European Athletics Results, indoor Season 2013-2014, Number 9, (thru 22-23.02.2014)by Carles Baronet for RunBlogRun

| 0 Comments
This is track and field from around Europe for the weekend of 22-23 February 2014, courtesy of Carles Baronet. You will notice the the Ukraine had their national championships that weekend. 

sopottumblr_inline_n18yl9e94s1rxb98m.jpg
Sopot, Poland, courtesy of the IAAF

European Athletics Results (Season 2013-2014) Number 9


AUSTRIA 


Linz (Austria), 22.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m Dominik Distelberger 6.88; 1.500m Andreas Vojta 3.40.06; 60mh Dominik Distelberger 7.94; SP Lukas Weisshaidinger 18.54 Women 60mh 1 Beate Schrott 8.21; 2 Kira Grunberg 8.63; 3 Valerie Kleiser 8.70; HJ 1 Ekaterina Kuntsevich 1.86; 2 Monika Göllner 1.83; PV Kira Grunberg 4.14


BELARUS Mogilev (Belarus), 21-22.2.2014 -Open Championships- (indoor)

Men 800m (22) Ania Ananenka 1.48.99; 60mh (22) 1 Maksim Lynsha 7.72; 2 Vitaliy Parokhonko 7.80; 3 Aliaksandr Linnik 7.84; PV 1 Anton Ivakin (rus) 5.60; 2 Stanislau Tsivonchyk 5.30; 3 Artem Burya (rus) 5.20; 4 Andrei Krauchanka 5.20; LJ (22) Artsiom Bandarenka 7.88; 2 Pawel Shalin (rus9 7.84; 3 Kanstantsin Barycheuski 7.67; 4 Andrei Krauchanka 7.50; TJ 1 Luykman Adams (rus) 17.00; 2 Maksim Nesterenka 16.46; 3 Aliaksei Tsapik 16.19; SP 1 Pavel Lyzhyn 20.20; 2 Aliaksei Nichypor 17.95 Women 60m 1 Alina Talai 7.36; 2 Katsiaryna Hanchar 7.39; 3 Kirsztina Timanovskaya (96) 7.66; 4 Maryna Boika 7.70; 400m 1 Yuliya Yurenia 53.41; 2 Ilona Usovich 53.94; 800m (22) 1 Maryna Arzamasava 2.01.97; 2 Ilona Ivanova 2.08.33; 3.000m (22) 1 Svetlana Kudelich 9.08.77; 2 Nastassia Puzakova 9.28.48; 3 Nina Savina (rus) 9.29.12; 60mh (22) 1 Alina Talai 8.02; 2 Kseniya Medvedeva 8.41; 3 Katsiaryna Artsiukh 8.48; 4 Mariya Poplavskaya (rus) 8.53, 5 Viktoriya Shymanskaya 8.55; 6 Yana Maksimava 8.58; HJ 1 Yana Maksimava 1.93; 2 Maryia Nestsiarchuk 1.90; 3 Taisa Roslava 1.80; 4 Alesya Roslava 1.80; PV 1 Tatsiana Shakhlenkova 4.10; 2 Natalya Demidenko (rus) 4.10; 3 Iryna Yakaltsevich 4.00; 4 Hanna Shpak (97) 4.00; LJ (22) Volha Sudareva 6.66; TJ 1 Ksenia Dziatsuk 14.14; 2 Iryna Vaskouskaya 13.78; 3 Nastassia Liavonava 12.90; SP 1 Yelena Kopets 18.74; 2 Yulia Leantsiuk 18.70; 3 Aliona Dubitskaya 17.94; 4 Yanina Pravalinska 17.10; 5 Vera Yepimashka 17.03; 6 Viktoriya Kolb 16.91


BULGARIA 


Dobrich (Bulgaria), 14-15.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60 Boyan Petrov 6.79; 1.500m Mitko Tzenov 3.47.13; HJ Tihomir Ivanov 2.20; LJ Daniel Dobrev 7.51; SP Georgi Ivanov 20.27 Women 60m Polina Kiradzhiiyska 7.71; 400m 1 Vanya Stambolova 54.30; 2 Teodora Kolarova 55.72; 800m Vanya Stambolova 2.04.13; 1.500m 1 Monika Georgieva 4.27.61; 2 Milina Mircheva 4.27.66; HJ Venelina Veneva-Mateeva 1.90; TJ Maria Dimitrova 12.96; Pentathlon Iva Dimova 3.630p (9.27; 1.75; 9.05; 5.12; 2.21.70)CZECH REPUBLIC Praha (Czech Republic), 19.2.2014 (indoor)

Men 60m Vaclac Zich 6.88;PV 1 Jan Kudlicka 5.55; 2 Michal Balner 5.45; 3 Dimitrios Patsoukákis (gre) and Lukas Bechyne 5.30; 5 Adam Paslak 5.30 Women 60mh Lucie Skrobaková 8.16, PV 1 Nicole Büchler (sui) 4.53; 2 Jirina Svobodová 4.48; 3 Romana Malacová and Cathrine Larsasen (nor) 4.25; 5 Sally Peake (gbr) 4.25; 6 Aneta Morysková 4.01; LJ Jana Koresová 6.18 Praha (Czech Republic), 22-23.2.2014 -National Junior and Youth hampionships- (indoor) Men 60m u20 1 Marek Bakalar 6.70; 2 Vojtech Netymach 6.79; 3 Vojtech Kolarcik 6.85; 200m u20 (23) 1 Marek Bakalar 21.49; 2 Vojtech Svoboda 21.70; 400m (23) Lukas Hodbod 48.50; 60mh u18 (0,91m) David Sklenar 7.87; LJ u20 Jiri Sykora 7.41; SP u20 (23) Tomas Koudela 17.12 Women 60m u20 1 Helena Jiranová 7.65; 2 Kristyna Kobianová 7.73; 3 Jana Janousová 7.74; 60m u18 1 Veronika Palicková 7.58; 2 Zdenka Seidlová 7.69; 200m u20 (23) Helena Jiranová 24.27; 3.000m u20 Anezka Drahotová 9.33.83; 60mh u20 1 Helena Jiranová 8.66; 2 Anna Zekuciová 8.67; 60mh u18 (0.76m) 1 Tereza Vokalová 8.39; 2 Veronika Janicková 8.50; 3 Tereza Semecká 8.64; 4 Michaela Simecková 8.66; HJ u18 Michael Hrubá 1.81; LJ u20 Veronika Sadková 6.18


DENMARK


Arhus (Denmark), 13.2.2014 (indoor)

Men 60mh Andreas Martinsen 7.89; SP u18 (5 Kg) Marcus Thomsen 17.73 Women 60m Mathilde Kramer 7.68; 60m u20 Annelouise Jensen (96) 7.80; 50mh Thea Haahr 7.59 Skive (Denmark), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m (22) Morten Dalgaard Madsen (95) 6.85, 1.500m (22) 1 Andreas Bueno 3.49.52; 2 Thijs Nijhuis 3.49.53; 60mh Andreas Martinsen 7.97; PV Mikkel Marek Nielsen 5.36; LJ 1 Morten Jensen 7.46; 2 Benjamin Gabrielsen (95) 7.42; TJ (22) Anders Moller 15.73; SP (22) 1 Kim Christensen 19.02; 2 Nick Petersen 18.41; 3 Kenneth Mertz 17.15 Women 60m (22) 1 Mathilde Kramer 7.62; 2 Martha Traore 7.69; 400m (22) 1 Stina Troest 54.67; 2 Anne Sofie Kirkegaard (99) 55.90; 1.500m (22) 1 Simone Glad 4.26.58; 2 Maria Larsen (96) 4.29.24; 3.000m Simone Glad 9.32.68; HJ (23) Edgar Rivera-Morales (mex) 2.25; PV (22) Caroline Bonde Holm 4.35; LJ (22) Martha Traore 6.20, TJ Janne Nielsen 12.87; SP 1 Trine Mulbjerg 16.69; 2 Maria Slok Hansen 16.12


ESTONIA 


Tartu (Estonia), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m Rait Veesalu 6.92; 400m Marek Niit 48.44; 1.500m Kaur Kivistik 3.49.05; 3.00m (23) Nikolai Vedehin 8.09.68; 60mh (23) Andres Raja 7.82; in heats: Keiso Pedriks 7.94 1h2; PV Veiko Kriisk 5.15; LJ (23) 1 Henrik Kutberg 7.68; 2 Mihkel Saks 7.53; SP Kristo Galeta 18.50 Women 60m 1 Maarja Kalev 7.57; 2 Diana Suumann 7.60; 1.500m Liina Tsernov 4.24.66; 3.000m (23) Jekaterina Patjuk 9.26.90; HJ 1 Anna Iljustsenko 1.92; 2 Grete Udras 1.79; PV (23) Reena Koll 4.10; SP Kätlin Piirimäe 15.80


FINLAND


Helsinki (Finland), 15.2.2014

Women HT Heli Rinnekari 58.42; HT u18 (3 Kg) Krista Tervo (97) 61.29 Rovaniemi (Finland), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m (22) 1 Ville Myllymäki 6.74; 2 Visa Hongisto 6.75; 3 Eetu Rantala 6.86; 60mh 1 Elmo Lakka 7.88; 2 Joona-Ville Heina 8.02 (8.01 1h2); HJ (22) 1 Juusi Viita 2.21; 2 Osku Torro 2.15; PV Eemeli Salomäki 5.32; LJ 1 Henry Väyrynen 7.66; 2 Kristian Pulli 7.61; 3 Arttu Halmela 7.52; TJ (22) Aleksi Tammentie 16.06; SP 1 Arttu Kangas 19.39; 2 Henri Pakisjärvi 17.79; 3 Matti Sivonen 17.27; 5 Kms Walk (22) Veli- Matti Partanen 19.57.92 Women 60m (22) 1 Hanna-Maari Latvala 7.30, 2 Nooralotta Neziri 7.42 (7.42 1h1); 3 Jasmin Showlah 7.45 (7.43 2h1); 4 Minna Laukka 7.65 (7.65 3h1); 5 Jenni Jokinen 7.69 (7.61 2h2); 6 Lotta Kemppinen 7.70 (7.63 3h2); in heats: Milja Thureson 7.71 4h1; 200m Hanna-Maari Latvala 24.03; 1.500m (22) 1 Kristiina Mäki 4.20.58; Oona Kettunen 4.21.04; 3 Karin Storbacka 4.25.74; 60mh 1 Nooralota Neziri 8.09; 2 Matilda Bogdanoff 8.13; 3 Ida Aidanpää 8.32; 4 Elisa Leinonen 8.36 (8.32 2h2); HJ 1 Sini Lalla 1.82; 2 Linda Sandblom 1.80; 3 Senni Ronkainen 1.80; 4 Heta Tuuri (95) 1.80; PV (22) 1 Minna Nikkanen 4.45; 2 Erica Hjerpe 4.05; LJ (22) Sara Nygard 6.08; TJ 1 Elina Torro 13.17; 2 Sana Nygard 12.97; SP (22) Katri Hirvonen 15.32; 3 Kms Walk (22) Anne Halkivaha 13.17.27


