 4:10.35; 10 Josephine Moultrie (gbr) 4.10.43; 11 Sofiya Shemsu (eth) 4;18.43; 12 Awi Halemitu (eth) 4:21.23; 100mh (-1,4) 1 Kellie Wells (usa) 12.85; 2 Loreal Smith (usa) 12.96; 3 Andrea Bliss (jam) 13.10; 4 Marzia Caravelli 13.17; LJ 1 Funmi Jimoh (usa) 6.44 (-0,1); 2 Nina Kolaric (slo) 6.26 (0.3); 3 Chelsea Hayes (usa) 6.23 (0.9)

Cernusco sul Naviglio, 18.7.2013

Men 800m 1 Mor Seck (sen) 1:48.56; 2 Merihun Crespi 1:48.80

Rieti, 18-21.7.2013 -European Junior Championships-

Men 100m (19, semis and heats 18) (-1,5) Chijundu Ujah (gbr) 10.40 (10.32 (0.5) 1h5); 2 Denis Dimitrov (bul) 10.46; 3 Robert Polkowski (ger) 10.53 (10.44 (1.1) 1h4); 4 Zdenek Stromsík (cze) 10.56 (10.51 (-1,5) 2s1) and 10.38 (1.6) 1h6; in semis: Stuart Dutamby (fra) 10.58 (-0,9) 2s2 (10.55 (-0,5) 1h2); in heats: Zvonimir Ivaskovic (rsa) 10.57 (0.4) 2h1; Erik Hagberg (swe) 10.42 (0.6) 1h3; Marek Bakalár (cze) 10.51 (0.6) 2h3; Giacomo Isolano 10.55 (0.6) 3h3; Marvin Rene (fra) 10.50 (1.1) 2h4; Viljami Kaasalainen (fin) 10.59 (1.1) 3h4; Ioan Pitigoi (rou) 10.59 (0.5) 2h5; Josh Cox 10.54 (1.6) 2h6; Markus Skyttä (fin) 10.59 (1.6) 3h6 200m (20, semis 20, heats 19) (-0,7) 1 Nethaneel Mitchell-Blake (gbr) 20.62; 2 Leon Reid (gbr) 20.92 (20.62 (1.8) 1s1); 3 Matthew Hudson-Smith (gbr) 20.94 (20.88 (1.4) 2s2); 4 Marcus Lawler (irl) 20.99 (20.88 (1.8) 2s1); 5 Eseosa Desalu 21.16 (20.92 (1.5) 2s3); 6 Mickael-Meba Zeze (fra) 21.22 (20.76 (1.4) 1s2); 7 Denis Dimitrov (bul) 21.33; 8 Robin Vanderbemden (bel) 21.39 (20.99 (1.5) 3s3); in semis: Aleksander Efimov (rus) 21.29 (1.8) 3s1 (21.15 (-0,5) 2h4); Geoffrey Thomas (fra) 21.32 (1.8) 4s1; Pietro Pivotto 21.41 (1.8) 5s1; Luka Janezic (slo) 21.27 (1.4) 3s2; Zvonimir Ivaskovic (cro) 21.30 81.4) 4s2; Kolbeinn Hodur Gunnarsson (isl) 21.38 81.4) 5s2; Alexandru Terpezan (rou) 21.41 (1.4) 6s2; Denis Dimitrov (bul) 21.03 81.5) 4s3; Guy-Elphège Anouman (fra) 21.04 (1.5) 5s3 400m (19, semis and heats 18) 1 Pavel Ivashko (rus) 45.81; 2 Patryk Dobek (pol) 46.15; 3 Thomas Jordier (fra) 46.21; 4 Mateo Ruzic (cro) 46.84; 5 Bastien Mandrou (fra) 46.97; 6 Milos Raovic (srb) 46.99; 7 Rafal Smolen (pol) 47.02; in semis: Danil Peremetov (rus) 47.09 3s1; Luka Janezic (slo) 47.31 5s1 (47.06 1h2); Ben Snaith (gbr) 47.66 6s1 (47.26 3h3); Dennis Forsman (swe) 47.59 5s2 (47.15 3h4); Marc Koch (ger) 47.67 6s2; in heats: Sondre Nyvold Lid (nor) 47.71 4h2; Batuhan Altintas (tur) 47.82 5h2; Oleksiy Pozdnyakov (ukr) 47.21 2h3; Bálint Móricz (hun) 47.41 4h3; Aliaksandr Krasouski (blr) 47.57 5h3 800m (21) 1 Patrick Zwicker (ger) 1:49.58; 2 Aaron Botterman (bel) 1:49.80; 3 Leo Morgana (fra) 1:50.04; 4 Daniel Andújar (esp) 1:50.14; 5 Nikolaus Franzmair (aut) 1:50.42 1.500m (20, heats 18) 1 Jake Wightman (gbr) 3:44.14 (3:43.95 2h2); 2 Süleyman Bekmezci (tur) 3:44.45 (3:43.75 1h2); 3 Julius Lawnik (ger) 3:45.43; 4 Seán Tobin (irl) 3:45.73; 5 Bohdan-Ivan Horodyskyy (ukr) 3:45.93; 6 Nikola Bursac (srb) 3:46.41; in heats: Ruairi Finnegan (irl) 3:44.60 3h2; Shaun Wyllie (gbr) 3:45.02 4h2; Sergey Dubrovskiy (rus) 3:45.29 5h2 5.000m (20) Ali Kaya (tur) 13:49.76 10.000m (18) 1 Ali Kaya (tur) 28:31.16; 2 Lorenzo Dini 29:31.11; 3 Dino Bosnjak (cro) 29:59.07 110mh (0,99m) (20, heats 19) (0.9) 1 Wilhem Belocian (fra) 13.18; 2 Lorenzo Perini (ita) 13.30; 3 Brahian Peña (sui) 13.31; 4 Remy Robillart 13.40; 5 David Omoregie (gbr) 13.49 (13.45 (0.1) 1h3); 6 Jules De Bont (ned) 13.54 (13.45 (1.6) 2h2); 7 Maurus Meyer (sui) 13.84; in heats: Javier Colomo (esp) 13.67 (1.4) 2h1; david King (gbr) 13.74 (1.4) 3h1; Davide De Marchi 13.79 (1.4) 4h1; Denis Ezhov (rus) 13.82 (1.4) 5h1; Benjamin Sedecias (fra) 13.82 81.6) 3h2; Khai Riley- Laborde (gbr) 13.83 (1.6) 4h2; Krasimir Stoychev (bul) 13.85 (0.1) 3h3; Panayiótis Bekiarídis (gre) 13.74 (1.3) 2h4; Tomasz Kolodziejski (pol) 13.76 (1.3) 3h4 400mh (21, semis 20) 1 Timofey Chalyy (rus) 49.23; 2 Aleksandr Skorobogatko (rus) 50.13 (50.12 1s1); 3 Jacob Paul (gbr) 50.71; 4 Patryk Adamczyk (pol) 50.89; 5 Pavel Agofonov (rus) 50.98 3.000m St (21) 1 Zak Seddon (gbr) 8:45.91; 2 Viktor Bakharev (rus) 8:47.81; 3 Ersin Tekal (tur) 8:54.54 HJ (20) 1 Tobias Potye (ger) 2.20; 2 Andrei Skabeika (blr) 2.18; 3 Mikhail Akimenko (rus) 2.18; 4 Adám Gerencsér (hun) 2.16 PV (20) 1 Eirik Greibrokk Dolve (nor) 5.30; 2 Axel Chapelle (fra) and Leonid Kobelev (rus) 5.25; 4 Rowan May (gbr) 5.25; 5 Dmitry Lyubushkin (rus) 5.20; 6 Oleg Zernikel (ger) 5.15; 7 Icaro Miranda (por) 5.15 LJ (19, qualy 18) 1 Elliot Safo (gbr) 7.86 (-0,3); 2 Mathias Broothaerts (bel) 7.84 (-1,0); 3 Guy- Elphège Anouman (fra) 7.60 (-0,4); 4 Fabian Heinle (ger) 7.56 (0.5); in qualy: Benjamin Gabrielsen (den) 7.69 (0.7) 1qA

