2016 European Athletics Outdoor Report 18, compiled by Carles Baronet, Track in Sun

| 0 Comments

Carles Baronet compiles reports for RunBlogRun on results from Europe, US, Caribean and in 2017, Africa. The European results have been well recieved. I have missed the past three reports and will be posting them over the next few days.

This is report 18, covering the early month of Europe across Europe. Carles Baronet goes to great detail to compile these results for you, our readers. We hope you enjoy the efforts.

Majewski_TomaszQwide1-Rio16.jpgTomaz Majewski, photo by PhotoRun.net

EUROPEAN ATHLETICS OUTDOOR 18.2016

BELGIUM

Herentals (Belgium), 3-4.9.2016 -National Youth Championships-

Men

100m u18 (3) (0.4) Sven van den Bergh 10.84; 200m u18 (4) (0.9) Jonathan Sacoor 21.83; 400m u18 (4) Sven van den Bergh 48.77; 2.000m St (4) Tim van de Velde 5.49.05

Women

100m (4) (0.6) Celine Gautier 11.98; 200m u18 (3) (0.5) Laures Bauwens 24.79 (24.50 (0.7) 1h1); 400m u18 (4) Elise Lasser 55.38; 1.500m u20 (3) Nanouk Stevens 4.29.02; HJ u18 (3) Zita Goossens 1.77; SP u18 (3 kg) (3) Dani Maluta 15.15

CROATIA

Varazdin (Croatia), 3-4.9.2016 -Clubs Championships-

Men

400m (3) Mateo Ruzic 47.71; PV (4) Josip Petricevic 5.20; SP (3) 1 Blaz Zupancic (slo) 17.99; 2 Matija Carek 17.42; DT (4) Martin Markovic 53.58

Women

400m (3) 1 Kristina Dudek 54.92; 2 Dora Filipovic (98) 55.64; HT (3) Anamari Kozul 60.24, JT (4) Katarina Gasparovic 49.92

CZECH REPUBLIC

Jablonec nad Nisou (Czech Republic), 3.9.2016

Men

HT u20 (6 kg) 1 Patrik Hajek 63.36; 2 Josef Egrt 62.86

Usti nad Orlici (Czech Republic), 4.9.2016 -Clubs Championships-

Men

100m (1.4) 1 Jan Veleba 10.32; 2 Pavel Maslak 10.35; 3 Zdenek Stromsik 10.42; 4 Jan Jirka 10.58; 5 Dominik Zalesky 10.60; 200m (-4,5) 1 Jan Volko (svk) 21.40; 2 Jan Jirka 21.47; 400m 1 Patrik Sorm 47.43; 2 Jan Tesar 47.55; 3 Jan Kubista 47.64; 4 Michal Desensky 47.73; 800m 1 Filip Sasinek 1.48.55; 2 Jan Kubista 1.48.92; 3 Jozef Repcik (svk) 1.50.28; 4 Tomas Vystrk 1.50.84; 3.000m 1 Jakub Holusa 8.24.28; 2 Volodymyr Kyts (ukr) 8.26.79; 110mh (-2,1) Petr Svoboda 13.54; 400mh 1 Michal Broz 50.99; 2 Martin Juranek 51.45; 3 Vaclav Barak 51.96; HJ Jaroslav Baba 2.20; PV Jan Kudlicka 5.50; LJ Radek Juska 7.81 (1.2); TJ Tomas Veszelka 16.12 (1.9); SP 1 Tomas Stanek 19.76; 2 Jan Marcell 18.79; 3 Martin Novak 18.49; 4 Antonin Zalsky 17.91; DT 1 Jan Marcell 59.72; 2 Jaromir Mazgal 57.50; 3 Igor Gondor 56.57; HT 1 Lukas Melich 72.19; 2 Petr Koucky 63.32; JT 1 Jakub Vadlejch 86.37; 2 Marek Lukas 72.58; 3 Jaroslav Jilek 70.25

Women

100m (1.4) 1 Barbora Prochazková 11.50; 2 Nikola Bendová (99) 11.63; 3 Lucie Koudelová 11.81; 200m (1.1) 1 Barbora Prochazková 23.65; 2 Nikola Bendová (99) 23.84; 3 Iveta Putalová (svk) 24.08; 4 Jana Slaninová 24.12; 400m 1 Iveta Putalová (svk) 52.82; 2 Denisa Rosolová 53.56; 3 Olena Kolesnychenko (ukr) 54.33; 4 Lada Vondrová (99) 54.38; 5 Tereza Petrzilková 54.81; 800m 1 Lenka Masná 2.03.73; 2 Diana Mezulianiková 2.06.69; 1.500m 1 Kristiina Mäki 4.17.34; 2 Simona Vrzalová 4.21.99; 3 Diana Mezulianiková 4.26.90; 3.000m 1 Simona Vrzalová 9.22.88; 2 Tereza Capková 9.24.14; 3 Lucie Marsanová 9.28.92; 4 Petra Vasinová 9.31.54; 100mh (-2,6) 1 Katerina Cachová 13.55; 2 Lucie Koudelová 13.63; 400mh 1 Olena Kolesnychenko (ukr) 57.20; 2 Lucia Slanicková (svk) 58.99; 3 Michaela Pesková (svk) (97) 59.38; 4 Katerina Halová (svk) 59.84; 5 Andrea Holleyová (svk) 59.97; PV 1 Jirina Ptacniková 4.40; 2 Romana Malacová 4.40; 3 Amalie Svabiková (99) 4.00; 4 Rebeka Silhanová 4.00; LJ 1 Dana Veldaková (svk) 6.19 (1.0); 2 Jana Koresová 6.19 (-2,0); 3 Jana Veldaková (svk) 6.18 (-0,9); TJ Lucie Majková 13.21 (-0,8); DT Eliska Stanková 55.03; HT 1 Katerina Safranková 67.20; 2 Tereza Kralová 63.16; JT 1 Nikola Ogrodniková 58.18; 2 Jarmila Jurkovicová 52.93; 5 Kms Walk Anezka Drahotová 22.22.51

DENMARK

Kobenhavn (Denmark), 3-4.9.2016 -National Championships u23, u20, and u18-

Men

100m u20 (3) (0.8) Simon Hansen 10.57; 200m u20 (4) (-1,2) Simon Hansen 21.69; DT u18 (1,5 kg) (4) Casper Jorgensen 52.51; HT u18 (5 kg) (3) Hans Barrett 65.09

Women

400m u20 (3) Anne Sofie Kirkegaard 53.68; HT u23 (3) Celina Julin 60.28

ESTONIA

Tallinn (Estonia), 2.9.2016

Men

SP u20 (6 kg) Jander Heil 17.84; DT u20 (1,75 kg) Hleb Zhuk (blr) 55.74; HT u20 (6 kg) Georg Kaspar Räni 62.40; JT Ranno Koorep 69.56

Kohila (Estonia), 4.9.2016

Men

SP Kristo Galeta 18.53; SP u20 (6 kg) Jander Heil 17.99; DT 1 Gerd Kanter 62.86; 2 Aleksander Tammert 57.27; 3 Priidu Niit 54.57; DT u20 (1,75 kg) Hleb Zhuk (blr) 55.10; HT Mart Olman 62.39; JT Ivan Zaytsev (uzb) 70.91