FRANCE


Tours (France), 16.2.2014

Men JT u23 Killian Durechou 74.09 Bobigny (France), 16.2.2014 Men HT 1 Quentin Bigot 76.14; 2 Bruno Boccalatte 68.21; 3 Jerome Sala 63.86 Women HT Audrey Ciofani 62.47 Venissieux (France), 16.2.2014 Women HT Aline Salut 59.80 La Garde (France), 16.2.2014 Women JT Mathilde Andraud 51.68 Bordeaux (France), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m (22) 1 Christophe Lemaitre 6.63; 2 Ben Bassaw 6.72 (6.70 3h2); 2 Berenger-Aymard Bosse (caf) 6.74 (6.69 2h2); 4 Aurel Manga 6.80 (6.74 1h3); 5 Katim Toure (sen) 6.85 (6.83 2h3); in heats: Abdoulaye N'Diaye 6.80 1h1; Boris Bilounga Ngono 6.84 2h1; Raihau Maiau 6.86 3h1; Wendyam- Innocen Bologo (bur) 6.88 4h2; Ken Romain 6.86 3h3; 200m A 1 Jeffery John 20.91; 2 Teddy Tinmar 21.51 (21.43 1h3); 3 Jean-Baptiste Formet 21.59; 200m B Ken Romain 21.54 (21.45 1h1); 400m A 1 Angel Chelala 47.65; 2 Bastien Mandrou 47.68; 3 Nicolas Courbiere 48.07 (47.86 1h3 day 1); 4 Nicolas Fillon 48.46 (48.07 1h2); 400m B 1 Thomas Jordier 47.72; Thibaut Dambricourt 47.77; 3 Jonathan Vilaine 48.04; In heats (22): Martin Carrere 48.34 2h1; Jacques François 48.46 3h4; 800m 1 Paul Renaudie 1.48.94; 2 David Verbrugghe 1.49.44; 3 Khaled Benmahdi (alg) 1.49.81; 4 Kevin Gobillard 1.50.04; 1.500m 1 Yoann Kowal 3.45.32; 2 Guillaume Adam 3.45.81; 3 Benjamin Pires 3.46.35; 4 Pierre Urruty 3.47.50; 5 Ismael Kone 3.48.09; 6 Mathieu Bazin 3.48.10; 7 Gael Le Coz 3.48.97; 60mh (22) 1 Pascal Martinot-Lagarde 7.49; 2 Ladji Doucoure 7.76; 3 Thomas Delmestre 7.80 (7.73 2h1); 4 Jordan Nicolas 7.82; 5 Nicolas Borome 7.89 (7.88 3h2); 6 Aurel Manga 7.95 (7.79 1h2); in heats: Cherif Banda 7.95 3h1; Guillaume Wolff 7.95 4h1; Samuel Coco-Viloin 7.92 4h2; Quentin Ruffacq (bel) 7.91 2h3; Hj 1 Ali Mohamed Youness Idris (sud) 2.28; 2 Fernand Djoumessi Temfack (cmr) 2.25; 3 Sebastien Deschamps 2.22; 4 Luis Castro (pur) 2.19; 5 Florian Labourel 2.19; 6 Joris Chapon 2.15; PV 1 Kevin Menaldo 5.65; 2 Valentin Lavillenie 5.55; 3 Stanley Joseph 5.45; 4 Noel Ost 5.45; 5 Vincent Favretto and Nicolas Homo 5.30; 7 Axel Chapelle (95), Theo Chapelle and Alexandre Marchand 5.30; 10 Jerome Clavier 5.30; LJ 1 Kafetien Gomis 7.90; 2 Salim Sdiri 7.79; 3 Raihau Maiau 7.65; TJ 1 Gaetan Saku Bafuanga 16.48; 2 Jean-Marc Pontvianne 16.32; 3 Aboubacar Bamba 16.27; 4 Louis-Gregory Occin 16.25; 5 Hugo Mamba-Schlick (cmr) 16.08; 6 Jonathan Drack (mri) 16.05; 7 Arius Filet 15.88; 8 Kevin Luron 15.87; SP (22) 1 Gaetan Bucki 19.11; 2 Frederic Dagee 19.04; 3 Romain Gotteland 17.99; 4 Franck Elemba Owaka (cod) 17.66; 5 Kms Walk Hedi Teraoui (tun) 19.51.36; Heptathlon 1 Bastien Auzeil 5.910p (7.19; 7.39; 15.81; 1.91 - 8.30; 5.15; 2.50.71); 2 Romain Martin 5.892p (7.14; 7.36; 14.44; 2.03 - 8.25; 4.75; 2.45.00); 3 Basile Rolnin 5.435p (7.21; 6.94; 14.13; 1.85 - 8.23; 4.75; 3.00.27); 4 Clement Buisson 5.295p (7.41; 6.78; 12.69; 1.91 - 8.72; 4.75; 2.48.95); 5 Julien Jonquois 5.285p (7.36; 6.89; 12.54; 2.00 - 8.50; 4.45; 2.57.41); 6 Pierre Joseph-Parfaite 5.268p (7.38; 6.00; 12.03; 1.94 - 8.39; 4.75; 2.41.97) Women

60m (22) 1 Stella Akakpo 7.30; 3 Eloyse Lesueur 7.38; 3 Solenn Compper 7.46 (7.45 1h3); 4 Carole Zahi (civ) 7.51 (7.51 2h2); 5 Pon-Karidjatou Traore (bur) 7.57 (7.57 2h1); 6 Patricia Buval 7.57; in heats: Cornelly Calydon 7.61 3h1; Nasrane Bacar 7.64 4h1; Eva Berger 7.65 5h1; Patricia Buval 7.58 3h2; Olivia Mazeau 7.70 4h2; Myriam Jalma 7.75 5h2; Alexandra Banti 7.61 2h3; Mathilde Lagui 7.63 3h3; Laurie-Anne Yelbi 7.66 4h3; Marine Lenerand 7.75 5h3; 200m A 1 Deborah Sananes 23.92; 2 Johana Danois 24.19; 200m B Anais Desroses 24.43; in heats: Brigite Ntiamoah 24.43 1h2; Khoudjediata Ndiaye 24.44 1h5; 400m A 1 Estelle Perrossier 54.34 (54.11 1h3 day 1); 2 Joellie Omara Besson Baflan 54.55; 3 Djeneba Camara 54.95; 4 Anais Lufutucu 55.13; 400m B Aurelie Chaboudez 55.72; 2 Clarisse Moh 55.79; 800m 1 Noelie Yarigo (ben) 2.07.26; 2 Renelle Lamote 2.07.44; 1.500m (22) Ophelie Claude-Boxberger 4.23.71; 60mh 1 Cindy Billaud 7.93; 2 Aisseta Diawara 8.15; 3 Alice Decaux 8.17; 4 Gnima Faye (sen) 8.22; 5 Rosvitha Okou 8.26; 6 Yariatou Youre 8.27; in heats: Clemence Vifquin 8.38 3h1; Margaux Hinschberger 8.52 4h1; Pauline Lett 8.60 5h1; Awa Sene 8.38 3h2; Marine Isirdi 8.47 4h2; Christelle Vertueux 8.49 5h2; Solene Hamelin 8.36 3h3; Heloise Kane 8.46 4h3; Camille Orlik 8.49 5h3; Mathilde Raibaut 8.69 6h3; HJ (22) 1 Nawal Meniker (97) 1.81; 2 Valerie Bonnet (96) 1.81; 3 Melanie Skotnik 1.81; 4 Laura Salin-Eyike 1.78 and Sandrine Champion 1.78; PV (22) 1 Marion Lotout 4.56; 2 Marion Fiack 4.51; 3 Maria-Leonore Ribeiro Tavares 4.36; 4 Solene Guiloineau 4.06; 5 Ninon Guillon-Romarin 4.06; 6 Anais Poumarat 4.06; 7 Sophie Dangla 4.06; LJ (22) 1 Cynthia Bizet 6.13; 2 Oriane Girardot 6.10; TJ (22) 1 Jeanine Assani-Issouf 13.73; 2 Nathalie Marie- Nely 13.73; 3 Mathilde Boateng 13.48; 4 Rouguy Diallo (95) 13.43; SP (22) 1 Jessica Cerival 17.27; 2 Fabienne Digard 16.30; 3 Kms Walk 1 Emilie Tissot 12.41.56; 2 Emilie Menuet 13.04.43; 3 Amandine Marcou 13.44.97; Pentathlon 1 Michelle Zeltner (sui) 4.369p (8.58; 1.79; 13.89; 5.90; 2.22.00); 2 Annaelle Nyabeu Djapa 4.151p (8.45; 1.64; 13.79; 5.82; 2.24.39); 3 Gaelle Le Foll 4.076p (9.15; 1.79; 11.77, 5.64; 2.18.52); 4 Sandra Jacmaire 4.045p (8.58; 1.73; 11.13; 6.10; 2.31.86); 5 Lauren Rutyna 3.892p (9.23; 1.73; 12.93; 5.63; 2.31.20); 6 Emmanuelle Chazal 3.757p (8.97; 1.67; 10.91; 5.65; 2.30.24); 7 Aimee Mahungu 3.643p (8.81; 1.67; 10.99; 5.40; 2.36.78); 8 Alicia Fleury 3.607p (8.93; 1.64; 9.38; 5.33; 2.24.81)


Val-de-Reuil (France), 23.2.2014

Men DT Stephane Marthely 57.23 Besançon (France), 23.2.2014 Women JT Margaux Nicollin 51.50


GERMANY 


Leipzig (Germany), 22-23.2.2014 -Deutsche Meisterschaften- (indoor)