TJ (21, qualy 20) 1 Levon Aghasyan (arm) 16.01 (1.4); 2 Kristian Pulli (fin) 15.88 (-0,1); 3 Vladimir Kozlov (rus) 15.85 (-0,1); in qualy: Tomas Veszelka (svk) 15.91 (-2,1) 1qA SP (6 kg) (18) 1 Mesud Pezer (bih) 20.44; 2 Filip Mihaljevic (cro) 20.23; 3 Andrzej Regin (pol) 20.07; 4 Dawid Krzyzan (pol) 19.98; 5 Matti Sivonen (fin) 19.81; 6 Paulius Zabinskas (ltu) 19.20; 7 Timo Kööpikkä (fin) 18.57; 8 Tibor Rakovszky (hun) 18.46; 9 Aleksandar Mrdjenovic (srb) 18.29; 10 Artur Gorlewski (pol) 18.22

DT (1,75 kg) (21, qualy 20) 1 Robert Szikszai (hun) 64.75; 2 Nicholas Percy (gbr) 62.04; 3 Aleksandr Dobrenkiy (rus) 61.54; 4 Mesud Pezer (bih) 60.83; 5 Domantas Poska (ltu) 59.96; 6 Aleksei Khudiakov (rus) 57.66; in qualy: Filip Mihaljevic (cro) 60.71 1qA HT (6 kg) (19, qualy 18) 1 Valeriy Pronkin (rus) 78.34; 2 Bence Pásztor (hun) 77.35; 3 Marco Bortolato 73.43; 4 Simon Lang (ger) 72.81; 5 Ozkan Baltaci (tur) 72.66; 6 Mihaíl Anastasákis (gre) 72.44 (73.88 2qA); 7 Hilmar Örn Jonsson (isl) 71.85; 8 Markus Kokkonen (fin) 71.66; 9 Jorgen Olsen Austnes (nor) 70.11; in qualy: Alexander Larsson (swe) 71.79 5qA; Pablo González (esp) 70.36 6qA

JT (20, qualy 18) 1 Julian Weber (ger) 79.68; 2 Maksym Bohdan (ukr) 78.77; 3 German Komarov (rus) 73.95; 4 Kacper Oleszczuk (pol) 73.24; 5 Toni Kuusela (fin) 73.06; 6 Norbert Rivasz-Tóth (hun) 72.41 (73.97 2qA; 7 Joni Karvinen (fin) 71.40 (73.68 2qB); in qualy: Jami Kinnunen (fin) 71.60 3qA; Gatis Cakss (lat) 70.49 5qA; Paraskevás Batzávalis (gre) 70.19 6qA; Jan Kubes (cze) 70.74 4qB; Lukas Wieland (sui) 70.34 6qB

Decathlon (20-21) 1 Yevganiy Likhanov (rus) 7.975p (10.94 (1.3); 7.54 (1.3); 15.36; 2.13; 50.20 - 14.23 (-0,3); 38.82; 4.70; 51.17; 4:52.58); 2 Aleksey Cherkasov (rus) 7.790p (10.97 (0.8); 6.81 (0.6); 14.05; 2.04; 49.44 - 14.12 (-0,3); 40.37; 4.80; 48.78; 4:38.25); 3 Tim Nowak (ger) 7.778p (11.04 (1.3); 7.06 (0.9); 15.54; 1.92; 49.44 - 14.17 (-0,3); 36.48; 4.60; 55.34; 4:37.12); 4 Janek Oiglane (est) 7.604p (11.50 (0.7); 6.96 (0.9); 15.15; 2.01; 51.73 - 14.52 (0.7); 42.88; 4.10; 62.56, 4:45.51); 5 Fredrick Ekholm (swe) 7.573p (10.85 (0.8); 7.16 (0.7); 13.75; 1.98; 49.40 - 13.98 (- 0,3); 34.87; 4.60; 48.28; 4:53.80); 6 Axel Martin (fra) 7.556p (10.99 (1.3); 7.12 (0.2); 12.18; 2.01; 50.43 - 14.53 (0.7); 33.80; 5.00; 50.31; 4.40.70); 7 Fredrik Samuelsson (swe) 7.542p (11.19 (0.7); 6.92 (1.0); 13.42; 2.04; 50.37 - 14.86 (0.7); 39.98; 4.50; 51.53; 4:37.72); 8 Taavi Tsernjavski (est) 7.356p (11.19 (0.7); 6.92 (1.0); 13.42; 2.04; 50.37 - 14.86 (0.7); 39.98; 4.50; 51.53; 4:37.72); 9 Vadym Adamchuk (ukr) 7.336p (11.31 (0.7); 7.36 (0.5); 14.95; 1.95; 50.44 - 15.24 (-0,6); 41.20; 3.80; 48.83; 4:43.04); 10 Fabian Christ (ger) 7.301p (11.05 (1.3); 7.07 (0.5); 12.19; 1.89; 48.23 - 14.81 (-0,3); 35.04; 4.80; 47.42; 4:59.40)

4x100m (21) Poland (T. Mudlaff; J. Kabacinski; H. Kalandyk; A. Jablonski) 39.80; 2 Germany (B. Heber; R. Polkowski; M. Ruth; S. Schurmann) 39.96 4x400m (21) 1 Russia (D. Peremetov; P. Savin; D. Khasanov; P. Ivashko) 3:04.87; 2 Poland (P. Walczuk; R. Smolen; L. Ozdarski; P. Dobek) 3:05.07; 3 Great Britain (A. Boyce; M. Hudson-Smith; B. Snaith; G. Caddick) 3:05.14; 4 France (L. Vaillant; T. Jordier; J. Geenen; B. Mandrou); 5 Germany (A. Gladitz; M. Koch; B. Steudel; S. Schurmann) 3:06.40

10 Kms Walk (20) 1 Pavel Parshin (rus) 41:01.55; 2 Vito Minei 41:08.76; 3 Alvaro Martín (esp) 41:13.95; 4 Nikolay Markov (rus) 41:50.88; 5 Marc Tur (esp) 41:51.24; 6 Francesco Fortunato 42:23.99; 7 Jamie Higgins (gbr) 42:25.06; 8 Artsiom Turkou (blr) 42:28.29; 9 Sahin Senoduncu (tur) 42:46.39; 10 Miguel Carvalho (por) 43:00.20

Women 100m (19, semis and heats 18) (-1,0) 1 Stella Akakpo (fra) 11.52 (11.39 (-1,0) 1s1) and 11.26 (1.0) 1h1; 2 Sophie Papps (gbr) 11.72 (11.62 (0.5) 1h3); 3 Klára Seidlová (cze) 11.88 (11.68 (1.3) 3h2); in heats: Annika Drazek (ger) 11.74 (1.0) 2h1; Kamila Ciba (pol) 11.86 (1.0) 3h1; Phil Healy (irl) 11.63 (1.3) 1h2; Alexandra Burghardt (ger) 11.66 (1.3) 2h2; Irina Strebel 11.89 (1.3) 4h2; Milja Thureson (fin) 11.89 (1.3) 5h2; Johanna Bechthold (ger) 11.71 (0.5) 2h3; Martina Cernochová (cze) 11.80 (0.5) 3h3; Sabrina Galimberti (ita) 11.81 (0.5) 4h3; Galina Nikolova (bul) 11.83 (0.5) 5h3; Paraskevi Andreou (cyp) 11.77 (1.1) 1h4; Silvia Corbucci (ita) 11.80 (1.1) 2h4 200m (20, semis 19) (-2,2) 1 Dina Asher-Smith (gbr) 23.29 (23.14 (-0,5) 1s3); 2 Desiree Henry (gbr) 23.56 (23.52 (-1,0) 2s2); 3 Tessa Van Schagen (ned) 23.65 (23.49 (-1,0) 1s2); 4 Anna-Lena

Freese (ger) 23.67 (23.48 (-0,1) 1s1); 5 Brigitte Ntiamoah (fra) 23.97 (23.92 (-0,1) 2s1); 6 Klára Seidlová (cze) 24.16 (23.92 (-1,0) 3s2); in semis: Sarah Atcho (sui) 23.97 (-0,1) 3s1; Christine Bjelland Jensen (den) 24.17 (-0,1) 4s1; Justien Grillet (bel) 23.96 (-0,5) 2s3; Liliana Guba (hun) 24.04 (-0,5) 3s3; Solenn Compper (fra) 24.05 (-0,5) 4s3

400m (19, semis 18) 1 Patrycja Wyciszkiewicz (pol) 51.56; 2 Bianca Razor (rou) 51.82; 3 Ekaterina Renzhina (rus) 52.27; 4 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 52.76; 5 Catia Azevedo (por) 52.89 (52.76 2s3); 6 Yana Glotova (rus) 53.35; 7 Laura Müller (ger) 53.40; in semis: Malgorzata Curylo (pol) 53.90 3s1; Modesta Morauskaité (ltu) 53.88 3s2; Frédérique Hansen (lux) 54.05 4s2

