European Athletics Results (Season 2013-2014), Number 7, by Carles Baronet, Track In S

| 0 Comments
Carles Baronet prepares the following extensive results in order to give you, our RunBlogRun readers, a better view of the indoor scene in European Indoor season! 

GD3000DECATB.jpg
Genzebe Dibaba, Stockholm XL Galan, photo by DECA Text & Bild

European Athletics Results (Season 2013-2014) Number 7

AUSTRIA Wien (Austria), 8.2.2014 -Vienna Gala- (indoor)

Men 60m A 1 Jan Veleba (cze) 6.67; 2 Francis Obikwelu (por) 6.68; 3 Grzegorz Zimniewicz (pol) 6.73; 4 Kamil Masztak (pol) 6.79; 5 Ville Myllymäki (fin) 6.84 (6.82 5h1); 6 James Takyi (qat) 6.85 (6.81 1h2); 7 Roman Turcani (svk) 6.88 (6.87 2h2); 60m B 1 Artur Zaczek (pol) 6.83; 2 Pascal Mancini (sui) 6.84; 3 Luka Sakota (cro) 6.87; 4 Vaclav Zich (cze) 6.90 (6.88 3h2); in heats: Andre Trouw (rsa) 6.85 6h1; Zvonimir Ivaskovic (cro) 6.89 4h2; 400m h1 Mateo Ruzic (cro) 47.47; h3 1 Lukasz Krwaczuk (pol) 47.37; 2 Petr Lichy (cze) 47.73; h4 1 Pavel Benda (cze) 47.68; 2 Martin Capek (cze) 47.82; h5 Daniel Musil 48.27; 2 Vaclav Barak (cze) 48.49; 800m Dominik Stadlmann 1:50.79; 60mh 1 Rasul Dabo (por) 7.79; 2 Tobias Furer (sui) 7.82; 3 Viliam Papso (svk) 7.87, HJ 1 Peter Horak (svk) 2.20; 2 Martin Heindl (cze) 2.15, LJ 1 Dino Pervan (cro) 7.69; 2 Radek Juska (cze) 7.65; 3 Ivan Pucelj (cro) 7.50, SP Lukas Weisshaidinger 18.39; 5 Kms Walk 1 Matej Toth (svk) 18.46.02; 2 Anatole Ibanez (swe) 19:03.05; 3 Perseus Karlstrom (swe) 19:16.06; 4 Marius Ziukas (ltu) 19:29.24; 5 Jakub Jelonek (pol) 19:54.31 Women 60m 1 Sabina Veit (slo) 7.47; 2 Kalra Seidlova (cze) 7.55; 3 Martina Schmid (cze) 7.65; 4 Monika Wiegertová (svk) 7.73; in heats: Jana Veldakova (svk) 7.61 3h1; Lucija Pokos (cro) 7.75 1h2; 400m h2 Anita banovic (cro) 55.60; h3 1 Justyna Swiety (pol) 52.84; 2 Ewelina Ptak (pol9 53.50; 3 Jitka Bartonickova (cze) 53.52; h4 1 Christiane Klopsch (ger) 53.90; 2 Joanna Linkiewicz 54.80; 3 Liona Rebernik (slo) 55.54; h5 Jana Slaninova (cze) 55.55; h6 Lucia Slanickova (svk) 54.62; 800 Stina Troest (den) 2:03.46; 3.000m Matea Matosevic (cro) 9:24.97, 60mh 1 karolina Hlavata (cze) 8.47; 2 Eva Wimberger 8.72; 3 Zuzana Muchova (cze) 8.73; 4 Joni Tomicic (slo) 8.77; HJ Ekaterina Kuntsevich 1.90; 3 Kms Walk 1 Brigita Virbalyté (ltu) 12:07.19; 2 Maria Czaková (svk) 12:44.95; 3 Neringa Aidietiyé 12:53.55

BELARUS Gomel (Belarus), 8.2.2014 -National Championships in Combined Events and Cup - (indoor)

Men HJ Dmitry Nabokov 2.21; LJ Artsiom Bondarenko 7.83; SP Pavel Lyzhin 19.93; Heptahton (7-8) Aliaksandr Korzun 5.249p Women HJ Mariya Nesteryuk 1.84; LJ Volha Sudareva 6.66; TJ Kseniya Detsuk 14.34; SP 1 Yuliya Leontsyuk 18.70; 2 Olena Kopets 18.58; 3 Alyona Dubovitskaya 18.34, Pentathlon Yana Maksimava 4.686p (8.61, 1.86; 14.43; 6.14; 2:12.86)

BELGIUM

Gent (Belgium), 9.2.2014 -Flanders Indoor-

Men 60m 1 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 6.65; 2 Su Bingtian (chn) 6.66 (6.65 1h1); 3 Darius Kuc (pol) 6.67 (6.65 2h1); 4 Peter Emelieze (ngr) 6.70; 5 Peimeng Zhang (chn) 6.71; 6 Aziz Ouhafi (mar) 6.77; 7 RobinVanderbemden 6.83 (6.81 5h2); in heats: Brian Mariano (ned) 6.81 4h1; Rolf Malcolm Fongue (sui) 6.85 5h1; Yunier Pérez (cub) 6.57 1h2; Joren Tromp (ned) 6.87 6h2; Hensley Paulina (ned) 6.87 7h2 300m 1 Pavel Maslak (cze) 32.15; 2 Karol Zalewski (pol) 32.82; 3 Luguelín Santos (dom) 33.26; 4 Maksim Dyldin (rus) 33.74; 5 Arnaud Ghislain 34.38; 6 Kacper Kozlowski 34.41

800m 1 Adam Kszczot (pol) 1:46.32; 2 Abraham Kipchirchir Rotich (ken) 1:46.48; 3 Thijmen Kupers (ned) 1:46.70; 4 Robin Schembera (ger) 1:48.17; 5 Jan Van den Broeck 1:48.30; 6 Andreas Lange (ger) 1:49.53; 7 Mamush Lencha (eth) 1:49.70; 8 Pierre-Antoine Balhan 1:49.86; 9 David Mutinda Mutua (ken) 1:50.12

1.500m 1 Zakaria Mazouzi (mar) 3:39.21; 2 Bernard Koros (ken) 3:39.21; 3 Hillary Cheruiyot Ngetich (ken) 3:40.26; 4 Andreas Vojta (aut) 3:41.77; 5 Chalachew Shimels (ken) 3:41.95; 6 Tarik Moukrime 3:42.43; 7 Linus Kiplagat (ken) 3:46.04; 8 Mitja Krevs (slo) 3:47.41 3.000m 1 Albert Rop (ken) 7:38.77; 2 Paul Koech (ken) 7:38.92; 3 Isiah Koech (ken) 7:39.14; 4 Elroy Gelant (rsa) 7:39.55; 5 Abdelaati Iguider (mar) 7:39.56; 6 Jakub Holusa (cze) 7:58.51; 7 Homiyu Tesfaye (ger) 8:04.45

60mh 1 Koen Smet (ned) 7.71; 2 Gregor Traber (ger) 7.71; 3 Andy Turner (gbr) 7.73; 4 Wenjun Xie (chn) 7.74; 5 Martin Mazac (cze) 7.75; 6 Kevin Craddock (usa) 7.77; 7 Mario De Borger 7.93; 8 Dwight Thomas (jam) 7.98 Triathlon (60, SP, LJ) 1 Oleksiy Kasyanov (ukr) 2.608p (6.93; 14.74; 7.47); 2 Cedric Nolf 2.493p (7.03; 13.20; 7.53); 3 Eelco Sintnicolaas (ned) 2.440p (7.13; 14.17; 7.21); 4 Jeroen Van Mulder 2.369p (7.15; 11.10; 7.71); 5 Hans Van Alphen 2.339p (7.32; 14.09; 7.08); 6 Kevin Mayer (fra) 2.321p (7.38; 14.41; 7.01) Women

60m 1 Fanny Apes 7.46; 2 Esther van der Hende 7.56; 3 Justine Grillet 7.56; 4 Loreanne Kuhurima (ned) 7.59; 5 Yasmine Gharafi 7.67 800m 1 Sifan Hasan (ned) 2:04.16; 2 Selina Buchel (sui) 2:05.53; 3 Olha Lyakhova (ukr) 2:05.80; 4 Sanne Verstegen (ned) 2:06.18; 5 Elisa Cusma (ita) 2:06.44, 6 Isabel Macías (esp) 2:06.47; 7 Pamela Jelimo (ken) 2:07.06; 8 Clarisse Moh (fra) 2:08.21; 800m B Rani Nagels 2:07.29

3.000m 1 Renat Plis (pol) 8.53.74; 2 Lidya Chepkurui (ken) 8:56.43; 3 Tesfay Haftamnesh (eth) 9:06.17; 4 Katarzyna Broniatowska (pol) 9:06.69; 5 Sofia Ennaoui (pol) 9:07.53; 6 Zewdnesh Ayele (eth) 9:23.29 60mh 1 Eline Berings 8.00; 2 Kellie Wells (usa) 8.12; 3 Aisseta Diawara (fra) 8.20; 4 Beate Schrott (aut) 8.22; 5 Sharona Bakker (ned) 8.24; 6 Yvette Lewis (pan) 8.25; 7 Andrea Bliss (jam9 8.25; 8 Marjolein Lindemans 8.54

HJ 1 Nafissatou Thiam 1.94; 2 Levern Spencer (lca) 1.91; 3 Nadezhda Dusanova (uzb) 1.88; 4 Anna Iljustsenko (est) 1.88; 5 Ana Simic (cro) 1.88; 6 Olena Kholosha (ukr) 1.88; 7 Melanie Skotnik (fra) and Alesya Paklina (kgz) 1.80; 9 Hanne Van Hessche 1.80 PV 1 Anna Rogowska (pol) 4.76; 2 Anzhelika Sidorova (rus) 4.61; 3 Nicole Büchler (sui) 4.41; 4 Katharina Bauer (ger) and Fanny Smets 4.31; 6 Femke Pluim (ned) 4.01

CROATIA

Zagreb (Croatia), 8.2.2014 (indoor)

Men LJ u20 Filip Pravdica 7.42; SP u20 (6 Kg) Martin Markovic 19.08 Women 60mh u20 Vlatka Sekirnik 8.73; HJ u20 Lucija Zubcic 1.82; LJ u20 Paola Borovic 6.04, TJ u20 Paola Borovic 13.04

CZECH REPUBLIC Praha (Czech Republic), 7-9.2.2014 -National Championships in Combined Events and Meeting-

(indoor)