Men 60m (22) 1 Christian Blum 6.61; 2 Lukas Jacubczyk 6.61; 3 Alex Schaf 6.64; 4 Julian Reus 6.66 (6.63 1s2); 5 Aleixo Platini Menga 6.66; 6 Peter Emelieze 6.73; 7 Maximilian Kessler 6.74 (6.73 3s3); in semis: Stefan Schwab 6.80 3s1 (6.80 2h3); Felix Göltl 6.80 4s1; Maximilian Ruth 6.81 5s1; Christian Rasp 6.82 6s1; Alexander Kosenkow 6.74 3s2; Roy Schmidt 6.79 4s2; Michael Pohl 6.80 5s2; Yannik Loth 6.86 6s2; Eric Franke 6.88 7s2 (6.88 5h3); Peter Emelieze 6.68 2s3; Matthias Lindner 6.74 4s3; Martin Keller 6.78 5s3; Raphael Müller 6.85 6s3; Martin Hahn 6.86 7s3 (6.86 4h6); Yannick Hoecker 6.86 8s3; in heats: Lars Wesemann 6.88 4h1; Peter Adjayi 6.88 5h2; Robin Erewa 6.85 3h3; Sebastian Ernst 6.79 2h4; Robert Polkowski 6.79 3h6; 200m A 1 Sebastian Ernst 20.62; 2 Aleixo Platini Menga 20.99; 3 Yannik Loth 21.35; 200m B 1 Robin Erewa 20.56; 2 Maximilian Kessler 21.15; 3 Alexander Kosenkow 21.16 (20.91 1h1); 4 Steven Müller 21.28; in heats: Roy Schmidt 21.32 2h1; Maximilian Ruth 21.60 2h2; Maurice Huke 21.35 2h3; Steven Müller 21.18 2h4; Rico Freimuth 21.59 2h5; 400m 1 Eric Krüger 46.92; 2 Miguel Rigau 46.98; 3 Marco Kaiser 47.52; 4 Manuel Ilg 48.06; in heats (22) Stefan Gorol 48.45 3h1; Tobias Mausbach 48.34 3h2; Alexander Gladitz 48.41 4h2; 800m Andreas Lange 1.51.85 (1.49.71 1h1); in heats (22) Sören Ludolph 1.49.88 2h1; Patrick Oehler 1.49.95 3h1; Fabian Spinrath 1.50.83 4h1; Patrick Zwicker 1.49.30 1h2; Patrick Schoenball 1.49.93 2h2; Jan Riedel 1.50.01 3h2; Michael Schäfer 1.50.54 4h2; Robin Schembera 1.50.12 1h3; Martin Bischoff 1.50.64 2h3; Stefan Hettich 1.50.72 3h3, 1.500m 1 Homiyu Tesfaye 3.47.28; 2 Florian Orth 3.47.82; 3 Christoph Lohse 3.48.02; 3.000m (22) 1 Homiyu Tesfaye 7.58.09; 2 Carsten Schlangen 7.58.62; 3 Marcel Fehr 7.59.15; 4 Clemens Bleistein 7.59.38; 5 Timo Benitz 8.02.62; 6 Richard Ringer 8.03.10; 7 Rico Schwarz 8.04.04; 8 Stefan Uliczka 8.04.33; 60mh (22) 1 Erik Balnuweit 7.60; 2 Gregor Traber 7.66; 3 Helge Schwarzer 7.78; 4 Rico Freimuth 7.84; 5 Julian Marquart 8.01 (7.98 2h2); in heats: Richard Bienasch 7.98 3h1; HJ 1 Martin Günther 2.28; 2 Mateusz Przybylko 2.24; 3 Raul Spank 2.20; 4 Torsten Sanders 2.15; 5 Philiipp Erfurth, Sebastian Kneifel and Rene Stauss 2.15; PV 1 Malte Mohr 5.84; 2 Florian Gaul 5.50, 3 Hendrik Gurner 5.40; 4 Karsten Dilla 5.40; 5 Marvin Caspari 5.30; 6 Daniel Clemens 5.30; LJ (22) 1 Julian Howard 7.98; 2 Christian Reif 7.89; 3 Marcel Kirstges 7.75; 4 Maximilian Gilde 7.67; 5 Matthias Prey 7.60; 6 Kai Kazmirek 7.52; 7 Mario Kral 7.50; TJ 1 Andreas Pohle 16.42; 2 Martin Seiler 16.12; 3 Martin Jasper 16.01; 4 Dimitri Antonov 15.85; 5 Max Hess 15.83; SP (22) 1 David Storl 21.22; 2 Tobias Dahm 19.18; 3 Tobias Hepperle 18.86; 4 Hendrik Müller 18.85; 5 Dennis Lewke 18.82; 6 Christian Jagusch 18.40; 7 Bodo Göder 18.27; 8 Patrick Müller 18.09; 9 Leonid Ekimov 17.96; 10 Robert Dippl 17.65; 11 Eric Millrath 17.39 Women 60m (22) 1 Verena Sailer 7.14 (7.14 1s2); 2 Yasmin Kwadwo 7.27 (7.26 1h3); 3 Tatjana Pinto 7.28; 4 Rebekka Haase 7.30; 5 Josefina Elsler 7.46 (7.46 3s1); 6 Inna Weit 7.48 (7.44 3s2); 7 Svea Köhrbrück 7.55 (7.52 4s2); 8 Carlotta Buckel 7.60 (7.52 5s2 and 7.46 3h3); in semis: Jessie Maduka 7.57 4s1 (7.57 3h1); Lisa Schorr 7.59 5s1 (7.54 2h1); Nadja Bahl 7.60 6s1 (7.60 5h1); Lara Matheis 7.67 7s1 (7.62 6h1); Janina Kölsch 7.72 8s1 (7.58 4h1); Franziska Braun 7.60 6s2; Amelie-Sophie Lederer 7.61 7s2 (7.58 4h2); Britta Tomkel 7.74 8s2 (7.68 5h3); in heats: Svea Kittner 7.72 7h1; 200m 1 Rebekka Haase 23.17; 2 Maike Dix 23.40 (23.35 1h1); 3 Nadine Gonska 23.74; 4 Inna Weit 23.74 (23.71 1h3); 5 Carolin Schafer 24.11 (24.08 2h1); 6 Josefina Elsler 24.40 (23.84 2h3); in heats: Svea Köhrbruck 24.42 3h2; Nadja Bahl 24.15 3h3; 400m 1 Esther Cremer 52.64 (52.44 1h3 day 1); 2 Lara Hoffmann 53.37; 3 Ruth Spelmeyer 53.43; 4 Christiane Klopsch 53.69; 5 Carolin Walter 54.50 (54.14 2h3); 6 Frederike Hogrebe 54.79 (54.50 2h1 day 1); in heats (22) Maral Feizbakhsh 54.69 3h1; 800m 1 Fabienne Kohlmann 2.03.27; 2 Christina Hering 2.03.30; 3 Aline Krebs 2.04.62; 4 Anne Kesselring 2.05.24; 5 Kerstin Marxen 2.05.62; 6 Christine Gess 2.06.47; 7 Karoline Pilawa 2.06.64; 1.500m 1 Annett Horna 4.23.41; 2 Denise Krebs 4.24.17; 3 Lena Klaasen 4.24.29; 4 Hanna Klein 4.25.27 (4.24.62 3h1 day 1); 5 Gesa Felicitas Krause 4.25.40; 6 Thea Heim 4.27.30 (4.24.46 2h1 day 1); 7 Stefanie Müller 4.27.54; in heats (22): Tabea Themann 4.26.25 4h1; Ronja Böhrer 4.27.22 5h1; Caterina Granz 4.28.05 6h1; 3.000m 1 Maren Koch 9.01.09; 2 Elina Sujew 9.04.96; 3 Corinna Harrer 9.06.99; 4 Jannika John 9.25.28; 5 Andrea

Diethers 9.26.17; 60mh (22) 1 Nadine Hildebrand 7.92; 2 Cindy Roleder 7.95; 3 Pamela Dutkiewicz 8.19; 4 Jenna Pletsch 8.24; 5 Sabrina Lindenmayer 8.28; 6 Monika Zapalska 8.37; 7 Amina Ferguen 8.37; 8 Christine Salterberg 8.62 (8.47 4h2); in heats: Anna Maiwald 8.52 3h1; Tanja Heitgen 8.56 4h1; Sandra Gottschalk 8.63 5h1; Annika Huijbregts 7.83 5h2; Kira Biesenbach 8.61 3h3; Svenja Rieck 8.62 4h3; Silja Steinkamp 8.63 5h3; HJ 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.92; 2 Imke Onnen 1.80; 3 Katarina Mögenburg 1.80; PV (22) 1 Silke Spiegelburg 4.61; 2 Kristina Gadschiew 4.61; 3 Lisa Ryzih 4.51; 4 Katherina Bauer 4.51; 5 Martina Strutz 4.46; 6 Anjuli Knäsche 4.26; 7 Victoria Von Eynatten 4.26; 8 Desiree Singh 4.26; 9 Joana Kraft 4.16; 10 Franziska Kappes 4.16; 11 Anna Felzmann 4.16; 12 Regine Kramer 4.06; 13 Marie-Sophie Hindermann 4.06; LJ 1 Sosthene Moguenara 6.49; 2 Nadja Käther 6.48; 3 Lisa Steinkamp 6.45; 4 Melanie Bauschke 6.44; 5 Claudia Rath 6.38, 6 Stefanie Voss 6.35; 7 Annika Gärtz 6.32; 8 Cindy Roleder 6.31; 9 Lisa Kurschilgen 6.16; TJ (22) 1 Kristin Gierisch 14.03; 2 Jenny Elbe 13.83; 3 Katja Demut 13.66; 4 Neele Eckhardt 13.30; 5 Klaudia Kaczmarek 13.10; 6 Birte Damerius 12.95; 7 Lisanne Rieker 12.93, SP (22) 1 Christina Schwanitz 19.89; 2 Josephine Terlecki 17.50; 3 Lena Urbaniak 16.97; 4 Shanice Craft 16.94; 5 Sara Gambetta 16.54; 6 Anika Nehls (97) 15.13 


GREAT BRITAIN


Sheffield (Great Britain), 21-23.2.2014 -University Championships- (indoor)

Men 60m (21) 1 Adeseye Ogunlewe (ngr) 6.74; 2 John Otugade (95) 6.74; 3 Dewi Hammond 6.84; 4 Allan Hamilton 6.84 (6.84 2s4); 5 Ben Shields 6.85; 6 Oliver Back 6.86 (6.83 2s3); 7 Samuel Gordon 6.90 (6.87 1s1); in semis: Stephen Dunlop 6.89 2s2; 200m (23) 1 Jordan Kirny-Polidore 21.04; 2 Antonio Infantino 21.18; 400m (23) 1 James Forman 47.47; 2 Cristian Morton 47.52, 3 Alex Boyce 47.75; in heats: David Dempsey 48.40 1h1; 800m (23) Guy Learmonth 1.50.95; 60mh (21) 1 Andy Pozzi 7.57; 2 David King 7.80; 3 Yannick Budd 7.96; 4 Jake Porter 7.99; PV (22) 1 Nick Cruchley 5.40; 2 Daniel Gardner 5.40; 3 Paul Walker 5.20 Women 60m (21) 1 Marilyn Nwawulor 7.50; 2 Mica Moore 7.58 (7.55 1s3); 3 Rebecca Chapman 7.63 (7.56 1s1); 4 Twinelle Hopeson 7.64; 5 Clieo Stephenson (95) 7.65 (7.63 2s1); 6 Shanice Harrison 7.76 (7.76 2s2); 200m (23) Hannah Thomas 24.33; 400m (23) 1 Amy Allcock 53.26; 2 Abigayle Fitzpatrick 54.72 (54.67 2h2); 3 Jessie Knight 55.04 (54.76 1h3); 4 Keishana Larose 55.15; 5 Philippa Lowe 55.49 (54.61 1h2); 800m (23) 1 Claire Tarplee (irl) 2.06.10; 2 Adelle Tracey 2.06.22; 3 Katy Brown 2.07.29; 1.500m (23) 1 Sophie Tyers 4.19.86; 2 Melissa Courtney 4.20.38; 3 Sarah McDonald 4.21.56; 60mh (21) 1 Karla Drew 8.41; 2 Olivia Walker 8.58 (8.58 1s3); 3 Lauren O'Reilly 8.69 (8.56 1s1); in semis: Madelaine Smith 8.73 2s1


HUNGARY 


Budapest (Hungary), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m (22) 1 Janos Sipos 6.85; 2 Gergely Bezsenyi 6.86; 3 David Onodi 6.86; 200m David Onodi 21.63; 400m (22) Zoltán Kovacs 48.47; 800m Tamas Kazi 1.50.07 1h2; 2 Matyas Tulok 1.50.64 1h3; 3 David Takacs 1.50.64 2h3; 60mh 1 Balasz Baji 7.70; 2 Daniel Kiss 7.78; 3 Valdó Szucs 7.97; HJ (22) Péter Bakosi 2.15; SP (22) Viktor Páli 17.76 Women 60m (22) 1 Eva Kaptur 7.48; 2 Klaudia Sorok 7.64; 3 Liliana Guba (95) 7.67; 200m 1 Eva Kaptur 24.35 1h3; 2 Liliana Guba 24.38 1h2; 400m (22) Bianka Keri 55.13; 2 Luca Palásti (96) 55.81; 1.500m (22) Zsanett Kenesei 4.29.08; 3.000m Zsofia Erdelyi 9.37.26; 60mh 1 Xenia Krizsan 8.56; Luca Kozak 8.57; 3 Gyorgy Zsivoczky-Fargas 8.71; 4 Dora Szarvas 8.74; HJ 1 Patricia Bihari 1.83; 2 Gyorgy Zsivoczky- Fargas 1.83; LJ (22) Fanny Schmelcz 6.29; 2 Xénia Krizsán 6.08; SP (22) Anita Marton 17.76; 3 Kms Walk Viktoria Madarasz 12.31.78 Budapest (Hungary), 22.2.2014 -Winter Throwing Championships- Men

DT 1 Róbert Szikszai 58.91; 2 András Seres 58.59; 3 Janos Huszák 55.70; HT 1 Krisztian Pars 78.96; 2 Kristóf Nemeth 73.39; 3 Akos Hudi 71.54; 4 Bence Pasztor 66.57; 5 Márton Cser 65.81; 6 Bence Halász 65.61; 7 Balász Töreky 64.31 Women

DT Anita Marton 54.50; HT 1 Eva Orban 71.45; 2 Réka Gyurátz (96) 67.33; 3 Fruzsina Fertig 64.42; 4 Cintia Gergelics 63.70; 5 Helga Völgyi 59.22


ITALY


Padova (Italy), 16.2.2014 (indoor)