800 (20, semis 18) 1 Aníta Hinriksdottír (isl) 2:01.14; 2 Olena Sidorska (ukr) 2:01.46; 3 Christina Hering (ger) 2:03.11; 4 Aislinn Crossey (irl) 2:03.93; 5 Katharina Trost (ger) 2:04.34 (2:03.59 2s2); 6 Vera Vasilieva (rus) 2:04.54; 7 Christine Gess (ger) 2:04.90 1.500m (21) 1 Nataliya Pryshchepa (ukr) 4:18.51; 2 Sofia Ennaoui (pol) 4:20.20; 3 Aurora Dybedokken (nor) 4:21.27; 4 Asli Arik (tur) 4:22.57; 5 Nataliya Soltan (ukr) 4:22.96

3.000m (20) 1 Emelia Gorecka (gbr) 9:12.53; 2 Emine Hatun Tuna (tur) 9:25.83; 3 Anna Petrova (rus) 9:30.00 5.000m (21) 1 Jip Vastenburg (ned) 16:03.31; 2 Oona Kettunen (fin) 16:03.79; 3 Elena Kudashkina (rus) 16:08.12; 4 Rebecca Weston (gbr) 16:09.90; 5 Emine Hatun Tuna (tur) 16:29.99; 6 Maya Rehberg (ger) 16:32.28; 7 Sarah Collins (irl) 16:33.54

100mh (20, semis and heats 19) (1.3) 1 Noemi Zbären (sui) 13.17; 2 Sarah Lavin (irl) 13.34; 3 Heloise Kane (fra) 13.36; 4 Awa Sene (fra) 13.48; 5 Reetta Hurske (fin) 13.53 (13.44 (0.9) 1h4); in semis: Franziska Hofmann (ger) 13.38 (-0,2) 1s2; Monika Zapalska (ger) 13.66 (-0,2) 4s1; Eveline Rebsamen (su) 13.56 (1.0) 3h3; Anastasiya Nikoaleva (rus) 13.62 (0.9) 4h4

400mh (21, semis 20) 1 Hayley McLean (gbr) 57.26; 2 Joan Medjid (fra) 57.34; 3 Stina Troest (den) 57.41; 4 Vilde Svortevik (nor) 57.60; 5 Shona Richards (gbr) 58.33; 6 Christine Salterberg (ger) 58.40 (57.94 2s1); in semis: Eva Trost (slo) 58.71 5s1; Karolina Pahlitzsch (ger) 58.62 3s2; Irene Morelli 58.96 4s2 (58.76 2h1); in heats: Emeline Bauwe 58.97 2h3

3.000m St (20, heats 18) 1 Oona Kettunen (fin) 9:45.51; 2 Marusa Mismas (slo) 9:51.15; 3 Maya Rehberg (ger) 10:00.04; 4 Maria Larsson (swe) 10:12.83 (9:56.90 1s2); 5 Amy-Eloise Neale (gbr) 10.19.32 (10:13.74 3s1); in heats: Heidi Martensson (nor) 10:16.32 4s1 HJ (21, qualy 20) 1 Kateryna Tabashnyk (ukr) 1.90; 2 Alexandra yaryshkina (rus) 1.88; 3 Iryna Herashchenko (ukr) 1.84; 4 Dior Delophont (fra) 1.81; 5 Tatiana Goúsin (gre) and Leontia Kallenou (cyp) 1.81; 7 Ligia Damaris Grozav (rou) 1.81; 8 Aneta Rydz (pol) 1.81; in qualy; Heta Tuuri (fin) 1.80 4qA; Lucija Zupcic (cro) 1.80 1qB; Undine Dindune (lat) 1.80 5qB; Sini Lällä (fin) 1.80 7qB; Desirée Rossit 1.80 8qB

PV (21, qualy 19) 1 Alena Lutkovskaia (rus) 4.30, 2 Femke Pluim (ned) 4.25; 3 Sonia Malavisi 4.20; 4 Ninon Guillon-Romarin (fra) 4.15; 5 Roberta Bruni 4.15; 6 Reena Koll (est) 4.05; 7 Lucy Bryan (gbr) 4.05 (4.05 2qB) LJ (21, qualy 20) 1 Malaika Mihambo (ger) 6.70 (0.9); 2 Jazmin Sawyers (gbr) 6.63 (0.5); 3 Maryna Bekh (ukr) 6.44 (-0,3); 4 Maryse Luzolo (ger) 6.27 (0.1); 5 Teresa Carvalho (por) 6.16 (0.8) and 6.35 (0.2) 2qA; 6 Elise Malberg (swe) 6.15 (0.6) and 6.22 (0.1) 5qA; in qualy: Ana Martín-Sacristán (esp) 6.28 (-0,2) 4qA; Awa Sene (fra) 6.22 (-0,4) 6qA; Julia Gerter (ger) 6.19 (0.8) 2qB

TJ (19, qualy 18) 1 Ottavia Cestonaro (ita) 13.41 (-0,5); 2 Elena Andreea Panturoiu (rou) 13.36 (- 0,6); 3 Ana Peleteiro (esp) 13.29 (-0,1); 4 Florentina Marincu (rou) 13.23 (-1,4); 5 Dariya Nidbaikina (rus) 13.17 (-2,0); 6 Yekaterina Sariyeva (aze) 13.13 (-1,4); in qualy: Lyn Johnson (swe) 13.13 (-1,0)

SP (20) 1 Emel Dereli (tur) 18.04; 2 Sophie McKinna (gbr) 17.09; 3 Kätlin Piirimäe (est) 16.80; 4 Belén Toimil (esp) 15.82; 5 Fanny Roos (swe) 15.82 DT (19) 1 Natalya Shirobokova (ukr) 54.21; 2 Karolina Makul (pol) 53.25; 3 Tetyana Yuryeva (ukr) 53.15

HT (20, qualy 19) 1 Hanna Zinchuk (blr) 65.44; 2 Réka Gyurátz (hun) 65.01; 3 Beatrix Banga (hun) 63.89; 4 Malwina Kopron (pol) 63.13; 5 Alyona Shamotina (ukr) 62.22; 6 Anastasiya Shatybelka

(blr) 60.59; 7 Iliána Korosídou (gre) 60.49; 8 Helga Völgyi (hun) 60.42; 9 Louisa James (gbr) 59.53; 10 Heli Rinnekari (fin) 59.41; in qualy: Marinda Petersson (swe) 59.38 4qB JT (21, qualy 20) 1 Sofi Flinck (swe) 57.91; 2 Christin Hussong (ger) 57.90; 2 Sara Kolak (cro) 57.79; 4 Mara Borstad Jensen (den) 52.71; 5 Arantxa Moreno (esp) 52.70; 6 Mariia Safonova (rus) 52.46; 7 Tetyana Fetiskina (ukr) 52.17; 8 Marcelina Witek (pol) 51.29 (52.15 5q); 9 Liveta Jasiunaité (ltu) 51.27 (51.32 8q); 10 Aleksandra Mickiewicz (pol) 50.92 (52.22 4q); 1 Eva Vivod (hun) 50.36 (51.41 7q)

Heptathlon (18-19) 1 Nafissatou Thiam (bel) 6.298p (13.87 (1.2); 1.89; 14.26; 25.15 (-0,6) - 6.37 (0.1); 46.94; 2:24.89); 2 Sofia Linde (swe) 6.081p (13.68 (1.5); 1.80; 14.46; 25.15 (-0,6) - 5.99 (1.1); 42.85; 2:20.78); 3 Marjolein Lindemans (bel) 5.831p (13.45 (1.5); 1.83; 10.38; 24.74 (-0,6) - 6.39 (1.1); 32.04; 2:21.34); 4 Nadine Visser (ned) 5.774p (13.21 (1.5); 1.77; 12.58; 24.53 (-0,6) - 5.83 (-0,2); 33.02; 2:23.26); 5 Lucia Mokrásová (svk) 5.649p (13.96 (1.5); 1.68; 11.79; 24.36 (- 0,6) - 5.96 (0.8); 36.67; 2:21.66); 6 Arna Stefanía Gudmundsdóttir (isl) 5.383p (14.14 (1.2); 1.71; 9.89; 24.69 (-0,8) - 5.36 (0.7); 39.01; 2.20.85); 7 Lieke Muller (ned) 5.366p (14.66 (1.2); 1.71; 13.12 ; 25.41 (0.1) - 5.68 (0.5); 37.79; 2:33.58)