Women

DT Anu Teesaar 51.35; HT 1 Anna Maria Orel 65.31; 2 Kati Ojaloo 64.08

FINLAND

Akaa (Finland), 30.8.2016

Men

SP Arttu Kangas 19.40

Tampere (Finland), 30.8.2016

Men

JT Ari Mannio 78.10

Jyväskilä (Finland), 30.8.2016

Men

110mh (0.9) Elmo Lakka 13.90; 200mh (0.8) Ilari Manninen 24.08; DT Ville Kivioja 54.33

Women

200m (0.2) Emma Koistinen 27.13

Turku (Finland), 31.8.2016

Women

JT Julia Valtanen 50.63; JT (500 g) Elina Kinnunen 51.47

Forssa (Finland), 1.9.2016

Men

HT Henri Liipola 70.37

Tampere (Finland), 2-4.9.2016 -Finnkampen-

Men

100m (3) (1.9) 1 Samuli Samuelsson (fin) 10.38; 2 Austin Hamilton (swe) 10.40; 3 Otto Ahlfors (fin) 10.44; 4 Ville Myllymäki (fin) 10.46; 5 Tom Kling-Baptiste (swe) 10.52; 6 Odain Rose (swe) 10.59; 100m u18 (3) (0.6) 1 Samuel Purola (fin) 10.53; 2 Henrik Larsson (swe) 10.63; 200m u18 (4) (-1,1) 1 Henri Larsson (swe) 21.51; 2 Samuel Purola (fin) 21.60; 3 Kasper Kadestal (swe) 21.63; 400m (3) 1 Erik Martinsson (swe) 47.53; 2 Oskari Mörö (fin) 47.58; 3 Dennis Forsman (swe) 47.91; 4 Felix Francois (swe) 47.98; 5 Markus Teijula (fin) 48.03; 800m (3) 1 Johan Rogestedt (swe) 1.48.19; 2 Andreas Kramer (swe) 1.48.59; 3 Kalle Berglund (swe) 1.49.19; 4 Ville Lampinen (fin) 1.49.68; 10.000m (4) David Nilsson (swe) 29.37.03; 110mh (3) (0.0) 1 Elmo Lakka (fin) 13.85; 2 Arttu Hirvonen (fin) 14.11; 3 Marvin Tay (swe) 14.20; 4 Alexander Brorsson (swe) 14.21; 5 Valtteri Kalliokulju (fin) 14.24; 110mh u18 (0.91m) (4) (0.8) Joel Bengtsson (swe) 14.18; 400mh (4) 1 Oskari Mörö (fin) 50.77; 2 Joni Vainio-Kaila (fin) 51.56; 3 Petteri Monni (fin) 51.62; 4 Jonathan Carbe (swe) 51.97; 3.000m St (4) Elmar Engholm (swe) 8.52.76; HJ (3) 1 Jussi Viita (fin) 2.20; 2 Philip Frifelt Lundqvist (swe) 2.14; HJ u18 (3) Simon Wiklund (swe) 2.11; PV (2) Tomas Wecksten (fin) 5.20; LJ (3) 1 Kristian Bäck 7.71 (-0,9); 2 Michel Torneus (swe) 7.64 (0.9); 3 Roni Ollikainen (fin) 7.62 (1.0); TJ (4) 1 Simo Lipssanen (fin) 16.19 (0.6); 2 Tuomas Kaukolahti (fin) 15.85 (1.7); 3 Michel Torneus (swe) 15.82 (1.3); SP (4) 1 Arttu Kangas (fin) 19.52; 2 Niklas Arrhenius (swe) 18.98; 3 Daniel Stahl (swe) 18.90; 4 Timo Kööpikkä (fin) 18.13; 5 Wictor Petersson (swe) 17.80; SP u18 (5 kg) (4) 1 Arttu Korkeasalo (fin) 20.65; 2 Eero Ahola (fin) 19.41; DT (3) 1 Daniel Stähl (swe) 65.46; 2 Axel Härstedt (swe) 62.11; 3 Niklas Arrhenius (swe) 61.55; 4 Frantz Kruger (fin) 59.25; 5 Pyry Niskala (fin) 57.97; DT u18 (1,5 kg) (3) 1 Alexander Sjögren 54.10; 2 Eero Ahola (fin) 54.89; HT (3) 1 David Söderberg (fin) 74.12; 2 Tuomas Seppänen (fin) 73.01; 3 Aleksi Jaakola (fin) 71.66; 4 Oscar Vestlund (swe) 67.64; 5 Elias Hakanson (swe) 67.14; 6 Mattias Lindberg (swe) 64.52; HT u18 (5 kg) (3) 1 Ragnar Carlsson (swe) 75.82; 2 Veikka Koskinen (fin) 68.78; 3 August Bergstrand (swe) 66.09; 4 Victor Hongell (fin) 64.40; JT (4) 1 Kim Amb (swe) 84.50; 2 Antti Ruuskanen (fin) 83.02; 3 Jiannis Smalios (swe) 81.89; 4 Teemu Wirkkala (fin) 81.16; 5 Gabriel Wallin (swe) 78.31; 6 Sampo Lehtola (fin) 76.73; 4x100m (3) Finland (H. Hämäläinen; O. Ahlfors; S. Samuelsson; V. Myllymäki) 39.25

