RelatedPosts
EUROPEAN CROSS COUNTRY RESULTS 2013-2014 (number 1)
BELGIUM
Antwerp (Belgium), 3.11.2013 -Lotto Cross-
Men
Senior 1 Alex Kibet (ken) 27:52; 2 Pieter-Jan Hannes (bel) 28:20; 3 Jeroen D’Hoedt (bel) 28:24; 4 David McCarthy (irl) 28:26; 5 Fabian Clarckson (ger) 28:33; 6 Abdelhadi El Hachimi 28:43; 7 Lander Tijtgat 28:46; 8 Jesse Stroobants 28:56; 9 Koen Naert 29:00; 10 Mark Hanrahan (irl) 29:04
Women
Senior/Junior 4,7 Km 1 Fionnuala Britton (irl) 15:40; 2 Fabienne Schlumpf (sui) 15:59; 3 Veerle Dejaeghere (bel) 16:19; 4 Sara Treacy (irl) 16:23; 5 Urszula Gatzweiler (ger) 16:25; 6 Veerle Van Linden 16:29; 7 Anne-Marie Larkin (irl) 16:30; 8 Laura Crowe (irl) 16:32; 9 Imana Truyers 16:49; 10 Nathalie Ameloot 16:49; 11 Marlin Van Hal (ned) 16:52; 12 Siofra Cleirigh-Buttner (irl) U20 16:57
CROATIA
Polaca (Croatia), 9.11.2013 -National Championships-
Men
9 Km 1 Dino Bosnjak (94) 27:58; 2 Goran Grdenik 29:51
U20
6 Km 1 Jure Josipovic 20:12; 2 Ivan Malic 20:35; 3 Martin Srsa 20.44
Women
6 Km1 Matea Matosevic 21:29; 2 Barbara Belusic 22:40; 3 Matea Parlov 23:05
U20
3 Km Nikolina Hrelec 11:24
FRANCE
L’Escure d’Albi (France), 10.11.2013 -Challenge International de Cross Jean Vidal-
Men
8,134 Km 1 Djilali Bedrani 25:05; 2 David Heath (gbr) 25:46; 3 Hussein Khangui 25:52; 4 Romain Robert 25:58
U20
5,6 Km 1 Jeremy Belkacem 17:05; 2 Aziz Boukebal 17:38
Women
4,34 Km 1 Maire-Noelle Jacquet 15:32; 2 Salome Lecoq 15:33; 3 Pauline Boelle 15:43; 4 Nawal Pinna 15:50
Oullins (France), 10.11.2013 -Cross de la Bachasse-
Men
1 Mohamed Battani (mar) 27:36; 2 Mael Lambert 27:57; 3 fabien Fuster 28:17
Women
1 Sophie Le Beherec 16:10; 2 Berenice Cleyet-Merle 16:22
GERMANY
Ingolstadt (Germany), 9.12.2013 -Bayerische Cros Festival-
Men
7,1 Km Philipp Pflieger 23:11.00
Women
7,1 Km Corinna Harrer 26:01.00
Pforzheim (Germany), 9.12.2013 -6th Sparkassen Cross-
Men
8,4 Km 1 Evans Kipkoech Korir (ken) 26:14.8; 2 Samuel Kimayo Kiptum (ken) 26:32.9; 3 Valentin Pfeil (aut) 26:36.1; 4 Emmanuel Ngetich (ken) 26:41.4; 5 Christian Steinhammer 26:43.3; u23 8,4 Km 1 Tom Gröschel 26:27.0; 2 Moritz Steininger 26:31.7; 3 Jonas Koller 26:50.6; u20 6 Km 1 Johannes Motschmann 19:01.9; 2 Philipp Reinhardt 19:07.1; 3 Lukas Motschmann 19:10.8
Women
6 Km 1 Urszula Gatzweiler 21:13.1; 2 Maike Schön 21:54.6; 3 Julia Hiller 21:58.9; u23 1 Nancy Chepkurui (ken) 21:09.9; 2 Peninah Jerop Kandnie (ken) 21:47.4; 3 Fabienne Amrhein 21:50.0
GREAT BRITAIN
Glasgow (Great Britain), 10.11.2013 -Scottish National Championships in 4 Km-
Men
1 Alastair Hay 11:57; 2 Robert Russell 12:03; 3 Andrew Butchart 12:04; 4 Cameron Boyek u20 12:05; 5 Tewoldeberhan Mengisteab (eri) 12:07; 6 Dan Muhare 12.16; 7 Alexander Hendry 12:19
Women
1 Laura Muir 13:28; 2 Morag MacLarty 13:40; 3 Rhona Auckland 13:44
Sheffield (Great Britain), 11.11.2013
Men
1 Tom Bains 33:15; 2 Philip Sesseman 33:28
Women
1 Laura Weightman 24:13
ICELAND
Reykjavik (Iceland), 9.11.2013 -Nordic Championships-
Men
9 Km 1 Abdi Hakin Ulad (den) 26:38; 2 Orjan Gronnevig (nor) 26:41; 2 Michael Nielsen (den) 26:54
U20 6 Km 1 Erik Udo Pedersen (nor) 18:16; 2 Anders Lund Hansen (den) 18.17; 3 Johansson (swe) 18:28
Women