4x100m (21) 1 Great Britain (Y. Miller; D. Asher-Smith; S. Wilson; D. Henry) 43.81; 2 France (S. Compper; S. Akakpo; B. Ntiamoah; D. Sananes) 44.00; 3 Netherlands (S. Van Agt; T. Van Schagen; N. Sedney; E. Boons) 44.22 4x400m (21) 1 Poland (M. Curylo; M. Dabrowska; A. Janowicz; P. Wyciszkiewicz) 3:32.63; 2 Russia (Y. Glotova; A. Parfenova; A. Aslanidi; E. Renzhina) 3:33.36; 3 Germany (L. Müller; M. Schachtschneider; C. Kohlmann; C. Hering) 3:33.40

10 Kms Walk (18) 1 Anezka Drahotová (cze) 44:15.87; 2 Oxana Golyatkina (rus) 44:21.03; 3 Eliska Drahotová (cze) 44:45.27; 4 Nadezhda Leontyeva (rus) 45:23.95; 5 Laura García-Caro (esp) 47:17.74; 6 Anna Clemente 47:53.13 Gorizia, 20.7.2013

Men 400m Horvje Udiljak (cro) 47.84; LJ Marko Prugovecki (cro) 7.58 (0.4); HT 1 Marco Lingua 73.96; 2 Lorenzo Povegliano 71.45; JT Matija Kranjc (slo) 77.10 Women 100m (-0,6) Sabina Veit (slo) 11.81; PV Tina Sutej (slo) 4.35; HT Barbara Spiler (slo) 68.84

LATVIA

Valmiera, 19-20.7.2013 -President's Cup-

Men 200m (0.6) 1 Marek Niit (est) 21.01; 2 Egidijus Dilys (ltu) 21.34; 800m Dmitrijs Jurkevics 1:47.54; 1.500m Dmitrijs Jurkevics 3:41.39; HJ Raivydas Stanys (ltu) 2.18; PV Mareks Arents 5.51; LJ 1 Povilas Mykolaitis (ltu) 7.89 (0.7); 2 Janis Leitis 7.78 (1.0); 3 Elvijs Misans (lat) 7.70 (- 0,3); TJ Igor Sjunin (est) 16.18 (0.9); SP Sarunas Banevicius (ltu) 19.18; DT 1 Gerd Kanter (est) 64.56; 2 Eligijus Ruskys (ltu) 59.05; 3 Andrius Gudzius (ltu) 57.55; 4 Märt Israel 57.28; HT Igor Sokolovs 74.57; JT 1 Risto Mätas (est) 81.39; 2 Ainars Kovals 80.46; 3 Vadims Vasilevskis 79.83; 4 Rolands Strobinders 78.50; 5 Erki Lepik (est) 74.25; 10 Kms Walk Arnis Rumbenieks 42:07.57 Women 100m (1.1) 1 Lina Grincikaité (ltu) 11.49; 2 Ksenja Balta (est) 11.66; 400mh Maris Mägis (est) 58.39; 3.000m St Vaida Zusinaité (ltu) 10:14.25; HJ Eleriin Haas (est) 1.81; LJ Mara Griva 6.55 (1.9); JT 1 Madara Palameika 62.72; 2 Lina Muze 57.22; 3 Indré Jakubaityté (ltu) 52.74; 4 Gundega Griva 51.29; 5 Kms Walk 1 Agnese Pastare 21:03.15; 2 Anita Kazemaka 22:37.08

MONACO

Monaco, 19.7.2013 -Diamond League Meeting-

Men 100m (-0,4) 1 Justin Gatlin (usa) 9.94; 2 Dentarius Locke (usa) 9.96; 3 Jimmy Vicaut (fra) 9.99; 4 Mike Rodgers (usa) 10.07; 5 Kim Collins (skn) 10.08; 6 Kemar Bailey-Cole (jam) 10.10; 7 Nickel Ashmeade (jam) 10.13; 8 Charles Silmon (usa) 10.20

800m 1 Duane Solomon (usa) 1:43.72; 2 Pierre-Ambroise Bosse (fra) 1:43.76; 3 Kevin López (esp) 1:43.93; 4 Marcin Lewandowski (pol) 1:44.20; 5 Rafith Rodriguez (col) 1:44.33; 6 Tyler Mulder (usa) 1:44.34; 7 Timothy Kitum (ken) 1:44.45; 8 Ferguson Rotich Cheruiyot (ken) 1:44.89; 9 Jeremiah Kikorir Mutai (ken) 1:45.06

1.500m 1 Asbel Kiprop (ken) 3:27.72; 2 Mohamed Farah (gbr) 3:28.81; 3 Caleb Mwangangi Ndiku (ken) 3:29.50; 4 Bethwell Birgen (ken) 3:30.77; 5 Ilham Tanui Ozbilen (tur) 3:31.30; 6 Collins Cheboi (ken) 3:31.53; 7 Boudabdellah Tahri (fra) 3:32.73; 8 Matthew Centrowitz (usa) 3:33.58; 9 Florian Carvalhho (fra) 3:33.59; 10 Nick Symmonds (usa) 3:34.55; 11 Simon Denissel (fra) 3:37.73; 12 Hamza Driouch (qat) 3:39.13; 13 Leonel Manzano (usa) 3:44.59

5.000m 1 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 12:51.34; 2 Albert Rop (ken) 12:51.96; 3 Isiah Kiplangat Koech (ken) 12:56.08; 4 Thomas Pkemei Longosiwa (ken) 12:59.81; 5 Lawi Lalang (ken) 13:00.95; 6 Galen Rupp (usa) 13:05.17; 7 Augustine Kiprono Choge (ken) 13:11.02; 8 Ben True (usa) 13:13.98; 9 Hayle Ibrahimov (aze) 13:27.94; 10 Collis Birmingham (aus) 13:29.48; 11 Alberto Lozano (esp) 13:32.32; 12 Yuki Sato (jpn) 13:34.18; 13 Andrew Bayer (usa) 13:36.61; 14 Yigrem Demelash (eth) 13:39.97; 15 Christopher Thompson (gbr) 13:40.26

400mh 1 Jehue Gordon (tri) 48.00; 2 Johny Dutch (usa) 48.20; 3 Javier Culson (pur) 48.35; 4 Mamadou Kasse Hanne (sen) 48.50; 5 Justin Gaymon (usa) 48.64, 6 Félix Sánchez (dom) 48.83; 7 Kerron Clement (usa) 48.93; 8 Mickael François (fra) 51.61 PV 1 Renaud Lavillenie (fra) 5.96; 2 Brad Walker (usa) 5.78; 3 Bjorn Otto (ger) 5.70; 4 Lázaro Borges (cub) 5.70; 5 Jan Kudlicka (cze) 5.70; 6 Steven Lewis (gbr) 5.70; 7 Changrui Xue (chn) 5.60; 8 Damiel Dossevi (fra) and Giuseppe Gibilisco (ita) 5.40; 10 Konstadinos Filippidis (gre= 5.40; 11 Valentin Lavillenie (fra) 5.40

TJ 1 Christian Taylor (usa) 17.30 (1.6); 2 Daniele Greco (ita) 17.25 (0.3); 3 Pedro Pichardo (cub) 16.94 (1.3); 4 Fabrizio Donato (ita) 16.84 (-0,2); 5 Aleksey Fedorov (rus) 16.72 (2.4); 6 Yoann Rapinier (fra) 16.57 (0.6); 7 Omar Craddock (usa) 16.15 (0.3) JT 1 Viteszlav Vesely (cze) 87.68; 2 Dmitri Tarabin (rus) 84.33; 3 Andreas Thorkildsen (nor) 83.71; 4 Roman Avramenko (ukr) 83.52; 5 Kim Amb (swe) 80.71; 6 Zigismunds Sirmais (lat) 75.79; 7 Oleksandr Pyanytsya (ukr) 71.84