Women

100m (3) (0.2) 1 Susanna Kallur (swe) 11.53; 2 Anniina Kortetmaa (fin) 11.69; 3 Nooralotta Neziri (fin) 11.73; 4 Khaddi Sagnia (swe) 11.79; 5 Elin Östlund (swe) 11.81; 6 Aino Pulkkinen (fin) 11.85; 100m u18 (3) (2.0) Annika Haverinen (fin) 11.89; 200m (4) (-0,2) 1 Anniina Kortetmaa (fin) 23.92; 2 Aino Pulkkinen (fin) 24.27; 3 Jonna Berghem (fin) 24.34; 200m u18 (4) (-0,7) Annika Haverinen 24.86; 400m (3) 1 Hilla Uusimäki (fin) 54.06; 2 Matilda Hellqvist (swe) 55.09; 800m (4) 1 Lovisa Lindh (swe) 2.03.43; 2 Hanna Hermansson (swe) 2.04.81; 3 Zenitha Eriksson (fin) 2.04.89; 4 Anna Silvander (swe) 2.04.95; 5 Venla Paunonen (fin) 2.06.34; 1.500m (3) 1 Lovisa Lindh (swe) 4.16.94; 2 Anna Silvander (swe) 4.18.62; 3 Sofia Öberg (swe) 4.19.38; 4 Saija Seppä (fin) 4.20.14; 5 Sara Kuivisto (fin) 4.27.66; 5.000m (4) 1 Meraf Bahta (swe) 16.15.44; 2 Maria Larsson (swe) 16.18.15; 10.000m (3) 1 Meraf Bahta (swe) 33.11.45; 2 Camilla Richardsson (fin) 33.37.76; 3 Laura Manninen (fin) 33.50.04; 4 Malin Liljestedt (swe) 33.56.95; 5 Louise Wiker (swe) 34.35.29; 100mh (3) (0.3) 1 Susanna Kallur (swe) 12.95; 2 Nooralotta Neziri (fin) 13.03; 3 Reetta Hurske (fin) 13.39; 4 Amanda Hansson (swe) 13.64; 5 Elin Westerlund (swe) 13.74; 400mh (4) 1 Hilla Uusimäki (fin) 57.39; 2 Viivi Lehikoinen (fin) 58.41; 3 Sofia Johnsson (swe) 58.50; 4 Eveliina Määttänen (fin) 58.72; 5 Hanna Palmqvist (swe) 58.94; 6 Johanna Holmen Svensson (swe) 59.33; 2.000m St u18 (3) Aino Kuljukka (fin) 6.46.63; 3.000m St (4) 1 Charlotta Fougberg (swe) 9.57.10; 2 Sandra Eriksson (fin) 10.03.89; 3 Camilla Richardsson (fin) 10.06.69; HJ (4) 1 Sofie Skoog (swe) 1.88; 2 Linda Sandblom (fin) 1.81; Emma Green (swe) 1.81; HJ u18 (3) Maja Nilsson (swe) 1.81; PV (3) 1 Angelica Bengtsson (swe) 4.47; 2 Wilma Murto (fin) 4.47; 3 Minna Nikkanen (fin) 4.37; Michaela Meijer (swe) 4.37; 5 Lisa Gunnarsson (swe) 4.15; 6 Aino Siitonen (fin) 4.05; PV u18 (4) 1 Lisa Gunnarsson (swe) 4.10; 2 Alisa Stromberg (fin) 4.00; LJ (4) 1 Khaddi Sagnia (swe) 6.74 (1.5); 2 Erica Jarder (swe) 6.49 (2.1) and 6.26 (-0,5); 3 Malin Marmbrandt (swe) 6.22 (1.7); 4 Anne-Mari Lehtio (fin) 6.21 (1.8); LJ u18 (3) Tilde Johansson (swe) 6.01 (1.9); TJ (3) Kristiina Mäkelä 13.24 (-1,3); SP (3) Fanny Roos 16.59; SP u18 (3 kg) (4) Helena Leveelahti (fin) 16.44; DT (4) 1 Salla Sipponen (fin) 54.95; 2 Sofi Larsson (swe) 53.78; 3 Tanja Komulainen (fin) 52.69; HT (4) 1 Marinda Pettersson (swe) 68.51; 2 Tracey Andersson (swe) 66.56; 3 Inga Linna (fin) 66.36; 4 Merja Korpela (fin) 66.23; 5 Johanna Salmela (fin) 64.85; 6 Ida Storm (swe) 61.50; JT (3) 1 Anna Wessman (swe) 61.42; 2 Heidi Nokelainen (fin) 59.69; 3 Jenni Kangas (fin) 58.99; 4 Oona Sormunen (fin) 56.00; 5 Sofi Flink (swe) 55.35; 6 Elisabeth Höglund (swe) 50.68; JT u18 (500 g) Elina Kinnunen (fin) 55.99; 5 Kms Walk (3) 1 Enni Nurmi 22.34.59; 2 Elisa Neuvonen 23.07.59

GERMANY

Dischingen (Germany), 28.8.2016

Men

HT u20 (6 kg) Konstatin Steinfurth 65.37; HT u18 (5 kg) 1 Christoph Gleixner 68.17; 2 Michael Burger 64.85; 3 Fabio Hessling 63.94

Women

HT Nicole Zihlmann (sui) 64.83; HT u18 (3 kg) Franziska Zott 59.55

Paffrath (Germany), 1.9.2016

Women

1.500m 1 Tanja Spill 4.19.58; 2 Vera Coutellier 4.26.35; 10.000m Hanna Vandenbussche (bel) 34.30.61

Thum (Germany), 2.9.2016 -Werfertag-

Men

SP 1 Tomas Stanek (cze) 21.26; 2 Tom Walsh (nzl) 21.18; 3 Davi Storl 20.80; 4 Tobias Dahm 19.33; 5 Mohammad Masrahi (kuw) 19.09; 6 Andy Dittmar 18.17; 7 Patrick Müller 17.75; SP u20 (6 kg) Kristoffer Kleist 17.60

DT u23 Maximilian Klaus 55.42

JT 1 Thomas Röhler 86.25; 2 Lars Hamann 85.79; 3 Andreas Hofmann 80.06; 4 Bernhard Seifert 77.28; 5 Hubert Chmielak (pol) 72.48

Women

SP 1 Christina Schwanitz 19.33; 2 Natalia Duco (chi) 18.13; 3 Lena Urbaniak 17.22; 4 Sara Gambetta 16.447; 5 Josephine Terlecki 15.84 SP u18 (3 Kg) Jule Steuer 17.06

DT 1 Nadine Müller 60.39; 2 Julia Fischer 60.29; 3 Joanna Wisniewska (pol) 56.05; 4 Shanice Craft 55.76; 5 Kristin Pudenz 54.06

Berlin (Germany), 3.9.2016 -ISTAF 2016-

Men

100m (0.4) 1 Kim Collins (skn) 10.07; 2 Joel Fearon (gbr) 10.16; 3 Christophe Lemaitre (fra) 10.19; 4 James Dasaolu (gbr) 10.21; 5 Aaron Brown (can) 10.21; 6 Lucas Jacubczyk 10.37; 7 Patrick Domogala 10.40; 8 Aleixo-Platini Menga 10.41; 9 Robert Hering 10.51

800m 1 David Lekuta Rudisha (ken) 1.43.31; 2 Kipyegon Bett (ken) 1.43.76; 3 Adam Kszczot (pol) 1.45.01; 4 Marcin Lewandowski (pol) 1.45.18; 5 Willy Kiplimo Tarbei (ken) (98) 1.45.53; 6 Samir Dahmani (fra) 1.45.90; 7 Jackson Mumbwa Kivuva (ken) 1.46.35; 8 Sören Ludoplh 1.48.31

3.000m 1 Augustine Kiprono Choge (ken) 7.43.00; 2 Bernard Lagat (usa) 7.43.63; 3 Birhanu Yemataw Balew (brn) 7.44.29; 4 Hillary Cheruiyot Ngetich (ken) 7.45.22; 5 Andrew Bayer (usa) 7.45.24; 6 Yeneblo Biyazen (eth) (2000) 7.50.67; 7 David McNeill (aus) 7.51.11; 8 Clement Kimutai Kemboi (ken) 7.54.90; 9 Florian Orth 7.55.47; 10 Lawrence Kemboi Kipsang (ken) 8.01.43; 11 Tom Lancanshire (gbr) 8.04.96

110mh (0.6) 1 David Omoregie (gbr) 13.24; 2 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.24; 3 Andrew Riley (jam) 13.38; 4 Gregor Traber 13.43; 5 Jarret Eaton (usa) 13.44; 6 Wilhelm Belocian (fra) 13.56; 7 Aurel Manga (fra) 13.57; 8 Vladimir Vukicevic (nor) 13.63; 9 Maximilian Bayer 13.84

PV 1 Konstadínos Filippídis (gre) 5.72; 2 Thiago Braz da Silva (bra) 5.72; 3 Sam Kendricks (usa) 5.62; 4 Piotr Lisek (pol) 5.62; 5 Michal Balner (cze) 5.42; 6 Ben Broeders (ned) 5.42; 7 Rasmus Wejnold Jorgensen (den) 5.22