Men 60mh (9) Petr Penaz 7.99

PV (8) 1 Jan Kudlicka 5.60; 2 Michal Balner 5.40; 3 Lukas Posekany and Adam Pasiak 5.20; 5 Lukas Bechyne 5.20 Heptathlon (8-9) Marek Lukas 5.740p (7.03; 7.02; 13.91; 1.90 - 8.04; 4.80; 2:46.77) Women

Pentathlon (8) Nela Severová 4.103p (9.33; 1.81; 12.20; 5.73; 2:19.64); 2 Pavlina Brezinova 3.629p (9.15; 1.72; 10.48; 5.25; 2:30.87) Pentathlon u20 (8) 1 Tereza Vytlacilová 3.752p (9.13; 1.63; 12.31; 5.34; 2:24.57) 2 Michaela Broumová 3.734p (9.06; 1.63; 9.73; 5.86; 2.25.72)

Pentathlon u18 (7) 1 Michaela Hrubá 3.808p (9.00; 1.84; 11.04; 5.38; 2:37.13); 2 Tereza Vokalová 3.661p (8.54; 1.63; 9.19; 5.63; 2:32.08)

ESTONIA Tallinn (Estonia), 7-8.2.2014 

-International Combined Events Meeting- (indoor)

Men Heptathlon 1 Carlos Chinin (bra) 5.951p (7.01; 7.41; 14.27; 2.01 - 8.01; 4.64; 2:44.88); 2 Dominik Distelberger (aut) 5.863p (6.91; 7.41; 12.43; 1.98 - 7.94; 4.64; 2:45.03); 3 Artem Lyukanenko (rus) 5.863p (7.02; 7.22; 14.42; 1.92 - 7.92; 5.04; 2.55.19); 4 Kaarel Joevali 5.853p (7.03; 7.42; 13.80, 2.07 - 8.28; 4.54; 2:47.01); 5 Andres Raja 5.813p 87.11; 7.07; 13.94; 2.04 - 7.97; 4.64; 2:48.34); 6 Pawel Wiesiolek (pol) 5.679p (7.14; 7.22; 13.85; 2.01 - 8.39, 4.84; 2:47.69); 7 Felipe Dos Santos (bra) 5.765p (6.86; 7.44; 13.93; 2.01 - 8.00; 4.04; 2.50.02); 8 Janek Oiglane 5.519p (7.46; 7.18, 13.90, 2.01 - 8.39; 4.44; 2.49.38); 9 Tarmo Riitmuru 5.394p (7.40; 6.76; 13.82; 1.92 - 8.39; 4.64; 2:50.90); 10 Martin Sisas 5.388p (7.18; 6.89, 14.08, 1.98 - 8.44; 4.74; 3:11.27); 11 Juuso Hassi 5.375p (7.14; 6.93; 13.78; 1.89 - 8.44; 4.34; 2:52.78); 12 Dominik Siedlaczek (aut) 5.310p (7.17; 6.81; 12.63; 2.01 - 8.26; 3.94; 2:52.25) Women Pentathlon (8) 1 Aleksandra Butvina 4.549p (8.85; 1.80, 15.62; 6.09; 2:18.00); 2 Karolina Tyminska 4.530p (8.48; 1.71, 14.69; 6.15; 2:14.04); 3 Laura Ikauniece (lat) 4.496p (8.43; 1.83; 13.06; 6.15; 2:20.15), 4 Agnieszka Borowska (pol) 4.151p (8.79; 1.80; 12.02; 5.94; 2:27.41), 5 Ida Marcussen (nor) 4.098p (8.98; 1.68; 12.49; 5.79; 2:16.36); 6 Miia Kurppa 4.022p 88.98; 1.74; 12.67; 5.77; 2:27.90); 7 Kristella Jurkatam 4.015p (8.71; 1.71; 12.08; 5.89; 2:29.80); 8 Terje Kaunissaar 3.707p (9.29, 1.65; 11.88, 5.47; 2:27.99)

FINLAND

Tampere (Finland), 4.2.2014 (indoor)

Men 60m Olli Rantanen 6.85; 200m Samuli Samuelsson (95) 21.72 Women 60m Reeta Hurske (95) 7.78; 60mh 1 Elisa Leinonen 8.47; 2 Reeta Hurske (95) 8.58 Pajulahti (Finland), 6.2.2014 Men DT Pyri Niskala 56.94 Tampere (Finland), 8.2.2014 -Nordenkampen- (indoor) Men 60m 1 Eetu Rantala 6.74; 2 Visa Hongisto 6.80; 3 Odain Rose (swe) 6.87; 200m h1 Joel Groth (swe) 21.55; h2 1 Alexander Brorsson (swe) 21.45; 2 Oyvind Kjerpeset (nor) 21.62; 400m h1 Felix Francois (swe) 47.74; h2 Dennis Forsman (swe) 47.80; 800m 1 Roald Fröskeland (nor) 1:50.28; 2 Rickard Gunnarsson (swe) 1:50.41; 3 Emil Oustad (nor) 1:50.92; 4 Johan Svensson (swe) 1:50.95; 60mh 1 Philip Nossmy (swe) 7.83; 2 Joona-Ville Heinä 7.93; 3 Andreas Martinsen (den) 7.99; 4 Marvin Tay (swe) 8.01; HJ 1 Ivan Kristoffer Nilsen (nor) 2.21; 2 Jussi Viita 2.18; PV 1 Melker Svard Jakobsson (swe) 5.50; 2 Alhaji Jeng (swe) 5.50; 3 Mikkel Nielsen (den) 5.35; 4 Eemeli Salomäki 5.30; LJ 1 Henri Vayrinen 7.85; 2 Arttu Halmele 7.75; 3 Zarck Visser (rsa) 7.74; 4 Morten Jensen (den) 7.44; TJ 1 Aleksi Tammentie 16.19; 2 Mathias Ström (swe) 16.14; 3 Daniel Lennarsson (swe) 15.80; SP 1 Arttu Kangas

19.56; 2 Leif Arrhenius (swe) 19.18; 3 Kim Christensen (den) 18.41; 4 Matti Sivonen 17.66; 5 Stian Andersen (nor) 17.34; DT 1 Daniel Stähl (swe) 60.04; 2 Pyry Niskala 57.82; 3 Jouni Walden 56.28 Women 60m 1 Hanna-Mari Latvala 7.37; 2 Jasmin Showlah 7.46; 3 Erica Jarder (swe) 7.53; 4 Emilia Kjellberg (swe) 7.65; 5 Christine B. Jensen (nor) 7.76; 6 Elisabeth Slettum (nor) 7.76; 7 Mathilde Kramer (den) 7.78; 200m h1 Pernilla Nilsson (swe) 24.10; h2 1 Hanna-Mari Latvala 23.61; 2 Irene Ekelund (swe) 23.89; 3 Elisabeth Slettum (nor) 24.03; 400m h1 Frida Persson (swe) 54.94; h2 1 Josefin Magnusson (swe) 54.85; 2 Vilde Svortevik (nor) 55.59; 800m Anna Silvander (swe) 2:07.56; 1.500m 1 Meraf Bahta (swe) 4:23.49; 2 Karin Storbacka 4:25.22; 3 Sarah Lahti (swe) 4:26.12; 4 Hedda Hynne (nor) 4:27.90; 5 Ingeborg Lovnes (nor) 4:28.12; 3.000m 1 Kristine Eikrem Engeset (nor) 9:20.70; 2 Linn Nilsson (swe) 9:26.92; 3 Oona Kettunen 9.27.32; 4 Camilla Richardsson 9.29.25; 60mh 1 Nooralotta Neziri 8.21; 2 Ellinore Hallin (swe) 8.27; 3 Matilda Bogdanoff 8.27; 4 Maja Rogemyr (swe) 8.38; 5 Tale Orving (nor) 8.51; 60mh extra heat 1 Ida Aidanpää 8.42; 2 Retta Hurske 8.66; 300mh 1 Viivi Lehikoinen 42.70; 2 Jessica Rautelin 42.93; HJ 1 Sofie Skoog (swe) 1.83; 2 Tonje Angelsen (nor) 1.83; 3 Linda Sandblom 1.80; 4 Elina Kakko 1.80; PV 1 Minna Nikkanen 4.55; 2 Caroline Bonde Holm (den) 4.35; 3 Cathrine Larsasen (nor) 4.20; 4 Erica Hjerpe 4.00; 5 Madelene Nilsson (swe) 4.00; 6 Lene Retzius (nor) 4.00; LJ 1 Erica Jarder (swe) 6.26; 2 Elise Malmberg (swe) 6.24; 3 Sanna Nygard 6.13; TJ 1 Sanna Nygard 13.42; 2 Elina Torro 13.32; 3 Angelica Ström (swe) 12.92; 4 Chiamaka Okparaebo (nor) 12.88; SP 1 Trine Mulbjerg (den) 15.77; 2 Sanna Kämäräinen 15.61; 3 Maria Slök Hansen (den) 15.57; 4 Fanny Roos (swe) 15.31; DT 1 Sanna Kämäräinen 60.67; 2 Katri Hirvonen 53.24

Turku (Finland), 8-9.2.2014 (indoor)

Women 60m (8) Milja Thureson 7.69; HJ Elika Kakko 1.85; 3 Kms Walk (8) Anne Halkivaha 13:28.37 Jyväskilä (Finland), 8.2.2014 (indoor) Men HJ Osku Torro 2.20; LJ Juho-Matti Pimia 7.43 Kuortane (Finland), 9.2.2014 Women HT u18 (3 Kg) Suvi Koskinen 60.11 Pori (Finland), 8.2.2014 (indoor) Men DT u18 (1,5 Kg) Veikko Laitinen 58.36 Women 60m Jenni Jokinen 7.72 Pajulahti (Finland), 9.2.2014 (indoor) Women 60m Noora Pesola 7.75

FRANCE

Saint-Renan (France), 1.2.2014

Women HT Amy Sene 60.68 Venissieux (France), 2.2.2014 Men DT Loic Fournet 54.25 Women DT Melina Robert-Michon 59.97; HT 1 Alexandra Tavernier 67.38; 2 Aline Salut 61.93 Eaubonne (France), 7.2.2014 (indoor) Men 400m Fethi Benchaa (alg) 48.40; 800m Brice Leroy 1:49.63

Aubière (France), 8.2.2014 (indoor)