4x100m USA Red 37.58; USA Blue 38.26; 3 Canada 38.33; 4 France 39.06; 5 Spain 39.10 Women 200m (-0,5) 1 Murielle Ahoure (civ) 22.24; 2 Tiffany Townsend (usa) 22.26; 3 Shelly-Ann Fraser (jam) 22.28; 4 Kimberlyn Duncan (usa) 22.46; 5 Jeneba Tarmoh (usa) 22.72; 6 Charonda Williams (usa) 22.77; 8 Ana Claudia Silva (bra) 23.06 400m 1 Amantle Montsho (bot) 49.33; 2 Stephanie McPherson (jam) 49.92; 3 Francena McCorory (usa) 49.96; 4 Rosemaria Whyte (jam) 50.86; 5 Floria Guei (fra) 51.58; 6 Anyika Onuora (gbr) 51.63; 7 Shericka Williams (jam) 51.95 1.500m 1 Jennifer Simpson (usa) 4:00.48; 2 Hellen Onsando Obiri (ken) 4:00.93; 3 Brenda Martinez (usa) 4:00.94; 4 Shannon Rowbury (usa) 4:01.28; 5 Gabrielle Anderson (usa) 4:01.48; 6 Viola Jelagat Kibiwot (ken) 4:02.50; 7 Mimi Belete (brn) 4:03.63; 8 Nancy Jebet Langat (ken) 4:03.91; 9 Gelete Burka (eth) 4:04.36; 10 Senbere Teferi (eth) 4:04.55; 11 Natalia Rodriguez (esp) 4:06.20; 12 Maryam Yusuf Jamal (brn) 4:07.34; 13 Treniere Moser (usa) 4:07.42 100mh (-0,5) 1 Queen Harrison (usa) 12.64; 2 Yvette Lewis (usa) 12.69; 3 Kellie Wells (usa) 12.70; 4 Tiffany Porter (gbr) 12.70; 5 Sally Pearson (aus) 12.75; 6 Nia Ali (usa) 12.79; 7 Cindy Billaud (fra) 12.91 3.000m St 1 Milcah Chemos Cheywa (ken) 9:14.17; 2 Lydia Chepkurui (ken) 9:15.18; 3 Fancy Cherotich (ken) 9:36.82; 4 Shalaya Kipp (usa) 9:37.23; 5 Eilish McColgan (gbr) 9:45.72; 6 Jamie Cheever (usa) 9:49.48; 7 Claire Perraux (fra) 9:51.95; 8 Clarisse Cruz (por) 10:24.47 HJ 1 Brigetta Barrett 2.01; 2 Anna Chicherova (rus) 1.98; 3 Blanka Vlasic (cro) 1.98; 4 Emma Green-Tregaro (swe) 1.95; 5 Ruth Beitia (esp) 1.92; 6 Ana Simic (cro) 1.92; 7 Levern Spencer (lca) 1.92; 8 Ebba Jungmark (swe) 1.89

LJ 1 Blessing Okagbare (ngr) 7.04 (2.1); 2 Darya Klishina (rus) 6.98 (2.4); 3 Shara Proctor (gbr) 6.74 (0.6); 4 Lauma Griva (lat) 6.64 (1.8); 5 Tori Bowie (usa) 6.63 (1.1); 6 Tori Polk (usa) 6.54 (0.7); 7 Funmi Jimoh (usa) 6.36 (1.5) DT 1 Sandra Perkovic (cro) 65.30; 2 Yarelis Barrios (cub) 64.24; 3 Gia Lewis-Smallwood (usa) 63.63; 4 Zinaida Sendriute (ltu) 61.67; 5 Dani Samuels (aus) 61.32; 6 Nadine Müller (ger) 60.51; 7 Mélina Robert-Michon (fra) 59.49; 8 Irina Rodrigues (por) 56.35

4x100 1 USA Red 41.75; 2 USA Blue 41.78; 3 France 43.36; 4 Czech Republic 44.10

NETHERLANDS

Utrecht, 14-19.7.2013 -Olympic Youth Festival-

Men 400m (17) Alexander Doom (bel) 47.93; LJ (19) Gabriel Bitan (rou) (98) 7.41 (1.7); SP (5 kg) (19) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 21.41; 2 Andrei Toader (rou) 18.53; DT (1,5 kg) (18) 1 Bence Halasz 61.13; 2 Konrad Bukowiecki (pol) 58.35; HT (5 kg) (17) 1 Bence Halasz (hun) 74.53; 2 Hlib Piskunov (ukr) (98) 69.44; 3 Ville Jarvinen (fin) 68.11 Women 100m (16) (0.6) Paraskevi Andreou (cyp) 11.76 (11.73 (2.6) 1h1); 200m (1.5) 1 Tasa Jiya 24.10; 2 Melinda Ferenczi (hun) 24.11; 400m (17) 1 Iyndra-Sareena Carti (fra) 54.31; 2 Dzhois Koba (ukr) (98) 54.99; 1.500m (17) Elena Paushkina (rus) (98) 4:25.98; 2.000m St (15) Lili Anna Toth (hun) (98) 6:45.45; PV (19) 1 Angelica Moser (sui) 4.07; 2 Elina Lampela (fin) (98) 4.02; SP (3 kg) (18) 1 Alena Bugakova (rus) 17.60; 2 Kristina Ragocevic (mne) 15.79; HT (3 kg) (15) 1 Zsofia Bacskay (hun) 68.56; 2 Viktoriya Golda (ukr) 62.28; 3 Maryia Litvinka (blr) 61.82; 4 Deniz Yaylaci (tur) (98) 61.58; 5 Sofia Palkina (rus) (98) 60.75; JT (500 g) (19) 1 Eda Tugsuz (tur) 56.61; 2 Hanna Tarasiuk (blr) 56.46; 3 Natalie Durkacova (cze) 53.90; 4 Ilaria Casarotto (ita) 53.35 Amsterdam, 20-21.7.2013 -National Championships- Men 100m (20) (0.8) 1 Churandy Martina 10.04; 2 Hensley Paulina 10.37; 3 Brian Mariano 10.38; 4 Joren Tromp 10.44; 5 Ifrish Alberg 10.55; 6 Prince Kwidama 10.59 200m (0.6) 1 Dennis Spillekom 20.96; 2 Jerrel Feller 21.06; 3 Joren Tromp 21.07; 4 Brian Mariano 21.34; in heats: Rodrigo Willy Broer 21.25 (2.3) 2h1; Bram Peters 21.29 (2.3) 3h1 400m 1 Jurgen Wielart 45.83; 2 Terrence Agard 46.74; 3 Jelle Venema 47.84; in heats (20) Liemarvin Bonevacia (cur) 46.81 1h1 110mh (2.1) 1 Koen Smet 13.52; 2 Tjendo Samuel 13.81; 3 Eelco Sintnicolaas 13.89; 4 Ruben Esajas 13.94; in heats: Chris Thomas (gbr) 13.93 (-1,1) 1h2 400mh (20) Jesper Arts 51.01 HJ (20) Douwe Amels 2.21 PV 1 Rutger Koppelaar 5.42; 2 Robbert-Jan Jansen 5.27; 3 Eelco Sintnicolaas 5.22 LJ 1 Ignisious Gaisah 7.85 (0.9); 2 Marius Kranendonk 7.66 (0.6) TJ (20) Fabian Florant 16.30 (-2,0) SP 1 Erik Van Vreumingen 18.85; 2 Patrick Cronie 18.73; 3 Remco Goetheer 17.60 DT 1 Erik Cadee 65.61; 2 Maarten Persoon 57.62 HT (20) Vincent Onos 67.89 JT (20) 1 Bjorn Blommerde 71.31; 2 Daan Meyer 71.03 Women 100m (20) (2.3) 1 Madiea Ghafoor 11.58, 2 Jamile Samuel 11.65; 3 Loreanne Kuhurima 11.69; 4 Nicky Van Leuveren 11.75; 5 Femke Van der Meij 11.89 400m 1 Nicky Van Leuveren 52.14; 2 Lisanne De Witte 52.92 1.500m Sifan Hassan 4:21.87 100mh (1.3) 1 Rosina Hodde 13.02; 2 Suzanne Williams 13.37; 3 Nadine Broersen 13.52; in heats: Dafne Schippers 13.31 (0.0) 1h1 HJ Sietske Noorman 1.85

PV (20) Rianna Galiart 4.11 LJ (20) Brenda Baar 6.26 (1.2) TJ Brenda Baar 13.05 (1.4) SP (20) Melissa Boekelman 17.60 HT Eva Reinders 60.34 JT 1 Nadine Broersen 52.52; 2 Lisanne Schol 50.99

NORWAY

Oslo, 18.7.2013

Women 200m (-0,5) Elisabeth Slettum 24.08; 10.000m (mixed race) Anni Bersagel (usa) 33:36.23

POLAND

Sosnowiec, 17.7.2013

Men SP u20 1 Krzysztof Brzozowski 18.64; 2 Wojciech Gibes 17.70

Slupsk, 17.7.2013

Men SP Michal Bosko 18.08; SP u18 (5 kg) Adrian Walczynski 18.68 Women PV Anna Rogowska 4.60 Bialogard, 19.7.2013 Men SP Michal Bosko 17.85; SP u18 (5 kg) Adrian walczynski 18.26 Torún, 19-21.7.2013 -National Championships-