TJ 1 Chris Carter (usa) 17.01 (0.5); 2 Max Hess (ger) 16.70 (1.4); 3 Chris Benard (usa) 16.65 (-0,4); 4 Elvijs Misans (lat) 16.61 (0.0); 5 Tosin Oke (gr) 16.57 (0.2); 6 Harold Correa (fra) 16.35 (0.5); 7 Karol Hoffmann (pol) 16.27 (-0,1); 8 Godfrey Khotso Mokoena (rsa) 16.08 (0.3); 9 Fabian Florant (ned) 15.96 (0.4)

SP 1 Franck Elemba (cog) 20.67; 2 Konrad Bukowiecki (pol) (97) 20.51; 3 Darrell Hill (usa) 20.33; 4 Ryan Whiting (usa) 20.32; 5 Asmir Kolasinac (srb) 20.22; 6 Tomasz Majewski (pol) 20.21; 7 David Storl 20.15; 8 Tobias Dahm 19.35

DT 1 Lukas Weisshaidinger (aut) 66.00; 2 Piotr Malachowski (pol) 65.39; 3 Robert Harting 63.23; 4 Robert Urbanek (pol) 62.74; 5 Gerd Kanter (est) 62.61; 6 Martin Kupper (est) 62.51; 7 Benn Harradine (aus) 61.04; 8 Alin Firfirica (rou) 59.54; 9 Daniel Jasinski 59.07

JT 1 Johannes Vetter 89.57; 2 Julian Weber 88.29; 3 Andreas Hofmann 85.42; 4 Thomas Röhler 82.55; 5 Tanel Laanmäe (est) 82.42; 6 Viteszlav Vesely (cze) 82.19; 7 Cyrus Hostetler (usa) 80.53; 8 Magnus Kirt (est) 77.51

Women

200m (0.5) 1 Gina Lückenkemper 22.92; 2 Lisa Mayer 23.01; 3 Jeneba Tarmoh (usa) 23.24; 4 Rebekka Haase 23.44; 5 Hrystyna Stuy (ukr) 23.77; 6 Margaret Adeoye (gbr) 23.90; 7 Flings Owusu-Agyapong (gha) 24.00; 8 Ashley Kelly (ivb) 24.44

800m 1 Caster Semenya (rsa) 1.55.68; 2 Francine Niyonsaba (bdi) 1.57.58; 3 Eunice Jepkoech Sum (ken) 1.57.95; 4 Joanna Jozwik (pol) 1.58.20; 5 Lynsey Sharp (gbr) 1.58.31; 6 Marina Arzamasova (blr) 1.59.22; 7 Nataliya Pryshchepa (ukr) 1.59.44; 8 Emily Jerotich (ken) 2.00.10; 9 Noelie Yarigo (ben) 2.02.58; 10 Christina Hering 2.03.02

100mh (1.3) 1 Cindy Roleder 12.65; 2 Jasmin Stowers (usa) 12.72; 3 Phylicia George (can) 12.74; 4 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.76; 5 Tiffany Porter (gbr) 12.79; 6 Pamela Dutkiewicz 12.86; 7 Nadine Hildebrand 12.94; 8 Megan Simmonds (jam) 13.19; 9 Cindy Billaud (fra) 13.32

3.000m St 1 Celliphine Chepteek Chespol (ken) (98) 9.25.49; 2 Gesa Felicitas Krause 9.30.95; 3 Mariya Shatalova (ukr) 9.34.97; 4 Purity Kirui (ken) 9.39.80; 5 Jana Sussmann 9.41.05; 6 Matylda Kowal (pol) 9.46.46; 7 Michele Finn (irl) 9.47.51; 8 Birtuhan Fente (eth) 10.07.61; 9 Kerry O'Flaherty (irl) 10.10.57

LJ 1 Jazmin Sawyers (gbr) 6.62 (0.4); 2 Claudia Rath 6.52 (0.8); 3 Tianna Bartoletta (usa) 6.49 (-0,2); 4 Shara Proctor (gbr) 6.48 (0.0); 5 Sosthene Moguenara-Taroum 6.37 (-0,5); 6 Eloyse Lesueur (fra) 6.32 (-0,8); 7 Alina Rotaru (rou) 6.26 (-0,4); 8 Maryna Bekh (ukr) 6.18 (-0,8)

SP 1 Michelle Carter (usa) 19.68; 2 Valerie Adams (nzl) 19.63; 3 Anita Marton (hun) 18.89; 4 Christina Schwanitz 18.45; 5 Brittany Smith (usa) 18.45; 6 Natalia Duco (chi) 17.59; 7 Brittany Crew (can) 17.51; 8 Lena Urbaniak 16.56; 9 Sara Gambetta 16.27

JT 1 Christina Obergföll 64.28; 2 Kathryn Mitchell (aus) 62.20; 3 Asdis Hjalmsdottir (isl) 60.98; 4 Sara Kolak (cro) 59.67, 5 Kara Winger (usa) 58.76; 6 Liina Laasma (est) 55.54; 7 Tatsiana Korzh (blr) 53.44; 8 Mathilde Andraud (fra) 53.19

Geislingen (Germany), 3.9.2016

Men

PV 1 Stanley Joseph (fra) 5.55; 2 Mareks Arents (lat) 5.45; 3 Eirik Dolve (nor) 5.40; 4 Robin Pieper 5.25

Women

PV Stefanie Dauber 4.10

GREAT BRITAIN

Lee Valley -London- (Great Britain), 31.8.2016

Men

100m A (1.3) 1 Ojie Edoburun 10.19; 2 Samuel Osewa 10.29; 3 Kieran Showler-Davies 10.38; 4 Omar Grant 10.55; 100m B (2.4) 1 Ojie Edoburun 10.18; 2 Samuel Osewa 10.23; 3 Kieran Showler-Davies 10.39; 4 Aidan Sayers 10.55; 200m (2.9) 1 Kieran Showler-Davies 21.07; 2 Sebastian Rodger 21.34; 3 Omar Grant 21.38

Women

100m (mixed race) (1.9) Amy Allcock 11.81

Gillingham (Great Britain), 3.9.2016

Women

400m (mixed race) Shelayna Oskan-Clarke 53.60

Bedford (Great Britain), 4.9.2016

Men

100m u20 (4.8) 1 Rico Ewer 10.52; 2 Gerald Matthew 10.63; DT u20 (1.75 kg) George Evans 59.05; DT u18 (1,5 kg) Jay Morse 52.67; HT u20 (6 kg) Jake Norris 67.45; HT u18 (5 kg) Bayley Campbell 65.36; JT u20 James Whiteaker 72.41

Women

100m u20 (3.1) Charmont Webster-Tape 11.92; 200m u20 (1.8) Maya Bruney 24.23; 800m u18 Katy-Ann McDonald 2.06.80; LJ u20 Eleanor Broome 6.15 (3.4)

HUNGARY

Budapest (Hungary), 3-4.9.2016 -Super Liga Clubs-

Men

100m (3) (0.4) Janos Sipos 10.61; 800m (4) 1 Tamas Kazi 1.49.84; 2 Balasz Vindics 1.49.99; 1.500m (3) 1 Tamas Kazi 3.44.38; 2 Balasz Vindics 3.47.52; 110mh (-0,3) Balasz Baji 13.52; 400mh (4) Tibor Koroknai 51.28; LJ (3) Istvan Virovecz 7.53 (0.0); TJ (4) Robin Pal 15.72 (0.7); SP (3) Tibor Rakovszky 17.26; DT (4) 1 Zoltan Kovago 60.78; 2 Robert Szikszai 60.29; 3 Peter Savanyu 59.90; 4 Andras Seres 56.07; HT (4) 1 Krisztian Pars 74.65; 2 Bence Halasz (97) 73.70; 3 Daniel Raba (98) 66.14; JT (4) Norbert Rivasz-Toth 72.28