Men 400m 1 Francesco Cappellin 48.27; 2 Isalbet Juarez 48.27; 800m Mor Seck (sen) 1.49.24; 2 Mario Scapini 1.50.35; 3 Mattia Picello 1.50.52; 4 Gabriele Bizzotto 1.50.52; HJ 1 Giulio Ciotti 2.18; 2 Ferrante Grasselli 2.16; 3 Nicola Ciotti 2.16 Women PV 1 Claudia Cargnelli 4.10; 2 Patricia dos Santos (bra) 4.10 Firenze (Italy), 18.2.2014 (indoor) Women 55m Irene Siragusa 6.93; PV Patricia dos Santos (bra) 4.30; LJ Ana Visibelli 6.12 Ancona (Italy), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m 1 Fabio Cerutti 6.68 (6.65 1h3); 2 Eseosa Desalu 6.80; 3 Massimiliano Ferraro 6.86 (6.68 1h1); in heats: Jacques Riparelli 6.83 2h1; Andrea Spezzi 6.88 3h1; Federico Raguni 6.77 1h2; 400m 1 Matteo Galvan 46.97; 2 Lorenzo Valentini 47.19 (47.06 1h1 day 1); 3 Michele Tricca 47.27; 4 Mario Di Giambattista 48.00; 5 Francesco Capellin 48.08; 6 Paolo Carlo Danesini 48.15 (47.93 2h2 day 1); 800m Giordano Benedetti 1.50.25; 1.500m (22) 1 Abdellah Haidane 3.44.26; 2 Ali Moh Abdikadar Sheik 3.44.33; 3 Najibe Marco Salami 3.46.63; 4 Yassine El Houdni 3.47.87; 3.000m 1 Abdellah Haidane 7.56.80; 2 Jamel Chatbi 7.58.53; 3 Najibe Marco Salami 8.01.15; 4 Lorenzo Dini 8.02.34; 60mh (22) 1 Paolo Dal Molin 7.60; 2 Hassane Fofana 7.88; 3 Lorenzo Perini 7.89; 4 Ivan Mach Di Palmstein 7.90; 5 Carlo Giuseppe Redaelli 7.97; HJ 1 Marco Fassinotti 2.34; 2 Andrea Lemmi 2.22; 3 Giulio Ciotto 2.20; 4 Andrea Bettinelli 2.18; 5 Eugenio Meloni 2.15; 6 Ferrante Grasselli 2.15; 7 Lorenzo Biaggi 2.15; 8 Nicola Ciotti 2.15; PV (22) 1 Alessandro Sinno 5.35; 2 Marco Boni 5.35; 3 Matteo Rubbiani 5.30; LJ 1 Stefano Tremigliozzi 8.06; 2 Alessio Guarini 7.83; 3 Stefano Braga 7.75; 4 Kevin Ojiaku 7.65; 5 Emanuela Catania 7.65; 6 Emanuele Formichetti 7.60; 7 Camillo Kabore 7.56; TJ (22) 1 Fabrizio Schembri 16.78; 2 Fabrizio Donato 16.27; 3 Michele Boni 16.12; 4 Simone Forte (96) 16.02; 5 Daniele Cavazzani 16.01; 6 Stefano Magnini 15.87; SP 1 Daniele Secci 18.64; 2 Paolo Dal Soglio 18.50; 3 Marco Dodoni 17.84; 4 Sebastiano Bianchetti 17.28; 5 Kms Walk (22) Matteo Giupponi 19:51.07 Women 60m 1 Audrey Alloh 7.34; 2 Gloria Hooper 7.42 (7.39 1h2); 3 Marzia Caravelli 7.43, 4 Jessica Paoletta 7.46; 5 Irene Siragusa 7.49 (7.48 1h3); 6 Valentina Natalucci 7.57 (7.57 3h3); 7 Giulia Arcioni 7.58; 8 Martina Favaretto 7.64 (7.54 2h2); in heats (22) Amy Fabe Dia 7.65 4h1; Doris Tomasini 7.66 5h1; Michela D'Angelo 7.68 6h1; Federica Giannotti 7.63 3h2; Udochi Judy Ekeh 7.64 4h2; Veronica Borsi 7.65 5h2; Elena Sordelli 7.62 4h3; 400m 1 Chiara Bazzoni 53.44; 2 Elena Maria Bonfanti 53.47; 3 Maria Enrica Spacca 53.67; 4 Maria Benedicta Chigbolu 54.43; 5 Yadisleidy Pedroso 55.34; 6 Marta Maffioletti 55.37; in heats (22) Anna Laura Marone 55.54 3h3; 800m 1 Marta Milani 2.05.39; 2 Irene Baldessari 2.06.60; 3 Erica Franzolini 2.06.67; 4 Lorenza Canali 2.06.92; 1.500m (22) 1 Margherita Magnani 4.11.98, 2 Eleonora Berlanda 4.21.07; 3 Judit Varga 4.23.89; 4 Valentina Bernasconi 4.26.15; 5 Elisa Bortoli 4.27.34; 3.000m 1 Giulia Viola 9.12.70; 2 Sara Galimberti 9.15.93; 3 Eleonora Berlanda 9.21.34; 4 Cristina Artuso 9.23.05; 5 Nicole Reina (97) 9.32.89; 60mh (22) 1 Giulia Pennella 8.04; 2 Mariza Caravelli 8.10 (8.07 1h2); 3 Silvia Zuin 8.38; 4 Giulia Tessaro 8.39; 5 Sara Balduchelli 8.46 (8.45 3h2); 6 Alessandra Arienti 8.51 (8.46 2h1); 7 Sara Zanaboni 8.68; in heats: Giulia Gargantini 8.73 4h1;

HJ (22) 1 Elena Brambilla 1.84; 2 Maura Mannucci 1.82; 3 Erika Furlani (96) 1.82; 4 Serena Capponcelli 1.82; PV 1 Giorgia Benecchi 4.30; 2 Sonia Malavisi 4.25; 3 Giulia Cargnelli 4.20; 4 Miriam Galli 4.10; 5 Eleonora Romano 4.00; LJ 1 Dariya Derkach 6.28; 2 Anna Visibelli 6.15; TJ (22) 1 Simona La Mantia 13.73; 2 Cecilia Pacchetti 13.46; 3 Daryia Derkach 13.36; 4 Silvia Cucchi 13.14; SP (22) Chiara Rosa 18.23; 2 Francesca Stevanato 15.58; 3 Monica Cantarella 15.26; 3 Kms Walk (22) 1 Eleonora Giorgi 11.50.08; 2 Valentina Trapletti 12.55.39; 3 Sibilla Di Vincenzo 13.16.73; 4 Anna Clemente 13.30.24


Lucca (Italy), 22-23.2.2014 -Winter Throwing Championships-

Men DT (23) 1 Hannes Kirchler 58.53; 2 Federico Apolloni 57.96; HT 1 Nicola Vizzoni 74.83; 2 Marco Lingua 72.55; 3 Marco Bortolato 70.15; 4 Mario Baldoni 65.18; HT u18 (5 Kg) Tiziano Di Blasio 65.83; JT 1 Nobert Bonvecchio 73.41; 2 Antonio Fent 71.17; 3 Mauro Fraresso 70.94 Women DT (23) 1 Laura Bordignon 53.49; 2 Valentina Aniballi 53.47; 3 Anna Salvini 52.91; HT 1 Silvia Salis 70.48; 2 Micaela Mariani 65.04; 3 Francesca Massobiro 60.80; 4 Valentina Leommani 57.76; HT u20 Giulia Camporese 57.15; JT Sara Jemai 52.92


LATVIA 


Kuldiga (Latvia), 14-15.2.2014 -National Junior and Youth Championships- (indoor)

Men 600m u18 1 Austris Karpinskis 1.22.04; 2 Gatis Kupcs 1.22.05 Women 60m u20 Gunta Latiseva-Cudare 7.78; HJ u20 (15) Undine Dindune 1.79; HJ u18 (15) Julija Tarvide 1.77 Kuldiga (Latvia), 21-22.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m (21) Elvijs Misans 6.85; 400m (21) Janis Baltuss 48.45; 800m (22) Renars Stepins 1.50.68; LJ (21) Elvijs Misans 7.46; TJ (22) Elvijs Misans 15.78; SP (21) Maris Urtans 18.41 Women 60m (21) Laura Ikauniece 7.63; 60mh (21) Laura Ikauniece 8.45; HJ (22) 1 Madara Onuzane 1.86; 2 Julija Tarvide (97) 1.78; LJ (21) Aiga Grabuste 6.50; TJ (22) 1 Santa Matule 12.92; 2 Elza Norina (95) 12.90; 3 Madara Apine 12.88


LITHUANIA 


Klaipeda (Lithuania), 21-22.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m 1 Rytis Sakalauskas 6.67; 2 Laurynas Gendvilas 6.83; 3 Lukas Gaudutis 6.88 (6.86 1h1); 4 Kostas Skrabulis 6.88; LJ 1 Tomas Vitonis 7.80; 2 Povilas Mykolaitis 7.78; 3 Mantas Silkauskas 7.69; SP 1 Sarunas Banevicius 18.44; 2 Vytaustas Ugianskis 17.88; SP u2 0 (6kg) 1 Julius Malotkinas 17.33; 2 Karolis Cekanavicius 17.33; 5 Kms Walk (22) Marius Ziukas 19:25.31 Women 60m 1 Lina Grincikaité 7.37; 2 Karolina Deliautaité (95) 7.61; 3 Audra Cekanauskiené 7.73; 60mh (22) Laura Usanovaité 8.68; HJ Airiné Palsyté 1.97 NR; LJ 1 Jogailé Petrokaité 6.22; 2 Asta Dauksaité 6.09; TJ (22) 1 Dovilé Dzindzalietaité 13.89; 2 Jolanta Verseckaité 13.29; SP 1 Laura Gedminaité 15.50; 2 Giedre Kupstyté 15.41; 3 Kms Walk (22) Zivilé Vaiciukeviciuté (96) 13:36.57


NETHERLANDS 


Apeldoorn (Netherlands), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m 1 Giovanni Codrington 6.76 (6.74 1s1 day 1); 2 Brian Mariano 6.78; 3 Hensley Paulina 6.86 (6.82 1s3 day 1); in semis: Joren Tromp 6.84 2s1; Wouter Brus 6.86 1s2; Paul Robers 6.86 2s2; Jerrel Feller 6.87 3s2; 400m 1 Bram Peters 46.71; 2 Jesper Arts 46.91; 3 Olaf Van den Bergh 48.35; 800m Thijmen

Kupers 1.50.15 (1.48.34 1h1 day 1); 60mh 1 Koen Smet 7.67; 2 Gregory Sedoc 7.67; 3 Stefan Nieuwland 7.93; 4 Tjendo Samuel 7.94 (7.84 2h1); 5 Pelle Rietveld 7.96 (7.92 2h3); 6 Jules de Bont 7.97; in heats: Dario de Borger (bel) 7.98 1h2; HJ (22) Douwe Amels 2.18; PV 1 Cyriel Verberne 5.37; 2 Rutger Koppelaar 5.37; 3 Jorn Bakker 5.27; 4 Menno Vloon 5.22; LJ 1 Ignisious Gaisah 7.93; 2 Marius Kranendonk 7.75; SP 1 Patrick Cronie 18.59; 2 Denzel Comenentia 18.26

Women 60m 1 Dafne Schippers 7.25; 2 Jamile Samuel 7.41 (7.38 1s1 day 1); 3 Tessa Van Schagen 7.46; 4 Kadene Vassell 7.59 (7.53 1s2 day 1); 5 Loreanne Kuhurima 7.62 (7.58 2s1); 6 Eefje Boons 7.69; 7 Anna Sjoukje Runia 7.74 (7.67 3s1); in semis: Femke Van der Mej 7.67 3s2; Shimada Bajon 7.72 4s2; Naomi Sedney 7.74 3s3 (7.71 2h1 day1); 400m 1 Nicky Van Leuveren 52.49; 2 Lisanne de Witte 52.62; 3 Madiea Ghafoor 52.75; 4 Anna Voskamp 54.38; 5 Esther Van der Lijcke 54.92; 800m 1 Yvonne Hak 2.04.23; 2 Sanne Verstegen 2.04.42 (2.03.44 1h2 day 1); 3.000m Irene Van Lieshout 9.19.15; 60mh 1 Rosina Hodde 8.09; 2 Nadine Visser 8.27, 3 Suzanne Williams 8.36; 4 Nadine Broersen 8.38 (8.35 1h3); 5 Nicole Kroonenburg 8.47; 6 Anouk Vetter 8.50; 7 Marije Van Hunenstijn 8.73 (8.72 3h3); in heats: Tiffany Porter (gbr) 8.30 1h1; Eefje Boons 8.72 3h2; Anna Sjoukje Runia 8.72 4h3; Hj 1 Nadine Broersen 1.83; 2 Myrte Goor 1.80; PV (22) Rianna Galiart 4.11; LJ (22) 1 Dafne Schippers 6.27; 2 Valentine Kortbeek 6.08; 3 Anouk Vetter 6.06