Men 100m (19) (0.5) 1 Karol Zalewski 10.31 (10.24 (2.4) 1h3); 2 Kamil Krynski 10.38; 3 Grzegorz Zimniewicz 10.43; 4 Remigius Olzewski 10.44 (10.43 (3.7) 2h1); 5 Lukasz Gauza 10.46 (10.44 (2.2) 1h2); 6 Robert Kubaczyk 10.46 (10.34 (2.4) 2h3); 7 Kamil Masztak 10.51 (10.41 (3.7) 1h1); 8 Artur Zaczek 10.51 (10.43 (2.4) 3h3); in heats: Tomasz Kluczynski 10.47 (3.7) 4h1; Andrzej Zielinski 10.55 (3.7) 5h1; Mateusz Kolodziej 10.58 (3.7) 6h1; Przemyslaw Slowikowski 10.49 (2.2) 3h2; Mateusz Biegajlo 10.54 (2.2) 4h2; Jakub Adamski 10.57 (2.2) 5h2; Dariusz Kuc 10.48 (2.4) 4h3 200m (21, heats 20) (1.1) 1 Karol Zalewski 20.49; 2 Kamil Krynski 20.83; 3 Tomasz Kluczynski 21.04 (21.04 (1.4) 2h3); 4 Artur Zaczek 21.07 (21.00 (2.4) 1h2); 5 Robert Kubaczyk 21.07 (21.05 (2.8) 1h1); 6 Adam Pawlowski 21.20 (21.05 (2.8) 2h1); in heats: Jakub Adamski 21.16 (2.8) 3h1; Mateusz Biegajlo 21.19 (2.4) 3h2; Przemyslaw Slowikowski 21.32 (1.4) 3h3 400m (20, heats 19) 1 Marcin Marciniszyn 45.98; 2 Kacper Kozlowski 46.01; 3 Lukasz Krawczuk 46.13; 4 Rafal Omelko 46.23; 5 Michal Pietrzak 46.43; 6 Jan Ciepela 46.53; 7 Jakub Krzewina 47.10 (46.80 2h3); 8 Kamil Budziejewski 47.44 (47.27 3h1); in heats: Andrzej Jaros 47.73 4h1; Marcin Grynkiewicz 47.97 3h2; Marek Plawgo 47.72 4h3 800m (20) Artur Kuciapski 1:49.98 1.500m (21) 1 Krzysztof Zebrowski 3:38.94; 2 Marcin Lewandowski 3:38.98; 3 Tomasz Osmulski 3:39.80; 4 Bartosz Nowicki 3:40.68; 5 Adam Czerwinski 3:42.22; 6 Mateusz Demczyszak 3.43.94 110mh (21) (0.2) 1 Artur Noga 13.29; 2 Dominik Bochenek 13.72; 3 Maciej Wojtkowski 13.96; in heats: Damian Czykier 14.11 (-0,7) 2h1; Maciej Wojtkowski 14.00 (1.1) 2h2; Mikolaj Justynski 14.02 (1.1) 3h2 400mh (20) Damian Krupa 51.40 3.000m St (19) 1 Mateusz Demczyszak 8:26.30; 2 Krystian Zalewski 8:26.60; 3 Tomasz Szymkowiak 8:28.00; 4 Lukasz Parszczynski 8:34.40 HJ (21) 1 Szymon Kiecana 2.25; 2 Piotr Sleboda 2.22; 3 Piotr Milewski 2.22; 4 Wojciech Theiner 2.19; 5 Konrad Owczarek 2.19 PV (19) 1 Lukasz Michalski 5.60; 2 Przemyslaw Czerwinski 5.55; 3 Robert Sobera 5.30; 4 Piotr Lisek 5.30

LJ (21) 1 Adrian Strzalkowski 7.76 (0.4); 2 Marcin Starzak 7.76 (1.5); 3 Krzysztof Lewandowski 7.67 (2.5); 4 Andrzej Kuch 7.63 (-0,1) TJ (19) 1 Michal Lewandowski 16.54 (0.5); 2 Karol Hoffmann 16.48 (1.2); 3 Adrian Swiderski 16.17 (1.5)

SP (21) 1 Tomasz Majewski 20.69; 2 Rafal Kownatke 19.83; 3 Jakub Szyszkowski 19.82; 4 Krzysztof Brzozowski 18.76; 5 Dominik Witczak 18.74; 6 Michal Rasinski 18.61; 7 Michal Rozporski 18.33; 8 Jacek Wisniewski 18.23; 9 Mateusz Mikos 17.58 DT (19) 1 Piotr Malachowski 66.87; 2 Robert Urbanek 65.30; 3 Konrad Szuster 61.21; 4 Wojciech Praczyk 57.40; 5 Bartosz Roch 57.23

HT (20) 1 Szymon Ziolkowski 77.74; 2 Wojciech Nowicki 75.64; 3 Pawel Fajdek 75.22 JT (21) 1 Hubert Chmielak 80.28; 2 Lukasz Grzeszczuk 77.95; 3 Igor Janik 75.85; 4 Krzysztof Szalecki 74.13; 5 Dawid Kosciow 73.66; 6 Pawel Rakoczy 71.30 Decathlon (19.20) Marcin Przybyl 7.241p (11.43 (-0,2); 7.02 (0.1); 14.34; 2.05; 52.41 - 15.07 (1.7); 39.43; 4.00; 56.10; 4:59.94) 20 Kms Walk (20) 1 Artur Brzozowski 1h22:16; 2 Lukasz Nowak 1h22:42; 3 Dawid Tomala 1h23:18; 4 Rafal Augustyn 1h23:31; 5 Grzegorz Sudol 1h23:59 Women 100m (19) (0.8) 1 Marika Popowicz 11.29 (11.29 (1.0) 1h2); 2 Weronika Wedler 11.48; 3 Marta Jeschke 11.52 (11.36 (4.3) 1h1); 4 Ewelina Ptak 11.62 (11.47 (4.3) 2h1); 5 Monika Szczesna 11.82 (11.81 (1.0) 3h2); 6 Malgorzata Koldej 11.88 (11.73 (4.3) 4h1); in heats: Martyna Opon 11.50 (4.3) 3h1; Ewelina Popowska 11.81 (4.3) 5h1; Katarzyna Sokólska 11.87 (4.3) 6h1; Klaudia Konopko 11.88 (4.3) 7h1; Anna Kielbasinska 11.82 (1.0) 4h2; Ayla Kisiel 11.87 (1.0) 5h2 200m (21, heats 20) (1.0) 1 Marika Popowicz 23.24; 2 Weronika Wedler 23.46; 3 Ewelina Ptak 23.84 (23.59 (1.9) 2h1); 4 Malgorzata Koldej 23.97; in heats: Monika Szczesna 24.15 (1.9) 3h1; Ewelina Popowska 24.15 (1.6) 3h2 400m (20) 1 Justyna Swiety 53.06; 2 Malgorzata Holub 53.34; 3 Iga Baumgart 53.67; 4 Agata Bednarek 54.20 800m (20) 1 Angelika Cichocka 2:03.26; 2 Anna Rostkowska 2:03.34; 3 Joanna Jozwik 2:03.76; 4 Danuta Urbanik 2:04.56; 5 Katarzyna Broniatowska 2:05.13 1.500m (21) 1 Renata Plis 4:09.30; 2 Danuta Urbanik 4:10.01; 3 Katarzyna Broniatowska 4:10.46; 4 Anna Rostkowska 4:15.20; 5 Dominika Nowakowska 4:16.83; 6 Aleksandra Jakubczak 4:21.57 5.000m (19) 1 Karolina Jarzynska 15:47.31; 2 Agnieszka Mierzejewska 16:02.75; 3 Iwona Lewandowska 16:03.91; 4 Urszula Necka 16:11.54 100mh (21) (1.4) 1 Karolina Koleczek 13.21; 2 Urszula Bhebhe 13.30; 3 Anna Kielbasinska 13.51; 4 Katarzyna Swiostek 13.57 400mh (20, heats 19) 1 Joanna Linkiewicz 56.86; 2 Joanna Banach 57.38; 3 Emilia Ankiewicz 58.03; 4 Agnieszka Karpiesiuk 58.45 (58.25 2h2); 5 Anna Pacholska 58.65; in heats: Klaudia Zurek 58.43 3h2 3.000m St (21) 1 Katarzyna Kowalska 10:00.34; 2 Matylda Szlezak 10:06.75; 3 Urszula Necka 10:12.95 HJ (20) 1 Justyna Kasprzycka 1.92; 2 Urszula Domel 1.89; 3 Kamila Stepaniuk 1.89 PV (21) Anna Rogowska 4.55 LJ (21) 1 Teresa Dobija 6.58 (0.3); 2 Anna Jagaciak 6.50 (1.8); 3 Karolina Blazej 6.21 (0.0) TJ (19) 1 Anna Jagaciak 14.20 (0.8); 2 Anna Zych 13.65 (3.4) and 13.42 (0.7); 3 Martyna Bielwaska 13.25 (1.9); 4 Justyna Kowalska 13.18 (2.3) SP (19) 1 Agnieszka Dudzinska 16.94; 2 Anna Wloka 16.20; 2 Aldona Magdalena Zebrowska 15.93 DT (21) 1 Zaneta Glanc 59.13; 2 Joanna Wisniewska 58.95; 3 Andzelika Przybylska 55.07 HT (19) 1 Anita Wlodarczyk 76.93; 2 Joanna Fiodorow 63.85; 3 Magdalena Szewa 60.05; 4 Sandra Malinowska 59.79