Women

100m (3) (0.5) 1 Jusztina Csoti (98) 11.80; 2 Eva kaptur 11.83; 200m (4) (-0,8) Jusztina Csoti (98) 24.40; 400m (3) Evelin Nadhazy 54.76; 1.500m (3) Viktoria Gyurkes 4.25.17; 100mh (3) (0.5) 1 Greta Kerekes 13.59; 2 Luca Kozak 13.65; 3.000m St (3) 1 Zita Kacser 10.05.75; 2 Lili Anna Toth (98) 10.15.69; HJ (3) Barbara Szabó 1.88; HJ Triathlon (4) Gyorgyi Szivoczky-Farkas 1.81; PV (4) Fanni Juhasz 4.20; Eniko Eros 4.20; TJ (4) Krisztina Hoffer 13.21 (0.7); SP (4) Anita Marton 18.63; DT (4) 1 Anita Marton 60.94; 2 Krisztina Varadi 51.91; HT (4) 1 Reka Gyuratz 68.49; 2 Cintia Gergelics 66.25; 3 Eva Orban 61.19; JT (3) 1 Reka Szilagyi 58.18; 2 Annabella Bogdan 53.68; 10 Kms Walk (4) Viktoria Madarasz 45.12.36

ITALY

Modena (Italy), 3.9.2016

Men

100m (1.2) Roberto Rigali 10.59; 400m Mamadou Gueye (sen) 48.07; HJ Andrea Lemmi 2.17

Brugnera (Italy), 3.9.2016

Men

800m 1 Soufiane El Kabbouri 1.48.14; 2 Abedin Mujezinovic (bih) 1.48.66; 3 Enrico Ricobbon 1.48.78; 4 Mattia Picello 1.49.56; 5 Marco Pettenazzo 1.49.82; 6 Merihun Crespi 1.50.35; 3.000m St Leonardo Feletto 8.45.90; HJ Jacopo Zanatta 2.15; DT 1 Hannes Kirchler 60.89; 2 Roland Robert Varga 60.63; 3 Nazzareno Di Marco 57.73

Women

400m 1 Anita Banovic (cro) 54.17; 2 Rebecca Borga (98) 54.96; 100mh (0.3) Ivana Loncarek (cro) 13.67

Alba (Italy), 3.9.2016

Women

5.000m (mixed race) Silvia La Barbera 16.23.63; Sara Brogiato 16.36.58

Isernia (Italy), 4.9.2016

Women

JT Carolina Visca (2000) 50.46

Novara (Italy), 4.9.2016

Women

JT u18 (500 g) Sara Zabarino 50.42

Cuneo (Italy), 4.9.2016

Men

400m Michele Tricca 47.98

Chieti (Italy), 4.9.2016

Men

HT u18 (5 kg) Giorgio Olivieri 68.27

NETHERLANDS

Hilversum (Netherlands), 1.9.2016

Women

800m (mixed race) Sanne Verstegen 1.59.29

Hilversum (Netherlands), 4.9.2016

Men

400m 1 Vernon Norwood (usa) 45.88; 2 Nigel Levine (gbr) 45.94; 800m 1 Vincent Hazeleger 1.50.39; 2 Joonas Rinne (fin) 1.51.02; LJ Daniel Gardiner (gbr) 7.85 (3.3); SP Patrick Cronie 19.08; DT 1 Wout Zijlstra 56.97; 2 Erik Cadee 56.19; JT Mart ten Berge 70.02

Women

400m Sanne Verstegen 54.35; 800m 1 Sanne Verstegen 2.01.73; 2 Halimah Nakayi (uga) 2.03.09; 3 Anita Hinriksdottir (isl) 2.03.37; 4 Axumawit Embaye (eth) 2.05.76; 5 Eglay Nalyanya (ken) 2.05.97; LJ Nadine Broersen 6.19 (1.8); DT Corine Nugter 53.07

Dronten (Netherlands), 4.9.2016 -Youth Clubs Championships-

Men

DT u18 (1.5 kg) Shaquille Emanuelson 58.01

NORWAY

Kristiansand (Norway), 31.8.2016

Men

400m 1 Karsten Warholm 46.10 NR; 2 Mauritz Kåshagen 46.96; 1.500m 1 Elmar Engholm (swe) 3:47.40; 2 Emil Blomberg (swe) 3:47.64; 3 Tom Erik Kårbø 3:47.74; 3.000m 1 Filip Ingebrigtsen 7:49.70; 2 Andi Noot (est) 8:05.13; 3 Marius Vedvik 8:09.49; HT Eivind Henriksen 69.60

Women

100m (2.9) 1 Line Kloster 11.70; 2 Astrid Mangen Cederkvist 11.71; 200m (1.2) 1 Line Kloster 23.40; 2 Anne Skudal Dolvik 23.63; 3 Astrid Mangen Cederkvist 23.93; 800m Ida Fillingsnes 2:07.58; 3.000m Kristine Helle 9:41.24; LJ Margrethe Renstrøm 6.09 (3.7); HT Trude Raad 61.64; JT 1 Sigrid Borge 55.15; 2 Kristina Kristianslund 49.75

Sandnes (Norway), 2-4.9.2016 -National Junior and Youth Championships-

Men

3.000m u20 (2) 1 Mats Hauge 8.24.96; 2 henrik Irgens Gravdal 8.25.34; 3 Jens Larsen Astveit 8.25.88; 4 Thomas Jefferson Byrkjeland 8.26.13; 3.000m u17 (4) Jakob Ingebrigtsen 8.36.77; 110mh u18 (0,91m) (2) (1.7) Marcus Theodor Moen 13.85; SP u20 (6 kg) (3) 1 Marcus Thomsen 19.16; 2 Thomas Mardal 17.80; DT u20 (1,75 kg) (4) 1 Thomas Mardal 56.17; 2 Marcus Thomsen 53.18; DT u18 (1,5 kg) (3) Torkel Bjorbaek 54.97; HT u20 (6 kg) (2) Thomas Mardal 67.94; HT u18 (5 kg) (2) Herman Aurdal 63.64

Women

100m u20 (2) (2.2) 1 Helen Ronningen 11.47 (11.65 (1.4) 1h2); 2 Vilde Aasmo 11.93; 200m u20 (4)(0.9) Helene Ronningen 23.91; 400m u18 (2) Karoline Daland 55.71; 100mh u20 (2) (3.8) Kristi Strommen Kjerpeset 13.73; 300mh u18 (3) Karoline Daland 43.34; JT u18 (500 g) (3) Arianne Duarte Morais 56.46

POLAND

Sosnowiec (Poland), 31.8.2016

Men

SP u20 (6 kg) Szymon Mazur 17.43

Czestochowa (Poland), 3.9.2016

Men

110mh (-1,1) Damian Czykier 13.78; SP 1 Michal Haratyk 20.27; 2 Mateusz Mikos 19.29; HT 1 Pawel Fajdek 81.08; 2 Wojciech Nowicki 74.65