Men 60m h1 1 Christophe Lemaitre 6.63; 2 Cedric Bergoz 6.88 (6.87 2h1); 200m (9) 1 Christophe Lemaitre 20.72 (20.70 1h1); 2 Matthieu Brousse 21.41; 400m h1 1 Bastien Mandrou 47.21; 2 Hugo Grillas 47.75; 3 Thibaut Dambricourt 47.93; h2 1 Jonathan Vilaine 47.83; 2 Martin Carrere 48.16; HJ (9) 1 Sebastien Deschamps 2.21; Florian Labourel 2.17; 3 Joris Chapon 2.17; PV (9) Vincent Favretto 5.30; LJ (9) Jianan Wang (chn) 7.82; 2 Salim Sdiri 7.74; 3 Changzhou Huang (chn) 7.55; TJ Bin Dong (chn) 16.10 Women 60m A 1 Jennifer Galais 7.42; 2 Pon-Karidjatou Traore (bur) 7.48; 3 Eva Berger (95) 7.58; 4 Anais Lufutucu 7.72 (7.63 4h1); 5 Anne-Flore Mailland (95) 7.78 (7.74 5h1); 60m B 1 Darlyne Cheymol (95) 7.78; 2 Anne-Sophie Gouyen 7.80; in heats: Lindsay Troudart 7.80 6h1; Khoudjediata N'Diaye 7.77 1h2; 200m (9) Jennifer Galais 24.02; in heats: h3 Eva Berger 24.26; 400m 1 Anais Lufutucu 55.35; 2 Farah Clerc 55.74; 800m Noelie Yarigo (ben) 2:05.47; 60mh (9) 1 Clemence Vifquin 8.39; 2 Sandra Sogoyou 8.42; 3 Mathilde Raibaut 8.46; 4 Marine Isirdi 8.47; TJ Teresa Nzola Meso Ba 13.11; TJ u20 Rouguy Diallo 13.41 Eaubonne (France), 8-9.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Yannick Fonsat 6.77; 2 Abdoulaye N'Diaye 6.83; 3 Katim Toure (sen) 6.87; 4 Ronald Pognon 6.88; 5 Dylan Rigot 6.89; 60m 1 Aurel Manga 6.81; 2 Ken Romain 6.85; 200m (9) h1 1 Jean Baptiste Formet 21.40; 2 Marc Macedot 21.44; h3 Johan Delasse 21.62; 200m u23 (9) h1 1 Jeffrey John 21.02; 2 Pierre Vincent 21.09; h2 Ken Romain 21.46; 400m h1 1 Angel Chelala 47.53; 2 Nicolas Fillon 47.91; 400m h2 1 Fethi Benchaa (alg) 48.01; 2 Babacar Diop 48.25; 60mh (9) A 1 Simon Krauss 7.76; 2 Nicolas Borome 7.83; 3 Samuel Coco-Viloin 7.88 (7.88 1h1); 4 Jordan Nicolas 7.94; 5 Mohamed Koussi (mar) 8.00 (7.99 2h5); B Guillaume Wolff 7.93; C Benjamin Sedecias 8.00; in heats: Thomas Delmestre 7.97 1h3; Jordan Nicolas 8.00 1h8; HJ Michael Salomon 2.16; PV Nicolas Homo 5.50; TJ (9) 1 Gaetan Saku-Bafuanga 16.80; 2 Aboubacar Bamba 16.69; 3 Kevin Luron 16.08; TJ u23 Jean- Noel Cretinoir 16.24 Women 60m A 1 Alice Decaux 7.50; 2 Ayodele Ikuesan 7.55; 3 Solenn Compper (95) 7.56 (7.55 1h2); 4 Assa- Deborah Diakite (95) 7.66; 5 Patricia Buval 7.67; 6 Myriam Jalma 7.71 (7.69 1h5); 60m B 1 Cornnelly Calydon 7.61; 2 Marine Lenerand (95) 7.71; 3 Aissatou Badji 7.72; 4 Keshia Willix 7.74 (7.74 2h2); 5 Christelle Monne 7.76; 60m u23 1 Stella Akakpo 7.36; 2 Carole Zahi (civ) 7.57; 3 Celina Bausivoir 7.80; 200m (9) Deborah Sananes 24.14; 400m Joellie Omara Besson Baflan 55.11; 400m u23 Aurelie Chaboudez 55.72; 60mh A 1 Gnima Faye 8.24; 2 Yariatou Toure 8.36; 3 Christelle Vertueux 8.50; 4 Annaella Nyabeu-Djapa 8.54; 5 Cassandra Leborgne 8.55; 6 Magaly Ripasarti 8.66 (8.62 1h1); 60mh B 1 Ashley Robert 8.62; 2 Ellen Sprunger (sui) 8.71 (8.69 2h1); 3 Lucile Berliat 8.73 (8.63 2h3); in heats: Margaux Hinschberger 8.67 2h2; Alice Decaux 8.35 1h4; Rahamatou Drame 8.72 2h4; LJ u23 (9) Amandine Radffin 6.19 Nice (France), 8.2.2014 -Perche Elite Tour- (indoor) Men PV 1 Jerome Clavier 5.76; 2 Changrui Xue (chn) 5.76; 3 Damiel Dossevi 5.66; 4 Valentin Lavillenie 5.66; 5 Kevin Menaldo 5.56; 6 Yanshen Yang (chn) 5.56; 7 Alexandre Marchand, Edi Maia (por) and Noel Ost 5.44; 10 Theo Chapelle, Manuel Concepción (esp) and Arnaud Art (bel) 5.29 Women PV A 1 Angelica Bengtosson (swe) 4.62; 2 Marion Fiack 4.55; 3 Vanessa Boslak 4.48, 4 Marion Lotout 4.40; 5 Marie-Leonore Ribeiro (por) 4.32; 6 Ling Li (chn) 4.23; 7 Syrine Ebond (tun) 4.23; 8 Chloe Henry (bel) 4.13; 9 Gil Le Bris-Finot (95), Anais Poumarat and Sophie Dangla 4.03; 12 Alice Ost 4.03; 13 Ninon Guillon-Romarin 4.03 PV B Jade Vigneron 4.06

Orleans (France), 8.2.2014 (indoor)

Men 60m Salim Sdiri (long jumper) 6.96 Women 60mh Solene Hamelin 8.30 Metz (France), 9.2.2014 (indoor) Women 60m 1 Marine Schwartzwalder 7.72; 2 Florine Simon 7.72; 3 Laetitia Lea-Titti (civ) 7.76; 200m Brigitte Ntiamoah 24.28; 60mh 1 Awa Sene 8.34; 2 Salome Lavier 8.73; 3 Cecile Michot 8.76 Lille (France), 9.2.2014 (indoor) Men 60m Stuart Dutamby 6.88 1h4; LJ Yves Renaux 7.44 Women 60m Alexandra Banti 7.66; 60mh 1 Camille Orlik 8.57 (8.56 1h1); 2 Aimee Adamis 8.70 (8.66 2h1); TJ Mathilde Boateng 13.30 Bordeaux (France), 8-9.2.2014 (indoor) Women 60m Nasrane Bacar 7.71 (7.64 1s3); Pentathlon Fiona Espagnet 3.516p (9.00; 1.64; 10.77; 5.28; 2:37.15); 3 Kms Walk Amandine Marcou 13:32.29

GERMANY Frankfurt-Kalbach (Germany), 5.2.2014 

-University Championships- (indoor)


Men 60m 1 Michael Pohl 6.84; 2 Steven Müller 6.85; 60mh Julian Marquart 8.00; in heats: Pedro García (esp) 7.87 1h3; LJ Marcel Kirstges 7.64; SP 1 Tobias Hepperle 18.22; 2 Mario Labisch 17.30 Women 60m 1 Lisa Schorr 7.6; 2 Carina Frey 7.70; 3 Ina Thimm 7.82 (7.82 2h1); in heats: Ksenia Achkinadze 7.75 1h3; 400m Christina Hering 55.02; 3.000m Thea Heim 9:26.99; 60mh 1 Sabrina Lindemayer 8.35; 2 Svenja Rieck 8.66; HJ Alina Biesenbach 1.79; PV 1 Gina Reuland 4.20; 2 Anjuli Knäsche 4.00; 3 Karen Eltzschig 4.00; LJ 1 Claudia Rath 6.44; 2 Lisa Kurschilgen 6.21; 3 Ksenia Achkinadze 6.19; 4 Julia Gerter 6.16; SP Lena Urbaniak 16.53 Erfurt (Germany), 5.2.2014 -Abendsportfest- (indoor) Men 60m Niklas Nolte 6.94; 400m Kevin Stadler 48.37; 400m u20 Marc Reuther 48:50; 800m 1 Soren Ludoplh 1:50.22; 2 Patrick Schoenball 1:50.27; 3 Jan Riedel 1:50.58; 1.500m 1 Rico Schwarz 3:47.61; 2 Nico Sonnenberg 3:47.76; SP Andy Dittmar 17.78 Women 60m Cindy Raabe 7.77; 1.500m 1 Arnett Horna 4:13.38; 2 Tabea Themann 4:22.13; 3 Caterina Granz 4:23.74; 4 Gesa Krause 4:27.96 Zweibrücken (Germany), 7.2.2014 (indoor) Men PV 1 Karsten Dilla 5.61; 2 Rutger Koppelar (ned) 5.51; 3 Daniel Clemens 5.51; 4 Thiago Braz da Silva (bra) and Marvin Caspari 5.41; 6 Hendrik Gruber and Tom Konrad 5.31; 8 Marquis Richards (sui) 5.31; 9 Florian Gaul 5.21; 10 Michel Frauen 5.21 Women PV 1 Lisa Ryzih 4.61; 2 Kristina Gadschiew 4.51; 3 Joanna Kraft 4.21; 4 Anna Felzmann 4.21; 5 Anjuli Knäsche 4.21; 6 Rianna Galiart (ned) 4.21; 7 Robin Wingbermühle (ned) and Franziska Kappes 4.11; 9 Gina Reuland (lux) 4.01 PV u20 Alena Lukkovskaya (rus) 4.41 Arnstadt (Germany), 8.2.2014 -Hochsprung mit Musik- (indoor)