POLAND


Lodz (Poland), 14.2.2014 (indoor)

Men HJ 1 Wojciech Theiner 2.20; 2 Konrad Owczarek and Maciej Lepiato 2.15; 4 Szymon Kiecana 2.15; LJ Tomasz Jaszczuk 7.95; 2 Michal Rejmus 7.65; TJ 1 Adrian Swiderski 16.48; 2 Karol Hoffmann 16.31 Women HJ Urszula Domel 1.80; PV Paulina Hnida (95) 4.00; LJ Karolina Zawila 6.10; TJ 1 Anna Jagaciak 13.28; 2 Anna Zych 12.98 Sopot (Poland), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor) Men 60m (22) 1 Dariusz Kuc 6.60 (6.60 1h3); 2 Remigiusz Olszewski 6.63 (6.63 1h4); 3 Kamil Masztak 6.70; 4 Robert Kubaczyk 6.76; 5 Przemyslaw Slowikowski 6.78; 6 Kamil Krynski 6.78 (6.78 3h2); 7 Adam Pawlowski 6.80 (6.78 2h4); 8 Kamil Supinski 6.80 (6.75 2h2); in heats: Damian Karolak 6.80 3h1; Michal Lukasiak 6.85 4h1; Artur Zaczek 6.79 2h3; Mateusz Jedrusik 6.82 3h4; 200m 1 Karol Zalewski 20.95 (20.93 1h1); 2 Artur Zaczek 21.50; in heats: Hubert kalandyk 21.55 1h8; 400m 1 Rafal Omelko 46.29; 2 Jakub Krzewina 46.54; 3 Kacper Kozlowski 46.76; 4 Patryk Dobek 46.82 (46.77 2h5); 5 Lukasz Krawczuk 47.46 (47.28 1h6); 6 Jan Ciepela 47.84 (47.22 1h4); in heats (22): Lukasz Domagala 47.93 2h1; Lukasz Wilamowski 48.02 3h1; Rafal Smolen 47.57 2h2; Bartlomiej Chojnowski 48.44 3h2; Marcin Grynkiewicz 47.97 1h3; Marcin Marciniszyn 48.13 2h3; Michal Pietrzak 47.48 2h4; Pawel Gwiazdon 48.45 3h5; Andrzej Jaros 47.31 2h6; 800m 1 Adam Kszczot 1.47.07; 2 Marcin Lewandowski 1.47.16; 3 Artur Kuciapski 1.48.19; 4 Kamil Gurdak 1.48.27; 5 Karol Konieczny 1.48.60; 1.500m (22) Adam Czerwinski 3.48.82; 3.000m 1 Lukasz Parszczynski 7.49.26; 2 Mateusz Demczyszak 7.57.73; 3 Szymon Kulka 7.59.76; 4 Adam Czerwinski 8.03.38, 5 Bartosz Nowicki 8.05.19; 60mh 1 Dominik Bochenek 7.65; 2 Damian Czykier 7.88 (7.73 1h2); in heats: William Sharman (gbr) 7.62 1h1; Mikolaj Justynski 7.94 3h1; Maciej Wojtkowski 7.94 2h2; HJ 1 Wojciech Theiner 2.22; 2 Sylwester Bednarek 2.22; 3 Maciej Lepiato 2.19; 4 Koonrad Owczarek 2.19; 5 Piotr Sleboda and Szymon Kiecana 2.19; 7 Piotr Sawczynski 2.16; 8 Maciej Kiendzierski 2.16; PV (22) 1 Robert Sobera 5.72; 2 Pawel Wojciechowski 5.62; 3 Przemyslaw Czerwinski 5.50; LJ 1 Adrian Strzalkowski 7.96; 2 Tomasz Jaszczuk 7.96; 3 Michal Lukasiak 7.68; 4 Krzysztof Tomasiak 7.60; 5 Michal Rejmus 7.53; 6 Wojciech Prokop 7.53; TJ (22) 1 Karol Hoffmann 16.71; 2 Adrian Swiderski 16.49; 3 Michal Lewandowski 16.00; SP (22) 1 Tomasz Majewski 20.70; 2 Rafal Kownatke 19.80; 3 Jakub Szyszkowski 18.86; 4 Dominik Witczak 18.61; 5 Mateusz Mikos 18.16; 6 Michal Haratyk 18.15; 7 Krzsyztof Brzozowski 18.09; 8 Pawel

Regin 17.74; 5 Kms Walk 1 Lukasz Nowak 19.13.08; 2 Rafal Sikora 19.13.77; 3 Rafal Augustyn 19.16.51; 4 Dawid Tomala 19.37.91; 5 Rafal Fedaczynski 19.50.74; 6 Jakub Jelonek 19.55.48; Heptathlon Marcin Przybyl 5.475p (7.27; 7.02, 15.14; 2.01 - 8.48; 4.30; 2.57.35) Women

60m (22) 1 Marta Jeschke 7.31; 2 Anna Kielbasinska 7.31; 3 Malgorzata Koldej 7.52; 4 Katarzyna Wesolowska 7.55; 5 Adrianna Zietara 7.58, 6 Agata Forkasiewicz 7.59; 7 Katarzyna Sokolska 7.61; 200m 1 Anna Kilbasinska 23.24; 2 Weronika Wedler 23.58; 400m 1 Justyna Swiety 53.01 (52.86 1h2); 2 Malgorzata Holub 53.18; 3 Ewelina Ptak 53.38; 4 Patrycja Wyciskiewicz 53.69 (53.64 1h1); 5 Joanna Linkiewicz 54.09 (53.91 3h1); 6 Jolanta Kajtoch 54.19 (53.89 2h1); in heats (22) Iga Baumgart 55.34 2h2; Agata Bednarek 53.96 1h4; Magdalena Gorzkowska 55.23 2h4; 800m (22) h1 Angelika Cichocka 2.01.14; 2 Joanna Jozwik 2.03.24; 3 Katarzyna Broniatowska 2.03.29; 4 Danuta Urbanik 2.03.36; 5 Renata Plis 2.04.27; h2 1 Ewa Jacniak 2.05.92; 2 Paulina Mikiewicz 2.06.09; 3 Karolina Polrola 2.07.35; 4 Kamilia Hayder 2.07.84; 1.500m 1 Katarzyna Broniatowska 4.26.11; 2 Danuta Urbanik 4.26.41; 3.000m (22) Urszula Necka 9.25.00; 60mh (22) 1 Urszula Bhebhe 8.24 (8.22 1h1); 2 Anna Kielbasinska 8.28; 3 Katarzyna Swiostek 8.44 (8.36 2h2); 4 Julia Rzadzinska 8.56; in heats: Karolina Koleczek 8.26 2h1; HJ (22) 1 Kamila Licwinko 2.00; 2 Justyna Kaprzycka 1.94; 3 Urszula Domel 1.90; PV 1 Anna Rogowska 4.40; Aleksandra Wisnik 4.10; LJ (22) 1 Teresa Dobija 6.44; 2 Anna Jagaciak 6.43; 3 Karolina Tyminska 6.36; 4 Karolina Zawila 6.15; TJ 1 Anna Jagaciak 13.69; 2 Anna Zych 13.07; 3 Justyna Kowalska 12.81; SP 1 Anna Wloka 16.82; 2 Paulina Guba 16.78; 3 Agnieszka Maluskiewicz 15.86; 3 Kms Walk 1 Paulina Buziak 12.51.22; 2 Katarzyna Burghardt 13.00.82; 3 Katarzyna Golba 13.17.93; Pentathlon (22) 1 Agnieszka Borowska 4.210p (8.71; 1.86; 11.00; 6.15; 2.29.94); 2 Marlena Maj 3.627p (9.05; 1.71; 11.15; 5.28; 2.36.15)


PORTUGAL 


Pombal (Portugal), 22-23.2.2014 -Clubs Championships- (indoor)

Men 60m (22) 1 Francis Obikwelu 6.75; 2 Diogo Antunes 6.76; in extra heat A: 1 Francis Obikwelu 6.75; 2 Diogo Antunes 6.78; 3 Yazaldes Nascimeno 6.82; 4 Arnaldo Abrantes 6.84; 5 Carlos Nascimento 6.87; in extra heat B Joao Gonçalves 6.86; 200m 1 Arnaldo Abrantes 21.27; 2 David Lima 21.41; 400m 1 Victor Santos 47.37, 2 Joao Ferreira 48.06; 1.500m (22) Joao Bras 3.45.42; 60mh Rasul Dabó 7.83; PV (22) 1 Edi Maia 5.55; 2 Diogo Ferreira 5.25; LJ (22) 1 Mauro Vinicius Silva (bra) 7.98; 2 Marcos Chuva 7.83; 3 Paulo Oliveira (bra) 7.54; SP 1 Marco Fortes 19.74; 2 Francisco Belo 17.52; 5 Kms Walk (22) Joao Vieira 19.42.35 Women 60m (22) 1 Carla Tavares 7.40; 2 Eva Vital 7.47; in extra heat: Teresa Carvalho 7.61 2h; andreia Felsberto 7.64 3h; Dorcas Bazolo (cdo) 7.69 4h; 200m Carla Tavares 24.35; 400m (22) 1 Catia Azevedo 54.64; 2 Miriam Tavares 55.31; 800m Marta Pen 2.06.67; 1.500m (22) 1 Marta Pen 4.18.49; 2 Carla Rocha 4.21.37; 3.000m Catarina Ribeiro 9.25.28; 60mh 1 Eva Vital 8.15; 2 Andrei Felisberto 8.54; 3 Lecabella Quaresma 8.67; PV Marta Onofre 4.23; LJ 1 Shaina Mags 6.40; 2 Teresa Carvalho 6.20; TJ 1 Patricia Mamona 14.36 NR; 2 Susana Costa 13.76; 3 Kms Walk (22) Vera Santos 12.37.68 Pombal (Portugal), 22-23.2.2014 -Clubs Championships second Division- (indoor) Women 60m Carla Victorino 7.79


ROMANIA 


Bucuresti (Romania), 22-23.2.2014 -National Junior Championships- (indoor)


Men 60m (22) Ioan Pitigoi 6.98; LJ 1 Gabriel Bitan (98) 7.31; 2 Ioan Melnicescu 7.30; SP (6 Kg) (22) 1 Andrei Toader 18.04; 2 Bogdan Georgevici 17.38; 3 Alin Firfirica 17.21; 4 Marius Musteata 17.10 Women

60m (22) 1 Florentina Marincu 7.48; 2 Ioana Gheorghe 7.55 (7.55 1h2); 3 Ana Maria Bestea 7.73; in heats: Marina Baboi 7.64 1h3; 400m (22) Andrea Miklos (99) 55.90; 1.500m (22) Maria Florea 4.29.89; 60mh Elena Panturoiu 8.65; LJ 1 Florentina Marincu 6.63; 2 Elena Panturoiu 6.15; 3 Georgiana Anitei 6.10; TJ (22) 1 Elena Panturoiu 13.59; 2 Andreea Lefcenco 13.39; 3 Georgiana Anitei (99) 13.20 