JT (20) 1 Barbara Madejczyk 57.69; 2 Magdalena Czenska 54.09; 3 Urszula Jakimowicz 53.37; 4 Marta Kakol 53.25; 5 Agnieszka Lewandowska 52.25 Heptathlon (19-20) 1 Agnieszka Borowska 5.481p (14.17 (0.7); 1.84; 11.26; 26.71 (1.6) - 5.90 (0.2); 36.48; 2:26.99); 2 Karolina Kedzia 5.401p (14.47 (0.7); 1.72; 11.40; 26.34 (1.6) - 5.91 (1.8); 40.81; 2:28.23)

20 Kms Walk (20) 1 agnieszka Dygacz 1h30:58; 2 Katarzyna Kwoka 1h33:03; 3 Paulina Buziak 1h33:39; 4 Agnieszka Szwanog 1h35:37; 5 Katarzyna Golba 1h35:43

PORTUGAL

Vila Nova de Cerveira, 18.7.2013

Men DT 1 Frank Casañas 65.60; 2 Pedro Jose Cuesta 60.37; HT 1 Darío Manso 70.76; 2 Isaac Vicente 76.97

ROMANIA

Bucuresti, 20-21.7.2013

Men 400m (20) Tiberiu Alexandru Baneasu 47.16; 1.500m (20) Ioan Zaizan 3:41.47; 400mh (21) Attila Nagy 51.68; HJ (20) 1 Marius Dumitrache 2.23; 2 Alexandru Tufa 2.19; LJ (21) 1 Adrian Vasile 8.11 (1.7); 2 Valentin Toboc 7.68 (0.6); DT (20) 1 Sergiu Ursu 61.70; 2 Andrei Gag 58.59; 3 Mihai Grasu 57.17

Women 400m (20) 1 Adelina Pastor 52.67; 2 Alina Panainte 53.19; 3 Sanda Belgyan 54.15; 100mh (21) Beatrice Puiu 13.63 (1.0) 1h1; HJ (21) Daniela Stanciu 1.85; LJ (21) 1 Cristina Sandu 6.31 (0.0); 2 Cornelia Deiac 6.22 (-1,2); TJ (20) Carmen Cristina Toma 14.13 (0.9); DT (20) Nicoleta Grasu 59.60; HT (20) 1 Bianca Perie 69.97; 2 Bianca Lazar 61.42; JT (21) 1 Nicoleta Anghelescu 55.60; 2 Ana Termure 51.88

RUSSIA

Moskva, 15.7.2013 -Kuts Memorial-

Men 400m race 2 Maksim Rafilovich 47.75; 400m race 3 Maksim Yeremin 47.57; 400mh Vladimir Antmanis 49.93; 2000m St Yuriy Kovalyov 5:39.84; HJ 1 Lev Missirov 2.26; 2 Ival Ilyichev 2.24; 3 Andrey Silnov 2.18; PV Dmitry Zhelyabin 5.50; LJ 1 Aleksandr Petrov 7.82 (0.1); 2 Yevgeniy Antonov 7.68 (-0,5); SP 1 Anton Tikhomirov 19.37; 2 Aleksandr Bulanov 19.19; 3 Konstantin Lyadusov 18.97; DT 1 Nikolay Sedyuk 62.37; 2 Ivan Krashnoshenkov 59.39; HT 1 Sergey Litvinov 80.89; 2 Denis Lukyanov 79.61; 3 Aleksey Zagorniy 79.26; 4 Anatoliy Pozdnyakov 79.06; 5 Aleksey Korolyov 78.19; 6 Yevgeniy Aydamirov 71.70; JT Ilya Korotkov 71.70

Women 100m (-2,1) Yelena Kozlova 11.81; 200m (-0,5) Yelena Kozlova 23.55 (23.39 (0.1) 1h2); in heats: Yelizaveta Savlinis 23.18 (0.1) 1h2; 400m race 1 1 Antonina Krivoshapka 49.57; 2 Kseniya Ryzhova 50.65; 3 Kseniya Gusarova 53.05; 400m race 2 1 Tatyana Firova 50.93; 2 Yuliya Gushchina 51.99; 800m race 1 1 Yuliya Melchakova 2:05.20; 2 Valeriya Kuznetsova 2:05.58; 800m race 2 1 Yekaterina Poistogova 1:59.81; 2 Yekaterina Soboleva 2:00.17; 3 Marina Pospelova 2:01.21; 4 Anna Balakshina 2:01.44; 5 Olga Lvova 2:03.67; 400mh 1 Anastasiya Ott 56.01; 2 Olesya Tsaranok 57.82; HJ 1 Yekaterina Fedotova 1.83; 2 Tatyana Kivimyagi 1.80; 3 Tatyana Mnatsakanova 1.80; PV 1 Olga Mullina 4.20; 2 Yuliya Golubchikova 4.10; 3 Olga Chigirintseva 4.10; LJ 1 Oksana Zhukovskaya 7.02 (2.0) - serie: 6.34 (1.7); 4.82 (1.6); 6.62 (1.6); 7.02 (2.0); 2 Viktoriya Vakulyevich 6.55 (1.5); 3 Yelena Sitnikova 6.48 (1.0); 4 Olga Baleyeva 6.47 (0.4); SP 1 Yevgeniya Kolodko 19.38; 2 Lyudmila Morunova 16.31; 3 Anastasiya Bessoltseva 16.15; DT 1 Svetlana Saykina 61.09; 2 Yekaterina Strokova 59.93; 3 Yuliya Maltseva 56.92; 4 Alla Denisenko 55.25; HT 1 Yelena Rigert 75.09; 2 Gulfiya Khanafeyeva 75.02; 3 Anna Bulgakova 74.22; 4 Oksana Kondratyeva 74.12; 5 Mariya Bespalova 71.70; 6 Viktoriya sadova 60.42; JT Oksana Gromova 55.05

SLOVENIA

Novo Mesto, 17.7.2013 -Market Square Competition-

Men SP 1 Kemal Mesic (bih) 19.97; 2 Marin Premeru (cro) 19.60; 3 Marko Spiler 18.72; 4 Miroslav Vodovnik 17.60; SP u18 (5 kg) Nace Plesko 18.79

SPAIN

Barcelona, 17.7.2013

Men PV 1 David Moya 5.45; 2 Dídac Salas 5.40; 3 Manel Concepción 5.30; SP José Javier Ortega 17.96 Women JT Elia Pascual 51.52 Leganés, 17.7.2013

Men 100m (1.2) Iván Jesús Ramos 10.56; 400m 1 Pako Seribe (moz) 46.41; 2 Diego Cabello 47.96; 110mh (-0,6) Yidiel Contreras (cub) 14.12; HT Javier Cienfuegos 76.71 NR (serie: 76.33; 76.71; 75.63; 73.49; x; 74.37) Women 100m (2.2) Paloma Díez 11.78

Vigo, 20.7.2013

Men DT Frank Casañas 65.35; HT Isaac Vicente 66.14

SWEDEN

Gävle, 19-21.7.2013 -Gefle Games-

Men DT (20) Benn Harradine (aus) 63.17; DT (21) Benn Harradine (aus) 66.29 Women TJ (19) Angelica Ström 13.10 (1.2); TJ (21) Angelica Ström 13.21 (2.6); HT (19) Josefin Berg 61.86