Men HJ 1 Ivan Ukhov (rus) 2.40; 2 Aleksey Dmitrik (rus) 2.40; 3 Lev Missirov (rus) 2.33; 4 Donald Thomas (bah) 2.33; 5 Marco Fassinotti (ita) 2.33; 6 Andrey Silnov (rus) 2.24; 7 Raul Spank 2.24; 8 Aleksandr Shustov (rus) 2.24; 9 Dusty Jonas (usa) 2.20 Women HJ 1 Kamila Licwinko (pol) 2.00; 2 Marie-Laurence Jungfleisch 1.97; 3 Emma Green-Tregaro (swe) and Nadiya Dusanova (uzb) 1.94; 5 Ruth Beitia (esp) and Irina Gordeyeva (rus) 1.94; 7 Airine Palsyté (ltu) 1.91; 8 Anna Iljustsenko (est) 1.91; 9 Marina Aitova (kaz) 1.85 Bielefeld (Germany), 8.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Maximilian Ruth 6.78; 2 Steven Müller 6.92; 200m h1 Steven Müller 21.38; h3 Maximilian Ruth 21.51; 800m Christoph Lohse 1:50.26; 60mh Helge Schwarzer 7.80; HJ 1 Mohamed Younis (sud) 2.24; 2 Luis Castro (pur) 2.24; LJ 1 Stephan Zenker 7.54; 2 Mario Kral 7.47 Women 60m u18 Chantal Butzek 7.55 (7.52 1h1); 200m Christina Zumer (slo) 24.28; 400m 1 Ruth Sophia Spelmeyer 53.65; 2 Nicky van Leuveren (ned) 53.69; 3 Federieke Hogrebe 54.93; 60mh 1 Pamela Dutkiewicz 8.17; 2 Svenja Rieck 8.58; 3 Lena Zelichowski 8.76; 60mh u18 Chantal Butzek (0,76m) 8.32; HJ 1 Melina Brenner 1.80, 2 Julia Stockmann 1.80; PV Regina Kramer 4.20; LJ 1 Nadja Káther 6.41; 2 Stefanie Voss 6.35 Erfurt (Germany), 8.2.2014 (indoor) Men TJ 1 Andreas Pohle 16.20; 2 Marcel Kornhardt 15.86; 3 Manuel Ziegler 15.82 Sindelfingen (Germany), 8.2.2014 (indoor) Men 60m Alex Schaf 6.59 1h1; 2 Felix Goltl 6.80 2h1; 3 Michael Pohl 6.85 3h1; 4 Niko Gaedicke 6.89 4h1; in heats: Johannes Wiesner 6.90 1h3; 60m u20 Sebastian Neumann 6.94; PV Florian Gaul 5.20; LJ Valentin Toboc (rou) 7.55; SP Tobias Dahm 18.90, SP u20 Simon Bayer 17.79; SP u18 Eric Bundschuh 17.85 Women 60m 1 Tamara Seer 7.58, 2 Michelle Cueni (sui) 7.60; 3 Franziska Wachtel 7.67 (7.66 1h3); 4 Milana Tirnanic 7.69; 5 Mona Maier 7.79 (7.75 2h3); 60m u20 Lisa Nippgen 7.76; 200m Tamara Seer 24.50; 400m h1 Camelia Gal (rou) 55.18; h2 1 Bianca Razor (rou) 54.87; 2 Alina Palatei (rou) 55.53; 60mh 1 Sabrina Lindenmayer 8.28; 2 Lisa Urech (sui) 8.29; 3 Maryse Luzolo 8.54; PV 1 Joanna Kraft 4.46; 2 Marie-Sophie Hindermann 4.00; LJ 1 Cornelia Deiac (rou) 6.32; 2 Maryse Luzolo 6.14; 3 Lisa Steinkamp 6.10; SP Lena Urbaniak 16.68 Leipzig (Germany), 8.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Aleixo Platini Menga 6.76 (6.72 2h3); 2 Christian Blum 6.76 (6.70 1h3); 3 Roy Schmidt 6.81; 4 Martin Keller 6.83; 5 Maximilian Kessler 6.86 (6.85 2h2); 6 Bastian Heber 6.86; in heats: Alexanmder Kosenkow 6.72 1h1; 200m h1 1 Robin Erewa 21.23; 2 Roy Schmidt 21.24; h2 Eric Krüger 21.58; h3 Maurice Huke 21.43; h4 Aleixo Platini Menga 21,15; h5 1 Sebastian Ernst 20.73; 2 Maximilian Kessler 21.22; 400m h1 Lukas Hamich 48.44; h2 1 Marco Kaiser 48.24; 2 Stefan Gorol 48.36; 60mh 1 Eric Balnuweit 7.66 (7.65 1h1); 2 Maximilian Bayer 7.96 (7.95 2h1); SP 1 David Storl 19.07; 2 Denis Lewke 18.67; 3 Hendrik Müller 18.60; 4 Christian Jagusch 18.39; Women 60m 1 Christina Haack 7.42; 2 Josefina Elsler 7.42; in heats: Svea Köhrbuck 7.62 2h1; Nadja Bahl 7.75 3h1; Maike Dix 7.48 2h2; 200m h1 1 Cristina Haack 23.48; 2 Rebekka Haase 23.68; h2 1 Maike Dix 23.26; 2 Josefina Elsler 23.78; 60mh 1 Cindy Roleder 8.20; 2 Amina Ferguen 8.47; PV Karen Eltzschig 4.05; SP Christina Schwanitz 17.67

Ludwigshafen (Germany), 9.2.2014 -Grossregion Meisterschaften- (indoor)

Men PV Daniel Clemens 5.40; LJ Nicolas Stempnick (bel) 7.45; SP Bob Bertemes (lux) 18.28 Women 60m 1 Tiffany Tshilumba (lux) 7.54; 2 Lisa Schorr 7.61; 3 Carlotta Buckel 7.62; 4 Jenna Pletsch 7.64; 5 Laura Müller 7.68; 1.500m Charline Mathias (lux) 4:28.26; 60mh 1 Jenna Pletsch 8.33; 2 Elisabeth Davin (bel) 8.44; 3 Viktoria Müller 8.58; 4 Pauline Lett (fra) 8.59 (8.47 2h2); 5 Siliane Van Cauwenberghe (bel) 8.64 (8.60 1h1); HJ Elodie Tshilumba (lux) 1.78 Karlsruhe (Germany), 8-9.2.2014 -Badische Meisterschaften u20 and u18- (indoor) Men 60m Yannick Hoecker (guest) 6.88; 60mh u20 (0,99m) Yannick Spissinger 7.93 Women 60m u20 1 Sarah Gedemer 7.67; 2 Saskia Kossmann 7.78 München (Germany), 8.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Christian Rasp 6.85; 2 Lucien Aubry (95) 6.87; 3 Marius Broening 6.89; 200m Jonas Plass 21.58 Women 60m Amelie-Sophie Lederer 7.55; 800m 1 Fabienne Kohlmann 2:03.81; 2 Christina Hering 2:04.22

GREAT BRITAIN

Lee Valley (Great Britain), 5.2.2014 (indoor)

Women 60m Clieo Stephenson (95) 7.67 Sheffield (Great Britain), 8-9.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m (8) 1 James Dasaolu 6.50; 2 Dwain Chambers 6.53; 3 Richard Kilty 6.53; 4 Chijindu Ujah 6.59 (6.59 2s1); 5 Sean Safo-Antwi 6.62 (6.59 2s2); 6 Danny Talbot 6.64 (6.62 2s3); 7 James Ellington 6.67 (6.67 3s2); 8 Ojie Edoburun 6.72 (6.71 3s3); in semis: John Otugaye 6.73 3s1; Aidan Sayers 6.75 4s1 (6.72 2h1); Andre Wright 6.77 4s2; in heats: Harry Aikines-Aryeetey 6.72 2h2; 200m 1 Chris Clarke 20.68, 2 Ryan Oswald 21.25; 3 Conrad Williams 21.46; in heats: Omolulu Abiodun 21.46 2h2; Leon Reid 21.48 3h2; 400m Nigel Levine 46.82; 2 Richard Buck 46.88; 3 Daniel Awde 46.90, 4 Rory Evans 47.49; 5 Jamie Bowie 47.83 (47.07 3h2); in heats (8) Luke Lennon-Ford 47.43 1h1 (47.05 1q5 day 1); James Forman 47.96 3h1 (47.78 2q2 day 1); Omar Simpson 48.17 4h1 (47.76 1q4 day 1); Dan Putnam 48.45 5h1 (47.84 2q1 day 1); Tim Burn 47.90 5h2 (47.90 2q4 day 1); Richard Morrisey 47.90 6h2 (47.79 3q2 day 1); in quarters (8) Jarryd Dunn 47.96 3q1; Alex Boyce 48.16 4q1; Victor R. Dos Santos (por) 48.07 4q2; Elliott Rutter 47.92 3q3; Nicholas Atweeel 48.11 4q3; Owen Smith 48.12 5q3; Sebastian Rodger 47.94 3q4; 800m Mukhtar Mohammed 1:51.61 (1:50.47 1h2 day 1); in heats (7) Andrew Osagie 1:49.82 1h1; Paul Godall 1:50.16 2h1; Jamie Webb 1:50.38 3h1; James Bowness 1:50.84 2h2, anthony Whiteman 1:50.92 3h2; 1.500m 1 Lee Emanuel 3.48.15; 2 Chris O'Hare 3:48.68; 3 Charlie Grice 3:48.69; 4 Kris Gauson 3:48.73; 3.000m (8) 1 Andy Vernon 7:56.84; 2 Jonathan Mellor 7:57.08; 3 Thomas Farrell 8:01.07; 4 Richard Weir 8:06.05; 60mh (8) 1 Andy Pozzi 7.64 (7.64 1h3); 2 William Sharman 7.64; 3 David Omoregie 7.78; 4 David King 7.80; 5 Nick Gayle 7.84; 6 Alex Al-Ameen 7.85; 7 Edirin Okoro 7.89 (7.88 3h3); 8 Julián Ortiz (esp) 7.94 (7.92 2h1); in heats: Yannick Budd 7.97 4h3; LJ (8) 1 J J Jegede 7.85; 2 Dan Bramble 7.80; 3 Felix Maisey-Curtis 7.65; 4 Feron Sayers 7.50; HJ 1 Robbie Grabarz 2.24; 2 Chris Baker 2.24; 3 Allan Smith 2.24; 4 Tom Parsons 2.24; 5 Chirs Kandu 2.20; 6 Matthew Roberts 2.20; 7 Ray Bobrownicki 2.16; PV 1 Luke Cutts 5.60; 2 Max Eaves 5.45; 3 Paul Walker 5.30; 4 Gregor MacLean and Andrew Sutcliffe 5.30; 6 Nick Cruchley 5.30; TJ (8) 1 Julian Reid 16.87; 2 Nathan Fox 16.37; 3 Daniel Lewis 16.31; 4 Nathan Douglas 16.27; 5 Michael Puplampu 15.91; SP 1 Zane Duquemin 18.31; 2 Greg Beard 17.55 Women