RUSSIA


Moskva (Russia), 17-19.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m (17) 1 Mikhail Idrisov 6.67; 2 Aleksandr Brednev 6.68; 3 Danyil Kovalenko 6.69; 4 Yevgeniy Kharin 6.71; 5 Aleksandr Shpayer 6.74; in semis: Denis Ogarkov 6.82 2s2; Dmitry Khomutov 6.82 3s2; Andrey Fedin 6.82 4s2; Yevgeniy Shtyrkin 6.82 5s2; Aleksandr Yeliseyev 6.73 1s3; Maksim Polovinkin 6.80 3s3; 200m (18) 1 Vyacheslav Kolesnichenko 21.23; 2 Dmitry Falev 21.25; 3 Valentin Morozov 21.29; 4 Artem Denmukhametov 21.46; 800m (18) 1 Stepan Poistogov 1.46.53; 2 Ivan Nesterov 1.47.18; 3 Danyil Strelnikov 1.47.67; 4 Yegor Nikolayev 1.48.35; 5 Kirill smiakov 1.48.65; 6 Anton Kulyatin 1.50.35; 1.500m (19) h4 1 Valentin Smirnov 3.41.65; 2 Anton Pinkus 3.41.67; 3 Yegor Nikolayev 3.42.07; 4 Vyacheslav sokolov 3.42.08; 5 Timofey Petrov 3.44.14; 6 Ivan Tukhtachev 3.44.37; 7 Andrey Loginov 3.44.82; 8 Dmitry Nizelskiy 3.45.96; 9 Danyil Strelnikov 3.46.62; 10 Sergey Usoltsev 3.46.73; h5 1 Aleksey Bakharev 3.47.33; 2 Artem Semushin 3.47.60; 3 Vladymir Popov 3.47.88; 4 Artur Burtsev 3.47.98; 5 Andrey Bochkaryov 3.48.41; 3.000m (17) 1 Rinas Akhmadiyev 7.59.81; 2 Andrey Minzhulin 8.00.89; 3 Aleksey Popov 8.01.04; 4 Konstantin Vasilyev 8.01.61; 5 Andrey Karpin 8.02.73; 6 Oleg Grigoryev 8.04.17; 5.000m (19) 1 Anatoliy Rybakov 13.44.21; 2 Yevgeniy Rybakov 13.44.70; 3 Yuriy Chechun 13.53.81; 4 Igor Maksimov 13.55.42; 5 Andrey Karpin 13.58.29; 6 Andrey Minzhulin 13.59.67; 7 Rinas Akhmadiyeb 13.59.71; 60mh (18) 1 Sergey Shubenkov 7.55; 2 Konstantis Shabanov 7.64 (7.63 1s2); 3 Aleksey Dryomin 7.70; 4 Yevgeniy Borisov 7.78; 5 Kiril Nevdakh 7.86 (7.85 2s1); 6 Filipp Shabanov 7.97 (7.87 2s2); in semis: Aleksandr Yevgenyev 7.93 3s3; Denis Yezhov 7.95 4s3; HJ (18) 1 Aleksey Dryomin 2.38; 2 Daniyil Tsyplakov 2.34; 3 Sergey Mudrov 2.32; 4 Aleksey Dmitrik 2.32; 5 Lev Missirov 2.30; PV (19) 1 Ilya Mudrov 5.60; 2 Aleksandr Gripich, Dmitriy sokolova and Artem Burya 5.50; 5 Sergey Kucheryanu 5.40, 6 Viktor Kozlitin 5.40; 7 Anataliy Bednyuk 5.40; 8 Aleksey Kovalchuk 5.40; 9 Grigoriy Gorokhov and Dmitriy Zhelyabin 5.40; 11 Yevgeniy Ageyev 5.20; LJ (19) 1 Pawel Shalin 8.08; 2 Aleksandr Petrov 7.86; 3 Vasiliy Kopeykin 7.82; 4 Fyodor Kiselkov 7.69; 5 Yevgeniy Antonov 7.68; 6 Oleg Radeyev 7.46; 7 Sergey Nikolayev 7.45; TJ (18) 1 Lyukman Adams 16.97; 2 Dmitry Sorokin 16.74; 3 Igor Spasovkhodskiy 16.63; 4 Dmitriy Kolosov 16.47; 5 Timur Minusov 16.18; 6 Maksim Lustin 16.02; 7 Sergey Laptev 15.89; 8 Yevgeniy Ognev 15.89; 9 Dmitriy Chizhikov 15.87; SP (18) 1 Maksim Sidorov 20.78; 2 Aleksandr Lesnoy 20.51; 3 Valeriy Kokoyev 20.34; 4 Anton Tikhomirov 20.00; 5 Konstantin Lyadusov 19.45; 6 Aleksandr Bulanov 19.39; 7 Anton Lyyuboslavskiy 19.20; 8 Maksim Afonin 18.36; 9 Anataliy Garmashov 17.90; 10 Mikhail Belov 17.67


Women 60m (17) 1 Yekaterina Voronenkova 7.36; 2 Marina Panteleyeva 7.37; 3 Anastasiya Grigoryeva 7.38 (7.38 1s3); 4 Viktoriya Yarushkina 7.44; 5 Anna Golovina 7.45 (7.39 1s1); 6 Svetlana Titova 7.46 (7.46 2s2); in semis: Krisztina Khorosheva 7.50 3s1; Yuliya Kashina 7.52 4s1; Tatyana Nekrasova 7.59 5s1; Yekaterina Butusova 7.63 6s1; Olga Teryokhina 7.48 3s2; Natalya Rakacheva 7.51 4s2; Marina Makarova 7.56 5s2; Tatyana Sizonenko 7.62 6s2; Natalya shishkova 7.48 3s3; Valentina Ryabtseva 7.57 4s3; Veronica Martynova 7.66 5s3; Olesya Shvedova 7.67 6s3; 200m (18) 1 Yekaterina Vukolova 23.60; 2 Carina Triputen 23.91; 3 Natalya Shishkova 24.00; 4 Anna Golovina 24.04; 5 Natalya Rakacheva 24.43; 400m (18) 1 Kseniya Ryzhova 51.03; 2 Irina Davydova 52.51; 3 Alena Tamkova 52.86; 4 Yuliya Terekhhova 52.88; 5 Olga Tovarnova 53.13; 6 Tatyana Veshkurova 53.55; heats (17) h1 1 Tatyana Vsehkurova 52.99; 2 Olga Samylova 54.32; h2 1 Kseniya Ryzhova 51.06; 2 Alena Tamkova 52.40; h3 1 Irina Davydova 52.45; 2 Yuliya Terekhova 52.68; 3 Olga Tovarnova 52.87; 4 Nadezhda Alekseyeva 54.44; h4 1 Natalya Nazarova 53.22; 2 Nadezhda Kotlyarova 53.36; h5 1 Yekaterina Vukolova 53.98; 2 Liliya Gafiyatullima 54.61; h6 1 Yekaterina Renzhina 53.52; 2 Marina Chernova

53.84; 3 Olga Topilskaya 54.36; h7 1 Marina Konovalova 54.30; 2 Anastasiya Fedyayeva 54.95; h8 1 Yana Glotova 54.00; 2 Yelena Zuykevich 54.00; h10 1 Yevgeniya Subbotina 53.98; 2 Caryna Triputen 54.27; 800m (18) 1 Anna Shchagina 2.01.29; 2 Yekaterina Kupina 2.01.46; 3 Svetlana Kamarysheva 2.01.64; 4 Yelena kobeleba 2.02.89; 5 Tatyana Myazina 2.03.39; 6 Yekaterina Brodovaya 2.03.40; 1.500m (19) h4 1 Svetlana Karamysheva 4.11.46; 2 Natalya Aristarkhhova 4.12.51; 3 Anna Shchagina 4.14.42; 4 Anna Balkshina 4.15.64; 5 Yevheniya Zinurova 4.18.58; 6 Albina Chinchikeyeva 4.18.86; 7 Anna Konovalova 4.19.86; 8 Svetlana Uloga 4.19.91; 10 Yelena Kobeleva 4.23.88; 11 Galina Yevsikova 4.25.50; 12 Dina Aleksandrova 4.25.72; 13 Yelena Tumayeva 4.26.97; 14 Mariya Bykova 4.27.93; h3 1 Yekaterina Doseykina 4.19.41; Yekaterina Rogozina 4.20.91; 3 Aleksandra Pavlyutenkova 4.21.64; 4 Polina Dontsova 4.22.49; 5 Svetlana Ponimasova 4.24.57; 6 Yelena Murashova 4.26.65; 7 Vera Vasilyeva 4.27.40; 8 Natalya Skvorchevskaya 4.28.25; h2 1 Valeriya Kuznetsova 4.23.96; 2 Galina Bubnova 4.25.64; 3 Anastasiya Oleynichenko 4.26.12; 4 Angelina Parfyonova 4.27.34; 5 Oksana Fashchenko 4.27.68; 6 Oksana Spasovkhodskaya 4.27.74; 7 Marina Titova 4.28.32; 8 Olga Vovk 4.28.79; h1 Alsu Bogdanova 4.27.24; 3.000m (17) 1 Yelena Korobkina 8.51.48; 2 Natalya Aristarkhova 8.57.03; 3 Svetlana Kireyeva 9.08.34; 4 Gulshat Fazlitdinova 9.11.01; 5 Natalya Popkova 9.13.55; 6 Yekaterina Sokolenko 9.14.00; 7 Natalya Novichkova 9.16.33; 8 Natalya Leontyeva 9.17.82; 9 Yekaterina Rogozina 9.23.62; 5.000m (19) 1 Alla Kulyatina 15.30.52; 2 Yelena Nagovitsyna 15.33.68; 3 Yuliya Chizhenko 15.37.76; 4 Natalya Popkova 15.49.28; 5 Svetlana Kireyeva 15.50.16; 6 Alena Kudashkina 15.51.00; 7 Natalya Vlasova 15.52.46; 8 Natalya Gorchakova 15.58.40; 9 Gulshat Fazlitdinova 16.04.64; 10 Yelena Sedova 16.18.46; 11 Natalya Solovyova 16.22.62; 12 Anastasiya Velikaya 16.31.94; 60mh (18) 1 Yekaterina Galitskaya 7.93; 2 Yuliya Kondakova 8.04; 3 Yekaterina Voronkova 8.17 (8.17 2s1); 4 Aleksandra Antonova 8.23 (8.21 2s2); 5 Svetlana Topylina 8.23 (8.18 1s2); 6 Yekaterina Gubina 8.24; in semis: Yekaterina Bleskina 8.36 3s1; Nina Argunova 8.37 4s1; Anna Kukushina 8.60 5s1; Yelena Aksamitova 8.72 6s1; Anastasiya Nikolayeva 8.41 3s2; Valentina Kibalnikova 8.45 3s2; Anna Vatropina 8.47 5s2; Yuliya Zhuk 8.58 6s2; Viktoriya Gappova8.37 3s3; Anna Kostina 8.41 4s3; Yuliya Sokolova 8.46 5s3; HJ (19) 1 Mariya Kuchina 1.94; 2 Irina Gordeyeva 1.90; 3 Oksana Krasnokutskaya 1.90; 4 Tatyana Mnatsakanova 1.88; 5 Tatyana Kivimyagi 1.88; 6 Yekaterina Fedotova 1.86; 7 Alesya Paklina 1.86; 8 Oksana Starostina 1.84; 9 Yekaterina Stepanova 1.84; 10 Anastasiya Muzankova 1.82; 11 Kristina Poltavets 1.82; 12 Iryna Fayzullina 1.79; PV (17) 1 Anzhelika Sidorova 4.72; 2 Lyudmila Yeryomina 4.56; 3 Alyona Lutkovskaya 4.50; 4 Anastasiya Savchenko 4.50; 5 Angelina Krasnova 4.40; 6 Tatyana Shvydkina 4.40, 7 Aleksandra Kiryashova 4.30; 8 Alina Kakoshinskaya 4.30; 9 Natalya Demidenko, Anastasiya Sadovnikova and Yekaterina Kazeka 4.30; 12 Yuliya Golubchikova 4.15; 13 Olga Mullina 4.15; 14 Tatyana Stetsyuk 4.15; 15 Yekaterina Kolesova 4.00; 16 Yekaterina Kulikova 4.00; 17 Anna Khitrova 4.00; 18 Sofya Gil 4.00; LJ (18) 1 Svetlana Biryukova 6.87; 2 Daryia Klishina 6.67; 3 Olga Kucherenko 6.48; 4 Yuliya Pidluzhnaya 6.43; 5 Ulyana Aleksandrova 6.36; 6 Anna Misochenko 6.31; 7 Yelena Mashinistova 6.31, 8 Yekaterina Khalyutina 6.25; 9 Tatyana Akmukhamedova 6.08; TJ (19) 1 Veronika Mosina 14.06; 2 Alsu Murtazina 13.98; 3 Irina Kosko 13.96; 4 Irina Gumenyuk 13.72; 5 Olga Salomatina 13.44; 6 Kristina Poletayeva 13.22; 7 Alisa Vlasova 13.08; 8 Yelena Sidorkina 13.03; 9 Natalya Yevdokimova 12.93; SP 1 Yevgeniya Kolodko 18.88; 2 Irina Tarasova 18.31; 3 Anna Omarova 17.12; 4 Irina Kirichenko 16.98; 5 Anastasiya Bessoltseva 16.93; 6 Natalya Troneva 16.92; 7 Olesya Sviridova 16.65; 8 Yevgeniya Smirnova 16.62; 9 Vera Kunova 16.32; 10 Olga Sidorina 16.10; 11 Yekaterina Burmistrova 15.92; 12 Yana Pogodicheva 15.26