Women

200m (0.6) Justyna Swiety 24.46; 400m Paulina Mikiewicz-Lapinska 55.15; 3.000m Katarzyna Broniatowska 9.26.08; HJ 1 Kamila Licwinko 1.95; 2 Aleksandra Nowakowska 1.80; SP Klaudia Kardasz 15.83; DT Daria Zabawska 53.96; 10 Kms Walk Agnieszka Szwarnog 46.28.71

Bialogard (Poland), 3.9.2016

Women

400m Malgorzata Holub 53.34; JT Marcelina Witek 55.14

Kielce (Poland), 3.9.2016

Women

HT Katarzyna Furmanek 61.46

SERBIA

Beograd (Serbia), 20.8.2016

Men

LJ Lazar Anic 7.56 (0.0); SP u20 (6 kg) Veljko Nedeljkovic (98) 17.19

Kragujevac (Serbia), 28-29.8.2016

Men

SP u18 (5 kg) Bogdan Zdravkovic 18.04; DT u18 (1,5 kg) Bogdan Zdravkovic 55.22

Novi Sad (Serbia), 28.8.2016

Men

HJ Miodrag Djokic (97) 2.15; DT u18 (1,5 Kg) Vojin Dimic 52.96

SLOVAKIA

Trnava (Slovakia), 29.8.2016 -Interclubs-

Men

100m (1.6) 1 Jan Volko 10.55; 2 Jakub Matus 10.62; 200m (1.9) Jan Volko 21.31; 400mh Martin Juranek 51.62; HJ Lukas Beer 2.15; SP Matus Olej 17.84; DT Igor Gondor (cze) 55.04; HT Libor Charfreitag 63.58; JT Patrik Zenuch 72.45

Women

400mh Michaela Pesková (97) 59.69; PV Amalie Svabiková (cze) (99) 4.10; LJ 1 Jana Veldaková 6.36 (1.6); 2 Dana Veldaková 6.26 (2.5); HT 1 Martina Hrasnová 61.88; 2 Katerina Chlupová 58.18; 3 Kms Walk 1 Maria Galiková 13.02.05; 2 Maria Czaková 13.07.77

Bratislava (Slovakia), 4.9.2016

Men

JT Patrik Zenuch 71.63

Women

HJ Ekaterina Kuntcevich (aut) 1.79

SLOVENIA

Novo Mesto (Slovenia), 29.8.2016

Men

100m (1.3) Jan Kramberger 10.65; 200m (1.0) Jan Zumer 21.46; 400m Zeljko Vincec 47.92; PV 1 Mareks Arents (lat) 5.40; 2 Eirik Dolve (nor) 5.40; LJ 1 Dino Pervan (cro) 7.76 (0.1); 2 Strahinja Jovancevic (srb) 7.65 (0.3); 3 Lazar Anic (srb) 7.61 (3.8) and 7.55 (0.9); SP Blaz Zupancic 17.40; DT Roland Varga (cro) 56.71; DT u18 (1,5 kg) Ivan Katanusic (cro) 52.50; JT Matija Kranjc 76.36

Women

100m (1.0) Maja Mihalinec 11.37; 400m 1 Tamara Salaski (srb) 53.07; 2 Anita Banovic (cro) 54.51; HJ Lara Omerzu 1.80; LJ Paola Borovic (cro) 6.02 (1.5); DT Veronika Domjan 55.39

Velenje (Slovenia), 31.8.2016 -21th Mednarodni atletski miting "Velenje 2016"-

Men

100m (0.2) 1 Julian Forte (jam) 10.15; 2 Solomon Bockarie (ned) 10.29; 3 Patrick Domogala (ger) 10.49; 4 Ramon Gittens (bar) 10.54; 200m (0.4) 1 Solomon Bockarie (ned) 20.37; 2 Patrick Domogala (ger) 20.91; 400m 1 Rusheen McDonald (jam) 45.90; 2 Karol Zalewski (pol) 46.57; 3 Mateo Ruzic (cro) 47.70; 4 Zeljko Vincec (cro) 48.12; 800m 1 Amel Tuka (bih) 1.46.79; 2 Giordano Benedetti (ita) 1.47.23; 3 Jan Kubista (cze) 1.47.52; 4 Jeffery Riseley (aus) 1.47.57; 5 Balasz Vindics (hun) 1.47.66; 6 Jan Petrac 1.47.84; 7 Jozef Repcik (cze) 1.47.98; 8 Abedin Mujezinovic (bih) 1.49.38; 9 Merihun Crespi (ita) 1.49.45; PV 1 Ivan Horvat (cro) 5.60; 2 Robert Renner 5.50; 3 Eirik Dolve (nor) 5.50; 4 Mareks Arents (lat) 5.40; 5 Lukas Posekany (cze) 5.20

Women

200m (0.2) 1 Jodie Williams (gbr) 23.18; 2 Maja Mihalinec 23.24; 3 Margaret Adeoye (gbr) 23.71; 4 Agata Zupin 24.28; 100mh (-0,2) 1 Andrea Ivancevic (cro) 13.02; 2 Ivan Loncarek (cro) 13.63; 400m 1 Stephanie McPherson (jam) 51.02; 2 Christine Day (jam) 51.78; 3 Shericka Jackson (jam) 52.14; 4 Kaliese Spencer (jam) 52.61; 5 Iveta Putalová (svk) 53.84; 6 Anita Banovic (cro) 54.98; LJ 1 Melanie Bauschke (ger) 6.21 (0.4); 2 Anna Lunyova 6.18 (0.2); 3 Jana Koresová (cze) 6.11 (0.6); DT Veronika Domjan 56.35; JT 1 Martina Ratej 61.03; 2 Nikola Ogrodniková (cze) 56.26; 3 Tatsiana Korzh (blr) 53.81; 4 Katja Mihelic 52.59, 5 Aniko Ormay (hun) 49.52

Celje (Slovenia), 3.9.2016 -Clubs Junior Championships-

Women

100m (0.1) Agata Zupin (98) 11.89; 200m (-2,5) Tami Scancar (2000) 24.59; 400m Agata Zupin (98) 54.78

SWEDEN

Skara (Sweden), 3.9.2016

Men

100m (2.3) 1 Sulayman Bah 10.39; 2 Tony Darkwah 10.41; 3 Oyvind Strommen Kjerpeset (nor) 10.43; 200m (2.2) Oyvind Strommen Kjerpeset (nor) 21.16

Women

100m heats Hanna Adriansson Nordberg 11.82 (2.1) 1h1; 200m (0.0) Christine Bjelland Jensen (nor) 24.18; 100mh (1.7) Maja Rogemyr 13.61 (13.51 (2.2) 1h1)

SWITZERLAND

Zurich (Switzerland), 1.9.2016 -Weltklasse-

Men

100m (0.4) 1 Asafa Powell (jam) 9.94; 2 Akani Simbine (rsa) 9.99; 3 Ben Youssef Meité (civ) 9.99; 4 Kim Collins (skn) 10.10; 5 Adam Gemili (gbr) 10.11; 6 Omar McLeod (jam) 10.12; 7 Churandy Martina (ned) 10.13; 8 Chijindu Ujah (gbr) 10.13; 9 Michael Rodgers (usa) 10.15

200m (0.1) 1 Alex Wilson 20.82; 2 Mickael-Meba Zeze (fra) 20.88; 3 Robin Vanderbemden (bel) 20.98; 4 Jonathan Quarcoo (nor) 21.09; 5 Raphael Müller (ger) 21.31; 6 Joel Burgunder 21.36; 7 Silvan Wicki 21.51