60m (8) 1 Asha Phillip 7.09; 2 Dina Asher-Smith (95) 7.25 (7.22 1s2); 2 Montell Douglas 7.30 (7.29 1s3); 4 Amy Foster (irl) 7.33; 5 Anabelle Lewis 7.38 (7.35 2s2 and 7.35 1h5), 6 Bianca Williams 7.44 (7.44 2s1 and 7.43 3h5); 7 Rachel Johncock 7.45 (7.36 4s3); in semis: Shannon Hylton 7.54 3s1 (7.51 1h3); in semis: Marylin Nwawulor 7.54 3s2 (7.52 4h5); Adeline Gouenon 7.60 4s2 (7.59 2h3); Jodie Williams 7.32 2s3 (7.32 1h4); Laura Turner-Alleyne 7.55 5s3; Ama Pipi 7.56 6s3; in heats: Mica Moore 7.55 2h2; Shaunna Thompson7.58 4h4; Cherice Hylton (96) 7.60 5h5; 200m 1 Dina Asher-Smith 23.20; 2 Shannon Hylton 23.24; 3 Joey Duck 23.68; 4 Cheriece Hylton 24.25 (24.05 2h3); 400m 1 Margaret Adeoye 52.77; 2 Laura Wake 53.35; 3 Meghan Beesley 53.38; 4 Eilidh Child 53.68 (53.06 1h1 day 1); 5 Victoria Ohuruogu 53.77 (53.45 3h1 day 1); 6 Emily Diamond 54.70 (53.73 3h2); in heats (7) Harriet Pryke 54.22 4h1; Mary Iheke 54.32 5h1; Amy Allcock 54.11 4h2; Seren Bundy Davies 54.20 5h2; Abigayle Fizpatrick 54.67 6h2; 800m 1 Laura Muir 2:06.04; 2 Shelayna Oskan-Clarke 2:06.66; 3 Katie Kirk 2:06.76 (2:06.38 3h3); 4 Jenny Meadows 2:06.80 (2:05.68 1h3); 5 Katie Snowden 2:07.60 (2:06.23 2h3); 6 Adelle Tracey 2:07.67; 1.500m (8) 1 Jemma Simpson 4:14.68; 2 Alison Leonard 4:14.76; 3 Melissa Courtney 4:14.86; 4 Rose-Anne Galligan (irl) 4:21.80; 5 Racheal Bamford 4:21.89; 5 Sarah McDonald 4:23.77; 3.000m 1 Charlene Thomas 9:05.33; 2 Josephine Moultrie 9:09.02; 3 Rosie Clarke 9:10.99; 4 Sara Treacy (irl) 9:17.07; 5 Elle Vernon 9:19.24; 6 Gemma Kersey 9.24.52; 7 Beth Potter 9:27.35; 8 Lennie Waite 9:29.83; 60mh 1 Gemma Bennett 8.20; 2 Serita Solomon 8.24; 3 Sarah Lavin (irl) 8.25; 4 Marilyn Onwawulor 8.35; 5 Karla Drew 8.42 (8.39 3h3); 6 Gemma Werrett 8.57 (8.46 4h3); 7 Amy Barclay 8.73 (8.45 3h1); in heats: Angelita Broadbelt-Blake 8.42 2h1; Olivia Walker 8.65 4h1; Stephanie Clitheroe 8.75 5h1; Jahisha Thomas 8.64 3h2; Holly Woodward 8.64 4h2; Lauren O'Reilly 8.66 4h3; HJ (8) 1 Katarina Johnson-Thompson 1.96; 2 Jayne Nisbet 1.87; 3 Isobel Pooley 1.87; 4 Bethan Partridge 1.81; 5 Poppy Lake (96) 1.81; 6 Hayley Pitman 1.81; PV (8) 1 Holly Bleasdale 4.73; 2 Lucy Bryan 4.26; 3 Zoe Brown (irl) and Sally Peake 4.16; 5 Henrietta Paxton 4.16; 6 Rachel Gibbens 4.01; 7 Sally Scott 4.01; LJ 1 Katarina Johnson-Thompson 6.75; 2 Jazmin Sawyers 6.44; 3 Kelly Proper (irl) 6.38; 4 Amy Harris 6.36; 5 Sarah Warnock 6.20; 6 Jade Nimmo 6.14; TJ 1 Laura Samuel 13.32; 2 Nadia Williams 13.27; 3 Chioma Matthews 13.18; 4 Shakira Whight 13.12; 5 Angela Barrett 13.09; 6 Caoimhe King 12.96; SP (8) 1 Rachel Wallader 16.45; 2 Sophie McKinna 16.13; 3 Kirsty Yates 15.53; 4 Eleanor Gatrell 15.35

Birmingham (Great Britain), 8-9.2.2014 

-Midland Counties Championships- (indoor)

Men 60m (9) 1 David Lima (por) 6.85 (6.85 1s1); 2 Elijah Skervin 6.87 (6.86 2s1); 3 Eldridge Phiri (zam) 6.93; 200m David Lima (por) 21.26; 400m (9) 1 Tom Druce 47.95; 2 Nicholas Kanonik 48.33 Women 60m u20 (9) 1 Amelia Benjamin 7.67; 2 Charlotte Jones 7.76 (7.75 1h2); 200m u20 Rachel Norris 24.53; 400m (9) Laura Maddox 54.68; 60mh u20 (9) Mollie Courtney 8.70 1h2; Ebony Wake 8.74 2h2

GREECE Pireás (Greece), 8-9.2.2014 

-National Championships- (indoor)

Men 60m 1 Efthímios Steryioúlis 6.77 (6.77 1h2); 2 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 6.78 (6.77 1h3); 3 Konstadínos Douvalídis 6.78; 4 Hrístos Kalamarás 6.81; 5 Panayiótis Trivizás 6.82 (6.81 1h1); 6 Viktor Kremmídas 6.84 (6.84 1h5); 7 Vasílios Tsoúsis 6.85; 1.500m Andréas Dimitrákis 3.46.59; 60mh (9) 1 Konstadínos Douvalídis 7.63; 2 Theópistos Mavrídis 7.82; 3 Nikólaos Saisanás 7.84; HJ Adónios Mástoras 2.22; PV 1 Konstadínos Filippídis 5.77; 2 Nikandros Stylianou (cyp) 5.45; 3 Dimítrios Patsoukákis 5.40: LJ 1 Loúis Tsátoumas 8.23; 2 Mihaíl Mertzanídis-Despotéris 7.86; 3 Anastásios Galazoúlas 7.70, 4 Nikólaos Kapsís 7.47; TJ (9) Dimítrios Tsiámis 16.39; 5 Kms Walk Aléxandros Papamihaíl 19:26.68 Women 60m A 1 María Gátou 7.33 (7.29 1h1); 2 Ramona-Anna Papaioannou (cyp) 7.33 (7.33 1h4); 3 Grigoría- Emmanouéla Keramidá 7.36; 4 Andriána Férra 7.63 (7.63 1h6); 5 Rafailía Spanoudáki-Hatziríga 7.70; 6 Eleni Pitsavou 7.72 (7.67 1h5); 7 Irini Vasilíou 7.72 (7.65 1h3); 8 Panayióta Veniéri 7.76 (7.76 2h4); B 1 Ariádni Dadá 7.73; 2 Nikoletta Nikolettou (cyp) 7.73; 3 Ioulia Polozók 7.74; 400m 1 Agní Dervéni 54.75; 2 Anna Vasiliou 55.41; 3 Aryiró Pintí 55.57; 1.500m Natalia Evangelidou (cyp) 4:26.12; 2 Anastasia- Panayióta Marinákou 4:27.88; 60mh (9) 1 Elisávet Pesirídou 8.34; 2 Alkistis-Soultana Yeoryiou (95) 8.64; 3 Angeliki Athanasopoulou (cyp) 8.78; HJ (8) Ekateríni Kiriakopúlou 1.81; PV (9) 1 Nikoéta Kiriakopoulou 4.31; 2 Loréla Mánou 4.21; TJ (9) Evaggelía Sofáni 15.78; 3 Kms Walk Déspina Zapounídou 12:35.16

HUNGARY

Budapest (Hungary), 8.2.2014 (indoor)

Men 60m David Onodi 6.79; 2 Vladimir Simik (svk) 6.85 ; 3 Daniel Karlik 6.93; 400m 1 Emir bekric (srb) 47.49; 2 Milos Raovic (srb) 47.71; 800m 1 Tamas Kazi 1:49.71; 2 David Takacs 1:50.01; 3 Nemenja Kojic (srb) 1:50.05 Women 60m 1 Eva Kaptur 7.54; 2 Erika Halai (rou) 7.72; 3 Liliana Guba 7.72; 60mh 1 Andrea Ivancevic (cro) 8.19 (8.16 1h1 NR); 2 Ivana Loncarek (cro) 8.37; 3 Petra Repasi 8.67; 4 Luca Kozak (96) 8.77; in heats: Ivana Petkovic (srb) 8.76 2h2; HJ Patricia Bihari 1.80; LJ Fanni Schmelcz 6.15; TJ Lucie Maková (cze) 13.47; SP Anita Marton 17.33

IRELAND Athlone (Ireland), 7.2.2014

 -University Championships- (indoor)

Men 60m Steven Colvert 6.88 (6.87 1h2); 200m Marcus Lawler 21.26; 400m 1 Thomas Barr 46.97; 2 Timmy Crowe 47.57; 1.500m 1 John Travers 3:42.66; 2 David McCarthy 3:46.37 Women 60m 1 Phil Healy 7.36; 2 Catherine McManus 7.50; 3 Louise Kiernan 7.59; 4 Sarah Murray 7.67; 200m Niamh Whelan 24.51; 400m Shauna Cannon 55.75; 60mh 1 Sarah Lavin 8.36; 2 Catherine Mcmanus 8.58;HJ Cathriona Farrell 1.81

ITALY

Genova (Italy), 2.2.2014 (indoor)

Men 400m Paolo Carlo Danesini 48.57 Women 60m Elena Sordelli 7.72; 200m Chiara Bazzoni 24.34; 400m Elena Maria Bonfanti 53.89 Roma (Italy), 2.2.2014 (indoor) Men 60m 1 Federico Raguni 6.78 (6.76 1h7); 2 Andrea Specci 6.83; 60mh u20 (0,99m) Simone Poccia 7.99 1h1 Women 60m Audrey Alloh 7.32; 60mh Maria Helena Gioia 8.75 Lucca (Italy) 2.2.2014 (indoor) Women LJ Anna Visibelli 6.13 Livorno (Italy) 2.2.2014 Women JT Sara Jemai 49.64 Ancona (Italy), 8-9.2.2014 -National Championships u23 and u20- (indoor) Men 60m u23 (8) 1 Lorenzo Bilotti 6.81 (6.82 1s1); 2 Erasmo Emanuele Caruso 6.89 (6.88 1s2); 3 Matteo Didoni 6.89 (6.84 2s1); 4 Vincenzo Vigliotti 6.91; 5 Luca Valbonesi 6.91 (6.85 1h2); in semis: Alessio Moscetti 6.88 2s2; 400m u23 1 Michele Tricca 47.43; 2 Paolo Carlo Danesini 47.92; in heats (8): Lorenzo Veroli 48.47 2h4; 60mh u23 1 Hassane Fofana 7.87; 2 Lorenzo Perini 7.88; 3 Ivan Mach di Palmstein 8.00; PV u23 Alessandro Sinno 5.40; LJ u23 (8) 1 Stefano Braga 7.68; 2 Humberto Posenato 7.60; TJ u23 1 Riccardo Appoloni 16.23; 2 Daniele Cavazzani 15.89; SP u23 (8) Daniele Secci 18.80