SLOVENIA 


Domzale (Slovenia), 22.2.2014 -Winter Throwing Championships-

Men SP Marko Spiler 18.31; JT 1 Blaz Marn 69.99; 2 Matija Muhar (96) 69.70 Women HT Barbara Spiler 67.01; JT Martina Ratej 62.70; JT u18 (700 g) Anze Trapecar 56.57

SLOVAKIA Bratislava (Slovakia), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m 1 Adam Zavacky 6.71; 2 Vladimir Simic 6.86; 3 Tomas Benko 6.89; 4 Roman Turcani 6.89; in heats: Jan Veleba (cze) 6.72 1h1; 200m (23) Jakub Matus (96) 21.77; 60mh Martin Mazac (cze) 7.78 1h1; Viliam Papso 7.85 2h1; HJ (23) 1 Jaroslav Baba Cze) 2.24; 2 Peter Horak 2.24; 3 Matu Bubenik 2.21; 4 Lukas Beer 2.21; PV Michal Balner (cze) 5.50; SP (23) 1 Jan Marcell (cze) 19.95; 2 Martin Novak (cze) 19.22; 3 Matus Olej 18.25; 5 Kms Walk 1 Matej Toth 18.57.08; 2 Anton Kucmin 19.47.30 Women 60m 1 Lenka Krsakova 7.45 (7.44 1h1); 2 Jana Veldakova 7.55; 3 Monika Weigertova 7.65; in heats: Katerina Cechova 7.40 1h3; Iveta Mazacova 7.43 2h3; 400m 1 Jitka Bartonickova (cze) 55.16; 2 Lucia Slanickova 55.37; 400m (23) Iveta Putalova 55.28; 60mh Lucie Skrobakova 8.31; LJ (23) Renata Medgyesova 6.31; 2 Jana Veldaková 6.25; TJ 1 Dana Veldakova 13.90; 2 Monika Banovicova 12.89; 3 Kms Walk 1 Maria Czakova 12.43.72; 2 Maria Galikova 13.03.76


SPAIN 


Sabadell (Spain), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor)

Men 60m (22) 1 Eduard Viles 6.74; 2 Rubén Pros 6.77; 3 Mario López 6.84; 4 Iván Jesús Ramos 6.84; 5 David Alejandro 6.87; 200m A 1 Oscar Husillos 21.17; 2 Daniel Mazón (96) 21.66; 200m B Adrià Burriel 21.63; 400m 1 Mark Ujakpor 46.57; 2 Samuel García 47.14; 3 Lucas Bua 48.28; 4 Pau Fradera 48.48; in heats (22) Neri Brenes (crc) 46.78 1h3; 800m 1 Kevin López 1.49.76; 2 Daniel Andújar 1.50.07; in heats (22) Mauri Castillo (cub) 1.48.93 1h1; Francisco Roldán 1.50.78 2h1; Alvaro De Arriba 1.50.95 3h1; 1.500m Manuel Olmedo 3.50.99; 3.000m (22) 1 Victor García 8.06.80; 2 Antonio Abadía 8.07.63; 60mh 1 Jackson Quiñonez 7.79; 2 Juan Ramón Barragán 7.86; 3 Julián Ortiz 7.91; 4 Victor Orduña 7.97; 5 Francisco Javier López 7.99 (7.95 2s2); in semis: Javier Colomo 7.98 3s2; in heats: Pedro García 7.92 1h3; HJ 1 David Bolado 2.21; 2 Javier Bermejo 2.17; PV (22) 1 Dídac Salas 5.50; 2 Igor Bychkov 5.40; LJ (22) 1 Jean-Marie Okutu 7.81; 2 Eusebio Cáceres 7.56; 3 Fernando Ramos 7.48; TJ (22) 1 Pablo Torrijos 16.55; 2 Vicente Docavo 16.32; 3 Jorge Gimeno 16.14; SP 1 Borja Vivas 20.51; 2 Carlos Tobalina 19.63; 3 Yioser Toledo 18.76; 4 Daniel Anglés 18.33; 5 Javier Ortega 17.76; 6 Joaquín Millán 17.64; 7 Daniel Martinez 17.47; Heptathlon (22-23) 1 Jorge Ureña 5.768p (6.99; 7.18; 12.48; 1.95 - 7.91; 4.70; 2.46.05); 2 Jonay Jordan 5.500p (7.11; 7.08; 14.49; 1.92 - 8.14; 4.40; 3.00.81); 3 Albert Alvarez 5.434p (7.11; 6.78; 13.62; 1.92 - 8.57; 5.00; 3.02.64); 4 Javier Pérez 5.375p (7.40; 7.08; 12.85; 1.89 - 8.35; 4.50; 2.48.86) Women 60m 1 Fatima Diame 7.44; 2 Alazne Furundarena 7.46; 3 María Martín-Sacristán 7.54; 4 Elena Moreno 7.60; 5 Juliet Itoya 7.62 (7.59 2s2); 6 María Isabel Pérez 7.64 (7.64 2h1); 7 María de Frutos 7.64; 7 Amparo Cotán 7.66 (7.57 2h5); 8 Carlota Requeno 7.71 (7.69 3s2); in heats (22): Anna Obradors 7.74 3h5; 200m A 1 Estela García 24.16; 2 Patricia Carballo 24.36; 200m B Alba Fernández 24.38; 400m 1 Lorena Bokesa 53.48; 2 Natalia Sotomayor 54.56; 3 Geraxane Ussia 54.72; 4 Natalia Romero 54.95; 800m Elián Periz 2.09.00; 1.500m 1 Isabel Macías 4.14.17; 2 Solange Pereira 4.15.17; 3 Marta Pérez 4.19.11; 4 Leticia Fernández 4.25.59; 3.000m (22) 1 Núria Fernández 9.12.63; 2 Paula González 9.15.89; 3 Elena García 9.18.39; 4 Diana Martín Hidalgo 9.19.84; 5 Sonia Bejarano 9.22.09; 60mh (22) 1 Carida Jerez 8.22; 2 Teresa Errandonea 8.37; 3 Marta Sainz 8.55; 4 Nora Orduña (97) 8.56; 5 María Mujika 8.59; 6 Araceli Rojo 8.72 (8.62 2h1); 7 Irene Almarcha 8.74; HJ (22) 1 Ruth Beitia 2.00; 2 Cristina Ferrando 1.82; 3 Claudia Garcia 1.79; PV (22) 1 Naroa Agirre 4.25; 2 Rebeca Yagüe 4.10; 3 Carla Franch 4.05; LJ (22) 1 Fatima Diame (96) 6.29; 2 María del Mar Jover 6.21; 3 Olatz Arrieta 6.14; 4 Irene Pusterla (sui) 6.08; TJ 1 Ana Peleteirio 13.91; 2 Patricia Sarrapio 13.88; 3 Ruth Marie Ndoumbe 13.62; 4 Maitane Azpeitia 12.93; SP (22) Ursula Ruiz 17.39; Pentathlon (22) 1 Ida Marcussen (nor) 4.176p (8.90; 1.65; 13.39; 5.80; 2.13.95); 2 Carmen Romero 3.922p (9.09; 1.74; 10.66; 5.38; 2.15.22); 3 Estefanía

Fortes 3.917p (8.59; 1.56; 12.92; 5.60; 2.23.37); 4 Patricia Ortega 3.848p (8.73; 1.68; 10.45; 5.46; 2.21.41); 5 María Hernández 3.835p (8.77; 1.56; 9.58; 5.74; 2.13.53); 6 Tamara del Río 3.800p (8.94; 1.62; 10.66; 5.62, 2.20.93); 7 Andrea Medina 3.689p (8.96; 1.71; 10.54; 5.29; 2.29.50)


SWEDEN


Göteborg (Sweden), 22-23.2.2014 -National Championships- (indoor)


Men 60m (22) 1 Odain Rose 6.64 (6.64 1s1); 2 Tom Kling-Baptiste 6.65; 3 Austin Hamilton (97) 6.76 (6.72 2s1); 4 David Sennung 6.82 (6.74 2s2); 5 Alexander Brorsson 6.82; 6 Tony Darkwah 6.84 (6.83 3s1); in semis: Bjorn Skoglund 6.83 3s2; Emmanuel Amoh 6.83 4s2; 200m 1 Nil de Oliveira 21.18; 2 Alexander Brorsson 21.34; in heats: Nick Ekelund-Arenander (den) 21.58 1h1; Joel Groth 21.53 1h3; 400m 1 Nick Ekelund-Arenander (den) 46.68; 2 Denis Forsman 47.65; 3 Felix Francois 47.96; 800m Rickard Gunnarsson 1.50.76; 1.500m Johan Rogestedt 3.49.90; 3.000m (22) 1 Adil Bouafif 8.08.56; 2 Olle Wallerang 8.08.58; 60mh 1 Philip Nossmy 7.80 (7.80 1h2); 2 Marvin Tay 7.82 (7.82 1h1); 3 Alexander Brorsson 7.92; 4 Amir Shaker 7.95; in heats: Fredrick Eckholm 7.98 2h2; PV (22) 1 Alhaji Jeng 5.55; 2 Melker Svard Jacobsson 5.30; LJ 1 Michel Torneus 7.91; 2 Fabian Rosenquist 7.48; TJ (22) 1 Daniel Lennartsson 16.27; 2 Mathias Ström 15.95; SP (22) 1 Niklas Arrhenius 19.24; 2 Leif Arrhenius 18.13; 3 Jonas Meyer 17.97; 4 Daniel Stahl 17.96; 5 Mats Olsson 17.52; 6 Arwid Koskinen 17.29; WT Markus Johansson 22.14 Women 60m (22) 1 Caroline Sandsjoe 7.46; 2 Emilia Kjellberg 7.50 (7.49 1s2); 3 Lena Bentsson 7.51; 4 Khaddi Sagnia 7.53 (7.52 1s1); 5 Daniella Busk 7.58 (7.58 3s1); 6 Tove Agren 7.68 (7.66 4s1); 7 Hanna Adriansson 7.68 (7.66 3s1); 8 Karolina Nikamo 7.70 (7.68 5s1); in semis: Lisa Warfvinge (98) 7.70 4s2; Erica Pettersson 7.70 5s2; 200m 1 Pernilla Nilsson 24.22 (24.07 1h2); 2 Tove Agren 24.41 (24.34 1h1); 400m 1 Josefin Magnusson 54.16; 2 Elin Moraiti 54.43; 800m 1 Linn Nilsson 2.07.79; 2 Anna Silvander 2.08.34; 3.000m (22) 1 Meraf Bahta 9.09.24; 2 Charlotta Fougberg 9.12.37; 3 Sarah Lahti (95) 9.16.36; 60mh 1 Maja Rogemyr 8.31; 2 Elin Westerlund 8.47; 3 Fatima Dedricksson 8.47; 4 Daniela Karlsson 8.50; 5 Madeleine Eriksson 8.51 (8.49 3h1); 6 Maryann Andreasson 8.55; 7 Stine Tomb (nor) 8.62 (8.61 6h1); 8 Adriana Janic 8.63 (8.51 1h2); in heats: Elise Malmberg 8.64 3h2; HJ (22) 1 Emma Green-Tregaro 1.95; 2 Sofie Skoog 1.86; 3 Sofia Linde (95) 1.80; 4 Lisa Engman 1.80; PV 1 Angelica Bengtsson 4.58; 2 Malin Dahlström 4.38; 3 Michaela Meijer 4.18; LJ 1 Elise Malmberg 6.21; 2 Ida Hansen 6.15; TJ (22) Jasmin Sabir 12.77; SP Fany Roos 15.76; WT (22) Tracey Andersson 20.70


SWITZERLAND 


Magglingen (Switzerland), 23.2.2014 -National Junior and Youth Championships- (indoor)