400m 1 LaShawn Merritt (usa) 44.64; 2 Bralon Taplin (grn) 44.70; 3 Nery Brenes (crc) 45.18, 4 Martyn Rooney (gbr) 45.32; 5 Steven Gardiner (bah) 45.66; 6 Isaac Makwala (bot) 45.68; 7 Pavel Maslak (cze) 45.81

800m B 1 Filip Sasinek (cze) 1.46.42; 2 Christoph Kessler (ger) 1.47.02; 3 Tony van Diepen (ned) 1.48.51; 4 Aurele Vandeputte (bel) 1.48.83; 5 Jan Hochstrasser 1.49.14; 6 Markus Einan (nor) (97) 1.49.41; 7 Jonas Schöpfer 1.49.43; 8 Jaap Gerben Vellinga (ned) 1.49.91

5.000m 1 Hagos Gebrhiwet (eth) 13.14.82; 2 Paul Chelimo (usa) 13.16.51; 3 Evan Jager (usa) 13.16.86; 4 Albert Rop (brn) 13.17.56; 5 Abdelaati Iguider (mar) 13.19.35; 6 Bernard Lagat (usa) 13.19.73; 7 Yomif Kejelcha (eth) (97) 13.19.90; 8 Mohammed Ahmed (can) 13.20.31; 9 Ryan Hill (usa) 13.20.46; 10 Muktar Edris (eth) 13.23.05; 11 Cornelius Kangogo (ken) 13.25.12; 12 Thomas Pkemei Longosiwa (ken) 13.25.48; 13 Ibrahim Jeilan (eth) 13.30.55; 14 Bethwell Birgen (ken) 13.31.08; 15 Isiah Kiplangat Koech (ken) 13.31.26; 16 Paul Kipngetich Tanui (ken) 13.31.75; 17 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 13.36.19; 18 Imane Merga (eth) 14.00.22

400mh 1 Kerron Clement (usa) 48.72; 2 Javier Culson (pur) 48.79; 3 L J Van Zyl (rsa) 48.80; 4 Rasmus Mägi (est) 48.90; 5 Kariem Hussein 49.21; 6 Thomas Barr (irl) 49.34; 7 Keisuke Nozawa (jpn) 49.42

400mh u23 1 Alain-Hervé Mfomkpa 50.77; 2 Dany Brand 50.79; 3 Joshua Abuaku (ger) 51.50; 4 Vit Müller (cze) 51.92

PV 1 Sam Kendricks (usa) 5.90; Renaud Lavillenie (fra) 5.90; 3 Thiago Braz da Silva (bra) 5.84; 4 Piotr Lisek (pol) 5.72; 5 Jan Kudlicka (cze) 5.72; 6 Konstantinos Filippidis (gre) 5.62; 7 Stanley Joseph (fra) 5.52; 8 Robert Sobera (pol) 5.32; 9 Dominik Alberto 5.32

TJ 1 Christian Taylor (usa) 17.80 (0.1); 2 Troy Doris (guy) 17.01 (-0,3); 3 Chris Carter (usa) 16.75 (0.2); 4 Alexis Copello (cub) 16.71 (0.2); 5 Chris Benard (usa) 16.71 (-0,7); 6 Max Hess (ger) 16.69 (0.3); 7 Omar Craddock (usa) 16.56 (-0,5); 8 Nelson Evora (por) 16.48 (-0,6); 9 John Murillo (col) 16.42 (0.3); 10 Tosin Oke (ngr) 16.29 (0.0)

SP 1 Tom Walsh (nzl) 22.20; 2 Ryan Crouser (usa) 22.00; 3 Joe Kovacs (usa) 21.20; 4 Kurt Roberts (usa) 20.99; 5 Franck Elemba (cgo) 20.75; 6 Darrell Hill (usa) 20.68; 7 Konrad Bukowiecki (pol) (97) 20.46; 8 Darlan Romani (bra) 20.19; 9 David Storl (ger) 20.09; 10 Tomasz Majewski (pol) 20.04

JT 1 Jakub Vadlejch (cze) 87.28; 2 Thomas Röhler (ger) 86.56; 3 Julian Weber (ger) 84.29; 4 Antti Ruuskanen (fin) 82.69; 5 Tero Pitkämäki (fin) 79.63; 6 Viteszlav Vesely (cze) 78.59; 7 Kim Amb (swe) 78.52; 8 Zigismunds Sirmais (lat) 74.52

Women

100m A (-0,1) 1 Christania Williams (jam) 11.04; 2 Barbara Pierre (usa) 11.20; 3 Natalia Pohrebnyak (ukr) 11.23; 4 Lisa Mayer (ger) 11.32; 5 Jeneba Tarmoh (usa) 11.34; 6 Olesya Povh (ukr) 11.39; 7 Alexandra Burghardt (ger) 11.44; 8 Salome Kora 11.58; 9 Nadina Gonska (ger) 11.64

100m B (-0,3) 1 Anna Kielbasinska (pol) 11.55; 2 Ajla Del Ponte 11.61; 3 Cornelia Halbheer 11.81; 4 Ellen Sprunger 11.88

200m (0.2) 1 Elaine Thompson (jam) 21.85; 2 Dafne Schippers (ned) 21.86; 3 Allyson Felix (usa) 22.02; 4 Dina Asher-Smith (gbr) 22.38; 5 Simone Facey (jam) 22.50; 6 Veronica Campbell-Brown (jam) 22.51; 7 Michelle-Lee Ahye (tto) 22.78; 8 Mujinga Kambundji 23.00

800m 1 Caster Semenya (rsa) 1.56.44; 2 Francine Niyonsaba (bdi) 1.56.76; 3 Margaret Nyairera Wambui (ken) 1.57.04; 4 Joanna Jozwik (pol) 1.58.21; 5 Kate Grace (usa) 1.58.28; 6 Marina Arzamasova (blr) 1.58.36; 7 Nataliya Prishchepa (ukr) 1.58.60; 8 Melissa Bishop (can) 1.58.84; 9 Eunice Jepkoech Sum (ken) 1.59.31; 10 Selina Büchel 1.59.48; 11 Lynsey Sharp (gbr) 2.00.55

1.500m 1 Shannon Rowbury (usa) 3.57.78; 2 Laura Muir (gbr) 3.57.85; 3 Sifan Hassan (ned) 3.58.43; 4 Jenny Simpson (usa) 3.58.54; 5 Dawit Seyaum (eth) 3.58.63; 6 Besu Sado (eth) 3.59.47; 7 Faith Kipyegon (ken) 4.01.86; 8 Meraf Bahta (swe) 4.03.06; 9 Gudaf Tsegay (eth) 4.04.29; 10 Laura Weightman (gbr) 4.04.77; 11 Hellen Obiri (ken) 4.08.54; 12 Axumawit Embaye (eth) 4.12.49; 13 Angelika Cichocka (pol) 4.17.37

100mh (0.4) 1 Kendra Harrison (usa) 12.63; 2 Cindy ofili (gbr) 12.70; 3 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.73; 4 Jasmin Stowers (usa) 12.78; 5 Cindy Roleder (ger) 12.80; 6 Megan Simmonds (jam) 12.90; 7 Phylicia George (can) 12.93; 8 Anne Zagre (bel) 12.98; 9 Nadine Hildebrand (ger) 12.99