60m u20 (8) 1 Levi Roche Mandji 6.83; 2 Luca Antonio Cassano 6.84; 3 Simone Pettenati 6.86; 4 Jacopo Spano 6.87; 60mh u20 Simone Poccia 7.94 (7.88 1s1); HJ u20 (8) 1 Federico Ayres da Motta 2.16; 2 Michele Longhi 2.14; LJ u20 (8) 1 Harold Barruecos 7.48; 2 Elias Sagheddu 7.44; 3 Filippo Randazzo 7.40; TJ Simone Forte 15.73; SP u20 Sebastiano Bianchetti 18.40

Women 60m u23 (8) 1 Gloria Hooper 7.42; 2 Irene Siragusa 7.44; 3 Udochi Judy Ekeh 7.61; 4 Federica Giannotti 7.61; 5 Alessandra Marceddu 7.69; 6 Giulia Riva 7.78 (7.78 3s2); in semis: Elisa Paiero 7.74 2s2; 800m Irene Baldessari 2:08.36; 1.500m u23 (8) Irene Baldessari 4:25.86; 60mh 1 Silvia Zuin 8.48, 2 Rebecca Palandri 8.59; 3 Giada Carmassi 8.70; 4 Giulia Gargantini 8.76; Hj u23 Alessia Trost 1.90; PV u23 (8) Sonia Malavisi 4.25; LJ u23 (8) 1 Dariya Derkach 6.42; 2 Anna Visibelli 6.19; TJ u23 Dariya Derkach 13.51; SP u23 (8) Francesca Stevenato 15.44; 3 Kms Walk u23 (8) Anna Clemente 13:32.75 60m u20 (8) 1 Martina Favaretto 7.66 (7.63 1s1 and 7.61 1h1); 2 Annalisa Spadotto Scott 7.68 (7.68 1h1); 3 Chiara Torrisi 7.72; 4 Johanelis Herrera Abreu 7.72; 5 Denise Rega 7.73 (7.72 2s1); 6 Giovanna De Andreis 7.75 (7.75 3s1); 7 Micaela Moroni 7.78; in semis: Arianna Bettin 7.80 5s1; 60mh u20 1 Ayomida Folorunso 8.60; 2 Virginia Morassutti 8.70; HJ u20 Erika Furlani 1.86; LJ u20 (8) Ottavia Cestonaro 6.15; TJ u20 Ottavia Cestonaro 13.06 Genova (Italy), 8.2.2014 (indoor) Men 3.000m Abdellah Haidane 7:48.60 Padova (Italy), 8.2.2014 Men 60m Davide Deimichei 6.88 1h1; 60mh Samuele Devarti 8.00; PV Marco Boni 5.30 Women 60m 1 Manuela Levorato 7.54; 2 Amy Fabe Dia 7.59 (7.54 1h1); 3 Doris Tomasini 7.65; 4 Laura Gamba 7.74 (7.73 4h1); 60mh Giuilia Pennella 8.19 1h1; Giulia Tesaro 8.48 2h1; Alessandra Arienti 8.60 3h1; LJ Irene Pusterla (sui) 6.09 Milano (Italy), 8-9.2.2014 Men HT (9) Marco Lingua 72.27 Roma (Italy), 9.2.2014 (indoor) Women 60m Jessica Paoletta 7.48

LATVIA

Riga (Latvia), 7-8.2.2014 (indoor)

Men HJ Janis Vanags 2.14; LJ Elvijs Misans 7.79; Women 60m Gunta Latiseva-Gudare (95) 7.80; HJ Madara Onuzane 1.83; TJ Jolanta Verseckaité 13.03

LITHUANIA

Vilnius (Lithuania), 1.2.2014 (indoor)

Men 60m 1 Ugnius Savickas 6.92 (6.90 1h5); 3 Lukas Gaudutis 6.93; 3 Kostas Skrabulis 6.93; LJ 1 Tomas Vitonis 7.86; 2 Mantas Silkauskas 7.85; 3 Povilas Mikolaytis 7.73; TJ Maksim Niastsiarenka 16.23; SP 1 Sarunas Banevicius 18.66; 2 Aliaksei Nichypar (blr) 17.31; 3 Julius Malotkinas 17.22; 4 Mantas Jusis 17.21; 5 Kms Walk 1 Marius Ziukas 19:08.27; 2 Tadas Suskevicius 19:37.90; 3 Ricardas Rekst 19:52.72 Women 60m Lina Grincikaité 7.36; 2 Karolina Deliautaité (95) 7.66; 3 Audra Cekanauskiené 7.69; 400m Modesta Morauskaité 55.69; 800m Egle Balciunaité 2:08.53, 60mh Laura Usanovaité 8.68 (8.61 1h1); HJ 1 Airiné Palsyté 1.90; 2 Gintaré Nesteckyté 1.80; LJ 1 Jogailé Petrokayté (95) 6.30; 2 Natalya Mezenova (rus) 6.12; 3 Asta Dauksaité 6.09; TJ 1 Dovilé Dzindzaletaité 13.83; 2 Jolanta Verseckaité 13.50; SP 1 Vera Yepimashka (blr) 16.56; 2 Laura Gedminaité 15.40; 3 Kms Walk 1 Brigita Virbalyté 12:20.32; 2 Neringa Aidietyté 13:04.50

Klaipeda (Lithuania), 8.2.2014 

-University Championships- (indoor)

Men 60m 1 Laurynas Gendvilas 6.80; 2 Kostas Skrabulis 6.88; 3 Ugnius Savickas 6.90; SP Sarunas Banevicius 19.22 Women 60m 1 Lina Grincikaité 7.38; 2 Zivile Brokoriuté 7.82; 60mh Laura Usanovaité 8.62; HJ Gintaré Nesteckyté 1.80

NETHERLANDS Apeldoorn (Netherlands), 8-9.2.2014 

-National Championships u20 and u18- (indoor)

Men 400m u20 (9) Roel Huijsmans 48.72; SP u20 (6 Kg) (8) 1 Denzel Comenentia 19.75; 2 Mathijs Damsteegt 18.39 60mh u18 (0,91m) Joris Van Gool 7.88 Women 60m u20 (8) 1 Anna Sjoukje Runia 7.57; 2 Debbie Baltes 7.71; 3 Marije Van Hunenstijn 7.72; 4 Eva Hovenkamp 7.79; 400m u20 (9) Laure De Witte 55.99; 60mh u20 1 Nadine Visser 8.40; 2 Anna Sjoukje Runia 8.55 60m u18 (8) 1 Silke Berendse 7.70; 2 Marijke Boogerd 7.72; 60mh u18 (0.76m) Maaike Tjina-Lim 8.64; SP u18 (3 Kg) (8) Benthe Konig 15.10

NORWAY

Bergen (Norway), 5.2.2014 (indoor)

Men 5 Kms Walk Erik Tysse 19.14.06 Rud (Poland), 8-9.2.2014 (indoor) Men 60m Thomas Viborg 6.80; 2 Jostein Joshua Fossoy 6.89; in heats: Anders Erlend Idas 6.91 1h2; HJ (9) Mihai Anastasiu (rou) 2.15 Women 60m Caroline Lundahl (swe) 7.62; 2 Astrid Cederkvist 7.69 (7.67 2h1); 3 Karoline Kuvaas 7.71; 60m u20 Sigrid Semmingsen 7.79; 60m u17 Helene Ronningen 7.67; 60m u16 Ingvild Meinseth (99) 7.73; LJ (9) Nadia Akpana Assa 6.20; TJ Inger anne Froysedal 13.04

POLAND

Spala (Poland), 8.2.2014 (indoor)

Men 60m 1 Remigiusz Olszewski 6.69; 2 Robert Kubaczyk 6.74; 3 Kamil Krynski 6.82 (6.82 1h6); 4 Damian Karolak 6.85; 5 Adam Pawlowski 6.85; 6 Przemyslaw Slowikowski 6.89; in heats: Pawel Stempel 6.89 1h5; 200m h6 Jan Ciepela 21.60; h4 Adam Pawlowski 21.57; 400m h1 1 Lukas Wilamowski 47.20; 2 Andrzej Jaros 47.86; h2 1 Grzegorz Sobinski 47.57; 2 Bartlomiej Chojnowski 48.44; h3 1 Patryk Dobek 46.99; 2 Marcin Grynkiewicz 47.96; h4 1 Jakub Krzewina 46.65; 2 Marcin Marciniszyn 48.27; h5 Kamil Gurdak 48.35; 60mh Dominik Bochenek 7.63; in heats: Mikolaj Justynski 8.00 1h2; PV 1 Piotr Lisek 5.70; 2 Lukasz Michalski 5.60; 3 Przemyslaw Czerwinski 5.50, 4 Pawel Wojciechowski 5.40; LJ 1 Adrian Strzalkowski 7.81; 2 Krzysztof Tomasiak 7.70; 3 Andrzej Kuch 7.46; TJ Karol Hoffmann 16.55; SP 1 Jakub Szyszkowski 19.36; 2 Dominik Witczak 18.62; 3 Rafal Kownatke 18.54 

Women 60m 1 Weronika Wedler 7.41; 2 Anna Kielbasinska 7.43; 3 Malgorzata Koldej 7.70; 4 Karolina Koleczek 7.72 (7.71 1h3); 5 Agata Forkasiewicz 7.76; in heats: Katarzyna Swiostek 7.71 2h1; Adrianna Zietara 7.77 2h3; 200m h2 Agata Forkasiewicz 24.30; 400m h1 1 Iga Baumgart 54.61; 2 Joanna Jozwik 54.68; h2 Ewa Jacniak 55.69; 1.500m 1 Karolina Polrola 4:26.54; 2 Monika Halasa 4:28.22; 60mh 1 Karolina Koleczek 8.27; 2 Urszula Bhebhe 8.27; 3 Katarzyna Swiostek 8.36; 4 Anna Kielbasinska 8.45 (8.34 2h2); 5 Katarzyna Hyjek 8.73 (8.71 3h1); 6 Martyna Makosa 8.77 (8.75 3h2); PV 1 Olga Frackowiak 4.10; 2 Aleksandra Wisnik 4.00; TJ Anna Jagaciak 13.53; SP 1 Agnieszka Dudzinska 16.75; 2 Anna Wloka 16.26; 3 Aldona Zebrowska 15.56