Men 60m u20 1 Silvan Wicki 6.88; 2 Sylvain Chuard 6.95; 60mh u20 (0,99m) Maurus Meyer 7.90 Women 60m u20 1 Viviane Sigg 7.62; 2 Irina Strebel 7.62; 3 Ajla Del Ponte 7.74; 4 Muswama Kambundji 7.75 (7.74 3h1); in heats: Majella Hauri 7.77 4h1; 60m u18 Inola Blatty 7.69 1h1; 60mh u20 Majella Hauri 8.72 1s1; 60mh u18 (0,76m) Selina Von Jackowski 8.69; HJ u20 Deborah Vomsattel 1.80; HJ u18 Salome Lang 1.80


TURKEY


Istanbul (Turkey), 20.2.2014

Men 1.000m 1 Ilham Tanui Ozbilen 2.15.96; 2 Ionut Zaizan 2.22.00; 3.000m 1 Ali Kayas 7.44.29; 2 Mitko Tsenov (bul) 7.59.34; 3 Tarik Langat Akdag 8.01.29; 4 Nicholas Chepseba (ken) 8.03.35 Women 400m race 1 1 Bianca Razor 53.99; 2 Sanda Belgyan 54.49; 3 Adelina Pastor 54.51; 400m race 2 Alina Panainte (rou) 54.53 Istanbul (Turkey), 22.2.2014 -Balkan Championships- (indoor)

Men 60m B 1 Efthimios Steryioulis (gre) 6.80; 2 Bogdan Madaras (rou) 6.86; 3 Yigitcan Hekimoglu 6.86; 400m A Emir Bekric (srb) 47.84; 400m B 1 Milos Raovic (srb) 47.44; 2 Yavuz Can 47.76; 3 Mateo Ruzic (cro) 47.99; 4 Luka Janezic (slo) 48.22; 800m B Nemanja Kojic (srb) 1.51.05; 1.500m 1 Ilham Tanui Ozbilen 3.41.97; 2 Mitja Krevs (slo) 3.43.73; 3 Ioan Zaizan (rou) 3.43.84; 4 Suleyman Bekmeczi 3.46.17; 5 Andreas Dimitrakis (gre) 3.46.77; 3.000m 1 Ali Kaya 7.52.15; 2 Nichlas Chepseba (ken) (guest) 7.53.30; 3 Mitko Tsenov (bul) 7.58.26; 4 Tank Langat Akdag 8.04.67, 60mh 1 Konstadinos Douvalidis (gre) 7.80; 2 David Ilariani (geo) 7.88; HJ 1 Antonios Mastoras (gre) 2.23; 2 Milos Todosijevic (srb) 2.21; 3 Tihomir Ivanov (bul) 2.19; 4 Marius Dumitrache (rou) 2.17; 5 Vasilios Konstantinou (cyp) 2.17; PV 1 Dimitrios Patsoukakis (gre) 5.28; 2 Nikandros Stylianou (cyp) 5.28; 3 Andrej Poljanec (slo) 5.22; LJ 1 Dino Pervan (cro) 7.76; 2 Strahinja Jovancevic (srb) 7.62; 3 Yeoryios Tsakounas (gre) 7.52; 4 Mihalis Mertzanidis (gre) 7.52; TJ 1 Levon Aghasyan (arm) 16.16; 2 Lasha Torgvaidze (geo) 16.15; 3 Vladimir Letnivoc (mda) 16.04; SP 1 Asmir Kolasinac (srb) 20.23; 2 Andrei Gag (rou) 20.17; 3 Georgi Ivanov (bul) 20.12; 4 Marin Premeru (cro) 19.70; 5 Ivan Emilianov (mda) 18.08; 6 Mesud Pezer (bih) 17.80 Women 60m B Galina Nikolova (bul) 7.77; 60m C 1 Maria Gatou (gre) 7.37, 2 Andrea Ivancevic (cro) 7.44; 3 Anna-Ramona Papaioannou (cyp) 7.45; 4 Ana Maria Rosianu (rou) 7.51; 5 Sabina Veit (slo) 7.55; 400m A Sanda Belgyan (rou) 54.68; 400m B 1 Bianca Razor (rou) 54.17; 800m 1 Mihaela Nunu (rou) 2.04.19; 2 Gamze Bulut 2.04.26, 3 Florina Pierdevara (rou) 2.04.69; 1.500m 1 Luiza Gega (alb) 4.07.84; 2 Ancuta Bobocel (rou) 4.18.13; 3 Sonja Roman (slo) 4.18.14; 4 Ozlem Kaya 4.19.89; 5 Monika Georgieva (bul) 4.22.52; 6 Natalia Evangelidou (cyp) 4.23.85; 7 Olga Zaporojan (mda) 4.26.62; 3.000m 1 Emine Hatun Tuna 9.15.36; 2 Amela Terzic (srb) 9.19.29; 3 Cristina Casandra 9.19.61; 4 Matea Matosevic (cro) 9.22.64; 5 Sladjana Perunovic (mne) 9.30.60; 60mh A Joni Tomicic Prezelj (slo) 8.69; 60mh B 1 Marina Tomic (slo) 8.16; 2 Elisavet Pesiridou (gre) 8.32; 3 Ana Maria Nesteriuc (rou) 8.48; HJ 1 Ana Simic (cro) 1.94; 2 Venelina Veneva-Mateeva (bul) 1.90; 3 Burcu Yuksel 1.87; 4 Daniela Stanciu (rou) 1.87; PV Lorela Manou (gre) 4.36; LJ 1 Ivana Spanovic (srb) 6.92; 2 Alina Rotaru (rou) 6.45; 3 Cornelia Deiac (rou) 6.39, 4 Milena Mitkova (bul) 6.16; TJ 1 Cristina Sandu (rou) 13.27; 2 Busra Mutay 12.92; SP 1 Anca Heltne (rou) 18.02; 2 Radoslava Mavrodieva (bul) 17.63; 3 Emel Dereli (96) 16.96


UKRAINE


Sumy (Ukraine), 19-21.2.2014 -National Championships- (indoor)


Men 60m semis (21) Ihor Bodrov 6.75 1s2; heats (19) Emil Ibrahimov 6.77 1h8; 400m (21) 1 Vitaliy Butrym 46.52; 2 Yevhen Hutsol 46.85; 3 Danyil Danylenko 47.73; 4 Dmytro Bikulov 47.79; 5 Myhaylo Knysh 48.27; 3.000m (21) Ivan Strebkov 8.09.49; 60mh (21) 1 Oleksiy Kasyanov 7.93; 2 Artem Shamatryn 8.04; in heats: Serhiy Kopanayko 7.95 1h1; HJ (21) 1 Yuriy Krymarenko 2.25; 2 Vitaliy Samoylenko 2.20; 3 Andriy Kovalyov 2.20; 4 Andriy Rubel 2.15; PV (21) 1 Denys Yurchenko 5.40; 2 Oleksandr Korchmid 5.40; 3 Vladyslav Revenko 5.40; 4 Heorhiy Bykov 5.30; 5 Maksim Mazuryk 5.20; LJ (19) 1 Oleksyy Kasyanov 7.64; 2 Taras Neledva 7.60; TJ (21) 1 Viktor Kuznyetsov 16.54; 2 Yevhen Semenenko 16.27; 3 Viktor Yastrebov 16.27; 4 Yuriy Opatskyy 15.82 Women 60m (21, heats 19) Nataliya Pohrebnyak 7.29 (7.27 1h4); Nataliya Strohova 7.43 (7.41 1h3); 3 Mariya Shmidova 7.46; 4 Olena Parneta 7.48; 5 Darya Lunyakina 7.54; 6 Anna Babich 7.58; 7 Anastasiya Nikytina 7.61; 8 Marya Mokrova 7.67; 400m A (21) 1 Anna Ryzhykova-Yaroshchuk 54.19; 2 Hrystyna Stuy 54.22; 3 Kseniya Karandyuk 54.24; 4 Darya Prystupa 54.84; 400m B (21) Yuliya Baraley 55.15; 2 Yuliya Krashnoschok 55.23; 800m heats (19) Olha Lyakhovaya 2.04.94 1h2; 1.500m (21) Svitlana Shmidt 4.24.90; 2 Mariya Shatalova 4.25.54; 3 Olha Yekymenko 4.26.43; 3.000m (21) Viktoriya Pohoryelska 9.26.43; 60mh (21) Hanna Plotytsyna 8.15; 2 Hanna Melnychenko 8.30; 3 Olena Yannovska 8.42; 4 Anastasiya Mohnyuk 8.46 (8.43 1h1); 5 Yuliya Bashmanova (95) 8.47; 6 Yuliya Dolzhkova 8.56 (8.53 3h3); 7 Hanna Chubkovtsova 8.67; 3.000m St (19) Viktoriya Kalyuzhna 10:09.26; HJ (21) 1 Iryna Herashchenko (95) 1.95; 2 Oksana Okuneva 1.92; 3 Olena Holosha 1.89; 4 Valentyna Lyashenko 1.86; 5 Yuliya Levchenko (97) 1.83; 6 Viktoriya Dobrynska and Nataliya Hapchuk 1.80; 8 Olha Ladyha (95) 1.80; LJ (21) 1 Anna Kornuta 6.53; 2 Iryna Nikolayeva 6.46; 3 Marharyta Tverdohlib 6.33; 4 Anna Ermakova 6.33; TJ (21) 1 Olha Saladuha 14.65; 2 Nataliya Yastrebova 13.58; 3 Iryna Nikolayeva 13.58; 4 Vasylyna Bovanko 13.08; 5 Yekateryna Kravchenko 13.08; 6 Tetyana Ptashkina 13.06; SP (19) 1 Halyna Obleshchuk 18.31; 2 Olha Holodnaya 16.67; 3 Lyubov Braylyak 15.40; 5 Kms Walk (19) 1 Nataliya Kontsevych 23:24.97; Pentathlon 4.125p (8.76; 1.81; 12.27; 5.73; 2.27.39)


Yalta (Ukraine), 19-21.2.2014 -Winter Throwing Championships-

Men DT (21) 1 Mykyta Nestrenko 61.61; 2 Oleksiy Semenov 58.15; 3 Ivan Panasyuk 56.32; 4 Volodymyr Kostyuchenko 55.40; DT u20 (1,750 Kg) (21) Valyeriy Holubkovich 55.29; HT (20) 1 Andryy Martynyuk 71.49; 2 Dmytro Mykolaychuk 70.50; 3 Yevhen Vynohradov 67.54; 4 Oleksyy Sokyrskyy 66.17; 5 Serhiy Reheda 64.92; 6 Oleksandr Myahkykh 64.18; HT u20 (6 Kg) (21) Artem Poleshko 70.44; HT u18 (5 Kg) (19) 1 Hlib Piskunov 77.86; 2 Konstantin Litvinenko 72.57; 3 Andryy Kozyr 72.42; 4 Dmytro Sheremet 72.34; JT (21) 1 Dmytro Kosynskyy 82.28; 2 Maksym Bohdan 80.40; 3 Oleksandr Nychyporchuk 75.76; JT u20 (21) Adrian Mardare (mda) 70.14; JT u18 (700 g) Oleksandr Kozubskyy 68.47 Women DT (21) 1 Natalya Semenova 57.34; 2 Kateryna Karsak 53.47; 3 Olha Abramchuk 52.98; 4 Viktoriya Klochko 52.09; HT (21) 1 Iryna Novozhylova 66.93; 2 Iryna Sekachova 63.91; 3 Iryna Klymets 59.94; 4 Lidiya Provozina 57.03; HT u20 (20) Alyona Shamotina 64.95; JT (20) 1 Hanna Hatsko-Fedusova 59.55; 2 Tatyana Kholodovich 57.19; 3 Tamara Yevdokymova 50.37; JT u20 (20) Mykhaela Tacu (mda) 50.56


Compiled by CARLES BARONET from Folgueroles (Barcelona) International Track and Field Statistician since 1989 http://trackinsun.blogspot.com

Leave a comment

Wake up to RunBlogRun's news in your inbox. Sign up for our newsletter and we'll keep you informed about the Sport you love.

Subscribe to RunBlogRun's Global News Feed

* indicates required