7,5 Km 1 Charlotte Fougberg (swe) 25:41; 2 Inger Liv Nielsen (nor) 25:43; 3 Simone Glad (den) 25:51
U20 4,5 Km 1 Heidi Martensson (nor) 15:07; 2 Oona Kettunen (fin) ; 3 Sarah Lahti (swe); 4 Anita Hinriksdottir 15:37
ITALY
Volpiano (Italy), 10.11.2013 -9th Cross della Volpe-
Men
9 Km 1 Simone Gariboldi 28:45; 2 Giammarco Buttazzo 28:48; 3 Michele Fontana 28.52
u20 6 Km 1 Lorenzo Dini; 2 Samuele Dini; 3 Yohanes Chiapinelli
Women
7 Km 1 Elena Romagnolo 25:42; 2 Elisa Desco 25:49; 3 Valentina Costanza; 4 Silvia La Barbera; 5 Valeria Roffino
u20 4 Km 1 Giulia Mattioli; 2 Angelica Olmo; 3 Costanza Martinetti
NETHERLANDS
Stiphout (Netherlands), 10.11.2013 -Molenvencross-
Men
8,6 Km 1 Casper van der Putten (95) 28.56; 2 Mark van Kessel 29:12
Women
5,7 Km 1 Linda Korten 21:32; 2 Inge Sengers 22:31
PORTUGAL
Torres Vedras (Portugal), 10.11.2013 -32th Cross-
Men
1 Rui Pinto 28:07; 2 Hermano Ferreira 28:23; 3 Bruno Jesus 28:40; u23 1 Hugo Correia; u20 1 Miguel Marques
Women
1 Catarina Ribeiro; 2 Ana Ferreira; 3 Daniela Cunha; u23 1 Catarina Carvalho; u20 1 Silvana Dias
SLOVAKIA
Nove Zamky (Slovakia), 9.11.2013 -National Championships-
Men
9 Km 1 Juraj Vitko 30:11; 2 Jozef Urban 30:12; 3 Imrich Magyar 30:37; 4 Tamás Nagy (hun) 30.38; 5 Richard Varga 30:43
4 Km 1 Jozef Pelikan 13:04; 2 Peter Durec 13:10; 3 Jozef Repcik 13:14
U20
6 Km 1 Patrik Zubor 21:05
Women
4 Km 1 Katarina Beresova 14:03; 2 Adriana Vitková 15:02
U20
4 Km Lucia Janecková 14:50
SPAIN
Soria (Spain), 10.11.2013 -20th Campo a Través Internacional de Soria-
Men
1 Huru Dickson (uga) 30:07; 2 Alemayehu Bezabeh 30:08; 3 Mohamed Marhoum Jaghloul 30:31; 4 Antonio D. Jiménez 30:39; 5 Abdelaziz Merzougui 30.44; 6 Antonio AbadÃa 30:51; 7 Iván Fernández 30.56; 8 Daniel Mateo 30:58; 9 Javier Guerra 31:08; 10 Kidane Tadesse (eri) 31:20; 11 Abdelaziz Mechaal 31:29; 12 Paul Pollock (irl) 31:31
U23
1 Fernando Carro 32:08; 2 William Gray (gbr) 32:26
U20 (born in 1994 and youngers)
1 Jonathan Davies (gbr) 18:41; 2 Matthew Shirling (gbr) 19:00; 3 Santiago Pardo 19:07; 4 Ismael Morales 19:16; 5 Carlos Mayo 19:22; 6 Michael Callegari (gbr) 19:25; 7 Calum Johnson (gbr) 19:26; 8 Jaime GarcÃa Romo 19:28
Women
1 Marta Tigabea Mekonen (eth) 28:06; 2 Estela Navascues 28:10; 3 Alba GarcÃa 28:11; 4 Juliet Potter (gbr) 28:12; 5 Iris Fuentes-Pila 28:17; 6 Marta Silvestre 28:19; 7 Lauren Deadman (gbr) 28.24; 8 Elena Espeso 28.26; 9 Katie Brough (gbr) 28.34; 10 Lidia Rodriguez 28.36; 11 Letitia Jones (gbr) 28:40; 12 Judith Pla 28:44
U23
1 MarÃa José Pérez 28:49; 2 Blanca Fernández 29:12
U20
1 Grace Baker (gbr) 12:57; 2 Cristina Espejo 13:00; 3 Abbie Hetherington (gbr) 13:01; 4 Claudia Estévez 13:08; 5 Rebecca Murray (gbr) 13:17; 6 Nuria Tió 13:25; 7 Paula González 13:26; 8 Adriana Gutierrez 13:30
Torredonjimeno (Spain), 10.11.2013
Men
9,2 Km 1 Anouar Dabab 28:58
4 Km 1 Alberto Imedio 12:12; 2 Manuel Rodriguez 12:19
Women
6 Km 1 Said El Mehdi 20:33
SWITZERLAND
Biel (Switzerland), 10.11.2013
Men
8 Km 1 Bernard Matheka (ken) 24:11; 2 Janik Niederhauser 24:27; 3 Adriano Engelhardt 24:38
U20
6,4 Km 1 Pascal Ungersböck 19:34; 2 Florian Lussy 19:38
Women
6,4 Km 1 Jane Muia (ken) 22:07; 2 Brigitta Mathys 22:20
U20
4,8 Km 1 Barblind Remund 17:10
Special report from Trackinsun to RUN BLOG RUN