Brzeszcze (Poland), 9.2.2014 (indoor)

Men SP Krzysztof Brzozowski 18.28 Women SP Angelika Kalinowska 15.48


PORTUGAL Pombal (Portugal), 

8-9.2.2014 -National Junior Championships- (indoor)

Men 60m (8) Xavier Mendes 6.97 Women LJ (8) Teresa Carvalho 6.06; Pentathlon (9) Rafaela Vitorino 3.564p (9.14; 1.64; 10.40; 5.16; 2:29.82)

ROMANIA Bucuresti (Romania), 

8-9.2.2014 -National Championships in Combined Events- (indoor)

Men Heptathlon (8-9) Ionel Cojan 5.121p (6.99; 6.93; 14.06; 1.87 - 8.75; 3.70; 2:58.17) Women Pentathlon (8) 1 Elena Panturoiu (95) 4.138p (8.75; 1.69; 11.44; 6.00; 2:17.41); 2 Beatrice Puiu 4.076p (8.63; 1.75; 12.78; 5.57; 2:26.44); 3 Georgiana Muscalu 3.648p (9.41; 1.78; 9.56; 5.63; 2:35.11) Bacau (Romania), 8-9.2.2014 (indoor) Men SP u18 (5 Kg) Marius Musteata 17.62

RUSSIA Volgograd (Russia), 

7-9.2.2014 -National Junior Championships- (indoor)

Men 60m 1 Danil Smirnov 6.87; 2 Pavel Vereschagin 6.88; 3 Aleksey Boytsov 6.89; in heats: Ruslan Abdulkaderov 6.91; 400m Danil Peremetov 48.30; 60mh 1 Aleksey Kudryatsev 7.87; 2 Sergey Solodov 7.94; 3 Kamil Salimullin 7.97; 2.000m St Denis Bashkirtsev 5:42.05; 2 Konstantin Galiullin 5:42.13; 3 Konstantin Nechiporuk 5:42.29; HJ Mikahil Akimenko 2.24; PV 1 Leonid Kobelev 5.20; 2 Sergey Safonov 5.10; LJ Fyodor Kiselyov 7.74; 2 Anatoly Ryapolov 7.59; 3 Vladyslav Siaglo 7.50; TJ Vitaliy Pavlov 16.00; SP 1 Aleksey Chizhelikov 19.02; 2 Gennadiy Dektyaryev 17.77 Women 60m 1 Kristina Sivkova 7.50 (7.49 h); 2 Anastasiya Gadzhiyeva 7.61 (7.59 h); 3 Yuliya Belometsnykh 7.66 (7.65 h); 4 Svetlana Stepanova 7.67; 5 Valentuna Kiselyeva 7.68; 6 Vlada Pugachyeva 7.71 (7.62 h); 400m 1 Yana Glotova 53.80; 2 Anna Ustinova 55.62; 3 Anastasiya Bednova 55.64; 60mh 1 Anastasiya Nikolayeva 8.39; 2 Darya sharova 8.56; 3 Yuliya Sokolova 8.60; in heats: Yuliya Maluyeva 8.62; HJ 1 Magarrita Mazina 1.84; 2 Sofiya Voronina 1.84; 3 Natalya Sokolova 1.81; PV 1 Anastasiya Sadovnikova 4.10, 2 Kristina Bondarenko 4.10; LJ Vika Barmina 6.03 (6.04q); in qualy: Tatyana Blagoveshchenskaya 6.04; TJ 1 Valeriya Fedorova 13.56; 2 Mariya Suntsova 13.25; 3 Kristina Malaya 13.10; 4 Tatyana Blagoveshchenskaya 12.97; 5 Galina Yushko 12.90; SP Yelena Bezruchenko 16.02 Orenburg (Russia), 8.2.2014 -Orenburg Mile- (indoor) Men Mile 1 Maurys Castillo (cub) 4:05.80; 2 Salomon Barngetuny (ken) 4:06.22 Women Mile 1 Yelena Korobkina 4:32.20; 2 Anna Shchagina 4:33.21; 3 Svetlana Karamysheva 4:33.72; 4 Myriam Chepkemoi (ken) 4:37.78 Krasnodar (Russia), 9.2.2014 -Governor Cup- (indoor) Men 60m 1 Aleksandr Brednev 6.78; 2 Dmitriy Khomutov 6.81; 60mh 1 Sergey Shubenkov 7.62; 2 Kirill Nevdakh 7.86; 3 Filipp Shabanov 7.88; 4 Aleksandr Yevgenyev 8.03; PV Aleksandr Gripich 5.40; 2 Artem Nurya 5.40; 3 Anton Ivakin 5.30; 4 Viktor Kozlitin 5.30; 5 Yevgeniy Lukyanenko 5.20; LJ 1 Pawel Shalin 7.90; 2 Denis Bogdanov 7.78; 3 Sergey Mikhailovskiy 7.61; 4 Vardan Pahlevanyan (arm) 7.51 Women 60m 1 Yekaterina Voronenkova 7.44; 2 Natalya Rakacheva 7.50; 3 Sofiya Luneva 7.62; 4 Kseniya Nestrenko 7.68; in heats: Yuliya Skokova 7.79 3h1; Nina Argunova 7.66 2h1; 60mh 1 Nina Argunova 8.29; 2 Anna Kostina 8.37; 3 Valentina Kibalnikova 8.44; LJ 1 Anna Misochenko 6.50; 2 Yekaterina Levitskaya 6.30; 3 Yekaterina Voloshina 6.21

SERBIA

Novi Sad (Serbia), 9.2.2014 (indoor)

Men PV Ivan Horvat (cro) 5.30; LJ Lazar Anic 7.47; SP 1 Zeljko Milovanovic 17.98; 2 Milos Markovic 17.72

SLOVAKIA Banska Bystrica (Slovakia) 4.2.2014 (indoor)

Men HJ 1 Lukas Beer 2.24; 2 Matus Bubenik 2.24; 3 Peter Horak 2.21; 4 Martin Kalafus 2.15 Women HJ Leona Silnicová (cze) 1.77 Bratislava (Slovakia), 8.2.2014 -National Chamopionships u18 and Meeting- (indoor) Women 60m Alexandra Bezaková (cze) 1h1 7.54; 60mh 1 Jana Sotaková (cze) 8.71; 2 Monika Banovicová (95) 8.79; SP u18 (3 Kg) Patricia Slosarová 15.10

SLOVENIA Ljubljana (Slovenia), 

8.2.2014 -National Junior Championships and Meeting- (indoor)

Men 60m Jan Zumer 6.87; 60m u20 1 Luka Janezic 6.92; 2 Jan Kramberger 6.97 Women 60m 1 Maja Mihalinec 7.47; 2 Sas Babsek 7.77; 60m u20 Danaja Dover (96) 7.76; HJ u20 Lara Omerzu (98) 1.79; PV u20 Leda Kroselj (97) 3.95

SPAIN

Barcelona (Spain), 2.2.2014

Men HT u20 (6 Kg) Miguel Alberto Blanco 69.40 Women HT Berta Castells 64.78 Antequera (Spain), 8-9.2.2014 -National Championships u23- Men 60m (8) 1 Adrià Burriel 6.86; 2 David Alejandro 6.88; 3 Oscar A. López 6.88; 200m (9) Oscar Husillos 21.48; 400m (9) 1 Daniel Andujar 47.91; 2 Iñigo Pérez 48.28; 3 Lucas Bua 48.37; 3.000m (8) Fernando Carro 8.10.98; 60mh (9) Pedro García 7.96; PV (8) Dídac Salas 5.21; LJ (8) Vicente Guardiola 7.45; TJ (9) 1 Vicente Docavo 16.28; 2 Pablo Torrijos 16.22; SP (8) Alejandro Noguera 17.16; Heptathlon (8-9) 1 Vicente Guardiola 5.275p (7.18; 7.35; 12.00; 1.89 - 8.58; 4.30; 2:56.04); 2 Juan José Alarcón 5.208p (7.12; 7.12; 11.95; 1.83 - 8.60; 4.40, 2:57.94)

Women 60m (9) 1 Elena Moreno 7.69; 2 María Isabel Pérez 7.76 (7.71 1s2); 3 Julia Canet 7.80; 1.500m (9) 1 Marta Pérez 4.27.94; 2 Leticia Fernández 4.28.25; 60mh (8) 1 Teresa Errandonea 8.40; 2 Irene Almarcha 8.74; in semis: Araceli Rojo 8.76 1s1; HJ (8) 1 Claudia García 1.80; 2 Cristina Ferrando 1.78; TJ (8) Ariadna Ramos 13.24; SP (9) María Belén Toimil 15.24; Pentathlon (8) 1 Patricia Ortega 3.695p (9.00; 1.68; 9.62; 5.48; 2:25.05); 2 Sanae Zouine Duar (mar) 3.642p (8.78; 1.53; 9.36; 5.88; 2:27.11) San Sebastián (Spain), 8-9.2.2014 (indoor) Men 60m Javier Sanz 6.93 1h1; 60mh u18 (0.91m) (9) Juan José Garrantxo 7.78 1h1 Women 60m 1 Alazne Furundarena 7.54; 2 Maitane Iruretagoiena 7.80; 200m (9) Alazne Furundarena 24.50; 60mh Nora Orduña (97) 8.47; PV Naroa Agirre 4.25; TJ Maitane Azpeitia 13.05 Madrid (Spain), 8.2.2014 (indoor) Men 60m Iván Jesús Ramos 6.86 1h1; 60mh Yidiel Contreras (cub) 7.90; HJ Javier Bermejo 2.15; LJ Jean- Marie Okutu 7.61 Women 60m Elisa Tejedor 7.68; in heats: Alba Martín 7.77 2h1; 60mh Marta Sainz 8.71, TJ 1 Patricia Sarrapio 13.81; 2 Ana Peleteiro 13.38 Sabadell (Spain) 8.2.2014 (indoor) Men 400m 1 Joao Ferreira (por) 48.40; 2 Pau Fradera 48.51; SP José Javier Ortega 17.55 Women 60m Estela García 7.55 (7.55 2h1), in heats: Sonia Tavares (por) 7.54 1h1; 400m h1 1 Aauri Lorena Bokesa 53.21; 2 Catia Azevedo (por) 54.50; 3 Laura Sotomayor 54.59; 4 Vera barbosa (por) 55.21; 400m h2 1 Stephanie Thomas (gbr) 55.39; 2 Geraxane Ussia 55.42; 60mh Caridad Jerez 8.45 1h1 Sabadell (Spain), 9.2.2014 (indoor) Men 800m 1 Alejandro Estévez 1:49.56; 2 Salvador Crespo 1:50.29 Women 60m Sonia Tavares (por) 7.62 1h1; Estela García 7.63; 2h1; 200m Estela García 24.21; SP Ursula Ruiz 16.78 Barcelona (Spain), 9.2.2014 -Catalonia Winter Throwing Championships- Men HT Pedro José Martín 69.59 Women HT 1 Laura Redondo 65.45; 2 Berta Castells 64.34; JT Elia Pascual 51.08