400mh A 1 Shamier Little (usa) 53.97; 2 Sara Slott Petersen (den) 54.22; 3 Eilidh Doyle (gbr) 54.55; 4 Wenda Theron Nel (rssa) 55.15; 5 Ayomide Folorunso (ita) 55.69; 6 Lea Sprunger 55.71; 7 Hanna Titimets (ukr) 55.72; 8 Joanna Linkiewicz (pol) 56.24

400mh B 1 Petra Fontanive 56.48; 2 Robine Schürmann 58.17; 3 Yasmin Giger (99) 58.65; 4 Tereza Vokalová (cze) (98) 58.71; 5 Eileen Demes (ger) (97) 59.07; 6 Karoline Daland (nor) (99) 59.77

3.000m St 1 Ruth Jebet (brn) 9.07.00; 2 Hyvin Kiyeng (ken) 9.10.15; 3 Emma Coburn (usa) 9.17.42; 4 Beatrice Chepkoech (ken) 9.19.37; 5 Etenesh Diro Neda (eth) 9.21.67; 6 Sofia Assefa (eth) 9.22.09; 7 Virginia Nyambura (ken) 9.29.16; 8 Celliphine Chepteek Chespol (ken) 9.32.30; 9 Aisha Praught (jam) 9.33.10; 10 Colleen Quigley (usa) 9.35.30; 11 Genevieve LaCaze (aus) 9.36.72; 12 Purity Kirui (ken) 9.39.68; 13 Fabienne Schlumpf 9.45.88

PV 1 Ruth Beitia (esp) 1.96; 2 Inika McPherson (usa) 1.93; 3 Sofie Skoog (swe) 1.93; 4 Kamila Licwinko (pol) 1.93; 5 Mirela Demireva (bul) 1.90; Airiné Palsyté (ltu) 1.90; 7 Iryna Gerashchenko (ukr) 1.90; 8 Levern Spencer (lca) 1.90; 9 Alessia Trost (ita) 1.90; 10 Michaela Hrubá (cze) (98) 1.86

PV (31 Aug) -indoor- 1 Holly Bradshaw (gbr) 4.76; 2 Sandi Morris (usa) 4.76; 3 Katerina Stefanidi (gre) 4.71; 4 Jirina Ptacniková (cze) 4.51; Tina Sutej (slo) 4.51; 6 Lisa Ryzih (ger) 4.51; 7 Angelica Moser 4.36; 8 Martina Strutz (ger) 4.36

LJ 1 Brittney Reese (usa) 6.95 (-0,2); 2 Ivana Spanovic (srb) 6.93 (0.0); 3 Darya Klishina (rus) 6.63 (-1,0); 4 Ksenija Balta (est) 6.63 (-1,2); 5 Lorraine Ugen (gbr) 6.52 (-1,4); 6 Tianna Bartoletta (usa) 6.51 (0.4); 7 Shara Proctor (gbr) 6.51 (-1,4); 8 Jazmin Sawyers (gbr) 6.44 (-0,4); 9 Maryna Bekh (ukr) 6.38 (0.4)

DT 1 Sandra Perkovic (cro) 68.44; 2 Mélina Robert-Michon (fra) 63.91; 3 Denia Caballero (cub) 62.80; 4 Julia Fischer (ger) 61.80; 5 Nadine Müller (ger) 60.09; 6 Shanice Craft (ger) 58.46; 7 Zinaida Sendriute (ltu) 58.24; 8 Whitney Ashley (usa) 57.69; 9 Jade Lally (gbr) 57.39; 10 Fernanda Borges (bra) 52.11

4x100m 1 Jamaica (C. Williams; E Thompson; S. Facey; V. Campbell-Brown) 41.65; 2 Ukraine (O. Povh; N. Pohrebnyak; M. Ryemyen; Y. Bryzgina) 42.76; 3 Germany (N. Gonska; A. Burghardt; G. Lückenkemper; R. Haase) 43.03; 4 Switzerland (A. Del Ponte; S. Atcho; E. Sprunger; S. Kora) 43.38

Altdorf (Switzerland), 3.9.2016

Women

400m Avril Jackson (gbr) 55.64; JT Geraldine Ruckstuhl (98) 51.62

Delemont (Switzerland), 4.9.2016

Men

100m (2.5) Tobias Furer 10.59; 400m A 1 Silvan Lutz 46.98; 2 Joel Burgunder 47.35; 3 Daniele Angelella 47.36; 4 Matthias Barth 47.96; 400m B ...2nd Ricky Petrucciani (2000) 48.50

Women

200m (-0,8) Cornelia Halbheer 23.77

TURKEY

Ankara (Turkey), 3-4.9.2016 -Interclubs Super League-

Men

100m (3) h1 (0.9) Ramil Guliyev 10.25; h2 (1.1) Emre Zafer Barnes 10.45; 200m (4) (0.6) 1 Ramil Guliyev 21.17; 2 Izzet Safer 21.21; 400m (3) 1 Batuhan Altintas 46.64; 2 Aliaksandr Linnik (blr) 47.97; 5.000m (3) Polat Kemboi Arikan 14.05.02; 400mh (3) 1 Abdelmalik Lahoulou (alg) 49.42; 2 Yasmani Copello 49.80; 3.000m st (4) 1 Hillary Kipsang Yego (ken) 8.38.66; 2 Aras Kaya 8.43.38; PV (4) Nikita Filippov (kaz) 5.15; LJ (3) 1 Muammer Demir 7.58 (0.8); 2 Alper Kulaksiz 7.53 (1.6); TJ (4) Seref Osmanoglu 16.28 (1.5); SP (3) 1 Huseyin Atici 17.76; 2 Osman Can Ozdevici 17.58; DT (4) 1 Ercüment Olgundeniz 57.98; 2 Irfan Yildirim 56.28; HT (3) 1 Esref Apak 70.84; 2 Ozkan Baltaci 69.81; JT (4) Emin Öncel 70.18

Women

100m (3) (0.9) 1 Ivet Lalova-Collio (bul) 11.43; 2 Mizgin Ay (2000) 11.88; 200m (4) (1.3) 1 Ivet lalova-Collio (bul) 24.07; 2 Mizhin Ay (2000) 24.23; 400m (3) 1 Bianca Razor (rou) 53.49; 2 Olga Lyakhova (ukr) 53.56; 800m (3) 1 Olga Lyakhova (ukr) 2.03.61; 2 Meryem Akda 2.04.15; 3 Ozlem Kaya 2.04.48; 4 Asli Arik 2.07.81; 1.500m (4) 1 Meryem Akda 4.11.80; 2 Ozlem Kaya 4.21.07; 3 Asli Arik 4.26.50; 400mh (3) Elif Yildirim 58.32; 3.000m St (3) 1 Elif Karabulut 10.03.51; 2 Tugba Güvenc 10.12.06; 3 Sebahat Akpinar 10.12.38; HJ (4) Venelina Veneva (bul) 1.82; PV (3) 1 Buse Arikazan 4.15; LJ (4) Karen Melis Mey 6.29 (1.4); SP (4) 1 Aliona Dubitskaya (blr) 17.44; 2 Emel Dereli 16.50; HT (4) 1 Kivilcim Salman 69.28; 2 Tugce Sahutoglu 64.41

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required