SWITZERLAND

Luzern, 17.7.2013 -Spitzen Leichtathletik-

Men 100m A (0.0) 1 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 10.07; 2 Kemar Hyman (cay) 10.17; 3 Julian Forte (jam) 10.19; 4 Alonzo Edward (pan) 10.22; 5 Kimmari Roach (jam) 10.35; 6 James Ellington (gbr) 10.37; 100m B (0.0) Kenroy Anderson 10.29; 100m C (0.0) Yazaldes Nascimento (por) 10.47; 2 Dandado Guirirab (nam) 10.59; 200m A (-0,3) 1 Jason Young (jam) 19.98; 2 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 20.36; 3 Curtis Mitchell (usa) 20.51; 4 Alex Wilson 20.65; 5 Wallace Spearmon (usa) 20.68; 6 Isaac Makwala (bot) 20.70; 7 Maurice Mitchell (usa9 20.73; 200m B (0.3) 1 Alonzo Edward (pan) 20.37; 2 Likourgos-stefan Tsakounas (gre) 20.49; 3 Kenroy Anderson (jam) 20.66; 4 Hitjivirue Kaanjuka (nam) 21.12; 800m 1 Charles Jock (usa) 1:46.18; 2 Brandon Johnson (usa) 1:46.41; 3 Abraham Kiplagat (ken) 1:46.54; 4 Sammy Kirongo (ken) 1:46.59; 5 Julius Mutekanga (uga) 1:48.70; 6 Jan Riedel (ger) 1:49.06; 3.000m 1 Cornelius Kangogo (ken) 7:42.51; 2 Evan Jager (usa) 7:43.36; 3 David Torrance (usa) 7:43.48; 4 Chris Derrick (usa) 7:44.01; 5 Daniel Huling (usa) 7:44.42; 6 Diego Estrada (mex) 7:47.77; 7 Gideon Gathimba (ken) 7:48.74; 8 Moses Mukono Letoyie (ken) 7:51.71; 9 Hicham Sigueni (mar) 7:59.01; 10 Tetsuya Yoroizaka (jpn) 7:59.82; 11 Ryo Kiname (jpn) 8:01.66; 110mh A (-0,5) 1 Andrew Riley (jam) 13.32; 2 Ryan Brathwaite (bar) 13.36; 3 Jason Richardson (usa) 13.38; 4 Mikel Thomas (tri) 13.47; 5 William Sharman (gbr) 13.48; 6 Shane Brathwaite (bar) 13.61; 7 Dwight Thomas (jam) 13.63; 110mh B (- 0,4) 1 Ty Akins (usa) 13.65; 2 Rasul Dabo (por) 13.67; 3 Martin Mazac (cze) 13.68; 4 Alexander John (ger) 13.69; 5 Philip Nossmy (swe) 13.78; 6 Joel Brown (usa) 14.04; 400mh A 1 Justin Gaymon (usa) 48.69; 2 Omar Cisneros (cub9 48.76; 3 Rhys Williams (gbr) 48.84; 4 Emir Bekric (srb) 49.01; 5 Cornel Fredericks 49.03; 6 Johny Dutch (usa) 49.14; 7 Mahau Suguimati (bra) 50.27; 400mh B 1 Leford Green (jam) 48.94; 2 Annsert White (jam) 49.77; 3 L J Van Zyl (rsa)

49.78; 4 Richard Yates (gbr) 50.11; 5 Rasmus Mägi (est) 50.35; 6 Kariem Hussein 50.81; 7 Ben Sumner (gbr) 50.88; 4x100m 1 Portugal (D. Antunes; F. Obikwelu; A. Abrantes; Y. Nascimento) 39.23; 2 Usa Select (M. Bracy; C. Mitchell; T. Akins; J. Brown) 39.28; 3 Sweden (A. Brorsson; N. De Oliveira; T. K. Baptiste; S. Tarnhuvud) 39.42; LJ Yves Zellweger 7.69 (0.2); TJ 1 Ryan Grinell (usa) 16.78 (0.5); 2 Alex Hochuli 16.28 (0.3); DT 1 Daniel Jasinski (ger) 64.46; 2 Victor Hogan (rsa) 62.73; 3 Jorge Fernández (cub) 62.46; 4 Benn Harradine (aus9 61.07; 5 Markus Münch (ger) 60.73; 6 Gerhard Mayer (aut) 60.57; 7 Ercüment Olgundeniz (tur) 60.50; 8 Daniel Stahl (swe) 59.59

Women 100m A (-0,6) 1 Carrie Russell (jam) 11.20; 2 Franciela Krasucki (bra) 11.29; 3 Sheniqua Ferguson (bah) 11.36; 4 Muna Lee (usa) 11.40; 5 Natasha Morrison (jam) 11.41; 6 Mandy White (usa) 11.41; 7 Verena Sailer (ger) 11.44; 8 Lauryn Williams (usa) 11.68; 100m B (-0,3) 1 Tiffany Townsend (usa) 11.28; 2 Ezinne Okparaebo (nor) 11.40; 3 Katerina Cechová (cze) 11.54; 4 Amy Foster (irl) 11.65; 5 Inna Weit (ger) 11.68; 6 Melissa Breen (aus) 11.69; 7 Vanda Gomes (bra) 11.78; 200m (0.0) 1 Anneisha McLaughlin (jam) 22.79; 2 Franciela Krasucki (bra) 22.85; 3 Mujinga Kambundji 23.47; 4 Inna Weit (ger) 23.52; 5 Vanda Gomes (bra) 24.06; 400m 1 Christine Day (jam) 51.91; 2 Shana Cox (gbr) 52.32; 3 Shericka Williams (jam) 52.33; 4 Jessica Beard (usa) 52.83; 5 Monica Hargrove (usa) 52.83; 6 Agne Serskniene (ltu) 52.94; 7 Tjipekapora Herunga (nam) 53.91; 100mh A (-0,4) 1 Brianna Rollins (usa) 12.63; 2 Queen Harrison (usa) 12.79; 3 Kristi Castlin (usa) 12.80; 4 Vashti Thomas (usa) 12.95; 5 Jacquelyn Coward (usa) 12.96; 6 Shermaine Williams (jam) 13.13; 7 Nadine Hildebrand (ger) 13.14; 100mh B (-0,1) 1 Cindy Roleder (ger) 13.18; 2 Clelia Reuse 13.44; 400mh 1 Sarah Wells (can) 55.65; 2 Manuela Gentili (ita) 56.86; 3 Francesca Doveri (ita) 57.32; 4 Petra Fontanive 58.55; 4x100m Unites States of America (T. Bowie; M. White; M. Lee; V. Thomas) 43.75; HJ 1 Mirela Demireva (bul) 1.87; 2 Marie-Laurence Jungfleisch (ger) 1.87; 3 Giovanna Demmo (ita) 1.84; 4 Melanie Melfort (fra) 1.81; PV 1 Yarisley Silva (cub) 4.81; 2 Silke Spiegelburg (ger) 4.71; 3 Nicole Bücher 4.61; 4 Mary Saxer (usa) 4.61; 5 Jirina Svobodova (cze) 4.51; 6 Tori Pena (irl) 4.41; 7 Kylie Hutson (usa) 4.41; 8 Kristina Gadschiew (ger) and Anna Katharina Schmid 4.41; 10 Becky Holliday (usa) 4.41; 11 Elizabeth Parnov (aus) 4.21; LJ 1 Lauma Griva (lat) 6.58 (0.7); 2 Lisa Steinkamp (ger) 6.53 (0.5); 3 Irene Pusterla 6.48 (0.4); 4 Jana Veldakova (svk) 6.47 (0.7); 5 Melanie Bauschke (ger) 6.45 (0.8); 6 Anna Kornuta (ukr) 6.45 (0.5); 7 Tori Polk (usa) 6.45 (0.1); 8 Anastasiya Mokhnyuk (ukr) 6.32 (0.2); 9 Kerrie Perkins (aus) 6.27 (0.6); 10 Alina Rotaru (rou) 6.25 (0.0); SP 1 Valerie Adams (nzl) 20.76; 2 Christina Schwanitz (ger) 19.65; 3 Nadine Kleinert (ger) 18.32; 4 Josephine Terlecki (ger) 18.19; 5 Cleopatra Borel (tri) 17.54; 6 Shanice Craft (ger) 16.80; HT 1 Carolin Paessler (ger) 65.71; 2 Julia Ratcliffe (nzl) 64.03; 3 Mareike Nannen (ger) 59.94; JT 1 Linda Stahl (ger) 65.24; 2 Vira Rebryk (ukr) 63.94; 3 Kimberley Mickle (aus) 62.38; 4 Viktoriya Sudarushkina (rus) 62.22; 5 Katharina Molitor (ger) 62.16; 6 Kathryn Mitchell (aus) 61.11; 7 Susanne Rosenbauer (ger) 57.47; 8 Asdis Hjalmsdottir (isl) 57.16; 9 Vanda Juhasz (hun) 52.38


Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required