SWEDEN Stockholm (Sweden), 

6.2.2014 -XL Galan 2014- (indoor)

Men 400m race 1 1 Pavel Maslak (cze) 45.66; 2 Luguelín Santos (dom) 45.89; 3 Nick Ekelund-Arenander (den) 46.31; 4 Nery Brenes (crc) 46.62; 400m race 2 1 Rafal Omelko (pol) 46.45; 2 Mark Ujakpor (esp) 46.90; 3 Erik Martinsson (96) 48.27

800m race 1 1 Mohammed Aman (eth) 1:45.08; 2 Marcin Lewandowski (pol) 1:45.56; 3 Kevin López (esp) 1:45.69; 4 Jeremiah Mutai (ken) 1:46.77; 5 Musaeb Balla (qat) 1:46.82; 6 Johan Rogestedt (swe) 1:48.49; 800m race 2 1 Mark English (irl) 1:47.69; 2 Samir Jamaa (mar) 1:47.80; 3 Mohamed Al-Azemi (kuw) 1:48.04; 4 Paul Renaudie (fra) 1:48.36; 5 Jamal Hairane (qat) 1:49.65; 6 Rickard Gunnarsson 1:49.78

1.500m race 1 (hand timing) 1 Mohamed Moustaoui (mar) 3:35.0; 2 Ayanleh Souleiman (dji) 3:35.2; 3 Bethwel Birgen (ken) 3:35.3; 4 Aman Wote (eth) 3:36.4; 5 Caleb Ndiku (ken) 3:36.8; 6 Fouad El Kaam (mar) 3:37.3; 7 Johan Cronje (rsa) 3:38.5; 8 Silas Kiplagat (ken) 3:38.7; 9 Nixon Chepseba (ken) 3:39.7; 10 Collins Cheboi (ken) 3:40.5; 11 Tesfaye Cheru (eth) 3:44.6; 1.500m race 2 Jonas Leandersson 3:45.75

3.000m 1 Youssouf Hiss Bachir (dji) 7:52.75; 2 Lukasz Parszczynski (pol) 7:59.09 60mh race 1 1 Dayron Robles (cub) 7.62; 2 Jeff Porter (usa) 7.66; 3 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 7.76; 4 Xie Wenjun (chn) 7.79; 5 Kevin Craddock (usa) 7.81; 6 Philip Nossmy 7.93; 60mh race 2 1 Martin Mazac (cze) 7.80; 2 Mikel Thomas (tto) 7.86; 3 Amir Shaker Irq) 7.95 PV 1 Alhaji Jeng 5.55; 2 Carl Sténson 5.25 LJ 1 Ngonidzase Makusha (zim) 8.18; 2 Michel Torneus 8.14; 3 Irving Saladino (pan) 8.11; 4 Li Jinzhe (chn) 8.03; 5 Christian Reif (ger) 8.02; 6 Ignisious Gaisah (ned) 7.90; 7 Chris Tomlinson (gbr) 7.72; 8 Zarck Viser (rsa) 7.49 Women 60m race 1 1 Verena Sailer (ger) 7.22; 2 Lekeisha Lawson (usa) 7.25; 3 Ezinne Okparaebo (nor) 7.28; 4 Aleen Bailey (jam) 7.31; 5 Carina Horn (rsa) 7.35; 6 Irene Ekelund (97) 7.47; 60m race 2 1 Lina Grincikaité (ltu) 7.37; 2 Katerina Cechová 7.41; 3 Emilia Kjellberg (96) 7.67; 4 Melanie Bauschke (ger) 7.71; 5 Maria Gustafsson 7.73; 60m race 3 1 Karolina Nikamo (95) 7.71; 2 Jessica Ostlund 7.73 200m race 1 1 Irene Elekund (97) 23.48; 2 Aleen Bailey (jam) 23.68; 3 Inna Weit (ger) 23.84; 200m race 2 1 Madeia Ghafoor (ned) 24.02; 2 Katerina Cechová (cze) 24.29 400m Elin Moraiti 54.80 1.500m 1 Abeba Aregawi 3:57.91; 2 Gudaf Tsegay (eth) 4:08.47; 3 Betlhem Desalegn (uae) 4:08.79; 4 Renata Plis (pol) 4:09.19; 5 Danuta Urbanik (pol) 4:10.07; 6 Rabab Arrafi (mar) 4:11.65; 7 Mimi Belete (brn) 4:12.10; 8 Axumawit Embaye (eth) 4:12.52; 9 Siham Hilali (mar) 4:14.30; 10 Lydia Wafula (ken) 4:20.44; 11 Linn Nilsson 4:21.27 3.000m 1 Genzebe Dibaba (eth) 8:16.60; 2 Hellen Obiri (ken) 8:29.99; 3 Irene Jelagat (ken) 8:40.75; 4 Viola Kibiwott (ken) 8:43.42; 5 Almaz Ayana (eth) 8:43.47; 6 Senbera Teferi (eth) (95) 8:47.94; 7 Alia Mohamed Saeed (uae) 8:48.27; 8 Lydia Chepkurui (ken) 8:55.21; 9 Sofia Ennaoui (pol) (95) 9:06.27; 10 Svetlana Kireyeva (rus) 9:10.64; 11 Sonja Roman (slo) 9:12.17 HJ 1 Mariya Kuchina (rus) 2.01; 2 Emma Green-Tregaro 1.96; 3 Justyna Kasprzycka (pol) 1.92; 4 Olena Holosha (ukr) 1.88; 5 Maire-Laurence Jungfleisch (ger) and Sofie Skoog 1.88; 7 Levern Spencer (lca) 1.88; 8 Marina Aitova (kaz) 1.83 PV 1 Silke Spiegelburg (ger) 4.72; 2 Nikoléta Kyriakopoúlou (gre) 4.72; 3 Jirina Svobodová (cze) 4.64; 4 Fabiana Murer (bra) 4.42; 5 Minna Nikkanen (fin) 4.42; 6 Angelica Bengtsson 4.42; 7 Anastasiya Savchenko (rus) 4.30; 8 Malin Dahlström 4.30; 9 Martina Strutz (ger) 4.30 LJ 1 Ivana Spanovic (srb) 6.58; 2 Erica Jarder 6.57; 3 Sosthene Moguenara (ger) 6.53; 4 Funmi Jimoh (usa) 6.49, 5 Melanie Bauschke (ger) 6.27; 6 Stefanie Voss (ger) 6.26 Satra 8-9.2.2014 (Indoor) Men SP (8) Arwid Koskinen 17.81 Women 60m (8) 1 Carolina Sandsjoe 7.57; 2 Sandra Tornros (95) 7.72 (7.70 2h4); 3 Erica Pettersson 7.80 Vaxjo (Sweden), 8-9.2.2014 -National Championships in Combined Events- (indoor) Men

Heptathlon 1 Petter Olson 5.904p (7.05; 7.00; 14.19; 2.00 - 8.31; 5.03; 2:41.50); 2 Fabian Rosenquist 5.665p (7.11; 7.48; 12.73; 2.00 - 8.46; 4.53; 2:46.84); 3 Rasmus Carlsson 5.380p (7.28; 6.56; 13.40, 1.94 - 8.87; 5.03; 2:51.72) Heptathlon u23 Fredrick Ekholm 5.404p (7.07; 7.00, 10.57; 2.06 - 8.15; 4.33; 2:56.61)

Heptathlon u20 Kevin Fankl 5.123p (7.16; 6.84; 12.34; 1.85 - 8.46; 4.13; 2:56.27) Heptathlon u18 Andreas Gustafsson 5.669p (7.20; 6.49; 14.60; 1.94 - 8.04; 4.33; 2:03.14) Women Pentathlon (9) 1 Morgan Lake (gbr) 4.284p (8.97; 1.85; 13.38; 5.87; 2:24.48); 2 Tine B. Ejlersen (den) 3.728p (9.18; 1.70; 10.73; 5.43; 2:26.09) Pentathlon u23 (9) Sofia Jager Stenberg 3.618p (9.44; 1.61; 11.70; 5.58; 2:30.43) Pentathlon u20 (9) 1 Sofia Linde 4.444p (8.67; 1.82; 14.37; 5.99; 2:22.03); 2 Malin Skogstrom 3.692p (8.88; 1.67; 11.44; 5.26; 2.30.70); 3 Rakel Rosshagen 3.601p (9.16; 1.61; 10.49; 5.38; 2:25.56) Pentathlon u18 (8) 1 Johanna Dyremark 3.808p (8.76; 1.73; 11.05; 5.37; 1:46.07); 2 Beatrice Lantz 3.704p (9.22; 1.61; 13.94; 5.48; 1:51.02)

UKRAINE Sumy (Ukraine),

 6-7.2.2014 -National Junior Championships- (indoor)

Men 60m (6) Daniil Yemelyanenko 6.91; 60mh (6) Bohdan Chornomaz 7.99; HJ (7) 1 Serhiy Kozlovskyy 2.15; 2 Serhiy Slysenko, Vladyslav Mazur (97) and Oleksandr Barannikov (97) 2.15; SP (6 Kg) (6) Pavel Drach 17.73 Women 60m (6) Anastasiya Holenyeva 7.62; 2 Yana Kachur 7.74; 3 Iryna Skytska 7.77; 400m (6) 1 Kateryna Klymyuk 55.15; 60mh (6) Yuliya Bashmanova 8.66 (8.63 1h2); HJ (7) 1 Iryna Herashchenko 1.90; 2 Yuliya Levchenko (97) 1.83 LJ (6) Maryna Bekh 6.26

TURKEY

Istanbul (Turkey), 8.2.2014 (indoor)

Women SP Radoslava Mavrodieva (bul) 16.53


Compiled by CARLES BARONET from Folgueroles (Barcelona) International Track and Field Statistician since 1989 http://trackinsun.blogspot.com

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required